DE CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. n GEZONDHEID NIET EERSTE BLAD WAAG UW VRIJOAG 26 FEBRUARI 1937 OAGBLAO VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. m schap Thans een wetsontwerp Ingediend. Behoudens uitzonderingen van formeelen aard overeenkomstig het voorstel van de desbetreffende staatscommissie. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Nederland en de controle over Spanje. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. te financieren tegen de ver- Raad er zich oosterman aaf voor som- ruilnis-emmers toe, dat B. on ancieele moei- zullen helpen, ar de nerk- kloozen. oordt, dat de list is ingeko- ert B. en W. burgerij ter tnschaffen van en voorstel toe y 3 naar de grens- geen inlichtin- Aiddelburg. J. G. F. van ie zangvereeni- ng in de Gon- ioor Ds A. H. salm 75 1, kon na worden uit- verscheiden- sdewerking ver- dit orkest liet irectie van dhr Chanson Triste hlingserwaohen ht veel applaus et harmonium, mond, zong dhr s voor bariton. Middelburgscho drietal liederen: tt; Bist du bei voll Freud' und ;n grooten can- bij het eerstge- sslag op de aan een vooruitgang het technisch weergeven van leeft. Klaar en jffectbejag is er Haro veel succes het technisch ir" herhaalde, ijven de keurige Putte, uit: Psalm 103 ,ongen werd zat jt tempo, vooral ;gzaanen kant, te Nu is de har positie ook vrij larom had een i, en de dirigent koor haas't niet er is het na de Leo Mens: Ju- getoonzet bij ge- ig jubileum van vereenigingen. lolisten, verleen- Verbeuk, tenor, die eindigt met ïdslied: Eén in lofakkoord, zet jet ons lied den as lang niet zoo ■monisatie maak- aarder. De bege- zwakke plek van ft God om Zijn de schepping van taan in de klacht zooveel schoon- Zijn hersohep- erd de uitvoering itte veel applaus, werd Mej. Caro en eindigde met ior Soli een. goede elijk gevuld. ïERBERICHT iivd van 26 Febr.. wind uit O. ricti- kt, aanvankelijk lichte vorst tot espunt. ddag 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vor3tstraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J, FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2 50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissintón fOJO, Losse nummers 5 cent- Advertentiën SO cent per rsgsl. ïngezGnden medede6lingsn 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f075, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0,85. Bij contract belangrijke korting. Thans is het wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet, strekkende tot beperking van de stichting van scholen, ingediend. Toen uit de beraadslaging in de Twee de Kamer gebleken was, dat in de Ka mer geen meerderheid aanwezig was voor de aanvaarding van paragraaf 12 van 't ontwerp van wet tot verlaging van de uitgaven voor het onderwijs, heeft de re geering die paragraaf teruggenomen. De vraag, of die concentratie kan worden verwezenlijkt op een wijze, die de tegen paragraaf 12 ingebrachte bezwaren ondervangt, zou naar het door de regee ring uitgedrukte voornemen worden on derzocht door een staatscommissie met de opdracht: a. te onderzoeken, of een wettelijke re geling kan worden gtroffen om de con centratie van bijzondere scholen voor al gemeen vormend lager onderwijs te ver werkelijken op een wijze, die de bezwaren tegen paragraaf 12 van 't bij Kon. bood schap van 6 Aug. 1935 ingediende wets ontwerp ondervangt, en eventueel voor stellen in die richting te doen; b. voorstellen te doen, welke betrek king hebben op de materie, geregeld in de wet van 4 Augustus 1933. De uitkomsten van haar werkzaamhe den heeft de staatscommissie neergelegd in het verslag, dat zij op 16 Dec. 1936 aan de Koningin heeft uitgebracht. De minister heeft zich met het bij1 dat verslag gevoegde ontwerp van wet met memorie van toelichting kunnen vereeni gen. Het thans aangeboden wetsontwerp stemt dan ook met het ontwerp van de staatscommissie overeen, behoudens en kele aanvullingen en veranderingen van formeelen aard en eenige redactiewijzi gingen. Het wetsontwerp strekt vooreerst tot verhooging van de minimum aantallen leerlingen voor de stichting van bijzon dere scholen voor gewoon lager onder wijs, waarvan