De rede van Minister Colijn in de Eerste Kamer. Spierpijnen? mrt AKKERiKloosferbalsem ileegster kingen. :he vee- WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 DAGBLAD V0DR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binienland Eerste Kamer Denkt aan de Kiezerslijsten Belangrijkste Nieuws 7? verdwijnen direct* Witte; 2-J. 3rown. Bob. oode; 3 a 4- L. EVERS- Biezelinge, espeeld ma- zeer lagen ok in huur- 'ranco leve- Goes. ,De Zeeuw" s-lezer. Kan iurant ruim GUSTEIJN, ore. an zijn een ien goed in ihtingen in ur der Vlis- eeniging. -ange Viele, idreuzel 70, lamsvl. 50, indl. 45, 50, /orst 80 ct. ite Komeet aanaarders ;n op lucht- Veersche Idelburg. •APPELEN, 40. dehof", Tel. een 9- en stoomkoker, mm. en een 1 nieuwe in versch. I, Brigd. IOUWDE AKER, Stal- ÏOUWD Wegeling, IS JE, ftijd 16—17 iat 55, Goes. 3ureau van JNDEREN. maakt be ns, beneden identiteits- te zijn, met 57 in stede >p het dier ede tanden waarop het na 30 Juni jen gewicht welke nog m 4 breede een slechts morden, met Uiteraard Is zoodanig Iveren, wel- jen gewicht identiteits- ;en zijn, en .kskalveren, vergunning Ie voor in- ing aan te erst bij een ,n een iden- ehoeven te bovenstaan- veehouders en ook de runderen, m 2 breede en de teelt- waarschijn- ïog geen 4 sbben, zorg- ari 1937. eels 12-15, lef leur 15- -alles per 50, Ponds- rntesee de fperen 14, er 100 kg. n 7-9, An- ekool 3.60, onte aard- s 1.60, al- 00 bos. P'Ot. 7, per 100 Uitg,: N,V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Voratstraat 7Q. Goee, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. A b o n n e m e n s o r i! os? V.wartonï, WRpVnbinTinp*npr,lc„ vpnt- C'OSP SO mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een betoog van waarlijk grooten stijl. Aan het Kameroverzicht van het Hdbl. is het volgende ontleend „De Minister-President heeft in de Eerste Kamer één der sterkste, misschien wel de sterkste redevoering gehouden, welke wij gedurende deze parlementaire periode van hem hebben gehoord. Want in dit betoog van waarlijk grooten stijl werd niet alleen, zonder zich een enkele maal te verliezen in franje of détail-werk, het regeeringsbeleid van dit Kabinet op sobere en waardige wijze verdedigd, maar Zijne Excellentie is er in geslaagd aan de hand van een nieuw vierhoeksprogram een forsche schets te ontwerpen van de hoofdproblemen, welke de aandacht zul len vragen -in de volgende vier jaar. Overtuigd, zelfbewust en suggestief door groote innerlijke rust heeft daarbij het ministerieels woord geklonken. Wat men van dezen Minister-President ook moge zeggen, nooit zal men hem kunnen verwijten, dat hij zich in futiliteiten of kleine franje verliest. Hij ziet de zaken kloek en ruim. En zelfs voor de overwe- gingen, mits zij tenminste een reëele gedachte vertegenwoordigen van de te genpartij, toont hij een open oog." Het „Vaderland" schrijft o.m.: „Dat Minister Colijn bang te moede was geworden, gelijk -het Nationale Dagblad, welks leus is: „waarheid", had meenen te constateeren tijdens de rede van den heer De Marchant, is gisteren uit zijn redevoering niet afgeleid kunnen worden. Integendeel, zijn strijdlust scheen opge wekt te zijn, in zekeren zin althans, want hij is op de exclamaties van den natio- naal-socialist niet verder in gegaan dan strikt noodig was, maar daar heeft hij dan ook door zijn striemende minachting en uiteenrafeling zonder genade, dezen afgevaardigde doen gevoelen, dat hij te hoog grijpt, indien hij zich waagt aan een aanval op iemand van de portuur van onzen premier." De „N. R. Crt." constateert „Als -steeds ging er ook thans een sterke bekoring uit van de groote rede, welke minister Colijn als leider van het kabinet heeft gehouden, ten antwoord op de alge- meene beschouwingen van de Eerste Ka mer. Deze rede kreeg een 'bijzondere be- teekenis, omdat zij de laatste algemeeae verantwoording zal zijn, welke het zitten de kabinet aan bet parlement heeft af te leggen. Naar vorm en inhoud beant woordde de rede van den minister-presi dent geheel aan dit bijzonder karakter. De instemming, welke de dicht bezette publieke tribune met de bestrijding van de N S.B. te kennen gaf, bewees, dat