IBIS SHAG Dobbefmcmn lebber... man! Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Kunst en Wetenschap Land- en Tuinbouw Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten Burgerlijke Stand. Finantiëele Berichten werd op f142 vastgesteld, Het hoogst aantal punten voor scherpschieten werd behaald door Joh. Marinissen Jr, voor K.S.O. door P. Hoefkens, terwijl deze laatste ook de meeste punten behaalde in de 6 beste oefeningen. Door den bur gemeester werd hem de wisselbeker uit gereikt. Bij de rondvraag werd door een der leden het denkbeeld geopperd om evenals het vorig jaar weder gezamen lijk een uitstapje te maken, hetgeen na der zal worden overwogen. Aan het eind der vergadering bracht de vice-voorzitter de heer Joh. Marinissen, den voorzitter commandant namens allen dank voor het vele, dat hij in die vijftien jaren voor de Burgerwacht heeft gedaan. Domburg. Vrijdagavond hield de win- keliersvereen. „Domburgs Handelsbe lang" haar jaarvergadering. De versla gen werden goedgekeurd, benevens het verslag van de tijdens St. Nieolaas ge houden 10-daagsche. De secretaris, de heer P. Kampman, bedankte voor zijn functie. In zijn plaats werd gekozen de heer M. Reijnhout Jr. Besloten werd het vijfjarig bestaan der 'Vereen, op ©enigszins feestelijke wij'ze te herdenken. Besproken werd de distributie van goedkoope groenten en verstrekking van andere steun in natura aan werkloozen en armlastigen. Deze distributie geschiedt thans door de gemeente Domburg. Uit de toelichting van weth. Brand bleek dat deze distributie door tusschen- komst van den handel niet goed mogelijk was. De vergadering betreurde dit. Terneuzen. De Axelsche brug. De rijbaan van de zoogenaamde Axel sche brug over den zijtak van het ka naal Terneuzen-Sas van Gent te Ter- neUzen, is zoo smal, dat twee voertuigen elkander daarop niet kunnen passeeren. Verder laat ook de algemeene toe stand van deze circa 50 jaren oude brug te wenschen over. Aan een algeheele heistelling van de brug zijn groote kosten verbonden; bo vendien zal daarmede toch geen afdoende oplossing voor- het drukke verkeer ter plaatse worden verkregen. De A. N. W. B. heeft aan den minister van waterstaat verzocht te willen bevor deren, dat deze brug zoo mogelijk spoe dig zal worden vervangen door een nieuwe brug van grootere afmetingen. Voetbal. Wilhelminadorp. Zaterdag had alhier een voetbalwedstrijd plaats tusschen .Wilhelminadorp" en Tubantia uit Goes. Eerstgenoemde won met 65. Korfbal Z. K. B. Middelburg. Zaterdag speelde Swift 1 een competitiewedstrijd tegen Zeelandia uit Hansweert. Swift verloor met 5-1. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Vaassen, H. C. J. van Deelen te Oosterend. Bedankt voor 's-Heer Abtskerke, E. Raams te Hoek. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Opheusden en Middel- harnis H. Ligtenberg te Lisse. Emeritaat. Dr C. Hille Ris Lam- bers, predikant der Nederl. Herv. Ge meente te L i t h, zal met ingang van 15 April, na een diensttijd van bijna 47 jaar, emeritaat verkrijgen. N.- en St. Joosland. Zondagmiddag hield Ds A. Burger alhier een gedachtenis rede, naar aanleiding van zijn 40-jarig ambtsjubileum, dat hij op dien dag juist mocht herdenken. Hij had tot tekst ge kozen Luks 22 vers 35. Het kerkgebouw was goed bezet. Ook was aanwezig de vroegere predikant Ds van Garderen, thans te Maassluis. Aan het slot van den dienst werd Ds Burger door de gemeen te toegezongen, op verzoek van kerk voogd De Visser, Psalm 116 vers 11 en op verzoek van ouderling Reijnoudt Ps. 134 vers 3. Ds Burger betuigde daarvoor hartelijk dank. Zaterdag waren Ds Bur ger, namens de kerkelijke gemeente en namens diverse vereenigingen enkele cadeaux aangeboden. 