Het verkiezingscongres der S. 0. A. P. 9? 9,1 li, dê F.e#, On» G«ao«s<in, Kam perland, Bugle 05 p.; P. Korst&nje, Euphonia, Goes, Baryton, 05 p.; tweede prijs: M. Stokman, Apollo, Wissenkerke, Tuba, 60 p., M. Visser, de Eoho, Wilhel- mina, Baryton 57 p.; D. Tilroe, Eupho- nia, Goes, Clarinette 50 p.; J. Tilroe, Goes, Euphonia, 50 p. Tweede aid. Duetten: J. Bliek, Tuba en G. Bliek, Trombone, Excelsior, Mid delburg, een tweede prijs met 58 p. Eerste afd. ^-^sten: Eerste prijs met onderscheidint Joosse, Crescendo, Middelburg 80 eerste prijs met lof: G. Korzuise, Wilhelmina te Golijnsplaat, Sax-Alto 78 p.; J, G. Simonse, Euphonia, Goes, Clarinette si b. 75 p.; G. Stokman, Apollo, Wissenkerke, Bugle 75 p.; J. Ba- rendse, Euphonia, Goes, Clarinette si b. 73 p.; eerste prijs: N. v. d. Leek, Voor waarts, Koudekerke, Sax-tenor 70 p.; G. Schrijver, Euphonia, Goes, Ciarinette si b. 69 p.; L. J. Capello, Euphonia, Goes, 68 p.; A. Welleman, E. M. M., Kortgene, Baryton 68 p.; P. Westerweele, Wilhel mina, Kortgene, Bombardon 67 p.; C. M. Wiskerke, Excelsior, 's H. Arendskerke, Bombardon si b. 66 p.; W. Dingemanse, E.M.M., Kortgene, Clarinette, 66 p.; G. Muulié, Ons Genoegen, Kamperland, Ba ryton, 66 p.; Jan de Kam, Ons genoegen, Kamperland, Piston 65 p.; J. Lammers, Excelsior, Middelburg, Sax-Alto 64 p.; tweede prijs: J. Bliek, Excelsior, Middel burg, Tuba 60 p.; P. G. Schippers, E. M. M. Kortgene, Baryton, 60 p.; K. J. Teijen, Euphonia, Goes, Fluit, (lage stemming) 56 p. Eerste af deeling duetten: Eerste prijs: I. Stokman, Piston, C. Stokman, Bugle, Apollo, Wissenkerke, 70 p.; J. G. Simon ie en J. Barendse, beide clarinette, Eu- honia, Goes, 64 p. Afd. uitmuntendheid solisten: eerste prijs met lof Ed. de Looff, Apollo, Wis senkerke, 74 p.; tweede pr. J. de Hondt, Vlijt en Volharding, Souburg, Trombone 62 p. Eere afd. solisten: eerste prijs G. I. Me- Iiefste, O.N.D.A., N. en St. Joosland, Tuba, 67 p.; tweede prijs G. Ie Gcnte, Euphonia, Goes, Trombone 60 p. Eere-afd. solisten Sectie A: eerste prijs met lof Adr. Verburg, Apollo, Wissen kerke, Bariton, 76 p. Eere-afd. Solisten B: eerste prijs met onderscheiding: J. J. Laroes, Excelsior, Middelburg, 80 p. Middelburg, Uit een groo' aantal solli citanten is benoemd tot concierge van de Bogardzaal in plaats van den heer L. Leuvens, aan wien op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend, de heer A, da Pagter. - In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering der Centrale A.R. Kiesvereen. sprak de voorzitter dhr. J. W. van 't Hoff over het verkiezingswerk en drong hij aan op getrouwen arbeid. Dhr J. F. Heems kerk bracht verslag uit van het Gentralen Convent. De propaganda (spreekbeurten enz.) werd geregeld. Uit het financieel verslag bleek een batig saldo van f 65.51 over 1936. Nu volgden bestuursverkiezingen. De voorzitter zag zich genoodzaakt door drukke werkzaamheden den hamer neer te leggen. In zijn plaats werd Dr K. Hui- zenga gekozen, dine de benoeming aan vaardde. De overige bestuursleden werden herkozen. De heer Heemskerk dankte den schei denden voorzitter voor al zijn arbeid voor de vereeniging gedaan. Bij do rondvraag werd er op aange drongen om ook dit jaar weer een Ver kiezingsnummer van „De Zeeuw" te doen verspreiden. i Zaterdagmiddag werd op den door ongelukken maar al te bekenden hoek Langedelft-St Janstraat een bakfiets aan gereden door een auto, waarvan de be stuurder nog voor de fiets de St Janstraat wilde inrijden. Vooral is schade toegebracht aan de op de fiets vervoerde artikelen, die groo- tendeeis uit breekbare waar