DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. m De korte of de lange baan. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Beperking vestiging industrieën. Verhooging van crediet voor werkverruiming. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie - Uitgf.ï N.y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnetnenfspfjj# per ïtwsrf-ss!, weekahonne»nenten voor Middofburg, Goes en VilwiBpi f 0.?h, Logge nutnwefns k ent. Advertenüën 80 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertenüë.n Dinsdags en Vrijdags *0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De Chr.-Historische afgevaardigde de heer de Savornin Lohman, heeft de vo rige week in de Eerste Kamer zijn waardeering uitgesproken voor de methode die het Kabinet bij' zijn crisis- beleid heeft gevolgd. „Het Kabinet, zoo zeide bij, bad de keuze tussc'hen wat ik zou willen noe men een politiek van de korte baan en een politiek van de lange baan. Een po litiek van de korte baan, welke, om het met één woord te zeggen, haar meest consequente uitdrukking vindt in plan nen als het Plan van den Ar bei be looft soulaas op korten termijn, zonder het vragen van offers van de groote massa der bevolking. Een dergelijke po litiek spreekt tot de volksverbeelding, maakt de Regeering populair en belooft succes bij de stembus. Een politiek van de lange baan daarentegen begint met bet vragen van offers, plaatst het volk voor onaangename realiteiten, stelt de regeering bloot aan impopulariteit en is een slechte inzet voor de verkiezingen, die nu eenmaal niet kunnen worden uit gesteld tot op het tijdstip, waarop het resultaat van deze politiek kan worden beoordeeld. Niettemin heeft de Regeering welbe wust voor laatstgenoemde politiek ge opteerd. Natuurlijk niet voor haar ge noegen, maar omdat zij overtuigd was, dat de politiek van de korte baan zich op den duur wreken zou in een veel grootere ellende dan die, waarvoor het Kabinet bij zijn optieden zich zag ge plaatst, terwijl de politiek, die de Re geering heeft aanvaard, in de toe komst vruchten, maar die dan ook duurzaam zouden zijn, zou afwerpen. Het komt mij voor, dat zelfs de tegen standers van deze politiek eerbied zul len moeten hebben voor den moed der Regeering, die het toekomstig heil van het volk naar het inzicht, dat nu een maal het hare was, heeft gesteld boven GOgenblikkelijk, maar tijdelijk succes." „We weten niet, zoo vervolgde Spr., boe de uitslag der verkiezingen zal zijn en of de kiezer het beleid van bet Kabi net inderdaad zooals het dan heet, zal veroordeelen. Breeder gezien is dit ech ter voor het Kabinet van weinig belang. Van overwegende beteekenis daarente gen is het vonnis der geschie d e n i s. Een politiek van de lange baan als de Regeering heeft gevoerd, appelleert aan die laatste uitspraak. Ik maak mij sterk, dat de Regeering, on danks de door haarzelf erkende fouten, die onvermijdelijk aan elk menschen- weik kleven, voor het oordeel van het nageslacht niet al te ongerust be hoeft te zij n." Krachtige actie der regeeringstroepen. In het Noorden schijnt de actie der re geeringstroepen krachtiger te worden. Zij drongen verder de provincie Ovie do binnen, tot zij tenslotte Oviedo, dat en kele maanden geleden ontzet werd, weer omsingeld hadden. Havas meldde reeds uit Madrid, dat men daar uit Gijon ver nomen had, dat -de regeeringstroepen de stad zijn binnen gedrongen. Uit Bilbao werd gemeld, dat de tegen aanvallen der opstandelingen tot resul taat hebben gehad, dat een ijzerfabriek in de nabijheid van Oviedo werd heroverd, op andere punten zouden deze echter geen succes gehad hebben. De krachtige inspanning der regee ringstroepen aan het front in Castilië vindt, aldus de opstandelingen, haar oor zaak in den steeds moeilijker wordenden toestand der hoofdstad. Tot dusverre zijn die aanvallen vergeefs geweest. Aan de Jarama is de strijd nog onbe slist. Gistermiddag waren de regeerings troepen nog in den aanval. D'e omsinge ling van Lamaronasa wordt voortgezet. Het schijnt, dat de rechtschen zich hier uit teruggetrokken hebben. De controle. Naar verluidt, zal de