's Heer Arend&kerke. Benoemd tot tij delijk onderwijzeres aan de openbare la gere school te Nieuwdorp mej. L. S. Sturm te 's H. Arendskerke. Vrouw aangereden. Nabij Donkerbroek vond Zaterdagavond een ernstig verkeersongeval plaats. Op den weg liep een 64-jarige vrouw uit Donker broek, toen een luxe auto en een autobus elkaar passeerden. De bestuurder van de luxe auto, de heer B. uit Donkerbroek heeft de vrouw, die aan den rechterkant van den weg liep, niet opgemerkt, zoodat deze werd aangereden. Door den schok kwam de vrouw in de langs den weg loopende breede vaart terecht. De heer B., die, evenals de bestuurder van de autobus onmiddellijk stopte, sprong te water en bracht de vrouw met behulp van eenige te hulp gekomen per sonen op het droge, Ze had een wonde aan het hoofd. Leek deze verwonding aanvankelijk niet ernstig, later vererger de de toestand en in den nacht van Za terdag op Zondag is het slachtoffer over leden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Felle brand. Doordat een ben zinelamp omviel is Zaterdag een felle brand ontstaan in de boerderij „De Oude Molen" te Schijndel. Het vuur greep met angstwèkkende snelheid om zich heen en het duurde slechts kort of het geheele pand stond in lichte laaie. Met moeite gelukte het nog de kinderen te redden. In waterkuil verdronken. De 32-jarige ongehuwde P. uit Albergen is Vrijdag, bij het verrichten van werk zaamheden in een zandgraverij, in een 12 M. diepe waterkuil geraakt en ver dronken. Niemand heeft het ongeluk zien ge beuren daar, wegens een staking bij de zandgraverij, P. alleen nog werkte. Zijn lijk is 's avonds opgehaald. 'Noodlottig ongeluk. Van nacht heeft aan den Kleiweg onder Over- schie, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een autobestuurder bet leven beeft gekost. Het echtpaar V. uit Voorburg, kwam met een auto, waarin ook bet 10-jarig zoontje was gezeten, uit de richting Hil- legersberg, op weg naar huis. Bij een der scherpe bochten gleed de wagen tengevolge van de gladheid van den weg en kwam ondersteboven in de Vaart terecht. Op het hulpgeroep kwamen omwonen den toesnellen. Met hun hulp werden de drie inzittenden op 't droge gebracht. De vrouw bleek licht gewond te zijn, het zoontje was ongedeerd. De man, de 43-jarige V., was er slecht aan toe. Hij werd in zorgwekkenden toe stand naar bet ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Brand in waterschapskan toor. Te Schagerbrug is het woonhuis van den heer J. J. Bleek, secretaris-pen ningmeester van het waterschap Zijpe en Havepolder, waar tevens gevestigd is het kantoor van dit waterschap, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. De bewoners moesten in allerijl in nachtgewaad de vlucht nemen. Van den inboedel kon niets worden gered. Een groot deel van het archief van het water schap is verloren gegaan. Vier schoten op een vrouw. Zondagavond heeft een man in een trapportaal van een perceel aan de Wagenaarstraat te Amsterdam uit een revolver vier schoten op een 5'7-jarige vrouw gelost. De schoten troffen alle doel, n.l. drie in het hoofd en een in den hals. Na zijn daad bedreven te hebben richt te de mian het wapen op zichzelf waar bij hij' ernstig gewond werd. Beide slachtoffers zijn in hoogst ern- stigen toestand naar bet gasthuis ver