UK RS! bestedingen Steunen en Stemmen. I DINSDAG 2 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANS Se. 128 t! jpliance Co W Let ook op Frankrijk! Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie, an IORGEN en ig wordt ge- O ES". BERKEN Jtheen, evenals |n die zoo lang der waren en bnder ongemak In breuk weer |rk doen? Zoo |g onzen des- dan een be te gelegen- een Appa- probeer het IGEN voor tot 4 nam. Amsterdam Idelaren 'IËN ITEN Ingenomen brd ten over turn ten ver- fan Stee, pu- watergang i Heer Abts- ige Mz., al p- weiland te Abtskerke. (de te Baars- pp. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. 3. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij het begrootingsdebat in de Eerste Kamer werd er door Minister Oud op gewezen, dat de sociaal-democraten bij hun critiek op de Regeering wel steeds verwijzen naar Zweden, welk land in bijzondere mate profiteert van den bewapeningsroes in verschillende landen, maar niet b.v. naar Frankrijk, waar de socialisten toch ook grooten invloed op de Regeering uitoefenen. Deze opmerking was zeer ad rem. In Frankrijk, daar heeft men geen last van Ministers als Colijn en Oud. Daar zijn het de socialisten, die hunne idealen in toepassing kunnen brengen. En hoe gaat het nu in Frankrijk? Is daar de toestand beter dan hier? Leerzaam is wat dit betreft een inter pellatie, de vorige week in de Fransche Kamer gehouden, en waarbij door Flan- din scherpe critiek werd uitgeoefend. De interpellant wees er op, „dat de op leving in Frankrijk maar schijn is, dat de situatie slechter is geworden dan voor heen en dat de valuta-moeilijkheden iede- ren dag nieuwe maatregelen noodzakelijk kunnen maken. Gij wilt, aldus Flandin tegen Blum, de democratie naar een prachtige bestem ming leiden, maar indien gij op den in geslagen weg voortgaat, zult gij in werke lijkheid het land naareencatastro- p h e voeren, waarin het republikeinsche regiem ten onder zal gaan. De financiëele situatie is hopeloos. Het land is met zijn be talingen ten achter en kan geen leeningen plaatsen. Aan de schatkist, die haar be hoeften bevredigt door bankvoorschotten, zullen steeds zwaardere eischen gesteld worden, want door de gestegen prijzen zullen de loonen en salarissen verhoogd moeten worden. Frankrijk kan zich niet onttrekken aan de algemeene werking van de devaluatie, die, daar de belastin gen achter de feiten aankomen, altijd nadeelig moet zijn voor de staatsfinan ciën. De toegenomen opbrengsten van enkele belastingen, zooals de omzetbelas ting, zijn niet het gevolg van een op leving in het oeconomisch leven, maar hangen met de prijsstijging als gevolg van de devaluatie samen. Ten opzichte van de valuta staat de zaak weinig beter. Het is een feit, dat als gevolg van de binnenlandsche poli tiek Frankrijk, dat toch altijd al een duur land was, op het oogenblik het duurste land van Europa is ge worden. De industrie kan op menig ge bied niet langer concurreeren. De ver korting van de werkweek heeft de pro ductie sterk verminderd, zoodat vergroote invoer van vele artikelen noodzakelijk is geworden. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Het deficit op de handelsbalans neemt toe. Om aan de financiëele behoeften van den staat tegemoet te komen, zult gij, aldus Flandin, tot inflatie moeten overgaan; om de monetaire moeilijkheden te over winnen tot deviezencontrole. De sociaal-democraten houden niet op, de aandacht te vestigen op Zweden. Maar wij zeggen: letook op Frank rijk! DE OPSTAND TE ADDIS ABEBA. Wat een ooBBetuifje vertelt. Een te Djiboeti aangekomen ooggetuige van de bomaanslag te Addis Abeba heeft den correspondent van de „Daily Tele- giaph thans een beschrijving gegeven van betgeen zich in de Abes-s-ynsche hoofdstad heeft afgespeeld. Hij Vertelde, dat zich, op den dag van den aanslag duizenden inboorlingen hadden verzameld om de giften te ontvangen, die zouden worden uitgereikt ter gelegenheid van de geboorte van den prins van Napels. Ook maarschalk Graziani was met zijn staf aanwezig en in zijn nabijheid stond ten groep van 2O0 stamhoofden. Plotseling Wbrd een bom geworpen. Dit was het sein voor het werpen van meer duzer projectielen, terwijl uit twee ver dekt