IBIS SHAG Dobbelmaitn lebber... man* MAANDAG 15 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. ill De handhaving van Nederland's neutraliteit. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Het verblijf van het Prinselijk Paar te Weenen. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws oppassen, ie pret, rtje". En tg een welkom, e broer al meer „Duif- nnthouden, Wat ben klap geen •het was nog een weten pakken Parker", je jaar dag in dan zal de oplos- woorden sstaan on- woord een am wordt biji een ital dat uit afsluiting, schot, ook alle uit ieder wordt ook .rdeloos is, en ijverig rivier, een DOLLIE. •hoeven er vorden. iRDIENDE WAS. het felle er was iets Moe kwam plant, met een plant, ruis en dat bed?" Mientje Schiet eens anders ben ze kwam ik ben al niddag om iprong toch iet Mientje „Lang zal zongen ze. neden, „wat rgen, maar t ze maar al op z'n ie trap, hij id Mien al gzegd, toen dééd raar. elkens toch iken, en dat g hij maar het kwartje buurvrouw ns een plant ad gekocht; jn geweest, ijn, dat het toen hij het te doen; kon het pen hij denken, hij geweest en >e vandaag el begrijpen, as? i? hij wou die iffen!" lachend ge- n, „slaap je log eens wat fijn nieuw geheimzinnig Jongens weet len, bu?" Jk het eigen- jhij nog, nou, lieg je!" Jgen, je bent hem, maar ar raar deed. bat er op dat Igegaan was, fjapie werke- en daarom len. Iroeg hij nog. [e kijken"; hij |er achteraan, aest zijn met it hij al niet rdt vervolgd.; Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonriummor 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f250 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg? Goes en Vhssingon f 0.20, Losse nummers 5 cent, Advertentiën SO cent per regel Ingercnden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De onaantastbaarheid van ons grond gebied leent zich niet als onderwerp voor een verdrag. De minister van buitenlandsche zaken heeft thans de nadere vragen van het Eerste Kamerlid van Vessem beantwoord. De vraag was, of de minister bereid is, mede te deelen op welke vroegere open bare verklaringen van de zijde van den Duitschen leider en rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 Januari j.l. uit gesproken rede, naar het inzicht van den minister blijkbaar terug sloeg. Die zinsnede luidde: „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat zij bereid is deze staten te allen tijde als onaantastbare neutrale gebieden te erkennen en te garandee ren." De minister antwoordt thans, dat hij veronderstelde, dat de aangehaalde zin snede terugsloeg op de mededeeling, door den Duitschen rijkskanselier op 7 Maart 1936 in het openbaar gedaan, vol gens welke de Duitsche regeering bereid was om een niet-aanvalsver- drag tusschen België, Duitschland en Frankrijk te sluiten onder waarborg van Groot-Britannië en Italië, en ook Neder land als partij tot zulk een verdrag toe te laten, indien dit onzerzijds mocht wor den gewenscht en de andere betrokken staten daarmede mochten instemmen. Kon de minister den bewusten passus in de rede van den rijkskanselier van 30 Januari j.l. op geen andere wijze ver klaren, daarbij werd door hem niet voorbijgezien, dat de mededeeling van 7 Maart 1936 en de inhoud van de meer bedoelde zinsnede van ongel ij ke strekking zijn. Van de zijde der Duitsche regeering verkregen inlichtingen hebben de juist heid van de bovengenoemde veronder stelling bevestigd. Verder is gebleken, dat de uiting in quaestie van den rijkskanselier moet worden opgevat als een aanbod, dat geldt zoowel voor het geval, dat een nieuw Westelijk pact tot stand mocht komen en in dat verdrag een regeling wordt getroffen, als voor een verdragsregeling in anderen vorm, indien geen Westelijk pact wordt gesloten. Daarop is onzerzijds aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat wij, met alle waardeering voor de uit het aanbod sprekende goede bedoelingen, niet be reid zouden zijn nopens de onaantastbaarheid van ons grondgebied met eenig land een verdrag te sluiten. Die onaantastbaarheid is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een do,or ons te sluiten ver drag. De verbinding