Handhaving van onze neutraliteit Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akker's Abdijsiroop Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Een dankbetuiging. Staten-Generaal WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 117 Binnenland Belangrijkste Nieuws De reis van hef Prinselijk Echtpaar. uitsluitend naar goed afzetgebied 3d) en Spanje ten 81.300 'stuks as de export niet ach werd in een uitgevoerd; rund- oeveelheid van 15 n een hoeveelheid svleesch en spek gevoerd. Van ge- ch verlieten 20 id een goed afzet- Van den totalen uitschland 74 en m boter bedroeg terwaarde van en. was zeer belang- gewicht ter waar- gulden. Duitsch- slangrij'kste afne- vooral naar E!n- jhland (2.074) af- export 5.923 ton 4 millioen gulden, n verlieten resp. :hts in beperkte [vruchten daaren- heden. Van zaai- nitvoer 400 ton, ton betrok. De :den over het al- eveelheden uitge- Dort van kleiaard- veenaardappelen ardappelen 1.786 ontmoetten een k (1.416) en Ita- droeg de export KSLANDBOUW- SDIENST. ril a.s. worden de :he landbouwvoor- één dienst ver der hoofdtoezicht aal van den land- in van inspecteui de technische en ns, wat de econo' reft. 1 mitsdien slechts werkzaam zijn. eine boerenbedrij- ische en economi- pgedragen, zal in irteeren onder in- cteuren der rijks voor zoover zij chting zijn belast, den ontheven, op- d kunnen wijden andbouwonderwijs lan dit onderwijs jr het geven van oogenblik het ge- uitschland. Zaterdag weder- ed paarden voor gekocht. lop van 3- tot 6- s en ruïns in Ne- dat deze aankoop ig van de Pferde Berlijn, een cen- die in omliggende an de benoodigde zijn voor den D'uit- lerland wordt elk n aantal van 235 een geleverd moe- leze paarden vrij te lande ongeveer deze aankoop ge il ingestelde com- r van koudbloed- n kantore van het amboek. De secre- ïg, de heer Bom, in export van deze Eist komt Utrecht is het benoodigde rartaal vol. EERBERICHT ond van 17 Febr.: itige Z.W. tot W. voikt, waarschijn- iets kouder, liddag 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs' t'Aöö oer kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 8 cent, Advertentiën 30 cent per regéi Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. idag 3 u.: 769. r fietsen. Omtrent de passage uit Hitler's rede, van 30 Januari j.l. waarin verklaard werd, dat Duitschland bereid is om te allen tijde België en Nederland als on aantastbare neutrale gebieden te erken nen en te garandeeren, zijn door onze Regeering te Berlijn nadere inlichtingen gevraagd. Uit het antwoord blijkt, dat de Ddit- sche regeering zoowel voor het geval een nieuw West-Europeesch pact tot stand zou komen als voor het geval zulk een pact mocht uitblijven, bereid is een neu traal Nederlandijch en Belgisch gebied te verzekeren. Er is dus een eenzijdige Duitsche be lofte aangeboden. Duitschland wil onze neutraliteit en onaantastbaarheid erken nen en garandeeren, zonder dat een we- derkeerige toezegging noodig wordt ge acht. Over de goede bedoelingen van onzen Düitschen nabuur die hieruit spreken kunnen wij ons slechts verheugen, even als over de vriendelijke houding van En geland ten opzichte van ons land. Toch heeft de Nederlandsche regeering verklaard op een verdrag als door Hitier aangeboden geen prijs te stellen. Terecht merkt het H d b 1. in verband hiermede op: „Ging men de onaantastbaarheid van ons land in verdragen met bepaalde staten extra vastleggen, dan zou de in druk worden gewekt alsof men van an dere staten die eerbiediging der onaan tastbaarheid niet of in mindere mate verwachtte of begeerde. Omgekeerd zou