opgestelde machinegeweren het vuur werd geopend. Een bom trof een pilaar van het vroe gere keizerlijke paleis, waardoor Graziani gewond werd. Generaal Liotta, de aboena en verscheidene officieren en manschap pen werden eveneens gewond, zooals meD weet. Op weg naar t et ziekenhuis werd de auto van Graziani beschoten. Het station en de strategische punten werden onmid dellijk door troepen bezet. Afdeelingen, voorzien van machinegeweren, patrouil leerden door de straten, terwijl honder den Abessynen de stad ontvluchtten. Op verschillende plaatsen brak brand uit en bij huiszoekingen ontdekte men voorraden munitie. D'es avonds nam het aantal branden toe, zoodat de stad om ringd was door een gordijn van vuur. Dit is dus wel iets anders dan een in cidenteel gevall HET IS GEVAARLIJK IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR. Het Fransche vrachtschip „Marie Thé- rèse Leborgne", dat 2500 ton meet en voer tusschen Sète en Oran, is op onge veer tien mijl van kaap Creus direct bij de plaats waar ook de „Llandovery Castle" schade heeft opgeloopen op een drijvende mijn gestooten. Het stoomschip slaagde er met moeite in, de kleine Spaansche haven Palamas te bereiken. De bemanning bevindt zich in veiligheid. De „Evening Standard" zegt, dat Lloyds zich voorstelt de verzekeringspre mie voor schepen, die de straat van Gi braltar passeeren te brengen van twee op vijf schellingen, daar de tegenwoordige premie onvoldoende wordt geacht om de gevaren, welke de ladingen loopen en de verliezen, welke door mijnen worden ver oorzaakt, te dekken. EEN ONTWAPENINGSAANBOD AAN DUITSCHLAND? Naar de „Daily Grafie" meldt zou mi nister Eden heden in het Lagerhuis een nieuw vredes- en ontwapeningsaanbod aan Duitschland doen en daarbij mede deelen, dat als Duitschland een bewape nings-wedloop wenscht, Engelands econo mische positie bet in staat stelt de mach tigste vloot van de wereld en de grootste luchtmacht te bouwen. Maar de minister zal er den nadruk op leggen, dat Groot- Brittanje bereid is op te houden met bou wen, zoodra de bewapeningen op een re delijk peil zijn gebracht. VIERJARENPLAN EN KOLONIëN. Rede van Von Ribbentrop. De ambassadeur Von Ribbentrop heeft te Leipzig in een groote rede zijn stand punt uiteengezet ten aanzien van de pro blemen van het vierjarenplan en van het Duitsche recht op koloniën. Het vierjarenplan, aldus spr., is Duitschland door het buitenland letterlijk opgedrongen. Terwijl er eerst de draak mee gestoken werd, hoort men thans, dat men pas met Duitschland een overeen komst wil aangaan, als het het vierjaren plan opgeeft. Duitschland streeft niet naar absolute autarkie. Met de autarkie zijn de andere landen der wereld begon nen. De economische politiek van Roose velt en voornamelijk Ottawa zijn zuiver autarkische maatregelen en vóór het vier jarenplan geboren. Europa is te klein en te zeer op weder- zijdsche uitwisseling van goederen aan gewezen, dan dat eenig land zich op den duur economisch geheel zou kunnen af sluiten. Er moet een vergelijk gevonden wor den, zoo riep spr. uit, want het is in onze tegenwoordige wereld niet meer mogelijk, dat in eenige landen melk en honing vloeien, terwijl anderen moeten worstelen voor hun bestaansminimum. Dit vergelijk kan slechts op twee gebie den gevonden worden, ten eerste door een oplossing van de kwestie van de te ruggaaf van het vroegere Duitsche kolo niale bezit en ten tweede door de eigen kracht van het Duitsche volk zelf. Duitschland moet koloniën hebben wa gens de noodzakelijkheid, gebieden te be zitten waarin met de eigen Duitsche munt grondstoffen-bronnen kunnen worden ontsloten. Weliswaar staan de grondstof- fenbronnen der wereld thans wel voor Duitschland open, maar tegen betaling in deviezen, die het niet in voldoenden om vang bezit. Duitschland heeft verder koloniën noo- dig als afzetmarkt voor industrie-artike len en als veld voor het Duitsche onder- nemerdom. Von Ribbentrop eindigde met de ver klaring, dat hij niet aan een onbeperkten wedloop geloofde al scheen het dan na de ervaringen der laatste jaren eindeloos moeilijk een algemeene bewapeningsbe perking in deze wereld tot stand te bren gen. Het diplomatieke incident te Boekarest