De eerste ronde. WERKZAME NIEREN Het Prinselijk Paar te Weenen EERSTE BLAD VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANS Nu. 111 Stad en platteland. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Het overleg der Oslo-Staten Binnenland ZORG VOOR Rugpijn Nieren Pillen Belangrijkste Nieuws De begrooting van het Staatsbedrijf der P. T. T. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummor 11, Postchèquo en Girorekening 44-455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weokabonncmenton voor Middelburg. Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cont. Advcrtontiön 30 cent per regel ingezonden medcdcolingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. ONBEGRIJPELIJKE HOUDING VAN DE STAATKUNDIG GEREFOR MEERDEN. De eerste lezing van de wetsontwerpen tot herziening van de Grondwet is, wat de Tweede Kanier betreft, achter den rug. Biji de gisteren gehouden eind-stem ming zijn alie ontwerpen aangenomen. Biji sommige echter was de meerder heid zóó klein, dat er alle kans is, dat ze straks in tweede lezing, ais een meer derheid van twee-derde der uitgebrachte stemmen noodig is, de eindstreep niet zullen halen. Het eerste betreft het openen van de mogelijkheid revolutionaire volksverte genwoordigers van h<un lidmaatschap ver vallen te verklaren, indien zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op ver andering van de bestaande rechtsorde met toepassing' of bevordering van onwet tige middelen. Dat communisten en socialisten tegen dit ontwerp stemden wekt geen verba zing. Wel echter bet feit, dat ook de vrij'z.-democraten en de man van de G.D. U., de heer Van Houten, hier hun tegen lieten hooren. Behaalde dit voorstel nog 60 van de 96 stemmen, het zevende ontwerp, dat o.a. de inperking van de parlementaire onschendbaarheid mogelijk maakt, voor •hem, die tot eenig strafbaar feit of tot gewelddadig optreden tegen het open baar gezag opruit of opzettelijk eenig ge- heim dat hij uit hoofde van zijn ambt ver plicht is te bewaren, bekend maakt, -kreeg slechts 56 stemmen. Bij de communisten en socialisten schaarden zich nu ook de Staatk. Gere formeerden, de heeren Ds Kersten, Ds Zandt en de heer van Dis. Naar Ds Kersten verklaarde omdat zij overwegende bezwaren hebben tegen de mogelijke aanstelling van staatssecreta rissen. Wat hiervan te zeggen? Wat het zwaarst is, moet bijl een verza- melontwerp als dit het zwaarst wegen. Bij de Staatk. Gteref. en.Ds Ling- beek heeft het optreden tegen revolutio naire opruiers niet zoo zwaar gewogen, dat zij aan dit voorstel hun stem hebben gegeven. Tot groote vreugde, dat spreekt, van de communisten en den revolutionair socia list! Aan waardeering voor het platteland ontbreekt het niet in onzen tijd. Als we dit zeggen, dan doelen wij niet op wat door de Regeering voor het platte land gedaan wordt. Dat is ook niet ge ring. Men kan heusch niet zeggen, dat aan de plattelandsbelangen door de Re geering geen aandacht wordt geschonken. Wanneer wij echter wijzen op de waar deering, die het platteland ten deel valt, dan denken we aan iets anders. Telkens weer wordt er de aandacht op gevestigd, dat het behoud van het land ligt, niet bij de stadsbevolking, maar bij de plattelandsbewoners. Prof. Casimir heeft voor eenigen tijd een enquête ingesteld onder de Neder- landsche hoogleeraren naar hun af komst. Het bleek hem, dat er slechts twee of drie waren, wier stamboom lan ger dan een eeuw geleden van het platte land naar de stad werd overgeplant. In dien de stad niet telkens weer toevoer kreeg van het platteland, zou zij ook intellectueel achteruitgaan. Theologen, artsen en wijsgeeren schij nen, volgens onderzoekingen in meer dan één land, in groote meerderheid van het platteland te komen. Ingenieurs en natuurkundigen zijn meer van stede lijke herkomst, al is ook hier het lande