De iegrooting rail Financiën. Kerknieuws Gemengd Nieuws Kunst en Wetenschap Laatste Berichten Telegrammen. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Financiën, is het volgende ontleend: De personeele belasting heeft in de laatste jaren in vele gemeenten door verhooging van het aantal opcen ten of op andere wijze een belangrijke stijging ondergaan. Die stijging vindt haar rechtvaardiging in de moeilijke financiëele omstandigheden van een aan tal gemeenten. Het is den minister van financiën niet duidelijk, wat bedoeld wordt met de op merking, dat in sommige gezinnen het aan personeele belasting te betalen be drag in bedenkelijke mate de huurwaar de nadert. De personeele belasting is een heffing naar 'den uiterlijken staat van den belastingplichtige, zoodat de opmerking, dat van een regeling van deze heffing naar draagkracht geen sprake is, minder juist voorkomt. Opneming van groenten in tabel b 1, behoorende bij de Omzetbelas- t i n g w e t, is niet geschied op grond van de omstandigheid, dat groententelers in het algemeen in minder goede om standigheden zouden verkeeren, inaar orn^ dat groenten evenals aardappelen, brood e.d. worden gerekend te behoo- ren tot de eerste levensbehoeften. Zulks kan van fruit niet worden gezegd. Wat de leeningpolitiek van h e t R ij k en de rijksfondsen betreft, wil het den minister voorkomen, dat men in tweeërlei opzicht van een verkeerde praemisse is uitgegaan. Van een kunst- matigen druk op den rentevoet is geen sprake geweest. De uitgifte van de jong ste staatsleening is geschied overeen komstig de openmarkt-condities, die ten dage van de uitgifte waren te bedingen. Voorts acht de minister het niet juist de belangen van enkele rijksfond- s e n te stellen tegenover het algemeen rijksbelang. Evenzeer acht hij het on juist de terugbrenging van de staats schuld naar lager rentepeil in verband te brengen met de bestaansmogelijkheid van die instellingen. Zouden er door die vermindering van de rentabiliteit der fondsbeleggingen tekorten in de fondsen ontstaan, dan zal daarin eventueel op andere wijze zijn te voorzien, maar nim mer mag dit een reden zijn de daling van den rentevoet op de open markt bij de belegging der fondsgelden niet te vol gen. De fondsen zijn zeker niet ingesteld om een beleggingspolitiek te volgen, die tracht de rentabiliteit van de beleggingen zoo hoog mogelijk te houden. Bij de uit giften van staatsleeningen is van mis bruik van de fondsgelden met het doel kunstmatig een lageren rentevoet te fotr- ceeren, geen sprake geweest. Het succes van de jongste 3 pet staatsleening vormt daar te allen overvloede wel het door slaand bewijs voor. De regeering kan geen gevolg geven aan den door eenige leden geuiten wensch om aan de handelingen van het egalisatiefonds eenige openbaar heid te geven door op gezette tijden een verslag te doen verschijnen omtrent de verrichte transacties. gaderde de Ghr.-Hist. Kiesvereeniging onder leiding van den voorzitter den heer M. D'uijnkerke. Db aftredende bestuursleden de heeren M. D'uijnkerke en G. Philipse werden herkozen. Besproken werd de groslijst, het verkiezingsmanifest enz. Na huishoudelijke bezigheden hield de heer Philipse een inleiding over de In lichting der Gemeente. Dte voorzitter dankt den inleider voor deze eenvoudige doch heldere uiteenzet ting. Wemeldige. Gisterenavond werd van wege de afd. van den Ghr. Landarbei- dersbond een openbare vergadering ge houden over het onderwerp: „Kan een Ghr. arbeider socialistisch georganiseerd zijn". D's de Bruin, Ned. Herv. predikant, be sprak de princiipieele zijde van deze zaak, en ging na -wat de eisch Gods is voor den mensch op elk levensgebied. Gods Woord kent hier geen neutraliteit. Een binnenkamer-Christendom is geen Chris tendom, want wat i n een mensch zit, komt er ook u i t. Als er niets uitkomt, zitter niets in. Spreker 'teekende de socia>- listische spot met het Christendom ook nog in dezen tijd, aan de hand van een plaat uit een der socialistische vakbla den, en wees