controle aan de grenzen van Spanje en van de Spaanscho bezittingen, waartoe door de commissie voor niet-inmenging is besloten, onder B r i t s c b e leiding worden doorge voerd. Engeland zou bereid zijn 16 pet. van de kosten te dragen. D'e leider van het geheele controle-plan zou een Engelschman worden. Naar schatting zullen 800 beambten noodig zijn om het toezicht op de Spaan- sche grenzen te verzekeren, DE TOESTAND IN ABESSYNIë. D'e „Manchester Guardian" merkt op, dat de aanslag een op zichzelf staand geval kan zijn, maar het aantal aanhou dingen toont aan, dai de Italianen zelf erkennen, dat de aanslag een politiek ka rakter draagt. Tot dusver zijn de Italianen er slechts in geslaagd hun gezag te vestigen in zeer beperkte streken des lands, een gezag, dat nog geen veiligheid in zich sluit. Zij zijn betrokken in een eindelooze guerille tegen z.g. opstandelingen, die hun wa pens nog niet hebben neergelegd. Zelfs de Italianen, die Addis Abeba bewoonden voor de Italiaansche verove ring, geven toe, dat er onder de regee- ring van Haile Selassié een grootere vei heid heerschte dan onder die van den onderkoning. De reis van Addis Abeba naar D'ziboeti is langzamer en onveiliger dan voor den inval. VON NEURATH'S BEZOEK AAN WEENEN. Vechtpartijen en charges. D'e Oostenrij'ksche staatssecretaris van buitenlamlsche zaxen, Schmidt, heeft tor eere van Von JNeurath, den Duitschen mi nister van Buitenlandsehe Zaken, een noenmaal aangeboden. Aan dit noenmaal heeft Schmidt een toespraak gehouden, waarin hij de D'uit- sche gasten, na zooveel jaren van schei ding, een hartelijk welkom te Weenen toe riep. Von Neurath antwoordde, dat de har- lelijke belangstelling, die oo'k de bevol king der overoude D'uitsche stad, der Oos- lenrijksehe hoofdstad, voor zijn bezoek heeft, het beste bewijs, dat het initiatief dat Hitier en Schuschnigg in Juli heb ben genomen, beantwoordt aan een har- lewensch van het geheele D'uitsche volk. Voor het Hotel Imperial stond 's mid dags een menschenmenigte, om rijksmi nister Van Neurath te verwelkomen; zij werd naar de omliggende straten terug gedrongen. Daarbij is het tot botsingen gekomen. Bij deze betoogingen is het tot tamelijk ernstige vechtpartijen gekomen. Verschei dene personen werden gewond, van wie eenige ernstig. D'e politie voerde charges uit te paard; de café's en restaurants in deze buurten waren gesloten. Havas weet uit "Weenen te melden, dat de Weensche nazi's belangrijke verster kingen uit de provincie hadden ontvan gen. De D'uitsche pers heeft over de inciden ten een volledig stilzwijgen bewaard. Een zware aardbeving geregistreerd. De aardbevingswacht te Jena heeft Zon dag een zware aardbeving geregistreerd. De haard van de beving ligt ongeveer 12000 km verwijderd; even later volgde een 'tweede beving uit denzelfden haard Vermoedelijk ligt de haard in het rand gebied van Oost-Azië. Duitschland wenscht deel te nemen aan den wereldhandel. Aan den maaltijd, aangeboden in ver band met de jaarmarkt van de Britsche industrie door bet departement van overzeesche handel, heeft Von Ribben- trop in een rede er op gewezen, dat D'uitschland geenszins voornemens is een autarkisch systeem op te bouwen. Integendeel Duitschland wenscht in de toekomst een steeds grooter aandeel te hebben in den wereldhandel. Maar dan zal de practijk van Duitschland toch anders moeten worden. Korte Berichten. De D'uitsche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een mededeeling doen toekomen, waarin zij zegt niet voornemens te zijn deel te nemen aan den arbeid der studiecom missie voor het grondstoffenvraagstuk, welke op 8 Maart bijeenkomt. Generaal Goering is gisteravond uit Warschau te Berlijn van zijn „wolven jacht" teruggekeerd. Gisteravond is tusschen Dover en Folkestone een militair vliegtuig neer gestort. Twee soldaten werden gedood. E'en officier en een sergeant werden zwaar gewond. VERGROOTING VAN HET SUIKER AREAAL IN INDIë. Aneta meldt uit Batavia: De regee ring is er op verzoek van de N.I.V.A.S. toe over gegaan om den aanplant voor 1937 oogst 1938) van 1.200.000 ton op 1.400.COO ton te brengen. Daarmede