DE ZEEUW Zoutend zout on lichtend licht. De Erfenis uit Amerika TWEEDE BLAD FEUILLETON Uit de Provincie VAN VRIJDAG 26 FEBR. 1937, Nr 125. Algemeene of Christelijke organisaties? „Ons Platteland", het orgaan van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond, be spreekt de motieven die door Prot. Ghr hoeren- en tuinders worden aangevoerd om te blijven in de neutrale of algemeene organisaties. Daaronder is er één, zegt het blad, die we kunnen respecteeren, n.l, dat het roeping is een zoutend zout en een lich tend licht te zijn en dat het daarom niei aangaat door zich terug te trekken een neutrale landbouw-organisatie aan hel ongeloof over te geven. Dit standpunt kan worden gerespec t e e r d. Maar is het ook juist? Op die vraag wordt o.m. het volgende geantwoord: Voorop sta, dat er onder belijders geen verschil kan bestaan over de vraag of wij een zoutend zout en een lichtend licht moeten zijn. Dat e i s c h t Gods Woord van ons en daarmede is voor den geloo- vige de zaak uit en beslist. Het gaat echter in dit verband over de w ij' z e waarop wij' die roeping zullen volbrengen. Over de vraag dus, of wij onze roeping, een zoutend zout en lichtend licht te zijn het best volbrengen, als geestelijk gelijk gezinden, zich samen op den grondslag van de H. Schrift te vereenigen en zóó de wereld te beïnvloeden, dan wel of we in de neutraie organisaue's zullen blijven om daar ons licht te laten schijnen. Bij het bespreken van deze vraag moet al dadelijk met kracht worden afgewezen, de voorstelling, alsof de voorstanders van Christelijke organisatie de anderen maat aan hun lot willen overlaten. Of zij, ge lijk een vooraanstaand man ons onlangs toevoegde, de rest dus maar aan het hei dendom willen overlaten. Dit is een ernstige dwaling. We laten niets aan zichzelf over. In tegendeel, we betwisten voet voor voet, op ieder terrein, het ongeloof zijn plaats D'aar is op dit gebied wonderlijk veel misverstand. Het merkwaardig geval doet zich voor, dat er menschen zijn, die a 11 e s in Chris telijke organisaties willen doen, lager en middelbaar onderwijs, pers, radio, poli tiek, verzorging van doofstommen, idio ten, krankzinnigen en andere lijders, or ganisatie van arbeiders, ambtenaren, schippers en wat niet al, en a 11 e e n de boeren-organisatie niet. Is dat afzonderlijk optreden op al die terreinen een loslaten van het overige? Is men dan op die terreinen ontrouw ge worden om zijn roeping, een lichtend licht en zoutend zout te zijn? We kunnen niet aannemen dat men dit gelooft. Maar men stelle het dan ook niet voor, dat dit nu opeens wel zoo zou zijn, wan neer het gaat over de boeren- en tuin ders-organisatie. Gonseguent zijn te de zer zake alleen degenen, die op e 1 k ter rein de Christelijke organisaties verwer pen en overal op elk gebied alle burgers willen doen samenwerken. Voor drie-vierde of zeven-achtste zich vereenigen op eigen Christelijken grond slag en voor een-vierde of achtste op neutralen grondslag, is jammerlijk incon sequent. Bij de bespreking van de vraag welke methode de beste is om werkelijk een zou tend zout en een lichtend licht te zijn wijst hot blad verder op de les sen van de ervaring. Waar is de invloed van het Christelijk beginsel (daar moet het toch om gaan) nu het sterkst? In de gevallen waarin men heeft afgezien van eigen organisatie of waar men zich heeft' geschaard rondom de Christelijke vaan? door An d e B a e 1 e. 76) —o^ Deze laatste opmerking was Belle zeer onsympathiek en wekte een vage onge rustheid bij haar op. Zijn oprechte en