nmsTLEVEn Laatste Berichten Telegrammen. finantiëeie Berichten Marktberichten Burgerlijke Stand. Rechtszaken Land- en Tuinbouw En hier is de jonge dokter moeder Carpentler had gebokst. Thans was het zijn bedoeling hier werk te zoeken, maar Maandagavond was de bananenboot al belast en gereed voor vertrek, zoodat ook de „zwarte bokser" meegegeven kon wor den om naar zijn vaderland terug te koeren, Kind in kokend water ge vallen. Gisteren is de tweejarige J. H. B. in de keuken van de ouderlijke wo ning aan de Rechter Rottekade te Rot terdam, toen het Heintje achteruit liep, in een emmer kokend water gevallen. Het kind kreeg zeer ernstige brandwonden en is in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Vlissingen. Een rumoerige vergadering. Het is gisteren vrij rumoerig toegegaan in de vergadering van De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer H. J, M. van Raalte, den overleden directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, den heer Van Deventer, en wees er op, dat wijlen de heer Van De venter ook voor Zeeland veel heeft gedaan op zijn terrein. De secretaris, de heer A. Mets, bracht het jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek, dat het ledental 108 bedraagt en dat Vlis singen z.i. steeds meer congresstad wordt. Het jaarverslag en ook het financiëel verslag uitgebracht door den voorzitter als plaatsverv. penningmeester, werden goedgekeurd. Bij die verslagen en ook hij volgende besprekingen liet de oppositie zich voor namelijk bij monde van den heer G. L. Koster, herhaaldelijk hooren, waarbij ech ter niet alleen de bestuurs-, doch ook an dere leder opkwamen niet alleen tegen hetgeen gezegd werd, maar vooral tegen de wijze, waarop de oppositie werd ge voerd. Bij de bestuursverkiezing kwam de op positie er op wijzen, dat dit volgens de statuten niet nu, doch eerst in de maand Maart zou mogen plaats vinden. Het bestuur wees er op, dat het dan zich ook ook zal houden aam de bepaling, dat voorstellen 8 dagen voor de vergade ring bij' 'het bestuur moeten zijn inge diend, en dus de door de oppositie inge diende voorstellen niet in behandeling zouden komen, daar deze 7 dagen voor de vergadering zijn ingekomen. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, de vergadering te verdagen zonder dat een nieuw bestuur gekozen was of voorstellen behandeld. Uit de aanwezigen, die tot de oppositie te rekenen zijn, werd een commissie van 5 personen gekozen, die contact met het bestuur zal hebben, om samen voor de volgende vergadering voorstellen voor te bereiden. Moord of zelfmoord? AALSMEER. Vanmorgen werd op de spoorbaan Aalsmeer-Amsterdam het lijk gevonden van den 25-jarigen D'. B. Het lijik vertoonde ernstige verwondin gen aan het hoofd en aan de handen. Ongeveer 50 m verder, aan den voet van de vrij hooge spoorbaan, vond men in een schuurtje in een groote plas bloed een zaklantaarn en verschillende 'brieven, welke van B. afkomstig bleken te zijn. Daar geen bloedsporen van de schuur leiden naar de plaats waar het lijk gevon den werd, heeft de politie den Officier van Justitie te Haarlem met een en ander in kennis gesteld. Onwillige arrestant. BREDA. De expediteur D'e P., wonende aan de Groenstraat te Beek, gemeente Prinsenhage, had nog zes maanden ge vangenisstraf te goed wegens het veroor zaken van schade, teneinde daardoor een verzekeringssom machtig te worden. Toen de marechaussee hem gisteren kwam halen, heeft hij getracht zich uit de voeten te maken. Eén der marechausees heeft toen op den vluchteling geschoten, waarbij deze in een der beenen geraakt werd. De man is in het ziekenhuis opge nomen. 1500 pond roomboter ontvreemd. BORGULO. Vannacht is ingebroken in de coöperatieve roomboterfabriek de Een dracht alhier. D'e inbrekers hebben zich door een tuimelraam toegang tot de fa briek versohaft. 