De Eerste Kamer over de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Staten-Generaal Binnenland De komende verkiezingen. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 11S Het ontwerp tot kwijtschelding van voorschot aangenomen. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Abonnementsprijs f"50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.50. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer kwam aan de orde het wetsontwerp tot vermindering van de vordering op de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij, wegens rentelooze voorschotten. De heer D1' A n s e m h o u r g (N.S.B.) betoogt, dat de Z. V. T. M. noodlijdend is. Hij vroeg zich af, hoe het beheer van deze traanwiegmaatschappij is geweest. Er schij nen hooge Salarissen en hooge vergoedin gen te zijn uitbetaald. In den Raad van Toezicht zitten drie Belgen. Het geld der belastingbetalers is naar de maan. Aan de maatschappij wordt nu 2 a 3 millioen geschonken, m'aar de functionarissen blijven. De N. S. B. fractie is bereid vóór het wetsontwerp te stemmen, mits de direc teur, de twee leden van Ged. Staten van Zeeland in den Raad van Toezicht en de hnitenlandsohe commissarissen ontslagen worden. De heer M o 1 t m a k e r (S. D.) be treurde het, dat van deze aangelegenheid nu een politieke kwestie wordt gemaakt. Al wil men de concentratie der Nederl'and- sc'he tramwegen in een Noorder-, Zuider en Middennet niet, waarom wil de minis ter in Zeeuwsch-Vlaanderen niet één tramwegonderneming? Is deze saneering van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij. nu een feit ge worden, dan staat het rijk vrijwel mach teloos jegens een onbekwaam of onwillig beheer. Het wetsontwerp moet gebruikt worden om druk tot saneering uit te oefe nen. De minister kan voorschriften geven voor de uitoefening van het bedrijf, maar die haten alleen als een fusie wordt verkregen. Kan het hij de reorganisatie ontslagen personeel niet een uitkeering ontvangen? Ten slotte dringt spr. er op aan, ver schillende misstanden bij dit bedrijf te on derzoeken: de directeur had een inkomen van f20.000 per jaar, terwijl er slechts enkele tonnen aan vracht weTden ontvan gen. Zal de minister de fusie der drie maat schappijen eischen? Minister Van Lidth de Jende constateert in zijn antwoord, dat de meeste vragen van den heer D'An- sembougg reeds in de memorie van ant woord zijn beantwoord. Bovendien zijn er nu heel andere toestanden dan in 1929. Nu gelden andere regels. De Staat scheldt (het grootste deel van het rentelooze voorschot kwijt. Deze tram maatschappij maakt geen uitzondering op den regel, dat zulke voorschotten geheel moeten worden afgeschreven. Bovendien brengen ook hier de aandeelhouders een offer. Toen deze directeur tot zijn taak werd geroepen, was de financieele toe stand der maatschappij treurig. Hij heeft haar weer tot .bloei gebracht, doch daar na kwamen de crisis-omstandigheden als voor alle tramwegen. De minister zal geen gevolg geven aan den eisch tot ontslag van den directeur. Het is aan de aandeelhouders uit te maken, wie commissarissen moeten zijn. Wat de drie Zeeuwsch-Vlaamsche maat schappijen betreft, Hulst-Walsoor den is eigenlijk al één met de Zeeuwsch-Vlaam sche. Er is een oommissie bezig te onder handelen over samengaan ook met de tram Bresikens-Maldeghem. Spr. hoopt, dat de fusie zal tot stand komen. Wat het personeel betreft is dezelfde gedragslijn gevolgd als hij vorige, soort gelijke tramwegmaatschappijen. Op initia tief van den minister wordt een regeling bevorderd voor het ontslagen personeel. Ged. Staten zijn voorts tot een offer be reid, als de fusie tot stand komt. Met of zonder fusie is een regeling voor het per soneel noodig. Hierna is dit wetsontwerp, met alleen de N. S. B.