bank Inspan iricht. EERSTE BLAD Een valsche, maar niet ongevaarlijke tegenstelling De burgeroorlog in Spanje. De Nederlandsche vlag. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND (G. )37 wordt jrgoed van 3000 Gld. lekerke. Iricht Telefoonnummer 11, nit nummer bestaat uit 2 bladen Zoojuist nog zon. Nu weer regen. Straks mis schien sneeuw. Echt weer om kou te Belangrijkste Nieuws Binnenland K.135 (aart 1937 verkocht GORSEL, Yerseke. IAN DIJKE I zal RT 1937, Centraal" te I Erven van hbliek ver- fWLAND, l. 130% R.) fatweg naar Dorp, den Duinweg, en ten kan- Elle femeldinge Iruiningen f6356; J. C. Kor- it, Hoede- Kapelle de Bat, Kramer, Ike, Goes ■286, J. de 25 Febr.: richtingen, lijdelijk re- jeerslag in lig veran- N. uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs ''.50 per kwart aal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes an VHaslngen J0.4A Lpsso nummers 5 eaai, Advertentie 30 eest mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. L: 755, In zijn begrootingsrede in de Eerste Kamer heeft prof. Anema aandacht ge schonken aan de tegenstelling die thans gepropageerd wordt tusschen natiunaal- socialisme of fascisme eenerzijds en het communisme anderzijds. Die tegenstelling, aldus prof. Anema is valsch, maar zij' is niet zonder gevaar. „Zij is valsch, omdat tegenover de Christelijke grondslagen van ons volksleven, die ons op staatkundig en maatschappelijk gebied vóór en boven alles gaan, beide stroomingen principieel even vijandig staan; immers, het Christendom staat met de antiek-hei- densche staatsleer, die zij' beide huldigen, in onverzoenlijken strijd. Wat wij' in dezen thans beleven, is een herhaling in gewijzigden vorm van een dergelijke te genstelling, waartegenover Groen van Frinsterer een eeuw geleden positie bad te nemen. Toenmaals werd het vorstelijk absolu tisme gesteld tegenover de volkssauve- reiniteit en werden de volken door Met- ternich en de zijnen voor de keus gesteld tusschen conservatisme en liberalisme Totantertijid droop de Heilige Alliantie van dezelfde uiterlijke vroomheid als thans de brochure 5 van de N. S. B. ten onzent, en lieten vele vrome Christenen zich daardoor meesleuren. Maar het was Groen, die 'het mes zijner vlijmscher pe analyse en critiek in die tegenstel ling tusschen conservatisme en liberalis me zette, en aantoonde, dat beide voor den gelacmgen Christen even verwerpe lijk waren. Tot de conservatieven richtte hij' het snijdend woord, dat hij wel veel hoorde van het goddelijk recht der vorsten, maar niets over het goddelijk recht van de i valksvrijheden. Den liberalen verweet hij:, dat hun vrijheidsleuze op niets dan dwin gelandij: uitliep, zoodra er vrijheid werd gevraagd voor christelijke plichtsbetrach ting. Toen de conservatieven en liberalen samen de Chr. school den strop om den hals wierpen, zag iedereen eindelijk, wat Groen van den aanvang zag, dat conser vatisme en liberalisme, bij' al hun onder- lingen Strijd, principieel één waren. Wij' staan t'hans voor een gelijksoortige tegenstelling. Fascisme en communisme vechten onderling, wie zich meester zal maken van den totalitairen Staat, dien beide elk voor zich begeeren; het Com munisme wil den Staat in dienst stellen de proletariërs, de nationaal-socialisten in dien van hun eigen beweerde élite-groep. Maar beide kanten zich tegen de vrije prediking van Gods Woord en moeten zich daartegen kanten, want hun Staats opvatting kan die niet dulden; voor de Kerk blijft in 'hun stelsel geen meerdere ruimte over dan hoogstens wat predi king binnen de perken van het Staatsbe lang, zooals zij dit begrijpen en voorts wat philanthropie. Beide eischen de jeugd op voor hun Staat. Voor Christelijke politieke en sociale organisaties is in hun leer en practijk geen plaats. Souvereiniteit in eigen kring voor bedrijf, kunst en wetenschap is voor beiden onbestaanbaar; het wordt alles machtsmiddel in dienst van den Staat, Er bestaan zeer zeker tusschen fascisme en communisme scherpe tegenstellingen en verschillen; maar op