IVOROL Als de N.S.B. wint Prinses en Prins in Boedapest Het minste tandbederf kingen. dit Blad DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Die JAARGANG Nu. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Oslo-besprekingen te Den Haag. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie AK- EN IE ZUIVEL- ■arine, Vet- in Meerder- age, brengt toe gemach- van Land en inschrij- >or de leve- Ivet, dat be en gedistri- et door het le Zaken, open voor die bij ge- georgani- rijving sluit 1937, des isteren ver- belangheb- de Neder- georgani- oodiging én ontvangen, ij ging daar- che Zuivel- i, Vetten en tari 1937. Hontenisse 50; R. Ver- de Bokx, Westdorpe laten, Neu- .waarde, op >f men voor inschreef; rden zeven gulden en zing of dit oeg. ERICHT n 11 Febr.: d, half tot ijk enkele eratuur om dag weinig 3 uur: 118 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Hartelijke huldiging In het Hongaarsche parlement. Zooals reeds werd gemeld, zijn Prins Bernhard en Prinses Juliana te Buda pest gearriveerd. Zij hebben daar o.a. een bezoek gebracht aan bet parlement, waaromtrent aan de „N. R. Grt." de volgende bijzonderheden worden gemeld: De hooge gasten werden ontvangen door den Custos Putnoky, aan wien Prin ses Juliana baar wensch te kennen gaf geheel incognito en onopgemerkt bet go- bouw en de zittingzaal te mogen bezich tigen. De Custos begeleidde daarop de hooge gasten naar de diplomatenloge, maar reeds in de couloirs werden zij ber kend door dé steeds wandelende en con- fereerende parlementsleden. Ofschoon Prinses Juliana en Prins Bernhard dan ook eerst heelemaal achterin de loge ble ven, ging bet nieuws hunner aanwezig heid direct als een loopend vuurtje rond Onmiddellijk applaudisseerden de parle mentsleden luid voor de hooge gasten. De partijlooze democratische afgevaar digde Rupert, die juist bet woord voerde, onderbrak zijn rede en verklaarde ter wijl de andere aanwezige parlementsleden en ministers zich van bun zetels ver hieven, zich gelukkig de Kroonprinses van Nederland te mogen begroeten van deze plaats, waar zoo dikwijls bij debat ten over co-nstitutioneele- of vrijhandels kwesties op het lichtende voorbeeld werd gewezen van bet land, dat men dan als de zeldzame plek bestempelt en bewon dert. Nadat bet applaus was verminderd, wees' bij nog op al wat de arme Hon gaarsche slachtoffertjes te danken hadden aan Holland, waarop geestdriftige „El jen's", d.i. bet Hongaarsche bravo voor de hooge gasten, onze Koningin en Ne derland werden ingezet. Prinses Juliana en Prins Bernhard, voor wie De Custos de redevoering ver taald had, traden thans naar voren en dankten buigend voor deze huldiging. Toen D'e Custos Prinses Juliana gewezen bad op prof. Kornis, die juist de zitting presideerde, groette Prinses Juliana ook buigend deze, waarop zich een unicum voordeed in de parlementaire geschiede nis van Hongarije, n.l. dat de voorzitter zich van zijn zetel verhief en met een buiging naar de diplomatenloge bedankte voor dezen groet. De Hongaarsche parlementsleden ver klaarden zich na afloop in de couloirs op getogen over dit bezoek en over de gele genheid, die zij gehad hadden, in de per soon van Haar Dochter de zoo geliefde Koningin van Nederland te hebben kun nen huldigen. Algemeen verklaarde men zich ingenomen met de elegante verschij ning van onze Kroonprinses. Het was inmiddels half drie geworden en het vorstelijk paar begaf zich voor een lunch naar een restaurant. D'e Boedapester bladen vermelden het uitvoerig, en alle Hongaren zijn vandaag nog tro-tscher dan zij ooit al waren op hun nationale keuken, nu zij weten, dat de zoo populaire gasten o.a. geroosterde „Vogas", de visch die alleen in het Bala- to-nmeer leeft, de beroemde Hongaarsche ganzenborst en paprika-kip gegeten heb ben De opmarsch naar Almeria. Na den val van Malaga zetten de op standelingen de operaties in dezen sec tor voort. Het doel is thans de kust- en havenstad Almeria ten oosten van Ma laga. Derhalve heeft de nationalistische kruiser Cervera den weg tusschen Malaga en Almeria onder vuurt 'genomen. De luchtmacht van Queipo de Llano heeft de