in ons volk afkeer leeft voor de door deze beweging tentoon gespreide onwaardige demagogie." „Het was aldus de „Telegraaf" waarschijnlijk vandaag de laatste maal, dat de minister-president gelegenheid had op het Binnenhof de balans op te maken van den arbeid van het zittend kabinet en hij heeft dat gedaan met de kracht en het temperament, die zijn persoonlijkheid kenmerken. Dr 'Colijn's betoog maakte op de Eerste Kamer diepen indruk, vooral het slot, waarin de minister inging op het door den -heer d'Ansembourg tot hem ge richte verwijt, dat hij zijn christelijke -ge loofsovertuiging zou he'bben verloochend." Op het Madrileensche front waren gisteren zoo meldt de regeering de tegenaanvallen der opstandelingen bui tengewoon hevig. Op alle punten werden de opstandelingen echter teruggeslagen. Aan de Jarama blijven de regeerings- troepen in den aanval. De opstandelin gen willen met alle middelen verhoeden, dat aan het front bij Getafe de regee ringstroepen oprukken, doch deze win nen langzaam terrein. De opstandelingen deelen echter mede, dat de regeeringstroepen voor Oviedo en in den sector Escamplero meer dan 4000 dooden hebben verloren. Dit is meer dan veertig procent van de leger macht der regeering, die aan deze ope raties deelnam. De berichten zijn dus niet bepaald be trouwbaar. Het schijnt wel, dat geen van beide partijen vorderingen van beteeke- nis hebben gemaakt. Zwaar hebben de opstandelingen het bij Oviedo te verduren. Zooals men weet hebben de regeeringstroepen dezer dagen eenige punten van de eenige maanden geleden door de opstandelingen verover de stad bezet. De opstandelingen worden steeds nau wer door Basken en Asturische miliciens ingesloten. Een Gallicisehe colonne, die door den nationalistischen generaal Mola wordt gecommandeerd, rukt in ijlmarschen op naar de stad, om de belegerden te ont zetten. HET BEZOEK VAN VON NEURATH AAN WEENEN. Von Neurath heeft gisteravond om 11 uur Weenen verlaten. Van officiëele zijde wordt het bericht tegengesproken, volgens hetwelk de Duit- sche rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, aan den Oostenrijk- schen bondskanselier, Schuschnigg een plan zou hebben voorgelegd voor een defensief viermogendheden-pact. Ook wordt door Berlijn ontkend, dat Von Neurath aan Schuschnigg een plan voor een tolunie zou hebben gepresen teerd. In kringen, die in het algemeen goed ingelicht zijn, meent men te weten, dat Von Neurath bij de besprekingen met de Oostenrijksche staatslieden de kwestie der restauratie van de Habsburgers heeft aangeroerd. Er bestaat geen twijfel over het feit, dat het Oostenrijksche standpunt in deze aangelegenheid, n.l. dat het vaststellen van den regeeringsvorm een strikt Oos tenrijksche zaak is, gedurende de bespre kingen met alle kracht is gehandhaafd HOOG WATER IN DEN RIJN. Vrees voor een catastrofe. Tengevolge van de hevige regens drei gen de Rijn en zijn zijrivieren buiten hun oevers te treden. Het peil van de Moesel, Main, Neckar en Saar stijgt zeven centimeter per uur. D'e Donau is reeds buiten de oevers ge treden en overstroomt het Straubing-dal in Beieren. Overal treft men met koortsachtigen spoed maatregelen, daar men bevreesd is voor een catastrofe. DE BR1TSCHE DEFENS1ELEENING AANGENOMEN. Het Engelsche lagerhuis heeft met 154 tegen 87 stemmen bet wetsontwerp aan genomen, waarin de regeering gemach tigd wordt tot het uitschrijven van de voorgestelde leening en tot het gebruik maken van de begrootingsoverschotten tot een bedrag van 400.000.000 pond sterling gedurende vijf jaren, ter voorziening in de behoeften der nationale verdediging. „MONDEN DICHT!" Generaal Von Blomberg, de Duitsche minister van oorlog, heeft gisteren een redevoering gehouden voor arbeiders uit de munitie-werkplaatsen. Hij eischte een blinde gehoorzaamheid aan de besluiten van de algemeene directies en vertrouwen in den Leider, in de partij, in het leger en bovenal strikte geheimhou ding. Eén -ding kan ik u echter niet geven, thans niet en in -de naaste toekomst ook niet, zei de generaal, en dat is een weinig meer loon. Hiermee konden de arbeiders naar huis gaan. De Negus en de kroning. Het