IVOROL Vreeselijke moord te Vlissinp. Het minste tandbederf Kerknieuws Onderwijs. Kunst en Wetenschap Gemengd Nieuws Laatste Berichten 0 ïen dei ia oa- éne leid de an- ewaring; aan de 3 riepen r, echter toen een officier het ge- deepende is, en de van haar gemeen- -leidsters an eigen de eind- weejarige lerwijzers iwenhuize leerlingen d, zoodat jen diplo- ïwege het G. Ruis- t, J. van Liere, J. rakker, P. Jac. Veer jan, M. J. lijk. diploma's m veel te tuinbouw- richt. Dan plezier de r wijst er is. Studeer »ij de ver ingen dhr len geluk strijd om rder wordt htsinspan- jr, oudste ren onder- decursisten swerk aan. hield de mrg" haar voorzitter- je. Uit het rek, dat de rouwelijke. De pen- saldo van everde een it", waarin iet A. R. art. 36 der icht stelde, den voor- jolitiek ter- e Regt nog waarin hij et licht liet vereen, dhr is de Kies- Geref. Kerk eslaagd en liddag vond de Bazaar Kruis, afd. Deze ope- urgemeester Doorn. Spr. bazaar zou der vereen doorknippen deze bazaa." ruim voor- Ook zijn er was alhier srke, Bigge- gadering be- issie tot be- ijperatie op eht was. Na van Varik riek te Mid- Visser, dir. isenbank te jn over het idy stond al ving hem in ichtst en het in speelsche de lage ra- [en sterretjes ns, die in de op haar ge laakte ze juf rant ze wist was, die al- ar had wak- ren beangsti- lats genomen m was gaan d durfde be- jker was, wat donschef dat hoe vader onderwerp: „Landbouwcoöperatie". Spr. begon met te teekenen de moeilijke tijden welke de landbouw in de 80er jaren door maakte; deze moeilijkheden waren aan leiding dat men begon zich coöp. te organiseeren ten einde elkander te steu nen en minder afhankelijk te zijn van hen die zich ten koste van den boer wensch- ten te bevoordeelen. Het landbouwcoöpe- ratieve wezen heeft sindsdien een hooge vlucht genomen. We hebben thans coöpe ratieve zuivelfabrieken, veilingsvereen., aankoopvereen., crediet-vereen. en onder linge verzekeringen. Na in den breede biji de verschillende coöp. vormen op landbouwgebied te hebben stilgestaan, handelde spr. meer in het bijzonder over de bestaande coöperaties op het eiland Walcheren; wees op het nut der coöpera tie en wekte op de bestaande coöperaties sterker en onafhankelijker te maken. Ver schillende gestelde vragen werden door den spreker beantwoord. vragen haar aangekomen, hij niet aan, ankbaar was ihoord wat er Charlie had ligenlijke doel rdt vervolgd.) en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 ct. Dooi 20 ct. St. Laurens. Opgave loop der bevolking over de maand Febr. 1937. Ingekomen; J. Sturm B 171 uit Leeuwarden; M. Cop- poolse A 33 uit Aagtekerke. Vertrokken: E. Barentsen, leerl. ver pleegster van B 145 naar Goes; J. van der Linde, landb.kn. van B 93 naar Bors- selen; J. Wisse van A 31 naar N. en St. Joosland. Serooskerke. Door de afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap is deze week van 13 Maart een Bijbeltentoon stelling in het Vergaderlokaal georgani seerd, die zoowel uit Serooskerke als uit de omgeving zeer veel belangstelling, ook vam de zijde van de jeugd genoot. Maan dag werd de tentoonstelling om vier uur door Burgemeester P. Drogmans met een korte rede geopend, 's Avonds vond in de Ned. Herv. Kerk een propagandasamen- komist plaats, die geopend werd door Ds Lindeboom. De bijbelrede werd uitgespro ken door Ds Visser uit D'omburg, terwijl Ds van Duyne uit Vrouwepolder 'het slot woord sprak. Medewerking verleenden de beide plaatselijke zaregvereenigingen. Aagtekerke. Woensdagavond werd in de Diaconieschool de jaarlijksche Ouder avond gehouden. De voorzitter Ds J. G. Panhuise