bestonden. De politie stelde een onderzoek in. Vlissingen. In de onder voorzitterschap van ds G. Smeenk gehouden jaarver gadering der Geref. Evangelisatievereeni- ging, werd door den secretaris verslag uitgebracht over de verrichte werkzaam heden, in het bijzonder na den evange- Jisatiearbeid op het strand, de z.g. „Strandtentzending". Honderden tractaatjes en boekjes wer den aan het strandpubliek gratis ver strekt. Vooral op Zondag werd hiervan een druk gebruik gemaakt. Vaak werd geconstateerd!, dat de geschriften door het publiek aandachtig gelezen werden. Verder werden op de Ghr. feestdagen huis aan huis tractaatjes verspreid. Door dhr A. de Klerk werd een refe raat gehouden over: „Het volgen van Jezus". Het pensioenfonds aan de Kon. M ij. „De Schelde" in moeilijkheden. In den laat- sten tijd verkeert het pensioenfonds voor arbeiders aan de N.V. Kon. Mij „de Schalde" in financieele moeilijkheden. Door de beheerders van het fonds is nu medegedeeld, dat de pensioenen ver laagd moeten worden. De toch al niet groote pensioenen zijn in sommige gevallen met f 1,50 per week verminderd. Voorts heeft de directie aan de werk lieden voorgesteld de pensioenbijdragen met 1 'A pet, te verhoogen. Op de door de arbeidersbonden hiervoor gehouden ver gaderingen is dit voorstel door de moder ne en RK. afdeelingen aanvaard. De Ghr. metaalbewerkers hebben het echter met meerderheid van stemman verwor pen, 9etf, Het rijwielpad lange den Oost- singel mag in het vervolg alleen bereden worden van H.B.S. naar Voorstad, dus door hen die de rechterzijde van den weg gebruiken. Van den anderen kant komen de moet men op den weg eveneens rechts houden dus langs het troittoir rijden. Hansweert. De potvisch. Zaterdag avond kwam door het kanaal een der potvisschen, die bij Terneuzen was ge strand. Ze was 16 meter lang en was ach ter de sleepboot Haringvliet aan den staart vastgebonden. De visch gaf een on dragelijke lucht af, doch trok ondanks dat toch veel bekijks. lerseke. Door den Staat der Nederlan den zullen den Hen Maart a.s. een 27-tal oester-perceelen op de Zeeuwsche Bak publieek worden verpacht voor den tijd van 5 jaar. Ook een paar mosselpercee- len zullen worden aangeboden. Vrijdagavond hield de G.J.M.V. haar jaarlijksche donateursavond in de zaal van Hotel Nolet, onder voorzitterschap van den heer G. J. de Jonge. De zaal was geheel vol. Medewerking verleende de Mandolineclub. Muziek, voordrachten, verslagen enz. vulden den avond. Donderdag a.s. zal de Raad vergaderen. O.a. zal een nieuwe sohool- geldregeling worden behandeld, die de be- lastingsohroef weer eenigszins aandraait. Ook komt aan de orde de benoeming van een nieuwe huisbewaarder ten gemeente- huize. Naar wij vernemen zijn daar een 50-tal liefhebbers voor. Dhr J. Ossewaar- de, die van zijn vervallenverklaring als raadslid bij de Kroon in beroep is ge gaan, zal ook hangende dit beroep deze vergadering nog kunnen bijwonen. 's Heer Arendskerke. In de jaarverga dering der C.J.V. „Het Mosterdzaadje" bleek uit de verslagen van secretaris en penningmeester, dat de vereeniging to taal 30 leden telt (vorig jaar 14). De avond werd gezellig gemaakt door samen spraken en een voordrachtenwedstrijd. Verschillende afgevaardigden voerden het voord. 