zal dan in 1938 dezelfde hoeveelheid als in 1937 worden geprodu ceerd. Voor Midden- en Oost-Java is dit be sluit zeer belangrijk, daar vijf tot zeven millioen meer geld aan loonen, transport, grondburen enz. in omloop komt, waar van het overgroote d'eel aan de Inland- sche bevolking ten goede zal komen. DE RUILTRANSACTIE MET TURKIJE. Behalve graan ook tabak? Turksche exportbuizen hebben aan hun relaties in Nederland meegedeeld, dat zij stellig verwachten, dat de over eenkomst met Nederland, waarbij Tur kije voor f 35 millioen gulden openbare werken zal laten uitvoeren, te betalen tegen door Nederland af te nemen graan, nu inderdaad tot uitvoering zal geraken. Thans heeft Turkije tarwe en gerst te exporteeren. Natuurlijk is dit een transactie voor vele jaren en niet voor één seizoen. Uit Turkije wordt gemeld dat men van meening is ook tabak in aanmerking te kunnen doen komen voor deze trans actie. De uitvoeiing zou dan in vlugger tempo kunnen geschieden. Worden uitsluitend weinig kostbare goederen als granen afgenomen, dan zal het betalingstempo van Turkije veel langzamer zijn. GRONDWETSHERZIENING EN DE A.S. VERKIEZINGEN. Het Koninklijk Besluit, waarbij de vei kiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer worden uitgeschreven, is naar het A. N. P. ter oore komt de zer dagen nog niet te verwachten. Eerst moet de grondwetsherziening in de Eerste Kamer behandeld worden en daarna moet voorafgaande aan het Koninklijk Besluit regelende de ver- kmzing de ontbinding plaats hebben. Verwacht woidt, dat de Eerste Kamer na Paschen een aanvang zal maken met de behandeling der wetsontwerpen tot wijziging der grondwet. BELASTING OP FAMILIEVENNOOT SCHAPPEN? De secretaris van den Kon. Ned. Mid denstandsbond, de heer L. de Groot, heeft in een vergadering van de D'elft- sche Handelsvereeniging medegedeeld, dat een wetsontwerp te verwachten is tot het heffen van belasting op de zgn. familievennootschappen, met dien ver stande, dat de belasting zal worden ge heven, indien meer dan een derde van de aandeelen in handen is van een fa milielid. CONVERSIE NEDERLANDSCH- INDISCHE SCHULD. Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot conversie van Ne- derlandsch-Indische schuld. De strekking hiervan is, om even als zulks bij paragraaf 37 der wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven voor Nederland is geschied, ook voor Nederlandsch-Indië de mogelijkheid te openen om, telkens wanneer de kansen daarvoor gunstig zijn, door conversie van vaste schuld de uitgaven van den leeningsdienst te ver minderen. Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is ©en wetsontwerp, houden de regeling betreffende het beperken van de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak v'an nijverheid wordt uitgeoefend en van de uitbreiding van de capaciteit van zoodanige bedrijven. In de practijk deed zich bij herhaling de behoefte gevoelen aan een bevoegdheid om de vestiging van bedrijven, welke uit breiding geeft aan het productie-apparaat in bedrijfstakken, waarin de aanwezige productie-capaciteit al groot genoeg moet worden geacht of waarin zelfs reeds een overcapaciteit aanwezig is, tegen te gaan. De minister acht een bevoegdheid om in dit verband regelend op te treden to meer noodzakelijk, omdat het meer en meer kapitaal-intensieve karakter van de industrie maakt, dat in steeds sterkere mate 'het verschijnsel valt waar te nemen, dat, ten einde de aanwezige productie-ca paciteit zooveel mogelijk te benutten en de hooge algeaneene kosten althans ten deele te dekken, deverkoopsprijzen worden verlaagd, dikwijls tot ver beneden bet niveau der productiekosten. Dit streven naar vergrooting van dien af zet, desnoods tegen verliesgevende prijzen, heeft steeds scherper concurrentie ten ge volge. Van niet minder belang kunnen de ge volgen van een nieuwe vestiging in be drijfstakken, waarin daaraan gieien behoef te bestaat, op s o c i a a 1 gebied zijn, om dat de positie der in die bedrijfstakken werkzame arbeiderser door in ge vaar wordt gebracht. Het onderhavige wetsontwerp zou men ook kunnen beschouwen als sluitstuk op het samenstel van maatregelen, welke in Voor het Werkfonds in totaal f 100 millioen beschikbaar. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van het ze vende hoofdstuk B der Rijksbegrootiug voor 1937 (Verhooging crediet voor werkverruiming) Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werkverruiming een crediet toegestaan van f 60 millioen, welk bedrag bij de wet van 1 Augustus 1936 werd verhoogd met f 6.300.000 en derhalve werd ge bracht op f 66.300.000. Op 1 Januari 1937 was dit crediet ten volle geblokkeerd. Wijl nog verschillende plannen in on derzoek zijn, die wellicht voor financie ring ten laste van het Werkfonds in aanmerking zullen komen en de Regee- ring voortzetting van de werkzaamheid van het Werkfonds wenschelijk acht, wordt voorgesteld het toegestane cred'et andermaal te verhoogen en wel met een som van f 33.700.000, als gevolg waar van voor het Werkfonds derhalve in totaal een som van 100 millioen gulden beschikbaar komt. Aan bet aangevraagde bedrag ligt niet een bepaald plan van besteding ten grondslag. Het is derhalve niet mogelijk reeds bij voorbaat aan te geven voor hoe langen tijd dat nieuwe crediet zal kun nen strekken. Van belang is intusschen, dat op het Werkfonds nog slechts bij uitzondering beroep zal behoeven to worden gedaan voor de financiering vau den wegenbouw nu voor dit doel ten laste van den kapitaaldienst van de be grooting van het Verkeersfonds voor 1937 een extra post van f 10 millioen is uitgetrokken. Het thans aangevraagde crediet zal dus in hoofdzaak kunnen worden be stemd tot bestrijding van de kosten van andere rijksweiken en van de werken van andere publiekrechtelijke lichamen. den loop der laatste jaren in het belang van het bedrijfsleven zijn getroffen, o.a. op het gebied van het goederen- en beta lingsverkeer, de credietverstrekking en de su'bsidieering en ordening. Verscheidene van deze maatregelen slui ten de mogelijkheid in zich van een onge- wenschte uitzetting van de capaciteit in dien bedrijfstak. D'e bedoeling is geenszins te komen tot een meer algemeen stelsel van geslo ten 'bedrijven. De daaraan ver bonden gevaren, in het bijzonder die, wel ke het gevolg kunnen zijn van een (mono polistische positie van een bepaalde on derneming of van een complex van nauw verbonden ondernemingen in eenzelfden bedrijfstak ziet de minister toch geens zins voor'bij. Evenzeer heeft hij' een open oo-g voor het feit, dat de gemeenschap aan de werking van het vrije ondernemersinitiatief de op komst en bloei van tal van krachtige on- nernemingen in den lande te danken heeft. Het staat naar zijn meening echter bui ten twijfel, dat, daar tegenwoordig de structuur van het Nederlandsohe bedrijfs leven in sterke mate door overheidsmaat regelen moet worden beïnvloed, aan het initiatief van den individueelen onderne mer niet meer die alge'heele vrijheid kan worden gélaten, welke in 't verleden gold en to>en ook in het algemeen gerechtvaar digd was. Naar de meening van den minister is voor ons land een regeling in dien zin aangewezen, dat aan de Kroon de be voegdheid wordt verleend, om na ont vangst van een daartoe strekkend verzoek bij algemeenen maatregel van bestuur be paalde takken van nijverheid of onderdee.. len daarvan aan te wijzen, waarin vesti ging respectievelijk uitbreiding niet meer vrij zal staan. Hij zou daarbij' geenszins zoo ver wil len gaan, dat in den aangewezen tak van nijverheid elke nieuwe vestiging of uit breiding bij voorbaat volledig wordt uit gesloten, doch willen volstaan met deze van een vergunning afhankelijk te stellen. Eén volledige afsluiting toch zou tot ongewenschte verstarring van den 'betrokken bedrijfstak leiden. Een vergunningenstelsel, als in het bedrijfsontwerp belichaamd, zal daarente gen een soepele hanteering mogelijk ma ken, waarbij de gelegenheid bestaat om aan het ondernemersinitiatief, voorzoover dit in concrete niet ingaat tegen hetgeen in het economisch landsbelang voor den betrokken bedrijfstak meest wenschelijk wordt geacht, voldoende recht te laten we dervaren. Het ontwerp heeft niet betrekking op land- en