Prijsverlaging V.I.T.A.-tarwe. Land- en Tuinbouw Ingezonden Stukken Laatste Berichten Na 15 Februari wordt geen goedkoope T.C.-tarwe meer beschikbaar gesteld. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat met ingang van heden de gemiddelde ver koopprijs van Vita-tarwe van f 15.70 per 100 kg teruggebracht is tot f 14.70 per 100 kg. Dé bonificatie-regeling voor tarwebloem A en tarwemeel B is met ingang van den- zelfden datum ingetrokken; bovendien zal T.C.-tarwe niet meer tegen specialen prijs beschikbaar worden gesteld. Wat de bonnenregeling betreft ter Ver krijging van T.C.-tarwe tegen specialen prijs, wordt medegedeeld, dat voor bon nen, welke nog voor 15 Februari a.s. ten kantore van de N ederlandsche tarwe-cen- trale zijn ontvangen, een vehkoop-over- eenkoinst zal worden afgesloten tegen den laatst vastgestelden specialen 50-tons-prijs ad f 10 per 100 kg; voor óp of na dien datum, ingekomen bonnen kan geen tarwe tegen specialen prijs meer beschikbaar worden gesteld. De bonificatie voor tarwebloem-B is met ingang van 8 Februari 1937 vastge steld op f 0.60 per 100 kg. Tot goed begrip van bovenstaande, zegt de N. R. Crt, moge nog bet volgende die nen: De Nederlandsche tarweverbouwer le vert zijn product aan de Nederlandsche tarwecentrale die op haar beurt de tarwe doorgeeft aan de Vereeniging van inheem- sche tarwe-afnemers (V.I.T.A.), die op treedt als centrale inkoops-organisatie van het maalbedrijf. De maalderijen be trekken dus de benoodigde inheemsche tarwe die zij tot een minimum van 35 pet door de buitenlandsche tarwe moeten ver malen van de VITA. De verlaging van de verkoopsprijs van de VITA-tarwe met f 1 per 100 kg zou dus een verlaging van den meelprijs met een ongeveer gelijk bedrag tengevolge moeten hebben. Nu heeft echter de regeering, na de de preciatie van den gulden maatregelen ge nomen om een stijging van de broodprij zen o.a. ten gevolge van de stijging van de wereldmarktprijzen van tarwe te voorkomen. Hiertoe is uit het Land'bouw- crisisfonds een financieele tegemoetko ming aan de maalindustrie verstrekt de z.g, bonificatie op tarwebloem A waardoor de, bloemfabrikanben in staat werden, gesteld, niettegenstaande den ver hoogden prijs van buitenlandsche tarwe aan de bakkerijhedrijven de bloem tegen dezelfde prijzen te blijven leveren. Deze bonificatie is geleidelijk aan verlaagd, en was bet laatst vastgesteld op f 0.50 per 100 kg. De prijs van de tarwe op de we reldmarkt bleef echter stijgen,' zoodat de maalindustrie tenslotte wel genoodzaakt was de bloemprijzen, die zij1 den bafkkers in rekening moest brengen, te verhoogen. Een stijging van den broodprijs is, zooals wij in de laatste weken hebben kunnen waarnemen, dan ook niet uitgebleven. Door de intrekking van de 'bonificatie regeling voor tarwebloem A en tarwemeel A wordt de uiteindelijke verlaging van den bloemprijs dus weer ten deele te niét gedaan. Bovendien zal na 15 Februari niet lan ger T.C.-tarwe, d.i. tarwe, die niet noodig is voor het bereiken van het vastgestelde maalpercentage, tegen specialen prijs be schikbaar worden gesteld. Bakkers, die den prijs van hun meel wilden verlagen door een grooter percentage in'heemsch meel te gebruiken, moeten van dit middel om tot verlaging vein hun kosten te komen dus verder afzien. D'e resultante van de nieuwe1 maatregelen zal derhalve zijn, dat de verlaging van den meelprijs in het gunstigste geval, dus voor hen, die geen T.C.