's-Heerenhoek. De jaarvergadering van de afdeeling het „Wit-Gele Kruis" was buitengewoon druk bezocht. Voorzitter: burgemeester G. van Horsig'h. De secretaris, dhr L. Favejee, bracht het jaarverslag over 1936 uit. Uit dit ver slag blijikt wederom het vele en nuttige werk door de verpleegster verricht. Door haar zijn 1983 ziekenvisites afgelegd. De voorzitter doet een geheimzinnige belofte. Het magazijn zal worden aange vuld met iets nieuws, iets zeer nuttigs. De penningmeester brengt jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat in kas een voordee- lig saldo is van f 173,11. Aan de orde is de verkiezing van be stuursleden. In 1936 is niemand afgetre den. Dhrn Verdonk en Menheere willen deze nalatigheid hersteld zien en willen thans verkiezen voor 1936 en 1937. De vergadering ondersteunt dit voorstel. Af tredend zijn de voorzitter G. van Hor sig'h, P. Spelier, secretaris L. Favejee en P. Raas. Door de vergadering worden candidaat gesteld: Dr W. Lucas Luyckx en J. Martens. Gekozen worden: Dr W. Lucas Luyckx, dhr L. Favejee en J. Martens. Bij de rondvraag vraagt dhr G. Verdonk vernietiging van de stembriefjes, hetgeen geschiedt. Krabbendijke. Installatie van den Burgemeester. (Vervolg.) Na de installatierede van wethouder De Kok nam Jhr Mr Sandberg tot Essenberg het woord en betuigde allereerst zijn dank aan God, die hem op deze plaats stelde, en voorts aan degenen, die aan zijn be noeming medewerkten. Spr. wees er voorts op, dat de taak van een burge meester een veel-omvattende is. In de eerste plaats moet de burgemeester ech ter de vertrouwensman zijn van de in woners en zich rekenschap geven van hetgeen in zijn gemeente leeft. De ver schillende stroomingen in één bedding te leiden is de taak van den burgemees ter. Als zoodanig, aldus spr., wil ik mijn taak opvatten. Spr. vroeg allen, hem daarbij hun vertrouwen te schenken en zijn meening te respecteeren zooals hij het de hunne zal doen. Spr. zal trachten te handelen zonder onderscheids des persoons en zonder onderscheid van politieke partijen. Spr. heeft den indruk, dat Krabbendijke een welvarende gemeente is, welke echter gebukt gaat onder den geesel van dezen tijd, de werkloosheid, waardoor een zui nig financiëel beheer een eerste vereisch- te is. Het vraagstuk der werkloosheid zal zijn volle aandacht hebben en spr. is dankbaar, dat hij in deze in Driebergen— Rijsenburg ervaring op heeft mogen doen. Spr. zeide, zich spoedig op de hoogte van de plaatselijke omstandigheden te willen stellen en riep daartoe ook de medewerking der raadsleden in. Voorts wees hij op het belang van een nauwe samenwerking tusschen diaconiën en burgerlijk armbestuur. Spr. drukte er voorts zijn genoegen over uit, dat er te Krabbendijke een afdeeling van 't Groene Kruis bestaat, aan welk lichaam hij gaar ne zijn medewerking toezegde, Ook op een goede samenwerking met de hoof den der scholen, tot bloei van het onder wijs zal hij hoogen prijs stellen. Spr, uitte dan woorden van dank tot zijn voorganger, burgemeester Strick van Llnschoten, aan wiens beleid in de ach terliggende moeilijke jaren het te dan ken is, dat Krabbendijke de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Verder zegde spr. wethouder De Kok dank voor de diensten die hij de ge meente al» loco-burgemeester bewezen heeft, en hij drukte de hoop uit op een goede samenwerking met de beide wet houders. Voorts sprak spr. nog de raads leden, den secretaris en het verdere per soneel toe, en uitte de hoop, dat hij en zijn vrouw de sympathie van de bevol king zouden weten te winnen en dat ook de betrekking tusschen hem en de collega's uit de naburige gemeenten van vriendschappelijken aard zouden zijn. Onder afsmeeking van Gods zegen op mijn arbeid, aldus besloot spr., welke moge strekken tot Zijn eer en tot bloei der gemeente Krabbendijke, aanvaard ik het ambt van burgemeester. Wethouder Haverhoek begint met te