DE ZEEUW De Erfenis uit Amerika TWEEDE BLAD Waarom A.R.J.A.? FEUILLETON Uit de Provincie Staten-Generaal VAN VHiJDAG 12 FEBR. 15J3?.. Nr 113. De mensch -van onzen tijd beleeft ge- gebeurtenissen, die vorige generaties niet gekend hebben. H|jj, die de dingen, welke gebeuren, tracht te ontleden, zal bemerken, dat de tegenstelling „voor" of „tegen" Chris tus met den dag duidelijker wordt. Duivelsche geesten spuwen in woord en geschrift allerlei onchristelijke mee ningen uit met nooit gekende bruutheid. Gezagsondermijning is aan de orde van den dag en wordt stelselmatig gepropa geerd. Het gezin tracht men uiteen te scheu ren. D'e cultus van „den sterken man" en „het ras" vindt bijl velen groote beko ring. Losheid en losbandigheid nemen hand over hand toe. Het egoisme viert hoogtij. ■De „belangen" hebben voorrang bij niet weinigen boven „de beginselen". Ctak in onze kringen werken ontbin dende factoren en wordt langzamerhand grooter het aantal dergenen, die niet meer doordrongen zijn van de positieve beteekenis onzer beginselen. En dat niet alleen onder de puderen. Ook onder de jongeren uit onzen kring wordt niet gevonden de belangstelling en kracht om te handhaven het christelijke levensbeginsel. y\ Er zijn jonge menschen die nauwelijks meer beseffen, wat het calvinisme, wat de A.R. beginselen, nog voor positieve werfkracht bezitten. Zij vloeien weg met de massa, die niet meer naar God en Zijn Woord vraagt. Om dat afglijden tegen te gaan is de A.R.J.A. opgericht. De A.R.J.A. wil jonge anti-revolutio1- nairen bijeenverzamelen om hen te lecren pal te staan tegen de verderfelijke, gees- tesstroomingen van onzen tijd. Zij' wil jonge a.r. menschen de kracht en beteekenis leeren kennen van de be ginselen, welke de a.r. partij1, op grond van Gods Woord, belijdt. Om dat doel te bereiken is noodig de handen ineen te slaan. Er zijn, helaas! nog vele jonge men schen, die zich afzijdig houden en die denken dat z ij zich niet behoeven in te spannen. Zij vertrouwen op de ouderen, die im mers bekwaam genoeg zijn om de eei van het a.r. vaandel hoog te houden! En dat is ook zoo! Maar dat kan en mag nooit een motief zijn om rustig te blijven en niet mee te doen. Wie zullen uit de handen van de ver grijsde strijders het vaandel van onzen Koning moeten overnemen? Dat zijn de jeugdigen van thans. Anders zal het vaandel worden be smeurd en vertrapt. En dat mag niet! Nu niet en nooit! Om het vaandel onbevlekt te kunnen bewaren is het noodig geschoold te zijn in debeginselen. Een wapenschool om zich daartoe te bekwamen en te oefenen is de A.R.J.A. Alleen en op zichzelf kan dat ook wel, maar zekpr niet zoo goed en grondig. Contact met anderen scherpt den geest en staalt de kracht. In verschillende plaatsen in ons gewest heeft de A.R.J.A. hare clubs, waar men elkander de beginselen leert. Zij zijn oefenscholen, die voor de toe komst veel beloven. Jongelui, hebt gij al eens kennis ge nomen van dien arbeid? Zijt gij reeds lid? of denkt gijl er mis schien over het te worden? Aarzel dan niet langer en zoek contact met de clubs en waar die nog niet moch ten bestaan, tracht dan vrienden en door An na B a e 1 e. 66) O' Dé statige oude dame was onuitputte lijk in het bedenken van lieve naampjes, terwijl ze vol teederheid het kind lief koosde, dat zich zoo vertrouwelijk op haar schoot genesteld had. „Wat is ze toch een schat! Wat zou ik haar graag groot willen brengen, zooals ik het eens haar moeder deed. Hoe zou ik God danken, als me dat voorrecht werd verleend." Mamy vouwde plotseling haar handjes, toen ze den naam van God hoorde uit spreken en deze lieve beweging ontroerde juffrouw Margaretta tot in het diepst van haar ziel. Zacht zei ze: „Haar ouders hebben haar goed de eerbied voor het Heilige ingeprent." „Ik geloof, dat dat ook een sterk spre- t kénde eigenschap is bij1 kinderen, omdat het afhankelijkheidsgevoel en de eerbied voor alles, wat boven hen staat, buiten gewoon ontwikkeld