met groote overtuiging op wat onze plicht als christenarbeider is. De heer Vingerling besprak de practi- sche zijde van het onderwerp. Hij' wees er op, hoe de socialistische vakbeweging in haar naam (in tegenstelling met Roomsch-Katholieke en Ghr. vakorgani saties) zorgvuldig haar beginselen ver zwijgt, hoe zijl haar z.g. algemeen ka rakter en neutraliteit duidelijk tot een leugen maakt, door communistische ar beiders en arbeiders die lid waren van Landbouw en Maatschappij! te royeeren. Door de nauwe vereeniging van „partij en vakbeweging" zijn alle biji het N.V.V. aangesloten vakorganisaties en haar le den mee verantwoordelijk voor alle socia listische propaganda en socialistische daden. Ten slotte wees spr. er op, d'ait in ons vaderland practijk geworden is, wat de Lhr. vakbeweging van meet af gepropa geerd heeft: sociale wetgeving, bedrijf s- radenwet, verbindendverklaring. Van de gelegenheid om vragen te stel- n Jero e.6en gebruik gemaakt, waarna Ds de Bruin op gebruikelijke wij'ze ein digde. Grljpskerke. Woensdagavond hield de Geitenfokvereeniging „Ons Belang" haar jaarlijksche algemeene vergadering on der voorzitterschap van dhr A. P. Rotte. Uit de verslagen Week, dat het ledental met 4 steeg tot 68. D'e ontvangsten be droegen f 138.70, de uitgaven f 105.45. Besloten werd a.s. zomer weder een keuring te doen plaats vinden. Tot af- slachter der jonge geitjes werd herbe noemd dhr G. de Voogd. N. en St. Joosland. Gemeente raad. Afwezig de heer de Kater. Daar het de eerste vergadering in 1937 was, memoreerde de voorzitter enkele gebeur tenissen in 1936, o. a. de verloving van Prinses Juliana. Na eenige bespreking en toelichting door den voorzitter werd z. h. s't. besloten tot toetreding tot de gemeenschappelijke rege ling betreffende het Streekplan Walche ren. Op verzoek van de Vereen, v. Ghr. L. O. alhier werd besloten een voorschot toe te 'kennen van 80 pet. van de kosten inge volge art. 101 der L.O.-wet over het jaar 1937, ten bedrage van f 685. Een verzoek van huurders van wonin gen der Woningbouwvereniging om ver laging van huur werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien dit verzoek is ge schied buiten het bestuur der vereeniging om. Op verzoek van Ged. Staten werd be sloten, de in de vorige vergadering vast gestelde verordening op het schoolgeld zoodanig te wijzigen, dat 'het maximum- schoolgeld wordt verhoogd en dat er meer klassen zullen zijn. De voorz. deelde mede, dat een raming is gemaakt van de inrichting van de nieu we begraafplaats met lijkenhuis, tevens wachtlokaal, inrijhek, beplanting enz. waaruit blijkt, dat zoo ongeveer f 2500 noodig zal zijn. D'e Raad vond goed dit bedrag zoo noo dig te leenen. De heer Van Eenennaam besprak hier bij de wenschelijk'heid over te gaan tot aanschaffing van een rijdende baar, ter wijl de heer de Goffau wees op de wen- schelijkheid van verdeeling der eigen gra ven in klassen, waarop de voorz. ant woordde, dat dit onder het oog gezien zal worden, zoodra de aanleg klaar is. De voorz. deelde mede, dat hem verlof is verleeend van 18 Febr. tot 18 Maart. De heer van Eenennaam vroeg of nog geen aanvang gemaakt kan worden met de verstrekking van goedkoop gehakt in blik en margarine aan werkloozen, waar op de voorz. antwoordde, dat hiermee be gonnen zal worden, zoodra dit met het oog op den duur der werkloosheid van de betrokkenen mogelijk is. De heer van Eenennaam betoogde voorts, dat de loonen in de werkverschaf fing verdiend, veel te laag zijn. De voorz. zei, dat uit de loonstaat van de afgeloopen week gebleken is, dat het gemiddelde uurloon ruim 25 ct. bedroeg terwijl voor deze gemeente een basis van 22 ct. is vastgesteld. Het uurloon 'is dus gemiddeld niet te laag, aldus spr. Toch is er deze week weinig verdiend door het zeer groote -ge- tijverlet. Naar hem is gebleken kan hier in verbetering worden gebracht, als de werkloozen des morgens een half uur vroeger beginnen en des avonds een half uur langer werken, dan kunnen wel vol doende uren gewerkt