zeggen, dat het een zaak van groote beteekenis is, dat een volk meeleeft met een overheidspersoon. Spr. wijst er op, dat 's Zaterdagsavonds op Krabbendijke niemand wist wie Jhr Mr Sandberg tot Essenburg was, totdat 's Maandags „De Zeeuw" ons voldoende inlichtte. Wanneer de voorzitter zijn nu gehouden rede hier uitwerken wil en kan, dan zal dat onder Gods zegen zeker vrucht afwerpen. Spr. wijst er op, hoe we van David lezen: „en hij deed zijn volk recht en gerechtigheid". Recht en gerechtigheid beoefenen aan het volk van Krabbendijke, als dat bij den nieu wen Burgemeester voorzit, dan zal hij in spr. een krachtigen steun hebben. Hierna sluit de voorzitter de openbare Raadsvergadering. De heer Vader, gem.-secretaris, roept den burgemeester uit naam van het ge- heele gemeente-personeel, van harte wel kom toe. Uw taak, aldus spr., wordt er niet ge makkelijker op, wanneer men bedenkt, dat U hier zijt benoemd als opvolger van een burgemeester, 'die gedurende ruim zes jaren zijn ambt op zoo'n voor beeldige wijze heeft uitgeoefend, dat de geheele gemeente en zeer in 't bijzonder het gemeente-personeel zijn vertrek naar de gemeente Zwollerkerspel ten zeerste betreurt. De eerste kennismaking geeft ons ech ter de beste verwachtingen voor de toe komst. Gaarne wil het gemeentepersoneel de verzekering geven, dat het door een uiterste plichtsvervulling wil trachten niet alleen Uw waardeering, maar ook Uw vertrouwen te verwerven. Persoonlijk zegt spr. alle mogelijke medewerking toe. Schenke God U een gezegende ambts periode en een blijde en gelukkige toe komst met Uw gezin in Krabbendijke. De oud-Burgemeester van Krabben dijke Jhr Mr Strick van Lin- schoten, herinnerde aan de moeilijke jaren, die de gemeente achter den rug had en prees haar nijvere bevolking, wees er voorts op, dat de Zeeuw vele goede eigenschappen heeft, doch ook zeer critisch is en dit heeft dit goede, dat het leidt tot zelf-ontleding en studie. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de betere tijd, die schijnt te dagen, ook voor Krabbendijke door zal breken. Burgemeester D e M u 1 groette burge meester Van Sanberg namens de colle ga's van de omliggende gemeenten. Jhr Mr De Beaufort, burgemees ter van Driebergen—Rijsenburg, wees er op, dat bijl den nieuwen burgemeester voldoende kennis van zijn ambt verwacht mag worden. De praktijk stelt echter nog heel andere eischen. Het voornaamste voor den burgemeester is het bezit van de noodige tact om de verschillende groepeeringen tot elkaar te brengen. Een goed burgemeester is eerlijk en recht schapen en wordt geleid door het hooge beginsel van de liefde. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de nieuwe burgemeester met steeds nauwere ban den aan zijn nieuwe gemeente zou wor den gebonden. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Wemeldinge. Vrijdagavond hield de Ghr. schoolvereniging een ouderavond, die zeer goed bezocht was. De voorzitter, dhr Jac. Wabeke, sprak een opwekkingswoord waarna Ds M. P. van Dijik sprak over: „De zedelijk-gods dienstige opvoeding." De secretaris, dhr J. A. Dominicus, le verde een jaarverslag, waarin hij slechts kon gewagen van dank. De onderwijzer C. Dronkers sprak over: „Kinderboeken uit vroeger tijd" en de 'on derwijzer J. v. d. Berge, deelde iets mee over de schippersklas. Ten slotte wekte D's de Bruin, Herv. predikant op, lid te worden van het sup- pletiefonds voor de te stichten schippers- söhool. Kapalle. Daartoe vanwege de vereeni ging van Oud-leerlingen uitgenoodigd trad in het lokaal Obadja op de heer Ir B. Bosma met het