DE ZEEUW De Erfenis uit Amerika TWEEDE BLAD De begrooting van Defensie Uit de Provincie De mislukking van het nationaal-socialisme in Nederland. FEUILLETON trict tusschen Ooster- en Wester-Schelde was per 31 Jan. 1937: Middelburg 961, Vlissingen 641, Aagte- kerke 15, Arnemuiden 205, Baarland 72, Biggekerke 36, Borssele 61, Golijnsplaat 105, Domburg 107, Driewegen 26, Elle- woutsdijk 36, Goes 331, 's Gravenpolder 28, Grfjpskerke 26, 'sH. Abtskerke 8, 's H. Arendskerke 179, 's Heerenboek 105, Heinkenszand 110, Hoedekenskerke 80, Ierseke 209, Kapelle 112, Kats 37, Kattendijke 21, Kloetinge 61, Kortgene 55j, Koudekerke 88, Krabbendijke 109, Kruiningén 154, Meliskerke 19, Nieuw- land 52, Nisse 19, Oostkapelle 50, Oude- lande 60, Ovezande 86, Rilland-Batb 89, Ritthemi 8, Schore 22, Serooskerke 58, St. Laurens 14, Souburg 206, Veere 33, Vrou wenpolder 32, Waarde 49, Wemeldinge 90, Westkapelle 255, Wissenkerke 172, Wolfaartsdfj'k 85, Zoutelande 32. Totaal stonden per 31 Jan. 5408 perso nen als werkzoekenden ingeschreven. Zijn vrouw bedreigd. Zekere K., een inwoner uit G o e s, die met zijn vrouw in een echtscheidings procedure ligt, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag zich aan de woning te Vlissingen vervoegd, waar zijn vrouw en kinderen vertoeven. Hij' maak te zich schuldig aan vernieling, mishan deling en bedreiging met een misdrijf te gen het leven gericht. Zijn bedoeling om de vrouw mede terug te krijgen naar Goes mislukte. Gisteren is de man, onder Ossendrecht door de marechaussee aan gehouden en naar Vlissingen te ruggebracht. Na opgemaakt procesver baal is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Middelburg. De hoek MarktPot- tenmarkt. Het ongeluk, dat Zondag middag op den hoek van de Markt en de Pottenmarkt plaats had, toen de heer R. met zijn auto in de richting Langeviele den hoek nam, geeft ons aanleiding er aan te herinneren, dat de verkeerspuzzle ter plaatse zal zijn opgeheven als de nieuwe verkeersbepalingen, waartoe de gemeenteraad reeds in principe besloot, doch die nog in een verkeersverordening moeten worden verwerkt, in werking zul len zijn. Bij de regeling van het verkeer naar en van de Markt, is de Langeviele met Pottenmarkt ondergebracht bij de straten, die alleen in de richting van de Markt mogen worden bereden, dus dan is de gevaarlijke hoek voor inrijden ver boden. D'e heer J. F. Heemskerk, nestor van den gemeenteraad, vierde gisteren onder groote belangstelling zijn 70slen verjaardag. Talrijke bloemstukken (waar onder een zeer groot, van de leden van het gemeentebestuur) en gelukwenschen werden aangeboden. Het voltallig college van B. en W. met den gemeente-secreta ris, afgevaardigden van kerkeraad en kiesvereen. en vele particulieren kwamen feliciteeren. De heer Heemskerk is be halve raadslid, lid van den kerkeraad der Geref. Kerk en bekleedt in verschillende vereenigingen bestuursfuncties. Ook n de schaakwereld is de heer Heemskerk een bekende figuur. Vlissingen. „Met zegen be kroond". Ter herdenking van het 55- jarig bestaan der afdeeling Vlissingen van „Patrimonium" hield deze afdeeling in het Militair Tehuis gisteravond een goed bezochte openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer C. Smeenk, voorzitter van het Verbond. De voorzitter der afdeeling, de heer J. de Bruijne, sprak het eenigst over gebleven lid, den heer J. de Vlieger, die al deze 55 jaren lid der afdeeling is ge weest, toe. De heer Smeenk begon met de jubi- leerende afdeeling namens het Verbonds- bestuur geluk te wenschen. De afdeeling Vlissingen had steeds een goeden naam bij het Verbond, niet het minst doordat uit haar midden is opgekomen wijlen oud-minister Talma, die in de Vlissing- sche periode zoo in zijn kracht was. Spr. bezag vervolgens den toestand zoo als deze was in het midden der 19e eeuw, den tijd, waarin „Patrimonium" ontstond. Onbeschrijfelijk hard was toen de po sitie der arbeidende klasse Toch is ook in deze 19e eeuw de grond slag gelegd voor een