Samenwerking van de Oslo-Staten. Hulde aan Minister Celijn. DONDERDAG 4 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 510 JAARGANG No. ?I8 Voorbereidende besprekingen van de deskundigen In de. Residentie. Minister Colijn waarschuwt tegen overdreven verwachtingen. Toch daagt er nieuwe hoop. Buitenland. Binnenland De Eerste Kamer. Belangrijkste Nieuws Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Gisteren is te 's Gravenhage de confe rentie geopend van experts, die namens de Regeeringen van Nederland, België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noor wegen, en Zweden in Den Haag samen komen om besprekingen te voeren over het handelsverkeer tusschen deze Staten onderling en met andere landen. 'tWas onze iMinister-Fresident< Dr H. Galijn, die het initiatief nam en die de gedelegeerden heeft welkom geheeten en tevens in zijn welkomstrede eenige richtlijnen trok. De heer Colijn begon, na een woord van welkom, met er op te wijzen, dat geen overdreven verwachtingen mogen worden gekoesterd. Ik ben mijl er, zoo zeide hij', ten volle van bewust, dat een samenkomst van af gevaardigden van de landen, welke de z.g. Oslo-groep vormen, geen vraagstuk ken van wereld-beteekenis tot oplossing kan brengen, maar anderszins kan toch niet worden ontkend, dat er overal een groeiend besef leeft, dat de economische moeilijkheden van verschillende staten de grondoorzaak vormen van de politieke spanningen, welke een groot deel van Europa en andere deelen der wereld verontrusten. Indien dit waar is en ik meen dat het juist is dan zal bevordering van eoonomischen vrede, op zichzelf reeds een noodzakelijkheid, tegelijkertijd een middel kunnen zijn tot vermindering van bestaande politieke spanningen. Wat wij' noodig hebben, is een uitbrei ding van het internationale handelsver keer, waardoor de verschillende landen ten volle een uitweg voor hun energie en voor hun arbeidskrachten kunnen vin den. Wij weten maar al te goed, dat het economisch beleid der laatste jaren op een heel anderen koers is gericht. Het is thans tien jaar geleden sinds de econo mische wereldconferentie te Genève sa menkwam ter bespreking van de moei lijkheden van het internationaal handels verkeer en ter beraming van middelen om den toestand te verbeteren. Wij' we ten evenzeer, dat deze conferentie er niet in geslaagd is om de slagboomen voor den handel op te ruimen en dat in de daarop volgende jaren de toestand zich van kwaad tot erger ontwikkelde. Tot eind September van verleden jaar toe scheen er geen mogelijkheid te be staan van' een kentering in deze politiek van tot het uiterste gedreven protectie, doch nu er een overeenkomst inzake het monetaire vraagstuk is bereikt, daagt er nieuwe hoop. Met die overeenkomst schijnt een groote moeilijkheid ten aan zien van de vermindering van handels belemmeringen te zijn overwonnen. De heer Colijn verklaarde verder vol komen overtuigd te zijn dat van deze sa menkomst geen groot resultaat is te ver wachten, vooral ook, omdat niets van eenig belang kan worden bereikt, indien grootere mogendheden niet bereid zijn om onze pogingen te steunen. Ons gezamenlijk handelsverkeer is volstrekt geen te verwaarloozen factor, doch het handelsverkeer van elk onzer met sommige der andere landen is be langrijker dan dat van één onzer met alle andere leden onzer groep tezamen. Bijgevolg komt het mij wenschelijk voor na te gaan boe men tot het ontwer pen van zekere voorstellen zal kunnen komen waarmede wij andere mogendhe den kunnen benaderen en wel in het bijzonder de groote mogendheden die genegen zijn om naar onze denkbeelden te luisteren. De noodzakelijkheid om tot resultaten te komen is overweldigend. Er is overvloed van goederen m de we reld en desniettemin is er zooveel armoe de, welke er niet behoefde te zijn. Mis schien lijdt een aanzienlijk deel der be volking