ValenciaMadrid afgesneden? Radio Cordava meldt, dat een natio nalistische divisie Arganda innam op den weg Valencia-Morata de Tajuna. (De weg ValenciaMadrid zou hier mede dus definitief zijn afgesneden.) Gisteravond kort na 10 uur is Valen cia beschoten door een kruiser der natio nalisten. Het vuur werd direct door de kustbatterijen beantwoord. Dit is natuurlijk geen krijgsverrichting van groote beteekenis. Het dient vermoe- lijk alleen maar om te tonnen, dat de regeering van Valencia ook daar niet veilig is. Van meer belang is de mededeeling van de radioclub te Teneriffe, dat de weg van Valencia naar Madrid over een lengte van 12 K.M. door de rechtschen is bezet. Waar dit precies is wordt niet vermeld. Aan 'het front bijl Madrid hebben de regeeringstroepen bun stellingen door geslaagde overvallen bij TJsera. en Gara- banchel verbeterd. De opstandelingen meldden daaren tegen, dat de verrassende aanvallen der iregeeiUngs troep en bijl Barabanchel met zware verliezen werden afgeslagen. De val van Malaga en het verder op rukken der opstandelingen heeft te Va lencia indruk gemaakt. Madrid wil algemeene dienstplicht en een uniform opperbevel. Ook Barcelona is gisteren van uit zee beschoten. Een nieuwe koning voor Spanje? Naar „United Press" aan de „Maas bode" meldt heeft generaal Franco den laatsten tijd met de regeoringen van En geland, Italië en Duitschland onderhan delingen gevoerd over een nieuwe bezet ting van den Spaanschen koningstroon en is hij in aansluiting daarop in contact getreden met pris Xaverius van Bourbon Parma, ten einde te weten te komen, of deze na een definitieve overwinning van de nationalisten in Spanje de koninklijke waardigheid, die hem eventueel door Bur gos zou worden aangeboden, zou aan vaarden. Indien deze onderhandelingen gevoerd zijn, zou dit beteekenen, dat generaal Franco weliswaar aan een herstel van de monarchie denkt doch niet aan terug roeping van Alfonso of een van zijn zoons. De zeven-en-veertig-jarige prins Xave rius woont te Parijs. ONTZETTENDE BRAND IN EEN BIOSCOOP. 700 menschen omgekomen. Volgens berichten uit de Mantsjoe- rijsche stad Antoeng heeft daar Zater dagavond in een bioscooptheater een brand gewoed, die ontzettende gevolgen heeft gehad. Vijftienhonderd menschen aanschouw den een film, toen op 't tooneel een brand uitbrak, die zich snel uitbreidde over het geheele theater. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Gillend en schreeuwend trachtte de me nigte zich een weg naar den uitgang te banen, waarbij gevochten werd op leven en dood. Plotseling bezweek de galerij, even later stortte het dak in, waardoor velen het gebouw niet meer konden ver laten. In vijftig minuten was het theater tot den grond toe afgebrand. De bestrijders van het vuur stonden volkomen machte- i loos. j Er moeten meer dan 700 personen bij dezen brand om het leven zijn gekomen. Reeds is het stoffelijk overschot van een 650-tal slachtoffers onder de puinhoopen vandaan gehaald, 28 personen werden ernstig gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Een bloedig naspel van een staking. D'e dezer dagen geëindigde groote sta king in Amerika's auto-industrie heeft in de stad Anderson in den staat In- dianopolis nog een bloedig naspel ge had. Georganiseerde arbeiders vierden in den schouwburg aldaar een overwin ningsfeest ter gelegenheid van de beëin diging van het conflict in Flint. Nauwelijks echter waren de feeste lijkheden begonnen, of voor het gebouw verzamelden zich ettelijke honderden ar beiders, die niet bij' bet vakverbond zijn aangesloten, om tegen het vroegere optre den van de georganiseerden te protestee ren. De georganiseerden verbarricadeerden zich daarop in den schouwburg en tracht ten hierdoor tijd te winnen, om zich van stoelpooten en andere wapens te voorzien. Toen zij zich voldoende uitgerust achtten, ondernamen zij hiermede een uitval, waarbij het tot bloedige vechtpartijen kwam. Er zijn tal van gewonden. De staat van beleg is afgekondigd. De Duitsche landbouw staat onder controle van den staat. Volgens een bericht van Havas uit Berlijn verplichten de behoeften van de