sprak een inleidend woord naar aanleiding van Maroua 4 2629. Het hoofd der school, dhr J. Birza, re fereerde over: „De angst in het kinder leven". In de pauze werden ververschingen aan geboden en aan de belangstellenden werd gelegenheid eregeven het werk der leerlin gen te bezichtigen. Hierna hield Mej. v. d. Linde een le zing over: „Grepen uit 'het kinderleven", terwijl dhr M. Overweg sprak over: „De teugels strak". Koudekerke. Vervolg Raadsverslag. Aan de ordé komt vaststelling van een plan van uitbreiding voor de geheele ge meente met uitzondering van duinstreek. De voorz. deelde mede, dat nog twee brie ven zijn ingekomen van Mr Loeff en stelt voor deze, aangezien ze te laat zijn in gekomen, buiten beschouwing te laten. De Raad wil ze echter toch wel behandelen, althans er kennis van nemen. Dhr 'Lorier (A.R.) dankt voor de wijze waarop en de spoed waarmede dit ont werp is tot stand gekomen. Dit plan is' nuttig en noodig, wil men vroeg of laat niet voor dingen komen te staan, die men niet gaarne wenscht. De twee grootste eischen die gesteld mogen worden aan de Overheid zijn te zorgen, dat de gemeente zich ruim voldoende kan ontwikkelen, en dat de gemeente daardoor later geen las ten en financieele schade zou ondervin den. Hiervoor wordt gezorgd in het plan. Dit sluit echter niet uit, dat ook een be bouwing langs de 'bestaande wegen meer uitgebreid dan in 't plan is ontwikkeld; door ons even goed op economisch, doel matig en fraai, aanspraak zou mogen ma ken. Voorloopig zal het nog wel financieel veel voordeeliger zijn aan de bestaande straatwegen te bouwen. De bouwers kunnen dezen grond voor een redelijke prijs koopen. De noodige leidingen zijn aanwezig, of komen spoe dig. Dit alles treft men niet aan in de nieuw ontworpen gedeelten. We komen in de eerste jaren in een overgangstijd en waar moet er dan ge bouwd worden, zoo de strenge beperking zou doorgevoerd worden, welke nu wordt voorgesteld Bovendien hebben we ook te waken voor de particuliere belangen onzer inge zetenen. De particuliere grond-eigendom berust op bepaalde rechtsfeiten (b.v, erfe nis, verjaring, overdracht enz.). De overheid heeft met vaste hand, voor zoover dit noodzakelijk blijkt, in te grij pen, wanneer zij bemerkt, dat wantoe standen verstorend op de ontwikkeling van het maatschappelijk leven inwerken, maar heeft zich, waar dergelijke omstan digheden niet aanwezig zijn en het maat schappelijk leven behoorlijk functioneert, te onthouden. De heer Sanderse brengt hulde aan B. en W. Spr. herinnert aan de discussies, welke gevoerd zijn over de duinen»treek. Dank zij alles zijn wij 'het eens geworden. Moge dit ook thans het geval zijn. Laat ieder naar zijn geweten en zonder aanzien des persoons een beslissing nemen. Het uit breidingsplan, zooals het ontvouwd wordt, is voor onze gemeente van zeer groot be lang. Het omvat den bouw van arbeiders-, middenstandswoningen en villa's. Voor de gemeente zijn perspectieven voor de toekomst weggelegd. Het landelijke met zijn prachtige duinenrij is voor velen aanleiding zich hier te vestigen. Dit alles zou verpest worden als dit streekplan niet tot stand zou zijn gekomen. Spreker laakt de houding van een der reclamanten, die aan verschillende leden vertrouwelijke brieven heeft gezonden om hen te zijnen gunste te beïnvloeden. De voorzitter zegt namens B. en W. dank voor deze zakelijke beschouwingen. Nu wordt overgegaan tot de behande ling der bezwaarschriften. Te laat inge komen bezwaarschrift van dhr P. Aar- noudse. De voorzitter wil dit opzij leggen. Dhr Sanderse wil toch het bezwaar