DE ZEEUW 1 De Erfenis uit Amerika TWEEDE BLAD Tweede Kamer. j* Uit de Provincie FEUILLETO N. SCHRIJVING kt: OUT. in Jachthoek, «kerke aan den Ik. Brillendijk. 2 Maart 1937 VAN DISSEL |en Kortgene, Wissenkerke orden Adver- ^menten aan- Wed. G. DE Ikerke. pk Vroonland- feerenwegeling, |dhr Joh. Oele of f 1667,58 oesteding van voonhuis aan kt voor dhr S. door Bo'UW- llercq N.Jz. te Iselwerk J. v. ïebr. Allewijn, blse, Kruinin- I, Goes f4373. V. Fa. Wed. A. Krabbendijke lit: J. Water- leys, Krabben- M. W. Ver- Jzerloo, Krui- liningen f407; |t f396; G. v. Leijs, Schore Igiste inschrij- |ten overstaan voor de Ned. plaats van [was de totale fcrv. Kerk had lts van bouw- lelen. 1 was de totale B4. VAN DONDERDAG 25 FEBR. 1937, Nr 124. Het Middelbaar- en Hoeger Handels onderwijs. De Kamer heeft gisteren de wetsont werpen, die een wettelijke regeling bren gen voor het Middelbaar en Hooger Han delsonderwijs goedgekeurd. Het econo misch onderwijs krijgt hierdoor zijn wet telijke regeling. De H.B.S. A (de litterair- economische) wordt thans in de wet er kend naast de H.B.S. 'B, waar de wis- en natuurkundige vakken op den voorgrond staan, terwijl voor leerlingen van A te vens het recht wordt verkregen de studie aan Handelshoogescholen en -faculteiten te volgen, alsmede de academische studie van sociale aardrijkskunde en de indo logie. Wat het hooger onderwijs betreft, wordt aan de handelshoogescholen en aan de faculteit der economische wetenschap pen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam een wettelijke grondslag gege ven, terwijl zij, die het doctoraal examen aan een dezer instellingen hebben afge legd, onderwijsbevoegdheid krijgen. Inzake de regeling van 'het mid delbaar handel son derwijs is overeenstemming bereikt ter zake van de vrijheid om niet alle vakken aan de han delsavondscholen te volgen. Dr Holler zag zijn amendement aange nomen om aan de handelsdagscholen met 4-jarigen cursus ook de letterkunde bij het NedarlorJsch en de moderne talen verplicht te stellen; om een 4-jarigen cur sus aan handelsavondscholen mogelijk te maken; om in laatstgenoemde scholen godsdienstonderwijs mogelijk te maken; en om voor 4-jarige handelsdagscholen vol ledig bevoegde leeraren te vorderen, be halve voor wis-, natuur- en scheikunde. Ook werd nog een amendement aange nomen, dat een gelijke regeling vroeg voor de bijdragen van buitengemeenten voor leerlingen op een handelsdagschool met 4- jarigen cursus en leerlingen van een H. B. S. Verder zijn nog een aantal wijzigingen en aanvullingen in de Geldschie ter s w e t goedgekeurd. Zeemonsters op de Schelde. Gisternacht is een tweetal walvisch- achtige visschen, die een lengte hebben van ongeveer zestien meter en een mid dellijn van ruim 3 meter op de middel plaat in de Westerschelde terecht geko men. Ze hebben zich niet uit het zand kunnen redden en zijn er omgekomen. Toen de uitkijk van de op de reede van Terneuzen ten anker liggende sleep boot „Baltic", hij het krieken van den dag den gezichtseinder afzocht, ontwaar de hij aan het einde van de Middelplaat een vormelooze massa, die veel weg had van een weggeslagen deklast stroo, waar over een zeil was gespannen. Snel ging men ankerop en in de rich ting van de zandbank. Toen men deze wat dichter was genaderd bleek een eind verderop een gelijksoortige massa boven water uit te steken. Groot echter was de verbazing van de mannen toen ze tot de ontdekking kwa men, dat de voorste „deklast" een soort walvisch was. Het dier, dat geen teeken van leven meer gaf, had een spits toe- loopende onderkaak van ongeveer drie meter lengte met een dubbele rij stompe tanden erin. De bovenkaak bevatte holten, waarin die van de benedenkaak passen. De rug was afgerond en droeg een twee tal kleine vinnen. De bijzonder gladde huid, waaronder zich een speklaag van 30 c.m. bleek te bevinden was dun, ter wijl er verschillende schaafplekken te zien waren. Het dier was van het mannelijk ge slacht. door Anne Baele. 