voedselvoorziening de nationaal-socialis tische regeering tot bet voeren van een gerichte oeconomische politiek. De mi nister van landbouw heeft een plan uitge werkt, dat de landbouwproductie organi seert. Hierdoor zou Duitschland het twee de land ter wereld worden, waar de landbouw geheel onder leiding komt van den staat. Het verschil met het systeem van de kolchosen in Sowjet-Rusland is, dat de Duitsche boer den eigendom van zijn grond behoudt. Dhitscbland wordt in landbouwdistric ten verdeeld, die overeenkomen me: de districten van de partij. In ieder gebied zullen ambtenaren, die voortgekomen zijn uit de nationaal-socialistisohe landbouw organisaties, schema's opmaken voor de agrarische productie. Voor alle gegevens omtrent productiecapaciteit e.d. zal aan- teekening worden gehouden, in ieder dorp door den plaatselijken landbouwleider. Het zal met behulp van deze gegevens mogelijk zijn den boeren aanwijzing te geven over de wijze, waarop zij het best hun grond kunnen exploiteeren. Wordt een Zwitser te Danzig commissaris? Dë moeilijkheden, welke de volken bondsraad ontmoet beeft bij de benoe ming van een hoogen commissaris te Danzig, staan op het punt haar oplos sing te vinden. Men meent te weten, dat de keuze van den raad definitief zal vallen op een per soon van Zwitsersche nationaliteit, wiens benoeming de instemming der betrokken o:o:opartijen zou hebben evonden, n.l. prof. Burckhardt uit Genève. Korte Berichten. De dooi, die plotseling ingetreden is, heeft tot gevolg gehad, dat het ijs in de Poolsche rivieren en langs de kust is ge broken en thans gaat kruien. Daar het in de bergen hevig sneeuwt, vreest men, dat de Weichsel en haar zijrivieren buiten haar oevers zullen treden en overstroo mingen zullen veroorzaken. De Belgische kabinetsraad heeft zich accoord verklaard met de benoeming van drie nieuwe gouverneurs voor de provincies. Het socialistisobe Kamerlid Mathieu wordt gouverneur van de pro vincie Luik, de liberale minister van justi tie Bovesse zal gouverneur van de pro vincie Namen worden, de huidige griffier van de provincie Luik, de heer Van Mol, een socialistisch ambtenaar, wordt gou verneur van de provincie Henegouwen. Op Hakkaido en Aomari in Japan heeft een felle sneeuwstorm gewoed, waardoor bet verkeer ernstig werd be lemmerd. Men is bevreesd over bet lot van enkele schepen. DE REIS VAN H. M. DE KONINGIN. Tegen hei einde van deze week terugkeer naar Nederland. Uit Innsbruck wordt geseind: Uit Zeil am See komend zal H. M. de Koningin a.s. Donderdag te 14 u. van hier naar Ne derland terugkeeren. OPDRACHT AAN DE NED. SCHEEPS BOUW MIJ. Motorpassagierschip voor de Java-China- Japan-lijn. De Java-China-Japan Lijn heeft aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij opdracht gegeven tot den bouw van een motorpassagiersschip van circa 10.600 bruto register ton. De afmetingen zijn: lengte 474 voet en 10 duim, breedte; 64 voet en 6 duim; holte: 38 voet en 6 duim. Het schip wordt ingericht voor het ver voer van 51 eerste klasse passagiers, zoo mede voor 55 passagiers tweede klasse-A en 100 passagiers tweede klasse-B. De motor-installatie van 6000 H. P. K wordt geleverd door Stork te Hengelo. Dte snelheid zal 15 mijl bedragen. DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING. Adres van het Verbond van Nederl. Werkgevers. In een adres aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart her innert het Verbond van Ned. Werkgevers er aan, dat tegen totstandkoming van de wet van 5 Mei 1933 ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vracht- verdeeling in de binnenscheepvaart in werkgeverskringen ernstige bezwaren werden gevoeld. Het wil adressant voorkomen, dat voor namelijk om tweeërlei redenen een ver dere voortzetting van deze wettelijke re geling ongewenscht moet worden geacht. Vooreerst is de zoo juist genoemde sub- commissi eenstemmig van oordeel dat ten gevolge van de onmogelijkheid tot toe passing van de wet in bet Rijngebied, waaraan wellicht in de toekomst ook nog het gebied van de Maas zou zijn toe te voegen, handhaving van de wet moeilijk zal zijn. De tweede omstandigheid, welke vol