schrift maar behandelen. Besloten wordt dit bezwaarschrift in behandeling te nemen. Dhr De Rijke zegt, die menschen heb ben daar een stukje grond, waar een huis op gebouwd is en mogelijk kunnen er nog wel een paar op gebouwd worden. Dit zou hun onmogelijk worden gemaakt wat voor hen schadelijk is. Dhr Sanderse ontkent dat dit bouwter rein is. Dhrn De Lange en De Kroo zijn van andere meening. De voorzitter is van meening, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Dhr De Rijke stelt voor hier te bepa len een terreinbreedte van 10 M. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 4 stem men. De bezwaarschriften van de heeren Hoogenboom en Wielemaker, die van ge lijke strekking zijn, kunnen gezamenlijk behandeld worden. Aan dat van den Inge nieur van den Prov. Waterstaat van Zee land kan tegemoet gekomen worden. De bezwaarschriften van De Kroo Gz. en van v. Vlaanderen komen in behandeling. Dhr Sanderse heeft gehoord, hoewel die grond duur gekucht is, dat deze toch ge kocht schijnt te zijn voor tuingrond. Weer een ander zegt: het is een gokje geweest. B. en W. willen reeds een groote con cessie doen. Wanneer wij voor 100 pet. zouden moeten toegeven, dan zou het plan in gevaar komen. Dhr Lorier zegtDe reclamant heeft dien grond gekocht om er later wonin gen op te bouwen. Wat kan men aan voeren om daar een zekere open bebou wing te doen plaats vinden Dhr De Kroo wil tegemoet komen met eene bebouwing van ongeveer 30 M. uit elkaar. Weth. Contant zegt: Kan geen com promis gevonden worden n.l. dat er 4 woningen zouden worden gebouwd? De voorzitter merkt op, dat dan het plan uit elkaar gescheurd wordt. Dhr De Rijke stelt voor om er 4 wo ningen te mogen bouwen. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Nu komt in behandeling een bezwaar schrift van Mr P. Loeff namens dhr P. Loeff te Ede en Mevr. de wed. H. J. G. Gerlach van St. Joosland te Koudekerke en dat van de familie van Doorn van Koudekerke inzake Moesbosch en Der Boede. Dhr Lorier meent, dat deze heeren te gemoet moeten worden gekomen. Wat zal de bebossching schaden wanneer er meer dere villa's zouden worden gebouwd Dhr Dé Rijke vraagt is het niet mo gelijk om een bepaling te maken, dat de bebossching bij verkoop behouden blijft. Laten wij beproeven met de eigenaars een overeenkomst te treffen tot behoud van dat stuk natuurschoon. Dhr Sanderse is van meening, dat wanneer de geachte burger van Souburg had medegewerkt aan het plan, zijn re clame achterwege zou zijn gebleven. Spr. zou het hetreuren wanneer men straks voor het dreigement zou zwichten. De voorzitter zegt, wanneer men aan al de bezwaren tegemoet komt, dan is het plan zeer ernstig geschaad. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 6 te gen 5 stemmen. Nu komt de reclame van Mr Loeff be treffende de Vlissingsche KleiwegTram kruising. Dhr Lorier meent, dat de concessie van B. en W. voldoende is. Voorstel-Lorier om aan den Gebranden Hofweg op 10 M. afstand te mogen bou wen wordt aangenomen. Nu komt de Middelburgsche weg aan de orde. Daar wil men de z.g'. lintbebou wing voorkomen door een zeer ruime af stand van 80 M. te bepalen. Op de weide van „Steenhove" tusschen de huizen van Bensink en Wemelenfelder mag niet ge bouwd worden. Dhr Lorier stelt voor om hier niet den Middelburgschen weg in zijn geheel aan te binden. Dit wordt verworpen met 5 te gen 6 stemmen. Reclame Mr Loeff over de ontworpen nieuwe verkeersweg vanaf den molen naar den KoudekerkeVlissingsche weg. Dhr de Rijke merkt op, dat aan dezen weg duizenden guldens zijn besteed en meent dat het voor dezé