1500 pond roomboter is meegenomen. Vermoed wordt, dat men met 'beroeps- inbrekers te doen heeft. Het door de ma rechaussee ingestelde onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Stopzetting van een sigarenfabriek. DELFT. Naar wij vernemen zal de N.V. A. Hillens sigaren en tabakfabriek Donderdag a.s. worden stopgezet. Met ingang van dien datum is het ge- heele personeel ontslagen. In het bedrijf werkten thans nog 160 personen. Het Prinselijk Paar uit Weenen vertrokken. W'EENEN. Met prachtig weer zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard van morgen om 9 uur uit Weenen vertrokken. De wegen buiten Weenen, die eenige da gen geleden nog ten deele met sneeuw en ijs waren bedekt, zijn daarvan thans groo- tendeels bevrijd. Voor het vertrek verklaarde het Prin selijk Paar nog, dat het over zijn bezoek aan Weenen uiterst tevreden is en dat het hoopt spoedig nog eens naar Weenen te zullen terug keeren. Zij zullen vermoedelijk niet voor van middag laat in Zeil aim See aankomen, Vliegtuig vermist. LONB'E'N, Naar het Ministerie van Luchtvaart meedeelt wordt sedert Maan dagmorgen een tot het vliegtuigmoeder schip Courageous behoorend verkennings toestel met drie leden van de bemanning vermist. De Courageous bevindt zich in de Middellandsche Zee. Communistische partij verboden. PARIJS. Het dagblad „Le Matin" meldt uit Genève, dat de Geneefsiohe regeering heeft besloten binnenkort bij den Bonds raad een ontwerp in te dienen, waarbij de communistische partij wordt verboden. De regeering van Neufehatel stelt voor niet alleen de communistische partijbedrij vigheid te verbieden, maar dit ook te doen ten aanzien van de nevenorganisatie®. Tenslotte 'hebben de Radicaal Democra tische partij en de Liberale partij' van Waadland besluiten aangenomen, waarin snelle maatregelen van de Bondsautoritei- ten worden geëiscbt ter bescherming van het vaderland en ter beëindiging van de revolutionaire activiteit der Communisti sche partij in Zwitserland. De strijd in Spanje. De opmarsch der rechtschen. SALAMANCA. Volgens den specialien be richtgever van het D. N. B. is de tegen stand der regeeringstroepen in den sector Jarama ten Z. O. van Madrid gebroken en 'bevinden de reohtschen zich vlak voor Arganda op nog slechts 20 km van den laatsten hoofdweg naar Guadalajara. Bij Alcala de Henares hebben zij alle belangrijke toegangswegen naar Madrid afgesneden. BEURSBERICHTEN. Slotkoei'sen van de Amslerdtuiisoliu Effectenbeurs, ous medegedeeld duor Van Heel Co. N.V. te Goes. Het was zeer stil op de beurs. Alleen in de fondsen waarin gisteren veel om ging, n.l. Aku en Philips waren ook he den de omzetten groot. Overigens waren de koersen der locale fondsen op bet ni veau van gisteren of lager. Nisu waren lager op 164 evenals de ta- baksaandeelen. De meeste koersen ver toonden neiging tot terugloopen. Ook Kon. Olie zakten oip middenbeurs een paar procenten in, doch konden zich later weer herstellen. D'e Amerikaansche markt hield zich betrekkelijk goed wegens de vrij goede stemming te Londen, waar in verband met de vaste koperprijzen vraag wa3 naar Anaconda. Op de beleggingsmarkt blijft aanbod bestaan van de nieuwe 3V2 pet gemeenteleeningen. Wisselkoersen, Amsterdam, 16 Febr., 2.30 u. Brussel 30.85—30.92. Ionden 8.968.97. Parijs 8.51V28.54/4. Berlijn 73.66—74.00. New-York 1.82%I.83V2. GOES. Huw.-aangifteCornelis Antho- n ieBurtnanjer, 41 j. jm. te Eindhoven en Jacoba Pieternella Goeree, 29 j. jd. Geboren: Neeltje, d. v. Adriaan Paauwe en Adriana Johanna Tramper. MIDDELBURG. Bevallen: M. J. Dinge- manseJobse, d.; J. E. de Smitvan Zandvoord, z. Overleden: Th. van Eek, 78 j., wed. J. W. Haccou. Getrouwd: J. J. van de Velde, 43 j. en L. M. de T'roije, 35 j. (M. G.) GOES, 10 Februari 1937, Kook- erwten f 8-9,60; Bruine boonen f 8-9,50; Paardebaonen f 7, Aanvoer matig, Aardappelen: Zeeuwsche bonte f 1,90-2; idem blauwe f 1,80-1.90. Boter: per kg f 1.55; per pond f 0.77 Ys part. prijs f O.87V2; 2e soort boereboter f 0.72fabrieksboter f 0.90; 'afwijkende boter f 0.60. Eieren: per 100 stuks f 3.50; per 25 st. fO.87%; part. prijs f4.50; Poelje-eieren f 3; Eendeneieren f 3.50. 