onderwerp: Bemesting in den Tuinbouw. De bodem aldus Spr. bevat grof zand en of zeer fijne klei met de tusschen ge legen middelmaat van fijn zand en gTovo klei. Bij grof zand zullen we dus met veel humus moeten helpen. Aan de klei zal men het meeste hebben, daar deze de be- mestingstoffen vasthoudt, vooral kali en ammoniak. De kalk speelt altijd een voor name rol, maakt de kali vrij en verbetert de structuur en ontzuurt den grond. Voedingsstoffen: de phosfor wordt dik wijls te veel gegeven. De plant heeft min der noodig dan kali en stikstof. Het bemesten gebeurt veelal te laat. De saamgestelde meststoffen zijn zeer gemak kelijk doch iets duurder. Ook noemde Spr nog de Borax, veel voor bieten gebruikt tegen voorkoming van rot. Van het vra gen stellen werd een druk gebruik ge maakt. i Aan den kantonnier van den rijk3 weg Kapelle—lerseke dhr J. M. Heystok ia met ingang van 1 Maart 1037 eervol ontslag verleend met toekenning van pen sioen. In deze betrekking wordt niet meer voorzien. Nlsse. Zaterdagmiddag werd gemeen teraadsvergadering gehouden. Afwezig dhr A. Vette. Besloten werd niet toe te treden tot hei Borgstellingsfonds van de Zeeuwsche eilanden. Aangezien G. Nieuwenhuijse Jz. zijn benoeming als lid van het burgerlijk arm bestuur niet had aangenomen werd thans als zoodanig gekozen Jan Vermue. Aan De A. Geill te Wolphaartsdijk werd eervol ontslag verleend als gemeente-arts belast met de armenpractijk met ingang van 1 Maart a.s. Benoemd werd als zoo danig G. Volmer, arts te Wolphaartsdijk. Vernieuwing van den legger van we gen en voetpaden werd opgedragen aan J. J. de Regt te Heikenszand. Dé gemeentebegrooting voor 1937 werd in overeenstemming gebracht mei «Ie wenschen van Ged. Staten en zal op nieuw ingediend worden. Driewegen. Loop der bevolking ovei Februari. Ingekomen: F. G. A. van Nim- wegen van N. en St. Joosland, A 147; G. M. C. Ort en gezin van Ovezand A 152. Vertrokken: G. Machielse en gezin naar Ovezand A 152; P. Schouwenaar naar Arnemuiden, Nieuwstr. Wolphaartsdijk. Zaterdagavond hield de afd. van de ziekenhuisverpleging al hier een alg. vergadering. Uit het verslag van den seer., I. Balkenende, bleek dat het ledental door overlijden en vertrek uit de gemeente met 17 is verminderd en thans 1958 bedraagt, plm. 80 pet. van de bevolking. 37 leden werden in het afge- loopen jaar opgenomen in een der zie kenhuizen met een aantal ligdagen van 731. Ook waren uit deze gemeente 16 personen, niet-leden der vereeniging, in een ziekenhuis opgenomen geweest. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat was ontvangen f 5708,29, waar onder een goed slot vorige dienstjaren van f1090,74 en uitgegeten f5708,29, waaronder een goed slot van ruim f 8 Besloten werd f 1 te storten in de reservekas Herkozen als best mrsleden U. v. d. \eide, S. Balkenende en J. van Wel, gekozen in de vacature Dr Meijnen, Dr Vos. Besloten werd om op de overige ziekenhuiskosten uit te keeren 30 pet. Maximum f30 en aan de leden van Mij Ziekenfonds eiken dag boven de 5 ligda gen een week vrij van contributiebetaling te stellen. Grijpskerke. Vrijdagavond werd in de Ghr. School de jaarlijksche Ouderavond gehouden. Het hoofd der school dhr Groot Nibbelink refereerde over „Histo rische figuren", daarbij aantoonend de zware strijd voor het verkrijgen van een school met den Bijbel, door Groen van Prinsterer, Kuyper, Mackay, de Visseh e.a., welke in 't geloof gestreden rijkelijk door God is gezegend. Spr. -besloot met een opwekking te blijven strijden voor de school. Nadat in de pauze aan de belangstellen den de gelegenheid was