worden, vooral nu de dagen steeds langer worden. De heer van Eenennaam sprak niet te gen, 'dat het uurloon voldende is, doch 'hij 'kijkt naar het eindbedrag. Dhr Eikenhout zei, dat er niet altijd gelegenheid is, een voldoend aantal uren te werken. De Voorz. was van meening, dat bij eenigien goeden wil bij de werMoozen wel gemiddeld 45 uur gewerkt kan worden. De heer Verlare bepleitte het maken van 'zwemhokjes aan het kanaal door jeugdige werkloozen, ten einde betere kleedgelegenheid daar te verkrijgen, waar op de heer Eikenhout opmerkte, dat het dan met het oog op de kosten van toe zicht wenschelijk zou zijn, dat een zwem- club werd opgericht. Tot gemachtigden voor het Streekplan Walcheren werden benoemd de voorzitter en wethouder Klom-pe, terwijl weth. van Strien als plaatsvervanger werd aange wezen. Daarna Sluiting. Veere. Gemeenteraad. Donderdag middag vergaderde de Raad. Afwezig dhr F. J. Gastel door ziekte. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten in zake het verkoopen van gemeentegrond aan dhr Bernhut groot 31.40 Aren en het koopen der gronden en wallen, het z.g. Noordje, van F. J. Castel, groot 2 H.A. 9 A. 80 c.A. Een besluit van Gedep. Sta ten over de heffing der schoolgelden. Door de Commissie van Beheer Straat weg Veere-Middelburg is een koperen plaat aangeboden, -die met dank wordt aanvaard. Ingekomen een besluit van Gedep. Sta ten waarin ze concessie verkenen tot het aanleggen van een waterleiding oip Wal cheren en 4 plaatsen op Noord-Beve land. Ingekomen van den minister van so ciale zaken de bekende circulaire inzake verstrekking van margarine en gehakt in blik. Ingekomen is een circulaire over Voor zieningsfonds Kunstenaars. Verwacht wordt -dat een deelnemende gemeente voor iedere kunstenaar f 1,25 moet be talen per maand. Daar er in deze ge meente een 13-tal wonen, zou het voor Veere worden 13 maal f 1,25 maal 12. Het besluit der vorige vergadering wordt gehandhaafd; uit financieel oogpunt is deelname onmogelijk. De voorz. deelt mede, dat de gekochte brandspuit nog niet is gearriveerd, omj dat in de plaats waar hij gekocht is de nieuwe nog niet is afgeleverd. De voorz. deelt mede dat de circulaire inzake fonds voor bijzondere nooden in bespreking is biji een commissie uit de Diaconieën enz. Tot samenwerking is be sloten. Nu kwam in bespreking het streekplan voor Walcheren. De voorz. en weth. v. Beveren deelen mede dat ze verschillende vergaderingen hebben bijgewoond. B. en W. stellen voor de regeling goed te keu ren. Aldus besloten. De voorz. stelt nu voor om een ver zoek te richten tot den Minister van Landb. en Visscherij, inzake steun aan de garnalenvisschers en hierin met an dere gemeenten samen te werken. Aldus besloten. Een verzoek was ingekomen van bewo ners Veerscheweg en Zandijk om den electriciteitskabel door te trekken. B. en W. worden gemachtigd om hierover met de B.Z.E.M. te onderhandelen. Ingekomen -was een koopprijs voor de voorbereidingsschool. Deze werd nader bespraken in geheime zitting. Na her opening deelt de voorzitter mede, dat hierover nog nader zal onderhandeld worden. Nu kwam aan de orde het plan tot uitvoering van werken in de gemeente (rioleering, vernieuwing, bestrating enz.) De voorz. had zijn plan uitvoerig om schreven en toegelicht. Alle leden waren het volkomen hiermee eens. Besloten werd dit alles zoo mogelijk ten uitvoer te brengen als werkobjecten. Door dhr J. v. Beveren werd voorgesteld om te vra gen aan het bestuur van het Godshuis o-m de mannen uit deze inrichting geen werk te laten verrichten bij' particulieren daar dit werk wordt ontnomen aan de werkloozen. Aldus besloten. Koudekerke. Gisteravond hield de afd. van den Ghr.' Boeren- en Tuindersbond alhier haar 3e jaarvergadering onder leiding van dhr J. Simonse Jr. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de afd. met 3 leden was uitgebreid en thans 30 leden heeft. Uitgegeven was f 2090,40, uitgaven f 2072,91. Het verzoek van het hoofdbestuur van den Ghr. Land- arbeidersbond om het collectief contract ook voor '37 vast te stellen zooals het vorige, met de bepaling, indien het nood zakelijk lijkt, het naar omstandigheden te wijzigen, werd ingewilligd. Felicitaties werden gebracht door den Chr. Landarb-eidersbon-d en Patrimo nium. Ddor J. Bosselaar, voorz. van de ge westelijke afd. werd een lezing gehouden over het onderwerp „Bedrijfsordening in den landbouw" Hierop volgde nog eenige bespreking. Verschillende vragen over crisismaat regelen werden gesteld en door den spre ker beantwoord. Gisteravond kwam de Tuinbouw- vereeniging alhier in jaarvergadering bijeen on-der leiding van dhr L. JanseCz. Uit het verslag van den secretaris bleek o.m. dat de vereen. 36 leden telt. De pen ningmeester had een batig saldo van f 37,06. Op het verzoek van de Z.L.M. om aan sluiting bij' een Tuihbouwcommissie werd nog geen beslissing genomen. Door enkele leden werd toezegging ge daan dezen z-omer weer proeven te nemen met sla en bloemkool. Kats. Maandag vergaderde de Raad. Ingekomen is een verzoek van den heer M. J. Tieman, die als kolenhandelaar vraagt om. in het vervolg in aanmerking te mogen komen om kolen aan de ge meente te leveren. Waar de-heer Tieman geen kolenhandelaar is, maar slijter, wordt afwijzend beschikt. Tot den bouw van een brandspuithuis je bij de Nieuwe school wordt besloten. Besloten wordt tot instelling van een vrijwillige brandweer; met als te benoe men commandant C. A. v. d. Maas. Hoek. D'e afdeeling Hoek van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield haar laatste schieting voor den wedstrijd op Dinsdag. D-e uitslag was als volgt: 1. J. de Kraker gem. 92 p.; 2. J. de Futter Szn. 91 p.; 3. L. M. Maas 88 p.; 4. J. v. Drongelen 86 p.; Joh de Ritter 85 p.; 6. G. F. Dieleman 84 p.; 7. G. K. Tollenaar 84 p.; 8. J. Op enneer 84 p. Tholetr. Ook in deze gemeente heerschen momenteel op vrij ernstige wijze de ma zelen, zoodat de laagste klasse der O.L. school gesloten is geworden. Poortvliet. Dinsdagavond reed een auto van dhr G. de Jonge alhier, beladen met brooden, 'die voor den bakker F. v. d. Graaf hij de klanten te Strienham moesten worden bezorgd, ter hoogte van de Zand- hoeve in de watergang. De auto kantelde opzij, zoodat de chauffeur en het zoon tje van den bakker eenige moeite hadden er uit te komen. Slechts een klein aan tal brooden was nog bruikbaar. De rest was doorweekt met water en bemodde-rd. Het ongeluk is te wijten aan een defect van de stuurinrichting. Later op den avond is de auto op den wal gesleept. De inzittenden kwamen er met den schrik en een nat pak af. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jutphaas, J. F. Klame-r te Ter Aa; te Oudega, C. Aalders, cand. en hulppred. te Wijk aan Zee. Aangenomen naar Grollo en Soho-onloo, P. Inberg, cand. te IJho-rst. Geref. Kerken, Beroepen te Breukelen, M. de Goede te Oapelle a. d. IJssel. ChT. Geref. Kerk. Beroepen te Bunschoten, M. Holtrop te Hilversum. I Beroepingswerk. De kerke- raad van de Geref. Kerk te Zaandam heeft aan de gemeente mededeeling ge daan, dat binnenkort tot het beroepen van een derden predikant zal worden overgegaan. Kerkinstitueering. Door de olassis Apeldoorn der Gbr. Geref. Kerk is besloten te Nijmegen een Ghr. Geref. Gemeente te institueeren. Deschorsing van Da J. G. Knottnerus. Een vacantie- r eis je naar Zwitserland. De uitspraak van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland, waarbij Bs J. 'G. Knott nerus, N-ed. Herv. predikant te Varsse- veld, wegens verstoring van orde en rust, voor een maand geschorst is met behoud van tractement, is j.l. Zondag van den kansel in Varsseveld medegedeeld. Vanwege het vacantiebureau van den Bond van Ned. Predikanten is aan Ds en Mevr. Knottnerus een verblijf van een maand in Lugano (Zuid-Zwitserland) aangeboden. Ds Knottnerus heeft hier door van zijn oorspronkelijk plan om te gen deze uitspraak in cassatie te gaan, afgezien, en het Prov. Kerkbestuur en den kerkeraad ter plaatse bericht, dat hem dit blijk van sympathie uit de predi kantenwereld meer waard is, dan wat aan eerherstel langs den weg van kerke lijke processen te verkrijgen zou zijn. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Moutfabriek afgebrand. De directeur gearresteerd. Een felle brand heeft gisteravond te Gennep gewoed in de vier verdiepingen hooge fabriek van de N.V. Moutfabriek „Aurora", In het tijdsbestek van een uur stond de geheele fabriek in lichter laaie. De brandweer, die men even na het uitbreken van den brand had gealar meerd, kon tegen de enorme vuurzee niets uitrichten. De fabriek brandde geheel uit. Doordat de vele machines zijn vernield, is de schade zeer aanzienlijk. In verloop van 15 jaar is dit de vijfde brand bij „Aurora". De marechaussee heeft den directeur Beckers gearresteerd, onder verdenking den brand te hebben gesticht. Ook twee van zijn arbeiders zijn in hechtenis ge nomen. De heer Beckers is ook bekend uit "'het Lutine-drama. In -de onmii'ddellijike nabijheid van den heer Beckers vond men een vuurhaard, die echter uitgedoofd was. Ook de trap naar de bovenverdieping was grootendeeis döor brand vernield. Bij nader -onderzoek trof men boven in het gebouw nog twee vuurhaarden aan, die op grooten afstand van elkaar waren gelegen -en fel brand den. Kort na het uitbreken van den 'brand drong de marechaussee het gehouw bin nen. Zij' trof daar de heer Beckers en drie werklieden aan, die 'allen werden gearres* teerd, De werklieden werden later in vrij heid gesteld. Het gebouw en de inventaris waren boog verzekerd; ook was een bedrijfsver- zekering afgesloten. De totale verzeke- ringssom beloopt f 150.000. Taxi door tram gegre pen. Dinsdagavond is te Zandvoort op een overweg een taxi -door een tram gegrepen. De taxi, een nog vrijwel nieuwe wagen, werd bestuurd door mevr. R., uit Heem stede, die -onder toezicht van den chauf feur reed. Op den overweg ging het klO'ksignaal ten teeken,, dat een tram trein in aantocht was. Onverklaarbaar merkte de bestuurster de uit Zandvoort naderende tram niet op en reed door, met het noodlottig gevolg, dat midden op den overweg de auto door de tram in de flank werd gegrepen. De gevolgen waren ernstig; mevr. R. werd zwaar gewond en brak o.m. een dij been; haar echtgenoot, die achter in de auto zat, werd aan een oog ernstig door glas gekwetst. De chauffeur kwam met -den schrik vrij'. Van een zoldertrap ge vallen. De 12-jarige P. uit Luttelherpt (bij: Heusden) viel gisteren van een zol dertrap toen hij: een vracht -kippenvoer naar beneden wilde brengen. In zorgwekkenden toestand werd de jongen naar het ziekenhuis in Den Bosch vervoerd, waar hij' is -overleden. Wervelwind boven Bergh. Boven de gemeente Bergh stak Dinsdag avond plotseling een wervelwind op, ver gezeld gaande van onweer en hagelbuien. In Beek (bijl Bergh), waar de storm -het hevigst woedde, werden verscheidene huizen beschadigd. Van de woning van de familie Bosman werd het dak afge rukt. Ongelukkige sprong. Gistermorgen is een arbeider, werkzaam bij' den aanleg van het rijwielpad tus- schen Alkmaar en den Helder, de 31- jarige S., van een rijdende vrachtauto ge sprongen en door de gladheid van den weg eronder terecht gekomen. Het slacht offer kreeg den zwaar geladen wagen over het lichaam en is kort daaroip aan de gevolgen overleden. Hij: laat een vrouw met drie kinderen achter. „Zuid-Bevelandsch Capeila Koor". Onder leiding van dhr S. J. Tamminga gaf bovengenoemd koor gisteravond een uitvoering in de Concertzaal te Middel burg. De belangstelling was echter uiterst ge ring. Wat jammer toch, want wat werd geboden, was zang van hoog gehalte. Een leege zaal geeft weinig moed; 't zingen valt veel „zwaarder" en toch werd het een avond van waar genot. Dhr Tamminga beschikt over uitste kende stemmen, terwijl de onderlinge verhouding valt te roemen en juist is be paald. We noemen een drietal o-ud-Ne- derlandsche volksliederen bewerkt door Julius Röntgen (waarom het Wilhelmus achteraan en dan in vlug tempo?) Van fijne voordracht getuigden wel de oud- Nederlandsche kerstliederen