1 V. P. Z., 16 Febr. 1936. Aanvoer 4137 eieren. Prijs f3.70, kleine f2.70 per 100 stuks. Noteering van Boter- en Eierhande- laren: Boter f 0.68 p. pond; eieren f 3.50, kleine f 2, eendeneieren f 3.50, per 100 st. Goed vraag voor boter van goede kwa/- liteit. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Maandag 15 Febr. 1937. Veld sla 17, Witlof 67, id. (stek) 3, Spruiten 517 id. (stek) 3, Groene Savoyekool 3.50 4.70, Gele id. 1.702.60, Roodekool 1.502.50, Boerekool 2.80—3.30, Prei 2.50—3.10, Uien 1, Wijnpeen 1.30—1.60, Waschpeen 1, Koolrapen 1.501.60, BI. Aardappels 2.203, id. Drielingen 1.30, Bonte Aardappels 2.10, id. Drielingen 1.30, alles per 100 kg.; Andijvie 1.50— 1.80 per 100 stuks; Selderij 1.201.50 per 100 bos Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Agent: L. SANDEE Nieuwdorp Tel. 24 vorige koers lieden H. V. A. 503 500 Ned. Ind. Hdbk. 170 171 Philips 332 339'Va Unilever 173% 173% A. K. U. 66V8 69% Amsterdam Rubber 310% 307Vs Koninkl. Petroleum 439 438-9 D'eli Mij. 351 339 Ned. Scheepv. Unie 117%-8 117 4 pet. Nederland 100% 100% 4 pet. Nederl. Indië IOOV2 IOO3/e-% 3 pet. Nederland 98 98% 3 pet. Nederl. Indië 96-Ve 957/s U. S. Steel 80% 79'% Anaconda 4lVs-% 423/io U. S. Leather 5 7/s 5% Bethlehem Steel 663/s 657/s Adj. Chic. Milwaukee 7%-7/s 76/a Cities Service 37/i« 33/8 Intern. Nickel 477/s 48 Shell Union 235/8 233/8 Kennecott Copper 457/a 45% Radio Corp. 9 9 Car Foundry 49 48 Tidewater 155/e 15% Midcont. Petrol 23% 23% Gen. Motors 53 52 American Enka 45 44V2 Republic Steel 27Vs 26% Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 16 Febr. 1937. De volgende verdachten waren gedag vaard: G. G., huisvr. van H. K., 30 jaar, zon der beroep te Hulst, wegens beleediging van Hendrika Oosse. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. h. A. G., 22 j., arbeider te Breskens, we gens mishandeling van E. L. de Wispe- laere. Eisch f 15 of 10 d. h., uitspr. f 20 of 10 d. k. Mr Kegge, verdachte® raadsman, refe reerde zich aan het oordeel van den Po litierechter. J. v. H., 29 j., venter te Aardenburg, wegens mishandeling van Gustaaf Vrie- lijnck. Eisch f 10 of 5 d. h., uitspr. ontslag van rechtsvervolging. Mr. Kegge vroeg vrijispraak, subs, ont slag van rechtsvervolging. Fr. H. 21 j., vlasbewerker te Koewacht, wegens: le mishandeling van Leon Aper te D'e Klinge (België), 2e beleediging van denzelfde. Eisch en uitspraak f 15 of 10 d. h. O. L21 j., arbeidster te Sluis, wegens diefstal van een schaapshuid, toebehoo- rende aan R. Maanhout. Eisch en uitspraak f 15 of 10 d. h. G. J., 44 j„ garnalenhandelaar, te Brouwershaven, wegens het dreigend schieten met een revolver in de richting van A. van der Klooster en A. Grootjans. Eisch en uitspraak f 15 of 10 d. h. G. P. G., 18 j., werkman te Kapelle, wegens wederspannigheid tegen de poli tieambtenaren van Raay en Christiaanse, toen deze hem op 9 Januari 1.1. te Ka pelle beetpakten om hem uit het veilings lokaal te verwijderen. G. P. G., voornoemd, wegens beleedi ging van den opperwachtmeester Ha mers, den marechaussee Havenmans, den gemeenteveldwachter Christiaanse en den brigadier der Rïjksveldwacht van Raai), te Kapelle op 9 Jan. 1.1. toen deze ambtenaren daar dienst deden. Deze zaken werden gevoegd behandeld. Elsoh en uitspraak f 20 of 10 d. h. Mr. Dirven vroeg vrijspraak. H. T'h. van E., 26 j., werkmian, wonen de te Goes, wegens beschadiging van een muziekkabel, toebehoorende aan J. M. Polderman, op 6 Januari. Eisch en uitspraak f 15 of 10 d. h. J. E. W., 27 j., werkman te Goes, we gens beleediging van den agent van Po litie Kort te Goes op 14 Jan. 1.1. Eisch en uitspraak f 15 of 10 d. h. P. den H., 45 j.,arbeider te Oostkapelle, wegens diefstal van een hoeveelheid brandhout, toebehoorende aan W. Boone. Eisch en uitspr. 