voorgestelde ver betering weggegooid geld is. Mede heeft Spr. bezwaar dat het verkeer buiten de gemeente wordt gebracht. Dhr Sanderse zegt: er is meermalen in den raad sprake geweest om het verkeer om te leggen en nu ziet men bezwaar. D'at verkeer levert voor de burgers geen voordeel op. Dhr Moens doet een compromis aan de hand om den weg langs het zandpadje te laten loopen. De voorz. zegt, dat B. en W. bij hun i voorstel blijven. Hij neemt voor het uit breidingsplan, gelijk het nu wordt, niet de minste verantwoording op zich. Het voorstel-de Kroo (weg langs het Zandpadje) Wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Dhr Sanderse stelt voor dat 80 M. ge bracht wordt op 60 M. afstand voor be bouwing aan de Middelburgsche weg. Dit voorstel wordt met alg. st. aangenomen. De voorz. vraagt machtiging om de oude brandspuit te mogen verkoopen. Toegestaan. De voorz. deelt mede dat er een strijd Over het ziekenfonds inzake toeslag op de contributiebetaling bestaat, enz. B. en W. zouden de vrije artsenkeuze willen verzekeren en vandaar het uitstel van toeslag geven. Rondvraag. Dhr Sanderse vraagt tegemoetkoming van B. en W. voor de bestrating van den Lage weg. De toestand beteekent voor de bouwers schade voor den verkoop der woningen. Dhr de Lange vraagt verbetering van den Zuidbeeksche weg. Dhr Moens spreekt zijn voldoening uit dat deze zaak zoo goed geloopen is dezen middag. D'e voorzitter: ik niet. Dhr Sanderse zegt, dat hier menschen gekomen zijn, die een persoonlijken brief hebben ontvangen en dienovereenkomstig hebben gestemd. Dhr Lorier meent, dat het zijn hoogste rec'ht is gelijk hij hier heeft gehandeld. Spr. deelt niet de meening dat deze zaak verknoeid is. Dhr Lorier geeft in ernstige overweging om, voor men de bestrating in de Lage weg aanbrengt, eerst de electrisöhe kabel enjz. erin te leggen. De voorzitter zegt: de verbetering Lage weg zal door B. en W. ernstig onder het oog worden gezien. Hierna sluiting. Biervliet. De nieuw benoemde inspec teur van de Volksgezondheid bij den dienst, welke is belast met de zaken, ra kende de drankbestijding, dhr J. Maar- leveld, geboren te Biervliet, was vóór zijn indiensttreding als -adjunct-Inspecteur 'bij genoemden dienst a. e. v. werkzaam als volontair ter gemeente-secretarie te Bier vliet, ambtenaar ter gem, secretarie te Middelburg en ambtenaar ter gem. secre tarie te Tiel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Velp, G. J. Laarman te Huizum. Bedankt voor Elim, H. de Lange te Nes. Voor T'ienhoven, N. Luyendijk te Hoek van Holland. Voor Jutphaas, J. F. Klamer te Ter Aa. Voor Genemudien, W. Rijnsburger te Oud-Beijerland. Geref. Kerken. Drietal te Berkum (Zwollerkerspel), D. I S. A. Hagenbeek, cand. te Vlaardingen, W. J. Meister, cand. te Laren en A. B. Roukema, cand te Heemse. Aangenomen naar Den Haag-West L. Oranje te Groningen. Naar Breukelen, M. de Goede te Capelle a. d. IJssel. i- Jaarboekje. Bij de fa. Littooy en Olthoff te Middelburg verscheen het jaarboekje van de Gereformeerde Kerk aldaar over 1937. Dit boekje bevat na een jaaroverzicht van Ds D. Bremmer en het openingswoord van Ds A. H. Ousso- ren in de eerste vergadering van den Breeden Kerkeraad in dit jaar, allerlei bijzonderheden omtrent de Geref. Kerk te Middelburg en de met haar in verband staande organisaties. Uit de sta tistiek blijkt, dat het ledental 1 Januari 1937 bedroeg 3034, wat voor dat jaar een toename beteekent van 56 leden. Geslaagd te Wolfenbuttel (Duitsch- land) voor het examen electrotechnisch ingenieur de heer H. G. H. Jansen te Goes, vroeger te Wissekerke. Terneuzen. Tot directeur der ambachts school alhier is benoemd de heer E. Harmsma te Enschedé. „Sursum Corda", Middelburg. Concertzaal. Met een uitgebreid programma trad dhr Winter met zijn a capella koor voor 't voetlicht en bracht een bonte verschei denheid, met natuurlijk een opeenvolging van scherpe contrasten. 