alle principteele punten, waarop het voor de Christenen aankomt, is hun leer en practijk koekoek één-zang. Daarom stelt men ons met de keuze tusschen die beide voor een valsch dilemma. En dat is daarom niet zonder gevaar, omdat beide groepen vechten on der valsche vlag en trachten de politieke sfeer te vertroebelen. Het nationaal-socialisme bewaart blijk baar zijn zoo hoog geloofd heroïsme voor den tijd, dat men de macht hoopt te heb ben, en schrijft thans alles behalve he roïsch, zijn ware beginselen niet fier en vrij in zijn vaandel, om ze hoog te laten wapperen en als het eenig mogelijk heils- woord voor deze benarde tijden aan het volk voor te houden, maar het tracht in tegendeel zijn tegenstanders die beginse len in de schoenen te schuiven. Men zoekt zijn kracht in het suggereeren van een dictatuur der meerderheid of van den Minister-President, van een machts élite der partijleiders, van onderdrukking en geweldpleging en wat dies meer zij, terwijl men dan beweert zelf de ware democratie en vrijheid te zullen bren gen en de Christelijke beginselen in ons volksleven te zullen beschermen en ver werkelijken. Van de andere zijde is de ruige figuur van het communisme omgetooverd van beroepsopruier tot saletjonker mét inne- menden glimlach, aan wiens soepele hand zelfs het Christelijk onderwijs, naar ons wordt verzekerd, veilig zijn lot zou kunnen toevertrouwen. Een tweekamp van Mussert in geestelijk gewaad met witte das contra de Visser in keurig wandeltoilet het wordt een ietwat pot sierlijke heldenstrijd, Maar dit alles moge dan ook zijn hu moristische zijde hebben, de zaak is en blijft gevaarlijk juist door deze camou flage, want er zijn nu eenmaal licht- geloovigen en ontevredenen genoeg, die zich laten inrekenen door deze valsche leuzen en groote beloften. Daarbij komt de indruk, gemaakt door het feit, dat groote mogendheden voor een dier stel sels hebben partij gekozen." Prof. Anema wees op dit alles zeer speciaal om duidelijk te laten uitkomen hoe noodzakelijk het is, dat in de tijden die wij beleven, de Christelijke partijen zoo eendrachtig mogelijk zich tegen deze gevaren hebben te weer te stellen voor de Christelijke grondslagen van ons volksleven en van de instellingen die hun lief zijn, onafhankelijk van de vraag of zij samen een meerderheid vormen of niet. Om Oviedo wordt fel gestreden. De strijd om Oviedo, zoo meldt Havas, J behoort tot de moorddadigste krijgsver richtingen, die sedert het begin van den veldtocht zijn voorgekomen. Voor den b rg Naranco, waar de militietroepen een oogenblik doorgedrongen waren, is de grond bezaaid met duizenden lijken. In twee dagen, aldus wordt officieel opgege ven, hebben de republikeinen tienduizend dooden en gewonden verloren. Volgens verklaringen van krijgsgevangenen is be vel gegeven O'viedo in te nemen „tot iede ren prijs" om den verdedigers van Ma drid een hart onder den riem te steken. Op zes fronten, namelijk voor Bilbao, Oviedo, Teruel, Madrid, Cordoba en tus schen Motril en Almeria, werden giste ren verbitterde gevechten geleverd, die groote verliezen aan menschenlevens eischten. Het felst was de strijd weder in den sector van Oviedo. Op het Madrileensche front behaalde Franco's luchtmacht een belangrijk suc ces. Bommenwerpers vernielden namelijk de laatste verbinding tusschen de hoofd stad en de kust van den Levant. GRANAAT OP EEN BRITSCH SLAGSCHIP. Vier lichtgewonden. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat bij den luchtaanval boven Valencia Dinsdagmorgen een granaat van het luchtafweergeschut ontplofte op het ach terdek van het slagschip „Royal Oak". Door kleine granaatscherven werden een kapitein-ter-zee, een luitenant ter zee der le klasse, een officier der mariniers en een matroos licht gewond. STAAT VAN BELEG IN ADDIS ABEBA. Naar Un. Press meldt is over Addis Abeba en het omliggende gebied de staat van beleg afgekondigd. Inlanders mogen zich volgens de nieuwe verscherpte ver ordeningen na zeven uur des avonds niet meer in de open lucht ophouden. De