welvaartspeil, als men in de voorgaande eeuwen zelfs niet kon droomen. Ook ons land heeft in de laatste halve eeuw een geweldige industriëele ontwik keling doorgemaakt. Deze groote opleving en bloei hebben mede de mogelijjkheid geschapen voor de sociale ontwikkeling. De oprichters van „Patrimonium" waren zeer eenvoudige, ongeleerde men- schen, wien het ontbrak aan sociale en economische studie. Eén ding wisten zij echter met ontwijfelbare zekerheid, dat Gods Woord richtsnoer moet zijn voor het sociale leven, Zij hebben tot het Christenvolk dezen eisch doen uitgaan en het wakker geschud. Wij hebben nu hier een Christelijk-sociale beweging, waarop men vooral in het buitenland zoo jaloersch is. Wij hebben aan deze voortrekkers ontzaglijk veel te danken. Vooral den jongen menschen wijst spr. er op, dit toch niet te vergeten. Dank zij de arbeid ook van „Patrimo nium", is ruim baan gemaakt voor het Christelijk onderwijs. Ook is medegewerkt aan de verbreeding van den volksinvloed, aan een zeer uitgebreide sociale wet geving. Er is niet één land te vinden, waar sociale wetgeving en woningtoe standen met de onze zijn te vergelijken. Aan dit alles hebben mannen van „Pa trimonium" ten volle mee mogen werken. Uit „Patrimonium" is mede voort gekomen de Christelijke vakbeweging, die relatief zeer sterk is geworden in ons land. Het is heel jammer, dat na een tijd van vooruitgang deze crisistijd oorzaak is, dat veel moet worden losgelaten. Niettegenstaande de ernstige moeilijk heden is in ons land buitengewoon veel tot leniging van den nood gedaan; in vergelijking met andere landen maakt ons land een goed figuur. Spr. voorziet nog jaren van groote moeilijkheden. Slechts in getrouwheid moeten wij onze taak vervullen, in ver trouwen op God. Het liberale individualisme kon op den duur geen stand houden. Al meer en meer kreeg ons volk oog voor het orga nisch geheel der menschheid. Ook de soc.-democratie heeft niet al leen in de grootere landen, doch ook in kleinere, zeer veel van haar beteekenis verloren, en is zeker geheel los geslagen van haar wetenschappelijk fundament. Liberalisme en socialisme hebben geen oog gehad voor de lessen van openbaring en geschiedenis. Het is merkwaardig, dat de Chr. sociale beweging steeds meer kracht kan ontwikkelen. Ook in dezen veelbewogen tijd is voor haar een groote taak weggelegd. De maatschappij zoekt naar nieuwe vormen en hieraan dient leiding in de goede richting te worden gegeven. Ten slotte wekt spr. zijn aandachtig gehoor op, trouw mede te arbeiden aan de verbreiding der Chr. sociale begin selen. De heer Smeenk eindigde hierna met dankzegging. Goes. Christ. - Hist. Unie. Za terdagmiddag vergaderde de Kamerkring „Middelburg" de G.H. Unie te Goes on der leiding van den waarnemend voor zitter mr baron van der Feltz. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester getuigen van opgewekt ver- eenigingsleven. Er is een saldo van on geveer f 200. In de vacature ontstaan door bet vertrek van ds J. A. Raams werd gekozen ds P. J. Steinz te Goes, die waarschijnlijk het voorzitterschap op zich zal nemen. Voor een goed bezette zaal hield ver volgens het Tweede Kamerlid, H. W. T'i- lanus een rede over: „De huidige poli tieke verhoudingen". Kloetinge. De Raad dezer gemeente zal Donderdag a.s. bijeenkomen. Als punten van behandeling komen o.a. op de agenda voor: Voorstel van B. en W. om lid te blijven van de gereorganiseerde kolen- aankoopvereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier, daar hieraan geen wette lijke, financieels of andere bezwaren zijn verbonden. Voorstel van B. en W. tot wijziging der lbgesheffing voor bouwvergunningen. Thans is voor elke bouwvergunning ver schuldigd een bedrag van f 1, voor gebou wen met meer woningen f 1 per woning. Lte tarieven zullen nu varieeren van f 0.50 tot f 10. Indien het advies wordt gevraagd van de Prov. Schoonheidscommissie over een ingediend bouwplan zullen geen meerdere kosten hiervoor verschuldigd zijn. VAN DINSDAG 16 FEBR. 1937, Nr 116. Vertrouwen in het beleid van den Minister. Verhooging van het contingent bepleit. Aan het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over de Defensiebegrooting 1937 en over het wetsontwerp betreffende de Defensie-uitgaven voor Nederl.