lijke element nog behoorlijk vertegen woordigd. De godsdienstzin is over 't geheel ge nomen op het platteland ook grooter en dieper dan in de steden, waar het leven jachtiger is en waar de gelegenheden tot verkeer en vermaak zoovele, zijn. Wij moeten met vergelijkingen altijd voorzichtig zijn, en we moeten zorgen niet te generaliseeren. Het platteland kent zijn eigen zonden en zijn eigen gevaren, die niet onderschat mogen worden. Maar de rustige rust van het platteland, waar zoo volop gelegen heid is het lied der Schepping te be luisteren, waar de mensch zich meer af hankelijk gevoelt, waar nog de gelegen- M. Polderman Electcotechnicus Erkend Goes Philips' Service heid is, om rustig na te denken, biedt toch zekere voordeelen boven het stads leven. Niet ten onrechte werd dezer dagen door het Dagblad van de N.S.B. het dorp geroemd als vormschool voor per soonlijkheden. Men vindt daar de stoere karakters, die zich niet zoo ge makkelijk van hun stoel laten praten. 't Zal zoo wel niet bedoeld zijn, maar door zoo over het platteland te schrijven geeft de N.S.B. een pluim aan de Anti revolutionaire partij en aan de andere Christelijke partijen. De A.-R. partij heeft in de groote steden nooit zoo sterk gestaan. Daar had ze meestal tegenvallers te boeken. Maar haar kracht zat op het platte land, de „vormschool voor persoonlijk heden". Dat zal de N.S.B., die de menschen door mooie leuzen tracht te verblinden, ook straks wel weer ondervinden naar wij hopen. De heer Troelstra heeft in een on democratische bui eens betoogt, dat men ide stemmen niet moet tellen, maar wegen. Een niet ongevaarlijk bedrijf, omdat het moeilijk is een geijkte weegschaal te vinden. Maar a 1 s men gaat wegen, dat zijn we wel met het blad van Mussert eens, dan maken de A.-R. stemmen geen slecht figuur. Berichten, die elkaar tegen' spreken. Het is weer uiterst moeilijk om wijs te worden uit de berichten, die elkaar vierkant tegenspreken. Na den grooten slag te Malaga is het te begrijpen, dat nu direct geen melding kan worden gemaakt van groote opera ties. Gistermiddag heeft een convooi van twintig auto's der regeeringstroepen, ko mende uit Arganda, getracht een door tocht te forceeren langs den weg naar Valencia, om in Madrid te komen. Dó nationalisten lieten bet convooi naderen en maaiden bet toen met mi trailleur- en geweervuur weg. Verscheidene wagens, doorboord door kogels, bleven op den weg achter, ande ren maakten rechtsomkeert. Geen enkele auto kon de reis naar Madrid voortzet ten. De gevechten in alle sectoren van het Madrileenscbe front duren onvermin derd voort. Uit Madrid wordt gemeld: D'e regeeringstroepen sloegen een he- vigen aanval af, die gericht was op de stellingen van de fronten van Escalerilia in het Westerpark. Het zeer heftige ge vecht duurde anderhalf uur en berok kende den nationalisten zware verliezen. Daar de linies der tegenstanders zeer dichtbij waren, gingen de nationalisten in het midden van den nacht zonder ar tillerievoorbereiding tot den aanval over. De republikeinen weken echter geen duimbreed grond. Omtrent de operaties van de laatste dagen wordt van de zijde der opstande lingen gemeld, dat de verliezen van de regeeringstroepen in de streek van San Martin de la Vega, waar de Jarama en de Manzanares samenvloeien, houder den dooden bedragen. De nationalisten hebben reeds 1306 lijken ter aarde be steld, doch moeten minstens nog 200 andere begraven. De ontzaglijke hoeveelheden oorlogs materiaal, die de vluchtende vijand op het slagveld heeft achtergelaten, doen vermoeden, dat de regeeringstroepen van plan waren, hier binnenkprt een groot offensief te beginnen. Het Madrilleensche blad „Politica" meldt, dat de Duitsche oorlogsschepen „Admiral Scheer" en „Köln" zich in ge zelschap hebben bevonden van de recht- sche oologsschepen, die deelnamen aan