WITTE WEEK EERSTE BLAD nog slechts enkele dagen DINSDAG 10 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 116 De Kerkstrijd in Duitschland Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De Geloofsvervolging in Duitschland. Binnenland MIDDELBURG Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags .(0,75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85, Bij contract belangrijke korting, Hit nummer bestaat uit 2 bladen. Vier jaren lang woedt nu reeds in Duitschland de kerkstrijd. Ondanks allerlei plechtige toezeggingen gaan de nationaal-socialistische macht hebbers rusteloos 'voort met de vrijheid van de kerken aan te tasten en de vrije verkondiging van Gods Woord te bemoei lijken. Maar nu eindelijk s c h ij n t er een ken tering te komen. Wij zeggen: schijnt, omdat 'het nog volstrekt niet zeker is, dat nu inderdaad een andere koers wordt in geslagen. Uit Berc'htesgaben werd nl. gisteren ge meld „De Rijksminister voor kerkelijke aan gelegenheden, Kerrl, heeft gisteren met den Führer 'de kerkelijke kwestie bespro ken. In aansluiting op dit onderhoud heeft de Führer het volgende decreet uit gevaardigd „Nu het de Rijkscommissie voor kerke lijke zaken niet is gelukt, een aaneenslui ting van de verschillends groepen in de Duitsch-Evangelische kerk tot stand te brengen, zal de kerk in volledige vrijheid en volgens eigen beschikking van de ge- loovigen, zichzelf een nieuwe grondwet en daarmee een nieuwe ordening geven. Ik machtig hierbij den Rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden hiertoe de verkiezingen van een algemeens syno de voor te bereiden en de noodige maat regelen te treffen." In verband 'hiermede meldt de Berlijn- sche correspondent van het „Vaderland": „Na de aankondiging van Zaterdag werd hier gisteren ijverig maar tevergeefs in het Reichsgezetsblatt gezocht naar de wet of de verordening inzake de oplossing van de kerkelijke kwestie, ontstaan door het aftreden van de rijkskerkcommissie. Evenwel werd in den loop van den avond de onzekerheid opgeheven door de afkon diging van een besluit van den leider, om een constitutioneele Generale Synode der Evangelische Kerk te laten verkiezen, ter wijl, als wij het goed begrijpen, ad inte rim de Rijkskerkcommissie de loopende bestuurszaken blijft afdoen. Zeer terecht staat 'in het officieuze commentaar bij dezen maatregel dat de Evangelische kerk zal in staat worden gesteld, om uit eigen kracht van binnen uit een zelfvernieuwing te voltrekken. Het kerkvolk, zoo heet het dan verder, moet vrijwillig zijn eigen toekomst bepa len en een Synode kiezen, die dan een kerkelijke constitutie zal ontwerpen, over eenstemmend met de meening van de Sy node en dus met de meening met de meer derheid van het kerkvolk." Dat lijkt moedgevend. Het kerkvolk kan zelf een synode kiezen. Wie nu echter weet, hoe de practijk is van de „vrije verkiezingen" in Duitsch land, zal voor hij begint te juichen, eerst eens willen afwachten hoe deze verkiezin gen geregeld worden. 'Bovendien doen zich hier ook nog an dere moeilijkheden voor. „Men zal, aldus de correspondent hierboven aangehaald in aanmerking moeten nemen, dat in Duitschland, gelijk in vele andere landen, ook in de Evange lische kerk het percentage actieve en ijve rige leden niet erg groot eis, in vergelij king tot de half onverschilligen, die om zoo te zeggen, slechts incidenteel aan het kerkelijke leven deelnemen. Zooals de zaken nu in Duitschland staan, zullen deze in kerkelijk opzicht „lauwen" als men het zoo mag uitdruk ken, welke echter geenszins in politiek opzicht lauw behoeven te wezen, stellig aan de stemming deelnemen en gezien ook den uitslag van veel vroeger gehouden derge lijke verkiezingen, zullen de lieden van de belijdenissynode naar alle waarschijnlijk heid blijken numeriek een uiterst