-Indië is het volgende ontleend: Zeer vele leden wenschten hun vertrou wen uit te spreken in het beleid van den minister. Met voldoening hadden verscheidene dezer leden opgemerkt de verbeteringen, welke 's lands weermacht sinds het op treden van dezen bewindsman heeft on dergaan en met bijzondere belangstelling zagen zijl de ontwikkeling van verder gaande voorzieningen tegemoet. 's Ministers overtuiging ten aanzien van de tekorten van ons defensie-appa raat en den zorgelijfcen internationalen toestand deelden zij ten volle. Wat de houding der Regeering betreft, meenden deze leden, dat zij zeer wel weet wat noodig is, doch nog te veel aarzelt met de vereischte voorstellen te komen. Over het plan der grensbeveiliging wa ren ziji voldaan, dat de derde harhal.ngs- oefening staat te worden hersteld, keur den ziji eveneens goed, de personeelsrege ling biji de Marine achtten ziji mede bevre digend. Gaarne brachten ziji den Minister daarvoor hulde, doch zijl betreurden, dat ter voorziening in het vele, dat nog ont breekt, b.v. verhooging van het contin- gent en verlenging van de eerste opkomst onder de wapenen, niet reeds wetsontwer pen waren ingediend. Andere leden sloten zich hierbij aan. De grootste spoed en de uiterste krachts inspanning zijn naar hun oordeel ge boden, om in te halen, wat in voorbije jaren, mede dank zijl de van den Volken bond gekoesterde 'verwachting, welke in middels echter een waan is gebleken, werd nagelaten. Verscheidene leden stelden voorop, dat ook ziji behartiging van de belangen der landsverdediging in de gegeven omstan digheden, noodzakelijk achtten. Dit brengt, aldus deze leden, evenwel niet mede, dat zij voorstanders van een onge breidelde bewapening zouden zijn. Ne derland zal in de eerste plaats het zoo gloed mogelijk functionneeren van den Volkenbond moeten helpen bevorderen. Wil men het volk niet laten verkomme ren, dan is er een grens aan hetgeen in het defensiebelang mag worden uitgege ven en dient een behoorlijke verhouding met andere volstrekt noodige uitgaven te worden in acht genomen. Sommige leden verklaarden van mee ning te zijn, dat deze begroeting duidelijk blijk geeft, dat de Regeering zich ten aanzien der bewapening in een, naar hun oordeel, onjuiste richting beweegt. Wat de regeering echter in deze rich ting doet, en krachtens hare mededee- lingen verder van plan is, achtten deze leden reeds niet verantwoord. E'enige leden, hoewel erkennende, dat. in den laatsten tfjid eenige verbetering is aangebracht, achtten de sinds 1933 ten aanzien van de weermacht getroffen maatregelen geheel onvoldoende. De zich in gunstigen zin wijkigende op vattingen aangaande de verbetering en uitbreiding van de weermacht zijn, naar hun gevoelen, voornamelijk een gevolg van de 'propaganda van de nationaal-so- cialistische beweging voor de versterking van de verdediging des lands. Voegt men hieraan toe, zoo betoogden deze leden, dat zoowel in het leger als in de Natio- naal-Sociialistisohe beweging tucht, ge hoorzaamheid, leiderschap en trouw heerschen, dan behoeft het niet te ver wonderen, dat in het leger zooveel sym- door An na B a e 1 e. 68) o Flo voelde zich zonderling getroffen door dit kleine zinnetje. Haar hart was na het gesprek met Belle zacht en vol zelfverwijt geworden. En ze voelde het nu plotseling dubbel schrijnend, hoe egoïs tisch ze geweest was om alleen aan eigen verdriet te denken en te vergeten, hoeveel deze kinderen al in hun prille jeugd kre gen te dragen. Ze ging bij de kinderen zitten en het deed haar pijn, toen ze be merkte hoe Marjory schuw van haar weg schoof. Zacht vroeg ze: „Ben je bang voor me, Marjory?" „Wel een beetje", aarzelde het kind. Weatherley, die alles gehoord had, kwam plotseling