-ers tegen, z. h. st. goedgekeurd MINISTER SPAAK OVER BELGIë'S VERHOUDING TOT NEDERLAND. De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken, Spaak, heeft bij de behan deling van de begrooting van buiten- landsche zaken in de Kamer ook de Ne- derlandsch-Belgische betrekkingen, be sproken. Na te hebben verklaard, dat België op de a.s. conferentie der Oslostaten te Den Haag concrete voorstellen tot bevor dering van het onderlinge handelsver keer zal indienen, en dat een vertegen woordiger van het departement van Landbouw aan deze besprekingen zal deelnemen, die speciaal zal hebben te waken voor de belangen van den Bel gischen landbouw, herinnerde de heer Spaak er aan, aldus het „Handelsblad", dat België op het oogenblik in een be langrijk proces met Nederland is gewik keld. „Dit proces doet echter, naar de Nederlandsche regeering, en ook ik zelf, reeds bij herhaling hebben verklaard, in geenen deele afbreuk aan de zeer vriend schappelijke en zeer hartelijke betrekkin gen tusschen België en Nederland", aldus de minister. Men moet niet trachten de verschillen de Nederlandsch-Belgische kwesties stuk voor stuk op te lossen, maar er dient gestreefd te worden naar een integrale oplossing van het geheele complex van vraagstukken. België wenscht geen rege ling in stukjes en beetjes, doch een op lossing en bloc. Deze zal echter pas mogelijk zijn als het proces voor het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag beëindigd is en als België en Nederland het eens zijn geworden over de herzie ning van het tractaat van 1839. DE AFSLUITING VAN SPANJE's GRENZEN. Frankrijk treft maatregelen. Tot „verzegeling" van. de grens tusschen Frankrijk en Spanje zijn, naar Un. Press meldt, krachtige maatregelen getroffen. De Fransche grens zal nog slechts open zijn voor reizigers, die een speciale mach tiging tot het passeeren van de grens hebben en het doel van hun reis kunnen bewijzen, verder voor vluchtelingen uit Spanje, die in het bezit zijn van geldige papieren. Intusschen houdt men zich bezig met de kwestie der kustblokkade, welke in den nacht van 6 op 7 Maart van kracht wordt. Uit een officieel rapport blijkt, dat mo menteel 33 oorlogsschepen van Duitsche, Italiaansche, Britsche en Fransche na tionaliteit in de Spaansche wateren zijn gestationneerd. De schepen zullen waar schijnlijk de kern van de internationale controle-vloot vormen. De bewaking van de lucht boven de FranschSpaansche grens zal den Fran- schen autoriteiten echter aanzienlijk groo- tere moeilijkheden baren dan de con trole van de landgrens. Neutrale waarnemers verklaarden, dat generaal Franco na de invoering van de internationale controle veruit de beste vooruitzichten heeft, om den oorlog te winnen. Zij wijzen er op, dat de regeering heer en meester is in gebieden, welke hoofdzakelijk wijn en fruit produceeren, terwijl bijna alle Spaansche gebieden, welke vee, melk, boter, koren, suiker en olijfolie leveren, in de macht van gene raal Franco zijn. Van nog meer belang is het feit, dat de regeering slechts over een zeer klei nen voorraad mineralen beschikt, terwijl Franco daarentegen rijke voorraden koper ijzer en lood te zijner beschikking heeft. Franco 'is voorts in het bezit van 80 pro cent van alle Spaansche wapenarsenalen en wapen- en munitiefabrieken. Omtrent de krijgsverrichtingen wordt gemeld, dat vliegtuig-eskaders van de op standelingen den weg MadridCuenca door bombardementen dermate hebben vernield, dat verscheidene dagen noodig zullen zijn, om den weg weder begaan baar te maken. Naar uit Salamanca vernomen wordt, zijn ook de andere zijwegen van Madrid tengevolge van de hevige bombardemen ten dermate toegetakeld, dat zij nauwe lijks meer te gebruiken zijn. Dag en nacht houden vliegtuigen den ring rond de hoofdstad gesloten, zoodat alle voer tuigen, die nog een poging wagen over de niet-bezette wegen door de vuurzöne heen te breken, door luchtbombardemen ten totaal worden vernietigd. Een luchtgevecht. Boven Tarancon, 70 km. ten zuidoost ten van Madrid, is een groot luchtge vecht