voerd. Waarschijnlijk is een liefdesconflict de oorzaak van bet drama. Hoog water in Noord- Brabant. Door den feilen wind van de laatste dagen, waardoor het water van de Mark en haar zijrivieren niet in het Hollandscb Diep kan afwateren, zijn rond Breda opnieuw groote oppervlak ten bouw- en weiland blank komen te staan. Vooral ten Westen van den straatweg B'redaMoerdijk ziet men, zoover het oog reikt, een groote watervlakte. Ook onder Princenhage zijn opnieuw groote uitgestrektheden blank komen te staan. Gevaarlijke inbrekers ge arresteerd. Een gedeelte van de mijnstreek en in het bijzonder het ge bied in de omgeving van Kerkrade is den laatsten tijd onveilig gemaakt door inbraken, diefstallen en roofovervallen. De Kerkradesche recherche heeft intus- schen niet stilgezeten en haar onvermoeid werken is Vrijdagmiddag bekroond ge worden door de aanhouding van een drietal personen, allen te Kerkrade woon achtig. Vrijdagmiddag werd in een huis een onderzoek ingesteld en het resultaat was verbluffend. Een groot aantal voor werpen, afkomstig van de magazijnen en particulieren, werd aangetroffen. Bo vendien wist de politie de hand te leg gen op autodekens, fototoestellen, reizi gerskoffers, suikergoed enz. De totale buit vulde twee personenauto's. Behal ve deze gestolen goederen vond de re cherche nog een uitgezochte collectie loopers en een tweetal geladen revolvers. Het drietal werd naar het politiebureau overgebracht. SAMSON. F. F. Handel 1741. In het populaire, hevig dramatische meesterstuk, waarin Handel het einde van den Israelietischen held Simson tee kent, vinden we naast den Richter, de fi guren van Manoah, den vader., en Mi- cah, zijp vriend, nog D'elila, de Filistij'n- sche vrouw en de figuur van Harapha, een reus, die Simson uitdaagt, benevens een groep Israëlieten en een groep Fi listijnen. Deze groepeering bebeerscht het gan- sche oratorium en zet in helle kleuren te genover elkaar Jehovah en Dagon, den VOOR DC PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pIJp. Bil Uw winkelier verkrijgbaar. afgod der Filistijnen. Deze tegenstelling bij' elke wisseling van vorm en kleur systematisch vastge houden, beheerscht bet gansche orato rium en geeft bet een ongekende span ning en dramatische kracht. Heidensch spektakel tegenover rustig vertrouwen. Dat is de groote tegenstel ling, die alles bebeerscht. Het is onnoodig dit nader uit te wer ken, omdat het uit elk onderdeel met na druk spreekt. Wie deze groote lijn vast heeft, volgt gemakkelijk het zinrijke werk, dat juist door de hoofdgedachte, die er aan ten grondslag ligt, zöo popu lair is geworden. Daarom blijft het werk voor onzen tij'd ook nog van zoo groote beleekenis en laat bet den hoorder niet los. Dat de vertolking den beroemden meester „lag", bewijst wel zijn slagen. Wie de klacht van Simson hoort over zijn blindheid „Nacht ist 's umher", wie luis tert naar Manoah, maar vooral, wie de koren der Israëlieten en de daarbij' aan passende orkestbegeleiding door zich been laat gaan, die voelt bet geweldige geloofsvertrouwen en de rust, temidden van de meest dramatische ontwikkeling. „Eens zult ge zien, dat Hij', Wiens naam Jehovah is, alleen de gansche Wereld beheerscht." Dan daarnaast de luidruchtige, licht zinnige Dagon-dansers, Delila met baar lokkende, vleiende roep, gesteund door haar jonkvrouwen, de snorkende, bral lende reus Harapha, dit gansche geheel in den roes der overwinning, het is het beeld van het heidensch kabaal met bet gemis aan