1 mnd. gev.straf voor waardelijk met 3 j. proeftijd en f 10 of 5 d. h. Ja. D., 22 j., zonder beroep te Bigge- kerke, wegens diefstal van 3 stoflakens, 4 sloopen, 5 witte handschoenen, 6 bol letjes gekleurde zijde en wol, 1 sierbakje, 6 eierdopjes, 1 zwart mutsje, 1 flesch gli- cerine, toebehoorende aan F. A. C. Prins, te Koudekerke, in het tijdperk Augustus December 1.1. Eisch en uitspr. f20 of 10 d. h. Hei doodelijk ongeluk tijdens de manoeuvres van het vorig jaar. Voor den Krijgsraad te 'sHertogen- bosch heeft gisteren terechtgestaan een 22-jarige vrijwillige wachtmeester ep voet van capitulant bijl de 2e schoolbat- terij van het vijfde regiment veldartille rie te Amersfoort, wien ten laste was ge legd het veroorzaken van dood door schuld. Tijdens de laatste manoeuvres heeft hij' op 23 September 1936 bij een oefening toen hij1 was belast met bet com mando over een 6 c.M. veldkanon dat met een lossen patroon geladen was, eenige militairen toestemming gegeven om langs den vuurmond van het kanon te loopen. Toen deze zich voor den vuurmond be- GESLAAGD! Hun Bob zal in 't ver volg „dokter" Willemsen heeten. Zeker - daarmee alleen is z'n car rière niet gemaakt, maar zijn ouders zorgden in ieder geval voor een goed begin. Al direct na Bob's ge boorte bespraken zij met Amstleven, welke soort studie-verzekering zij met hun bescheiden inkomen kon den sluiten. En ook zij ont dekten evenals duizenden anderen, dat zij, met een klein bedrag per maand, de basis konden leggen voor de toe komst van hun jongen. Niet iedere jonge man behoeft dokter te worden. Er staan na de Lagere School vele wegen open voor verdere studie: Landbouw, Handel, Scheepvaart, Techniek enz. - maar elke studie kost geld. Laat Amst leven met U bespreken, hoe ook U Uw kinderen een goed eind op weg kunt helpen in de Maatschappij. Ook voor U zullen wij gaarne een plan uitwerken, dat geheel is aangepast aan Uw persoonlijke omstandigheden. Na tuurlijk zonder eenige verplichting I N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT 17 - AMSTERDAM vonden, zei een van hen schertsend: I schiet eens! Daarop heeft beklaagde roe- keloos aan een touw getrokken, waar- i door het schot afging. Een militair werd zoodanig getroffen dat hij aan de gevol gen is overleden. Voor den krijgsraad verklaarde be klaagde ten volle bewust te zijn van het roekelooze van zijn daad. Hiji was met het 6 c.M. geschut niet bijzonder op de hoog te, omdat hij' steeds met de 7 c.M. had 1 gewerkt. Ondanks de voorschriften van een luitenant wist hij1 niet hoe de bevei liging werkte. Kort tevoren had hij ook aan het touw getrokken en toen-was er niets gebeurd. Wachtmeester van Luyn verklaarde gewaarschuwd te hebben tegen onvoor zichtig spelen met wapens. Er werden nog eenige getuigen ge hoord over beklaagdes kennis van het be treffende kanon. Wachtmeester Koopmans heeft nog bij het opmaken van de plannen gewezen op de weinige routine van de manschappen, waarbij hij van den kapitein ten ant woord kreeg: dan moet er van gemaakt worden wat er van te maken is. Majoor J. van R.ooy, destijds kapitein, verklaarde nog, dat voor den aanvang der manoeuvres drie dagen waren uitge trokken om de manschappen over het materiaal te onderrichten. Door het ver schuiven van de oefening is hiervan slechts één dag overgebleven. Dien dag beeft bekl. blijkbaar gemist. De auditeur militair, requisitoir ne mend, wees er op, dat reeds verscheidene malen