De verklaringen van Hitier. Prinselijk Paar naar Boedapest. IUROL doet ze verdwijnen! Herziening van de Grondwet. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 111 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws Vetwormpjes Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingon '0.20. Losse nummers 5 eent, Advertentiön 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Uit Berlijn werd dezer dagen gemeld, dat men zich in Regeeringskringen eenigszins verwonderd toont, over het feit, dat de rede, door Hitler in den Rijksdag gehouden, in het buitenland zoo weinig indruk schijnt te hebben ge maakt. Hitler had toch verklaard, dat de tijd van verrassingen nu voorbij was. In het vervolg zou alleen nog in overleg met de betrokkenen worden gehandeld. En bo vendien had hij nog aangeboden de neu traliteit van België en Nederland te wil len garandeeren. Men begrijpt in Duitschland niet, dat deze toezeggingen in het buitenland niet met meer enthousiasme werden begroet. De verklaring moet natuurlijk hierin worden gezocht, dat het niet de eerste maal was, dat de Führer schoonschijnen de toezeggingen deed. Bij zijn groote rede op 31 Mei 1935 verklaarde hij, dat Duitschland, nadat het zich bevrijd had van de onredelijk ste bepalingen van het Verdrag van Ver sailles, zich verder onvoorwaarde- lijk zou houden aan de overi ge bepalingen, tot deze op vreedzame wijze konden wor den veranderd. Alle vrijwillig aan gegane verplichtingen, ook die van vo rige regeeringen, zouden worden geëer biedigd. Uitdrukkelijk werd hieraan toegevoegd, dat Duitschland de demilitarisa- tie van de Rijnstreek niet een zijdig zou opheffen. Dat werd toen algemeen als een mede- deeling van groot gewicht beschouwd. En hiermee kwam overeen de in Januari 1936 aan Engeland en Frankrijk gerichte verzekering, dat de geruchten omtrent een voorgenomen demilitarisatie van al len grond ontbloot waren, en dat van dergelijke plannen geen sprake was. Dit alles verhinderde Hit- Ier echter niet, om enkele we ken later, begin Maart 1936 precies tegenovergesteld te handelen. Is het wonder, dat aan de verklarin gen van den Führer betrekkelijk weinig waarde wordt toegekend en dat men er de voorkeur aan geeft een afwachtende houding aan te nemen? Na den val van Malaga. Naar verluidt, zijn de oorlogsschepen van de regeering na den val van Malaga dat de voornaamste vlootbasis van de volksfronte.s was, teruggetrokken in de havens van Cartagena en Valencia. De verbinding tusschen het Iberisch schiereiland en Spaansch Marokko over zee is thans in ieder geval voor de natio- nalisten verzekerd, hetgeen uiteraard nieuwe voordeelen biedt voor de verdere actie. De val van Malaga wordt beschouwd alg een rechtstreeksche nederlaag van Moskou, daar het de eenige stad was, die geheel in handen was van de commu nisten in tegenstelling tot andere steden, die feitelijk onder controle staan van anarchisten en syndicalisten. In tegenstelling met de geruchten wordt thans gemeld dat de leiders van de re- geeringstroepen in Malaga er in ge slaagd zijn uit de stad te ontsnappen. Zij hebben meer dan 52 millioen peseta mee genomen. Uit betrouwbare bron te Gibraltar wordt vernomen dat de verliezen der regee- ringstroepen, die Malaga hebben verde digd, 5000 docden en gewonden bedragen, terwijl aan de zijde der nationalisten 350 man gedood of gewond zijn. Radio Sëvilla deelt mede, dat drie tor- pedobootjagers van de regeering op de reede van Malaga zdjn buitgemaakt. Naar aanleiding van het bericht, dat de _weg van Madrid naar Valencia door de nationalisten afgesneden en de omsin geling van Madrid een feit geworden zou zijin, deelt de Spaansche legatie in Den Haag mede dat dit bericht van el- ken grond ontbloot is. D'e legatie kan ver klaren, dat in de situatie der beide ver bindingswegen tusschen Madrhl en Va lencia niet de minste verandering is ge komen. De verbinding tusschen Madrid en Valencia, zooals deze reeds gedurende vele weken over deze twee wegen bestaat, is volkomen gehandhaafd en wordt zelfs niet in sterkere mate bedreigd. De strijd om Madrid. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede, dat de opstandelingen er Maandag in geslaagd zijn na verscheidene aanval len door te dringen tot het dorp Vacia Madrid, aan het zuidwestelijk front, op 2 kilometer afstand van Arganda. In den afgeloopen nacht zijin de regeeringstroe- pen tot een tegenaanval overgegaan, waarbiji zij de ontruimde stellingen groo- tendeels konden heroveren. Uit het hoofdkwartier der opstandelin gen te Avila wordt nog medegedeeld, dat hun aanvallen bemoeilijkt werden door het slechte weer, De manschappen moes ten tot de knieën door het water waden. De taktiek van het rechtsche hoofdkwar tier bestaat hierin de tegenpartij1 te nood zaken op open terrein zoo ver mogelijk van de hoofdstad gevechten te leveren. Aangezien de regeeringstroepen met de insluiting van Madrid bedreigd werden, hebben de linksche aanvoerders deze tak tiek aanvaard. HEVIG RUMOER IN DE BELGISCHE KAMER. Vechtpartijen tusschen Ministers en Kamerleden. Gisteren is de Belgische Kamer weer in openbare zitting bijeengekomen. Daar Rexisten en Vlaamsche nationa listen besloten hadden, den kamerpresi dent Kamiel Huysmans te interpelleeren over zijn bekende reis naar Spanje, was het te verwachten, dat men een rumoe rige zitting tegemoet ging. Huysmans verklaarde, dat van Rexis- tische en Vlaamsch-nationalistische zijde moties bij hem waren ingediend, doch dat hij van oordeel was, dat deze niet voor behandeling in aanmerking kwa men, omdat de voorzitter geen reken schap behoeft te geven van zijn optreden buiten het parlement. Hij stelde voor, dat deze moties bij de bespreking van de begrooting van buitenlandsche zaken zouden behandeld worden. Hiertegen werd hevig geprotesteerd door Rexisten, Vlaamsche nationalisten en ook door enkele katholieken. Een woordvoerder van de Rexisten zeide, dat het niet de persoon van Huys mans was, wien hij rekenschap wilde vragen, maar den kamer-president, die op zijn minst genomen van een groot gebrek aan tact heeft blijk gegeven. Hierop volgde een Vlaamsch-nationa- listisch spreker, die uitriep, dat de plaats van Huysmans niet meer op den voor zitterszetel van de Kamer en ook niet meer op den burgemeesterszetel van Antwerpen is. Deze redevoeringen werden herhaalde lijk onderbroken door geschreeuw en scheldpartijen op de socialistische en communistische banken. Van de banken van de Rexisten en de Vlaamsche nationalisten hoorde men: „Ontslag, Huysmans moet weg!" Het lawaai werd oorverdoovend door het feit, dat ongeveer twee honderd Kamerleden tegelijk aan het schreeuwen gingen en met de vuist op hun lesse naars sloegen. Socialisten en communisten wierpen met alles wat zij bij de hand hadden, naar de Rexistische en Vlaamsch-natio- nalistische banken. Men spuwde naar elkaar en het eene „bombardement" volg de op het andere. Zelfs socialistische ministers namen er aan deel. Plotseling ontstond een hevige vecht partij, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. De socialist Dr Marteaux deelde links en rechts vuistslagen uit. De Vlaamsche nationalist Mr Leuridan liet zich niet onbetuigd. Dr Marteaux sloeg den Vlaam- schen nationalist Lambrechts tegen den grond, Mr Lambrechts bracht hem met den voet een stomp in de maagstreek toe. De socialist Eekeiers en de rexist Duisburgh vochten als echte bokskam pioenen. De communistische afgevaardig de, mevr. Adere, had een telefoontoestel van de bank van minister Bovesse weg genomen en sloeg er een van de Vlaam sche nationalisten mee op het hoofd. Ook minster Medlot werd in de vechtpartij betrokken. Talrijke exemplaren van het Kamerreglement snorden door de lucht. Een van de boeken kwam op het hoofd van den Brusselschen burgemeester Max terecht. Dassen, boorden en hemden wer den gescheurd. Ook op de openbare tribunes begon zich een vechtpartij af te teekenen. Er zat niets anders op, dan deze zitting te schorsen. Verschillende Kamerleden waren bij de worsteling zoo erg toegetakeld, dat zij zich in de koffiekamer moesten laten verzorgen. NAAR EEN VRIJEREN HANDEL IN WEST-EUROPA? Engeland