den aanval op Malaga. Op de rechtsche schepen zouden tal van Dditschers heb ben dienst gedaan! HET ACCOORD IN AMERIKA'S AUTO-INDUSTRIE. Het accoord tusschen de arbeidersorga nisatie en de General Motors, waardoor een eind gemaakt wordt aan de staking in de auto-industrie, welke in totaal drie- en-veertig dagen heeft geduurd, is zooals wij reeds meldden onderteekend. Het bevat o.a. de bepaling, dat de uur- loonen in alle fabrieken van de General Motors met vijf cents, d.i. met ongeveer zes procents, zullen worden verhoogd met ingang van 15 Februari a.s. Naar de General Motors mededeelen, wordt het totale aan loonen uit keeren bedrag hierdoor per jaar met vijf-en- twintig millioen dollar verhoogd. De dagelijksche loonderving tijdens de stakingsperiode bedroeg 882.000 dollar. De 'Gen. Motors weigeren ook maar bij benadering het verlies aan te geven, dat zij tengevolge van de staking hebben ge leden. Van particuliere zijde evenwel schat men, dat de productie van het concern sinds 1 Januari 250300.000 eenheden geringer was dan in normale tijden. Verdere voorwaarden zijn le. De twee duizend stakers, die drie fabrieken te Flint bezet houden, zullen deze ontruimen; 2e. De General Motors zullen de gerech telijke vervolging wegens staking met ge kruiste armen staken; 3e. Verzocht zal worden, de nationale garde te demobiliseeren, behoudens een klein contingent, teneinde onvoorziene ge beurtenissen het hoofd te kunnen bieden; 4e. De General Motors zullen alle sta kers zonder discriminatie weer in dienst nemen. EEN ENGELSCHE DEFENSIE- LEENING. Neville Chamberlain beeft in het La gerhuis aangekondigd, dat binnenkort een defensieleening door de Engelsche regeering zal worden uitgegeven. Da leening zal het bedrag van 400 millioen pond sterling niet te boven gaan. De periode, waarvoor zijl zal die nen zal niet langer dan vijif jaren zijn. In antwoord op vragen van majoor Att- lee verklaaide Neville Chamberlain dat de uitgaven voor verdedigingsdoeleinden dermate toenemen, dat zij: het onmogelijk maken er uit de gewone inkomsten in te voorzien. Do rente op het bedrag der verstrekte leening zal 3 pet. beloopen. RUSLAND VERWACHT SPOEDIG OORLOG MET JAPAN. In een artikel, waarin hij den slag bij Wolotsjalsk van 1922 herdenkt, schrijft maarschalk Blücher, de commandant der roode troepen in het Verre Oosten, dat volgens officieele documenten uit de hoogste militaire kringen in Japan, zeer binnenkort een oorlog tusschen Sowjet- Rusland en Japan zal uitbreken. Het geboortecijfer in Groot-Brittannië. Gisteren is in het lagerhuis een debat gehouden over de geboorte- en sterfte cijfers in Groot-Brittannië, waarin som mige afgevaardigden een dreigende ver mindering der bevolking meenden te zien. De conservatieve afgevaardigde Cart- land verklaarde in een motie, dat de da ling der geboorten een gevaar inhoudt voor de in standhouding van het Britsche rijik en voor den economischen welstand des lands. Hij: verzocht de regeering, een onderzoek in te stellen en de mogelijk heden tot verbetering na te gaan. Over drie jaar reeds, aldus deze afgevaardig de, zal het geboortecijfer dat der sterfge vallen niet meer overtreffen. De conservatief Sandys steunde het voorstel en wees op de toeneming der be volking in China, Indië, Japan en Sov jet-Rusland. De Britsche Dominions die nen een veel grootere bevolking te heb ben, om hun bodemschatten en hulpbron nen te kunnen ontwikkelen, anders zou den zijl genoodzaakt zijin, immigranten uit Oost-Europa en Azië binnen te halen. D'e onderstaatssecretaris in het mi nisterie van gezondheid, Hudson, ver klaarde, dat de regeering Cartland's voorstel aanneemt. Hij: wees er echter op, dat de Engelsche geboortecijfers de laat ste drie jaar licht gestegen zijin. Von Ribbentrop op audiëntie. De Duitsche ambassadeur, von Rib bentrop, heeft een