bericht, volgens hetwelk de En gelsche regeering den Negus Haile Se lassie zou uitnoodigen voor de kronings plechtigheden van George VI, heeft te Rome groot opzien gebaard. Het staat vast, dat Rome er geen be zwaar tegen zou hebben, dat Haile Se lassie als particulier zou deelnemen aan de plechtigheden, maar wanneer de uit no-O'diging de regeering van Abessynië zo-u betreffen, zou Rome dit kunnen be schouwen als een onvriendschappelijke daad. 600 executies in Addis Abeba? Volgens uit betrouwbare bron ontvan gen berichten, zou het aantal inlanders, dat in verband met den Vrijdag j.l. op maarschalk Graziani gepleegden moord aanslag terechtgesteld werd, zes-honderd bedragen. Voorts wordt verklaard, dat de Itali- aansche officieren en soldaten, toen de handgranaten naar den vice-koning en diens gevolg geworpen werden, terstond uit zelfverweer op de menigte gevuurd hebben, waarbij meer dan honderd doo den zouden zijn. Het gerucht doet de ronde, dat maar schalk Graziani een zenuwschok heeft gekregen. Voorts wordt gemeld, dat bij den aan slag op den maarschalk tien handgra naten werden geworpen. Eerst werd van Italiaansche zijde ge meld, dat de aanslag een op zichzelf staand feit was. Uit de latere berichten blijkt echter wel, dat de waarheid anders is. Anders gaat men toch geen 600 men- schen fusilleeren. Korte Berichten. De legatie van Abessinië bevestigt, dat de Negus de uitnoodiging heeft ont vangen zich bij de kroningsplechtigheden te laten vertegenwoordigen. De naam van dezen vertegenwoordiger zal later wor den bekend gemaakt. DE VERKIEZINGEN. De candidaatstelling op 20 April en de stemming op 26 Mei. Naar van bevoegde zijde wordt verno men, ligt bet in de bedoeling, indien de behandeling van de Grondwetsherziening tijdig in de Eerste Kamer tot stand komt, de candidaatstelling voor de verkiezingen te doen plaats hebben 20 April en -de stemming op 26 Mei. GROOTE BAGGERZUIGER AAN RUSLAND VERKOCHT. Vele Russische schepen op Nederlandsche werven in reparatie. De N.V. aannemersbedrijf v/h fa. F. den Breejen van den Bout te Berg en Dal heeft naar Rusland verkocht den groot stoomzuiger Batavus, welke inder tijd gebouwd is door de Nederl. Dok maatschappij. Dteze zuiger, welke, uitge zonderd een dergelijke door Rusland zelf gebouwde constructie, waarschijnlijk de grootste ter weield is, heeft thans lig plaats in de Goenhaven te Amsterdam. D'e afmetingen bedragen: lengte zeven tig meter, breedte veertien meter, holte vier meter. Het totale vermogen is onge veer 5200 p.k. De zuiger is voorts voor zien van vier zandpcmpen en een water pomp. D'e persafstand bedraagt ongeveer negen kilometer. Wij vernemen voorts, dat de construc tie bij de N.V. Verschure Go.'s scheeps werf en machinefabriek te Amsterdam verbouwd zal worden tot z.g. cutterzui ger, een uit een oogpunt van werkverrui ming belangrijk werk, waarmede enkele maanden gemoeid zullen zijn. In dit verband kan tevens worden me degedeeld, dat bet in de bedoeling van de N.V. den Breejen van den Bout ligt, den bouw van een nieuwen zuiger in bestel ling te geven. Verscheidene Nederlandsche werven verrichten uitgebreide reparaties aan Russische schepen - van 1 Januari af elf - en voor herstellingswerkzaamheden aan andere Russische schepen zijn on derhandelingen gaande. NIEUWE LOCOMOTOREN WORDEN GEBOUWD. In het vorige jaar bestelden de Neder landsche Spoorwegen een groot aantal Diesel-electrische locomotieven bij Werk spoor, welke voor rangeerdoeleinden wer den gebruikt. De resultaten met deze loco motoren bereikt, waren zoo gunstig, dat thans weder eenige tientallen zullen wor den gebouwd. De bouw zal thans geschieden in de centrale werkplaatsen der Nederlandsche Spoorwegen te Zwolle, waardoor ongeveer honderd arbeiders, voor wie op 't oogen- blik geen werk meer was, aan den slag zullen kunnen blijven. De motoren worden geleverd door Stork te Hengelo. Nog dit jaar zullen de nieuwe machines gereed komen. Mr G. A. Boon. Mr G. A. Boon, lid der Tweede Kamer, heeft gisteren na zijn langdurige onge steldheid voor het eerst weer de verga dering dier Kamer bijgewoond. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROOTING. De Ministers Colijn en Oud verdedigen het beleid van het Kabinet. De Eerste Kamer heeft gisteren de behandeling van de Rijksbegrooting 1937 voortgezet. De minister-president, Dr C o 1 ij n, vangt aan met als zijn algemee- nen indruk te kennen te geven, dat de beschouwingen grootendeels langs het kabinet zijn heengegaan. Critiek was er vrijwel alleen van de beide socialistische groepen. (Gelach.) Spr. constateert, dat er een samenhang is tusschen de economische aanpassing en de devaluatie. Waar men in het bui tenland devaluatie heeft gehad zonder aanpassing, daar kwam men voor nieu we moeilijkheden te staan. Wat de cri tiek van den heer Mendels betreft voor zoover dat de kenschetsing van de crisis aanging, betwist 'spr., dat deze door het Kabinet niet zou zijn herkend als een van structureelen aard. In het stellen van de diagnose is spr. Tot en met 9 Maart a.s. Overeenkomstig de bepalingen van de Kieswet is nu weer in alle gemeenten de door B. en W. vastgestelde Kiezerslijst ter inzage gelegd. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd, bij het Gemeentebestuur verbete ring van de lijst aan te vragen. Het is dus nu zaak om na te gaan of met name zij, die voor het eerst kies gerechtigd zijn, ook als zoodanig op de lijst zijn geplaatst. Meermalen komt het voor dat iemand op den dag van de stemming tot de ont dekking komt dat zijn of haar naam op de kiezerslijst niet voorkomt. D'at is een zeer onaangename erva ring. Want iemand kan op alle manieren kiesgerechtigd zijn, maar als zijn of haar naam niet op de kiezerslijst voorkomt, dan is het niet mogelijk aan de stemming deel te nemen. Daarom is het NU. VOOR OF OP 9 MAART zaak, de kiezerslijst te contro leeren. De besturen van de Kiesvereenigingen hebben hier een taak. Maar men mag het niet aan hen overlaten. Eén ieder versta zijn plicht in dezen. niet in gebreke gebleven en ook niet in het aangeven van de therapie. Spr. is wellicht de eerste Nederlander, die het structureele karakter van de crisis heeft aangegeven. Men heeft gezegd: er hadden veel meer openbare werken moeten worden uitge voerd om tot vermindering van werkloos heid te geraken. Men komt dan altijd aan met Zweden. Waarom is men in dit opzicht niet wat concreter en wijst men niet aan, welke werken de regeering over het hoofd heeft gezien? Van 19 2 0 1936 werd f2156 millioen aan openbare werken besteed, d. i. gemiddeld f135 millioen per jaar. Ten aanzien van de critiek van den heer De Marchant et d'Ansembourg merkt spr. op, dat deze afgevaardigde van mee ning was, dat de N.S.B. den impuls heeft gegeven tot de liefde voor Vorstenhuis en Oranje. Doch heeft die afgevaardigde wel eens gedacht aan hetgeen in November 1918 tot uiting is gekomen? Wat de defensie-versterking aangaat, meent de N.S.B., dat zij daarvoor den stoot heeft gegeven. Maar dat meent ook „Nationaal Herstel". De N.S.B. moet dit dus eerst maar met Nationaal Herstel uitvechten. De eer komt echter aan geen van beide toe. De regeering heeft voorts nimmer ge zegd, dat zij den gouden standaard niet zou verlaten. Wel heeft zij gezegd, dat zij dit niet vrij willig zou doen. Zoo is het dan geschied. Gezag en vrijheid worden door de re geering hoog gehouden, en zij heeft dat practisch bewezen, terwijl de N.S.B. het alleen nog maar in theorie heeft kunnen doen. Spr. zou den heer De Marchant et d'Ansembourg in overweging willen ge ven, te overpeinzen, waar gezag en vrij heid het meest worden erkend: in een land waar men een slot op den mond heeft of in een land als Nederland. Spreker mag constateeren, dat aan het eind van de vierjarige regeeringsperiode ons land in een beteren toestand ver keert, dan bij den aanvang ervan. De beschouwingen over een samen werking van politieke partijen gaan bui ten het kabinet om. De Kroon kan volgens den heer De Marchant in een nationaal-socialistisch geregeerd land den minister-president in volle vrijheid kiezen. Spreker zou daartegenover willen op merken of, indien de N.S.B. wat niet zal gebeuren bij de aanstaande ver kiezingen eens de meerderheid verkreeg, de Kroon de vrijheid zou hebben een an deren minister-president aan te wijzen dan den