de kosten geheel of ge deeltelijk door de openbare kas worden gedragen. Deze bepaling is, behalve dat de minima slechts met een vierde worden verhoogd, ontleend aan de wet van 4 Aug. 1933. Daarmede correspondeert een eveneens aan die wet ontleende bepaling betreffende minimum aantallen leerlin gen voor de stichting van openbare scho len voor gewoon lager onderwijs. Aan de bepaling omtrent het vereiscbte aantal leerlingen voor de stichting van bijzondere scholen sluiten aan bepalin gen betreffende de minimum aantallen leerlingen, bij- de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs vereischt voor de jaarlijksche vergoedingen van rijk en gemeente, ontleend aan de ingetrokken paragraaf 12 van het bij1 Kon. boodschap van 6 Aug. 1935 ingediende wetsontwerp, waarmede weder correspondeeren over eenkomstige bepalingen ten aanzien van de instandhouding van openbare scho len voor gewoon lager onderwijs. In deze bepalingen is vervat een rege ling voor de dispensatie, welke met be trekking tot het behoud van de jaarlijk sche vergoedingen van bijzondere scho len en de instandhouding van openbare scholen zal worden verleend voor be staande scholen, wier leerlingen-aantal beneden de nieuwe minima daalt. Bovendien zijn nader omschreven de reeds in de wet voorkomende 'bepalingen, volgens welke van de minima dispen satie kan worden verleend bij het stich ten van nieuwe scholen en voor de be staande. Verder zijn in het ontwerp opgenomen eenige voorschriften uit de wet van 4 Aug. 1933, waarvan het practische nut in die mate is gebleken, dat het raadzaam werd geacht deze over te nemen. Voor het overige bestaat de inhoud uit wijizigingen, die ten gevolge van het op nemen van bovenbedoelde bepalingen noodzakelijk werden geacht, en over gangsbepalingen, waarvan die betref fende de handhaving van bestaande rechten van reeds opgerichte scholen, de belangrijkste is. Voorgesteld wordt, de wet met ingang van 1 Juli 1937 in werking te doen tre den. Idag 3 u.: 757. fietsen: De eeiste patrouilles van de regeerings- troepen zijn de straten van Maranosa binnengerukt; de plaats is bijna geheel verlaten, alleen enkele mitrailleur- en morliernesten van de opstandelingen worden nog door enkele mannen verde digd. Om Oviedo wordt nog steeds hard ge vochten. Naar „Uns Press" meldt, is de positie vau de nationalistische verdedi gers ongeschokt. De burgerbevolking van Oviedo is aan een vreeselijk lot vlootgesteld, daar zij tusschen twee vuren in zit. Sedert Woensdagmorgen vroeg lost de regeeringsartillerie het eene schot na het andere. Het donderend lawaai van deze ontzettende kanonnade duurt maar voort. Bijna zonder onderbreking ploften gra naten neer up de kazerne, de wapenfa briek, het ziekenhuis, het krankzinni gengesticht en het station. De bevolking zocht een toevlucht in diep ingegraven schuilplaatsen. RAS DESTA'S EINDE. Hoe de jongste gevechten verliepen. In een verslag aan Mussolini beeft maarschalk Graziani bijzonderheden mee gedeeld over de gevechten, welke zich hebben voorgedaan in de weken, vooraf gegaan aan de gevangenneming en te rechtstelling van Ras Desta. Hij zegt daarin, dat Ras Desta een voorgevoel had van het gevaar, waarin hij verkeerde en verscheidene malen door afgezanten zijn onderwerping heeft aan geboden, waarbij zijn volgelingen deden gelooven, dat zijn strijdkrachten vermin derd waren en bijna zonder wapens waren. Hij ging evenwel voort, zoo veel moge lijk strijdkrachten te verzamelen om ver zet te bieden. „D!aar gij den indruk had, aldus ver volgt Graziani in zijn verslag aan Musso lini, „dat hij probeerde tijd to winnen, hebt gij mij bevolen, aan deze manoeuvre een einde te maken door Ras Desta zeven dagen gelegenheid te geven zich aan te melden". Ras D'esta zeide, dat dit bevel niet aan z]jn verwachting beantwoordde. Aan het einde der zeven dagen is Graziani naar het merengebied vertrokken. Hij geeft dein een overzicht van de gevechten, welke op 20, 21 en 22 Januari j.l. werden geleverd in de buurt van Arbagon Nacbevena, waarbij de opstandelingen een nederlaag werd toegebracht. Ras D'esta vluchtte naar het onherberg zame gebied van D'allo, waar bij den