is," zei Belle. Het was wel merkwaardig, dat Mamy zoo stormenderhand het hart van haar vriendinnen op tg wsIklksE, osa tg kcmsa tot oprichting van een club. KieavbTsenigingen in plaatsen, waar nog geen club is gevormd, wilt gij mede helpen tot de oprichting van clubs? Gij1 zult daarmede een goed sra prifcOBS- weerdig wenk dot broodnood'g is. Wan', anders ml in de toekomst onaa kracht verzwakken, als de niet grondig voorbereidt tot zijn taak. Onze tijd is een ernstige tijd. Die ernst ervan te zien en te verstaan drijft uit tot actie. Die actie wil onze A.R.J.A. steunen. In haar clubvergaderingen behandelt zij naast de bestudeering onzer beginse len allerlei onderwerpen van piinci- pieelen' aard, welke liggen binnen bet kader van haar doel. In sommige clubs passeeren daarenbo ven de gebeurtenissen van het politiek terrein over do afgeloopen maand de re vue, en wordt men zoodoende ook prac- tisch onderricht. Dat alles is heel belangrijk, hoe een voudig het ook geschiedt en veel kan er geleerd worden, voor ieder die zich wil laten onderrichten. Wenu, leeren kunt gij, jonge antirevo lutionairen. als gij wilt. De A.R.J.A.-clubs bieden daartoe vol op gelegenheid. Grijp die gelegenheid aan en trek mee op in onze gelederen. Onze partijl heeft aller kracht noo dig. Ook uw jonge kracht! Vooral in dezen tijd! Onze ouders en grootouders hebben met heilige geestdrift gestreden of strij den nog voor onze heilige goederen. Zijl deden en doen dat met eere. Moge hun voorbeeld ons en ook u met geestdrift bezielen en prikkelen tot in tensiever arbeid en grooter krachtsont plooiing. Daarom, gordt u aan tot den strijd in het onwrikbare vertrouwen op God, die voor ons en met ons strijden zal. IT'* regeert! Hem is de zege! J. FRANGKE. Secr. A.R.J.A., Gouw Zeeland. Axel, Febr. 1937. Het destructie-vraaQstuk in Zeeland. Ten aanzien van het vraagstuk der destructie van afgekeurd vee en vleesch in Zeeland is nog geen oplossing ge vonden. Dit moet in de allereerste plaats worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat de verschillende eilanden en schiereilanden door breede wateren van elkaar zijn gescheiden, waardoor het ver voer van het onbruikbaar te maken vee en vleesch naar een centraal punt kost baar is, terwijl oprichting en exploitatie van één of meerdere destructors in de provincie ongetwijfeld nog meer zou kosten. In het jaarverslag over 1936 van de afd. Zeeland van de Vereen, van Nederl. gemeenten wordt dienaangaande opge merkt, dat ten aanzien van deze aange legenheid het bestuur der afdeeling zich op het standpunt heeft gesteld, dat de gemeenten, indien eenigszins mogelijik, niet meer zouden mogen bijdragen dan 2 cent per inwoner en 2 cent per H.A., berekend naar de grootte van elke ge meente. De kosten worden echter ten zeerste bezwaard door de belangrijke veergelden, welke bij het transporteeren van de cadavers naar den destructor moeten worden voldaan. Het bestuur heeft zich dan ook tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek, om vrijstelling van veerrechten te verleenen aan degenen, die de destructie voor de gemeenten ingevolge de wet zullen uit oefenen. In dit verband kan nog worden mede gedeeld, dat de oorspronkelijke termijn van 1 Juni 1936, tot welken 'de minister van sociale zaken aan gemeenten onthef fing kon verleenen van de verplichting om bij een destructor te zijn aangesloten, in 1936 is verlengd tot 1 Juni 1939. In- tusschen wordt de ontheffing nog slechts verleend aan gemeenten, waar ernstige bezwaren aan de nakoming van de wet telijke verplichting in den weg staan. oudtante had veroverd; die kleine hand jes, dat lieve krullekopje en die grap pige, gebroken woordjes hadden op een- m!aal de ijskorst doen smelten, die zich in den loop der jaren om dat hart had vastgevroren. Andere kinderen 'hadden altijd een zékere vrees gekoesterd voor de strenge, deftige dame van het kasteel en schuw waren ze altijd op een afstand van haar