van de aarde aan ondervoeding, terwijl er toch soms voedsel vernietigd wordt als praktisch gevolg van een op de spits gevoerde agrarische protectie. Dit alles is zeer ontmoedigend, doch dit mag geen reden zijn ons aan moede loosheid over te geven. Integendeel, nu er een glimp van hoop daagt, moeten wij1 het probleem opnieuw aanpakken zonder te letten op de mislukkingen in het ver leden. Daarom doe ik ook een beroep op u, om de vraagstukken aan te vatten met den fermen wil om iets te doen. Onze invloed op de wereld als geheel genomen is zeer beperkt, doch wij1 beschikken over het enorme voordeel dat wij on derling geen politieke strijdbijlen te wet ten hebben. Wij' wenschen slechts wat meer welvaart en anders niets. Onze individueele stem is de stem des roependen in de woestijn. Tezamen zul len wiji wellicht gehoord worden, indien wij althans in staat zullen blijken rede lijke voorstellen ter tafel te brengen, wel ke niet enkel en alleen beperkt behoeven te blijven tot tarieven, quota's en derge lijke slagboomen van den handel. Er kun nen andere middelen ontdekt worden, welke de welvaart onzer volkeren en van ■de volkeren van andere landen, welke ten slotte bereid zullen zijn met ons sa men te werken, vermogen te verbeteren. Om op een van deze andere middelen te wijzen, vestig ik b.v. de aandacht op de mogelijkheid van een meer geordend stelsel van export en prijsvorming dan het huidige. DE STRIJD IN SPANJE. Oviedo. omsingeld. De verdedigers van Oviedo hebben hun laatsten verbindingsweg met de buitenwe reld thans verloren en zijn nu van alle kanten door de strijdkrachten der regee ring omsingeld. Deze omsingeling is het gevolg van de verovering van den San Claudio-pas door de regeeringstroepen. D'eze pas vormde den eenigen verbindingsweg, waarlangs de belegerden van Oviedo nog munitie en levensmiddelen kregen toegevoerd. 'De Claudio-pas werd dan ook tot het laatste toe hardnekkig verdedigd, maar moest worden prijs gegeven, vooral dank zij het feit, dat de luchtmacht der op standelingen de fout beging de posities van de eigen troepen met een moorddadig vuur te bestoken. Naar van nationalistische zijde uit San Sebastian wordt gemeld, heeft Franco be vel gegeven tot een offensief tegen het Baskische front rond Bilbao, ten einde den vijand te dwingen, zijn troepen van Oviedo terug te trekken. Uit Madrid wordt gemeld: Met ingang van 11 Maart wordt het broodverbruik te Madrid gerantsoeneerd. Dagelijks wordt 300 gram. per hoofd verstrekt. DE BELGISCHE REGEERING STEUNT DE ZUIVEL-INDUSTRIE. D'e margarine-industrie is de nijver heid, die tot het uiterste gemechani seerd en gekapitaliseerd is. Behalve een zekere hoeveelheid koloniale producten, verwerkt zij uitsluitend buitenlandsche grondstoffen, en zij stelt in totaal, kan toorpersoneel en arbeiders bijeengere- kend, slechts een duizendtal personen te werk. De zuivelindustrie daarentegen geeft velen duizenden mannen en vrou wen in honderden zuivelfabrieken en landbouwbedrijven werk, terwijl de grondstof van het zuivelbedrijf, de melk, het product van den arbeid van 300.000 boerengezinnen is. Het is dus duidelijk dat de overheid, niet in de laatste plaats ook in het belang der verbruikers, ten bate van de boeren moet ingrijpen. Aldus de Belgische minister van Land bouw, de heer Pierlot, in zijn rede, die hij bij de behandeling van de begrooting van landbouw in den Senaat hield. D'e minister ontkent niet, dat de mar garine een belangrijke rol in het volks leven te vervullen heeft. Voor een groot gedeelte van het volk, niet alleen voor de arbeiders, maar ook voor vele burgerge zinnen, is zij een onontbeerlijk levensmid del, zoodat er voor het margarinever- hruik een ruime plaats gereserveerd dient te worden. De oplossing van bet vraagstuk moet gezocht worden in middelen, waardoor een groote hoeveelheid boter van goede