zekerheid en rustig vertrou wen. Meer willen we er voor ditmaal niet van zeggen, ook al ,zou elke muzikale satz uit het klassieke oratorium de moeite van een ontleding rijkelijk loo- nen. Het is een schat van recitatieven, aria's, duetten en koren, die het aanhoo- ren maiken kunnen tot een avond van fijne bezinning, tot een inkeeren tot zich zelf, omdat de tweeheid van het leven, van ieders leven er in aan de orde ge steld wordt. Daarom blijft de Samson een werk niet alleen van klassieke schoonheid, niet al leen van cultureele ontwikkeling, maar ook van contemplatie, van inkeer tot zich zelf. Moge de uitvoering van Ghr. Gemengd Koor op Donderdag 25 Febr. e.k. te Goes bijdragen tot dit verheven doel. G. 't H. De heffing op boter. De beffing op boter is voor de week van 21 tot en met 27 Februari, behou dens lusschentijdsche wijziging, weder om vastgesteld op f 0.80 per kg. Looncontract op Tholen opgezegd. De drie samenwerkende Landarbei dersbanden hebben besloten bet huidige looncontract met den Bond van Werk gevers op het Eiland op te zeggen. Continueering van bet loopende con tract bleek niet mogelijk, omdat de werk gevers op een tweetal eischen der Land- arbeidersbonden niet wenschten in te gaan, n.l. Ie opname in bet nieuw af te sluiten contract van een z.g. devaluatie- clausule, waardoor de loonen Sn ver band ikonden worden gebracht met den bedrijfstoestand en de kosten van bet noodzakelijk levensonderhoud, en 2e in voering in de wintermaanden van een achturigen arbeidsdag. D.e werknemers hebben aangeboden om in een binnenkort te houden conferentie de geschilpunten te bespreken, om alsdan te trachten tot een oplossing te geraken. Motorcursus van den kring Walcheren der Z. L. M. Zaterdagmiddag had de eindles plaats van den cursus in motorkennis, uitgaan de van den kring Walcheren der Z. L. M. In tegenwoordigheid van bestuursleden van den kring en enkele andere belang stellenden, heeft de leeraar van den cur sus, de beer E. Visscher, de leerlingen ondervraagd. Daarna beeft de voorzitter van den kring, mr M. G. van der Minne, de diplo ma's uitgereikt en wel aan de volgende cursisten: P. Dellebeke, F, Baljeu, J, J, Schot. A. Mantz, L. Janse, Iz. van Keu len, Iz, Wattel, en W, J. Hooftman, allen te Middelburg; L. G. de Dijker, St. de Regt en K. Pik, allen te Goes; F. J. Aerssens, A. F. van Dijk, J. Bostelaar, J. J. Th. Post, allen te Vlissingen, W. P. Veis, W. Huson, C. Bosschaart, P. Klun- der, allen O. en W. Souburg; K. J. Ko- mejan, Meliskerke, J. Moens, Oostka- pelle; P. Molhoek, Wolf aartsdijk; M. G. Beije, Zierikzee; H. F. v. d. Linden en J. J. J. Bilok, beiden te Roosendaal en F. Heinen, Enschedé. De voorzitter dankte den beer Visscher voor het leiden van den cursus. De landbouw beeft meermalen een vooruitzienden blik, ook al wordt hij' vaak verguisd. Men richtte deze cursussen op, omdat men dacht, dat zij voor landbouw- jongelui gewenscht konden zijn en al 'ko^ men er niet veel landbouwers, wel komen er jongens van alle deelen van Zeeland. De beer Visscher zeide gaarne te zullen trachten om volgend jaar weer iets an ders te brengen. De cursisten Bilok en Hooftman spra ken namens de toekomstige zeevarenden, Moens namens de landbouwers en Veis namens de bankwerkers woorden van dank tot bestuur van den Kring en den heer Visscher. Dhr Moens voegde daar aan de hoop toe, dat in het vervolg meer personen uit landbouwkringen zullen deelnemen. Auto met 7 personen in een sloot. sHeerenhoek. Vanmorgen om 6 uur