75) Terwijl ze zoo nog bij elkaar bleven zit ten, niettegenstaande het al lang bedtijd was, werd er plotseling voorzichtig op de deur geklopt en ongewoon bedeesd kwam Molly naar binnen. „Mag ik u nog even storen" vroeg ze heel onderdanig, terwijl ze zich al half uitgekleed had en nu vlug een mantel had omgeslagen, wat erg potsierlijk leek. „Ik wilde toch niet naar bed gaan, voor dat ik u verteld had, dat, dat.Ben en ik besloten hebben om maar samen te trou wen". ,Zie je nu wel", riep Flo lachend uit, ,.en om dat samen af te spreken, kropen ze genoeg'elijk in een donker rijtuig, met een klein en nauw bankje, dat ternauwer nood twee zitplaatsen heeft". Maar Molly bleef heel ernstig en ver ontwaardigd zei ze: „D'at is heelemaal niet om te lachen, juffrouw Flo. De zaak is juist buitengewoon ernstig. Ben zed tegen me: „Ik heb je nu al zoo lang ge kend, Molly, zulle* we nu den volgenden zondag in de kerk ons huwelijk maar Op een afstand van ongeveer een kilo meter op dezelfde bank was een dergelijk dier gestrand, doch dit behoorde tot het vrouwelijk geslacht. Het was eveneens dood. Men neemt aan, dat de dieren in den nacht de Westerschelde zijn opgezwom- men, waar zij op de Middelplaat aan den grond zijn geraakt. Zij iie-ls" r- g ge poogd in diep water te komen, hetgeen te zien is aan de groote putten, die zij met kop en staart in het zand hebben gesla gen. Het is niet de eerste keer dat zulk een monster op de Westerschelde verdwaald raakt. Ongeveer zestig jaar geleden moet er volgens de historie een reus van een walvisch zijn aangespoeld, die later tegen betaling te kijk is geweest. De cichoreiteelt op Schouwen. Op het eiland Schouwen wordt thans in Zeeland alleen nog de cichoreiteelt uitgeoefend, hoewel deze verbouw min der wordt. We vernemen, dat echter de vrij groote cichoreifabriek De Kapel dit jaa zal doorwerken. Daar deze fabriek het vorig jaar voor afbraak werd ver kocht, meende men, dat deze industrie zou verdwijnen. De fabriek der voorma lige N.V. is thans evenwel in particu lier bezit gekomen, welks eigenaar be sloot dit jaar de fabriek te doen draaien. Dezer dagen zal dan ook een aanvang warden gemaakt met het contracteeren voor den verbouw der cichoreiwortelen. Middelburg. Centraal Genoot schap voor Kinder vacantie en herstellingskolonies. De afdee- ling Middelburg van dit Genootschap hield haar ledenvergadering. Medegedeeld werd, dat dit jaar de afdeeling 30 jaar bestaat. De geldmiddelen bevinden zich in een treurigen toestand en daarom zal het bestuur toestemming vragen voor het hou den van een straat- en hurscollecte. Mede in het vertrouwen, dat deze collecte een goed resultaat zal opleveren.. werd beslo ten id kinderen- naar Heelsum uit te zenden, De rekening van den penningmeester, den heer P. Luteijn, werd nagezien en in orde bevonden. Begonnen met een goed slot van f31.50, eindigt zij met een na- deelig saldo van f 3. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. de Cleijn Brem, vermeldt, dat er 11 kinderen van 30 April tot 2 Juni naar Heelsum gingen. De resultaten van de uitzending liepen nog al uiteen van onvol doende tot zeer goed. Op kosten van de stichting Bio-Vacantieoord zijn nog 3 kin deren uitgezonden naar Russenduin te Bergen aan Zee. Een jongen ging op eigen kosten twee maanden naar het Boschhuis en een halve maand op kosten der afdeeling. Vorig jaar beschikte de afdeeling over f 994 en nu over f 617. Financieel was 1936 het slechtste jaar, dat de secretares se ooit medemaakte. Groeten dank brengt de secretaresse aan den vertrokken voorzitter, Dr Orbaan, voor alles wat hij voor de afdeeling en dus voor het misdeelde 'kind gedaan heeft. De vergadering koos tot voorzitster me vrouw R. Weijl-Snuijf. Tot bestuurslid in plaats van mevr. J. den Bouwmeester-de Jong, die niet meer in aanmerking wilde komen, koos de vergadering mevrouw A. Koch-de Waard en verder nog tot be stuurslid den 'heer W. L. M. P. Thieme. Goes. Vergadering Handels belangen. Dinsdagavond hield onder leiding van 'haar voorzitter, dhr J. D'on- n„r, de Middenstandsvereeniging „Han delsbelangen" haar 34ste jaarvergade ring. In het openingswoord van den voorzit ter viel een dankbare toon te beluisteren voor den velerlei arbeid welke in al die jaren in het belang der vereeniging werd verricht, alsmede over den gestadigen groei der vereeniging. Laten wij trachten, aldus besloot de voorzitter, met Gods hulp, als middenstanders aan de vele bezwaren in onze bedrijven ihet hoofd te bieden door eenparig samen te werken zoowei in het belang van den middenstand als van het koopend publiek. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat het ledental ge stegen was van 212 tot 290, terwijl een belangrijk batig saldo kon geboekt wor den. In verband met den gunstigen toestand niet laten afkondigen? Maar zoo gauw wilde ik niet en ik heb hem aan zijn domme verstand gebracht, dat ik hier niet weg wilde, zoolang mijnheer Charlie zoo ziek is en juffrouw Belle me noodig heeft. Tot zoolang doen we niet anders, dan eens even met elkaar een praatje ma en daarmee is het uit." Flo moest nog steeds lachen, niettegen staande Molly's verontwaardiging en on deugend merkte ze op, dat voorloopig dus de verhouding tusschen haar en Ben precies zoo bleef als ze al jaren ge weest was. „Ja," zei Molly, „en zoo zou het ook gebleven zijn, als mijnheer Charlie niet zoo ziek was geweest. Ik schreide om hem en toen wilde Ben mij troosten. E'n nooit had ik kunnen denken, dat hij zoo'n teer hart had. Maar ik ga niet trouwen, juffrouw Belle, zoolang u mij' nog noodig hebt." „Ik dank je hartelijk, Molly. Je hebt ons altijd trouw en ijverig geholpen, waarvoor we je niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Ik hoop, dat je heel gelukkig zult worden mot Ben." Het .speet Belle meer dan ze liet mer ken, dat ze nu eerlang Molly zou moeten misken, want Molly was haar altijd tot groolen steun geweest bij het veelomvat tende werk op de boerderij. En ze kon zich hun huishouding bijna niet zonder der afdeeling Glasverzekering werd, even- als in 1936, besloten om ook in 1937 aan verzekerden een reductie van 50 pet. te verleenen. Getracht zal worden in 't voorjaar een reclameweek te organiseeren, waarvoor een commissie werd benoemd, terwijl eveneens besloten werd pogingen in 't werk te stellen om te komen tot oprich ting van een comité voor meer werk-actie, Als bestuurslid in de plaats van dhr J. de Kruijter, welke zich niet meer beschik baar stelde, weid gekozen dhr P. Hollan der en herkozen dhr M. Veenis. Als leden van de financieele commissie werden herkozen de heeren A. J. Bleuzé, A. de Roo en D. Faberij de Jonge. Als bestuurslid der Glasverzekering werd herkozen d'hr T. Faberij de Jonge. Biezelingie. Onder voorzitterschap van dhr A. Slabbekoorn kwam de ver. Zie kenzorg in vergadering bijeen. Aan con tributie was ontvangen f 201, de uitgaven bedroegen f 182. Met het goed slot van 1935 was in kas f 38. De reserve, belegd op de rijkspostspaarbank bedroeg f 340 Aan verplegingsmateriaal was aange schaft tot een bedrag van f41. Aan de vereeniging Wijkverpleging was bijgedra gen f 50. Aan versterkende middelen tot een bedrag van f 45. 