gebleven. In haar verschijning en optreden was niets, dat hen aantrok of spoedig vertrouwelijk met haar deed worden, hoewel voor dat laatste zich na tuurlijk ook overigens nooit de gelegen heid had voorgedaan. En zie, in een en kel oogenblik was het Mamy's blauwe oogjes gelukt, dat in conventie verstarde hart, te verzachten en daarin wakker te roepen alle vrouwelijke teerheid, die zich zoo diep begraven had. Juffrouw Wea- therley vond zelf deze nieuwe situatie nog vreemd en ongewoon en vooral in Belle's bijzijn voelde ze zich met het kind nog niet op haar gemak. Ze wilde het liefst een pijnlijke stilte vermijden en in haar nerveuse spanning, deed ze de eene vraag na de andere, die Belle zoo nauw keurig mogelijk trachtte te beantwoorden. Uitvoerig vertelde deze de gebeurtenissen der laatste dagen; hoe haar vader vanuit Liverpool getelefoneerd en geschreven had, maar dat ze daarna niets meer had den gehoord. Ze vertelde, dat haar zuster Flo nu den heelen dag in de pastorie was Het nut wan Fertlphos. Wij vestigen de aandacht van onze Ie- zeis speciaal van die op Walcheren, op een in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende 6en lezing op a.s. Maandag in St. Joris te Middelburg ovc-r het out van Fertiphos. Voor belanghebbenden uit de dorpen die gebruik willen maken van den bus dienst der stoomtram Walcheren zijn gratis plaatskaarten beschikbaar. Nadere bijzonderheden vindt men in de hierop betrekking hebbende adver tentie in dit nummer. Middelburg. Woensdag sprak Ds Sme- lik te Loosduinen voor de afd. Middel burg van den N.G.V.B. over het onder werp „Wereldgelijkvormigheid". Uitgaande van Rom. 12 2, wijst Spr. er op, dat de Christen, i n de wereld zijn de, niet v a n de wereld mag zijn, en dus niet mag aannemen het „schema", de ge daante, de levenshouding van den we- reldling. M.a.w., dat hij in heel zijn aan raking met het aardsche leven moet vra gen naar den wil van God, daarover. Wereldgelijkvormigheid bestrijden mag nooit geschieden langs den weg van „Doopersche mijding" (alsof „natuur" en „genade" een onverzoenlijke tegenstel ling zouden zijn), en ook niet langs den weg van ascese, alsof het wereldsche, het stoffelijke op zdch zelf zondig zou wezen: We hebben juist i n de wereld onze taak. We moeten haar met al haar cultuur vormen opeischen voor God. Voorts geeft Spr. in den breede aan, dat de strijd tegen weieldgelijkvormig- heid niet mag bestaan in een louter ne gatieve houding, maar ook een beslist po sitieve houding vraagt, wat hij met en kele voorbeelden illustreert. Biji de practische vraag naar de bepa ling van onze levenshouding ten aanzien van de vormen der cultuur onzer dagen, kan (zoo betoogde Ds Smelik verder) 't noodzakelijk zijn, dat we een „offerstand punt" innemen, b.v. ten opzichte van bioscoop (niet film) en tooneel, maar evengoed, dat we ons plaatsen op een „veroveringsstandpunt" b.v. ten aanzien van lektuur, sport, radio en goede film. Nadat Spr. nog verschillende voorbeel den gegeven heeft van de verkeerde prak tijk der niet-C'hristelijke levenshouding, in welke de zonde der wereldgelijkvor- tniigheid k£ch openbaart, wijst hij' ten slotte op de kracht in dezen strijd, welke alleen bij Jezus Christus en in Zijn Woord te vinden is, en besluit hij1 zijn lezing met het gedicht van Willem de Mérode: „De Luiken". Een vergadering van v ij: f personen. Tegen Donderdag middag had de Nationale Boeren- en Ihinders- en Middenstandspartij alhier een openbare vergadering belegd, waar in als spreker zou optreden het Tweede Kamerlid dier partijl mr C. Vervoorn. Deze kon slechts twee belangstellenden verwelkomen, zoodat met den hem ver gezellenden heer en de pers 5 personen aanwezig waren. Toch meende mr Ver- voorn een en ander te moeten mededee- len over het onderwerp: „Richtsnoeren der huidige politiek" Spr. meende dat de landbouwcrisiswet miet haar 4400 ambtenaren geen uitkomst bracht, dat men de teeltbeperking gerust kan missen en dat men met klem moet optreden tegen het hevoordeelen der mar- garinefabrikanten ten koste van 'de boe ren. Men geeft thans de boeren te veel om dood te gaan, doch te weinig om te leven, enz. enz. 