zal niet op de conferentie te Den Haagi vertegenwoordigd zijn. In het Eingelsche Lagerhuis is er door een der parlementsleden op aangedrongen dat Engeland met de Oslo-staten zou gaau samenwerken in bet belang van een vrije- ren handel. In antwoord hierop verklaar de de E'ngelsche minister van Handel, Runciman dat hij niet goed begreep, aan welke soort handelsbetrekkingen men bier dacht. Want de Oslo-conventie voor zag z.i. op zichzelf niet in een grootero vrijheid bij de uitwisseling van handels waren tusschen de betreffende staten. De honding van de Engelsche regeering, die inderdaad naar een vrijer internationaal handelsverkeer streeft, was indertijd reeds uiteengezet door minister Neville Chamberlain, Een andere vraag beantwoordend, zeide Runciman het voor het oogenblik niet noodig te achten dat Groot-Brittannië vertegenwoordigd .is op de aanstaande Oslo-conferentie te Den Haag. De Maginot-linie wordt verlengd. Naar de „United Press" verneemt, zal de voorgenomen uitbreiding en verlenging van de Maginot-linie 150 tot 200 mil lioen franos kosten en zich over een lengte van 35 kilometer tusschen Fiertz en Rae- dersdorf uitstrekken. D'e deskundigen van den Franschen generalen staf zijn momenteel bezig, het teirein te bestudeeren, teneinde eerlang een beslissing te kunnen nemen over het type fort, dat zal moeten worden ge touwd. Fr bestaat een keuze tusschen een klein getal machtige forten en een veel grooter aantal kleinere verdedigingswerken. In het laatste geval zal dit gedeelte van de Maginot-linie een diepte van ongeveer 10 kilometer verkrijgen. Naar nog nader wordt vernomen, heeft het laatste plan de grootste kans, te wor den verwezenlijkt. Roosevelt zet door. Ondanks den storm van protesten tegen zijn hervormingsplannen is Roosevelt vast besloten, zoo spoedig mogelijk het wetsontwerp tot reorganisatie van het fe derale rechtswezen door het congres te doen aannemen. Hij heeft de voorzitters van de juridi sche commissie uit het huis van afge vaardigden en den senaat hij zich ontbo den en hen ter lunch genoodigd, om met hen de middelen te bespreken, om spoe dig het beoogde doel te bereiken. Koog water. In de omgeving van Kortrijk (België) blijft het hevig regenen, zoodat de over- stroomingen toenemen. Te Meenen moes ten velen een toevlucht zoeken in de hoo- ger gelegen verdiepingen der huizen, van waaruit zij gered moesten worden. Ook de overstrooming van de Sambre neemt toe. Het Fransch-Belgische gxens- g'ebied hiedt een troosteloozen aanblik. Te Saint D'enis (Fr.) is het riviertje Violllemer buiten zijn oevers getreden. D'e toestand is verontrustend. Het water be reikte op sommige plaatsen een hoogte van 1.80 meter. In verscheidene huizen zijn de bewoners naar de eerste verdie ping gevlucht. De Theems wast nog steeds en men vreest, dat de waterkeering bij oud-Wind- sor het water niet meer zal kunnen hou den. Indien deze dijk bezwijkt, zou de ge- heele oude stad onder water komen. De autoriteiten hebben waterkeeringen van zandzakken doen opwerpen op de meest gevaarlijke punten. Korte Berichten. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een geweldige brand gewoed in de Munt te Brussel. Een groot deel van de goudsmelterij en van de werkplaats, waar zich de pietmachines bevinden, werd door bet vuur vernield. De weduwe van Lenin, mevrouw Kroepskaja, staat toch ondanks de offi- cieele tegenspraak, onder politie-toezicht. Niemand kan zich met baar in verbin ding stellen. Goering heeft een bevel uitgevaar digd, dat zij: die in het bezit zijn van platina, zilver, koper, lood, nikkel, tin en zink, zonder dat zij daarin handel drij ven deze metalen bij de autoriteiten, be last met de uitvoering van het vier-jar en- plan, moeten inleveren. - Op een bergweg in de buurt van de stad Beguio (ongeveer 220 K.M. ten Noor den van Manilla) is een autobus in een 70 meter diepe ravijn gestort. Dte 23 in zittenden, allen Philippijnen, kwamen om bet leven. i Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat minister-president Goering binnenkort naar Polen zal