reed bier een auto, bestuurd door zekere. J. de M. uit Borssele, waarin buiten den chauffeur zes 's Heerenhoek- sche jongelui waren gezeten, die zich naar „De Schelde" te Vlissingen begaven, bij het nemen van een bocht in den watergang. Een der inzittenden werd door glas scherven gewand. De ontboden genees heer, dr Lucas Luyckx was spoedig ter plaatse. Bij' een door de politie ingesteld onder zoek bleek, dat de bestuurder niet den leeftijd bad, die hem een rijbewijs zou kunnen verstrekken. De vermoedelijke oorzaak is: te groote snelheid in de bocht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet ver klaard: C. H. Vermeersch, wonende te IJzendijke. Rechtercommissaris Mr J. H. F. Bloemers, Rechter. Curator: Mr J. Erasmus, advocaat te Oostburg. De Rechtbank vernietigde het uit gesproken faillissement inz. A. de Bue, koopman te Driewegen. H. M. DE KONINGIN OP THUISREIS. ZEUL AM SEE. H. M. de Koningin is vanmorgen vertrokken. O'p baar ver zoek geschiedde het vertrek zonder eenig ceremonieel. Het station was afgezet. Reeds gisteren had Zij' afscheid genomen van Prinses Juliana, met wie Zij van morgen voor haar vertrek nog een tele fonisch gesprek heeft gevoerd. Zijl wordt morgen op het Loo en Woensdagnamid dag in Den Haag verwacht. DE OSLO-CONFERENTIE BEGINT 3 MAART. DlE'N HAAG. De Nederlandsche regee ring heeft aan de regeeringen der z.g. Oslo-staten voorgesteld de conferentie voor experts op 3 Maart a.s. te doen aan vangen. Weer hoog water. BLERIK. Voor de tweede maal binnen acht dagen is de doorvaart voor schepen, welke hoog boven water liggen, op de Maas gestremd. De aanhoudende regens van de laatste dagen is hiervan de oor zaak. De laatste tien jaar is de water stand niet hooger geweest dan nu en nog steeds blijft de Maas wassen. Tot groot ongerief van de landbouwers, die geen arbeid op het land kunnen verrich ten. Ook heeft men te lijden van hoog Waal-water, dat honderden H.A. land ge heel onder water zet. Meer werk in de mandenmakerij. VLIJMEN. Naar wij' vernemen is aan het personeel, werkzaam in de manden- fabriek te Vlijmen, meegedeeld, dat met terugwerkende kracht de loonen met vijf pet. zullen worden verhoogd. Ook zullen van nu af mandenmakers aan bet werk worden gesteld. Aanrander aangehouden. SOEST. Reeds geruimen tijd was het de politie in Soest, Zeist, Driebergen en omliggende gemeenten bekend, dat de rijwielpaden, gelegen in deze boschrijke gemeenten geregeld onveilig werden ge maakt door een als heer gekleed per soon, die zich bovendien uitgaf als on bezoldigd rijksveldwachter. Steeds kwamen klachten binnen van vrouwen en meisjes, die waren lastig gevallen. Tenslotte is het de politie van Soest gelukt den dader, een 42-jarig gemeente ambtenaar aan te houden. Nadat hij met verschillende van zijn slachtoffers was geconfronteerd, die hem allen herkenden, werd hij in verzekerde bewaring gesteld. Hij ontkent echter halsstarrig. In vrijheid gesteld. DEN BOSCH. De heer F. Beckers, die, na den brand in de moutfabriek te Gen nep, waarvan hij directeur was, als ver dacht van brandstichting was gearres teerd, is vandaag op vrije voeten gesteld. Rotterdam, 22 Febr. 1937. Veemarkt. Aanvoer: 616 vette run deren, 201 vette kalveren, 474 schapen en lammeren, 709 varkens, 26 nuchtere kalveren, 3 zuiglammeren. Prijzen per kg: vette 'koeien tot 64, tot 58, 4048, vette ossen tot 60, tot 54, 44'50, vette kalveren tot 90, tot 80, 55- 65, varkens (lev. gew.) 47, 46, 45; scha pen 47, 40, 33, lammeren 50, 42, 