eerlijke bedoelingen tegenover haar lieten bij haar geen twijfel, maar ze huiverde onwillekeurig, als ze er aan dacht, hoe hij: tot allerlei middelen in staat zou zijn om zijn doel te bereiken. Hij had haar vader in zijn macht dat wist ze, en hij zou als hij dat wilde 'hen absoluut kunnen ruïnee ren. En zou dat dan de prijs moeten zijn, waarmee zij moest, worden gekocht? Belle had nooit veel hoop gekoesterd, dat het Amerikaansche geld nog eens hun eigendom zou worden, en zelfs in dit cri- tieke moment, waarin van haar zoo'n ge wichtige beslissing werd gevraagd, reken de ze met de erfenis, die mogelijk kwam, in het geheel niet. Ze was te nuchter en te practisch om toe te geven aan de lok kende bekoring van een Fata Morgana, dat bij benadering zou verbleeken en ver dwijnen. Allerlei gedachten dwarrelden door haar hoofd, terwijl ze nog bij het schrijf bureau zat, met den geopenden brief voor haar. Als in een film trokken aan aar oog voorbij de beelden van datgene wat haar wachtte, indien ze zou kunnen Wel zeer overtuigend ie dit gebleken bij de Staatkunde. In de landen waar de Christenen niet zijn overgegaan tot afzonderlijke politieke groepeering, is voor het Christelijk be ginsel niet de minste invloed bewaard. In alle Staten van het vasteland van Europa heeft men alles uitgebannen wat aan God herinnert. Afdoe*, verweer te gen heidensche krachten als de totaal- taat, is er in die landen niet. Ook in het maatschappelijk leven is er van eenigen invloed van het Protestantsch-Christelijk beginsel in geen van die landen iets te bemerken. Buitenlandsche Christenen noemen ons land een Paradijs, vanwege bet licht dat op den kandelaar allerwege mag schij nen. Dat nu komt niet omdat bet aantal be lijders in ons land talrijker zou zijn, maar omdat onze vaders en grootvaders het begrepen hebben, dat er in den weg der middelen maar één weg is om het Chris telijk beginsel invloed te verschaffen, n.t. als geestelijk gelijk-gezinden in staat en maatschappij zich als grondslag kiezen voor doen en laten, de Heilige Schrift. Aldus volbrengen wij het doeltreffendst onze roeping een zoutend zout en lichtend licht te zijn. We waardeeren de meening van mede belijders, die van oordeel zijn, dat ze an ders moeten handelen, maar zijn even stellig van meening, dat zij dwalen. Dat zij het oog sluiten voor de les, de groote en duidelijke les van de laatste 100 jaren, dat weerstand tegen verkeerde meeningen niet met succes geboden kan worden op een of anderen humanistischen grondslag, maar alleen op den grondslag van het eeuwig woord van God, ons ge openbaard in Zijn Zoon Jezus Christus en in de H. Schrift. Middelburg, Niet me<.r noodig. Zooais wij meldden besloot de gemeente raad Woensdag om een schoollokaal ter beschikking te stellen voor een cursus van de Middelburgsche Reddingsbrigade. Dit was niet meer noodig, want juist had die vereeniging bericht geen gebruik er meer van te zullen maken, omdat zij van den leider van den cursus, arts Frumau, gra tis gelegenheid krijgt in zijn woning voor de cursussen. De e v a n g e 1 i s a t i e - a r b e i d onder de Chineezen. Op de weke- lijksche evangelisatiebijeenkomst in de Bogardzaal waren de dames en de heer Leijnse (oud-Middelburgers), gisteravond aanwezig om te vertellen van China en hun arbeid aldaar. De zaal was geheel gevuld. De bijeenkomst werd geopend door Ds P. J. F. van Voorst Vader. Het is 9 jaar geleden, dat de heer Leijnse hier kon vertellen van het land, dat wij voorname lijk kennen als een streek van oorlogen, voor ons niet