geregeld. Roemenië heeft met Duitschland en Italië de moeilijkheden geregeld, welke zich hadden voorgedaan wegens de aan wezigheid van de gezanten van Duitsch land en Italië bij de begrafenis van twee leden van de IJzeren Garde, die in Spanje zijn gesneuveld. Naar Reuter uit betrouwbare bron verneemt, zullen de gezanten niet worden teruggeroepen naar hun onderscheiden landen. Het feit, dat Duitschland en Ita lië twee van de beste afnemers zijn, zou de oplossing ten zeerste hebben verge makkelijkt I De gezanten hebben verklaard, dat zij den kerkdienst hebben bijgewoond om ge tuigenis af te leggen van hun sympathie jegens de Roemenen, die in den slag zijn gedood. Korte Berichten. i Dte inschrijving op de Belgische 314 pet. staatsleening was reeds den eer sten dag overteekend. In welingelichte kringen zegt men, dat over een dag of veertien, bij- den te rugkeer van Van Zeeland in België, een kabinetsreconstructie zal worden voltrok- ken. Bo-vesse, de liberale minister van justitie, zou vervangen worden door Paul Hymans, den vroegeren minister van bui- tenlandsche zaken. PRINSES EN PRINS TE INNSBRUCK. Kasteel Mittersill verlaten. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern-hard hebben gisteren, in ge zelschap van Prins Aschwin en andere gasten het kasteel Mittersill verlaten. D'e hooge bezoekers vertrokken per auto naar Innsbruck, waar zij tot hedenavond zul len blijven. Zij hebben hun intrek, geno men in Hotel Tirol. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben vanuit Innsbruck een autotocht gemaakt naar Igls. Zij brachten een be zoek aan verschillende plekjes, waar zij het vorige jaar vertoefd hebben. „GROEN VAN PRINSTERER". DruK bezochte algemeene vergadering. De Vereeniging van Burgemeesters, Wethouders en Gemeente-secretarissen „Groen van Prinsterer" hield Vrijdag j.L te 's-Gravenhage haar algemeene verga dering. De druk bezochte bijeenkomst werd door d-en voorzitter, den heer P. Colijn. Burgemeester van Alphen aan den Rijn, geopend met een rede, waarin hij herin nerde, dat in deze bewogen tijden de be hoefte aan voorlichting en onderlinge be spreking zeker nog grooter is dan in nor male tijden. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental ook in 1936 weer aanmerkelijk is gestegen. De penningmeester geeft een financieel overzicht, waarin wordt aangetoond, dat de fiuancieele toestand gunstig kan wor den genoemd. Wegens periodieke aftreding werden de heer en Talsma, Burgemeester van Ren- kum en D'r de Lange, Secretaris van Utrecht, met vrijwel algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacature Laernoes gekozen werd de heer P. J. K e ij z e r, Burgemeester van W emeldinge. Naar aanleiding van ingekomen vraag punten wordt uitvoerig gediscussieerd over de door het Zuivel-Export-Bureau, blijkbaar met machtiging van de Regee ring, ondernomen pogingen om de kin deren op school goedko-ope melk te do-en verstrekken. Het bestuur zal zijn houding terzake bepalen, waarbij met het in de vergadering algemeen beleden gevoe len, dat tegen bet gebruiken van de school als economisch instituut vo-o-r melk-dis- triöutie principieele bedenkingen bestaan, rekening zal worden gehouden. Ten aanzien van -een andere vraag, t.w. welke houding de burgemeesters moeten aannemen tegenover politieke op tochten, wordt ter vergadering een voorbeeld van practisch optreden, waar door bezwaren werden ondervangen, me degedeeld. NAAR ECONOMISCH HERSTEL IN NED.-INDIE. Uitvoeroverschot over 1936 ruim f336 millioen. Aneta seint uit Batavia: Blijkens het economisch weekblad heeft het uitvoer- overschot van Ned.-Indië over 1936 be dragen f 332.400.000, of wel 54 pet. van -den totalen uitvoer. D-e invoer 'heeft n.l. f 282.300.000 beloopen en de uitvoer be droeg f 614.700.000. Het export-overschot van 1936 is f 115.700.000 hooger dan dat voor bet jaar 1935, toen het 44 pet. bedroeg van den totalen export. In 1929 bedroeg het over schot 27 pet. van den totalen uitvoer. D'e enorme beteekenis van de prijsstij ging van export-producten blijkt uit de globale raming van de verwachte ver meerdering der uitrvoer-waarde van land- bouw-exportproducten in 1937 in verge lijking met het jaar 1935, n.l. voor Java f 89 millioen en voor de buitengewesten f252 millioen, welk bedrag temeer waar de heeft indien men -bedenkt, dat de totale geldwaarde van alle extra-producten (in clusief mijnbouw, en andere producten) in 1935 f 491 millioen en in 1936 f 615 millioen beeft bedragen. Van de geraamde vermeerdering komt rond f 197 millioen op rekening van den rubber-uitvoer. Ondanks de prijsstijging van de invoer artikelen is de ruilvoet van Ned.