tusschenbeide met zijn gewone openhartige bemoeizucht. „Dolly en Marjory meenen, dat u heelemaal ver anderd bent, sinds u hun les geeft. Ze vonden u als tante veel liever dan als hun onderwijzeres. Maar, tante Flo, ik pathie voor deze beweging wordt aange troffen. Zij achtten zich daarom genood zaakt op deze plaats tegen het verbod van het lidmaatschap der N.S.B. andermaal een woord van protest te laten hooren voor het personeel van leger en vloot. Andere leden verklaarden met verba zing te hebben vernomen, dat de geest der nationaal-socialistische be., ._V'g het leger algemeen instemming zou hebben gevonden. Zij achtten deze bewering wel iswaar in strijd met de werkelijkheid, maar meenden niettemin de regeering te moeten verzoeken, ter zake een onderzoek te willen instellen en het resultaat harer bevindingen bekend te maken. Verschillende leden achtten het noodza kelijk, dat Indië, bij verbeterden financi- eelen toestand, een behoorlijke bijdrage aan de eigen defensie levert, mede ter be vordering van de Rijkseenheid. Wat de luchtverdediging betreft, werd gevraagd, de Kamer te willen inlichten omtrent zijn inzicht ten aanzien van de paraatheid van onzen militairen vlieg- dienst, na aankoop van het nieuwe mate rieel. Opgemerkt werd, dat de burgerbevol king nog vrijwel geheel verstoken is van gasmaskers. Der regeering werd verzocht te bevorderen dat deze achterstand worde ingehaald. Sommige leden hoopten, dat spoedig een einde zou worden gemaakt aan de bepaling, waardoor het lidmaatschap der Sociaal-Democratische Arbeiders Partij en het Nederlandsch Verhoud van Vak- vereenigingen voor militaire ambtenaren is verboiden. Vreemdelingenverkeer op Zuid-Beveland. In de Zaterdag j.l. gehouden bestuurs vergadering van de Vereen, tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer op Zuid—Beveland, waarbijl ocl. waren uit- gen -digd afgevaardigden van A.N.V.V. te Antwerpen, werd een plan opgemaakt om den trek van vreemdelingen van de Belgische kust enz. naar het Goesche land te bevorderen. Met de directies der voornaamste reis bureaus zullen hierover besprekingen worden gevoerd en regelingen getroffen. Ook zal met deze heeren een proefrit door Zuid-Beveland plaats hebben. Meeting Geref. Jongelingsvereenigingen en congres Boerinnen Bond. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche bijéénkomst van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag dit jaar te Goes wor den gehouden. In Mei a.s. zal het congres van den Ned. Boerinnenbond eveneens te Goes plaats hebben. Een V.V.V.-avond. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de Vereen, voor Vreemdelin genverkeer op Zuid-Beveland zal in het a.s. najaar te Goes een V.V.V.-avond worden georganiseerd. Aanvaring op de Noordzee. Het Belgische stoomschip „Mambika", hetwelk Zondagochtend te 8.15 uur, uit gaande van Antwerpen en bestemd voor den Congo, Vlissingen passeerde, is daar gisterenmiddag omstreeks half vier voor onderzoek op de reede teruggekeerd. Volgens rapport is het schip nabij Dun- geness in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „Llanover", dat op weg was van Vizagapatam naar Rotter dam. Van de „Mambika" zijn het bakboord voorschip en de bak, d.i. het logies der bemanning, ingedrukt. Het heeft op die hoogte een gat van ongeveer een vier kanten meter. De Llanover is na de aanvaring op eigen kracht doorgestoomd naar Rotter dam. Het schip had slechts lichte schade gekregen. Nader meldt men, dat ook de „Mam bika" na gehouden expertise ter reede van Vlissingen gistermiddag op eigen kracht, zonder sleepboot-assistentie naar Antwerpen is opgevaren. Het maakt geen water en de lading is waarschijnlijk niet beschadigd. Het ongeluk geschiedde bij mist. Persoonlijke ongevallen vielen niet voor. Stand der Werkloosheid. De stand der werkloosheid in het dis- vind dat u groot gelijk hebt. Die meisjes moeten nu eenmaal goed onder de duim gehouden worden", voegde hij er heel eigenwijs aan toe. „Toch ben ik het niet met je