De Eerste Kamer over Sociale Zaken. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Het Nederlandsche antwoord aan Binnenland Uit de Provincie Ruwe schrale huid PUROL MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. m alleen Ster tabak1.' „Ja en mijn vader alleen rijpe ta dak en dat is hetzelfde WANT... Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f020, Losse nummers 5- cent. Advertentiën 50 cent. per regel. Ingezonden mededeelingen PO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 10.85, Bij contract belangrijke korting. Het Voorloopig Verslag. Aan het voorloopig verslag over sociale zaken is het volgende ontleend: Eenige leden betoogden, dat ernstig moet worden gestreefd, den beschikbaren ahbeHd -over zooveel mogelijk personen te verdeelen. Als een der voornaamste middelen om daartoe te geraken be schouwden zijl verkorting van den ar beidstijd. Vele leden meenden tegen de verkor ting van den werktijd bij de wet ernstig te moeten waarschuwen. Zij duchtten na melijk, dat de positie van onze industrie alsdan zoodanig zou worden, dat onmo gelijk mlet het buitenland zou kunnen worden geconcurreerd. Vele leden betoogden nogmaals de noodzakelijkheid van een verbod van ar~ beid voor de gehuwde vrouw niet-kost- winster, en, waar redelijk en mogelijk, vervanging van meisjes-arbeidsters door jongens. Vele leden stemden in met den sterken aandrang, in de Tweede Kamer geoefend, om te komen tot een wettelijke rege ling van den kinderarbeid in den land bouw. Verscheidene leden betreurden, dat de Bedrijfsradenw et niot aan de verwachtin gen heeft beantwoord. Het aantal Inge stelde bedrijfsraden toch is nog zeer ge ring en het is niet aannemelijk, dat dit spoedig belangrijk zal worden uitgebreid. Vele leden waren van meening, dat iets moet worden gedaan ten behoeve van die tallooze ouden van dagen, die van elke uitkeering krachten de Ouderdomswet of de Invaliditeitswet zijn verstoken. Verscheidene leden bepleitten verhoo- ging van het subsidie op de bijdrage voor de werkloosheidsverzekering. Vrij algemeen werd aangedrongen op een algemeene toepassing van de kinder bijslagen in de werkverschaffing. Verscheidene leden betreurden, dat de regeering blijft vasthouden aan het on derscheid tusschen georganiseerde en niet-georganiseerde werkloozen, wat be treft den steun en de subsidies van over- heidswège, ten nadeele van laatstge noemden. Eenige leden zouden gaarne worden ingelicht omtrent de resultaten, bereikt met de opneming van jeugdige werkloo zen in het bedrijfsleven. Voorts spraken zij1 als hun gevoelen uit, dat de vergoeding, welke aan de jeugdige arbeiders in de kampen wordt toegekend, te laag is. Luchtbombardementen. Beide partijen gaan voort met bombar dementen. Albacote werd opnieuw door de vlieg tuigen van de opstandelingen gebombar deerd, waardoor onder de burgerbevol king dertig personen werden gedood en meer dan honderd gewond. Een aanval op Toledo door regeerings- vliegtuigen wordt als mislukt vermeld door de rechtschen. In het begin van den Zondagmiddag hebben twee vliegtuigen der regeering Avila gebombardeerd. Negen personen werden op slag gedood en 16 gewond, waarvan een spoedig overleed. Hier en daar wordt hevig gevochten zonder beslissende resultaten evenwel. Door de troepen van Franco is opge merkt, dat de regeeringstroepen nieuw zwaar geschut in het vuur hebben ge bracht, in het bijzonder een Russisch ka non, dat achtereenvolgens vier granaten afvuurt. Madrid meldt, dat de regeeringstroe- pen aan het Jarama-front op de recht schen stellingen hebben veroverd, die een der belangrijkste verbindingswegen vpn den vijand beheerschen. Intusschen houden de verschepingen van Mooren aan. Te Algeciras en Malaga zouden weer 6000 man ontscheept zijn. De regeering te Valencia heeft bij de creet alle mannen tusschen 23 en 27 jaar onder