513 1 melk was ver strekt aan 13 gezinnen. Op 31 Dec. 1936 telde de vereeniging 241 leden. Die secretaris, dhr A. van der Graaf, deelde in zijn verslag mede, dat in 1936 308 1 imelk meer werd verstrekt dan het vorige jaar. In één gezin werd voor f 22 verstrekt. In 1.937 zal het verplegingsma teriaal aangevuld moeten worden. Besloten werd weder voor 1937 f 50 te vo te eren voor Wijkverpleging. Nu kwam aan de orde het voorstel van de wijkzuster om voor wijkverplegings- ar'tikelen, welke langer dan een jaar in gébruik zijn, een huur te heffen. Dit voor stel, werd -het aangenomen, zou regle mentswijziging tengevolge hebben. Met groote meerderheid werd het ver worpen. Krulningen. De Chr. Besturenbond Krabbendijke e.o. kwam alhier in het Zon- dags schoollokaal in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van den heer Meeuwse van Krabbendijke. D'e opkomst was matig, wat echter geen afbreuk deed aan het gezellig karakter dezer vergade ring. D'e secretaris, dhr Stevense van Schore, wees in zijn jaarverslag naast 'het vele, dat terneerdrukt in deze dagen, op de zeer vele zegeningen, welke wij, mede onder de tegenwoordige regeering, voor wat be treft de steunnormen, mochten ontvangen. Het ledenaantal bedroeg per 1 Oct. 1936 pkn. 400 leden. De penningmeester kon zijn jaarverslag besluiten met een klein batig saldo. De aftredende bestuursleden J. Steven- se en J. Verijzer werden herkozen, ter wijl in een vacature werd gekozen dhr v. d. Berge van Ierseke. Hierna werd door dhr J. Verijzer be handeld het onderwerp: „De crisis in ver band met de geestelijke verwarring van onzen tijd", waarop eenige bespreking volgde. Nadat door den secretaris van den Chr. Besturenbond Goes e.o. het woord was gevoerd, besloot D's J. Koolstra te Krui- ningen met een principieel slotwoord en dankgebed deze vergadering. Ierseke. Door de firma Pols, die mos selen kweekt te Wijk auf Fhur (Duitsch- land), is aangekocht de ZZ. 10, een mo dern uitgeruste motorboot met korlieren en toebjho'oren. De firma, die met steun van de Diiitsche regeering werkt, doet ■haar uiterste best om haar omzet te ver groeien en niet alleen de hinnenlandsohe markt te bedienen, maar ook de export naar Brussel en Parijs te veroveren. Des kundigen 'zijn evenwel van uaeening, dat de Duitschers dit nooit zullen bereiken, daar ze niet kunnen concurreeren. Alleen mag er dan bij den voortduur op gewezen worden, dat het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom niet op de een of andere wijze storend op de markten te Brussel of Parijs werkt. Nu b.v. wil de exporteursvereeniging op Brussel de afnemers te dier plaatse dwin gen om de laatste invoer van mosselen te Brussel reeds Donderdag te laten komen. Men moet dan niet vergeten, dat de af- nemers in de provincie des Zondags of haar indenken. „Ben is wel een heel flinke en aardige man, maar u hebt de oudste rechten, eu u vindt het zeker wel goed, dat ik als wij getrouwd zijn, nog eens vaak hier op „Castele Farm" kom". D'at stemde Belle natuurlijk graag toe en na deze gewichtige mededeeling be gaven ook de laatste bewoners van de boerderij zich ter ruste, na een dag zoo vol van emotie en opwinding. Traag kropen de volgende dagen voor bij en het was voor allen een geluk, dat er veel werk te doen was, zoodat er geen tijd