-Indië met het 'buitenland in December 1936 nog verder verbeterd, omdat de prijsstijging De Liberalen in ons land zitten meteen eigenaardige moeilijkheid. Zij kunnen en willen niet ontkennen de ontzaglijke verdiensten van Minister Go- lijn, die in de liberale pers terecht als een nationale figuur wordt geprezen. Maar nu vreezen zij, dat er straks vrij zinnigen zullen zijn, die op deze natio nale figuur hun stem zullen uitbrengen. Vandaar dat nu de leider, de heer Wen- delaar, gekomen is met het advies: steunt den heer Colijn, door niet op hem te stemmen. De redeneering is deze: Wie straks op Colijn stemt stemt heelemaal niet op Colijn, maar op een der volgende candi- daten van de A.R» lijst. Wie even nadenkt voelt, dat hier een fout wordt gemaakt. Het is toch duidelijk dat de kracht Van Dir Colijn mee schuilt in de gioep die achter hem staat. Als straks wel de heer Colijn gekozen wordt, maar het aantal stemmen op hem uitgebracht ondergaat een belangrijke da ling, dan verzwakt dit zijn positie. Dit verstaan zeer goed de natio-naal- socialisten en andere opposanten, die hun aanvallen zeer in 't bijzonder richten te gen de partij waarvan Dr Colijn de lei der is. Zij doen dat niet om zijn verkiezing te verhinderen, maar wel om zijn positie te verzwakken en zoo deze nationale fi guur van zijn kracht te berooven. Wie waarlijk Dr Colijn wil steunen, en van zijn waardeering voor dezen na- tionalen minister wil doen blijken, zal verstandig do-en door straks ook op hem te stemmen. van de uitvoerproducten in den loop van d'<e maand belangrijk grooter is geweest dan die van de invoer-artikelen. HYPOTHEEKBANKEN EN ERFPACHT Het advies om geen nieuwe hypotheken te verstrekken. Op de vragen van den heer Vliegen in verband met bet advies van de ver- e-eniging van directeuren van hypotheek banken aan bij die vereeniging aangeslo ten hypotheekbanken inzake het verleenen van hypotheken op erfpacht heeft de mi nister van sociale zaken geantwoord, dat 'them 'bekend is, dat de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken bet be sluit heeft genomen, „om, zoo lang de te hooge canons der erfpachtsccntracten niet behoorlijk verlaagd zijn, door de bij de vereeniging aangesloten hypotheekban ken ge-en nieuwe hypotheken op erfpacht ta do-en verstrekken". De minister is van oordeel, dat het ad vies, voo-r zoover het strekt om krachtig te-gen te gaan den bouw van nieuwe wo ningen op erfpacht, „omdat daardoor een onbillijke en fnuikende concurrentie wordt aangedaan aan de eigenaren van reeds bestaande woningen", belemmerend kan werken met betrekking tot de productie van woningen met lage huren, ten behoe ve van personen -met kleine inkomens. Hij meent echter, dat niet mag worden voorbijgezien, dat het advies overigens -omgekeerd er toe kan leiden dat de huren van bestaande woningen verlaagd worden en meer onder bet bereik kunnen komen van gegadigden met lagere inkomens. De minister ziet in het geïncrimeerde advies een verschijnsel, dat zioh ook op a-nder gebied voordoet, n.l. het behartigen van speciale belangen, wat, hoewel zulks niet als onwettig is aan te merken, licht kan leiden tot het innemen van e-en iet wat eenzijdig standpunt. Het komt den minister eenigszins prae- matuur voor, tegenmaatregelen te basee ren uitsluitend op de publicatie van een advies, gelijk hier bedoeld. Naar zijn oor deel kan daarvan eerst -sprake zijn, indien is gebleken, dat he-t practisch effect van dat advies het algemeen belang zou aan tasten. Burgemeester van Zaandam. Naar de „Telegr." verneemt komt mr J. in 't Veldt, administrateur bij Gemeen tewerken te Rotterdam en lid van bet partijbestuur der S.D.A.P., ernstig in aanmerking te worden benoemd tot bur gemeester van Zaandam. Vervoerbeiasting op autobussen en huurauto's