personen wegens roekeloos gebruik der wapenen hebben terecht gestaan. Hoewel verdachte zeer onder den indruk is moest de justitie toch straf opleggen. Beklaagde wist dat hij: van het trektouw af moest blijven. Hij1 was er niet van over tuigd geweest dat bet stuk veilig stond, want hij heeft het nog geprobeerd door aan het touw te trekken. Buiten zijn schuld was verdachte niet voldoende des kundig, hetgeen een verzachtende om standigheid is. De eisch luidt 1 maand hechtenis en verlaging in rang tot sol daat. De krijgsraad zal op 22 Febr. uit spraak doen. Oud-leerlingen van Landbouwwinter- cursussen in Zeeland. Hedenmorgen vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes de Bond van Ver een. van oud-leerlingen der landbouw- en tuinbouwwintercursussen in Zeeland (B. v. G.) De voorzitter, de heer W. de Buck, te Meliskerke, sprak een openingswoord. In het organisatie- en bedrijfsleven, aldus spr., hebben we zegen ontvangen. Er was een middelmatige oogst. Helaas waren de geldelijke resultaten niet royaal. Ook heeft de devaluatie voor den boer geen winst gebracht. Zorgen zijn er gebleven en de weg terug kon nog niet betreden worden. Het is te vreezen, dat de vrije positie van den boer niet zal terugkeeren. Dit doet pijn, want de boer is van huis uit individualist. Spr. wekte de leden op hun taak in de gemeenschap te verrichten, elkander van voorlichting te dienen en ook in 1937 de goede eigenschappen, die den Zeeuwschen boer van ouds sieren, te laten zien. Ook wees spr. op de noodzakelijkheid van studie voor den boer. Nog steeds worden te weinig cursussen gegeven. Er zijn te weinig land- en tuinbouwonder- wijzers in Zeelanid. Hierop mogen ge meente- en schoolbesturen bij het ver vullen van vacatures wel eens letten. Aan den heer W. de Wolf te Veere, die onlangs overleed, wijdde spr. woor den van dankbare nagedachtenis. Ten slotte wees spr. er op, dat we be hoefte hebben aan bouwers, niet aan onevenwichtige critici. Vooral de jonge boeren moeten in de wintermaanden ijverig studeeren. In biddend opzien tot God, van Wien we afhankelijk zijn, gaan we verder. Aan het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. J. G o e t h e e r D z. te Wolfaartsdijk ontleenen wij, dat de toe stand van den landbouw na de devalua tie nog iets is achteruitgegaan. Voor de veehouderij: is eenige verbetering geko men. De Bond had een gunstig vereeni- gingsjaar. De vergaderingen waren goed bezocht. De excursies slaagden best. Het ledental is iets gestegen. Enkele vraag punten werden behandeld. Sommige afdeelingen zijn zeer actief (excursies, proefvelden, inleidingen), an dere zijn weer minder actief. De penningmeester, de heer Dees, meldde een batig saldo van f 251,45 (vorig jaar f262,44). Nog vier afdeelingen moe ten contributie afdragen. De aftredende bestuursleden, de heeren W. de Buck en Joh. le Clercq werden herkozen. Tot eereleden van den Bond werden be noemd de heeren Mr P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M. en I r C. G. P. Stevens, inspecteur van den land bouw te 's-Gravenhage. De secretaris brengt nu eindrapport uit over enkele vraagpunten. Vooraf merkt spr. op, dat maar weinig afdee lingen rapporten hebben ingezonden. Eerste onderwerp was kalken van bouwland. Genoemd werden de hoe veelheden op diverse soorten van grond. De helft geeft de voorkeur aan geblusch- te, de andere helft aan ongebluschte kalk. Enkele methoden van kalkblus- sching werden genoemd. Hierover werd nog eenige tijd gedis- cussiëerd. Het bleek wel, dat het onmogelijk is een algemeen kalkrecept voor de klei gronden te geven, gezien de uiteenloopen- de omstandigheden. Dhr Joh. le Clercq zou g^aag een studiegroep voor bemestingk er zien ge vormd. Dhr A. S i n k e deelde mede, dat te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3