overbleef voor piekeren, zuchten en klagen. Ze hadden allemaal naar Mon treal geschreven; de kinderen hadden er 'een briefje voor hun vader bij inge sloten en Belle had haar broer een - uit voerig verslag gegeven van de vriende lijkheid van den landheer en zijn zuster. Toch schreven ze eenigszins geforceerd, omdat 'steeds de angst voor het leven van hem, naar wien deze brief ging, hun de keel dichtkneep. Marjory was nog het meeht spontaan en natuurlijk, want ze hadden voor haar zoo veel mo gelijk het ernstige van den toestand ver borgen gehouden. Met spanning werd elke dag de postbode afgewacht en be- j groet, ook als ze wisten en uitrekenen konden, dat er toch geen brief zou zijn. Mamy wist al precies, hoe laat de post- M&andags mosselen moeten gaan afnemen die vier of vijf maal 24 uren oud zijn. Vooral in het laatst van het seizoen in April zal dit zeer nadeelig werken voor den handel. Bovendien zal dan de toevoer van mosselen per auto naar Brussel in de hand worden gewerkt, Wemeldlnge, Woensdagmorgen had de parlevinker J. D. het ongeluk, toen hij oen fiets van een schip wilde nemen, hier bij van de trap terug op het schip en vervolgens te water te vallen. Door ijlings toegeschoten hulp mooht het gelukken hem op het droge te brengen. Het bleek echter dat B. eenige ernstige verwondin gen had opgeloopen. D. werd hij zijn in de nabijheid wonende broer binnenge dragen, waar Dr Gnirrep constateerde, dat hij een hoofdwonde opgeloopen bad en twee gebroken ribben. D. is later naar zijn woning vervoerd. i In de op Dinsdag gehouden jaar vergadering van de tuinbouwvereeni- ging „Wemeldinge", alhier, bleek uit het jaarverslag van den penningmees ter, dat in het afgeloopen seizoen ver kocht waren 205692 kg. bessen en 18163 kg. aardbeien, voor een totaal bedrag van ruim 18000 gulden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de ver eeniging momenteel 61 leden telt en dat de vereeniging op 20 Febr. 1.1. 25 jaar bestond. Tot afgevaardigde naar de op richtingsvergadering van de afdeeling Tuinbouw der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij werd benoemd dhr L. van de Velde. Kapelle. De afdeeling ven den Ned Chr. Landarbeidersbond kwam in jaar vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer J. Nijssen, welke in zijn openingswoord wees op den groei der vereeniging. D'e afdeeling telt nu 52 leden. De secr.-penningm. gaf een overzicht over het afgeloopen vereenigingsjaar, dat gunstig mag genoemd worden. Mot een batig' slot kon afgesloten werden. D'e aftredende bestuursleden J. Nijs sen en M. Abrahamse werden herkozen. In de plaats van M. Gelok, welke be dankte, werd gekozen M. de Putter. D'e voorzitter spoorde de leden aan tot het bezoeken van de jaarvergade ring van den Chr. Besturenbond te Goes Getracht zal worden een autobus vol te krijgen. Het vragenuurtje werd benut door het stellen van diverse vragen het af- deelingsleven betreffende. Niose. "Woensdagavond was het jaar vergadering der Groene Kruisafdeeling alhier. De ontvangsten der Groene Kruisafdeeling over 1936 waren met in begrip van vorige saldi f 976.71 en de uitgaven fll7.27V2. Voor de T.b.c.bestrij- ding was ontvangen in 1936 f 177.82 en uitgegeven f 178.51V2, alzoo een nadee lig saldo van f 0.6914. Voor aankoop van materiaal werd een bedrag van f 100 toegestaan. Borsselen. Een secretaris benoemd. Gisteren werd een spoed- eischende Gemeenteraadsvergadering ge houden. Na geheime vergadering deelde de voorzitter mede, dat overgegaan zou worden tot de benoeming van een ge meentesecretaris. Aanbevolen werden: 1 M. F. Boogert te Kruiningen; 2. dhr