gegeven het werk der leerlingen te bezien sprak dhr J. Kommers over „Laat de kinderkens tot Mij komen". D's Plomp eindigde het samenzijn met dankzegging. Arnemuiden. Onze dorpsgenoot, dhr Jac. de Meukneester, is met ingang van heden benoemd tot volontair ter gemeente secretarie te Zoutelande. Aagtekerke. Dammen. Zaterdagmid dag speelde D. Trieller te Aagtekerke te gen J. Strooband te Middelburg om het kampioenschap van Zeeland. Uitslag 1-1. Domburg. Vrijdagavond hield de „V. V. V.'' (vereeniging vreemdelingen ver keer) alhier haar algemeene druk be zochte jaarvergadering. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. HKrna volgden drukke besprekingen betreffende de vooruitzichten van het ko mende seizoen 1937, en wat te doen viel om de gasten naar Domburg te trekken. Over het algemeen voelde men veel voor adverteeren, zoodat het uitgebreide ad- vertentibplan van het bestuur met alge meene stemmen werd aanvaard. Op verzoek van de vergadering werd een commissie ingesteld, die als opdracht kreeg te onderzoeken in hoeverre het mo gelijk is op Domburg kinderfeesten, ver makelijkheden enz. te organiseeren, een en ander ten gerieve van de badgas ten. Deze commissie zal te zijner tijd een uitgebreid programma aan het bestuur voorleggen. St Laurens. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Raad. De voorzit ter sprak 'zijn beste wenschen uit voor een voorspoedig en gezegend jaar. Dhr Abrahamse antwoordt hierop. Goedgekeurd wordt het opmaken vin den wegenlegger onder toezicht van den gemeente-opzichter, op te dragen aan twee leden van de Vereeniging Werkzoekende Opzichters, n.l. de heeren J. van den Berge te Oost-Souburg en F. C. Dekker te Middelburg. Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt herbenoemd dhr C. Willemse. Op aanwijzing van Ged. Staten worden enkele wijzigingen aangebracht in de laatst vastgestelde schoolgeldverordening, waardoor het tarief thans lager wordt ge steld. Dhr Riemens vraagt, of B. en W. we ten, waarom zoo weinig animo was bij de aannemers voor het bouwen van de werk loods, waarop de voorzitter antwoordt, dat enkele aannemers voldoende ander werk hadden. Ook vraagt dhr Riemens, of het mogelijk is, dat een waarschuwingsbord wordt geplaatst bij den afrit van 'het rij- Debat over de nationale ge dachte. In het te 's-Gravenhage gehouden 43ste congres der S. D. A. P. werden, nadat de partijvoorzitter, de heer Vorrink zijn ope ningsrede had uitgesproken, breede de batten gevoerd over de nationale gedach te en het standpunt van de S. D. A. P. ten opzichte van ons Vorstenhuis. Van verschillende zijden werd op het partijbestuur critiek uitgeoefend, omdat het, inzake 'het koningschap en de natio nale gedachte is gegaan in een richting, die niet in overeenstemming is met de houding en het standpunt der partij tot dusver. De heer Aliiarda, die namens het partijbestuur de sprekers beantwoordde, betoogde dat deze kwestie niet zoo nieuw is als men schijnt te meenen. Reeds jaren geleden zijn partijgenooten in openbare functies met de monarchie in aanraking gekomen als hun ambt dat meebracht. Zij, die zoo'n ambt vervullen, vertegenwoordigen daarbij niet in de eer ste plaats de partij, maar de geheele bur gerij. De vijanden der beweging zouden het liefst hebben gezien, dat de partij een vij andige houding tegenover de feestelijk heden bij de verloving van de Prinses had aangenomen, om alle Oranjefeesten tot anti-socialistische betoogingen te maken. De milde en eerlijke houding der beweging was een teleurstelling voor haar vijanden (geroep: zeer juist!) Wij sociaal