kleine groep te vormen, gesteld al dat deze can- didaten zullen kunnen stellen. Het'heet nu, dat een groot pacificatie- werk is ingeleid, een belangrijke bijdrage tot den binnenlandschen vrede, alsook voor den vrede in de wereld. Evenwel is niet te verwachten, dat de belijdenisgroep en de haar verwante richtingen, ook in dien zij blijkt geheel in de minderheid te zijn, den strijd en de oppositie zullen wil len staken, omdat deze groep zich niet be roept op haar numerieke grootheid, maar op de kracht van haar overtuiging. Feitelijk zou men dus kunnen beweren, dat na afloop van deze verkiezingen de 'heele toestand weinig veranderd is. Dit zal echter practósch nauwelijks het geval zijn, want de staat alsook de nieuwe sy node zal zich daarna beroepen op den uit slag van de verkiezingen waaraan het heele kerkvolk beeft deelgenomen, zoodat dan maatregelen tegen de kleine opposi- tioneele groep daarop kunnen worden ge grondvest." Hieruit blijkt, dat er alle kans is, dat straks de kerkstrijd pas in volle hevigheid zal ontbranden. Een andere mogelijkheid is ook haast niet denkbaar. Het nationaal-socialisme moet krach tens zijn beginsel, strijden voor de overheersching van de Kerk door den Staat. Wat thans in Duitschland gebeurt, be vat voor andere landen, ook voor ons land, een ernstige waarschuwing. En wel zeer in 't'bijzonder voor ben, die ten koste van alles de zilveren koorde tus- schen Kerk en Staat wenscben te 'hand haven. De strijd om Madrid. Ook gisteren werd hevig om het lot van de Spaansche hoofdstad gestreden. D'e troepen van generaal Franco zet ten hun offensief voort met het doel, alle wegen, welke van de Levant-kust ■naar Madiid voeren, in het bezit te krij gen. Het verbitterdst wordt momenteel om Arganda gevochten. Ten Zuiden van Madrid, vlak voor de Toledobrug, ondernamen de regeerings- colonnes een aanval op de vlak voor Madrid liggende Franco-troepen. Met zware verliezen moesten de aanvallers naar hun uitgangsposities terugkeeren. Uit de gevechtshandelingen van giste ren concludeeren militaire deskundigen, dat het doel van Franco hierin bestaat, de verbinding tusschen de Levant-kust en de hoofdstad volkomen te onderbre ken. Van het Zuidelijk front worden geen noemenswaardige acties gemeld. Generaal Queipo de Llano heeft ver klaard, dat alvorens zijn troepen den opmarsch naar Almeria zullen voortzet ten, zij alle veroverde stellingen zullen consolideeren. Volgens een van het Spaansche pers agentschap ontvangen telegram bedraagt het aantal dooden als gevolg van het bombardement, dat in den afgeloopen nacht door de nationalisten op Valencia werd ondernomen, vijf en twintig. Voor de eerste maal zijn in den S-paan- scben burgeroorlog Britsche zeestrijd krachten tot gevechtshandelingen ge dwongen.. Een groot vliegtuig wierp gis teren zes bommen in de nabijheid van de beide Britsche torpedojagers „Ha- vock" en „Gipsy", zonder echter een treffer te maken. De torpedojagers zagen zich genood zaakt het vuur te beantwoorden. D'e gebeurtenis speelde zich 1520 mijlen van Kaap Tenes af. EEN NON-INTERVENTIE-ACCOORD. Na Zaterdag geen vrijwilligers meer naar Spanje. Van 6 Maart af controle. In een zitting, die vier uur geduurd heeft, is het subcomité der non-interven tiecommissie tot een accoord gekomen. Dit accoord omvat de volgende twee punten: 1. Een verbod tot het zenden en het laten vertrekken van vrijwilligers naar Spanje, welk verbod Zaterdag a.s. in wer king treedt. 