eens, Weatherley, want ik ben van plan om morgen de rollen eens om te keeren. Dan moeten jullie mij maar eens dresseeren, Marjory. Hoe lijkt je dat toe?" „Dat weet ik niet precies, maar ik ge loof dat het voor een keertje wel leuk zal zijn", aarzelde Marjory. „Alleen snap ik niet echt hoe we dat moeten doen." „Nu, dat moet Weatheley je dan maar eens leeren", lachte Flo. „Die is zoo knap, die meent toch alles te kunnen." „Kijk, dat moet je zóó doen", riep de jongen uit, terwijl hij opsprong en Flo's armen en handen zoo stijf vasthield, dat het haar werkelijk moeite kostte om zich nog te verroeren. Allen lachten en met een komische hulpeloosheid smeekte Flo om weer vrijgelaten te mogen worden. De stemming was ineens omgeslagen en de zon was teruggekeerd in de harten en op do gezichten. Marjory had bij zichzelf al geconstateerd, dat tante Flo zoo veel aar diger was dan onder de lesuren, maai reeds den volgenden morgen bemerkte ze, dat deze gunstige verandering geen voor bijgaande was. 't Was eenige dagen later, nog vroeg in den morgen, dat de advocaat Pearce zich weer op „Gastle Farm" aandiende. Flo was al naar de pastorie vertrokken en juffrouw D'ulcey was er niet toevallig, zooals de vorige keer, zoodat Belle zich genoodzaakt zag, baar bezoeker alleen te ontvangen, wat ze met groote tegenzin deed. Mr Pearce kwam haar echter oogenblikkelijk tegemoet met de opmer king, dat bij baar goed nieuws bracht, waardoor ze een oogenblik haar gewone gereserveerdheid tegenover hem vergat en opgewonden uitriep: „O, dan is Charlie zeker weer beter. Wanneer hebt u bericht gehad en wie heeft u geschreven?" „Ik heb een brief gehad van de hee ren Stin Go., maar het nieuws betreft meer direct de erfeniskwestie, dan de gezondheid van uw broer." Oogenblikkelijk verdofte teleurstelling Belle's blij gezicht en zwijgend las ze den brief, dien de advocaat haar reikte, waarin stond, dat de zaken naar genoe gen verliepen en dat het steeds waar schijnlijker werd, dat Charles Dauncey de naaste en meest rechthebbende erfge naam was van den overleden millionair. Verder werd er gevraagd om een af schrift van de geboorteakte en er werd sterk op aangedrongen, dat er nog iemand van de familie zou overkomen, aangezien mijnheer Dauncey te ziek was om nog zelf zijn zaken te kunnen behar tigen. „Het is mij gelukt om uit te vinden, waar Jabez D'auncey geboren en gedoopt is", zei Mr Pearce, terwijl hij zelfvol daan zich in de handen wreef en naar Belle keek, alsof hij van haar een woord van lof verwachtte. Maar deze dacht op dat moment nauwelijks aan de erfenis, die in hun familiekring al zooveel ver driet en ellende gebracht had. Haar ge dachten waren bij het ziekbed van haar broer en ze wist dat deze brief weer een deel van de hoop op zijn herstel vernie tigd had. Zenuwachtig verfrommelde ze het papier tusschen haar vingers en als in een droom hoorde ze den advocaat zeggen: „Ik heb maar even getelegrafeerd, dal uw vader onderweg is. Dan kunnen ze daarmee tenminste rekening houden." Deze opmerking bracht Belle weer terug tot de directe werkelijkheid en verschrikt vroeg ze: „Wie zal al die on kosten, ook die die u gemaakt hebt, toch betalen, wanneer we het geld eens niet krijgen?" Geruststellend glimlachend antwoord- Het liberale „Weekblad" betoogt in 'n artikel onder bovenstaand opschrift, dat nationaal-socialisme en fascisme, willen zij een kans krijgen, het moeten hebben van den snellen, oogensohijnlijk niet te stuiten groei, van de overrompeling, de overdondering. Zoo is het in Italië gegaan zoo is het in Duitschland gegaan, maar zoo is het in óns land glansrijkmis lukt. „Hier geen groeiende beweging meer, maar achteruitgang, gekrakeel, deserties. Hier geen in verwarring gebracht, in angstige spanning afwachtend volk, maar 'n geestelijk-strijdbare massa, bewust van de hooge goederen, welke zouden worden bedreigd. Hier geen eerbiedig-bewonderend op zien naar gebaren en uniformen en met schijnwerpers belichte „Leiders", maar echte, goede Hollandsche nuchterheid. Een oogenblik moge, enkele jaren gele den, ook bij ons volk weifeling zijn inge treden, deze tijd is allang weer voorbij, de ban is gebroken. Het woord van den Leider, eens gespro ken: thans hebben wij 50.000 leden, over een jaar zijn wij verdubbeld, is verstor ven. Het ledental, eens, naar de heer Wes- sels te Leiden verzekerde, 78.000 bedragen hebbend, zou thans reeds tot 40.000 zijn teruggeloopen. Een juist uitgetreden N. S. B.