FRUITTELERS! Vraagt nu Uw handelaar of organisatie A. S. F. KORRELS 12 x 10 x 18 TE DIK Voor Voorjaarsbemesting van Vruchtboomen Geconcentreerde voüedige meststof in Korrelvorm. N.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK - UTRECHT - MALIEBAAN 81. Het z.g. zelloen in de sociale verzekeringswetgevlng. Telegrammen. Burgerlijke Stand. De Grondwetsherziening. Marktberichten Finantiëele Berichten Land- en Tuinbouw WORDT WERKELIJK Crisisbekendmakingen. Voor de vele blijken van deel neming bij de ziekte en na het overlijden onzer Moeder en Be- huwdmoeder Analyse: 12% Stikstof, 10% Fosforzuur, 18% Kali. Chloorvrij in water oplosbaar. Bemesting voor boomgaa den en fruitaanplantingen 1000 1200 K.G. per H.A. Op Dinsdag 16 Februari a.s., „De nieuwe Pachtwet11. M'n weegschaal WAARSCHUWDE MIJ DINGENA DE KOK, Wed. Chr, Wisse, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. M. DEKKER—WISSE. P. DEKKER. Baarland, 12 Februari 1937. Voor de vele blijken van belang stelling en medeleven ondervonden bij het overlijden van onzen ge- achten Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den heer JAN STURM, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: J. S. STURM. Ritthem, 12 Februari 1937. Een motie van hei Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Op een buitengewone algemeene leden vergadering van het Verbond van Neder landsche Werkgevers, gisteren te Amster dam gehouden, is, na lezing van Mr B. G. Slotemaker over het z.g. zelf-doen hij de industrieele ongevallen-verzekering, bij acclamatie de volgende motie aangeno men Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers overwegende .dat bij de wetgeving het beginsel moet voorzitten, dat het particulier initiatief moet worden gesteund en ontwikkeld, en de belangen van de werkgevers en van de werknemers zooveel mogelijkin overeen stemming met elkaar moeten worden be hartigd beseffende, dat het particuliere initia tief een heilzamen invloed kan uitoefenen en ook ten aanzien van de uitvoering van de sociale verzekering; toejuichende, dat bij het totstandkomen van de Land- en tuinbouw ongevallen wet 1922 en van de Ziektewet 1929, ook de wetgever de voorkeur heeft gegeven aan een wetsuitvoering door uit het vrije maatschappelijke verkeer opgekomen or ganen van oordeel, dat 'het initiatief aan vankelijk genomen door de besturen van de Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers en later van ons verbond om het „zelf-doen" in de sociale verzeke ringswetgeving te bevorderen, moet wor den voortgezet waardeert mitsdien den grondslag van het hij den Hoogen Raad van arbeid aanhangige voorontwerp van wet, om aan de uit samenwerking van werkgevers- en arbeidersvereenigingen voortgekomen krachtige bedrijfsvereenigingen de uit voering van de Ongevallenwet op te dra gen en draagt het bestuur op om voor zoo ver over de uitwerking van dit beginsel buiten den kring van de leden nog mee- nings verschil mocht bestaan in samen werking met de centralen van werkgevers en arbeiders naar een bevredigende op lossing te streven. tend is geweest. Wel heeft hij niet als een dolle man gereden, doch niettemin zijn de oorzaak van het ongeval en de gevolgen daarvan aan verdachte's schuld te wijten. Lie Officier eischt op dien grond een hechtenisstraf van 2 maanden. 13e verdediger van verdachte Mr F, W. .