2. De algemeene lijnen van een con troleplan, dat, na vaststelling der details, van 0 Maart af toegepast zal kunnen worden. Over het verloop der zitting van gis teren zijn nog geen bijzonderheden be kend. Slechts meent de diplomatieke correspondent) van de „Evening Stan dard" te weten, dat Grandi tijdens deze bijeenkomst de voorwaarden heeft laten vallen, die hij voorheen met betrekking tot het beoogde vrijwilligers verbod ge steld had. Misschien wel, omdat de heeren te Londen nu zoo lang hebben gepraat en gewacht, dat dit verbod practisch wei nig meer te beteekenen| heeft. Spanje zit nu wel ongeveer vol met vrijwilligers. DE BRITSCHE DEFENSIE. Verhooging der vlootcredieten. D'e Morning Post ineldt, dat de credie- ten voor de Engelsche vloot 19371938 bijna 120 millioen pond zullen bedra gen, d.w.z. bijna 40 millioen meer dan het voorafgaande jaar. Het bouwprogramma voor dit jaar zou omvatten drie linieschepen, zes krui sers, achttien toipedojagers, zes of acht duikboo-ten, een zeker aantal mijnenleg- g„rs en -vegers en misschien een vlieg tuigmoederschip. Een nieuw eiland in de Zwarte Zee. In de Zwarte Zee is, dichtbij de Zuid westkust van de Krim, plotseling een nieuw eiland opgekomen, 250 meter lang, dertig meter breed en 5.5 meter boven den zeespiegel uitstekend. Een wetenschappelijke commissie van de academie van wetenschappen heeft een onderzoek ingesteld en het ontstaan als volgt verklaard. De steile kust wordt ter plaatse sinds lang door grondwater ondermijnd. Het resultaat is geweest, dat plotseling een geweldige steenmassa in het water gestort is. Het geweld daar van was zoo groot, dat in den bodem golfachtige plooien ontstaan zijn, waar van een boven water gekomen is en thans het eiland vormt. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND Drie spoorwegarbeiders gedood. Talrijke passagiers gewond. De express-trein York'Uowestoft is. bij Sleafo-rd in het graafschap Lincoln ont spoord. De locomotief en zes wagons re den tegen een blokhuis-je, waarin spoor wegarbeiders waren gezeten. Drie der ar beiders werden gedood en drie gewond. Talrijke reizigers liepen verwondingen op. De locomotief en de 6 wagons werden vernield. Korte Berichten. De president van Litauen heeft gra tie verleend aan 4-9 gevangenen, o.w. 8 veroordeelden uit het groote Memelland- sche proces van 1935; thans zitten nog 3-6 veroordeelden uit dit proces in de ge vangenis. DegreÈe, de leider van de Rexpartij in België, heeft den koning een telegram gezonden, waarin hij' kamerontbinding en uitschrijven van nieuwe verkiezingen vraagt. Een vernietigende uitspraak van Kardinaal Faulhaber. D'e bisschop van het Zuid-Duitsc'he bis dom Regensburg heeft Zondag 14 Fe bruari een herderlijk schrijven van den kansel laten voorlezen over de géloofsver- volging in Duitschland. Tegelijkertijd heeft kardinaal Faul haber, aartsbisschop Van Munchen, een preek gehouden in zijn kathedraal, waarin hij herinnert aan artikel 1 van het rijks- concordaat, dat luidt: „Het D-uitsche rijk waarborgt de vrijheid der geloofsbelijde nis en de openbare uitoefening van den Katholieken eeredienst", om dan o. m. te vervolgen: D'e belijdenis van ons geloof is altijd, doch vooral in onzen tijd een heilige plicht want we staan midden in zo-o'n zwaren strijd om het geloof, dat wij ons allen ernstig moeten afvragen: „Hoe lang zal ons vaderland nog 'Christelijk blijven?" Wij staan voor een algemeenen aanval op Christendom en Kerk, zooals Kardi naal Bertram met droefheid heeft moeten constateeren. Velen zijn reeds afgevallen, velen werden rijp gemaakt en worden nog dagelijks rijp gemaakt voor geloofsafval: anderen zijn door voortdurende anti-gods dienstige invloeden wankelmoedig en zwak geworden; zij zijn aan een waarachtig trommelvuur tegen het geloof blootgesteld en ze weten niet precies meer wat waar heid is. Velen bekommeren zich niet meer in het minste om Gods geboden, noch om de Christelijke zedewetten. In een program van vormingscursussen wordt uitdrukke lijk gezegd (zooals Nietzsche reeds leer de) „E r is maar één zonde, en dat is lafheidl" Men vraagt zich hierbij af: Zijn moord, diefstal, leugen, meineed en onzedelijk