zulk een extra vastlegging in een verdrag met een of met bepaalde staten den schijn kunnen hebben van politieke aanleuning naar één bepaalden kant, hetgeen met onze traditioneels Nederlandsche zelfstandigheidspolitiek en onze brug functie in West-Europa in strijd zou ko men. Om die reden hebben wij in Neder land ook nooit veel voor bilaterale non agressie-pacten gevoeld. Wij zelf zijn niet van plan anderen aan te vallen, en wij verwachten dat anderen ook ons met rust zullen laten. Speciale verdragen zijn niet noodig voor zulke normale verplich tingen." Hierbij komt nog iets anders. Is eenmaal de veiligheid „gewaarborgd" en de garantie van een grooten buurman aanvaard, dan kan zulks tot zeer onaan gename gevolgen leiden. Het is toch zeer goed mogelijk, dat in dagen van hoogspanning bij Duitschland of Engeland - stel dat beiden onze vei ligheid in een speciaal verdrag hadden gegarandeerdzich de overtuiging zou vestigen, dat onze neutraliteit gevaar zou loopen. Dan zou b.v. Duitschland om aan zijn garantie te voldoen, onze kust en onze havens bezetten om deze tegen een aanval van Ehgelsche zijde te beveiligen. Het gevolg zou dan zijn, dat op het zelfde oogenblik onze zelfstandigheid was verdwenen en dat het met onze neutrali teit gedaan was. 't Was dan ook zeer verstandig van onze Regeering, dat zij te kennen heeft gegeven een garantie als door Hitler in uitzicht gesteld, niet te wenschen. Eh het stemt tot voldoening, dat van Duitsche zijde is meegedeeld, dat men in Duitschland deze houding volkomen kan begrijpen en eerbiedigen. De gevechten om Madrid. Terwijl op het Zuidelijk front voorloo- pig rust heerscht, ontwikkelen zich rond Madrid belangrijke gevechtsacties. In het Noord-Westen der stad zijn de strijdkrachten der opstandelingen overge gaan tot een nieuw offensief tegen Si- guenza. Ten Zuiden van de Taag daarentegen schijnen de regeeringstroepen in den aan val. Hun doel is, een wig te drijven tus- schen Franco's daar opereerende colon nes. Van pariculiere zijde verneemt Havas uit Madrid, dat de regeeringstroepen zich meester hebben gemaakt van Robledo de Ghavela, doch een officieele bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Ro bledo de Ghavela is een belangrijk strate gisch punt. De regeeringstroepen willen Franco dwingen, zijn strijdkrachten van Madrid terug te tiekken, teneinde aan een flank- aanval te ontkomen. Franco van zijn kant zet zijn omsin gelingsmanoeuvre voort, met het kenne lijk doel, de hoofdstad van iedere ver binding af te snijden. Geen vrijwilligers meer naar Spanje. Een draadloos bericht uit Londen meld1, dat de non-interventie-commissie de voorstellen van het subcomité inzake het zenden van vrijwilligers naar Spanje en inzake de controle heeft goedgekeurd. Portugal heeft er nog steeds bezwaar tegen dat buitenlandsche waarnemers aan zijn grenzen worden gestationneerd. Deze kwestie zal later worden bestudeerd. NIEUW CONFLICT IN JAPAN. Een nieuw politiek onweer schijnt Ja pan te bedreigen. Na een langdurige, te gen het leger gerichte interpellatie in de kamer zijn de minister van oorlog, zijn adjudant en de legerleiders onmiddellijk in conferentie bijeengekomen, om over den toestand van gedachten te wisselen. In welingelichte kringen verwacht men niet anders of het leger zal zeer binnenkort opnieuw den eisch stellen, dat het parle ment wordt ontbonden, tenzij de politieke partijen hun tactiek willen wijzigen. STEUN AAN AMERIKA's BOEREN. President Roosevelt heeft in een bood schap aan het congres een snelle wet gevende actie aanbevolen om zekerheid te geven