-driaanse, begint zijn pleidooi met de dagvaarding te becritiseeren. Volgens pleiter is niet komen vast te staan dat verdachte te hard zou hebben gereden. Het tegendeel staat volgens hem objec tief vast. Ook is volgens pleiter in geenen deele bewezen zooals hem woidt ten laste gelegd dat hij niet voldoende oplettend zou zijn geweest. De aangeredene die in middels is overleden, heeft men nog kun nen hooren, doch verdediger achtte de waarde dier verklaring problematisch. De daarin voorkomende verklaringen zijn stuk voor stuk te weerleggen. M. ver klaarde dat zijn achterlicht brandde, doch verdachte heeft niets gezien. Ook de getuigen hebben niets gezien. Men kan dus aannemen dat M. achter zijn achter licht heeft geloopen en dat dus heeft af gedekt. Pleiter bespreekt vervolgens de straatverlichting ter plaatse. Die is hee- lemaal niet zoo goed als men schijnt te veronderstellen. Verdachte rijdt altijd met de Burgemeester van Vlissingen. Deze is momenteel uit de stad doch hij schreef een gunstig oordeel over ver dachte's persoon, welke verklaring ver dediger overlegt. Op grond van een en ander meent plei ter met vrijmoedigheid te mogen verzoe ken dat de Rechtbank verdachte zal vrij spreken, subsidiair hem een lichte straf zal opleggen. De Officier van Justitie repliceerende, zegt van verdediger niet te hebben ver wacht dat deze nog van een verklaring van iemand die er niet meer is, zou ge bruik maken, zooals hij deed. De verkla ring van den Burgemeester van Vlissin gen over verdachte's persoon beaamt de Officier gaarne, doch daar gaat het hier niet om. De allesbeheerschende vraag is, hoe verdachte ten tijde en ter plaatse van de aanrijding heeft gereden. Cassatie. Door C. W., directeur der Waterleiding te Tholen, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Recht bank van 5 Febr. 1.1., waarbij' hij wegens overtreding van de motor- en rijwielwet in hooger beroep is veroordeeld tot f 6 of 1 dag hechtenis. COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN VRAAGT ONTSLAG. DEN HAAG. Naar wij vernemen heeft de Commissaris der Koningin in Gronin gen, dr J. P. F o c k e m a A n d r e a e bij H. M. de Koningin een verzoek om ont slag ingediend. Oslo-conferentie. DEN HAAG. Van alle z.g.n. Oslo-Sta- ten is thans toezegging ontvangen, dat zij experts zullen zenden naar de hier te lande te houden conferentie. Naar wij vernemen zal de conferentie niet vóór 1 Maart a.s. bijeen komen. Avonturier terecht. ALKMAAR. De Alkmaarsche H.B.S.-er J. Ris,die sinds vorige week verdwenen was, is gisteren opgespoord. Hij bevond zicb te Grasse, een plaatsje ten Noorden van Cannes. Vermoedelijk heeft 'de jeug dige avonturier een oude schoolkameraad, die daar woont, bezocht. Hij zal op trans port naar Alkmaar worden gesteld. Brand. ROTTERDAM. Vannacht is brand uit gebroken in de opslagplaats en werk plaats van de ladderfabriek en bezem binderij van N. L. v. d. Hoeff alhier. In de groote voorraden hout vond het vuur gretig voedsel. De eigenaar is slechts laag verzekerd. Politie slaat goede slag. PRINSENHAGE. De politie van Prin- senhage heeft gisteren zekeren M. L. aan gehouden die in de St. Martinikerk al hier had ingebroken. L. heeft bekend in October j.l. eveneens in deze kerk te heb- ingebroken alsook twee maal in de kerk aan het Liesbosch. Autobotsing. Een doode. GIBZE RIJEN. Gisteravond zijn op den Bredaschen weg bij Gilze Rijen twee auto's met elkaar in botsing gekomen, i hetgeen een inwoner uit Teteringen het 1 leven heeft gekost. j Een auto reed, bestuurd door zekeren Theeuwes uit Teteringen tegen een viachtauto, doordat laatstgenoemde wa gen plotseling stopte. De botsing was zoo hevig, dat de naast T. in de cabine zittende G. Oomer, eveneens uit Teteringen, uit den wagen werd geslingerd. Zwaar gewond bleef hij liggen en is spoedig overleden. T. werd ernstig aan de hand gewond. Een prinsje geboren. HOME. De prinses van Piermont heeft vanmiddag het leven geschonken aan een zoon. Van 8'11 Februari. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. J. Pe ters, 23 j. en G. Brasser, 22 j.; A. van Lammeren, 21 j. en S. M. Roest, 21 j. i Getrouwd: J. A. Martens, 21 j. en B. Meerman, 20 j.; J. Kodde, 25 j. en L. G. Baart, 23 j. Bevallen: W. B. de Man geb. Feith, d. G. A. Griep geb. Reijnhout, z.; H. M. P. Abrahamse geb. Auer, z.; C. W. de Kort, geb. Kakebeeke, z.; P. J. Luit- wieler geb. Leijnse, z.; L. Marijs geb. Lodder (levenloos). Overleden: P. M. Olsen, 54 j.; J. van d n Broeke, 84 j., ongeh. (V. C.) Van 310 Febr. SOUBURG. Bevallen: D. de Klerck j gvb. de Blaeij', z. i Getrouwd: J. G. M. de Koning, 26 j. en P. C. Lievense, 24 j. Overleden: J. van Sorgen, 69 j., man van D. Poppe; J. de Groot, 74 j., man van G. Vogel. (Nbld SGHORE. Overleden: 13, Hendrik van Koeveringe, 69 j., echtgenoot van Maria Bruijnzeel. EINDSTEMMING OVER DE WETS ONTWERPEN. De Tweede Kamer heeft gisteren eind stemming gehouden over de wetsontwer pen tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de grond wet. Het eerste wetsontwerp (inkomen der Kroon) wordt aangenomen met 91 tegen 5 stemmen (tegen de heer Sneevliet (Rev. Soc.) en de vier communisten). Het tweede wetsontwerp fschadeloos- stellingen pensioen Kamerleden) wordt aangenomen met 92 tegen 4 stemmen (tegen de communisten). Het wetsontwerp betreffende de mo gelijkheid om ministers zonder porte feuille te benoemen, wordt aangenomen met 84 tegen 12 stemmen (tegen de com munisten, Staatk. Ger., de heeren Duys (zonder partiji), Arts (K.D.P.), Lingbeek, (Herv. Ger.), Sneevliet Rev.-soc.) en Westerman (ex nat. herstel;. Hjet wetsvoorstel betreffende de even redige vertegenwoordiging „binnen door de wet te stellen grenzen" wordt aange nomen met 81 tegen 15 stemmen (tegen de comm., Staatk. Ger., Arts, Westerman, Lingbeek, Van Houten, Chr. Dem.., Duys, Sneevliet, Coops en Vos (beiden Lib.). Het wetsvoorstel betreffende het we ren van revolutionaire elementen wordt aangenomen met 60 tegen 36 stemmen (tegen de soc. dem., comm., Van Houten, Sneevliet, de vrijiz. dem., Arts, Wester man en Duys). Het; wetsvoorstel betreffende het in stellen van openbare lichamen voor be roep en bedrijf wordt aangenomen met 81 tegen 15 stemmen (tegen de lib., comm., staatk. ger., Lingbeek en Snee vliet). .Het wetsvoorstel tot het aanbrengen van verschillende andere wijzigingen in' de grondwet (opheffing parlementaire immuniteit bij schending van geheimen en opruiing, staatssecretarissen, beper king verkiesbaarheid van leden; Curasao wordt „Ned. antillen") wordt aangeno men met 56 tegen 40 stemmen (tegen de vrijiz. dem., soc. dem,., van Houten, communisten, Sneevliet, de Staatk. Ger., Lingbeek, Westerman, Arts, en Duys). Tevoren motiveerde de heer Kersten (Staatk. Ger.) zijn stem tegen het aan stellen van staatssecretarissen. De heer lbarda evenzoo wegens het samenvoe gen van deze onderwerpen in één wets ontwerp, de heer Duys idem omdat hij tegen staatssecretarissen is. Het wetsvoorstel betreffende de be- palingen over overgangsrecht wordt z.h.s. aangenomen met aanteekening, dat de communisten tegen zijn). MEDiD'ELBURG. Fruitveiling van 11 Febr. 1937. Appels: Goudreinet 1929, Bellefleur 21, Zure Bellefleurs 22, alles per kg. Peren: Kleipeer 11'19, Winterber- gamot 18, Brederode 19, St. Remey 16 17, Giezer Wildeman 2123, Jozef de Molines 17, Frangois Borgia 1819, al les per kg. Aardappelveiling. Late Blauwe 58, Zeeuwsche Blauwe 56, Zeeuwsche Bonte 