democraten, zegt spr., zijn republikeinen, maar niemand in ons land zou er aan denken, een strijd over de kwestie republiek of monarchie te ontke tenen. Sommige sprekers hebben gemeend, dat men zich van elke deelneming aan de feesten had moeten onthouden, op grond van het feit, dat de Regeering sociaal de mocraten beschouwt als slechte Neder landers, wien de toegang tot vrijwilligen militairen dienst en tot alle burgerlijke betrekkingen onder Defensie moet worden ontzegd. Voor deze uitsluitingsmaatregelen draagt de Koningin niet de minste aan sprakelijkheid. Veel minder nog zou men de Prinses daarvoor eenige verantwoor delijkheid kunnen toeschrijven. De veront waardiging over hun voortbestaan is dus niet bij het Koninklijk Huis, maar bij het Kabinet aan het eenige goede adres. Van de zijde der Koningin heeft men nooit anders dan de meest correcte beje gening ondervonden. Toch kan spr. begrijpen, dat sommigen door 'hun diepen wrevel over de wijze, waarop de beweging bij Defensie wordt behandeld, weerhouden zijn geworden om zich beschikbaar te stellen voor het lid maatschap van het een of andere comité, al acht hij dat minder juist. Met groote meerderheid werd tenslotte een voorstel van het partijbestuur om over den staatsvorm geen uitspraak te doen, aangenomen. wielpad te Brigdamme, zulks in verband met het gevaar van de uit de richting Mid delburg komende auto's. De voorzitter deelt mede, dat deze aangelegenheid in onderzoek is. Dhr Vader vraagt, of de kosten van de verliohting van twee lantaarns bij een on langs plaats gehad hebbend ziektegeval door de gemeente zijn betaald, zulks iu verband met de daaraan verbonden con- sekwenties. De voorzitter antwoordt, dal hij geen rekening heeft ontvangen, doch dat hij er geen bezwaar in zou hebben in dergelijke gevallen, welke gelukkig maar zeer zelden voorkomen, de geringe kosten van 2025 cent door de gemeente te doen betalen. Bij de behandeling van de gemeen schappelijke regeling met de overige ge meenten van Walcheren voor het „Streek plan Walcheren" geeft de voorzitter uit voerige toelichtingen. Hij licht dhr Abra hams© in over zijn vraag, waarom de kos ten voor de gemeente zoo verschillend zijn hetgeen verband houdt met den aard en de ligging der geme te. Dhr Vader deelt hij op zijn vraag, of de kosten hooger zijn dan vroeger is op gegeten mede, dat bij het percentage der kosten juist is uitgegaan van de eertijds opgegeven bedragen. Dhr Hamelink vraagt, of het mogelijk zou zijn, dat de gemeente twee uitbrei dingsplannen krijgt; waarom of in artikei 2 de mogelijkheid van de 'benoeming van een deskundige niet-raadslid in de com missie is uitgesloten en of het streekplan niet zal treden in de plaats van het uit breidingsplan. Hij is er niet erg gerust op, dat de meerderheid van de commissie sommige gemeenten niet iets tegen hun wil zal opleggen. Na toelichting door den voorzitter, wordt de regeling z. h. st. aangenomen. Aan de school met den Bijbel wordt een voorschot van f 400 verleend op de uitga ven van at. 101 der L. O.-wet voor het jaar 1937. Koudekerke. Vrijdagavond kwam de ver eeniging voor bijzonder larr onderwijs op Geref. grondslag alhier in jaarverga dering bijeen voor de 46ste maal. De secretaris, dhr Jac. Buck, bracht een uitgebreid jaarverslag uit, waardoor o.m. bleek, dat de school in 1936 152 leer lingen telde. Het verslag van den pen ningmeester dhr Jac. Kroo, meldde een batig saldo. De ontvangsten van het verenigings gebouw waren f 202,09, uitgaven f 100.20, batig saldo f 12.70.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2