'tis in een kort verslag onmogelijk, al de liederen aan een aparte bespreking te onderwerpen, maar gaarne willen we constateeren, dat hier een zang gegeven werd van hoog gehalte. Eén goede resonans krijgt men het ge makkelijkst bij het pianissimo en Win ter heeft het ko-or in zijn macht en too- vert zoodoende prachtige geluiden te voor schijn. De vier Kerstliederen, bewerkt door Julius Röntgen werden keurig le gato, geheel in overeenstemming met het ernstig karakter gezongen. (De uitvoe ring zou eerst omstreeks Kerstdag plaats gevonden hebben.) Hoe mooi klonk: Het is een dach der vrolicheit. Even komt dan de alt wat meer uit, om dan weer te ver smelten in het geheel. De juiste schakeeringen aanwenden is iets, dat van goeden smaak getuigt, even crescendo bij' het groeien eener melo dische phrase. Het doordringen in de stijl van het gedicht en de muziek is een eerste ver- eischte, en wat gezongen werd, was be studeerd, geen woord was niet onder de loupe genomen. In liederen, die een natuurlijke be schrijving geven, zooals Zomernacht van W. F. Kools, komen de dynamische nuanceeringen naar voren, wat een mooie tegenstelling tusschen le en 2e couplet; welk een uitdrukking in Herfststemming van Otto de Vaal woorden als „zwiepen", „kreunen". Alleen, pas nu op voor over drijving, wordt niet sentimenteel (Moeder en kind). Hoog daar boven uit steken de gezon gen geestelijke liederen. Daarvan moeten genoemd worden: Mein schönste Zier, van Joh. Eccard, en Cantate Domino en In dich, Herr, hab ich gehoffet, van Heinrich Schiitz. Een totaal andere muziek. Vooral Do mino werd goed gezongen, het tweede minder. De zuiverheid kwam in gedrang, 't koor ligt deze muziek moeilijker, poly- phone muziek stelt zware eischen, is zoo anders van karakter. Trouwens, zoodra het koor iets sterker zingen gaat, komt een euvel voor den dag en wel de oneven wichtige verhouding in de bezetting der stemmen. (Wat jammer toch; zijn er geen tenoren meer in Middelburg?) Dan gaat de juist samenhang te loor, klink het te ijl, de alt is vaak de zwakke plek wat zuiverheid betreft, zooals ook in Jeru zalem van E. Brouwers. Maar overigens een woord van lof voor zulk werk. Hoor dat Benedictus, van M. Zijderlaan. Wat een mooie bassen. Een grooter genot zou het zijn, zulke zang te genieten, te onder gaan en nietcritisch te moeten luis teren. Natuurlijk ontbraken de „succes nummers", waarvan „De schrijfmachine" van Arnold Spoel moest gebisseerd wor den niet. En ten slotte enkele vaderland- sche liederen, waarvan genoemd mag worden: Gelukkig Vaderland, van J. Röntgen. Geen wonder, dat tijdens en vooral aan 't slot der uitvoering, dhr Winter en zijn koor een dankbaar applaus in ontvangst moest nemen. De tamelijk gevulde zaal was een bewijs van de waardeering, die men voor den zang van „Sursum Corda" heeft. Kerkdiefstal. Onbevoegden hebben, door gebruik te maken van een valsohen sleutel zich toegang versc'hafl tot de consistoriekomer van de Geref. kerk te Leimuiden. Uit eenige kasten werden de daarin aanwezige 'busjes van verschil lende vereenigingen gestolen. Voorts heefl men een 'bezoek gebracht aan het kerkge bouw, waar ook de zendingsbusjes van bun inhoud werden ontdaan. De moord in de auto. De gearresteerde Nijmegenaar, M. v. B„ die te