IBIS SHAG bij de S. D. A. P. Dobbelmann lebber... man! MAANDAG 1 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. m Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland De wijziging van de Dienstplichtwet. De R. K. Staatspartij. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70. Goes. Telefoonnummer 11. Pogtchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnenjegitsprijs ?,§Q kwartaal weekabonnementen voor Middelburg f-QP.s en VBssiagen ffl.Sft. auw»5serp 5 e?nt. AévostgagSa <?^a4 nes swsqal, aeéêéwünge» §0 ©seat rsgel. Ëliia® AdvertenMën Dinsdag? en Vrijdag? id,75, by vooruitbetaling. Onder letter at motto t0.85. Bij contract belangrijke korting. Het Congres van de S. D. A. P. heeft een tweetal gewichtige beslissingen ge nomen. Het heeft, om te beginnen, de natio nale gedachte aanvaard, terwijl boven dien de nationale ontwapening is prijs gegeven en de noodzaak van een inter nationale weermacht is erkend. Dit beteekent een belangrijke koers verandering. Het is hier niet alleen een kwestie van tactiek, maar, zooals de heer Boekman dezer dagen schreef, het betreft hier het karakter van de party. Natuurlijk zijn ook tactische overleg gingen hier niet zonder invloed geweest. Nu er was een sterke opleving van de nationale gedachte, die met name door de N.S.B. zoo sterk bedreigd werd den laatsten tijd, en nu de internationale ver houdingen steeds meer gespannen war den, kwam de S. D. A. P. te staan voor de vraag of zij zich al of niet buiten de volksgemeenschap zou plaatsen. Zij moest kiezen. Een duidelijke uitspraak kon in de gegeven omstandigheden niet uitblijven. En zij heeft gekozen. Vóór de nationale gedachte. Vóór de aanvaarding van de landsverdediging. Dat is een zwenking van belang. In het congres van 1921 werd onder groot en thousiasme de nationale ontwapening aanvaard. Een standpunt dat tot nu toe werd gehandhaafd. Nog zelfs de vorige week hebben de roode senatoren hun stem tegen de Defensiebegrooting uit gebracht. De practijk zal nu leeren in hoeverre we hier met een innerlijke verandering te doen hebben. Een der sprekers op het Haagsche congres beeft verklaard, dat bier een natuurlijk groeiproces gaande is. Met belangstelling zullen we de ont wikkeling van dit proces volgen. Zonder intusschen onze waakzaamheid te ver minderen. Het centrum van Madrid weer gebombardeerd. De verdedigingsraad van Madrid meldt, dat het Zondag aan het front van Madrid kalm is geweest. De tegenstanders deelen echter mede, dat de regeeringstroepen op enkele pun ten aanvielen. De verdedigingsraad van Madrid deel de mede, dat de zware artillerie van de opstandelingen wederom het centrum van de hoofdstad heeft gebombardeerd. De materieele schade is aanzienlijk en een aantal slachtoffers onder de burgerbe volking valt te betreuren. Van militair oogpunt beschouwd is dit bombardement geheel nutteloos. De nationalistische colonne die op rukt om Catalonië van Valencia af te snijiden, meldde, dat zij' zich nog slechts honderd zeven «kilometer van de kunst van den Levant verwijderd bevindt. Het kolenbekken van Utrilla is voor de volksfrenters van groote beteekenis, daar zij uit de mijnen aldaar de brandstoffen «.delven welke voor de oorlogsindustrie noodig zijn. OVERSTROOMINGEN IN WEST- EN OOST-EUROPA. Door het voortduiend stijgen van het water in D'onau en zijrivieren is het ge- heele Donaubekken van Straubing over een lengte van 30 K.M. en een breedte van 7 K.M. ondergeloopen. Op sommige plaatsen staat het water 2 M. hoog boven de akkers. Het winterkoren ia hier ver nield. Een deel van het Dnjeprgebied is door groote overstroomingen getroffen. In de straten van de stad Melitopol staat het water twee meter hoog. Ook in de omliggende dorpen heeft het water groote vernielingen aangericht. Verscheidene dorpen staan volkomen on der water. Dó bewoners hebben met ach terlating van have en goed de wijk moe ten nemen. Gesol met een lijk. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat maarschalk Graziani opdracht heeft gege ven, het stoffelijk overschot van Ras Desta naar de Abessynsche hoofdstad te transporteeren. Het lijk zal daar ten loon worden ge teld, met het doel de inboorlingen-bevol- ing ervan te overtuigen, dat Ras Desta werkelijk dood is en dat daarmede het aatste hoofdstuk van den Abessynischen tegenstand tegen de Italiaansche heer- happij is afgesloten. Boos weer aan de Fransche kust. Zaterdagnacht en Zondag heeft een he vige storm gewoed aan de Kanaalkusten. Zondagmorgen is het gebied van Bou logne geteisterd door een zwaren storm, welke gepaard ging met hevige hagel en sneeuwbuien. Geen enkel visschers- vaartuig heeft de haven kunnen verlaten. Zondagochtend heeft te Londen een felle sneeuwstorm gewoed. In vele deelen van Engeland zijn de wegen door sneeuw geblokkeerd. De was aan de Theems blijft voortdu ren en veroorzaakt ongerustheid. Op ver scheidene plaatsen, o.a. te Windsor, is de rivier buiten de oevers getreden. Dó regenval gedurende de maand Fe bruari van dit jaar in Engeland, is drie maal zoo hoog als andere jaren. Korte Berichten. Volgens berichten uit Addis Abeba zou de gezondheidstoestand van den on derkoning, maarschalk Graziani, onge rustheid wekken. Scherven van een der bommen zouden in de longen zijn bin nengedrongen, waardoor de maarschalk aan longontsteking zou lijden. i Het Australische vliegtuig, dat se dert 19 dezer werd vermist, is op 75 mijl ten zuiden van Brisbane gevonden. Het toestel is geheel vernield. Van de zeven inzittenden zijn vijf om het leven geko men. De beide anderen, beiden inlanders, zijn op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. De Belgische kabinetsraad heeft een verhooging met 5 pet. van de ïeizigers- tarieven op de spoorwegen goedgekeurd. Krachtens een onlangs door de En- gelsche koninklijke familie met den her tog van Windsor gesloten overeenkomst zal aan laatstgenoemde een kapitaal van 125.000 pond sterling worden uitgekeerd, benevens een jaarrente van 20.000 pond. Aldus zou de hertog van Windsor een jaarlijksoh inkomen van ongeveer 25.000 pond sterling genieten. Dó Duitsche ingenieur Schuster, die sedert 1931 in de sovjet-unie werkzaam is, is 22 Febr. j.l. te Leningrad gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van staats- vijandige propaganda. Het aantal gearresteerde Duitschers in de sovjet-unie bedraagt thans 44. Het Staatsblad publiceert een de creet, waarbij bepaald wordt, dat de zo mertijd in Frankrijk zal ingaan in den nacht van 3 op 4 April. i Onder groote belangstelling had Zaterdag te Antwerpen de plechtige uit vaart plaats van de zeven officieren, die bij de ontploffingsramp van Brasschaet bet leven hebben verloren. Nog is een achtste slachtoffer aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen overleden. Op de Duitsche beurzen zal met in gang van heden de noteering van buiten- landsche fondsen worden gestaakt. Het hof van appèl t,e Brussel heeft zich onbevoegd verklaard, om een vervol ging in te stellen tegen het dagblad der Rexisten, waarin deze beweerd hadden, dat de Belgische schatkist een tekort van drie honderd millioen francs had. Zoo als men weet, was dit proces door de re geering aanhangig gemaakt, die beweer de, dat bet Rexistische orgaan hiermede afbreuk deed aan bet crediet van den staat. Gandhi verscheen Zaterdag geheel onverwacht nog eens op het politieke too- neel van Britsch-Indië. De Mahatma woonde namelijk een zitting van de con grespartij bij, die bijeengeroepen was, om de beteekenis van de uitslagen der pro vinciale verkiezingen nader te onderzoe ken. ZEPPELIN-DIENST OP INDIë? In 1940 in exploitatie. Volgens berichten uit Berlijn heeft de directie van de Zeppelinmaatschappij1 me degedeeld, dat zij een luchtschipdienst zal openen tusschen Europa en Indië. Dó route van den dienst is nog niet vastge steld, terwijl evenmin iets wordt medege deeld omtrent onderhandelingen met de belanghebbende