's-Heer Arendskerke. De varkensvereen. „Helpt Elkander" hield haar jaarlijksche algemeene vergadering onder leid'ng van den voorzitter den heer J. J. Harthoorn. Aanwezig 33 leden van de 120. Uit het verslag van den penningmeester, den heer C. Philipse, bleek, dat er een nadeelig saldo was van f224.67. Dit is hoofdzake lijk toe te schrijven aan het feit, dat in 1936 niet minder dan 24 varkens moesten onteigend worden (epidemie van de vlek ziekte). Vervolgens werd besloten om de contributie te verhoogen en wel vein 7 op 10 cent te brengen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. J. Harthoorn en P. J. Carels herkozen. Wegens 't bedanken van den heer M. Mol werd als bestuurslid gekozen de heer W. Wisse Jaozn. om Dolly en Marjory les te geven en dat Marjory zoo'n lief en flink kind was. Ook over Weatherley pochte ze erg, over zijn handigheid om haar op de boerderij te helpen en over zijn ridderlijke bezorgd heid voor zijn zusjes. Van lieverlee ging het gesprek over van de kinderen op de ouders. Deze gelegenheid wilde juffrouw Margaretta benutten om datgene te hoo- ren, waarnaar ze in vroegere jaren niet had mogen informeeren en met gretige belangstelling informeerde ze naar alles, wat Belle meedeelde over het leven van haar broer en schoonzuster. Zoo nu en dan vertelde Mamy's hooge stemmetje mee, vooral wanneer ze haar vaders ■naam boorde noemen; de herinnering aan haar moeder scheen bij het kind al meer verflauwd te zijn. „Maar nu wil ik je niet langer ophou den", zei juffrouw Weatherley eindelijk „Je weet het nu, Belle, het zal mij een groot genoegen zijn, als ik in het een of anjer opzicht jou of de kinderen van dienst kan zijn. Mijn broer zou zeker pre cies hetzelfde zeggen, als je vader maar niet zoo stijf op zijn oude standpunt bleef staan. Niet dat hij dat in zooveel woor den tegen mij heeft uitgesproken, maar heel zijn handelwijze wijst daarop. Ik wist werkelijk niet wat ik hoorde, toen hij me vanmorgen vroeg om jou deze boodschap van hem over te brengen. Vroeger mocht ik Amy's na&m zelfs niet De voorzitter danste den heer M. Mol hartelijk voor al hetgeen hij gedurende 16 jaren als secretaris in het belang der vereeniging verricht heeft. In de hierna gehouden bestuursverga dering werd de beer W. Wisse Jaczn. ge kozen tot secretaris. Ellewoutsdijk. De heer M. Meulenberg Jzn,, die in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. Meulen berg Gzn., benoemd was verklaard tot lid van den gemeenteraad, beeft zijn be noeming aangenomen. Rilland-Bath. Gistermiddag bad on der enorme belangstelling alhier de be grafenis plaats van het stoffelijk over schot van den op Zondagavond j.l. zoo droevig om het leven gekomen Mare chaussee G. A. van Boven, welke zooals bekend in bet kanaal te Eindhoven is verdronken, toen hij per rijwiel naar zijn post reed. Hij was vroeger alhier woonachtig. Allereerst werd het woord gevoerd door den beer P. A. Dominicus, burgemeester. Verder door den com mandant der eerste divisie majoor A. W. Vieningh te 's Hertogenbosch, door den kapitein jhr D. J. H. N. den Beer Portugaal te Eindhoven, den kapitein A. A. S. van Alpben te Breda, welke van Boven roemden als een man van zeer nauwe plichtsbetrachting. De brigade commandant de opperwachtmeester Nieuwland te Breda roemde van Boven als een trouw kammeraad. De opper wachtmeester Kik te Heusden sprak na mens de Vereen, van leden behoorende tot het wapen der Kon. Marechaussee. Ds J. G. Sickez, Ned. Herv. pred. alhier, sprak een slotwoord en ging voor in ge bed, waarna hij namens de familie een woord van dank sprak tot den Overste Boeree te Bergen op Zoom, den verte genwoordiger van het Ministerie van Defensie, den burgemeester, den divisie- commandant, de kapiteins en de man