-functio- naris te Amsterdam, verzekerde ons on langs, dat het ledental van den Kring Amsterdam tot het moment van zijn uit treden sedert geruimen tijd met 5060 leden per week (netto) terugliep. De uitslag van de Statenverkiezingen, waarbij de N. S. B. in totaal nauwelijks 8 pet. van het stemmental wist te behalen voor een politieke groep een behoorlijk jesultaat, doch voor een „overompelings- beweging" een ecneo was het keerpunt voor de N. S. B. Ook den weifelmoedigen onder ons volk werden daardoor de oogen geopend voor de grootspraak en de bluf dezer beweging. Niet alleen echter dezen weifelmoedi gen, doch óók den N. S. B.-Ieiders zeiven zijn daardoor de oogen ©enigszins open gegaan. Zij zijn gaan beseffen, hoe diep ons volk in het vrijheidsbesef verankerd ligt en trachten thans het roer om te gooien, of althans.ze doen alsof! Men leze slechts de verbijsterende ver klaring door den heer Van Geelkerken dezer dagen in een interview met een re dacteur van „Het Utrechtsch Nieuwsbl." afgelegd: „Omdat wij weten, dat in 'het Neder landsch© volk de liefde voor de vrijheid leeft, gelooven wij niet in de dictatuur". Waarlijk lezer, wij hebben, evenals U thans zult doen, onze oogen uitgewreven, maar het staat er. D'e N. S. B.-secretaris verklaart, dat hij en zijn volgelingen weten, d'at in het Ne- derlandsohe volk de liefde voor de vrijheid leeft en daarom gelooven zij (niet meer?) aan een dictatuur! Konden wij deze verklaring, deze ver loochening van het eigen beginsel ernstig nemen, zij zou de zelfmoord van de N. S. B. beteekenen. En waar wij hieraan vooralsnog niet gelooven, vinden wij deze verklaring niet allereerst om haar inhoud, doch als een symptoom belangrijk. Als onomstootelijk bewijs, dat de N. S. B.-leiders zeiven het geloof in de overwin ning van het nationaal-socialistische be ginsel in Nederland verloren hebben. Als onomstootelijk bewijs, dat in Neder land de 'krachten van de vrijheid wederom de overwinning hebben behaald op die van den dwang!" Voorstel tot vaststellig van een heffings— en invorderingsverordening betreffende de rechten voor radiodistributiegeleidin- gen enz. In verband met een vroeger raadsbe sluit en de consequenties tegenover an dere vereenigingen bij inwilliging van het Vbrzoek stellen B. en W. voor om afwij zend te beschikken op het verzoek der muziekveieeniging „Excelsior" om voor haar repetities gebruik te mogen maken van een lokaal der o.l. school. de Mr Pearce: „D'at geld komt zeker en het zal nu ook niet zoo lang meer du ren, dat het het eigendom wordt van uw familie. Dte bewijzen worden steeds overtuigender en verschillende zeer be langrijke verklaringen, ook van den landheer en juffrouw Dhlcey zijn al naar Amerika verzonden. En nu is uw vader er ook nog heen gegaan, zoodat ze daarmee de belangrijkste getuige bij zich hebben. Ik kan heel goed merken, dat de heeren Stint Go. steeds meer geneigd zijn om te gelooven, dat uw broer dengene is, dien ze in hun adver tentie zochten. Én zonder onbescheiden te zijn, mag ik, geloof ik, toch wel ver klaren, dat ik de zaak heel goed heb aangepakt en dat uw familie het wel mee aan mij te danken heeft, dat ze zoo schatrijk is geworden." Wild van angst en verontwaardiging riep Belle hartstochtelijk uit: „Ja, en Charlie's ziekte, misschien zijn sterven, hebben we ook mee aan u te danken. En als het geld ons eigepdom niet wordt dan hebben we het mee aan u te dan ken, dat we geruïneerd zijn en ons on- noodig zoo in schulden hebben gesto ken." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5