-tarwe tegen specialen prijs gebruikten, f 0.50 zal bedragen. Vooralsnog valt hiervan geen verlaging van den broodprijs te verwachten, doch 'n verdere stijging wordt er wellicht mee voorkomen. in den laten middag bij de „Kertosono" aangekomen. Behalve de „Seefalke" bleef ook nog de Engelsche oorlogsbodem „Malaya" in de nabijheid. Onder deze omstandigheden is de aankomst van de „Kertosono" te Lis sabon thans nog niet te bepalen. De kapitein seinde uitdrukkelijk, dat van een noodtoestand geen sprake is en dat hij de situatie gunstig beoordeelde. De „Kertosono", het grootste vracht schip van de Rotterdamsche Lloyd, be schikt over passagiersaccomodatie. Aan boord bevindt zich een lading stukgoe. deren. Nader vernemen wij nog, dat de bot sing vermoedelijk aan mist moet worden toegeschreven. Tasch met een half mil- lioen waarde in den trein la ten staan. Door een treinpoet- s e r te Roosendaal gevonden. Enkele dagen geleden was mevr. Louise Goldman, echtgenoo-te van den bekenden juwelier van dezen naam te Parijs, in den trein Parijs—Amsterdam een valies met een waarde van een half millioen francs aan kostbaarheden kwijt geraakt. Toen zij te Amsterdam arriveerde 'liet zij haar koffers over aan de zorgen van een witkiel, zonder dat zij zelf eerst in specteerde of alle zes valiezen en kof fers bijeen waren. Zij. ging naar haar hotel, waar de witkiel kort daarop do vijf aan zijn zorgen toevertrouwde collis bezorgde. Eerst den volgenden morgen, bij het toilet maken ontdekte mevrouw Goldman tot haar gro-ote verbazing en schrik de vermissing van het zesde valies met den kostbaren inhoud, waarvan zij zich al leen nog herinnerde, dat zij het in den restauratiewagen naast zich had gezet. Teistond werden politie en spoorweg autoriteiten te Amsterdam van de ver missing in kennis gesteld, die weldra een onderzoek aanvingen, zonder even wel een juist spoor nog te ontdekken. Toch was de oplossing van het ge heimzinnige raadsel korter bij, dan men kon verwachten. Het valies was n.l. in- tusschen reeds gevonden en wel te Roosendaal, waar de restauratiewegen, na het binnenkomen van den Parijschen trein, des avonds te omstreeks 11 uur, als naar gewoonte was afgehaakt. Hier werd de wagen, zooals iederen avond geschiedt, door het personeel van de So- ciété des Wagons Lits gereinigd en weer reisvaardig gemaakt om dan den vol genden morgen weer te worden aange koppeld aan den Pullmann-trein, welke te 9.40 van Roosendaal vertrekt naar Brussel.Parijs. Bij dit schoonmaken nu werd het valies van mevr. Goldman gevonden en bij de ambtenaren van den Douanedienst gedeponeerd. Toen nu mevr. Goldman, den volgen den morgen, nog in de meening verkee- rende dat het valies gestolen zou zijn, naar Parijs terugkeerde, informeerde zij aan ieder station waar de trein stopte hij de stationsdiensten of daar mogelijk iets van het verloren valies bekend was, totdat zij eindelijk, te Roosendaal aan komende, weer in het bezit kwam van du gestolen gewaande koffer. Bij het on middellijk daarna ingesteld onderzoek Week dat niets werd vermist. Steekpartij. Zondagavond tij dens de carnavalviering is in een café te Eindhoven een steekpartij ontstaan, waarvan de kellner, zekere v. d. Broek, het slachtoffer is geworden. V. d. Broek, die aan zekeren v. S. den toegang weigerde en hem buiten de deur zette, kreeg van v. S. met een mes een steek in de pols, waarbij een ader werd getroffen. V. d. B. is onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Van S„ die gevlucht was, is door de marechaussee aangehouden. O v e r s t r o o m i n g e n in de omgeving van Breda. De Mark met haar bijrivier de Aa is buiten de oevers getreden. En aangezien België nog meer was meldt, zien velen de komende dagen met bezorgdheid tegemoet. Breda zelf heeft zelden zulk een hoo- gen waterstand gekend. Het singelwater is abnormaal hoog. Dientengevolge zijn tal van kelders