qualiteit en tegen matige prijzen ter be schikking van de verbruikers wordt ge steld. Na langdurige beraadslagingen heeft de regeering besloten zeer binnenkort een wetsontwerp bij het parlement in te dienen, waarbij de Koning gemachtigd wordt de productie van en de handel in margarine en dergelijke eetbare vetten te regelen teneinde zoodoende invloed te kunnen oefenen op het prijsverloop der zuivelproducten. D'e margarineproductie zal dan gecontingenteerd worden. Bovendien zal er een speciaal recht van 50 ctms. per kg. op de margarinefabri- cage worden gelegd, waardoor de concur rentie tegen de boter minder scherp zal worden. De opbrengst van dit bijzondere recht zal de regeering, althans ten deele de middelen verschaffen om steun te ver- leenen aan het zuivelbedrijf. Slaagt de regeering er in haar ver strekkende plannen te verwezenlijken, dan zou ook de Nederlandsche zuivel- export naar België, die de laatste jaren toch reeds zienderoogen achteruit is ge gaan, binnen afzienbaren tijd voor een gesloten deur komen te staan, merkt bet ..Handelsblad" op. Korte Berichten. Van de velen, die bij de explosie van de kruitfabriek te Pionki werden gewond, zijn er nog 14 aan hun kwetsuren bezwe ken. De universiteit van Lausanne heeft Mussolini als oud-student van deze hoo- geschool benoemd tot doctor honoris cau sa in ;de sociale wetenschappen. Naar Stefani meldt, zijn er bij den aanleg van nieuwe vliegvelden in ver schillende provincies van Italië een 20.000 arbeiders werkzaam. NIEUWE TWEEDE KAMER. De zitting zal 8 Juni worden geopend. Indien de verkiezingen van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal op 26 Mei a.s. plaats hebben, ligt bet zoo verneemt men in de bedoeling, de zitting der tegenwoordige Kamer op 5 Juni te sluiten. D'e zitting der nieuwe Kamer zal dan op 8 Juni geopend worden. HET RIJWIEL-ACHTERLICCHT. Op openbaarmaking van de eischen aangedrongen. Ofschoon nu reeds ruim vier maanden geleden het nieuwe motor- en rijwielregle- ment van kracht werd, waarin onder meer voorgeschreven wordt, dat met in gang van 1 Januari 1938 elk rijwiel bij nacht een goedgekeurd achterlicht met reflector moet voeren, zijn de eischen welke aan dit achterlicht gesteld zullen worden nog steeds niet bekend gemaakt. Noch de fabrikanten, noch de handel weten, waaraan zij zich te houden heb ben en inmiddels wordt de overgangster mijn steeds korter. De A.N.W.B., die reeds bij de inwer kingtreding der nieuwe bepalingen de aandacht van den minister op deze kwes tie gevestigd had, heeft thans nogmaals in een adres aangedrongen op een zoo spoedig mogelijke openbaarmaking van de eischen, waaraan, het achterlicht zal moeten voldoen. DE VERLEENING VAN B-STEUN. De minister van sociale zaken heeft de gemeentebesturen een rondzendbrief doen to'elkoimen waarin een regeling wordt ge geven voor de verleening van z.g. B-steun Déze rondzendbrief wijkt slechts van den het vorige jaar gezondene af voor zoo ver het betreft de berekening van de rijksbijdrage, welke als volgt zal plaats hebben. Over het kalenderjaar 1937 mag per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag gelijk aan 'het gemiddelde aantal werkloozen over de eerste tien maanden van 1936 van de als werkzoekende bij de plaatselijke organen 'der arbeidsbemidde ling ingeschreven, vermenigvuldigd met f 5.30. Van het hiervoor genoemde be drag ad f 5.30 per werklooze komt f 2 ten laste van de gemeente en f 3.30 voor reke ning van het departement van sociale zaken. In verband met 'het gunstig resultaat van de door den minister van sociale ge nomen proefneming inzake de beschik baarstelling van wollen en 'halfwollen de kens behoudt de minister zich het recht voor een gedeelte van 'het aan de gemeen ten uit te keeren bedrag niet in geld, doch m natura te verstrekken. De uitvoering van de regeling wordt wederom opgedragen