aan de boerenbevolking. De president beveelt met name de vol gende maatregelen aan: Bevordering van de vestiging op de daarvoor bestemde gronden van land arbeiders, die blijk hebben gegeven te beschikken over de vereischte eigenschap pen, door het verleenen van credieten op langen termijn en door het geven van technische adviezen. Het verleenen van steun aan de kleine boeren, om hun het verlies van hun boerderijen te besparen. Onttrekking van verarmde gronden aan den landbouw. De bewoners zullen ge holpen worden, om andere gronden te vinden, waarop zij in hun behoeften zul len kunnen voorzien. DIPLOMATIEK INCIDENT TE BOEKAREST. Een incident, dat te Boekarest heeft plaats gehad, schijnt ernstige diplomatie ke gevolgen te hebben. Dezer dagen heb ben n.l. de gezanten van Duitschland, Italië en Portugal aldaar deelgenomen aan de begrafenis van een lid der „IJze ren Garde", die in Spanje in de natio nalistische gelederen was gesneuveld. De kwestie is ter sprake gebracht in het Roemieensche parlement. Minister president Tataresco zeide: „Reeds nu wensch ik te verklaren, dat de regeering het feit, dat buitenlandsche diplomaten zouden hebben deelgenomen aan een onder leiding van een politieke partij: gehouden religieuze plechtigheid, beschouwt als een schending van alle in ternationale principes en gebruiken. De ze plechtigheid toch werd gemaakt tot een politieke manifestatie." Volgens het Fransche persagentschap „Havas" is men in diplomatieke krin gen van meening, dat de terugroeping van de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en Pcrtugal te Boekarest spoedig te wachten is. Goering in Polen. Goering is in de Poolsche hoofdstad aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan den Poolschen minister-president Sklad- kowski, met wien hij1 zich drie kwartier lang onderhield. De Duitsche minister legt zijn visites per auto af. Zijn wagen wordt voorafge gaan en gevolgd door motorpolitie, ter wijl ook aan weerskanten van Goering's auto politie rijdt. Korte Berichten. Minister-president Baldwin, deelde naar aanleiding van een interpellatie in het Lagerhuis gisteren mede, dat hij nog niet den tijd gekomen achtte, om de oeco- nomische wereldconferentie van 1933 voort te zetten, resp. een nieuwe confe rentie bijeen te roepen. -i Zooals verwacht werd, is gisteravond het tweede witboek van de Eng. regee ring inzake de defensie verschenen. Mor gen zal in het Lageihuis het debat wor den gehouden over de leening van 400 millioen pond, waarvoor de regeering machtiging vraagt. DE WERKLOOSHEIDSCIJFERS. Januari bijna op het peil van 1935. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 Januari 1937 het aantal leden van ingevolge het werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidiëerde ver- eenigingen bedroeg 532.100 (waarvan 74.300 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: in de week 25 tot en met 30 Jan. 1937 33.0 in de vorige verslagweek (4 tot en met 11 Jan. 1937) 31.7 in de overeenkomstige week van 1936 34.4 in de overeenkomstige week van 1935 32.5 OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De directe belastingen hebben in Ja nuari 1937 opgebracht f32.462.894 tegen f 33.114.181 in Januari 1936. De overige middelen hebben in Januari 1937 opgebracht f30.364.218 (Jan. 1936 f27.743.568), terwijl het 1/12 van de ra ming 1936/37 f31.143.750 bedraagt. De motorrijtuigenbelasting bracht over Januari j.l. f 1.181.171 op en de rijwiel belasting f 12.792, zoodat de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds in Jan. f 1.193.963 hebben bedragen. DE STEUNREGELING VOOR DEN TUINBOUW. Teleurstelling bij de betrokkenen? Dé heeren Kampschoër en Groen hebben de volgende schriftelijke vragen aan den Minister van Landbouw en Vis- scherij gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de vierde voorschotuitkeering krachtens de steunregeling voor den tuinbouw tot een bedrag van f2.400.000 voor belangheb benden een hittere teleurstelling is ge worden, daar zij hoopten een uitkeering te ontvangen, welke eenigermate den grooten nood zou kunnen lenigen? 