Führer. Spr. herinnert aan vorige benoemin gen van kabinetsformateurs om te con- cludeeren, dat de keuze het meest vrij is in onze constitutioneele monarchie. Het parlementaire stelsel moge zijn gebreken hebben spr. denkt aan overbodige en al te langdurige de batten het biedt in elk geval de ge legenheid om van zijn meening blijk te geven. Spr. houdt met overtuiging vast aan het parlementaire systeem. Ten opzichte van de landsverde diging zegt spr., dat, al zijn we nog lang niet toe aan een sluitend budget, nieuwe uitgaven tot versterking van de weermacht zullen moeten worden ge daan. De vraag welke richting in de ha n- delspolitiek moet worden gevolgd Binnenland. De Ministers Colijn en Oud aan het woord in de Eerste Kamer. Hoog water in de rivieren. Tweede Kamerverkiezing op 26 Mei Distributhie van goedkoop bak- en braad vet begint op 14 Maart. Buitenland. Het bezoek van Von Neurath aan Wee nen. De Britsche defensie-leening aangenomen. Wrijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplosser.de, krachtig genezende werking voortzet.. tegenover binnen- en buitenland, tegen over contingenteering enz., zal eveneens voor het komende kabinet van groote beteekenis zijn. Spr. moet het antwoord aan het nieuwe kabinet overlaten. De ordening schijnt zoo langzamer hand een heilige zaak te zijn geworden. Men is er echter niet met een theoreti sche beschouwing: regeeren beteekent: daden verrichten. Achter al deze vragen ligt de diepere vraag: door welke levensovertui ging moet de samenwerking tusschen partijen en van de regeering met de partijen worden gedragen? Ook bij de practische vragen doet het geestelijk inzicht zijn invloed gevoelen. Aan den anderen kant hoede men zich er voor, de grenzen voor samenwerking al te nauw te beperken, want eenheid in elk opzicht is nu eenmaal onmogelijk. Aan de hand van een vierjarige erva ring kan spr. getuigen, dat er ten op zichte van het aan de orde stellen van vraagstukken van zeer principiëelen aard geen verschil is geweest tusschen het tegenwoordige en het voorafgaande kabi net. Ook bij dit kabinet moesten sommige geschilpunten blijven rusten. Onontbeer lijk zijn echter bij alle kabinetsleden er kenning van de Christel ij ke grondslagen van onze volks cultuur en aanwezigheid van den wil, die te handhaven en tot gelding te bren gen. Deze overtuiging is merkbaar in grooter wordenden kring en dit is ge lukkig, waar aller medewerking nood zakelijk is. Deze beginselen zijn echter niet die van de N.S.B. Een christendom, door de overheid gebracht, is niet een christen dom met Christus in het midden. God behoeft niet op zijn troon te worden ge steld door de N.S.B. De Schrift leert wel anders. Niet de mensch zal uitmaken hoe God moet worden gediend. Kerk en gods dienst worden van hun eer beroofd en tot hulpmiddelen van den staat omlaag gehaald, indien men andere opvattingen huldigt. Het Evangelie verkondigt een geestelijke vrijheid, die niet mag worden geslagen in de boeien van den staat. Onze geestelijke vrijheid wordt van twee zij den be laagd. Tegenover deze bela gers moeten allen zich veree nigen, die de geestelijke waar den van het Christel ij k geloof erkennen. De nood roept om zoo groot mogelijke eendracht. Wij moeten, zoo besloot spr., naar een zoo groot m o g e 1 ij k e vrijwillige samen werking streven op christelijken grond slag. (Teekenen van instemming.) De Minister van Financiën, de heer Oud, zegt, dat het uiterst moei lijk zal zijn om reeds bij de begrooting voor 1938 een sluitend budget te ver krijgen. In de afgeloopen zes k zeven jaar zijn verscheidene maatregelen ge nomen moeten worden, die het karakter hadden van een noodverband. De opbrengst van de directe belastin gen heeft zich in diezelfde jaren in een dalende lijn bewogen. Daardoor moesten verschillende indirecte belastingen wor den ingevoerd, met alle daaraan verbon den schaduwzijden. Dat de groote gezin nen daardoor moeilijkheden hebben ondervonden, kan spr. niet ontkennen, al zijn er anderzijds maatregelen tot verlichting van druk genomen, waarvan ook de groote gezinnen hebben geprofi teerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1