aan bet plaatselijk zoogenaamd B-oomité. Voor de samenstel ling van dit comité gelden dezelfde rege len als vorige jaren. DE OMVANG DER WERKLOOSHEID. Wederom eenige daling. D'e directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt miede, dat in de week van 8 tot en met 13 Febr. j.l. bet aantal leden van ingevolge bet werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 532.300 (waarvan 74.300 landar beiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos'. in de week van 8 tot en met 13 Febr. '37 30,9 pet., in de vorige verslagweek (25 tot en met 30 Jan. '37) 33,0 pet., in de overeenkomstige week van 1936 34,7 pet, in de overeenkomstige week van 1935 33,3 pet. Bij 1053 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 13 Febr. '37 De heer Blomjous eindigde zijn rede bij het algemeen begrootingsdebat in de Eer ste Kamer, met warme hulde te brengen aan Minister Colijn. Aldus: „Ik wil deze rede niet beëindigen dan na eerst een warm woord van oprechte hulde gebracht te 'hebben aan de eerbied wekkende werkkracht van dezen be windsman, die naast zijn taak als Mi nister-President, voorzitter van den Raad van Ministers en als Minister van Koloniën de taak van Minister van De fensie a.i. nog op zijn schouders durfde nemen en die in betrekkelijk korten tijd reeds ontzagwekkende arbeid verrichtte ten bate onzer defensie en het vertrouwen hij' ons volk op zijn veiligheid weer wist omhoog te brengen. Bij het naderend einde van deze re- geeringsperiode treden meeningsverscb.il- len, welke wij! en ook ik wel eens hadden met dezen bewindsman, op den achter grond tegenover den zegen, dien het Va derland in zijn persoon, ook deze vier jaren weer, gegeven werd. Daarvoor Gode dank zeggend, bid ik Hem, deze persoonlijkheid, die zijn wonderbaarlijke werkkracht ontleent aan zijh kinderlijk geloof en Godsvertrouwen, zijn leven en zijn werkkracht nog vele jaren te sparen tot heil van het Vaderland. in totaal 467.733 werkzoekenden inge schreven, onder wie 444.229 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 451.923 werkloos, onder wie 433.559 mannen. Blijkens mededeeling van den direc teur-generaal van werkverschaffing en steunverleening waren einde December 1936 42.633 arbeiders geplaatst bij' een werkverschaffing. TELEFOONVERKEER MET INDIë. In Febr. j.l. werden met Ned.-Indië in totaal 670 gesprekken gevoerd, waarvan 257 in Nederland en 413 in Indië werden aangevraagd. In Febr. 1936 bedroegen deze aantallen resp. 216, 102, en 114. De stijging bedroeg derhalve in totaal ruim 210 procent en was wederom het grootst bij de gesprekken in Indië aangevraagd. Van de in Nederland aangevraagde ge sprekken hadden 190 betrekking op za kelijke en 67 op familie-aangelegenbeden. Voor de in Indië aangevraagde gesprek ken waren deze aantallen 261 resp 152. Verzamelgesprekken werden er vijf ge voerd en wel alleeen in Nederland. Van de hier aangevraagde gesprekken werden 209 van buis uit gevoerd. Voor Indië be droeg dit aantal 345. GOEDKOOPE MARGARINE EN VET. Het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen heeft het volgende tele gram gezonden aan den minister van So ciale Zaken: D'e wijze waarop Uwe Excellentie aan de verstrekking van goedkoope marga rine en bak- en braadvet uitbreiding ge geven heeft, heeft ons zeer teleurgesteld. Slechts de kleinste gezinnen zijn bij deze regeling eenigszins gebaat. De gezinnen met 4 en meer kinderen komen door de nieuwe regeling voor een kleiner kwan tum dan voorheen in aanmerking, terwijl op een grooter kwantum werd gerekend. Wij dringen er daarom ten zeerste bij Uwe Excellentie op aan, de distributie van goedkoope margarine en bak- en braadvet zoo te regelen, dat aan alle ge zinnen, die daarvoor in aanmerking ko men, een grooter kwantum voor deze ar tikelen wordt beschikbaar gesteld. HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. De