bezoek gebracht bij lord Halifax. Een verklaring wensebte hij niet af te leggen. Na het onderhoud bepaalden officieele kringen zich er toe te kennen te geven, dat „het gesprek betrekking heeft gehad op eenige onderwerpen, waaromtrent von Ribbentrop de meeningen van zijn regeering heeft medegedeeld". Geheimzinnige vliegtuigen boven Zweden. Dte opperbevelhebber van het Noorde lijkste militaire district in Zweden, ge neraal Reuterswaerd, heeft in een rap port aan den minister van landsverde diging als zijn meening uitgesproken, dat in de laatste maanden buitenland- sohe vliegtuigen boven dit district heb ben gevlogen. In een ander rapport stelt de generaal eenige maatregelen voor om het vliegen zonder toestemming boven het land on mogelijk te maken. Ook Finland en België hebben de uitnoodiging voor de be spreking in Den Haag aange nomen. Naar men verneemt hebben thans ook Finland en België medegedeeld, dat zij gevolg zullen geven aan de uitnoodiging van de Nederlandsche regeering tot het zenden van deskundigen naar de bin nenkort te 's Gravenbage te houden in- formeele bijeenkomst, waarin de moge lijkheid zal worden besproken van een nauwere economische samenwerking tusschen de landen betrokken bij de con ventie van Oslo/ Van Zweden en Luxemburg moeten de antwoorden nog binnenkomen. Een bepaalde datum van samenkomst is nog niet vastgesteld. Prins en Prinses chauffeuren om beurten. Hartelijk afscheid van Boedapest. Prinses Juliana en Prins Bernbard zijn gisteren vroeger te Weenen aange komen dan men verwacht bad. Om kwart voor twee waren zij uit Boedapest vertrokken en reeds om tien minuten over half zes reden zij voorden ingang van hotel „Bristol" aan deRing- strasze, waar niemand wist, dat het hooge gezelschap voornemens was daar zijn intrek te nemen, en waar het even min kamers had laten bespreken. Op den weg tusschen Boedapest en Weenen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard beurtelings gechauf feerd. Op de plaats van bestemming aange komen, sprong de Prins fluks uit den kleinen sportwagen en nog voor de portier of een der chasseurs van bet hotel gelegenheid bad gehad toe te snel len, hielp hij zijn gade galant bij het uit stappen. Het gevolg kwam in twee auto's aan. De Prins en de Prinses begaven zich onmiddellijk naar hun vertrekken, waar zij zich verfrischten na den vermoeien- den autotocht. Vermoedelijk zullen zij eenige dagen te Weenen blijven en zich van daar dan eerst naar Zeil am See bege ven, waar, zooals bekend, H. M. de Ko ningin op bet oogenblik verblijft. Over den laatsten dag van het prin selijk paar in Boedapest wordt aan bet „Hidbl." gemeld: Prins Bernhard maakte gistermorgen van de gelegenheid gebruik om in het bekende Sprudelbad van zijn hotel, in hoogtezon imiteerend licht, een beetje te zwemmen. Van de vereeniging van Hongaarsche schrijfsters kreeg Prinses Juliana een met Hongaarsch beeldhouwwerk ver sierde boekenkast met een bloemlezing van Hongaarsche schrijfsters in pracht band. Van een Boedapester bontwerker, wiens kind eens in Nederland weer ge zondheid en levensvreugde terugvond, kreeg H.K.H. een bontmantel ten ge schenke. Prinses Juliana en Prins Bernbard wisten de voor het hotel ver zamelde menigte te ontglippen door een achterdeur om zoo op den Blocksberg te komen, waar zij de bekende grotskapel van bet Polanerklooster bezichtigden. Onze Prinses kreeg daar ook een staaltje van echt Hongaarsche welsprekendheid toen een der arme vrouwtjes, die daar voor de kapel stonden, haar een poëti sche zege voor haar en voor de Konin gin improviseerde, waarvoor de Prin ses, nadat een van de heeren van bet gevolg bet voor haar vertaald had, har telijk liet bedanken. Nadat in bet hotel het middagmaal gebruikt was werd onder luide toejui chingen van de voor het hotel samen gestroomde menigte de reis naar Wee