landen. Volgens een ander bericht, zou de heer Lehman hebben verklaard, dat de zeppe linmaatschappij in 1940 vier diensten zal gaan onderhouden, o.a. op Noord- en op Zuid-Amerika en ook op Indië. Het vraagstuk van den zeppelindienst op Indië is al reeds jaren oud en telkens werden min of meer positieve berichten gemeld omtrent gevallen beslissingen ten aanzien van de exploitatie daarvan. Er werd veel geconfereerd en gereisd, maar steeds bleef de kwestie onbeslist. Of nu eindelijk een besluit is genomen konden we op het moment nog niet ach terhalen, maar voorloopig maken we slochts onder voorbehoud van een en an der melding. NED.-INDIë EN JAPAN. Een niet aanvalsverdrag met Nederland in Japan gewenscht? In het Japansche Lagerhuis is voorge steld, dat Japan een niet-aanvaisverdrag met Nederland zou sluiten en bovendien toestemming zou verzoeken Nederlandsch Nieuw Guinea te pachten. Minister-president Hayashi beloofde, dat de kwestie bestudeerd zou worden en voegde hieraan toe, dat Japan geen ter ritoriale ambities beeft ten aanzien van N eerlandsch-Indië. Nader wordt gemeld, dat alleen ter sprake kwam de vraag voor Japansche onderdanen land in pacht te vragen in Nieuw Guinea. GEEN ROOD EENHEIDSFRONT. Bij de opening van het verkiezingscon gres der S.D'.A.P. deelde de voorzitter de heer Vorrink mede, dat wederom van de zijde der Communistische partij een aan bod tot samenwerking was ontvangen. Onder applaus werd besloten, dit voor stel voor kennisgeving aan te nemen. VERSCH BROOD 'S MORGENS. Proef met handhaving van de bestaande arbeidsregeling? Naar de „Standaard" verneemt, heb ben de conferenties, die de minister van Sociale Zaken mr Slingenberg gehouden heeft met de centrale van de werkgevers, de vier bakkerijpatroonsvereenigingen, de drie organisaties van de werknemers in de bakkersbedrijven en de centrale werk nemersorganisaties niet geleid tot een eenstemmig advies. Dó vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf, de chr. bakkerspatroons- vereeniging, en de drie bakkersgezellen- organisaties staan afwijzend tegenover een eventueele wijziging van de Arbeids wet, waardoor de tijdstippen, waarop be gonnen mag worden met bet vervoeren, resp. het verkoopen en afleveren van versch brood, vervroegd zouden worden. De R.-K. bakkerspatroonsvereeniging daarentegen is evenals de drie centrale werkgeversorganisaties, daarvoor. Dó indruk is verkregen, dat de minis ter er toe neigt om niettemin een proef te nemen met verkrijgbaarstelling van versch brood in de ochtenduren, in dien zin echter, dat de bestaande arbeidsrege ling in het bakkersbedrijf zal worden ge handhaafd. De organisaties, die een afwijzend standpunt innemen, zijn van oordeel, dat dit absoluut onmogelijk moet worden ge acht, tenzij een grooter personeel wordt ingeschakeld, wat, met het oog op den toestand in de bakkersbedrijven, zal moe ten leiden tot verbooging van den brood prijs. CENTRALE LUCHTVERKEERS LEIDING. Dó luchtvaartdienst van het departe ment van Waterstaat heeft in overweging een regeling van het luchtverkeer, waar door het toezicht gecentraliseerd zou wor den. Gedacht wordt aan een op Schiphol gecentraliseerde algemeene verkeerslei ding, waarmede alle boven Nederlandsch grondgebied vliegende piloten in de toe komst contact zullen hebben te houden. O'ver deze aangelegenheid wordt een onderzoek ingesteld door een interdepar tementale commissie. De zaak is nog in een eerste stadium van voorbereiding. DE S. Dl A. P. EN DE WEERMACHT. Het ontwapeningsstandpunt losgelaten. Het congres der S.D.A.P. heeft na een uitvoerige gedachtenwisseling, ten aan zien van het militaire vraagstuk met 1509 tegen 328 stemmen besloten in het strijd- program der S. D. A. P. op te nemen de paragraaf betreffende buitenlandsche po litiek en defensie, zooals deze door de meerderheid der militaire commsisie was voorgesteld. Er waren 49 blanco-stemmen uitgebracht. Hiermede is de nationale ontwapening losgelaten. Verlaging van de heffing op bananen. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, zal met ingang van 1 Maart a.s. de bij invoer verschuldigde monopoliehef fing op v^rscbe bananen van 2Vs cent worden verlaagd tot 2 cent per kg. netto. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet is bet volgende ontleend: Dó meening van verschillende leden, dat de verlenging van den eersten oefeningstijd van dienstplic/htigen der zeemacht nauw ver band houdt met de overtuiging van de regeering, dat de opleiding van het per soneel in principe hier te lande moet plaats hebben, is juist. In een te Amsterdam gehouden verga dering van den Partijraad der R. K. Staatspartij1, heeft de voorzitter, mr Go- seling eenige beschouwingen gehouden ter inleiding van de behandeling van het bijzonder program van actie-1937. Dit program, zoo zeide hij, spreekt zich uit voor beveiliging der positief Christe lijke grondslagen onzer samenleving, voor krachtige toepassing van de bestaande maatregelen, die aantasting van gods dienstige en zedelijke waarden in ons volksleven en ondermijning van het be stuur van den Staat zelf, voorkomen en onderdrukken. Alles moet er voorts vooral op gericht blijven, arbeid voor ons volk te krijgen. Van groot gewicht is bet vraagstuk van de ordening in het bedrijfsleven, ook met het oog op den maatschappelijken vrede. Het ordenings- vraagstuk is niet een Katholiek-gecano niseerde, maar een zuiver nationaal-Ne- derlandsche zaak. Inzake de deelneming aan de regeering zeide de spr. o.a.: indien onder bepaalde omstandigheden het leidend deelnemen aan de regeer macht naar redelijk inzicht, het beste middel zal blijken, de R.K. beginselen tot gelding te brengen, dan zullen wij ons ook aan de zware verantwoordelijkheid, waarop niemand belust kan z ij n, niet onttrekken. Wij1 zijn bereid en ook in staat, het Nederlandscbe volk in dat opzicht naar zijn echt Ne- derlandschen aard te dienen. Daarin staan wij bij niemand achter. Spreker behandelde vervolgens de staatkundige positie der katholieke Ne derlanders in het jaar 1937. Wanneer wij', zoo zeide mr Goseling, de dwaasheid zouden begaan ons te sto ren aan sommaties, om inlichtingen te geven omtrent onze gedragslijn, wat be treft samenwerking met deze of gene partij in een regeeringsmeerderheid, zou den wij eenvoudig van de eene verklaring in de andere gesleept worden. Men weet, wat wij positief willen en hiermede zal men het moeten doen. Dó regeering is het eens met het oor deel van die leden, die meenen, dat het onderhavige voorstel ten gevolge heeft, dat de maritieme defensie van Nederland be perkt wordt tot de kustverdediging. De gevolgen van bet nuttiger gebruik van dienstplich tigen in vredestijd, hetwelk mogelijk wordt door verlenging van den duur der eerste oefening, gaan verre uit boven 'bet alleen verschaffen van oefen- gelegeniheid aan beroepspersoneel. Daar bij komt, dat ook voor oorlogstijd een nut tiger gebruik van dienstplichtigen zal ge maakt kunnen worden. Tenslotte zal door het langer onder de wapenen houden de lichting zeemiliciens kleiner kunnen zijn dan voorheen het ge val wa®, zoodat van iedere jaarklasse dienstplichtigen een kleiner deel voor de zeemilitie zal kunnen worden bestemd en dus een grooter deel beschikbaar zal ko men voor inlijving bij de landmacht. Dit wetsvoorstel moet niet worden be schouwd als een eerste stap om te komen tot uitzending van dienstplichtig personeel naar Indië. Voor een vergoeding voor loonderving bij opkomst voor 'herhalingsoefe ningen, ook indien zij beperkt zou worden tot de derde herhalingsoefening, aChten de betrokken ministers geen grond aanwezig. Wel wordt, indien bij loonder ving een tekort aan inkomsten voor ver wanten van den dienstplichtige zou ont staan in den zin van art. 38 der Dienst plichtwet, kostwinnersvergoe ding toegekend. Hoe de toestand voor de lichting 1938 zal worden, zal afhangen niet alleen van hetgeen de wet hieromtrent te zijner tijd zal bepalen, maar ook hiervan, of uit een oogpunt van opleiding, huisvesting enz. de grootere liohtingsterkfe reeds in haar geheel voor de lichting kan worden toege past. Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Voor het examen van voorturnster tweede graad, slaagden na het volgen van een cursus, onder leiding leiding van dhr L. van der Steen, technisch bestuurder van den Zeeuwsoh-Brabantschen Turn- king, de dames: B. Mulders en M. van Galen van Achilles; C. Vemeulen en K. Vermeulen van Medioburgum; A, J. Pe tiet van Willhóknina, allen te Middelburg: M. de Joode en M. Kemeling van de V. T. V. te Vlissingen; M, Mossou en M. Pels van Prins Hendrik te Breda; A. Wakkee en J. Grijven van U. d. I. te Bergen op Zoom; J. Polderman en M. Kievit van Sparta te Krabbendijke; J. S. Swart van Volharding te Goes; M. D'ankaerts, T, de Jong en A. Abrahamse van L. 0. te Vlis singen. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBtS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Binnenland. Het verkiezingscongres van de S.D.A.P. Wijziging van de Dienstplichtwet. Zeppelindienst op Indië? De R.K. Staatsparty. De S.D.A.P. en de weermacht. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Overstroomingen in West en Oost- Europa. Solistenconcours van den Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland. Het tweede deel van het Solistencon cours heeft Zaterdag in St. Joris te Middelburg plaats gehad en op verschil lend gebied is een nog grooter resultaat bereikt geworden, dan de eerste keer. De muzikale prestaties stonden beslist op booger peil en de belangstelling voor al ook des avonds, was grooter dan op 20 Febr. De heer H. Blok, eere-voorz. van den Bond, heeft aan het slot van den dag dank gebracht aan de dames en beeren, die voor de begeleiding zorgden, en aan dhr Speets voor zijn zwaren arbeid als bcoordeelaar der prestaties. De heer Speets deelde als zijn vaste overtuiging mede, dat alle andere con coursen die bij! bijwoonde, zoowel inter nationaal als nationaal bij' dit solisten concours verre achterstonden. Alvorens de prijzen van Zaterdag te melden, willen wiji eerst nog een kleine vergissing van de vorige week herstellen; daar stond dat D. J. de Graaf in de derde afdeeling een tweeden prijs had met 58 punten, die was echter niet opgekomen en bet moest zijn Jan Meliefste, uit N. en St. Joosland met alt-saxophoue. De uitslagen van den tweeden dag zijn. Derde afdeeling solisten: eerste prijs met lof: J. Ghrisliaanse, Voorwaarts, Koudekerke, Trombone met 75 punten; B. van Damme, Prinses Ju liana, Baarland, Piston 72 p.; eerste prijs Jan de Regt, Apollo, Wissenkerke, Cor- hoorn; 68 p.; S. Riemens Cz., Prinses Ju liana, Baarland, Barytou 67 p.; G. van Damme, Prinses Juliana, Baarland, Bugle, 66 j.; W. Mieras, A.D.V.E.N.D.O., Wolf aartsdijk, Piccolo 65 p.; G. Wester- weele, Wilhelmina, Golijnsplaat, Glari- nette mi b. 64 p.; J. de Vriend, Prinses Juliana, Baarland, Bugle 64 p.; Izaalk Koster, Apollo, Wissenkerke, Trompet 64 p.; tweede prijs: Anton P. Swaluw, Ex celsior, 's H. Arendskerke, Saxophoon Alt, 62 p.; G. de Jonge, A.D.V.E.N.D.O., Wolfaartsdijk, Clarinette mi b. 61 p.; W. de Vriend, Prinses Juliana, Baarland, B'Oanbardon mi b 61 p.; F. de Regt, Wil helmina, Colijnsplaat, Bombardon mi b. 60 p.; P. C. de Lange, Wilhelmina, Co- lijnsplaat, Tuba, 59 p.; M. P. Bolier, Prinses Juliana, Baarland, Althoorn, 57 p.; J. C. Blok, Prinses Juliana, Baar land, Trombone 57 p.; G. Rijn, Euphonia, Goes, Clarinette si b. 56 p.; derde prijs: Adri J. Wisse, Excelsior, 'sH. Arends kerke, Clarinette 54 p., A. L. Wallen burg, Vlijt en Volharding, Souburg, Pis ton 52 p. Derde afdeeling, Kwartetten, derde prijs; J. Kempe, Clarinette, M. Koster, Piston, J. de Loof, Bariton, D. Corsuize, Trombone, Wilhelmina, Colijnsplaat 54 p. Tweede afd. Solisten: Eerste prijs: J. Dingemanse, E.M.M., Kortgene, Piston

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1