in Duitschland. De K.N.A.G. deelt mede, dat met in gang van 1 Maart in Duitschland een be lasting wordt geheven voor voertuigen als autobussen, huurauto's e.d., waarmee betalende passagiers worden vervoerd. Deze belasting bedraagt voor buitenland- scbe voertuigen, welke tijdelijk in Duitsch land verblijven 0.3 rijkspfennig per per soon en per in Duitschland af te leggen kilometer, en moet worden betaald bij het grenskantoor. De vermoedelijk in Duitsch land te rijden afstand wordt als grond slag voor de berekening der belasting- ge nomen, terwijl afwijkingen moeten wor den verrekend bij het douanekantoor van Binner.iand. Een nieuwe landbouw-uitvoerwet. Prinses en Prins te Innsbruck. Buitenland. Rede van Von Ribbentrop. Vervoerbelasting o-p autobussen en huur auto's in Duitschland. Een ontwapeningsaanbod aan Duitsch land? uitgang. De afstand wordt vastgesteld volgens de berekening, welke voor de spoorwegen geldt. Burgemeesters. De burgemeester van Mui-den, de heer J. L. de Raadt, heeft, wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd, ontslag gevraagd, met ingang van 1 April a.s. Hij is 32 jaar burgemeester geweest. DE BREEDE WATERING BEWESTEN iERSEKE. Vragen van het Kamerlid Drop. D'e heer Drop heeft tot de ministers van Waterstaat van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken de volgende vraag gericht: Kunnen de ministers mededeelen, of het onderzoek, bedoeld in hun voorloopig. antwooid van 19 December 1936 op de op 19 November 1936 gestelde schrifte lijke vragen betreffende: a. bet doen dragen van de kosten van verzekering volgens de sociale verzeke ringswetten door het bestuur van het wa terschap „D'e breede watering bewesten Ierseke" in plaats van door den aanne mer van de onderhoudswerken in dit wa terschap; b. bet ontslag van een aantal personen werkzaam op arbeidscontract bij dit wa terschap en wat daarmee in verband staat, reeds is geëindigd en dientengevolge thans de bedoelde vragen kunnen worden beantwoord. KINDERZQRG. Gisteren had in het gymnastieklokaal der Stichting de algemeene vergadering plaats van -de Vereen. „Kinderzorg" te Middelburg. De voorz. ds D. J. Vossers uit Vlissin gen heette de uit heel de provincie ge komen afgevaardigden welkom, in 'tbiji- zonder mej. Sprenger, eerelid der ver eeniging. Bericht van verhindering was ingekomen o.a. van den Commissaris der Koningin. De voorzitter wees op de bloemen, die de tafel als altijd sieren, en deelde mede, dat deze altijd zijn van freule S. H. van Doorn, -die meer dan 25 jaar de vergade ring bijwoonde, doch nu belaas verhin derd was door een vrij' ernstige ziekte. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de zieke een telegram te zenden waarin haar Gods nabijheid in deze moei lijke -dagen werd toegewenscht. De voorzitter heette den burgemeester van Middelburg,, die intusschen was bin nengekomen, hartelijk welkom. De secretaris, ds G. de Ru, bracht daar na het jaarverslag uit. Er ontbreekt nog veel aan bet werk, maar toch is het mooi werk. Op 31 Dec. 1936 waren er in de Stich ting 104 jongens en meisjes. Uitgezonderd twee ge-vallen kwam geen ernstige ziekte voor. Vijf jongens en 3 meisjes kregen een betrekking. De heer De Voogd uit Vlissingen bracht mede namens Terneuzen en Kruiningen, verslag uit over de rekening en wees o.a. op het dalen der inkomsten en de nood zakelijkheid het tekort van f 8705 te dek ken uit den kapitaaldienst, waarbij' be laas ook het kapitaal zelf mo-est worden aangetast. De penningmeester ds J. de Vries, deed daarop rekening en verantwoording. De Rijkssubsidie werd verminderd. Er staan 25 bedden leeg, wat drukt op de exploi tatie, nu de kosten toch hetzelfde blijven. Spr. gaf -de volgende vergelijkende cijfers: giften nu f1838; in 1920 f 2800; collecte: nu f 627in 1932 f 764; contributie: nu f2090; in 1932 f 2600. De rekening werd goedgekeurd met een eindcijfer van f52.605 en het reeds ge noemde teko-rt van f 8705. Ds v. d. Waa, die de busjes exploiteert, deed daarop mededeelingen over het werk met die busjes, en wekte op dit werk nog meer te steunen, opdat de opbrengsten hooger worden. De penningmeester kreeg hierop nog-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1