2. Is de minister niet van meening, dat met een steunbedrag van f 12.000.000 in totaal, in verband met de zeer slechte bedrijfsresultaten onmogelijk kan worden volstaan? Is de minister bereid het bedrag te ver- hoogen? 3. Weet de minister, dat in menig tuin dersgezin gebrek is aan kleeding, schoei sel zelfs aan brood en is de minister op de hoogte van het standpunt dat b.v. Maatschappelijk Hulpbetoon van 's Gra- venhage inneemt welke instelling op prin- cipieele gronden weigert aan deze cate gorie ven menschen steun, in welken vorm ook, te verleenen omdat de tuin- bouwsteun van regeeringswege gegeven, bedoeld is als steun, voldoende voor de instandhouding van het bedrijf en ook van het gezin? 4-, Is de minister bereid in overleg te ti eden met zijn ambtgenoot van Binnen- landsche Zaken, om een betere toepas sing van de maatschappelijke hulp voor deze gezinnen te verkrijgen? HET VERSCHE KADETJE. Conferentie met den minister van Sociale Zaken over een proefneming. Naar de „N. R. Crt." verneemt heeft de minister van sotiale zaken tegen 25 Februari de vertegenwoordigers van de patroonsbonden in het bakkersbedrijf en tegen den daarop volgenden dag de ver tegenwoordigers van de arbeidersorgani saties in dat bedrijf opgeroepen, om hen te hooren over het verschbrood-vraagstuk, met name over het denkbeeld van het nemen van een proef gedurende 6 maan den met de beschikbaarstelling des mor gens vroeg van klein brood. REIZIGERSVERVOER OP DE SPOOR WEGEN. Nieuwe gunstige bepalingen voor het publiek. Naar wij vernemen, hebben de Ned. Spoorwegen eenige bepalingen ingevoerd, die voor het reizend publiek, zeer gunstig zijn. Het komt nog al eens voor, dat men, reizend met een retourtje, zijn plan nen wijzigt en denzelfden dag niet terug keert en dus het retour laat verloopen. Neemt men nu den volgenden dag voor 12 uur een enkele reis voor de terugreis, dan kan men tevens aan het loket, op vertoon van het retourtje, het verschil tusschen enkele reis en retour terugkrij gen. Verder is bepaald.dat men op biljetten waarop tot nog toe slechts eenmaal de reis mocht worden onderbroken, (op re- tourkaarten eenmaal op de heen- en een maal op de terugreis) voortaan een on bepaald aantal malen (dus op alle sta tions) mag uitstappen en binnen den gel digheidsduur de ïeis voortzetten. Tenslotte is nog het volgende bepaald. Tot dusver mocht men de terugreis naar believen over een andere route afleggen, mits deze terugreis niet langer in afstand was dan de heenreis, terwijl de reis on derweg niet afgebroken mocht worden. Bij invoering van bovenstaande nieuwe voorschriften, heeft men nu de bepaling gemaakt, dat ook in dit geval de reis naar believen, binnen den geldigheids duur mag worden onderbroken. Iemand, die b.v. een reis van Utrecht naar Zut- phen via Ede maakt, mag terugreizen via Apeldoorn en, zoowel op de heen- als te rugreis, de reis naar believen onderbre- kan. Van Utrecht reizende naar Leiden via Amsterdam, kan men terugkeeren via Woerden en op elk gewenscht station de reis onderbreken. Den Lezer Heil! Het