kustplaats Motril tusschen Malaga en Almeria gebombardeerd. Evenals bij het. offensief op Malaga, verrichten dus ook hier vloot en luchtmacht het voorberei dende werk. Later wordt gemield: De troepen van generaal Queipo de Llano hebben hun opmarsch naar Alme ria voortgezet en Motril ingenomen, dat ongeveer halverwege tusschen Malaga en Almeria is gelegen. Te Malaga verluidt wij melden het gerucht onder voorbehoud dat de Spaansche regeering om een wapenstil stand zou hebben verzocht. In Malaga zijn bereids 4000 regee- ringsaanhangers gearresteerd. Men vermoedt evenwel, dat dit getal nog aanzienlijk zal toenemen, aangezien in de heuvels rond de stad nog ongeveer lp.000 vlulchtelingen zich hebben ver soholen. Uit Almeria wordt gemeld, dat de stroom vluchtelingen uit Malaga nog steeds aanhoudt. Onder hen bevindt zich een groot aantal vrouwen en, kin deren. Uit Madrid meldt Havas: De vereenig- de socialistische jeugd te Madrid heeft gisteren een oproep gepubliceerd tot ver dediging van de hoofdstad. Evenals in November en Januari is de toestand ernstig, -doch niet hopeloos. Na de hevige aanvallen van Zaterdag en Zondag der opstandelingen zijn de regee- ringstroepen zichzelf weer meester ge worden. Bij' Las Rozas konden de rechtschen tot staan gebracht worden voor de lijn van tegenstand, welke het commando van de regeeringstroepen had uitgekozen. Het offensief is evenwel nog niet ten einde; naar vernomen wordt hebben de opstan delingen versterking -ontvangen. Ter afleiding van het oiffensief op Ma drid hebben de regeeringstroepen nog eens een tegenoffensief ingezet in de pro vincie Cordova. Portugal weigert controle van zijn grenzen. Uit Londen wordt gemeld: De subsom- missie der non-interventie-commissie heeft gisteren vergaderd om de antwoor den der regeeringen te bespreken op de vragenlijst inzake de ontworpen controle op de Spaansche land- en zeegrenzen. Wat het toezicht op de Spaansche land grenzen betreft, zette de Portu-geesche ge delegeerde uiteen, dat zijn regeering geen toezicht <yp de Spaansch-Pcrtugeesche grenzen ml aanvaarden. Deze houding van Portugal beteekent, dat het geheele controleplan opnieuw in studie zal moe ten worden genomen. ZITTING DER BELGISCHE KAMER. Huysmans motiveert zijn Spaansche reis. De wilde tooneelen, die zich Dinsdag in de Belgische Kamer 'hebben voorgedaan, •hadden gisteren een, zeer talrijk publiek naar -de tribunes gelokt. Het is echter een kalme dag gebleven De heer Huysmans kon zijn rede vrijwel ongestoord houden. Kort samengevat kwam -de verklaring van Huysmans hierop neer, -dat hij naar Spanje was gegaan met een humanitair doel: geneeskundige hulp te brengen aan gekwetsten, en een hulpactie voor de vrou wen en kinderen op touw te zetten. Hij ontkende ten stelligste, critiek te hebben geoefend op het beleid van -de Belgische regeering. Hij had integendeel den Span jaarden uiteengezet, waarom voor België een politiek van non-interventie dwingen de noodzaak was. Nimmer heeft 'hij in Spanje gesproken als voorzitter van de Kamer of als vertegenwoordiger van Bel gië, maar altijd als particulier, als oud secretaris van de Tweede Internationale en als man, die met heel zijn hart aan den kant van de wettige regeering staat. Geen toelage aan den Hertog van Windsor De labourpartij heeft besloten zich te verzetten tegen iedere toelage aan den hertog van Windsor, den vroegeren ko ning. Dit besluit zal evenwel geen ernstige moeilijkheden opleveren, want indien de koning persoonlijk een toelage wensöbt te geven aan zijn broeder, kan hij -dit afne men van -het bedrag dat het parlement hem zal toestaan. Vermoedelijk zal de civiele lijst van den koning verhoogd worden, om hem in staat te stellen den hertog van Windsor een toelage te geven. Korte Berichten. i Het Hongaarsche honvedgerec'ht heeft tien personen veroordeeld wegens spionnage ten voordeel© van een buiten- lan-djsclhe mogendheid tot tuchthuisstraf fen met een maximum van 15 jaar. Ver der werd den veroordeelden levenslang verboden Het Hongaarsöh-Tsjechisohe grensgebied te betreden. De Noorsche regeering aanvaardt de Nederlandsche