uit te spreken namen en hongersnood. De heer J. P. Leijnse nam nu het woord en sprak over het moeilijke, maar toch heerlijke werk. Mevrouw LeijnseGroenendijk zeide, dat men spoedig heeft begrepen niet te veel te moeten vertellen, doch in den omgang te moeten leven naar de woor den van God en te getuigen van het geloof in Jezus Christus. Spr. dankt, prijst en looft God, omdat zij de menschen heeft zien komen van donkerheid tot licht. Dit verduidelijkte spr. nader met beelden. Mej. M. F. Leijnse, die met haar broer en schoonzuster samen arbeidt, hoopte spoedig weer naar China terug te kee- ren. Het zal waarschijnlijk begin Mei het geval zijn. Spr. vertelde van een oud vrouwtje, dat om hulp kwam en als eenig voorwerp, dat zij kon afstaan als blijk van waardeering voor opname in een der gestichten, diep bewogen haar doodkist aanbood, het voor de Chineezen zoo waardevol bezit. De heer Leijnse stond nu wat uitvoe riger stil bij de geestelijke stroomingen in China. Spr. wees er op, dat China het vierde deel der menschen van heel de wereld besluiten, dit aanzoek te accepteeren. Haar vader zou oogenblikkelijk toestem men in een huwelijk, dat hij reeds zoo lang begeerde; hij zou verder rustig en onbezorgd op de boerderij kunnen leven; de toekomst van de kinderen zou niet langer zoo onzeker zijn en als Charlie in leven mocht blijven, zou hij zonder eenig bezwaar, een tijdlang bij hen kun nen komen om op te knappen. Dat alles zou erg heerlijk zijn en de vervulling daarvan had zij in haar macht. Maar wat moest ze in ruil daarvoor teruggeven? Haar iiefde en gehoorzaamheid werden gevraagd, door een man, dien ze nooit zou kunnen hoogachten en wiens aan wezigheid haar steeds beklemde als iets benauwends. Aan dien man zou ze zich heelemaal moeten overgeven, met hem zich verloven om daarna met hem te trouwen. Die gedachte deed haar rillen van afschuw, en toch... Mocht zij het geluk en de toekomst van allen, die haar lief waren, zoo maar in één moment bederven? Ze zou mis schien om uitstel kunnen vragen, want hoe mocht zij aan een verloving denken, nu haar broer doodziek was. Dat zou toch erg ongevoelig zijn en dat zou mijn heer Pearce toch ook moeten toestemmen. Het was stil en rustig in huis; naast haar op den grond zat Mamy met haar pop te spelen en het anders zoo rappe mondje stond ongewoon stil, alsof ze er iets van veimoedde, welke gewichtige brief door haar aan tante Belle was ge bracht. Marjory was in de keuken bezig omvat, van wie er we! 35000 per dag sterven, zonder dat zij Jezus kennen. China heeft eigen cultuur, eigen kunst, eigen ethiek, doch er kwam een chaos doordat het steeds in isolatie leefde. In 1900 heeft men nog eens geprobeerd zich weer van de andere wereld, van de moderne cultuur te ontdoen en de Christenen uit te moorden; 30 jaar gele den gingen de Chineezen er toe over een republiek te stichten zonder repuWikie- nen, 20 jaar geleden werden zij aanhan gers van 't socialisme en 10 jaar geleden van het nationalisme, Er kwam een ver andering als een schok. De jeugd kwam aan de leiding. Er is een groot gebeuren gaande, dat volgens spr. China zal doen worden het grootste land der wereld. Het Russische communisme is den grooten muur overgetrokken en het heeft duizenden zendelingen tegenover de tien tallen werkers voor de Christelijke zen ding. Het communisme heeft, zooals spr. zelf heeft geconstateerd, vele slachtoffers gemaakt. Het stuurt de menschen in de ellende. Er is dan ook geen mooier plaats om het evangelie te stellen tegenover het communisme. Een groote