gens adressant tot eenzelfde resultaat zal moeten leiden, is gelegen in de bewoor dingen van art. 13 der wet. Immers in ieder geval vóór 1 Januari 1938 zal aan de Staten-Generaal een voorstel van wet worden gedaan, waarbij de intrekking van deze wet, zoomede de overgave tot een Dormalen toestand, worden geregeld. Voorts wordt in den considerans der wet het tijdelijke karakter van deze reglemen teering tot uitdrukking gebracht. Het is dan ook reeds op deze gronden, dat het verbond den minister dringend in overweging geeft, een onverwijlde be ëindiging van dezen weinig gelukkigen maatregel voor te bereiden. EEN INDUSTRIE-VESTIGINGSWET. Spoedig kan, naar bet „Volksblad" ver neemt, worden tegemoet gezien de indie ning van een Bedrijfsvergunningswet, be doeld ter bescherming van onze industrie In den trant van de aanhangige Vesti gingswet voor het kleinbedrijf worden de eischen daarin gesteld, ten aanzien van de vestiging of uitbreiding van indus trieën. Burgemeesters. Bij: Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Hengelo (G.): F van Hoogstraten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge- De Prinses en de Prins hebben den Hertog van Windsor ontmoet. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn, in afwijking van het oorspronkelijke plan, gisteren nog te Weenen gebleven. Zij! zullen zich van daag naar Zeil am See begeven, waar zij H.M. de Koningin zullen ontmoeten. Het Prinselijk paar zal zich na bet vertrek van H. M. naar de Italiaansche Riviera begeven, waarheen intusschen een der auto's van het gezelschap is ver trokken en waar kamers zijn besproken. Zaterdag heeft toevallig het Prinselijk paar den Hertog van Windsor en zijn zuster, de Princess Royal (gravin Hare- wood) met haar echtgenoot, graaf Hare- wood ontmoet. Na het diner in hotel Bristol begaven de Prinses en de Prins zich naar hun vertrekken. Toen zij in de hal op de lift wachtten, stapten uit de lift van boven de Hertog van Windsor en zijn zuster en stonden eensklaps voor de wachtende Prinses en den Prins. De be groeting was zeer hartelijk en zij bleven ongeveer tien minuten met elkaar in ge sprek. Na deze ontmoeting heeft Prinses Ju liana een telefonisch onderhoud met do Koningin gehad. Uit de berichten die tot nu toe om trent de huwelijksreis ontvangen werden krijigt men den indruk, dat de levensge woonten van het Prinselijk paar sterk af wijken van de opvattingen die door H. M. de Koningin worden gehuldigd. De bladen melden, dat de Prins Don derdagavond een operette-vertooning bijl- woonde en dat de Prins en de Prinses Zaterdag- en Zondagavond de schouw burg bezochten. meester der gemeente Zuilichem; tot bur gemeester der gemeente Wiscb: J. J. G. Boot, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Winsum. DE CHR. NATIONALE ACTIE. Prof. Dr H, Visscher lijstaanvoerder. Naar de „Rotter d." vernam, zal de C.N.A. bij de a.s. Kamerverkiezing met een eigen lijst uitkomen. De Commissie der G. N. A. beeft Prof. Dr H. Visscher als lijstaanvoerder bereid gevonden. Ver schillende personen zijn reeds voor de groslijst genoemd. Mr H. J. DIJCKMEESTER, OUD COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND MORGEN 90 JAAR. De heer Mr H. J. Dijckmeester, thans wonende te Den Haag, oud-commissaris der Koningin in Zeeland, wordt morgen 90 jaar. Nadat Mr Dijckmeester in 1871 te Lei den was gepromoveerd, werd hij in 1872 adjunct-commies op het departement van koloniën en wel bijl de afdeeling Oost- Indië (Algemeene zaken). De jeugdige meester in de rechten maakte spoedig promotie en kon in 1881 als hoofdambte naar naar Binnenlandscbe Zaken wor den overgeplaatst, waar hij chef werd van de afdeeling onderwijs. Zijn bijzon dere bekwaamheden waren oorzaak, dat hij met ingang van 21 October 1891 tot sdcretaris-generaal van binnenlandsche zaken werd benoemd. Hij' is als zoodanig de rechterhand ge weest van 5 opvolgende ministers, n.l. Tak van Poortvliet, Van Houten, Goeman Borgesius, Kuyper en Rink. Op 59-jarigen leeftijd, na een ambte lijke periode van reeds 35 jaren, ontving mr Dijckmeester een zeer groot bewijs van de waardeering van zijn arbeid, toen