geleverd, waaraan door totaal 50 vliegmachines werd deelgenomen. Door de bommen, die de nationalistische ma chines lieten vallen, zijn tal van huizen vernield, negen miensohten .gedood en twintig gewond. Het eerst verschenen door jachtvlieg tuigen vergezelde bommenwerpers der nationalisten boven de stad, die in tien minuten tijd een regen van bommen lieten neerdalen. De machines waren juist lagei gaan vliegen, om de stad met machinegeweren te bestoken, toen uit de laaghangende wolken twintig jacht vliegtuigen der roode regeering naar be neden schoten. Veertig minuten lang vlogen de macnines om elkaar heen, doken pijlsnel naar beneden, of schroef den zich naar boven, doch ten slotte konden de aanvallers ontkomen, zonder verliezen te hebben geleden. HET GROOTE DEFENSIE-DEBAT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS BEGONNEN. Redevoering van Neville Chamberlain. D'e groote debatten in het Engelsche la gerhuis hebben gisternamiddag met de indiening, door Neville Chamberlain, van het ontwerp weerbaarheidsleening, een aanvang genomen. De labourfractie is voornemens, een felle oppositie tegen de defensie-voorstel len der regeering te ontketenen, speciaal tegen de voorgenomen enorme weerbaar heidsleening. D'e labours zijn van oordeel, dat de voor bewapening benoodigde be dragen uitsluitend in de opbrengst der belastingen moeten worden gevonden. Ter inleiding van de discussies lichtte de minister van de schatkist, Neville Chamberlain het ontwerp toe: Het voornemen der regeering, om haar toevlucht te nemen tot een defensie-lee ning of gedurende de 5 volgende jaren be- gTootingsoverschotten voor verdedigings doeleinden te besteden, zulks tot een be drag van 400.000.000 pond sterling, vindt een afboende rechtvaardiging in de hui dige wereldsituatie, die zonder precedent is in de geschiedenis. Indien de oppositie met zooveel verba zing dat bedrag van vier honderd mil lioen vernomen heeft, dan is dat een be wijs, dat zij zich geen rekenschap geeft van den geweldigen omvang van de taak, waarvoor de regeering zich gesteld ziet. Onze defensieplannen zijn niet tegen die of die mogendheid, of groepen van mogendheden gericht, maar het is de plicht der regeering een verdedigingspro gram voor te stellen, dat zij voor de vei ligheid van het imperium noodzakelijk acht. Het is absoluut onjuist te meenen, dat de Britsche defensie-maatregelen tot een oorlog zouden kunnen leiden. Veeleer zal Fugelands defensie den vrede dienen en tot handhaving van de wereldorde bijdra gen. Vrede en ontwapening zijn begeerens- waardige objeoten, zij kunnen echter niet door één mogendheid alleen worden ver- kiegen. Echter, overal en altijd waar wij andere volken vinden, die naar vrede en ontwapening streven, zullen wij ons in hun gezelschap bevinden en met hen trachten een vruchtbaarder, gezonder en waardiger oplossing te vinden. GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. D'e voorstanders van een krachtige anti- Japansche politiek in de centrale execu tieve politiek der Kwomintang te Nan king stelt alle pogingen in het werk, om de Kwomintang een aantal resoluties fe doen aannemen, welke indien zij zouden worden goedgekeurd, gelijk zullen staan met een oorlogsverklaring aan Japan. Feng Joe Tsjang drong aan op de aanneming van een resolutie, waarin een „overeenkomst" met sovjet-Rusland en gelijktijdig een actie van de zijde der Ghi- neesche regeering, om de verloren gebie den met inbegrip van Mandsjoerije te herwinnen, werd geëischt. De griep-epidemie in Europa. Uit de statistische gegevens, verzameld door de afdeeling volksgezondheid van den Volkenbond, blijkt, dat gedurende de jongste griepepidenie in Ehropa, de meeste slachtoffers in Engeland zijn ge vallen. Ofschoon de epidemie een tamelijk groe ten omvang had, was zij over het alge meen van een mild karakter. In Engeland waren 4 millioen personen gedurende de jaarwisseling door de ziek te