steun kreeg van Beiene Merid, die naar dat gebied was uitgeweken na zijn neder laag in Bale. D'e opstandelingen waren geconcen treerd te Garache en Gambata op 250 K.M. van Addis Abeba. Op 19 Februari kwam het te Goggetti tot gevechten, die twee dagen hebben geduurd. Beiene Merid werd gevangen genomen en doodgescho ten. Ras Desta vluchtte, doch hij werd op 24 Februari ingehaald. Ras Desta werd gevangen genomen en direct gefusilleerd. BELGISCHE REXISTEN GEDRAGEN ZICH ONBEHOORLIJK TEGENOVER DEN MINISTER-PRESIDENT. Gisteravond zou de Belgische premier Van Zeeland voor de leden van de ka mer van koophandel van Gent een voor dracht houden. Toen de heer Van Zeeland op het podium verscheen naast hem hadden de ministers D'e Schrijver en Lippens, de gouverneur van West-Vlaander en, Ingenbeek en de burgemeester van Gent, van der Stegen, plaats genomen steeg een helsch kabaal op, dat veroorzaakt werd door rexisten, die zich onder de luisteraars hadden gemengd. Men riep: „Aftreden". „Er uit" en vervolgens: „Degrelle", „Degrelle". De leider der rexisten, die zich per soonlijk onder de aanwezigen bevond en tamelijk dicht bij het spreekgestoelte stond, wilde daar op klimmen. Anderen wilden hem dit beletten. Er ontstond een handgemeen, hetgeen de politie deed ingrijpen. Een twintigtal ordeverstoorders werd opgebracht. Tot de gearresteerden be hoort D'egrelle. Tijdens de vechtpartij werden verschei den personen licht gewond. Bescherming ontkerstening In Duitschland. D'e Dhitsche minister van binnenland- sche zaken heeft in overleg met dezen van eeredienst een besluit genomen, waarbij het geestelijken verboden wordt van den kansel de namen bekend te ma ken van hen, die hebben verklaard den christelijken godsdienst af te zweren. M. Polderman Electrotechnicus Goes Erkend Philips Service Dit decreet verbiedt in bet algemeen de namen dezer personen mede te dee- len. Naar een algemeene staking in Polen? In de metaal-industrie van Bielitz staken op het oogenblik 2600 arbeiders en men tracht thans de arbeiders in de textiel-industrie tot een sympathiesta king te bewegen. Zaterdag zullen de socialistische vak- vereenigingen vergaderen om te beslis sen of een algemeene staking zal wor den afgekondigd. Ongekend tumult in het Tsjechisch parlement D'e Tsjechische Kamer is gisteren het tooneel geweest van een woest handge meen tusschen de afgevaardigden der Henlein-partij en de communisten, waarbij de wanorde zoo'n hoogte bereik te, dat de voorzitter er niets anders op wist dan de vergadering te sluiten. Het geroep over en weer werd steeds feller en feller, tot boven alles heen de stem van een communist klonk: „Jelui bent een fascistenbende". Dit was voor een twintig Henleinisten aanleiding zich op de banken der communisten te storten. Twee communistische afgevaar digden werden door de Henleinaars uit de zaal gesleept. In de wandelgangen ontwikkelde zich daarop een formeele slag tusschen Henleinisten en commu nisten. Er was niet veel kennis van zaken voor nóodig om te kunnen waarnemen, dat de Henlein-mannen het stelselmatig op een incident aanstuurden. 95.000 Duitsche onbekende soldaten. Het centraal bureau voor oorlogsdoo- den en graven te Berlijn heeft medege deeld, dat het lot van 95.000 Duitsche soldaten, die in den wereldoorlog heb ben gevochten, nooit bekend is geworden. Bij het einde van den strijd werden 300.000 soldaten vermist. Een nauwkeu rig onderzoek bracht licht in ruim 200.000 gevallen: het bleek, dat de meeste vermisten gestorven waren. Van de andere werd echter geen spoor gevonden. Om de wettelijke positie van verwanten en nabestaanden vast te stel len, heeft men thans besloten officieel mede te deelen, dat deze vermisten over leden zijn. Daarbij wordt aangenomen, dat 10 Jan. 1920 de sterfdag is geweest. Korte Berichten. Ingevolge bet bewapeningsprogram zou de Ehgelsche admiraliteit in de ko mende maanden bij de scheepswerven Glyde en T'yne oorlogsschepen bestellen tot een bedrag van 18 millioen pd. st. Tien van de 45 Dbitschers, die sinds October j.l. in Rusland gevangen zitten, beschuldigd van spionnage en nationaal- socialistische propaganda, zullen over de grens worden