53, Zeeuwsche Blauwe (poters) 32. ST. MAARTENSDIJK, 11 Febr. Offi cieels noteeringen van de Marktcommis- sie der Z.L.M. Wegens te geringe aan voer van granen en peulvruchten wer den van deze producten geen noteerin gen opgemaakt. Aardappels per 70 kg.: Witte Eigen heimers 1.60, Zeeuwsche Bonten 1.90, Zeeuwsche Blauwen 1.80-1.90, Poters 1. Uien per 60 kg. (ongesort.): Groote Bruine Uien 0.60, kleine id. 2.50. Stroo: 10 per 1000 kg. geperst. ST. MAARTENSDIJK, 11 Febr. Vei- lingsvereeniging „St. Maartensdijk en Omgeving". Uienveiling: Groote, Bruine Uien 1.10 >1.14, Bonken 1.01, Pickles 3.02, Drie lingen 0.60, Koeibieten 0.750.99. Prij zen per 100 kg. Totale aanvoer: 50.000 kg. uien en 30.000 kg. koebieten. Handel slap; prijzen aanmerkelijk la ger. THOLEN, 11 Febr. Veilingsvereeniging „Dé Eendracht". Rijnsburger Uien 1.08 -1.19, Zeeuwsche Bruine 1.081.19, Drielingen 0.60, Picklers 4.75, Bonken 1.02 per 100 kg. Geveild 50000 kg. Roodekool 22.25, Gelekool 1.50, Deen- sche Witte 11.15, Wijnpeeën 910.50 per 1000 kg. BEURSBERICHTEN. Slolkoei'sen van de Amstenlninsolie Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. Ie Goes. vorige koers lieden CENTRALE HENGSTEKEURING, Kampioen werd Vainqueur van Her- seur, eigenaars Gebr. Daelman Jz. te Westdorpe. VLIEGTUIGEN VAN INDIE TOT JULI REEDS VOLGEBOEKT. Inleggen van extra-machines te kostbaar. Gemeld is, dat Indische maharadja's alle nog beschikbare plaatsen in de vlieg tuigen van de Indië-lijn, die in April vlie gen, hebben opgekocht. Dit ziet er, zou men zeggen, wel erg 1 gunstig uit voor de K.L.M., maar niet voor de reizigers van Batavia naar Europa. We vonden daarin dan ook aanleiding, zegt de Maasbode, bij den heer Mar tin, die de leiding heeft van den Indië- dienst, eens nader naar een en ander te informeeren. De heer Martin deelde ons mede, dat tot einde Juni alle plaatsen van Oost naar West reeds thans verkocht zijn. De scheepvaartmaatschappijen waren in November al uitverkocht Hoe dit verschijnsel te verklaren? Er is in het voorjaar altijd veel vraag naar pas sagiersruimte van Indië naar Europa, terwijl er daartegenover in het najaar meer vraag is in omgekeerde richting. We vroegen den heer Martin of de K.L.M. bij zooveel aanvraag geen extra machines ging inleggen. Dat is niet te betalen, luidde het ant woord. Daar we geen post en geen vracht voor die extra-vliegtuigen hebben, zou dat veel te duur uitkomen. Grooter ma chines in den gewonen dienst zouden alleen eenige verbetering kunnen bren gen. In het bericht stond ook, dat de K.L.M. nog in onderhandeling is met een drie tal maharadja's voor vluchten van En- gelsch-Indië naar Europa, kunnen die zoo vroegen we verder dan wel nog plaats krijgen? Ja en neen, antwoordde de heer Mar tin. Als deze vorsten per vliegtuig naar Europa willen komen, zullen zij geheel op eigen kosten extra-vliegtuigen moe ten charteren. D'at komt hun dan, als ge zegd, natuurlijk veel duurder uit dan het bespreken van plaatsen in de gewone lijntoestellen, waarvan de passagekoste-n door post en vracht worden gedrukt. We hebben op de Indië-lijin tegenwoor dig wel erg met een tekort aan passage ruimte te kampen. Op elke tien plaatsen, welke we verkoopen, moeten we zeker zes gegadigden afwijzen. Voor kortere trajecten, zooals naar Pa lestina, nemen we zelfs geen boekingen mieer aan, tenzij 48 uur voor het vertrek als er dan nog een enkel plaatsje open is. H. V. A. Ned. Ind. Hdbk. Philips Unilever A. K. U. Amsterd. Rubber Koninkl. Petroleum Deli Mij. Ned. Scheepv. Unie 4 pet. Nederland j 4 pet. Nederl. Indië 3 pet. Nederland i 3 