uitnoodiging. De Noorsche regeering heeft de uit noodiging der Nederlandsche regeering tot het deelnemen aan een conferentie te 'sGravenhage van de staten der Con ventie van Oslo, aanvaard. WORDEN GOEDKOOPE AVOND RETOURS INGEVOERD? Belangrijke tariefswijziging. Naar gemeld wordt, -overwegen de Nederlandsche Spoorwegen op het oogen- blik de mogelijkheid om de goedkoops avondretours tegen den enkelen ritprijs, waarvan in de week voorafgaande aan den 7en Januari zulk een druk gebruik is gemaakt, algemeen in te voeren. De resultaten, welke in de vorige maand met deze goedkoop© retours wer den geboekt, waren zoo gunstig, dat de vraag naar voren kwam of het niet mo gelijk zou zijn, deze proefneming in een definitieven maatregel omj te zetten. Het is gebleken, dat de mogelijkheid van goed koop avondvervoer door het publiek zeer op prijs wordt gesteld en dat de vervoer- cijfers der spoorwegen door dezen maat regel in aanzienlijke mate zijn gestegen. Deze overwegingen hebben de spoorwe gen er toe geleid een voor-onderzoek in te stellen, waarmede men op het oogenblik bezig is. Het gaat hier om het verzamelen van cijfermateriaal met betrekking tot de intensiviteit van het avondvervoer, welk materiaal als basis zai moeten dienen voor het verdere onderzoek. Het laat zich begrijpen, dat in een kwestie, die zoo diep ingrijpt in het ta riefstelsel der Nederlandsche Spoorwe gen, niet over één nacht ij's kan worden gegaan. Het gaat immers voornamelijk om de vraag of het vervoer door dezen maatregel wel in zulk een mate zal toe nemen, dat het verlies, dat uit de prijs vermindering voortvloeit, wel gedekt is en zoo mogelijk in winst omgezet zal kun nen worden. Het is dus nog lang niet met zekerheid te zeggen, of het inderdaad tot invoering van dit nieuwe avondtarief zal komen. Iedere beslissing op dit terrein moet trou wens eerst aan de goedkeuring der regee ring worden onderworpen. DE VERGOEDING WEGENS INKRIMPING VAN MELKVEE. De heer van der Sluis heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de vergoeding, toe gezegd aan de veehouders, die tot vrij willige inkrimping van melkvee waren overgegaan, nog steeds niet is uitge keerd? 2. Is het den minister bekend, dat een aantal van de bedoelde veehouders uitstel van pacht of rente-betaling ge kregen hebben in afwachting van een spoedige uitbetaling van de toegezegde vergoeding? 3. Is de minister bereid een spoedige afhandeling te he-vorderen en in ver band met het gestelde in vraag 2 mede te deelen tegen welken uitersten datum de uitbetaling kan worden tegemoet gezien? ZOMERDIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Een geheel nieuwe dienstregeling in Mei 1938. De Zomerdienstregeling van de Neder landsche Spoorwegen zal dit jaar ingaan op 22 Mei, in plaats van op 15 Mei zooals tot nu toe gebruikelijk was. D'e heer G. F. H. Giesbergen, chef van do dienstregeling, zeide, dat hiertoe is besloten omdat Pinksteren dit jaar op 16 en 17 Mei valt. Het is voor de Spoor wegen ondoenlijk, dan op 15 Mei een nieuwe dienstregeling te laten ingaan De voorbereidende werkzaamheden, die voor zulke dagen met supervervoer ge nomen worden, zouden dan eigenlijk over de oude en over de nieuwe dienst regeling moeten worden verdeeld. Daar om is internationaal besloten, den zo merdienst eerst op 22 Mei te laten in gaan. D'e zomerdienstregelin-g 1937 zal ove rigens geen buitengewone verandering brengen. Deze hebben de Spoorwegen gereserveerd voor 15 Mei 1938, wanneer een totaal gewijzigde dienstregeling zal worden uitgebracht tengevolge van de electrificatie van een aantal baanvakken die dan gereed zal zijn gekomen. BETERE VERDEELING ARBEID EN WIJZIGING ZIEKTEWET. De Tweede Kamer heeft besloten, op Woensdagochtend 17 Februari a.s. eeni- ge wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, o.m. dat, houdende tijde lijke bepalingen strekkende tot het be reiken van een betere verdeeling van den be.