de wapenen geroepen. Het verbod om vrijwilligers te doen deelnemen aan den burgeroorlog in Spanje is vannacht voor alle landen, die paitij zijn bij het accoord, van kracht ge worden. Het toezicht te land levert, nu Portugal zijn voornaamste bezwaren heeft laten vallen, weinig moeilijkheden meer op en aan de onderdeelen van de con trole ter zee leggen de delegaties en des kundigen de laatste hand. Zij' zal worden uitgeoefend door Engelsche, Fransche, Dditsche, Italiaansche, Russische en Por- tugeesche schepen waarbij ieder dezer mogendheden een gedeelte van de Spaan- sche kust voor haar rekening zal nemen. AANSLAG OP GRAZIANI, DEN ONDERKONING VAN ABESSYNIë. Men meldt uit Addis Abeba, dat maar schalk Graziani, de onderkoning' van Abessynië, het slachtoffer is geworden van een aanslag. De maarschalk werd slechts lichl ge wond. Generaal Aurelio Litta, die hem verge zelde, liep zware verwondingen op. Een officiëel communiqué luidt als volgt: Vrijdagmiddag tegen 12 uur, nadat de onder-koning geschenken aan kerken, moskeeën en arme menschen had uitge deeld bij' gelegenheid van de geboorte van prins Victor Emanuel van Napels, bij welke gelegenheid burgerlijke en mili taire hoogwaardigheidsbekleeders, zoome de autoriteiten der Koptische en Mo- hammedaansche kerken tegenwoordig waren, wierp plotseling een aantal in boorlingen, die zich onder de menigte hadden begeven, eenige handgranaten naar maarschalk Graziani. D'e vice-koning werd slechts licht ge wond, terwijl generaal Aurelio Litta, die hem vergezelde, ernstige verwondin gen opliep. Ook eenige inboorlingen werden ge wond. De censuur te Rome houdt de tele- giammen uit Addis Abeba achter, zoo dat er te Rome geen nadere bijzonder heden bekend zijn omtrent den aanslag op Graziani. Er zijn, naar men meent te weten, talrijke arrestaties verricht en een aan tal der gearresteerden zal in een open haar proces moeten verschijnen. Het doel van dit proces zal zijn, indruk te maken op den geest der inboorlingen. Zij, die schuldig bevonden zullen worden, zul len worden gefusilleerd. Dte Italianen zijn verbaasd, want men dacht, dat de Abessynen zich geheel ge schikt hadden in de Italiaansche heer schappij, met uitzondering slechts van een kleine groep, die onder leiding van Ras Desta nog verzet bood. Men vraagt zich vooral af, hoe het mogelijk is geweest, dat de aanvallers den maarschalk zóó dicht met granaten hebben kunnen naderen. De schuldigen worden gezocht onder de leden van de vroegere officiersohool in Addis Abeba. D'e aanstichter van het complot zou intusschen, voor zoover valt na te gaan, niemand minder zijn dan Ras D'esta, die er nog steeds in slaagt den Italianen uit handen te blijven. Het staat vast, dat behalve Graziani vier personen bij den aanslag zijn ge wond. D!e toestand van generaal Liotta moet inderdaad zóó ernstig zijn, dat men aan zijn herstel twijfelt. De toestand van maarschalk Graziani is zeer bevredigend. Van generaal Liotta, die ernstiger gewond werd, is een been geamputeerd. D'e plaatselijke autoriteiten, die een on derzoek instellen, verklaren, dat niet aan een complot behoeft te worden gedacht. Het leven in de Abessynsche hoofdstad gaat gewoon door en in het geheele land is het volkomen rustig. Er zijn 2000 inboorlingen gearresteerd. HITLER OVER MOTORPROBLEMEN. Hitier heeft Zaterdag de internationale automobiel- en motorrijwiel tentoonstel ling 1937 geopend. Hij gaf een overzicht over hetgeen in de laatste vier jaren bereikt is en wat nog moet gebeuren. Van 1937 af zal de financiering der Duitsche rijksautowegen geschieden uit de opbrengsten van het Duitsche auto verkeer. Jaarlijks zullen zoodoende rond 1.000 kilometer van deze wegen voor het verkeer kunnen worden opengesteld. Het is thans noodzakelijk de laatste voorwaarden voor de productie van den nieuwen volkswagen te waarborgen