Italiaansche troepen van 'het gar nizoen van Addis Abeba hebben tegelijk met de inlandsche troepen bevel gekre gen, een omvangrijke zuiveringsactie in het gebied ten Zuiden van de hoofdstad door te voeren en Ras Desta, die als aan stichter van den moordaanslag op den vice-koning wordt beschouwd, levend of dood te vangen. Naar verluidt, werd de staat van beleg afgekondigd omdat een oproerige stem ming viel waar te nemen onder de Am- haren, die onder de heerschappij van den Negus een heele reeks voorrechten geno ten en deze onder Italiaaische heerschap pij verloren hehhen. Van de 2000 Abessyniërs, die na den aanslag op Graziani werden gearresteerd, zijn er 700 weer op vrije voeten gesteld, van ongeveer 1000 personen is de zaak nog in behandeling. Intus'sc'hen is van officieele, noch van andere zijde medegedeeld, of de eigen lijke daders van den bomaanslag gevon den zijn. IERSCHE VRIJSTAAT KAN DEN KRONINGSEED NIET AANVAARDEN. De Valera heeft in de Dail verklaard, aldus het Handelsblad, dat er geen sprake van was, dat de kroningseed, zoo als die geamendeerd was om hem in over eenstemming te brengen met 't statuut van Westminster, door den Vrijstaat kon wor den goedgekeurd. De Vrijstaat zal tegen over de kroning een afwijzende houding blijven aannemen, zoolang Ierland in twee dealen gescheiden blijft en er in den kro ningseed discriminatie wordt gemaakt tegen den godsdienst, waartoe de meer derheid van het Iersche volk behoort. DE STAKINGSBEWEGING IN AMERIKA. De stakingsgolf in de Vereenigde Sta ten breidt zich steeds meer uit, meldt Un. Press. Op het oogenblik zijn er niet minder dan negentien gevallen van staking met gekruiste armen. In totaal drie duizend „zit-stakers" houden verschillende fabrie ken bezet, waardoor bijna twintig duizend arbeiders zonder werk zijn. Verder zijn er elf gevallen van gewone staking, waarhij veertien duizend arbei ders betrokken zijn. Onder de getroffen industrieën bevin den zich de vliegtuig-, auto-, staal-, gum mi-, schoen- en metaal-industrieën, voorts wasscherijen, spiritusbranderijen en vis- schersbedrijven. Ook dreigen verder nog reuzen stakin gen bij de spoorwegen en in de staal- en kolenindustrieën. De openbare opinie is zeer opgewonden over de ongehoorde houding van de „zit- stakers", die het 'beginsel van de veilig heid van den eigendom schenden. Karakteristiek is, dat de stakers met gekruiste armen gewoonlijk slechts de minderheid van 'het fabriekspersoneel vormen Onder leiding van de vakvereeniging van schoen- en Ieerbewerkers hebben ne gen duizend arbeiders in de staten Mas sachusetts en New Hampshire het werk neergelegd. De staking is bedoeld als middel om pressie uit te oefenen op de werkgevers, die de eischen van de arbeiders inzake een loonsverhooging van vijftien procent niet onmiddellijk inwilligen. Zij boden den arbeiders een onmiddellijke loopsverhoo- ging van tien procent aan en beloofden voorts de loonen in Juli nogmaals te ver- hoogen met vijf procent. Dit aanbod van de werkgevers werd echter door vakvereenigingsleiders afge wezen. Voor vijf en tachtig fabrieken zijn reeds stakingspos ten opgesteld. Men verwacht niettemin een 'spoedige bijlegging van het conflict, daar zeventien werkgevers zich reeds bereid verklaard hebben de eischen van de arbeiders in te willigen. De stakingsbeweging in Massachusetts en New Hampshire is de eerste kracht proef van de sterke industrie-vakorgani saties, die onder leiding van Lewis staan in de staten van Nieuw England. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN HET LEGERKAMP VAN BRASSCHAET. Vele dooden en gewonden. Woensdagmiddag heeft zich in het le gerkamp te Brasschaert-Polygoon (Bel gië) een ontzettende ontploffing voorge daan, waarbij vijf adspirant-officieren op slag werden gedood en veertien andere militairen zoo ernstig werden gekwetst, dat twee tijdens het transport naar het ziekenhuis reeds zijn overleden. Men vreest voor het leven van ver schillende zwaar getroffenen. Een groep adspiiant-officieren van de cavalerie volgde onder leiding van instructeurs der genie een cursus over ontploffingsmidde len. Tijdens de instructie stonden 35 adspi rant-officieren met eenige onderofficieren rond een hoeveelheid van 20 kg. ontplof bare stoffen. Plotseling deed zich een explosie voor, welke zoo hevig was, dat de militairen in de lucht werden geslingerd, of tegen den grond geslagen, met het bovengemel de gevolg. Men kan zich een indruk van de kracht 'der ontploffing vormen, indien men weet dat drie officieren over een afstand van vijftig meter werden weggeslingerd en in het kanaal terechtkwamen, juist bij de plaats, waar de genie een brug aan het slaan was. De geniet-soldaten brachten de officieren op het droge. Wonder boven wonder bleken ze alle drie ongedeerd te zijn. Vechtpartij in Japansche parlement. Voor de eerste maal is het in het Ja pansche parlement tot een vechtpartij gekomen, waarbij twee afgevaardigden werden gewond. Voordat de vechtersbazen van elkaar konden worden gescheiden, hadden zij elkaar reeds zoo toegetakeld, dat beiden met ernstige snijwonden en builen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Kerkelijke oppositie in Dultschland stelt haar eischen. De oppositie-groepen van de Duitsch evangelische kerk hebben aan den minis ter voor kerkelijke aangelegenheden, Kerrl, de volgende vijf voorwaarden over- Rood-wit-blauw de officieele kleuren. De Staatscourant van gisteravond bevat het volgende Kon. besluit; Wij Wilhelmina, hij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz enz. enz. Op de voordracht van onzen minister van staat, minister van koloniën, voor zitter van den raad van ministers van 5 Februari 1937. Hebben goedgevonden en verstaan: te bepalen: De kleuren van de vlag van het Ko ninkrijk der Nederlanden zijn rood, wit en blauw. Onze ministers, hoofden van depar tementen van algemeen bestuur, zijn be last met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in de Staatscourant zal worden geplaatst. Zeil am see, 19 Februari 1937. WILHELMINA. handigd voor deelneming aan de komen de kerkelijke verkiezingen: lo. vrijheid van woord; 2o. vrijheid van vergaderen; 3o. vrijlating en herstel in functie der geestelijken; 4o. erkenning door den staat van de scheiding tusschen de Duitsche christenen en de oppositie; 5o. de verkie zingen moeten worden gehouden in over eenstemming met kerkelijke gebruiken. Ook de Fransche rivieren wassen. D'e voortdurende regens der laatste twee maanden hebben in Noord- en Oost- Frankrijk groote overstroomingen ver oorzaakt. Men heeft de scheepvaart op de Saone en een deel van de Seine reeds moeten staken. Alle direct aan de Seine gelegen ter reinen, welke bestemd zijn voor de a.s. wereldtentoonstelling, zijn overstroomd. 0'p een groot deel dezer terreinen moest het werk reeds worden onderbroken. Een Russische „Maginot-Linie" van 1500 K.M. De correspondent te Moskou van de „Daily Herald" meldt aan zijn blad, dat ter gelegenheid van den 19den verjaar dag van 'het Roode Leger de mededeeling is gedaan dat Rusland zijn geheele West grens, van Leningrad tot de Zwarte Zee, een afstand van 1500 K.M., heeft ver sterkt met een keten van forten, die het land tegen eiken aanval kunnen bescher men; ook tegen aanvallen uit de lucht is deze „Maginot-linie" beschermd door de volmaakte camouflage. D'e Russische pers geeft uitvoerige détails. De forten zijn steeds voorzien van voorraden, die op een langdurig beleg z-ijn berekend. Ook in het Verre Oosten moet, volgens denzelfden correspondent zulk een for tenlinie zijn gebouwd. Daarvan zijn nog bijzonderheden medegedeeld. Prins Bernhard biograaf uit de Literatuurkamer gezet. Overeenkomstig een mededeeling in het „Boersenblatt für den deutschen Buch- handel" van 18 Februari 1.1., heeft de president van de Rijkskamer voor Lite ratuur van het lidmaatschap uitgesloten Geoig Freiherr von Eppstein, oud-kabi netsminister en kabinetschef van het vor stenhuis Lippe, curator van de Lepols hoogeschool en „Wirklicher geheimer Rat". Zooals bekend, 'heeft prof. Von Epp stein