- chikb-aren arbeid en dat tot wijziging der ziektewet. NEDERLANDSCH-JOEGOSLAVISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Het officieele bezoek van den Neder- landschen gezant en gevolmachtigd mi nister te Boekarest, tevens geaccredi teerd bij het hof van Joegoslavië, aan de desbetreffende autoriteiten te Bel grado, heeft de vorming van de Neder- landsch-Joegoslavische pariteits-commis- sie, welke was voorzien in het handels verdrag tusschen beide landen, bespoe digd. Gisteren is deze commissie voor het eerst bijeengekomen om de intusschen gerezen moeilijkheden in de toepassing van genoemd, verdrag door middel van directe besprekingen zoo mogelijk uit den weg te ruimen. D'e Nederlandsche leden van deze pa- riteits-commiss-ie zijn de heeren Spieren- Het is niet in alle opzichten duidelijk wat er in ons land zal gebeuren als de N.S.B. wint. Daarvoor zijn de uitspraken, die door of vanwege de leiding gedaan worden, nog te verward. Er zijn echter wel enkele punten waar omtrent geen twijfel meer bestaat. Zoo b.v., dat aan den volksin vloed onmiddellijk een einde wordt gemaakt, zooals dat ook in Duitschland gedaan is. Een volgend punt waaromtrent een stemmigheid bestaat is, dat de v r ij e jeugdbeweging, zooals wij die in ons land kennen, als onduldbaar wordt beschouwd. In een artikel, waarin getracht wordt de Duitsche kerkvervlging goed te pra ten, schreef het Dagblad van Mussert: deze (de volksche) Staat heeft als allereerste zorg het behoud en het voort bestaan van de volksgemeenschap. En daarom kan hij geen verdeel de jeugd tolereeren. Hij mag niet toestaan, dat het eene deel van de jeugd het andere beschimpt en bespuwt. Hij wenscht, dat de jeugd één is, opdat het vaderland één zij." Dit klopt precies met wat wij meer malen schreven. Krachtens haar begin sel kan en mag de N.S.B. geen vrije jeugdvorming tolereeren, kan en mag zij niet de vrije Christelijke school on gemoeid laten, kan en mag zij niet toelaten de vrije verkondiging van Gods Woord. Het is voor haar een beginsel- kwestie, waarover niet te praten valt. burg van het ministerie van Handel en Van Stolk directeur van de Graancentrale te 'a Gravenhage. Burgemeester J. Buiskool f In den ouderdom van 62 jaren is in het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overleden de heer J. Buiskool, bur gemeester van Delfzijl, rijksinspecteur van de werkverschaffing in de provincie Groningen. Vooral in laatstgenoemde functie genoot hij groote bekendheid. Aanvankelijk was de heer Buiskool Hervormd predikant te Vlagtwedde. D'aar werd hij later tot burgemeester be noemd. In 1920 ging hij in gelijke func tie naar D'elfzijl. De regeling van de vrijwillige opkomst onder de wapenen. Nu de Kamer, op 9 Februari 1937, niet heeft aangenomen een amendement van den heer Albarda om in artikel 187 van de grondwet te bepalen, dat ook bij vrijwillige opkomst op groote schaal van dienstplichtigen een wetsontwerp zal moeten worden ingediend om het onder de wapenen blijven van die dienstplich tigen zooveel noodig te bepalen, heeft de heer Albarda zijn voorstel van wet, in gediend op 15 Januari 1932 tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst on der de wapenen van dienstplichtigen en reservepersoneel ingetrokken. Haring naar Engeland. Voor rekening van een Engelseh han delshuis worden in gereedheid -gebracht 4 a 5000 vaten eerste kwaliteit Holland- sche pekelharing. D'e haring wordt ge pakt in nieuwe Schotsche tonnen. Van deze partij leveren Scheveningen en Katwijk aan Zee elk 1000 vaten en Vlaardingen het restant. Als het zoo doorgaat, zal de voorraad die nog van de vangst-1936 over ia, spoedig geruimd zijn. „Zwart Front" naar de Kamer. Naar men verneemt zal het fascistische „Zwart Front" dit jaar deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, met leider Arnold Meijer als lijstaan voerder. Deze deelde te Utrecht in een vergadering mede, in het Parlement op het groote verschil tusschen N.S.B-. en Zwart Front te willen wijzen. TWEEDE KAMER. DE INDISCHE BEGROOTING. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van -de Indische begrooting voortgezet. En omdat Minister Colijtn de volgende week Donderdag in de Eerste Kamer moet zijn bij de behandeling van de Rijksbe- grooting, werd er spoed achter de zaak gezet. Na de middagvergadering volgde een avondzitting, die tot half één werd voortgezet. Het gevolg is, dat nu vandaag de minister aan het woord kan komen. De heer G r a m e r (S. D.) had na tuurlijk critiek. Hij kon niet ontkennen, dat er in Indië veel bereikt is en dat nu een zoo goed als sluitende begrooting ia Binnenland. De Tweed® Kamer over de Indische be grooting. Prinses Juliana en Prins Bernhard te Boedapest. Droevig ongeluk met een reddingsboot te Zandvoort. Het bekalken van de stratem. De Noorsche regeering zal -deelnemen a!an de O'slo-be&prekingen te Dien Haag. Steun aan de tuinderij. Buitenland. De strijd in Spanje. Opmarsch der opstan delingen? ©n de schoonste tonden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 et. Doos 20 ct. verkregen, maar hetzelfde resultaat had volgens hem op een veel betere wijze be reikt kunnen worden. We kennen datl De heer Van Kempen (Lib.) een van de leden die tot oordeelen bevoegd is, prees hef beleid der regeering, evenals de heer Van B o et z e 1 a e r (G. H.), die waardeering toonde voor het reuzenwerk dat de laatste jaren in Indië onder de op perste leiding van de Regeering verricht is. D'eze sprekers toonden zich afkeerig van een van communistische zijde gelanceerd denkbeeld om besprekingen te openen ten einde te komen tot een zekere zelfstan digheid van Indië. Zooiets moet en kan niet van bovenaf worden opgelegd. Het moet groeien. Erkend moest worden, -dat de regeering het hare doet om dit groeiproces te bevorderen. Dat de heer W esterman (ex na. herstel) een lans brak voor de N. S. B. spreekt vanzelf. Op hooge toon verzekerde hij, dat deze partij er niet aan denkt on wettige actie te voeren. De eigen weercorp- sen die zij o-prioht, -dat begrijpt ieder, heb ben alleen ten doel, om de leden aange naam bezig te houden II De heer Sneevliet (Rev. Soc.) zou gaarne de gelegenheid hebben ook in In dië zijn revolutionaire ideeën te propagee- ren, maar kreeg al dadelijk, bij interrup tie van den Minister het 'bescheid, dat daaraan niet te denken valt. Verschillende sprekers hebben nog het woord gevoerd over de herberekening van de Indische pensioenen, waarvan men voor sommige catagorieën ambtenaren groote bezwaren vreesde. D'at de oud-gepension- neer'den van voor 1920 in betere conditie komen werd algemeen toegejuicht. Vandaag zal de Minister antwoorden. De Keuringsdienst voor Waren. Aan het verslag van den Zeeuwsehen Keuringsdienst van Waren te Goes ont- leenen wij het volgende: In het laboratorium werden 12177 mon sters onderzocht, waaronder 7990 mon sters melk. Het aantal inspecties van be reid-, 'bewaar- en Verkoopplaatsen door de keurmeesters verricht bedroeg 9391. Hier bij werden door de keurmeesters 299157 partijen gekeurd en toezicht gehouden op de hygiëne der bereid- en bewaarplaatsen. Het aantal partijen, die buiten de con sumptie werden gebracht, bedroeg 354. Over het algemeen bleek bij -de win kelcontrole, dat belangrijke verbe tering verkregen was met de medewerking van de betrokkenen zelf, zoodat in den regel met het geven van aanwijzingen of waarschuwingen en het buiten consump tie brengen van ondeugdelijke waren kan worden volstaan. In het begin van het jaar zijn over het geheele 'keuringsgebied de veestallen geïnspecteerd, in verband met de eischen van het melkhes-luit. Hierbij bleek, dat de waarschuwingen bij de inspecties-, het vo rige ja-ar gegeven, hadden geholpen. Over het algemeen was de toestand, waarin het melkvee verkeerde, aanmer kelijk verbeterd en behoefden slechts wei nige waarschuwingen te .worden gegeven. Bij de kort hierop gehouden herinspectie behoefde slechts tegen een tweetal melk veehouders, wier koeien in zeer onzdnde- lijken toestand verkeerden, proces verbaal te worden opgemaakt. De controle, welke het vorige jaar is toegepast op de melk met een bietensmaak is ook -dit jaar voortgezet. Ook hier is in den toestand aanmerkelijke verbetering gekomen en behoefden slechts een vijftal processen verbaal te worden opgemaakt. Op grond van het laboratorium-onder zoek werden 759 waarschuwingen gegeven en 59 processen verbaal opgemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1