factor is ook het militairis me; men heeft er duizendmaal zooveel soldaten als een 40 jaar geleden. Dit ver ergert den toestand, die spr. schetst als radeloos, redeloos, reddeloos en hopeloos. Men spreekt in Nederland van hooge belastingen, maar in China betaalt de landbouwer 30 jaar vooruit zijn belastin gen. Hij verdient in Nederlandsch geld berekend f 2 per maand, een werkman in de stad f 7 per maand. Zij wonen in een klein hokje met alleen een stee- nen bed en zelfs geen stoel. Zij leven in groote ellende, kennen geen Zondag en moeten steeds werken. Maar de zen ding werkt met succes, de kerken en evangelisatiegebouwen zijn steeds vol en men voelt, dat er iets komen moet. Men vraagt er naar Christus. Men heeft bij de kerken en evangelicatiegebouwen bidkamertjes, waar soms heele dagen door mannen en vrouwen elkaar afwisse len om te bidden, dat de Christelijke leer zich moge uitbreiden. Spr. wekte tenslotte op het voorbeeld der werkers in China te steunen. De heer A. Petermeijer heeft de aan wezigen dank gebracht voor hun groote opkomst en de dames en den heer Leijnse voor het gesprokene over hun heerlijk werk. Spr. wenschte hen verder een rus- tigen rusttijd toe en kracht om te ge tuigen van hun werk. Hij ging tenslotte in dankzegging voor. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het werk in China en op het podium was gelegenheid nog eens een kijkje te nemen bij de handwerken enz., die mej. Leijnse verkoopt ten bate van den arbeid onder de Chineesche vrouwen. De heer Heemskerk meldt ons, dat het ons gezonden Raadsverslag in ons nummer van gisteren, zijn rede over de kindertoelage niet juist weergeeft. Hij wenschte deze zaak niet voor de gem'eente van materieel standpunt te bekijken! In tegendeel sprak hij de onderstelling uit, dat de vorige spreker 'zich te ver had laten leiden door te materialistischen kijk op zulke zaken. Verder wees hij1 er op, dat de eisch van „gelijke prestatie, gelijk, loon" niet op ging, omdat „gelijke prestatie'" wel zelden voorkomt, daar ze afhangt van de be kwaamheid en ijver en trouw. Vervol gens wees hij op het belang, dat de ge meente er bij heeft, dat de huisvader van een talrijk gezin niet te zeer gedrukt ga onder financieele zorgen, die zijn ijver en arbeidsvermogen ongunstig kunnen beïn vloeden. Ellewoutsdijk. Woensdagavond verga derde de afd. „Groene Kruis", onder lei ding van den Voorzitter dhr J. de Jonge, die eenige woorden sprak ter nagedach tenis van den overleden voorzitter M. Meulenberg Gz., en herinnerde aan het vele goede, dat deze voor de vereen, had gedaan. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van de familie Meulenberg voor de 'betoonde belangstelling tijdens de ziekte en bij' het overlijden van hun en Weatherley kwam juist met hoogroode wangen aangeloopen, terwijl hij opgewon den vertelde, dat hij het zoo druk had met aardappelrooien en triomphantelijk liet hij zijn pikzwarte handen zien. „Flink hoor!" prees Belle hem, „maar Weatherley, zou jij nu wel even zoolang op Mamy willen passen totdat ik terug kom? Ik moet even naar juffrouw Dbl- cey." Haastig griste ze den brief van de ta fel en vlug liep ze het huis uit, den weg over. Ze trof haar moederlijke vriendin gelukkig thuis en gejaagd deed ze verslag van den inhoud van den brief uit Harbo- rough. „Ik zou hem het liefst oogenblikkelijk een weigerend antwoord zenden, maar ik ben zoo hang voor de gevolgen daarvan. Ik geloof niet, dat mijnheer Pearce iets of iemand zal ontzien, wanneer het gaat om de vervulling van een van zijn