Minister van Onderwijs zegt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat hij bet een daad van wijs be leid zóu achten, wanneer de overheid hare financieele bemoeiing met het voor bereidend onderwijs geleidelijk aan zou beëindigen. D!it zou z.i. te minder bezwaar behoe ven te ontmoeten, nu het particulier ini tiatief ook voor bet dusgenaamde neu trale voorbereidend onderwijs op bevredi gende wijze toeneemt. Het zou bet onmiskenbare voordeel met. zich brengen, dat de overheid door zeer enkele onderwijsterreinen niet in haar financieele bemoeienis te betrekken, op de overige terreinen minder zou behoeven te bezuinigen. De begrooting van Justitie. Hulde aan den Minister. De Eerste Kamer beeft gisteren de be grooting van Justitie behandeld. De 'heer K o 1 f f (G. H.) betuigt zijn waardeering voor de toegezegde spoedige indiening van een wetsontwerp tot ver plichte verzekering van automobilisten Binnenland. De conferentie der Qslo-staten. D'e Eerste Kamer over de Justitie-begroo- ting. De schrijfwijze vam de Nederlandsche taal. Vreeselijke moord te Vlissingen. Buitenland. Steun aan de Belgische zuivelindustrie. Oviedo in Spanje omsingeld. voor schade aan derden en regeling' 'hun ner wettelijke aansprakelijkheid. Hij brengt den Minister tevens hulde voor de krachtige handhaving van het gezag. Spr. juicht de uitbreiding van het aan tal substituut-griffiers en ambtenaren van het O. M. toe. Hij oefent eenige critiek op de promotiekeuze voor deze ambtenar ren, voor wie de jongste theoretisch 14 jaar op promotie zouden moeten wachten De beer Msndels (S. D.) vraagt den minister ihoe het staat met bet werk der commissie tot herziening van bet Vreem delingenrecht. Spr. waarschuwt tegen een te ruime toepassing van de preventieve hechtenis. Met de „dringende nood zakelijkheid" van de verlenging eirvan wordt te gemakkelijk omgesprongen. D'e 'heer Van Rappard (Lib.) be pleit de invoering van het instituut van bewaring van beroeps- en gewoonte-mis dadigers. Spr. wenscht geen samensmelting van Rijks- en Gemeentepolitie. Deze laatste moet onaangetast blijven en de burge meesters moeten over hun eigen politie 'beschikken. Hij dringt aan op strengere bestraffing van verkeers overtreders, in bet bijzonder van dronken auto mobilist e n, en op spoediger intrek ken van rijbewijzen van overtreders. Omtrent de rechterlijke ambtenaren, die lid zijn van de N. S. B. zegt spr., dat voor deze ambtenaren geldt, wat voor alle ove rige ambtenaren geldt. Het is een mis stand, dat de betrokkenen van hun positie misbruik maken om deze wanverhoudin gen te laten voortduren. Spr. dringt er met klem op aan, dat hieraan een einde komt en dat althans deze ambtenaren van promotie worden uitgesloten. De 'heer H e r m a n s (S. D.) dringt aan op krachtige maatregelen tegen het terroristisch optreden van nationaal-so- cialisten. Verder wijst hij op het overbrengen van gevangenen. Mcnschen, die wegens een kleine overtreding de subsidiaire hech tenis ondergaan, worden in celwagens on der geleid© van veldwachters tegelijk met misdadigers, die gevangenisstraf moeten ondergaan, overgebracht. Spr. dringt er echter op aan, dat deze menschen zich vrijwillig kunnen aanmel den en onder leiding van een politieman in burger naar bun 'bestemming worden gebracht. 'De beer VanSasse van Ys- s e 1 t (R. K.) brengt den minister hulde voor zijn beleid. Hij bepleit eveneens in voering van de nieuwe bepaling inzake het in bewaring houden van beroeps- en gewoonte-misdadigers. De heer Knottenbelt (Lib.) wijst op het verzoekschrift van de Vereeniging voor Zeerecht en de Reedersvereeniging, dat verschillende punten 'bevat, die ver betering ten aanzien van het zeerecht eischen. Spr. vraagt den minister alsnog deze verbeteringen ter gelegenheid van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1