Zeeuwsche Provinciale Werkcomité tot de inzameling van gelden voor het nationale huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard der Neder landen heeft zijn arbeid thans geheel beëindigd. Over de uitkomsten van dien arbeid kan tevredenheid heerschen, op zichzelf beschouwd reeds, en zeker niet minder in vergelijking met in andere provincies opgebrachte bedragen. Dit kan geen verwondering baren: de liefde tot ons Vorstenhuis is den Zeeu wen een wezenlijk en hecht bezit. In zwaren tijd als 'tmoet, in vreugde vollen tijd als 't harte jubelt, komt zij rijkelijk tot uiting. Het Zeeuwsche Werkcomité en zelfs het Algemeen Comité, zijn uit den aard der zaak niet gerechtigd, dank te zeg gen voor de giften zelf. Beiden gevoelen niettemin de behoefte, langs dezen weg, uitdrukking te geven aan hun oprechte dankbaarheid voor de onontbeerlijke daadwerkelijke hulp, welke men heeft mogen ondervinden, van hoog tot laag, bij allen, die tot het welslagen van het inzamelingswerk hun steun en mede werking gegeven hebben. Slechts door den gezamenlijken, een- drachtigen arbeid van collectanten, plaat selijke comité's, plaatselijke eere-comité's, het provinciale comité en het provinciale eere-comité is het mogelijk geweest in Zeeland deze schoone uitkomst te be reiken. Het Werkcomité in Zeeland, te dezen handelende mede in opdracht van het Nationale Comité: M. FERNHOUT. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND. M. J. QUARLES VAN UFFORD. S. S. SMEDING. COMMANDANT VELDLEGER. Naar gemeld wordt, heeft luitenant- generaal Jhr W. Roëll, aan H. M. de Ko ningin met ingang van 1 April eervol ontslag verzocht als commandant van bet veldleger. Hoewel het in legerkringen geen ge heim meer was, dat de commandant Veld leger nog dit jaar zijn ontslag zou indie nen, komt dit bericht toch nog betrekke lijk onverwacht; velen hadden een la teren datum verwacht. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Christeiijk-Historische Unie. D r H. J. L o v i n k, sinds kort voor zitter der1 Nederl. Heide-Maatschappij, heeft aan het hoofdbestuur der Ghr. Hist. Unie doen weten, dat hij' voor de a.s. verkiezingen geen Kamercandidatuur meer wenscht te aanvaarden. Naar gemeld wordt, is het zeer waar schijnlijk dat ook jhr mr J. W. H. Rut gers van Rozenburg en dr G. W. Th. baron Van Boetzelaer van Dubbeldam niet bereid zijn een can- didatuur voor de Tweede Kamer bij de a.s. verkiezingen te aanvaarden. Het H d b 1. vernam, dat als Indische specialist voor de Ghr. Hist, partij voor de Tweede Kamer ernstig in aanmerking komlt de heer W. J. A. G. B i n s, burge meester van Weesperkarspel, oud-ge meentesecretaris van Semarang. Als lijstaanvoerder der G.H. zal waar schijnlijk in alle Kamerkieskringen op treden de oud-minister jhr m r D. J. de Geer. TWEEDE KAMER. HERBEREKENING INDISCHE PENSIOENEN. Het wetsontwerp, opnieuw gewijzigd, aangenomen. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot herberekening van de Indische pensioe nen. Aanvankelijk scheen verwerping van het wetsvoorstel zeer waarschijnlijk, maar nadat opnieuw enkele wijzigingen waren aangebracht, is het tenslotte met 51 tegen 28 stemmen aangenomen. Het verloop van deze geschiedenis tee kent het Vaderland aldus: De commissie-Rutgers, benoemd voor de voorbereiding van een meer bevredi gende regeling van de Indische pensioe nen, kwam tot een besparing van 9.1 millioen gulden. Het wetsontwerp-Colijn was tevreden met 7.3 millioen, terwijl de bestaande korting van 17 pet. 7.7 millioen voor de schatkist bespaart. De nieuwe regeling zou gelden van 1 Mei 