en daarmede dan te beginnen. Het is ver der noodig, de Duitsche automobiel-indu strie zelf te brengen tot een duidelijk begrip van de taken, die op haar schou ders rusten, d.w.z. binnen deze industrie die beperking van types uit te voeren, die de rentabiliteit der fabrieken moge lijk maakt. Het is de hoogste taak Duitschland onafhankelijk te maken van den invoer van die stoffen, die noodig zijn voor het onderhoud en de verdere uitbreiding van deze producten. Dit geldt niet alleen voor de brandstof maar ook voor de nood zakelijke metalen of nieuwe stoffen, zoo als kunsthars. De oplossing zal gevonden worden, om dat zij gevonden moet worden. Het is mijn onwrikbaar besluit het Duitsche autoverkeerswezen onafhanke lijk te maken van de onveiligheid der internationale importen en het te plaatsen op een hechte, veilige eigen basis. Over één of twee jaar zullen wij voor onze behoeften aan brandstof en rubber onafhan- kelijk zijn van het buitenland. INVAL VAN ITALIANEN IN EEN BIOSCOOPZAAL TE SHANGHAI. Alles kort en klein geslagen. Italiaansche matrozen en officieren hebben te Shanghai een inval gedaan in oen bioscoopzaal, waar een sovjet-Rus sische film vertoond werd over den oor log in Abessynië. Twee Russen, die de film afdraaiden, werden afgeranseld. Het filmtoestel werd vernield en de film meegenomen. De schade, door de Italianen aange richt, wordt geraamd op 200.000 Chi- neesche dollars, Teiwijl deze schepelingen, behoorende tot de bemanning van den oorlogsbodem „Lepanto", het lokaal, waar de projec tie-cabine zich bevond, binnendrongen, hielden andere Italianen, onder wie zich een vijftigtal officieren en matrozen be vond, een betooging in de bioscoopzaal, en riepen „leve de duce". Zij vernielden de zitplaatsen, de ruiten en de lampen en trokken daarna weg. De twee bovenbedoelde Russen moes ten in een ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Behoort het tot de fascistische disci pline om in andersmans huis den boel kort en klein te slaan? DE ZELFBESCHIKKING DER EVAN GELISCHE KERK IN DUITSCHLAND, In kerkelijke kringen rekent men er op, dat de bij decreet van den Führer vastgestelde verkiezingen voor de evan gelische kerk pas na Paschen men spreekt van begin April zullen wor den gehouden. Drie tot vier groote kerkelijk-politieke groepen zullen daarbij tegenover elkaar staan, n.l. de belijdeniskerk, de bij den Lutherschen raad aangesloten lands- kerken, de „Duitsche christenen" en de bond voor het Duitsche christendom, ook genaamd Thueringsche richting. In een toespraak voor de provinciale gecomitteerden van de evangelische ker ken heeft rijksminister Kerrl naar ge meld wordt, aangekondigd, dat de evan gelische predikanten, die „den staat tegenwerken", zullen worden afgezet. Korte Berichten. In een electrische fabriek te Esch- weiler, bij Aken, zijn door een ontplof fing twee werklieden gedood en negen gewond, waarvan twee ernstig. De materieele schade is van weinig be- teekenis. De eohtgenoote van den Noorschen kroonprins, prinses Martha, heeft het le ven geschonken aan een zoon. Tot nu toe had het kroonprinselijk paar twee doch ters. PRINS BERNHARD VERKOUDEN. De Koningin gistermiddag op bezoek. Prins Bernhard was Zaterdag licht verkouden, zoodat Z. K. H. thuis moest blijven. De Prins was op toen de Konin gin gistermiddag van twee tot zes op bezoek in het kasteel was. Hij zat bij Haar in de hall, doch na het vertrek van H. M. zocht hij onmiddellijk het bed op. Op advies van den dokter zou Prins Bernhard ook gisteren nog binnenshuis blijven. Prinses Juliana soupeerde zonder haar gemaal in de eetzaal. De komst van Prins Aschwin is uitgesteld tot Dinsdag wanneer Prins Bernhard waarschijnlijk geheel hersteld zal zijn. Des avonds zal dan op het kasteel een intiem feestje plaatsvinden. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Mr W. G. Wendelaar heeft in de te Utrecht gehouden vergadering van de Vrouwengroep uit de Liberale Staatspar tij De Vrijheidsbond medegedeeld, dat de verkiezingen zoo goed als zeker op 26 Mei zullen wo/den gehouden. GOEDKOOPE GROENTEN IN BLIK. Dé distributie aan armen en werkloozen. De minister van sociale zaken heeft den verschillenden gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin er op gewezen woidt, dat, in het afgeloo- pen jaar belangrijke partijen groenten aan de veilingen zijn „doorgedraaid", waarvan een aanzienlijk gedeelte ten be thoeve van de distributie aan werkloozen en armlastigen vanwege het departe ment van sociale zaken is ingeblikt ge worden. Met de distributie daarvan zal thans, bij wijze van proef, in eenige gemeenten een aanvang worden gemaakt. D'e minister acht het zeer gewenscht bij de distributie dezer producten den kleinhandelaren en c.q, grossiers in de gemeenten in te schakelen. Bij inscha keling van den kleinhandel behoort aan Het Nederlandsche gezonde verstand heeft een uitstekende les gegeven. Het antwoord van Nederland op het voorstel van Duitschland ten aanzien van de territoriale onschendbaarheid vei dient, naar het oordeel van Pierre Bernus in het „Journaal des D'ébats" niet ongemerkt voorbij te gaan. D'e re geering in Den Haag heeft haar mee ning op de openhartigste manier uitge- diukt. Als niemand van zins is Neder land aan te vallen, behoeft zijn recht zich niet te laten verbrokkelen, niet in verdrag te worden vastgelegd. In het andere geval zou een aanranding van Nederland gewettigd kunnen zijn. Dé schrijver de „D'ébats" vervolgt: „Het is onmogelijk beter de onge rijmdheid van de „pactomanie" te laten uitkomen, die zich sinds den oorlog ont plooid heeft en waar des te minder voor te zeggen is, daar het geval van België de waardeloosheid van de plechtigste waarborgen heeft aangetoond. Niets is minder geruststellend dan de belofte niet tot een aanval te zullen overgaan. In het particuliere leven zou men op zijn hoede zijn voor een buurman, die zich komt verbinden niet te zullen in breken. Hetzelfde vertrouwen is jegens zulke internationale initiatieven op zijn plaats. Men kan altijd onderstellen, dat die be lofte betaald moet worden dan wel dat de voorsteller daarmede de handen vrij wil hebben om een ander aan te tas ten. Met zulke manieren kan de vrede niet stevig gevestigd worden. Het Nederlandsche gezonde verstand heeft een uitstekende les gegeven, die men met vrucht ter harte kan nemen. dezen een vastgestelde vergoeding van IV2 cent per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers mede hierin wor den betiokken, bedraagt de vergoeding voor den grossier V2 cent per blik en voor den kleinhandelaar l cent per blik. S. D. A. P. EN LANDSVERDEDIGING. Het jaarlijksche congres van de S.D.A.P. zal ditmaal reeds op 27 Februari a.s. beginnen. Na overweging der adviezen van de commissie voor het militaire vraagstuk, stelt het partijbestuur voor één nieuwe paragraaf aangaande de buitenlandsche en militaire politiek te aanvaarden. In deze nieuwe paragaaf wordt het standpunt in zake nationale ontwape ning verlaten en ook uitgesproken, dat, zoolang een internationale ontwapenings overeenkomst niet tot stand gekomen zal zijn, de partij er voor is een Nederland sche weermacht te handhaven, geschikt voor de nakoming van Volkenbondsver plichtingen, waartoe behoort de verdedi ging van het rijk en zijn overzeesche ge- biedsdeelen met bijstand van anderen in het kader van collectieve veiligheid, als mede voor die verdediging, met bijstand van anderen zonder Volkenbondsverband. Verder spreekt de paragraaf zich uit voor verdere doorvoering van het dienst plichtstelsel, tot beperking van het be- roepspersoneel bij land- en zeemacht. Hierbij komt aan de orde een amende- ment-Zandvoort, om de weermacht te be perken, alleen