schappen van de Kon. Marechaussee voor hun belangstelling. Een 40-tal manschappen van de le divisie waren tegenwoordig. Schore. Loop der bevolking over Ja nuari. Ingekomen: 4, Ka. L. M. Lind- hout, huishoudster, uit Tholen; 6, I P. Smallegange, zonder beroep, uit Bergen op Zoom. Vertrokken: 1, G. Bal en gezin, arbei der; J. Beenhakker en gezin, arbeider: wed. J. Dekker geb. de Puit, zonder be roep; A. de Klerk en gezin, fruitkwee- ker; W. van Oosten en gezin, handels reiziger; E. Paauwe, koopman; J. J. 1 aauwe en gezin, arbeider; P. de Fuif ni gezin, fruitkweekersknecht; M. Verliage en gezin, arbeider; C. J. Wiskerka en ge zin, zonder beroep; F. Wisse en gezin, arbeider, allen naar Kapelle als gevolg van de grenswijziging Kapelle-Schore. 13, A. J Houtman en gezin, beambte Ned. Spoorwegen, naar Kruiningen; 18, A. Timmer, betonwerker, naar Amster dam; 28, Ka. L. M. Lindhout, huishoud ster naar Tholen; 28, N. Quakkelaai, ■dienstbode, naar Den Haag. Biezelinge. De Chr. Jongelingsvereeni- ging herdacht met genoodigden en begun stigers in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk haar 34-jarig bestaan. De voorzitter, de heer Walrecht, hoofd der Herv. school, herdacht den zegen, welke van deze vereeniging was uitge gaan. Ds J. P. van Steenbergen sprak een openingswoord. Hierna volgde afwerking van het programma, waaraan de Meisjes- en Knapenvereeniging eveneens medewer king verleenden. De Pijperclub „Jonge Kracht" gaf enkele nummers op ver dienstelijke wijze. Koudekerke. Woensdag vergaderde de landbouwvereeniging. D'e voorzitter de heer A. de Lange heette in het bijzonder welkom het be stuur van „Eiland Walcheren" en den secretaris van den kring Walcheren, den heer M. Kleinepier en memoreerde het 40-jarig bestaan der vereeniging. D'e secretaris las vervolgens een ver slag voor in verband met dit 40-jarig jubileum. In 1896, aldus Spr., kwamen drie per sonen bij elkaar om te trachten een land bouwvereeniging op te richten. Deze wa ren: P. Maas Wz., Abr. Wielemaker Kz. noemen, veel minder natuurlijk de naam „Dauncey" in mijn mond nemen. God heeft echter in Zijn voorzienig bestel den jongen op zijn weg geplaast en dait, schijn baar zoo nietig gebeuren, heeft wonderen verriclht. Wij moeten er beide erg aan wennen om meer open tegen elkaar te zijn dat kost ons beide zelfoverwinning; ge loof dat van me, want onze karakters zijn zoo gelijk, en het is zoo moeilijk om iets te veranderen, wat al jaren zoo geweest is. Kind, je weet niet, hoe goed het me gedaan heeft om een oogenblik zoo open en ongedwongen met jon te praten en mijn hart eens voor iemand uit te stor ten". Belle's oogen vertelden, dat dit bezoek niet alleen haar had goed gedaan, imaar dat ook zij als een ander mensch. haar leven weer verder leefde. Hartelijk namen ze afscheid van elkaar en beiden hadden het heerlijke, verlichte gevoel, dat dien dag hun leven iets moois had gegeven, dat niet weer ongedaan zou kunnen gemaakt worden. HOOFDSTUK XVIII. Nieuws uit het buitenland. E'r waren al weer enkele weken ver streken, sinds ook mijnheer Dauncey naar Montreal was vertrokken en met spanning wachtten de bewoners van TWEEDE KAMER. DE INDISCHE BEGROOTING. PEN SIOENKORTING EN DEFENSIE. Vandaag schreven wij gisteren zal de Minister antwoorden. Eh dat was niet heelemaal onjuist. Ook de minister is aan het woord gekomen, maar eerst hebben nog verschillende Kamerleden bun licht laten schijnen. Meerdere sprekers, de heer K. t e r Laan en tot op zekere hoogte ook de heer Rutgers van Rozenburg maakten bezwaar tegen verdere korting op de Indische pensioenen. Be heer Van D ij k (A.R.) betoogde dat de regeering voor de Indische bevol king gedaan heeft wat zij kon doen en hij vertrouwt dat zij ook verder waakzaam zal zijn. Spr. acht het noodig dat de economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië zooveel mogelijk wordt bevorderd, terwijl hij het gewenscht acht dat aan de industrialisatie in de toe