aangetast. In 122 groote steden was hef sterftecijfer 17 pro mille en in Lon den 22.1 pro mille. Het grootst aantal sterfgevallen kwam voor onder oudere menschen. Ook in de groote steden van Duitsch- land heerschte de influenza hevig, maar zij kon toch geenszins een vergelijking doorstaan met die van 1918'1919. Loonsverhooging met 5 pet. in Belgiische mijnen. D'e gemengde commissie, welke is sa mengesteld uit vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers uit de steen koolindustrie, heeft naar de „Telegr." meldt, besloten met ingang van 14 Febr. een algemeene loonsverhooging van 5 pet. toe te kennen. Korte Berichten. Volgens de laatste officiëele schat tingen zijn bij de overstroomingen in Mozambique nog geen honderd inboor lingen om het leven gekomen. Meer dan duizend bewoners, die men aanvankelijk verloren achtte, konden gered worden. De Amerikaansche vlieger Lindbergh heeft tusschen Cairo en Bagdad een nood landing gemaakt. De vlieger en zijn vrouw ongedeerd zijn. Men is te Warschau een uitgebreide zwendelpartij in deviezen op het spoor gekomen en heeft een ambtenaar van een aldaar gevestigd groot finan- ciëel bureau in hechtenis genomen, Niet minder dan vijftien handelsfirma's zijn bij deze deviezenaffaire betrokken. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting goedgekeurd. Die Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de Indische begrooting teneinde gebracht. Erg belangrijk waren de gevoerde be sprekingen niet. De „groote lijnen" waren niet in het geding. Bij de afdeeling Onderwijs en Eere- dienst ging het vooral om de vraag of niet teveel op 't onderwijs wordt 'bezuinigd. De crisis noopte ook hier tot inkrim ping en bedachtzaam optreden temeer omdat, zooals van verschillende kanten werd toegegeven, het onderwijs van de fi nancieele ankers was losgeslagen en veel te duur was ingericht. D'e verschillende wetsontwerpen werden tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ook dat betreffende de de partementen van Oorlogen Marine. Alleen de eene aanwezige communisl, wenschte aanteekening dat hij had tegen gestemd. Chr.-Hist. Kamer-candidaten. Het bericht over de Ghristelijk-Histo- rische Kamerfractie dient, naar de „N, R. Gt." verneemt, in zoo verre te worden gecorrigeerd, dat wel baron Van Boetze- laer van Dubbeldam binnenkort de Twee de Kamer zal verlaten, maar dat niet het zelfde gezegd kan worden van jhr mr J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Voorts vernemen wij, dat o.a. mr G. E. van Wal- sum te Rotterdam ernstig voor een candi- datuur in aanmerking komt. Verbond voor Nationaal Herstel. Het Verbond voor Nationaal Herstel zal bij de komende Tweede Kamerverkie zingen met een gelijkluidende lijst voor alle kiesdistricten, wat betreft de eerste zes candidaten, uitkomen. Deze eerste zes candidaten zijn de volgende: 1. dr W. Emmens, algemeen secretaris van het Verbond; 2. dr W. K. H. Feuillettau de Bruijn, oud-lid van den Volksraad; 3. L. J. Quant, gep. vice-admiraal; 4. J. H. Grucq, lid van den Amsterdamschen ge meenteraad; 5. mr P. P. J. M. Gerardts, lid van den gemeenteraad van Roermond; 6. mr P. C. L. Eschauzier, lid van den Haagschen gemeenteraad. Nieuwe politieke partij. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht het Nederlandsch verbond van politiek onafhankelijken. Deze organisatie stelt zioh naast de handhaving van den de- mocratischen staatsvorm o.m. ten doel hervorming van de sociale wetten, zooda nig dat deze ten bate komen van alle eco nomisch zwakken, onverschillig of deze al of niet in loondienst werkzaam zijn. Besloten is deel te nemen aan de ko mende verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Herv. Geref. Staatspartij. Eenigen tijd geleden, deelde D's Ling- beek mede, dat het niet zeker was dat de H'. G. S. bij de komende verkiezin gen met een eigen candidatenlijst zou uitkomen. Zulks in verband met de wij zigingen in de Kieswet. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de H. G. S. is echter besloten zelfstandig aan de verkiezingen deel te nemen. D's Lingbeek werd als no. 1 op de candidatenlijst aangewezen. DE STAATKUNDIG GEREFORMEER DEN EN DE VERKIEZINGEN. De onderhandelingen met de partij van Prof. Hugo Visscher. Te Utrecht is gisteren de algemeene vergadering van de Staatkundig Gerefor meerde Partij gehouden. Ds G. H. Kersten heeft haar geopend met een rede, waarin hij waarschuwde tegen herstel der coalitie. Door het monster-verbond met Rome te sluiten, hebben de z.g.n. Christelijke partijen gemeene zaak gemaakt met on zen aartsvijand. Zij zijn verraders van ons volk geworden. Niet alleen de coa litie, die Colijn weder wil herstellen, zal ons land verderfelijk zijn, maar ook de Binnenland. De Indische begrooting door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Kamier over de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Mij. Memories van Antwoord over de begroe tingen van Financiën en Buitenland. De verhouding NederlandBelgië. Het groote defensiedebat in het Lager huis begonnen. De afsluiting van de Spaansche grenzen gaat beginnen. coalitie-Kuyper is ons land op de aller verschrikkelijkste wijze verderfelijk ge weest. Spr. wenscht: terugkeer tot Gods Woord; verlichting van lasten en belas tingen; opheffing van de omzetbelasting; afschaffing van de verzekeringswetten en zoo niet dan overneming door openbare kassen van den last nu op de bedrijven gelegd; intrekking van de crisiswetten, opdat elk bedrijf zijn vrijheid herkrijge; geen Roomsche ordening, die nog meer ons volk in de kluisters boeit; bevorde ring van werkverruiming; steun aan alle behoeftigen en ouden langs den van God verordineerden weg; bescherming voor- en hulp aan land- en tuinbouw en alle takken van ons volksbestaan, doch met eerbiediging van de rechten en vrijheden des volks; vrije ontwikkeling van het bedrijf onder den zegen des Heeren. Ds Kersten heeft verder een overzicht gegeven van de gevoerde onderhandelin gen om tot eenheid te geraken met Prof. H. Visscher en de door dezen gestichte Christelijk Nationale Actie. Ik heb met grooten ernst op die ver- eeniging steeds aangedrongen, wat mijn vrienden getuigen kunnen, aldus Ds Ker sten. Zij is echter daarop afgestuit, dat Prof. Visscher in art. 36 der geloofsbelijde nis wilde lezen „Vrijheid van godsdienst". Reeds in de eerste samenkomst, door deputaten der C.N.A. en het dagelijksch bestuur der S.G.P. 20 Febr. 1936 te Rot terdam gehouden, is dit geschilpunt aan de orde gesteld. Feitelijk is dit zoo ge bleven tot heden toe. Telkens weder bleek, dat Prof. Visscher in principe vrij heid van godsdienst voorstaat. Ook in de samenkomst, die genoemde hoogleeraar met uwen partij-voorzitter 13 November 1936 alleen had, liepen de besprekingen op dit punt vast. Van stonde af was het ons wel klaar als de dag, dat er groote verschillen in De R.K. Staatspartij. Naar de Standaard verneemt, zal in de R.K. Kamerclub voor de volgende periode een belangrijke wisseling in per sonen plaats vinden. Het schijnt in het voornemen te lig gen niet minder dan een drietal leden van de Eerste Kamer, n.l. de hëeren Serrarens, Andriessen en De Ruyter een kansbiedende plaats te geven. Gelijk reeds medegedeeld is zullen de heeren Kuiper en Van Voorst tot Voorst geen candidatuur aanvaarden. DE REGELING VAN DE ELEC TRIC ITEITSVOORZI EN ING. D'e Tweede Kamer heeft besloten, het wetsontwerp houdende algemeene rege len ter zake van de electriciteits-voorzde- ning te verzenden naar een commissie van voorbereiding. In die commissie heeft de voorzitter der Kamer benoemd: tot leden de heeren Bongaerts, Van der Waerden, Krijger, Ebels, Van Kempen, Van D'obhen de Bruijn en Van Koever- den; tot plaatsvervangende leden resp. de heeren Truijen, D'rees, Kooiman, Lou- wes, Smeenk en Hermans.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1