Amsterdam werd vastgehouden in ver band met de verdenking, dat hij betrok ken zou zijn bij de Haagscbe moordzaak, is gistermiddag op vrije voeten gesteld. De verdachte 'beeft een alibi kunnen op. geven voor den nacht van Vrijdag op Za terdag, dat door getuigen volkomen is be vestigd, zoodat ook deze arrestatie geen licht heeft geworpen op den zoo geheim- zinnigen moord, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op den autohande laar Hes te Den Haag is gepleegd. Overstrooming en aard verschuiving bij Bandoeng In de 'buurt van 'het radio-station Mala bar, boven Bandoeng, heeft, naar Aneta meldt, een overstrooming plaats gevon den, waardoor vermoedelijk eenige kin deren bij de aardverschuiving een ge volg van deze overstrooming zijn 'be dolven. Verder zijn eenige huizen vernield. Ook twee Europeanen, n.l. de heeren Van Sloten en Varkevisser, zijn gewond Nader wordt gemeld, dat het aantal gewonden bij de aardverschuiving op den Malabar tien bedraagt. Ook zijn enkele koelies vermist. Het radio-station is onbereikbaar, doch is intact gebleven. De overval op den post auto in Den Haag. Den Haag is eenige weken geleden in opschudding gebracht door den brutalen overval op een postauto in de Pieter Bothstraat. Enkele dagen na bet gebeurde wist de politie een der daders, E. genaamd, te arresteeren; de andere bleef echter on vindbaar. Gisteren is echter te Antwerpen een Belg gearresteerd, tegen wien ernstige verdenking is gerezen, dat hij de tweede dader is. Zijn portret is aan den chauffeur van de postauto getoond, alsmede aan enkele andere getuigen en allen verklaarden, dat dit de man was, die dien avond in gezel schap van E. den overval pleegde. Een ander punt van belang is nog, dat onder de postauto een hoed is gevonden. M. heeft toegegeven, dat deze hoed hem toebehoord heeft. M. is 40 jaar oud en heeft 32 jaar in Amerika vertoefd. Twee jongelui opavon- !uur. Twee jongelui, leerlingen van een school te Arnhem, zijn gistermorgen op avontuur getrokken. Zij hebben hun fiets meegenomen en zijn sedertdien spoorloos verdwenen. Thans verzoekt de commis saris van politie te Arnhem hun opspo ring, aanhouding en voorgeleiding. Inbraak in een gevan genis. Te Enkhuizen staat achter het stadhuis een oude, ongebruikte gevange- nis, dateerende uit 1617. De gemeente ge bruikte dit gebouw onder meer om er oud lood in op te bergen. Nu was het al eerder opgevallen, dat de hoeveelheid, hoewel er steeds werd bijgebracht, zienderoogen klei ner werd. Thans is het raadsel opgelost. Eenige werklooze arbeiders hebben hon derden kilo's ontvreemd en aan opkoopers verko'cht. Te Hoorn is een gedeelte van het gestolene in beslag genomen. Een caféhouder en zijn vrouw om het leven gebracht. Toen vanmorgen te half acht de melk boer Cevaal als gewoonlijk zijn waren kwam 'brengen aan het café de Keersluis van den heer J. F. E. Lauwereins aan den Koningsweg 47 te Vlissingen, recht tegenover de Keersluisbrug, vond hij de deur van het café open. D'e melkboer die op andere ochtenden het café altijd gesloten vindt, vond dit vreemd en keek naar binnen. Tót zijn groote ontsteltenis zag hij toen de licha men van den 75-jarigen caféhouder en zijn vrouw op den vloer liggen. Hij begaf zich hierop onmiddellijk naar de politie. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes laat in den avond zijn vermoord. Roof moet de aan leiding hiertoe zijn geweest. De vrouw bevond zich in nachtgewaad en men vermoedt dat zij, toen zij zich in de slaapkamer bevond, beneden iets ver dachts heeft gehoord, en zich daarop naar beneden heeft begeven. De beide slachtoffers zijn met een mes afgemaakt. Vooral de vrouw was deer lijk verwond. Het geheele huis was afgezocht en alles overhoop gehaald. Zelfst het bed en de kussens waren opengesneden. Op den grond achter bet buffet werd geld gevonden, zoodat vermoed wordt, dat de daders in haast hebben gehandeld Van de daders ontbreekt elk spoor. Nader meldt men ons: Deze roofmoord beeft groote ontstelte nis gewekt. Toen wij' kort na de ontdek king van den moord de plaats van het misdrijf mochten betreden, lag geheel links in het café de hoogbejaarde Lauwe reins. Het was opmerkelijk, dat 't slacht offer geheel gekleed was. Vermoedelijk heeft de aanslag gisteravond plaats ge had. In de hartstreek bevond zich een (diepe snede in de kleeding. Een feit, dat sterk de aandacht trok, is, dat om den rechterenkel een breede, groflinnen band zat, die niet bij de kleeding behoorde. Waarschijnlijk heeft men getracht het slachtoffer te binden. Rechts in het café lag het lijk van de 63-jarige echtgenoote, dat op afschuwe lijke wijze was verminkt. Het gelaat zag er vreeselijk uit. Groote bloedplassen la gen op den vloer van het café. Het is niet uitgesloten, dat de daad door een bezoeker van het café is ge pleegd, daar op een tafeltje twee ledige glaasjes stonden. Wellicht is de caféhou der, toen hij' met den klant aan een tafel tje zat, door dezen overvallen. Men stelt een onderzoek in teneinde een in grij'ze jas gekleeden man op te sporen, dien men gisteravond het café heeft zien be treden. Alles wijst er op, dat vermoedelijk eerst L. zelf met den inbreker of de inbrekers slaags is geweest en zijn vrouw van uit het slaapvertrek te hulp is gekomen. Ook toen moet een worsteling hebben plaats gehad. Het was gewoonte van de oudjes om tijdig het café te sluiten, ongeveer te 10 uur en zich dan ter ruste te begeven. Hoeveel en wat er vermist is, kon nog niet worden vastgesteld. Het is te betwijfelen of men veel geld heeft kunnen vinden. Zooals te begrijpen, wordt het onder zoek zeer minitieus voortgezet en o.a. zou de heer van Ledden Hulsebosch uit Am sterdam ten spoedigste naar Vlissingen komen. De commissaris van politie heeft zich tot het publiek gewend om ieder, die denkt op een of andere wijze inlichtingen te kunnen verschaffen, bijv. zij', die in de late avonduren zijn gepasseerd en nu be- grijipen dat er toch iets verdachts was te zien, zich aan zijn bureau ten spoedigste aan te melden. Vlissingen. Vergoedingbijzon- d e r e Scholen. B. en W. stellen voor de voorschotten aan de bijzondere scholen vast te stellen volgens de kosten per leerling voor de openbare lagere scho len en wel f 9.44 en f 7.68 zonder het ge wone onderhoud en voor de ULO-school resp. f 17.69 en f 16.73. Restauratie St Jacobs- k e r k. B. en W. wijzen er den Raad op, dat de Noordelijke zijde van den gevel van de St Jacobskerk aan de zijde dus van de Oude Markt, een betreurenswaardigen aanblik geeft. Thans beeft de kerkvoogdij, die geen gelden bijeen kan krijgen voor een behoor lijke restauratie, de hulp van de gemeen te ingeroepen. De kerkvoogdij betaalde van de f 2000 'besteed voor aankoop der panden Oude Markt 4 en 6 destijds1 f 1000. D'e restauratiekosten worden op f 3600 geraamd en de Kerkvoogdij 'heeft aan Rijk en Provincie ook steun gevraagd. Moch ten deze samien 50 pet. willen bijdragen, dan zouden B. en W. de gemeente tot een maximum van f 1800 willen doen bijdra gen in het fonds voor de restauratie xpor den St Jacobstoren, welk fonds oorspron kelijk f 8000 groot was, waarvan f 3925 ia besteed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3