tuinbouw, veeteelt, visscherij. mijnbouw, handel, ban'k. en assurantie- wezen, scheepvaart en verkeerswezen te land. De minister ontveinst zich niet, dat bij Binnenland. Wetsontwerp tot beperking van de vesti ging van industrieën. Nieuw crediet voor het werkfonds. Meer suiker-aanplant in Indië. Het handelsverkeer met Turkije. Buitenland. Krachtige actie der regeeringstroepen in Spanje. Vechtpartijen te Weenen. De toestand in Abessynië. de voorgestelde ruime redactie ook de kleine nijverheidshedrijven als „bedrijven" in den zin van het ontwerp zijn te be schouwen. Daar met betrekking tot bedoel de categorie een afzonderlijke regeling, welke andere criteria aanlegt, intusschen aanhangig werd gemaakt, spreekt het wel vanzelf, dat in het algemeen van toepas sing van de onderhavige regeling op dit soort van bedrijven geen sprake zal zijn. Het zou niettemin geen aanbeveling verdienen deze met name uit te zonderen, niet alleen wijl het trekken van eea scher pe grens wel zeer bes waarlijk zou zijn, doch ook omdat zich gevallen laten den ken, dat wel tot zoodanig© toepassing zou mosten worden overgegaan b.v. wanneer in een bepaalden bedrijfstak groot- en kleinbedrijf naast elkaar voorkomen. Het kwam den minister verder wen schelijk voor, uitdrukkelijk vast te leggen dat een vergunning niet vereischt zal zijn ingeval van verplaatsing van het bedrijf, noch ingeval ten aanzien van een bedrijf een andere ondernemer optreedt. Daar oo'k de werknemers nauw bij invoering van een vergunningsstelsel zijn betrokken, is ook aan de vertegen woordigers van vakcentrales een plaats in de vaste commissie van den economischen raad ingeruimd. Bezwaren tegen het Perkpolderplan. Omtrent de kwestie der veerverbinding Perkpolder-Kruiningen verneemt bet „Dagbl, v. Zeel.", dat er bezwaren zijn ge rezen van de zijde van den Belgischen gezant te 's Gravenhage in verband met de drukke scheepvaart langs Perkpolder, alsook van de zijde van Defensie (Loodsr- wezen). Voorts zijn er nog bezwaren gerezen uit Belgische scheepvaartkringen in ver band met geconstateerde verzanding voor Perkpolder. Wellicht zijn echter ook de plannen omtrent Saeftingen, waarnaar men een onderzoek instelt, mede oorzaak van de vertraging in de uitvoering van het Perkpolderplan. Het is n.l. bekend geworden dat de plannen Perkpolder en Saeftingen wederom ter fine van advies zijn geweest bij den Rijkswaterstaat en dat men aldaar van bepaalde techn. zijde voor het plan Saeftingen heeft geadvi seerd. Opening gemeentehuis te Ovezand. Het geheel verbouwde gemeentehuis te Ovezand zal morgenmiddag door burge meester Mes worden geopend. Het auto-ongeval te 's Heerenhoek. Hieromtrent wordt nog gemeld, dat de 16-jarige bestuurder van de in de sloot gereden auto in het geheim door een dak raam de ouderlijke woning had veriaten en op eigen houtje was gestart. Na in de zeer breede en geheel gevulde watergang te zijn terechtgekomen konden de inzittenden zich, zij 'tbemodderd en nat, spoedig verlossen. Dé chauffeur was na het ongeval met onbekende bestemming op stap gegaan, maar 's middags is hij weer teruggevon den. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 28 Februari 1937, tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder, P. Bruijnzeel te Rilland-Bath uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn gewor den. Hij wilde zelf rech ter z ij n. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit een garage te Sas van Gent, gelegen in de onmiddellijke nabij heid van de marechausseekazerne, een vrachtauto ontvreemd, toebehoorend aan dhr P. G. aldaar. Toen in den vroegen morgen dit feit geconstateerd werd, is de marechaussee onmiddellijk op onderzoek uitgegaan. Al spoedig bleek in welke rich ting men moest zoeken. D'e vroegere eige naar van den wagen uit Terneuzen bleek namelijk, in verband met een verschil over de betaling, gedreigd te hebben, zijn voor- 'malig eigendom te zullen terug halen, in dien aan zijn eischen niet werd voldaan. En deze 'bedreiging heeft 'hij thans Zater dagnacht ten uitvoer gelegd. Lang heef'.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1