32, scha pen :p. stuk: f 26, f 20, f 15, lammeren per stuk f 23, f 19, f 13. Koeien en ossen aanvoer ruimer, han del redelijk, prijzen als vorige week. Een prima koe tot 68 ct., en een dito os tot 63 cent. Vette kalveren aanvoer iets grooter, handel stug, prijzen van le kwaliteit la ger, die van 2e en 3e kwaliteit moeilijik te handhaven. Een prima ex. tot f 1. Schapen en lammeren kleinere aan voer, vlugge handel, goed prijshoudend. Varkens aanvoer korter, willige handel, onveranderde prijzen. Er werden eenige partijen schapen voor export verkocht, terwijl voor het plan-Deterdingi 48 vette runderen wer den aangekocht. Graanmarkt. Gerst chevallier 9 9.40, haver 7,507,80, kl. groene erw ten 89,75, schokkers 1216, bruine boonen 8,5010 gld. p. 100 kg. Zaden. Karwij'zaad 2123, lijnzaad wit bloei zaai 810, lijnzaad voer 68, blauw maanzaad 2122 gld. Vlas. 5550 'kg blauw 7080, 906 kg wit 70—80, 4500 kg Holl. geel 70—80,, 3000 kg Gron. 6878, 1075 dauw root 50—58 ct. Er was voldoende kooplust, toch was de stemming kalm. De prijzen waren nauwelijks te bandhaven, zelfs waren en kele soorten iets lager in prijs. Alles werd verkocht, behalve een gedeelte dauw root. Aardappelen. Brielsche eigenhei mers 1,752, Zeeuwsche eigenh. f 1,65 '1.85, Bevelanders f 1,75f 1,90, 'hl. paters f 11,-30f 31,50, Zeeuwsche bonte en blauwe f 1.90—f 2.15', poters eigenh. f 1,4-0—1,50 per H.L. Kl. zand 23, zandaardapp. 34 ct. p. kg. Aanvoer redelijk, handel kalm. GOES. Huw.-afk.: Marcus Hekhuis, 24 j. jm. te Vlissingen en Wilhelmina Cor nelia van der Vliet, 28 j. jd. Geboren: Johanna Cornelia, d. v. Adri- aan Labeur en Johanna Maria Paassen; Elizabeth Maria, d. v. Anton Cornelis Maas en Wilhelmina Kornelia Step. Overleden: Maria Frankin, 43 j., e. v. Pie ter Boonman; Elias Willem de Jager, 1 jaar. BEURSBERICHTEN. Siolkoersen van de Arnsterdainsche .Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 502 502 Ned. Ind. Hdbk. 169 16972 Philips 3417s 340% Unilever 171 172 A. K. U 717/8 76 Amsterd. Rubber 3037s 302 Koninkl. Petroleum 446 4497s D'eli Mij. 34214 339% Ned. Scbeepv. Unie 12072 121% 4 pet. Nederland 1007ie 1007s 4 pet Nederl. Indië lOOVe 1007s 3 pet. Nederland 98% 99 3 pet. Nederl. Indië 95 953/e U. S, Steel 85% 85%-6 Anaconda 457s 497s-50 U. S. Leather 57/S 578 Bethlehem Steel 69 s/e 71% Adj Chic. Milwaukee 93/8 93/e Cities Service 3V10 3V2 Intern. Nickel 52% 55 Shell Union 255/s 2572 Kennecott Copper 48V2 50 Radio Corp. 93/8 9% Gar Foundry 50 50-78 Tidewater 163/s I6V2 Midcont. Petrol 23% 24 Gen. Motors 5072 503/s American Enka 47 47% Republic Steel 27®/i0 28% De activiteit op de beurs was geconcen treerd op eenige specialiteiten. In de lo cale afdeelingen vindt nog steeds de grootste handel plaats in Warrants Kon. Olie, waarvan de prijs sterk schommelde, n.l. tusschen f 630,en f 665,Ook voor Aku's bestond er veel belangstelling. Overigens waren de locale afdeelingen goed gestemd zonder groote omzetten. Voor de Amerikaansche shares was veel vraag. Vooral metaalwaarden. Anaconda's kwamen boven 50, waarna een kleine reactie intrad. Ook Intern. Nickel en Kennecott waren vast. De beleggnigs- markt was weinig veranderd. Voor de 3% Provinciale leeningen bestaat eeni ge vraag, die evenwei meerendeels te laag gelimiteerd is. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Febr., 2 30 u. Brussel 30.7630.84. Londen 8 938.94. Parijs 8.4872—8.51%. Berlijn 73.48—73.52. New-York 1.82%—1.83V»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3