gezet en naar Duitschland worden gezonden. De overige gevallen worden verder onderzocht. LUCHTVERKEER MET FRANKRIJK. Overeenkomst betreffende de zomer dienstregeling. De tusschen de K. L. M. en de Compag nie Air Franco gevoerde besprekingen over de zomerdienstregeling van de lucht- verbinding van ons land met Frankrijk, hebben, naar uit Parijs aan de T e 1. wordt gemeld, tot een overeenkomst geleid, vol gens welke de beide maatschappijen een dienst zullen onderhouden waarbij in elke riobting vier keer per dag een vliegtuig verbinding wordt verzekerd. De juiste dienstregeling zal nader be kend worden gemaakt. Het staat echter vast, dat de nieuwe dienstregeling reeds op 4 April zal ingaan. De uitgebreidheid van den dienst hangt natuurlijk vooral samen met de verkeers drukte, die te verwachten is ter gelegen heid van de Parijsche internationale ten toonstelling. CREDIETEN AAN HET BUITENLAND. Direct staatstoezicht niet wenschelijk geacht. De Minister van Financiën heeft thans geantwoord op de 'vragen van het Eerste Kamerlid Pollema, naar aanleiding van berichten in de bladen, dat blijkbaar onderhandelingen gaande zijn omtrent een NederlandsCh crediet aan Frankrijk, waarvoor kortloopende kasbiljetten der Voorstel om Nederlanders te belasten met toezicht aan de grenzen. Zoowel uit Londen als uit Parijs wordt geimeld, dat Nederlanders het grootste aandeel zullen uitmaken in de internatio nale commissie van controle aan de Fransdh-Spaansche grens, zoodra de in ternationale controle op de toegangswe gen van Spanje op 6 Maart a.s. zal zijn ingegaan. Andere berichten melden, dat door de regeeringen van Engeland en Frankrijk een verzoek zou zijn gericht tot de Neder landsche regeering tot het benoemen van een commandant voor de internationale grenstroepen en eveneens een comman dant, een Nederlander, aan te wijizen voor de controle-vloot ter zee. In verband met deze geruchten over de benoeming van een Nederl'andschen vlootcoinmandant werd reeds de naam genoemd van vice-admi- raal D'e Graaf, oud-chef van den marine staf, die onlangs een Volkenlbondsop- dracht voor Danzig hooge Volken- bondscommissaris aldaar 'heeft gewei gerd. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, is een als boven bedoeld verzoek van de Fransche en de Engelsc'he regee- ring nog niet bij de Nederlandsche regee ring in 'sGravenhage binnengekomen. Onze regeering weet nog van niets, het geen begrijpelijk is, daar het vraagstuk van Hollandscbe deelneming aan de inter nationale controle over Spanje nog slechts in de sub-commissie te Londen is bespro ken en nog niet door de geheele niet-in- mengings-commissie werd bekrachtigd. Wel wordt verwacht, dat Dten Haag binnenkort over deze zaak zal worden ge polst. Fransche Spoorwegen bij een Neder- landsob bankconsortium zouden worden geplaatst. Van deze berichten is kennis genomen, doch blijkens door de regeering ingewon nen inlichtingen zijn zoodanige onderhan delingen niet gaande. Ontkennend beantwoordt de minister voorts de vraag, of hij niet van meening is, dat de Staat, voor wiens rekening en risico immers 'het valuta-egalisatiefonds werkt, thans, nu de Nederlandsche Bank ten aanzien van het internationaal wissel- verkeer vrijwel nog slechts een admini stratieve functie vervult, zooveel mogelijk toezicht behoort te houden. HET VERSCHE KADETJE. Besprekingen met minister Slingenberg. Onder leiding van den minister van Sociale Zaken mr Slingenberg, is gis terochtend op diens departement een be- f preking gehouden over het versch- brcodvraagstuk, met name over het denkbeeld van bet nemen van een proef gedurende eenigen tijd met de beschik baarstelling des ochtends vóór 10 uur van klein brood. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het Verbond van Ned. Werkgevers, de Alg. R.K. Werkgeversvereniging, de Chr. Werkgeversvereeniging en van de Alg., de R.K., de Chr. en de Isr. Pa troonsbonden in het Bakkersbedrijf, zoo mede de directeur-generaal van den Ar beid, dr ir A. H. W. Hacke en het hoofd van de afd. Arbeid van het departement van Sociale Zaken, mr A. M. Engels. Dó minister heeft kennis genomen van de wenschen der vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties. Hedenochtend zou een dergelijke confe rentie worden gehouden met de vertegen woordigers van de werknemersbonden. DE VEREENIGING VAN NEDERLAND SCHE GEMEENTEN. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Vereeniging van Neder landsche gemeenten zijn bij de algemeene vergadering, die te 's-Gravenhage wordt gehouden, eenige festiviteiten georgani seerd, welke gisteren zijn aangevangen met een receptie van het bestuur in hotel Wittebrug. Op deze zeer druk bezochte receptie waren o.m. aanwezig de minister van Binnenlandsche Zaken, Mr J. A. de Wilde, de burgemeesters van D'en Haag, Rotterdam, Utrecht, Middelburg enz en vele andere autoriteiten. Een kort woord werd door den minis ter van Binnenlandsche Zaken, Mr J. A. de Wilde, gesproken tot het bestuur van de jubileerende vereeniging. Spr. waardeerde het werk van de vereeniging ten zeerste, vooral omdat de aansluiting van de gemeenten volkomen vrijwillig was geweest. De vereeniging voldeed, ondanks de vele en vaak tegenstrijdige belangen der gemeenten, uitstekend. Dit komt, zoo zeide de minister, omdat krach tige mannen aan het hoofd der gemeen ten staan, die hun gezag uitoefenen niet Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstooi de nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretl8ch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven» gevend blijft. ff.— Binnenland, Nederland en de controle over Spanje. Concentratie van bijz. scholen. Besprekingen over het versche cadetje. Export van eieren naar Engeland. De commissie voor het personenvervoer per auto geïnstalleerd. Buitenland. De Belgische minister-president gehin derd. De leider der Rexisten gearres teerd. Tumult in bet Tsjechisch parlement. door middel van sabel en bajonet, maar door moreel overwicht. Krachtige man nen vormen ook het bestuur en het direc torium van de vereeniging en spr. was dan ook zeer verheugd te kunnen mede- deelen, dat het H. M. de Koningin be haagd had den directeur der vereeniging, Mr A. Jonker, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. DE HEFFING OP ZWARTE STROOP EN MELASSE. Grossiers en winkeliers worden vrijgesteld Naar aanleiding van de berichten, wel ke in de pers zijn verschenen met be trekking tot bet afleveren van zwarte stroop en melasse, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Grossiers en winkeliers ondervinden bezwaren van de heffing bij aflevering van zwarte stroop (huishoud-, keuken-, rietsuikerstroop, enz.) en melasse, zoo lang zij nog niet de bij den fabrikant be laste producten ontvangen. Teneinde daaraan tegemoet te komen wordt een regeling voorbereid, waardoor deze grossiers en winkeliers, dus andere dan fabrikanten en mêleurs, van de hef fing worden vrijgesteld. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSOVEREENKOMST. De Brusselsche correspondent van het Vaderland meldt: De minister van landbouw Pierlot heeft Woensdag een deputatie van groentenkweekers en groothandelaars in groenten uit de pro vincie Antwerpen, aangesloten bij den Belgischen Boerenbond, ontvangen. De delegatie bracht diverse bezwaren te berde tegen de Nederlandsch-Belgische handelsovereenkomst wat betreft den handel in groenten en vroege aardappe len. D'e minister zal de kwestie nadet onderzoeken. Tweede stoomzuiger naar Rusland. Naar gemeld wordt, is de bakken- en cutterzuiger „Namur", welke in 1931 op de werf „Gusto" te Schiedam is gebouwd, door bemiddeling van het maritiem-kan- toor W. H. Mellema te Amsterdam naar Rusland verkocht. De afmetingen bedragen: lengte 63 M., breedte 13 M., en holte 4.20 M. De con structie is voorzien van twee zandpom- pen en een waterpomp, welke tezamen ongeveer 3000 P.K. ontwikkelen. De zuiger zal dienst gaan doen in de Noordelijke IJszee. De vischmonsters in de Westerschelde zijn potvisschen. Men meldt ons uit Terneuzen Na veel moeite is men er in geslaagd een exemplaar van de op de Wester schelde gestrande walvischachtige dieren op een der sliktongen in de nabijheid van de Nieuwe Haven op het droge te zetten, waar het natuurlijk veel belangstelling trekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1