J. Ermerins te Hoedekens'kerke. Met alg. st. werd benoemd dhr M. F. Boogert, werk zaam ter secretarie alhier. D'aarna had de beëediging plaats van den nieuw benoemden secretaris. D'e voorzitter achtte de omstandigheden van dien aard, dat een lange rede niet op zijn plaats was. Hij wenschte hem toe wijsheid en kracht om zijn ambt te ver hullen. God schenke Zijn zegen over uw werk. D'e secretaris dankte den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en den voor zitter voor de woorden tot hem gericht. Hij hoopt, dat het hem gegeven zij steeds zijn beste krachten te geven in het belang der Gemeente. De voorzitter stelt verder namens B. eu W. den Raad voor dhr Imminck, gewezen secretaris te benoemen tot ambtenaar ter secretarie op een salaris van f 300. D'aar de nieuwe secretaris met het minimum- tractement begint, zal het eindcijfer op de begroeting 1937 ongewijzigd blijven. Goedgevonden. D'aarna wederom geheime vergadering bode kon komen en geregeld tiippelden haar kleine voetjes achter Weatherley aan, om reeds buiten te wachten, of er ook iets voor hen bij zou zijn. Zoo nu en dan brachten haar kleine handjes in triomf een of andere zakenbrief bij Belle, of informaties van goede vrien den naar den toestand van Charlie. Eens op een morgen kwam het kleine ding weer de kamer binnen met de woor den: „Brief, tante Belle", en weinig vermoedde ze, wat voor een belangrijk epistel haar kleine vingertjes omsloten. Reeds bij de eerste oogopslag herken de Belle het schrift van mijnheer Pearce en met de bangste vermoedens scheurde ze het "couvert los, want ze vreesde, dat er weer een of andere aanmaning om geld zou komen, of. Ze had nog maar enkele woorden ge lezen, toen ze reeds het doel van dit schrijven snapte. 'tWas in de meest dui delijke en hoffelijke bewoordingen een huwelijksaanzoek en het was haar nu niet meer mogelijk om zich te houden, alsof ze hem niet begreep. Uitvluchten of verontschuldigingen zouden nu niet meer helpen; ze zou een beslissing moe ten nemen en haar „ja" of „nee" aan den schrijver van den brief moeten mee- 'deelen. Zij wist te goed, dat ze in haar hart geen moment behoefde te twijfelen, welke haar beslissing zou moeten zijn, i Na heropening kwam ter sprake het waterleidingbedrijf. Geldelijk beheer en administratieve werkzaamheden berusten bij één persoon. B. en W. stellen den Raad voor dit bedrijf te splitsen in geld ophalen en administratie, Als geldophaler blijft aangesteld dhr Kortebout, Zijn salaris wordt verminderd inet f 50 en alzoo ge bracht van f 300 op f 250. Tot administra teur wordt m. alg. st. benoemd dhr M. F. Boogert, op een salaris van f 100. Dhr Bruinooge vraagt hoe het staal met den gemeentewerkman. Deze is on gesteld. De voorzitter deelde mede, dat een an der het werk doet en dat van het ongeval de Rijksverzekeringsbank is bericht, zoo dat alles in goede banen loopt. Ook vraagt dhr Bruinooge naar de ha ven. Dringende verbetering is noodig. De voorzitter zegt, dat B. en W. in dezen actief zijn. Eerst komen toren en riolee- ring onder handen, wat reeds geschiedt en dan de haven. D'aarna sluiting. O.- en W.