nen aanvaard. TOMATENSOEP VOOR WERKLOQZEN Een geslaagde proef. Naar het „Volksblad" vernam, ver strekt de laatste dagen het departement van Sociale Zaken aan twaalf gemeente besturen bussen tomatensoep, bestemd voor werkloozen en armlastigen. Nadat in enkele gemeenten hiermede een ge slaagde proef was genomen, bleek de animo voor dit nieuwe distributie-arti kel groot. D'e prijs van een bus soep bedraagt dertien cent. Behalve een flinke portie tomaten, ia er in de soep rijst, rundvet MIEMAND verdraagt verstopping der Inge* wanden, maar traag functlonneerende nieren, dia ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias oi spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Dezt vereohljnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een diuretisch middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim SO Jaren ongeëvenaard succes behaald. Binnenland. Het Prinselijk Paar te Weenen. Alle Olso-staten zullen aan de besprekin gen le Den Haag deelnemen. Stemmingen in de Tweede Kamer over de grondwetswijziging. Memlorie van Antwoord over de P.T.T.- begrooting. Buitenland. Het accoord in de Amerikaansche auto industrie. Russisch-Japansche oorlog verwacht? enz. verwerkt. D'e gemeente Eindhoven deed reeds een nabestelling. Onder meer hebben Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Doetinchem, Middelburg en Dien Bosch een aantal bussen soep afgeno men. De vorige zomer is er een belangrijke hoeveelheid tomaten, die onverkoopbaar bleken, doorgedraaid. Vanwege de af- deeling Steunverleening van het depar tement van Sociale Zaken, waarvan de heer G. W. F. van Hoeven chef is, werd toen een flink quantum tomaten aange kocht. De tomaten werden aanvankelijk door een bekende conservenfahriek tot tomatenpuree verwerkt. Eenigen tijd ge leden onderging de puree een nieuwe be handeling en thans zijn de bussen soep verkrijgbaar. Die voorraad er van is uiteraard niet onbeperkt, maar voorloo- pig wel voldoende. Bindendverklaring ondernemersover eenkomsten. De heer S m e e n k heeft gisteren in de Tweede Kamer verlof gevraagd den mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart te mogen interpelleeren over de weigering van de verbindendverklaring van de ondernemersovereenkomst in de baksteenindustrie en in bet bakkersbe drijf te Amsterdam en te Rotterdam. Over bet verzoek zal nader worden beslist. Terug naar De Vries en Te Winkel. Naar men verneemt, zal het „Druk kersweekblad" in het vervolg weer in de oude spelling verschijnen. In de verga dering van het algemeen hoofdbestuur der federatie d.d. 27 Januari werd be sloten, zoowel bij de briefwisseling van het bondsbureau als in het „Drukkers weekblad" weer de spelling de Vries en te Winkel te gebruiken. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van het Staatsbedrijf der P.T.T. ontleenen wij: Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen ter zake zegt de minister van oordeel te zijn, dat bij 't beheer van het staatsbedrijf de) juiste verhouding van de belangen van gebruikers, schatkist, personeel en dienst is en wordt in acht genomen en hij zou er nog eens met na druk op willen wijzen, dat een financiëel krachtig bedrijf een belang van de eer ste orde voor publiek en personeel is. De minister kan dan ook geenszins in stemmen met het oordeel dat de tarie ven in het algemeen te hoog zouden zijn. De lange reeks van tariefsverlagin gen, die in de afgeloopen jaren zijn tot stand gekomen, is er het bewijs voor, dat steeds, wanneer de geldelijke uitkom sten dit toelaten en de andere belangen, die het bedrijf heeft te behartigen, zich daartegen niet verzetten, tot verlaging van tarieven wordt overgegaan. De meening dat voor een deel van het P.T.T.- personeel een juiste waar deering der dienstprestaties in de wijze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1