H. M. de Koningin hem benoemde tot haar Commissaris in Zeeland. Op 1 Mei 1906 kwam mr Dijckmeester naar Zeeland toe. Hij' trad de Zeeuwen welwillend tegemoet en vond er direct bijzonder werk en wel door mede te hel pen leiding te geven aan het herstel van de schade, die de zware siorm van 12 Maart 1906 aan verschillende plaatsen in de provincie had toegebracht. De nieuwe Commissaris der Koningin voelde direct groote belangstelling voor den eeuwen ouden strij'd, die de Zeeu wen tegen het buitenwater hebben te voe ren. Gedurende zijn verblijf in Zeeland heeft dit deel van zijn taak zijn bijzon dere belangstelling gehad. Zijn naam leeft voort in den Dijckmeesterpolder in O'ostelijk Zeeuwsohi-Vlaanderen. Maar niet alleen de dijken en oever- verdedigingen trokken zijn belangstelling, ook het wegenvraagstuk was voor hem van groote beteekenis. Ia zijn ambtspe riode valt ook de tot standkoming va a de verbinding tusschen Noord Brabant en Zeeland, waardoor Zeeland uit zijh iso lement, wat betreft bet snelverkeer, werd verlost. VOORDE PUP. ree» M<75/ Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Binnenland. De handhaving van Nederlands neutrali teit. Deze week komt H. M. de Koningin weer terug. Rteorganisatie landbouw-voorlichtings- dienst. Trambotsing te Axel. Buitenland. Successen der opstandelingen in Spanje. Wordt Sipanje weer een monarchie? Ontzettende bioscoopramp' te Antoeng. Onder het bewind van Mr Dijckmeester kwam de verbetering van de haven van Terneuzen tot stand en werd die van de haven van Vlissingen voorbereid. De bootdienst MiddelburgZierikzee werd door de provincie overgenomen. Ook an dere diensten werden veel verbeterd. Dat zijn arbeid in en voor Zeeland op hoogen prijs werd gesteld, bleek wel bij het afscheid van mr Dijckmeester op 28 April 1921, toen hem met ingang van 30 April eervol ontslag was verleend. Bij het afscheid in de Statenzaal op 28 April kon thans wijlen de heer J. H. Blum, lid van Gedep. Staten en voorzitter van de gevormde huldigingscommissie, getuigen van de groote waardeering van de Zeeuwen voor den vertrekkenden ma gistraat. Namens Zeeuwen en oud-Zeeu wen wier namjen 110 bladzijden in het bijgevoegde album vulden, kon spreker den scheidende een Steinweg-vleugel met een plaat, waarop stond: „De Zeeuwen aan mr H. J. Dijckmeester, 1 Mei 1906 30 April 1921" en twee schilderijen, een met een kijkje op de Schelde en een met een blik op het eiland Tholen, aan bieden. Op 30 April vertrok de familie Dijck meester naar Den Haag. TRAMBOTSING TE AXEL. Vier personen gewond. Zaterdagmiddag omstreeks half twee beeft even buiten Axel een ernstig tram-ongeluk plaats gehad. Doordat een personentram te ver doorreed, kwam deze in botsing met een goederentram, met bet gevolg, dat vier personen min of meer ernstig letsel opliepen. De mate- rieele schade was vrij groot. Uit Sas van Gent kwam een diesel- electrische tram van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij op den gewonen tijd Axel binnen en zonder ver traging werd de reis naar Terneuzen voortgezet. Op de wisselplaats benoorden het spoorwegstation Axel moest de be stuurder van de dieseltram stilhouden en wachten op den goederentrein van dezelfde maatschappij, welke uit Zaami- slag in aantocht was. De bestuurder reed echter door en 100 M. verder in een bocht van de baan, waar bovendien het uitzicht door een daar staand huis wordt belemmerd, zag -hij! plotseling tot zijn grooten schrik den goederentrein met een vijftiental wagens aankomen. Krach tig remmen kon een botsing niet meer voorkomen en met een hevigen schok reden beide trams op elkaar in. In de dieseltram zaten drie passagiers, van wie één geheel ongedeerd bleef. De beide anderen, mevr. de wed. Gerritsen- Bcm uit Axel bezeerde een dijbeen, kreeg een lichte hersenschudding en snijWon- den aan gelaat en handen, de heer A. de Feijter, wethouder van Zaamslag, liep een hersenschudding en hoofdwonden op. Van het personeel bleef de bestuurder ongedeerd, doch de jeugdige conducteur E. van den Berge, brak een sleutelbeen en kreeg snijwonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1