tot een gewapende macht, uitsluitend bestemd tot het nakomen van Volkenbondsverplichtingen en het keeren van over onze grenzen invallende benden. Burgemeesters. De heer jhr A, J. F. X. Verheyen heeft zijn ontslag ingediend als burgemeester van de gemeente Standaardbuiten. Zooals men weet was jhr Verheyen sinds eeni- gen tijd geschorst. De heer A. Zilvold, burgemeester van Westerbork, is Zaterdag op 56-jarigen leeftijd plotseling overleden. Belangrijke order voor de Nederlandsche industrie. Aan de N.V. Landaal-Schelde te Utrecht werd de belangrijke opdracht verstrekt tot levering van de complete koelinstalla ties voor de 5 stuks motorvrachtschepen van de Rio Grande do Sul, welke schepen in aanbouw zijn bij de N.V. Industriëele Mij „De Noord" te Alblasserdam (2 sche pen), N.V. Boele's Scheepswerven te Bol nes, N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwe- de" te Hardinxveld en N.V. Scheepsbouw werf „De Klop" te Sliedrecht, ieder 1 schip. Deze koelinstallaties worden vérvaar- digd in de werkplaatsen der N. V. K o n. Mij „De Schelde" te Vlissingen waarvan de N.V. Landaal te Utrecht, een dochtermaatschappij is. Dit is wel een der grootste orders welke de Hollandsche koelindustrie de laatste jaren heeft mogen noteeren. ./All n vader rookt NIEMEUER's STER TABAK VAN 25"—Ó5CT R HALF POMP Binnenland. H. M. de Koningin op reis naar Neder land. De Oslo-besprekingen. De wijziging der dienstplichtwet Distributie van groenten in blik. S.D.A.P. en landsverdediging. Buitenland. Luchtbombardementen in Spanje. Aanslag op den onder-koning van Abes synië. Inval van Italianen in een bioscoop te Shanghai. VEREENIGINGEN VOOR Z1EKEN- HUISVERPLEGING. Streekverband Zeeland opgericht. Onder leiding van den secretaris der federatie, den heer J. W. Buijze te Papen- drecht, vergaderden Zaterdagmiddag te Goes vertegenwoordigers van eenige ver- eenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Zeeland, ter bespreking van de wensche- lijkheid van het oprichten van een streek verband voor de provincie Zeeland. De voorzitter wees op het nut van een dergelijk verband. Er ontstaat meer con tact tusschen de vereenigingen in een bepaalde streek. De voorstellen, die in de federatie aan de orde komen, kunnen beter worden besproken en beoordeeld dan in een groote alg. vergadering te Utrecht. De vereenigingen kunnen elkan der van dienst zijn met haar inzichten en ervaringen, terwijl gezamenlijk het eigen werkterrein der vereenigingen kan worden verdedigd. Er zijn algemeene belangen, die door een streekverband kunnen worden behartigd en verdedigd. Het is zeker goed, dat men elkaar minstens eenmaal per jaar eens ontmoet. Ook kan in die vergaderingen een punt, dat in de streek speciaal van belang is, worden besproken. Kortom streekverban- den zijn noodzakelijk om het organisatie apparaat behoorlijk te laten werken. Bij de bespreking kwamen reeds en kele onderwerpen naar voren, die som mige vereenigingen bezig hielden en welke men graag in breeder kring zag behandeld. Waar de vereeniging voor Zuid- en Noord-Beveland nog geen besluit tot toe treding had genomen en verschillende vereenigingen niet vertegenwoordigd wa ren, werd, nadat in principe was besloten tot oprichting van een streekverband Zeeland en een reglement was vastge steld, besloten slechts een voorloopig be stuur te benoemen. Daarin werden gekozen de heeren L. Onderdijk te Middelburg, A. de Lange te Goes en A. Meertens te Terneuzen. van handen en gelaat^ schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60ct.Bii Apoth.en Drogisten bij gelaatsverzorging Purol^f^^ BOND VAN HARMONIE- EN FAN- FAREVEREENIGINGEN IN ZEELAND Zevende Solisten Concours. In „St.-Joris" te Middelburg is Zater dag het eerste gedeelte gehouden en wordt Zaterdag 27 Februari het tweede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1