gaan om er een „jachtpartij" bij te wonen. DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Woensdagavond 17 Februari half 9 Op de agenda staat een aantal kleine wetsontwerpen. Donderdag d.a.v. des voormiddags 11 uur zal de Kamer een aanvang maken met de algemeene beschouwingen over da rijksbegrooting 1937. Hartelijk afscheid van Krynica. Uit Krynica werd gistermiddag ge meld: Vanochtend is het Prinselijk paar per auto naar Boedapest vertrokken. H. K. H. Prinses Juliana en Z, K. H. Prins Bernhard zullen de reis via Tsjech oslo wak (je maken. Het afscheid van Krynica was bijzonder hartelijk. Aan Prinses Ju liana werden bloemen 'aangeboden. De schoolkinderen stonden voor 'het hotel opgesteld. Zij wenschten het Prin selijk paar een goede reis. Prinses Juliana en Prins Bomhard werden tot de grens vergezeld door den vertegenwoordiger van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Zaleski. Gisteravond zijn H. K. H. Prinses Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard te Boe dapest aangekomen, via de badplaats Lil- ia-Fuered. Het vorstelijk paar denkt drie tot vier -dagen te Boedapest te verblijven. HET PRINSELIJK PAAR NAAR INDIë? Aan de geruchten, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard binnen afzienbaren tijd een bezoek zulien brengen aan Ned.- Indië, is nieuw voedsel gegeven, zegt de „Telegr.'' door de reis van den gep. schout hij nacht 'G. baron De Vos van Steenwijk, adjudant in 'buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, naar Indië. Aan hel ,.Soer. Handelsblad" werd van de zijde van het Binnenlandsch Bestuur medege deeld, dat niet uitgesloten is, dat baron De Vos van St'eenwijk komt om de moge lijkheden van een vorstelijk bezoek aan het overzeesohe gewest na te gaan. Baron De Vos van Steenwijk wordt bin nenkort in Indië verwacht; hij maakt een reis in gezelschap van zijn eehtgenoote en bij schrijven van 21 Januari uit Bui tenzorg heeft de regeering hem geïntro duceerd bij alle bestuurshoofden, waarbij namens -den gouverneur-generaal wordt gevraagd om „bijstand en voorlichting". Dat -deze voorlichting in een bepaalde richting zal leiden wordt geenszins uitge sloten geacht. VERHOOGING VAN DE SCHOEN- PRIJZEN? Wegens duurder worden der grond stoffen. E!en dezer dagen is te Tilburg een al gemeene vergadering gehouden van de Federatie van Ned. Schoenfabrikanten. In deze bijeenkomst is in het leven ge roepen de stichting „Centraal kindertoe slagfonds voor de Nederlandsche schoenindustrie", welke ten doel heeft voor de geheele Nederlandsche schoen industrie te komen tot een uniformen kindertoeslag en de aan de uitkeering daarvan verbonden kosten te doen dra gen door de werkgevers, naar rato van ieders totaal loonbedrag. Voorts werd de aandacht geschonken aan den bedrijfstoestand van het oogen blik. Algemeen was men van oordeel, dat, hoezeer in de laatste maanden de schoenprijzen ook reeds een stijgende tendenz vertoonden, deze prijzen in de naaste toekomst nog verder verhoogd zullen moeten worden, omdat o.a. alles er op wijst, dat ook aan het oploopen van de prijzen van huiden en leder nog geen einde is gekomen. HET TOEZICHT OP HET SPOORWEGMATERIAAL. Antwoord van den Minister van Waterstaat op vragen van het Tweede Kamerlid Vos. De Minister van Waterstaat 'heeft ge antwoord op vragen van hlet Tweede Ka merlid Vos in verband met een breuk in de veer van 'het salonrijtuig, waarmede de Koningin op 16 Januari naar Innsbruck reisde. Blijkens van de directie van de Ned. spoorwegen ontvangen inlichtingen is de bedoelde breuk ontstaan in een hanger van een draagveer. Aan de 'breuk is te zien, dat deze niet plotseling is ontstaan, doch dat voor het afbreken inscheuring aanwezig was, welke niet zichtbaar was, daar zij bedekt werd door een tuimfel- plaat. Toen de hanger doorbrak, kwam de draagveer aan een zijde vrij en kwam daardoor in scheeven stand te rusten op de vanginrichting, welke ter voorkoming van gevaar door dergelijke breuken is aangebracht. D'e breuk was toen duidelijk zichtbaar en moest reed® bij oppervlakki ge