komst meer aandacht wordt besteed. Wat betreft de pensioenkorting, deze moet men zien als een tijdelijke maatregel. Voorzichtigheid op financieel gebied blijft geboden. Van een interpellatierscht aan den Volksraad wil Spr. niet weten. Door den heer Kortenhorst (R. K.) werd eveneens verdere economische samenwerking met Indië bepleit. De heer De Geer (C.H.) zal waar schijnlijk aan de herberekening der pen sioenen zijn stem niet geven, maar wel aan het voorgestelde extra-uitvoerrecht voor de rendeerende bedrijven. Nadat verder de heer M o 11 e r (R.K.) nog enkele opmerkingen had gemaakt over de pensioenregeling kwam de Mi nister aan het woord. De heer G o 1 ij1 n begon met zijn vreug de uit te spreken over het medeleven der bevolking in Nederlandsen Oost- zoowel als West-Indië, met het vorstelijk huwe lijk, bij' welke gelegenheid de saamhoorig- heid van het geheele Rijk zoo prachtig tot uiting is gekomen. Ook geldt deze vreug de de belangstelling der inlandsche zelf- bestuurders, die of hun vertegenwoordi gers hierheen hadden gezonden, of zelf hier te lande aanwezig waren. Spr. hecht daar heel wat meer waarde aan dan de heer Sneevliet, die zich op schampere wijze daarover heeft uitgelaten. Het pleidooi, dat de heer Sneevliet heeft gehouden voor de opheffing der exorbi tante rechten was 't beste bewijs, hoezeer die rechten noodig zijn, om te voorko men, dat de heer Sneevliet een dergelijk betoog, als hij gisteren in deze Kamer heeft gehouden, in Indië houdt. De gratie van de gestraften van de „Zeven Provinciën" geldt ook voor de Indische gestraften. Wanneer het vlootplan 1930 en de le- gerrcorganisatie zijn uitgevoerd, is Indië niet onaantastbaar geworden, maar kan de regeering met vertrouwen de verdedi ging van Indië tegemoet mien, omdat het krachtig genoeg is cm zich tegen een aanval te verdedigen tot van andere zijde hulp opdaagt. Naar aanleiding van de vele wenschen van den heer Ter Laan zegt spr., dat men juist nu, nu er een enkele lichtstreep aan den horizon is, niet op ruime schaal mag gaan leven. Het tekort op de begroo ting bedraagt nog steeds ruim f 70 mil- lioen. We mogen alleen denken aan ver beteringen, die ons niet diep in den bui del laten tasten. Spr. zal vandaag zijn rede voortzetten, en mr J. Loeff. Eerstgenoemde is nog in leven. Als gevolg biervan werd een verga dering belegd. 71 personen gaven zich or statuten werden opgemaakt en een bestuur van 5 leden gekozen. Voorzittei werd de heer W. H. de Bruin van Melis en Mariekerke; vice-voorzitter P. Maas Wz.; secr.-penningmeester P. J. Ter- woert Jr. en verder nog Abr. Wielema ker Kz. en P. de Witte Cz. De vereeniging bezit een pootaardap- pelbewaarplaats en beschikt over voor den landbouw onmisbare voorwerpen. Het aantal leden is thans 154. Over 1936 „Castle Farm" den eersten brief af, dien ze zouden ontvangen na zijn aan komst op de plaats van bestemming. Belle hield zich steeds zoo kalm en op gewekt mogelijk en Molly hielp haar trouw om een goede stemming te bewa ren en de kinderen niet onnoodig onge rust en angstig te maken. Flo daaren- tegen werkte op dit punt eerder tegen dan mee. Na bet bezoek van mijnbeer Mute scheen het wel of de tooverstaf van de een of andere slechte fee baar had aangeraakt. Zij was heelemaal ver anderd en nauwelijks kon men in het knorrige, neerslachtige meisje de zon nige optimistische Flo van vroeger her kennen. Niemand wist de ware reden van deze ommekeer, dan Belle, die haar zuster zoo graag wilde helpen in het dragen van deze groote levens teleurstel ling. Maar al het pogen daartoe werd spottend en onverschillig als iets onnoo- digs, afgewezen. „Och, kind, je bent er absoluut naast, als je denkt dat ik over die geschiedenis nog zou treuren, 'tis me de moeite waard", hield Flo zich weer groot, toen Belle op een avond, dat ze samen in de huiskamer zaten, het teere 'onderwerp nog eens trachtte aan te roeren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5