heid geen zonden meer? En een dergelijke opleiding is bestemd voor de jongeren! Wat moet er van hen worden? Bij een ge deelte van onze jeugd kan het geloof geen wortel meer schieten; de jeugd heeft het geloof reeds verloren, vooraleer zij' het goed heeft leeren kennen en het verliest het geloof des te gemakkelijker, naarmate haar kennis van het geloof geringer is. Een zeer groot gedeelte van onze jeugd legt op godsdienstig gebied een totale on verschilligheid aan den dag. Als men den geest en den inhoud der kranten en geschriften kent, die iederen dag of wekelijks in vele honderd duizen den exemplaren den strijd tegen den godsdienst en den twijfel in geloofszaken uitdragen onder alle standen, beroep en leeftijd, dan moet men met angst en zorg constateeren, dat bijna al deze bladen vol ledig met kerk en Christendom gebroken ■hebben. D'e uitwerking ervan treedt reeds dui delijk naar voren in een haat tegen Ohrisu tus, Zijn Kerk en Zijn priesters, zooals men vroeger hoogstens in kringen van vrijdenkers en communisten kon aantref fen. HET OVERLEG VAN DE OSLO- STATEN. Ook Noorwegen neemt de uitnoodiging aan. Naar men verneemt heeft de Regee ring van Noorwegen thans medegedeeld, dat zij de uitnoodiging om deskundigen te zenden naar de samenkomst der Oslo- Staten aanneemt. Wanneer deze haat zich eenmaal .abso luut kan botvieren, wat zal er dan van ons vaderland terechtkomen? Vervuld van de allergrootste zorgen, roep ik onzen tegen standers toe: „Brengt toch ons vaderland niet in gevaar, dat het een tweede Spanje wordt''. Wanneer wij ons niet meer eensgezind voelen op den gemeenschappelijken bodem van het geloof, laat ons dan toch nog sar, men op den bodem van vaderlandsliefde staan. Er 'kan een tijd aanbreken, waarop ge de geesten, die ge wakker geroepen 'hebt, niet meer kunt tegenhouden. OPBRENGST INDISCHE LANDS- MIDDELEN. In 1936 belangrijk grooter. D'e landsmiddelen over D'ec. 1936 belie pen, naar uit Batavia wordt gemeld, f41.300.000 tegenover f39.900.000 de zelfde maand van 1935. Dé totale opbrengst der middelen o-vei 1936 was f 400.800.000 tegenover f379.100.00 over 1935. Dit verschil kwam voort uit de bijzon dere inkomsten van de aardolieindustrie van f 5.000.000, f 4.200.000 meerdere op brengst uit de Banka-tinwinning, f 3.300.000 meer uit de N.V.-belasting en f2.700.000 meer uit de loonbelasting. Aan uitvoerrecht op bevolkingsrubber is een bedrag van f 49.405.000 ontvangen, waarvan f 2.602.000 ten bate van de alge meene middelen kwam. NIEUWE THESAURIER-GENERAAL. Benoeming van den heer B. J. de Leeuw. Bij Koninklijk besluit van 10 Februari 1937 is benoemd tot thesaurier-generaal de heer B. J. de Leeuw, oud-directeur van Financiën in Nederlandsch-Indië, thans waarnemend thesaurier-generaal. Ned. R.-K. landarbeidersbond. Het bestuur van den Nederlandschen r.k. landarbeidersbond heeft besloten de bijdrage voor de werkloozenkas voor lo, se arbeiders van 18 jaar en ouder, voor het tijdvak van 28 D'ec. 1936 tot en met 26 Juni 1937, met 5 cent per lid per week te verhoogen. Mr H. I. Schönfeld f. Te Winschoten is plotseling overleden mr Harbert Ido Schönfeld, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-burgemeester van Winschoten. Diner van den voorzitter der Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer, baron de Vos van Steenwijk zal Donder dagavond een maaltijd aan de leden dei Eerste Kamer aanbieden in Hotel des Indes in D'en Haag. Minister Go-lijn zal aan dezen maaltijd aanzitten. Werklooze visschers als eigen-reeders. Eenige maanden geleden is gemeld, dat een aantal werklooze zeevisschers uit Noordwijk met behulp van het ge meentebestuur aldaar den plaatselijken stoo-mtreiler „Adriatic" had afgehuurd om daarmee als eigen-reeders het be drijf te gaan uitoefenen. Men wilde lie ver op deze wijze