pet. Nederl. Indië I U. S. Steel Anaconda U. S. Leather Bethlehem Steel Adj. Chic. Milwaukee Cities Service Inter. Nickel Shell Unioh Kennecott Copper Radio Corp. Car en Foundry Tidewater Modcont. Petrol Gen. Motors American E'nka Republic Steel 507Vs 502 171 171 32372-4 324 17314 172/4-3 56 61-Ve 310 313-4 437Vs 441 356-7 352 118 117 1007a 1007s lOQVs lOOVs 9914 9914 96V26/s 9614 815/s-34 81 Vs 431/b 42s/8 6 6 68V2-V8 6814-78 77s-8 734-Vs 3V« 3V« 487b 4814 22-Vs 237e 467/e 477» 9 34-3/s 914 5072 5034 157/a löVs 2334 24 5472 533/s 4414-5 4534 277/s-8 277/B-S De beurs was min of meer weifelend gestemd. Men bleek gisteren wat te op timistisch te zijn geweest. Nu New-York de hoogere koersen niet geheel overnam, is ook hier de kooplust verminderd. Ook 't feit dat heden de New Yorksche beurs wegens Lincoln Day gesloten blijft, gaf aanleiding tot hier en daar wat winstne- m|ng. Voor Shell Union bestand vrij veel vraag op 23. De locale afdeelin- gen waren lusteloos. De Rubbermarkt was stil, terwijl Tabak eerder lager was. Ook in de Scheepvaart ging weinig om Voor Akui's bestond op 61 goede vraag. De beleggingsmarkt ligt wat zwaar voor de nieuwe leeningen. Zoowel voor Neder land als Nederl.-Indië en gemeente-lee ningen. De emissie der gemeente Hel mond is niet geslaagd. Wisselkoersen. Amsterdam, 12 Febr., 2.30 u. Brussel 30.9030.98. Londen 8.97 Vs—8.9814. Parijs 8.538.55/4. Berlijn 73.77—73.83. New-York 1.83—1.8334. N.V. Bank voor Schouwen en Dulveland Aan de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee, zal worden voorgesteld het dividend over 1936 vast te stellen op 14 pet. aanvang 's namiddags ten 2 ure, in de „Prins van Oranje" te GOES, hoopt voor de Gew. afd. „Zuid- Beveland" v.d. C. 3. T. B. op te treden de WelEd. Gestr. Heer Wlr. W. RIP te 's-Gravenhsge. Onderwerp Daarna een slotwoord door den Voorzitter der Prov. afd. „Zeeland" de heer C. DE PUTTER te Axel. P.S. Mede toegankelijk voor niet- leden. Nieuwe, veilige, prettige vermage ringskuur in vloeibaren vorm. Neemt een pond per dag af, zon der dieet. Een beproefd middel, absoluut onschadelijk, met zeker resultaat. Begin nog heden met EonKora en indien het nog niet verkrijgbaar is bij Uw Apotheker of Drogist, zend dan f 2.25 per postwissel of op giro 263353, waarna franco toezending omgaand volgt. BONKORA DEPOT ?i,T1,s„ei. Zend mU gratis inl. over BonKnra. Naam: Adres:-50. BONKORA te GOES verkrijgbaar o. a. bij FIRMA GEBRs. MULDER, Ass. Apoth Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. PUBLICATIE. DE NEDERLANDSCHE VEE HOUDERIJCENTRALE maakt be kend, dat de prijzen der varkens boven het zoutersgewicht, welke bestemd zullen worden om voor uitvoer, anders dan als bacon, te worden geslacht voor de week van 8 tot 13 Februari 1937 als volgt zijn gewijzigd: tot 100 K.G. geslacht kwaliteit A 58 cent, kwaliteit B 56 cent, kwali teit C 54 cent; van 101—125 K.G. geslacht 55 cent; van 126150 K.G. geslacht 54 cent; van 151 K.G. geslacht en daar boven 53 cent, alles per K.G. ge slacht gewicht. De prijs der varkens, welke be stemd zijn om levend te worden uitgevoerd, blijft op 45 cent per K.G. levend gewicht gehandhaafd. 's-Gravenhage, 11 Februari 1937. PERSBERICHT. In aansluiting op een desbetref fend persbericht van de Nederl. Akkerbouw-Centrale maakt de L. C. O. v. Z. bekend, dat ook de nè. 31 Januari 1936 tot heden bin nengekomen teeltaanvragen voor aardappelen en vlas, nog zullen worden toegewezen. Persoonlijk wordt aan de aan vragers geen bericht van toewijzing gezonden. Goes, 11 Februari 1937.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3