levens- wenschen, want dat ia dit, geloof ik toch wel, en hij zal alles op het spel zetten om zijn wil door te drijven", antwoordde Belle bedrukt. „Dit is je eerste huwelijksaanzoek, hé? En misschien ook wel je laatste", peinsde juffrouw Dulcey. „Je bent mijn petekind, dus ik kan en mag iets meer tegen je zeggen dan anderen en ik heb ook meer recht op jou vertrouwen. Het valt niet te ontkennen, dat mijnbeer Pearce een heele goeie partij is, die je een leven van onbezorgdheid kan aanbieden. Voel je heelemaal niets voor hem? Zou 'het je, en dan alleen om jezelf, later nooit kuilüen man en vader. Door dhr Bakker, de secretaris, werd het jaarverslag uitgebracht. In de vacature-Meulenherg werd ge kozen als bestuurslid dhr de Regt. Dhr Bakker, die aftrad als secretaris, omdat hij! don tijd gekomen achtte, het werk aan jongere krachten over te laten, werd dank gebracht voor zijn wenk. Rilland-Bath. Dinsdagavond werd in de O. L. school alhier een druk bezochte ouderavond gehouden. Dit was de laatste ouderavond welke het hoofd der school dhr A. A. Mol, als zoodanig zou bijwonen, daar hij per 1 Maart a.s. den dienst met pensioen hoopt te verlaten. Met het oog hierop waren B. en W., alsmede verschil lende raadsleden, en de heer Inspecteur van het L. O. tegenwoordig. De kinderen der hoogste klassen voerden verschillen de tooneelstukjes op, welke zeer in den smaak vielen. Hierop spraken de Inspec teur en de burgemeester woorden van dank en waardeering tot den heer Mol. Daarna werd het woord gevoerd door den onderwijzer W, Treffers, welke aan den heer Mol namens personeel en alle 'kinderen een bloemstuk, een ruststoel en een kastje overhandigde. De heer Mol dankte allen voor de ge. .sproken woorden en voor de geschenken hem aangeboden. Woensdagavond werd hetzelfde pro gram wederom door de kinderen uitge voerd. D'e school was toen tot in alle hoeken gevuld. Aan het eind van den avond richtte de voorzitter der ouder- commissie de heer J. Weijers zich tot den heer Mol, met een hartelijk woord van dank namens de ouders van leerlingen voor alles wat zij van hem in de afge- loopen 23 jaar hebben mogen genieten. Kloetinge. Woensdagavond had de alge meene jaarvergadering plaas van de Vereen, voor Wijkverpleging voor de ge meenten Kloetinge, 's Gravenpolder en 'siH. Ahtskerke, onder voorzitterschap van dr Wouda. Zuster Milhous bracht haar jaarver slagen uit over het werk der wijkverple ging, t.b.c.-bestrijding en zuigelingenbe scherming. Het aantal verpleegden over de geheele wijk beliep 74, in 2478 geval len werd hulp verleend, terwijl het aantal afgelegde bezoeken 2587 bedroeg. In Juni 1936 werd het consultatiebureau voor Zuigelingen te Kloetinge geopend. Dit bureau, alsmede dat te 's Gravenpolder, voorziet in een groote behoefte. De voorz. dankte de Zuster voor den ijver en trouw weermede zij haar steeds in omvang toenemend werk verricht. Hij' wees op de groote beteekenis der zuige lingenbescherming. Nog slechts 30 jaren geleden stierven er van iedere 1000 zui gelingen ongeveer 400 per jaar. Thans is dit sterftecijfer gedaald tot 3040 per 1000. Deze hooge sterfte was vooral toe te schrijven aan ondoelmatige voeding, waardoor maag- en darnastoornissen ont stonden. O.a. door de voorlichting der consultatiebureaus, waar gewezen wordt op het belang van de natuurlijke voeding, is een enorme verbetering ingetreden. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat de Vereen, financieel juist kan rondkomen. Aan de onlangs opgerichte afd. Kloe tinge van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies werd overeenkomstig haar verzoek tot wederopizeggens een subsidie verleend van f 25 per jaar. In de vacature wijlen A. Geelhoed werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Tolhoek Sr. te 's H. Ahts kerke. Kattendijke. Hedenmorgen omstreeks 7 uur geraakte, door het wegzakken van den wegberm (ter hoogte van de hofstede Nijsse) de trailer van dhr A. Borre- rnans uit Hoogerheide, welke op Weg was naar den Wilhelminapolder, in de sloot. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Door den garagehouder P. Louisse uit Goes werd met behulp van een takel wagen de trailer op den weg geholpen. 's Gravenpolder. "Woensdagavond hield de kolenvereen. haar jaarvergadering. Wegens ziekte van den voorzitter had notaris Oele de leiding. De vereen, telt thans 246 leden. Opgekomen waren 83 le- spijten, dat je zijn aanzoek hebt afgesla gen?" „Ik voel niets voor hem en nooit zal ik het voor mezelf als een g'emis voelen, dat ik op zijn voorstel niet ben ingegaan. Ik wantrouw hem zelfs en heb een afschuw van zijn heele persoonlijkheid", zei Belle zeer beslist. „Ik ben er blij' om, Belle, want ik heb over hem dezelfde opinie als jij. Maar dit is wel zeker, dat we in hem een machti gen tegenstander krijgen, als jullie het Amerikaansche geld eens niet krijgen. Het zou mij trouwens ook nog zeer verwonde ren als hij jou niet gevraagd heeft, mee omdat hij! rekende op de nalatenschap van Jabez Dauncey. Je moet hem nu zeer beslist je meening te kennen geven, en hem duidelijk aan het verstand brengen, wat hij' van jou te hopen of te verwachten heeft. Ik zou zeggen, schrijf hem hier maar oogenblikkelijk terug, 't Valt erg mee om -zoo'n brief te schrij ven; ik heb het ook al eens gedaan aan iemand, die wel graag mij'n geld en mijn aardig huisje in zijn bezit wou hebben en miji dan op de koop toe wilde nemen." Zwijgend gehoorzaamde Belle en ze ging bij het schrijfbureautje van juffrouw Dulcey zitten. Deze liet haar een oogen- blik alleen, zoodat ze ongestoord haar woorden ko-n wikken en wegen, eer ze ze op papier zette. 'tWas alles rust en vrede om haar heen, zoodat niets haar kon afleiden en toch vond ze het schrijven van een antwoord niet zoo gemakkelijk als juffrouw Dulcey haar dat had voorge- IEDEREN MORGEN HEVIGE HOOFD PIJNEN. Nu is zij een ander mensch. „Zeven jaren leed ik aan hoofdpijnen, die in de morgen zoo 'hevig waren, dat ik bijna niet op kon staan. Ik probeerde alle mogelijke middelen, doch niets hielp af doende. Sinds ik echter Kruschen Salts nam, waren de pijnen verdwenen en ben ik op het oogenblik al zeven weken vrij van pijn". Mevr. J, A. Chronische hoofdpijnen, rheumatiache pijnen etc. ontstaan meestal wanneer Uw organisme verontreinigd wordt door op gehoopte afvalstoffen. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen snel en volkomen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw klachten wordt weg genomen en de pijnen dan ook weldra geheel verdwenen zullen zijn. De „kleine dagelijksche dosis" zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen optreden en houdt U frisch, jong en gezond. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. (Adv.) den. Het bleek dat in het geheel aan ver schillende soorten kolen en sloffen was verkocht f 5732,16)4, en uitgegeven f5619,59, saldo 1936 f 112.57Vï. Maakt met verschillende reserves een bedrag van f 1626,69. Als men weet dat eenige jaren terug altijd met tekorten geworsteld moest worden, blijkt de leiding veel ver beterd. Dhr Coppens werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Biezelinge. Donderdagavond werd on der groote belangstelling het nieuwe kerkorgel in de Ghr, Geref. Kerk in ge bruik genomen. Naar aanleiding van Jes. 5:1 en PBalm 150 sprak Ds A. M. Franssen een korte rede uit. De heer S. van de Guohte, voorz. va.n het Orgelcomité, gaf een kort verslag van het werk van het comité. Hij droeg het orgel over aan den Kerkeraad. Ds A. M. Franssen, voorz. van den Kerkeraad, aanvaardde met dank zeer gaarne dit mooie orgel en verzocht nu de gemeente te zingen Psalm 103 1 en 11, waarbij' het orgel den zang der ge meente begeleidde. Na dit gemeenschap pelijk zingen speelde de heer Kousema ker: 1. Preludium in C kleine terts van Joh. Seb. Bach; 2. Offertoire van César Frank; 3. Fantasie „Daar juicht een toon, daar klinkt een stem" van Kousemaker; 4. Bewerking van Jan Zwart van a, „Eere zij God", b. „Stille nacht", c. „Hal leluja looft den Heer". Met stille aandacht werd hiernaar ge luisterd. D's Franssen dankte dhr Kousemaker voor zijn keurig spel en den heer L. Eversdij'k van Goes voor het keurige werk dat hij heeft geleverd. Dit is het eerste orgel dat hij' als orgelbouwer afleverde. Het orgel is een sieraad in de kerk. Ook dhr Bak werd dank gebracht voor het verrichten van den arbeid aan het plaatsen van dit orgel. Ten slotte aan het orgelcomité voor al zijn werk. lerseke. Woensdag j.l. hield de ver eeniging „Groene Kruis" haar jaarver gadering onder voorzitterschap van Dr M. C. Polderman. Aanwezig waren 44 leden. De secr. dhr W. Houders, las het jaar verslag. Het maakt gewag van het groote verlies dat de vereeniging trof in het heengaan van zes bestuursleden, die de vereeniging achtereenvolgens door den dood ontvielen Het financieel overzicht ner 1936 deed zien dat de vereeniging l Jan. 1937 een saldo had van f 1091,71, maar dat een drietal uitzendingen van t.b.c.-patiënten ernstige offers van de kas heeft gevraagd. Dit kan bij den voortduur niet zoo blijven, er moet naar vermeerde ring van inikomsten worden gestreefd. De begrooting der t b.c.-bestrijding over 1937 werd overeenkomstig opgemaakt concept vastgesteld op f 1354,35. In de vacature ontstaan door het overlijden an den heer C. Vette, werd gekozen dhr J. Vette. steld. Zij' wilde het liefst voorkomen, dat Mr Pearce zich beleedigd zou gevoelen, door haar weigering en ze wist haast niet, hoe ze voorzichtig en tegelijkertijd duidelijk genoeg zou schrijven. Daarbij' kwam nog de angstige gedach te, dat hij- woedend zou worden, dat ze het aandurfde om hem tegen te staan. Hij was altijd zeer voorspoedig geweest in zijn leven en zulke menschen kunnen meestal dan de geringste tegenslag niet verdragen. Ze kou toch ook moeilijk haar meening uitspreken, dat zijn geld niet heelemaal op een eerlijke en mooie ma nier verkregen was en dat ze het daarom niet met hem wilde deelen. Met moeite bracht ze eenige regels op het papier en in korte, afgemeten zinnetjes, bedankte ze hem voor de eer, die hij' haar had aan gedaan en voor het vertrouwen, dat hij in haar gesteld had, maar dat het haar onmogelijk was om aan zijn verzoek te voldoen, of het nog in overweging te ne men. Met een zucht van verlichting lei ze haar en neer en vluchtig las ze de vor- mehi'^e, koele woorden over, waarin ze zich ^rnauwernood herkende. Ze had in het geheel niet gerept over de geldelijke verplichtingen, die haar vader aan hem had, veel minder hem om geduld en me delijden gevraagd, wat ten zeerste de goedkeuring opwekte van juffrouw Dul cey." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5