door Rönt gen, de liederen van Schubert en--- Du Hirte Israels van Bortnyanski (mooie bassen). De dynamische verschillen wor den zoo aangebracht, dat alles natuurlijk blijft, niet overdreven. Tamminga durft ook wat aan. „Die zwölf Rauber" een 4 tot 9-stem- mige bewerking door Otto Lies en dan het 5 st. Madrigaal „Wach auf" door Thomas Batesom, vragen een volkomen beheersching. Zulke polynhone muziek stelt aan het koor zware eischen. De proef werd echter goed doorstaan; er werd zonder aarzelen gezongen. Zeker -onder invloed van de geringe belang stelling was tot enkele coupures besloten. Op verzoek werd toch het slotnummer nog gezongen: „De spijskaart" van Zöll- ner. Dit was evenwel van een totaal an der karakter dan het voorafgaande ma drigaal, zoodat het paste als. Maar overigens alle hulde voor dhr Tamminga en -zijn zangers, die een avond gaven van intens genot, een zang, de moeite van het aanhooren overwaard. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond Heden hield te Middelburg, in een bui tengewone vergadering van genoemden Bond, onder voorzitterschap van Mr P. Dieleman, Ir M. J. W. Roegholt uit Utrecht eeu voordracht over „Toepas sing van het asfalt in de wegenbouw- kunde en 'de waterbouwtecimiek''. Zijn mededeelingen bevatten o.a. vele gegevens door spreker tijdens een studie reis in Amerika verkregen. Spreker begon met een uiteenzetting over de physische en chemische eigen schappen van het materiaal asfalt, er den nadruk op vestigend, dat asfalt een bij- uitstel nationaal product is geworden, dat in -de fabrieken der Koninklijke te Rotterdam vervaardigd wordt. Na vervolgens een historische inlei ding gegeven te hebben over de gebruiks mogelijkheden van asfalt voor verschil lende doeleinden besloot spreker het eer ste gedeelte van zijn voordracht met een vrij uitvoerige verklaring van de tech niek, die bij' den aanleg van een moder nen gro-fdicht asfaltbetonweg toepassing vindt. In 't kOTt werd ook iets over het z.g. zandasfalt medegedeeld. Het tweede gedeelte der voordracht omvatte sprekers ervaringen in Amerika, waarbij uiteraard naar voren kwam, dat in dit land allerlei nieuwe deels zeer ge compliceerde en enorme machines bij! -den bouw van asfaltwegen werden gebruikt. Geheel nieuw waren twee waterbouw kundige procedé's, die spr. in Amerika in toepassing had gezien. Het eerste betrof de stroomregeling van de Mississippi, waar ontzaggelijke water massa's in de laatste jaren met behulp van geweldige asfaltplaten in bedwang worden gehouden. Over deze werkwijze werden tal van bijzonderheden medege deeld. De tweede toepassing gold het gebruik van asfalt bij het aanleggen van haven- pieren in Galveston, waardoor men een zoo groot mogelijke resistentie tegen stormschade heeft bereikt. Na de pauze werd door Dr Roegholt aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes het gesprokene toegelicht. Middelburg. De openbare les van de Ambachtsschool. De vlag wappert van het gebouw der Am bachtsschool en binnen is een p'lantenver- siering aangebracht, beide ter gelegenheid van de jaarlijksche openbare les. In de afdeeling machine-bankwer'k'en waren de leerlingen druk beizig aan het mlaken van nieuwe onderdeden voor -de gebruikte brandspuit, aangekocht vo-or de gemeenlte Kats, welke spuit een grondige herstelling noodig 'heeft. De afdeeling voor opleiding voor de electriciens is grootendeeis met eigen krachten flink uitgebreid. Daardoor is er beter gelegenheid tot monteeren van ma chines e.d, D'e belangrijkste aanwinst is echter 'het apparaat voor electrisch las- sohen. In de afdeeling timmeren kon men zien het vervaardigen van vleugels voor zweef vliegtuigen. Het ongeval met de Hertog Hendrik. D'EN HAAG. Blijkens nadere berichten van den commandant van H. M.'s Hertog Hendrik is het ongeval een gevolg van het breken van de schacht van het anker, en niet, zooals eerst werd gemeld, van het krabben van het anker. De sleepboot Viking van een bergings-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3