-Soubrug. De politie alhier heeft aangehouden een zekere W,, wo nende in deze gemeente, die zich heeft schuldig gemaakt aan het plegen van verschillende diefstallen alhier en te Ritthem. Eenige voorwerpen van die diefstallen afkomstig werden bij hem thuis aangetroffen en in beslag geno men. Gisteren vergaderde alhier de Chr Boeren- en Tuindersbond afdeeling Souburg, onder voorzitterschap van dhr B. Koole. Als spreker trad op de heer Bosma, Rijkstuinbouwconsulent, die een lezing hield over „Bodem en Bemesting". Op deze lezing volgde een leerzame bespreking. Omtrent het begin van brand in de Paspoortstraat, waarvan wij Dinsdag melding maakten, kan thans nog ge meld, dat de oorzaak was dat kinderen speelden met lucifers op zolder. Eenige brandende lucifers waren guvaiisr. tua- schen wat rommel dat daar lag. D'e brand werd ontdekt door een buurjon gen, die direct alarm maakte. Door dit kordaat optreden is er=er runnen voor komen. D'e kinderen kwamen g'elukkig met den schrik vrij. Aajjiekerke. Woensdagavond vergader de de aid. Aagtekerke der Z. L. M. De voorzitter, dhr S. Kodde, opende deze vergadering in dichtvorm, waarin bij de aanwezigen welkom heette, in hel bijzonder dhr Ir D'orst, secretaris der Z L. M., dhrn Kleinepier en franse, de Bond van oud-leerlingen enz. Daarop werden door dhr Dorst film opnamen gegeven: o.a. fragmenten uit do verlovingen en huwelijksdagen van Prin ses Juliana, van den Eokveedag en den rijtoer door Walcheren enz. Door een der aanwezigen werd de vraag gesteld, of de verdeeling der kalveren niet wat soepeler kan worden toegepast, welke vraag door dhr Dorst werd beantwoord. Verder werden door dhr Kleinepier ver- sohillende vragen beantwoord. Koudekerke. De Raad dezer gemeen te komt Dinsdagmiddag bijeen. Behandeld zal worden een voorstel van B. en W. om over te gaan tot al gebeele reorganisatie van de genees- heel- en verloskundige armenverzorging. E'e geldende regeling, waarbij den arts de jaarwedde toegekend wordt van f 600, ter wijl eenzelfde bedrag door den functio naris betaald wordt voor woninghuur achten B. en W. niet meer te passen in onzen tijd. Bovendien mocht door den gemeente-geneesheer een tarief gere kend worden van f 1 per visite in de „om en van f2 per visite daarbuiten. B. en W. achten noodig, ten behoeve van de genees-, heel- en verloskundige armenverzorging een vast bedrag te vo teeren, uit te keeren als jaarwedde zon der meer. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat, in het belang van een goede armen verzorging, het werk aan twee genees kundigen wordt opgedragen. Voor 't Zand aan dr J. C. B. Simons en voor 'tdorp aan den heer J. A. van Kooten. Het gemiddeld bedrag per jaar dat ten behoeve van armlastige patiënten zal moeten worden uitgegeven ramen B. en W. op f 650. Wanneer nu aan beide geneeskundigen een jaarwedde van f 325 wordt toegekend, dan meenen B. en W. maar ze vond het verschrikkelijk om zijn nette, keurig gestelde brief zóó te moe ten beantwoorden. Mr Pearce maakte haar duidelijk, dat hij liever het aanzoek mondeling had willen doen, en dat hij dat ook dikwijls had geprobeerd, maar dat er telkens iets tusschen was gekomen, waardoor hij het geschikte moment niet had kunnen vinden. Hij was juist nü voor den dag gekomen met do begeerte, die al zoo lang in zijn 'hart, geleefd had, omdat hij wist, dat ze momenteel iemand noodig had, die haar in alles kon helpen en die haar met raad en daad wilde bijstaan. Zijn levenswensch zou vervuld zijn, wanneer hij naast haar zou mogen staan, indien het slot van de Ameri- kaansche geschiedenis eens fataal mocht worden. Het was iets vanzelfsprekends, dat vanaf het eerste moment, waarop ze be sluiten kon, 'hem gelukkig te maken, alle verplichtingen, die haar vader aan hem had, zouden vervallen zijn. Hij verzocht haar, vooral geen overijld besluit te ne men, maar zijn voorstel kalm en rustig te overwegen en het aan alle kanten te be zien, terwijl ze vooral niet vergeten moest, dat de omstandigheden voor haar fami lie mogelijk zeer critiek konden worden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5