beschouwing worden opgemerkt. Aangezien als vaststaand mag worden aangenomen, dat de breuk tusschen Nij megen en Cranenburg is ingetreden, is hierdoor verklaard, dat deze niet door het Nederlandsche -personeel kon worden ge zien, doch niet aan de aandacht van hef het Duitsohe personeel kon ontsnappen. De trein werd begeleid door een -op zichter op de locomotief en een eerste werkman. Voor vertrek is de geheele trein grondig nagezien, in het hij-zonder rijtuig Binnenland. Het Prinselijk Paar te Boedapest. De Tweede Kamer beindigt de behande ling der Grondwetsherziening. Verhooging van de schoenprijzen? Buitenland. D'e stiijd in Spanje. Hevig rumoer in de Belgische Kamer. jlBF huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte PuroL Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 22839, waarin de Koningin reisde. Op alle stations waar gestopt werd, werd contro le door genoemden eers te-werkman en de aanwezige wagenmeesters gehouden. Te Nijmegen is de trein nog onder leiding van een opzichter door twee wagenmees- ters en een eerste werkman nagezien. Het voorgevallene geeft geen aanleiding om op verscherping van d.e controle van •den toestand der spoorwegrijtaigen aan te dringen. Ook het toezicht op het an dere spoorwegmateria-al wordt met vol doende scherpte toegepast. Graaf van Limburg Stirum naar Indië. Mr J. P. graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië en oud-gezant in Berlijn, die eenigen tijd te 's Gravenhage heeft vertoefd, is heden met het m.s. „D'empo" van den Rotter- damschen Lloyd naar Ned.-Indië vertrok ken. Deze reis van den heer en mevrouw Van Limburg Stirum daagt een zuiver particulier karakter en zal eenige maan den duren. Minister Deckers burgemeester van Maastricht? In verschillende bladen werd onlnags meegedeeld, dat Minister Lëckers be noemd zou worden tot burgemeester van Maastricht. De „Msb." verneemt echter van de meest bevoegde zijde, dat de veronder stelde benoeming nog in het geheel geen punt van overweging heeft uitgemaakt. Nederlandsch-Turksche overeenkomst. De onderhandelingen, die waren aan geknoopt tusschen een groep Nederland sche industrieelen en de Turksche regee ring, hebben naar uit Ankara wordt ge meld, tot een gunstig resultaat geleid. Er is een contract opgesteld, dat deze week zal worden geparafeerd. In dit contract wordt bepaald, dat een bedrag van f35 millioen geïnvesteerd zal worden in irri- gatiewer'ken, installatie van radioposten en inrichting van de havens Heraclea, Adana en Merisina. De rekening zal ver effend worden door successieve graanle- veringen. TWEEDE KAMER. Stemmingen over amendementen. Donderdagi eindstemming. Inter pellaties toegestaan. In de vergadering van gisteren moest allereerst over enkele amendementen worden gestemd. Het amendemen t-A 1 b a da om een m-obilisatie-bevel niet „on verwijld" (regeeringsvoorslel), doch „bin nen 24 uur" te doen volgen door een des betreffend wetsontwerpi, werd ver worpen met 49 tegen 26 st. Vóór de soe.- demj., de comm., de heeren Duys, par tijloos, en Arts, Kath.-Dem. Een tweede amendement-Albarda strek kende dat ook een afzonderlijke wet noo dig is, wanneer meer dan een wettelijk te bepalen aantal dienstplichtigen tot vrfr- willige opkomst onder de wapenen wordt toegelaten, wordt met 4628 stemmen vei'woipen. Vóór de soc.-dem., comm., de heer Duys en Arts. De heer A1 b a r d a (S.D.) wijst op de groote verscheidenheid van onderwerpen, die het laatste wetsvoorstel, waarover nog moet worden gestemd, omvat. Tegen een gedeelte daarvan is er veel tegen stand. Een stemming over het geheele wetsontwerp zal altijd onzuiver zijin. Spr. wil dit voorkomen. De regeering zal ook geen onzuivere stemming wen- schen. Spr. dringt aan op intrekking van het wetsontwerp, dat dan zoo spoedig mogelijk door twee of meer wetsontwer pen moet worden vervangen. Een ervan zou moeten handelen over de staatssec retarissen, een over de immuniteit der Kamerleden, een over de verkiesbaarheid en een oyer de andere onderwerpen, wel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1