tezamen met Hofrat Max Staercke de biografie van prins Bernhard geschre ven, die in 1936 bij de firma Bruna te Utrecht is verschenen. De uitsluiting uit de Rijkskamer voor Literatuur wordt gemotiveerd met een verwijzing naar paragraaf 10 van de eer ste verordening tot uitvoering van de wet op de Rijkscultuurkamer. Genoemde pa ragraaf bevat de bepaling, dat een lid kan worden uitgesloten, indien feiten aanwezig zijn, waaruit blijkt, dat de be treffende persoon niet de betrouwbaar h^id en geschiktheid bezit, noodig voor de uitoefening van zijn werkzaamheid. Korte Berichten. Prins Boudewijn, de Belgische kroonprins, zal waarschijnlijk een deel van zijn opvoeding in Engeland krijgen. Volgens een persbericht hebben koning Leopold en de koningin-moeder Elisabeth besloten, den jongen prins voor een jaar naar een Engelsche school te zenden. Von Ribbentrop zal aan het eind de zer week naar Duitschland vertrekken, waar hij eenige dagen zal blijven, ten ein de de regeering verslag uit te brengen omtrent de Engelsche politiek. i „British Unitet Press" heeft te Rome uit gezaghebbende bron vernomen, dat Italië besloten heeft, de kroningsplech tigheid van George VI te boycotten, in dien de uitnoodiging aan den ex-Negus wordt gehandhaafd. 24 Blnnenlartd. Begrooting Landbouw en Landbouwcrisis- fonds. Minister Gelissen over de ordening. De Nederlandsche vlag is voortaan rood- wit-blauw. Buitenland. Ernstige ontploffing te Basschaet (Bel gië). Hevige strijd te Oviedo. Staat van beleg te Addis Abeba. Ras Desta gefusilleerd. De stakingen in Amerika. H. M. DE KONINGEN OP HET „HUIS TEN BOSCH". Gistermiddag is H. M. de Koningin, vergezeld van fraile Schimmelpenninck van der Oye en haar adjudant, lui tenant-ter-zee le klasse jhr Van Holthe, op het „Huis ten Bosch" te 's Graven- hage aangekomen. Ongeveer een kwartier tevoren was de koninklijke standaard op het paleis ge- heschen, hetgeen natuurlijk de aandacht trok van de vele wandelaars in de om geving, die zich, in afwachting van de komst van H. M., voor het paleis op stelden. H. M. werd bij haar aankomst 'haitelijk begroet. VERGUNNINGEN VOOR AUTOBUS DIENSTEN. Aan een tijdsbepaling gebonden. In verhand met den overgangstoe stand, waarin de regeling van het open baar personenvervoer verkeert, wordt aan alle te verkenen vergunningen voor autobusdiensten een tijdsbepaling ver bonden. Beschikkende op het beroep van den Commissaris der Koningin in de pro vincie Drenthe tegen de beschikking van Ged. Staten dier provincie, waarbij aan B. ten Wolde te Oldeberkoop voor onbe- paalden tijd vergunning is verleend tot het in werking houden van een auto- dienst tusschen Noordwelle en Gronin gen (op Zondag en Vrijdag), voor zoo ver in de provincie Drenthe gelegen, is Lij Kon. besluit met handhaving voor het overige van het bestreden besluit, behoudens tusschentijdsche intrekking, de vergunning verleend tot 1 Januari 1941. 'Dit Kon. besluit overweegt, dat in de tegenwoordige omstandigheden, in ver band met den overgangstoestand, waarin de regeling van het openbaar personen verkeer verkeert, het wenschelijk is, aan te verleenen vergunningen een tijdsbepa ling te verbinden, opdat de vergunning in ieder geval na het verstrijken van den termijn opnieuw aan de eischen van een rationeele vervoersvoorziening worde ge toetst. INVALIDITEITSWET EN WERKVERSCHAFFING. Vragen van den heer Kupers beantwoord. De Minister van Sociale Zaken heeft thans beantwoord de vragen van den heer Kupers betreffende de toepasselijkheid van artikel 4 b der Invaliditeitswet op in werkverschaffing te werk gestelde jeug dige werkloozen. De vraag, of de Minister kennis heeft genomen van de uitspraak van den Ceit- tralen Raad van Beroep, van 26 Novem ber 1936, waarbij is beslist, dat artikel 4 b der Invaliditeitswet niet van toepassing is op jeugdige werkloozen, die in werk verschaffing zijn te werk gesteld, en dat in dit geval a fortiori niet kan worden ge sproken van het verrichten van arbeid in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1