een stuk brood verdie nen dan wekelijks naar den steun te gaan om de hand op te houden. De proef is evenwel mislukt hoewel het zich in den beginne liet aanzien, dat de opbrengsten der vangsten zooda nig waren dat het verdiende loon de anders verkregen steunuitkeering wel overtrof. In acht reizen heeft het schip ruim vijftien duizend gulden besomd. Naar men verzekert, zou het misluk ken van dezen proef om werklooze vis schers op eigen initiatief aan het werk te stellen in hoofdzaak te wijten zijn aan gemis aan samenwerking tusschen de betrokken opvarenden. Leidraad voor huisbezoekers. Bij het Bureau Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen, Dr Kuyperstraat 3, Den Haag, is verschenen en verkrijg baar gesteld voor de aangesloten kies vereenigingen en haar leden; leidraad voor huisbezoekers en andere propagan disten door C. v. d. Heuvel, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dit 72 pagina's tellende boekje, in vraag- en antwoordvorm, verschaft met name aan onze propagandisten zeer Binnenland, De Eerste Kamer over de Befensiebe- grooting. Opleving in de Zaanstreek. Uitvoer landbouw-producten. Middenstand en de steunverleening. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Het non-interventie-accoord. waardevol materiaal. Per exemplaar kost het 10 cents. Bij een aantal van 10 of meer 6 cents per exemplaar. Bestellingen uitsluitend per giro 134589, ten name Bureau Centraal Comité. Opleving in de Zaanstreek. Men meldt uit Wormerveer aan de „N. R. Crt.": Sedert Dtecemher is de drukte aan de Zaan zeer toegenomen en vooral vele jongere werkkrachten hebben emplooi ge vonden. Speciaal te Zaandam en te Wor merveer is het thans zeer druk, zoowel in de scheepvaart als in de fabrieken. Het beste bewijs voor de toenemende bedrij vigheid en het betere perspectief is wel de uitbreiding der fabrieken. Te Zaandam komt een nieuwe choco lade- en cacaofabriek aan de Westzijde, als uitbreiding van Verkade's fabrieken, terwijl de firma Bruynzeels hare werk plaatsen aanzienlijk vergroot. Dé Tijd en de Vlijt te Wormerveer bouwt om de Noord een tweede groote graan silo, nog hooger en grooter dan de reeds bestaande daar ter plaatse van Wessa- nens Koninklijke fabrieken. D'e firma Bloemendaal en Laan laat bij de Toekomst een nieuw ketelhuis bouwen en de zeepfahrieken-D'ekker ondergaan eveneens daar in de buurt om de Zuid groote uitbreiding. De melkfabriek „D'e Zaanstreek" is be zig met den bouw van een kaasfabriek met pakhuizen aan de Edisonstraat. Aan den overkant van de Zaan, onder Wormer, heeft de papierfabriek van de fa. Van Gelder Zonen pas een uitbreiding ondergaan, o,m, met den bouw van een nieuw ketelhuis, het aanleggen van nieu we waterwinplaatsen en het hijplaatsen van machines. - D a m m e nDe Maandagavond te Aagtekerke gespeelde competi tiewedstrijd voor den Z. D. B. tusschen Aagtekerke I en Souburg I gaf den vol genden uitslag: A. Willem-seW. Boogaard 20, L. BosselaarJ. Boogaard 11, D. Trielier L. Leijnse 20, L. Triel'ler-J. van Eenennaam 11, S. Blaas-W. Cijsouw 1 1, P. de Visser—C. Teeuwen 2—0, D. HugenseL. Kodde 02, O. Jo'bseJ. Francke 11, J. de VisserJ. Maring 0 2, L. HugenseL. van Soelen 20. Uitslag Aagtekerke 12 punten (tegen Souburg 8 punten. Middelburg. Kunstmestge- brui k. De heer G. Timmerman uit Goes, agent van de N.V. Kunstmesthandel v.h. Koo-man Go had tegen gisteravond een bijeenkomst in St. Joris belegd, ten einde de gelegenheid te bieden nader te worden ingelicht over -den aard en het ge bruik van de kunstmestso-orten „Ferti- phos" en „Sulkaphos". De heer v. d. Rieten, landbouwkundige te Brussel, heeft op zeer onderhoudende wijze uiteengezet de voordeelen dezer bed de artikelen, resp. vooral voor landbouw- en voor tuinbouw-doeleinden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1