1937 tot 1 Januari 1942. Nadat het financiëel perspectief wat gunstiger was geworden, heeft de Regee ring het w.o. zoodanig gewijzigd, dat los- Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-siillende werking, haar ziekiekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel I Verhóógde werking, door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Binnenland. H. M. de Koningin blijft nog eenige dagen in Oostenrijk. De Tweede Kamer over de herberekening der Indische pensioenen. De rijksmiddelen in Januari. De commandant van het veldleger vraagt ontslag. Buitenland. De gevechten om Madrid. Diplomatiek incident te Boekarest. Dreigende kabinetscrisis in Japan. Steun aan de Amerikaansche boeren. Hartelijke ontmoeting met H. M. de Koningin te Zeil am See. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gisteravond om zes uur uit Weenen te Zeil am See aangekomen, waar H. M. Koningin Wilhelmina in hotel „Excelsior" vertoeft. Het weerzien tusschen het vorstelijke echtpaar en zijn koninklijke moeder was zeer hartelijk. Nadat men samen had gesoupeerd be gaf Koningin Wilhelmina zich met de jonggehuwden naar beneden en onder hield zich nog met haar kinderen toen deze in de auto plaats namen. Toen de wagen wegreed, wuifde zij hen nog lang na. Omstreeks tien uur arriveerde het Prin selijk Echtpaar op het slot Mitterzell, een oud kasteel, dat tegenwoordig is inge richt als pension voor voorname buiten landsche gasten. Sedert eenige dagen zijn hier kamers voor de vorstelijke jong gehuwden in gereedheid gehouden. Uit Den Haag wordt bericht, dat de terugkomst van H. M. de Koningin is uitgesteld tot in den loop der volgende week. gelaten werd de verdere verlaging, welke voor sommige categorieën in het oor spronkelijke w.o. was opgenomen. Nie mand zou dus méér achteruitgaan dan volgens de geldende kortingswet. Het onzekere van den financiëelen toe stand bracht den Minister er toe den werkingsduur twee jaar in te korten, dus tot 1 Jan. '40 terug te brengen. In de mondelinge gedachtenwisseling verklaar de de Minister zich bereid er nog 1 jaar af te doen, indien daarmee de vrede gekocht kon worden; de herberekening zou dus slechts in 1937 (na 1 Mei) en in het jaar '38 werken. De concessie scheen echter niet te bevredigen. Zelf roerde Dr Colijn toen de mogelijkheid aan om nóg een jaar af te dingen. Het was Mr de Geer, die gisteren een amendement indiende om den werkings duur tot 1 Jan. 1938 te beperken. De Minister van Koloniën was met een soort gelijke wijziging in den zak naar de Kamer getogen en op dit punt werd de vrede dus zonder eenig bezwaar gesloten. De gedachtengang van Mr de Geer was de volgende. Bij verwerping van het ont werp zouden de 10.000 militaire gepen- sionneerden van vóór 1920, die in dit ontwerp eindelijk met de later gepen- sionneerde collega's werden gelijkgesteld, het kind van de rekening worden. Het amendement wilde voorkomen, dat deze laagst-gepensionneerden beklemd zouden raken in het geschil tusschen Regeering en Kamer. En met het amendement werd tevens bereikt, hetgeen ook de bedoeling der Regeering was, dat de verbetering voor deze oud-gepensionneerden, waar mee 7 ton per jaar gemoeid is, b 1 ij - vend wordt. Dit nu is gelukt. De verhooging voor bedoelde 10.000 gepensionneerden blijft ook na 1937 gehandhaafd. Behalve deze 10.000 zijn er nog 12.000 wier kor ting door de herberekening geheel of ten deele vervalt en dat reeds van 1 Jan. j.l. af. Niet minder dan 22.000 gepension neerden gaan dus door dit wetsontwerp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1