ondergeloopen. Een aan tal inwoners der Oude Baan hebben hun benedenverdieping ontruimd, aangezien het water de woningen binnendrong. Het Burgemeester van Sonsbeeckpark is geheel ondergeloopen. Niet minder ernstig is de toestand te Ginneken, waar de Regentesselaan en de Van der Borchlaan totaal overstroomd zijn. In Princenhage zijn, ovenals onder Ginneken, tal van boerderijen geïsoleerd, die slechts met bootjes te bereiken zijn. Hoe zuidelijker men komt, des te meer water. Vooral in de grensstreek heeft het water groote schade aangericht. Sinds menschenheugenis is het water in de grensstreek niet zoo hoog geweest. Botsingen. Vier zwaar gewonden. Te Arnhem heeft op den rijksstraatweg naar Nijmegen Zaterdag avond een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarvan de 60-jarige Ch. v. R. te Eist het slachtoffer is geworden. De oude man had Zaterdagmiddag te Oosterbeek met groente en aardappelen gevent. Gezeten op zijn wagentje, dat ge trokken werd door een paardje, keerde v. R. huiswaarts. De chauffeur van een bus zag 't groen tewagentje niet en in snelle vaart greep de zware bus het karretje, dat met paard en bestuurder meters ver werd wegge slingerd. De ongelukkige venter had een schedel- basisfractuur bekomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De chauffeur verklaarde, dat de groen tewagen geen rood achterlicht voerde, Zaterdagavond reed onder Amers foort de 34-jarige L. op zijn rijwiel de Utrechtsche weg op. Uit de richting van de stad naderde een auto, waarvan één koplamp brandde. De wielrijder, die ver moedelijk dacht, dat een motorrijwiel na derde, reed in volle vaart tegen de auto op. Hij werd zijwaarts geslingerd en bleef bewusteloos liggen. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis overgebracht. De auto, die met groote snelheid door reed, is door de politie te De Bilt aan gehouden. Zondagmiddag is de 26-jarige F. uit Amsterdam te Bussum met zijn motor fiets in botsing gekomen met een auto, die hij geen voorrang had verleend. De heer F. en de duorijdster sloegen tegen den grond. Ziji werden bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar bij beiden ernstige inwendige kneuzingen ge constateerd werden; Smokkelaar uit Bresken,- veroordeeld. Zekere P. M. uit Bres- kens, die door de rechtbank van Brugge veroordeeld werd tot acht maal 4 maan den gevangenisstraf en 445.000 franks boete wegens het onwettig vervoer van 8 paarden hoorde dit vonnis door het Hof van Beroep uit Gent bekrachtigd worden. -— Ernstige aanrijding to Hilligersberg. Twee do oden. Zaterdagnacht om ongeveer 3 uur ging een gezelschap, bestaande uit vier jon gemannen en een meisje naar huis te Hillegersberg. Toen zij op den Grindweg waren reed hen een motorrijwiel in vliegende vaart achterop. D'e jongelieden schonken er niet veel aandacht aan, want zij liepen rechts van den weg, Links van het gezelschap liep de 21- jarige N. de Haan. Dé motorfiets heeft onverhoeds dezen jongeman aangere den. Het 20-jarige meisje werd daarna geraakt, zoodat zij viel. Ongeveer 10 M. verder sloeg daarna ook het motorrij wiel om, den berijder medésleepend. Dé 21-jarige de Haan was terstond dood. Bij de motorfiets lag de berijder, de 26-jarige melkslijter C. Houweling, uit Bergschenhoek. Ook hij was dood. Het mei je had eenige schaafwonden opgeloopen. Per auto verdwenen. Zater dagmorgen kwam de familie R. te Alk maar tot de ontdekking, dat de 18-jarige zoon verdwenen was. Dén vorigen avond ongeveer 11 uur was deze zooals men dacht i naar bed gegaan, doch 's mor gens vond de familie het bed onbesla pen. Terstond ging de familie op eigen ge legenheid aan het zoeken en weldra kwam men tot de ontdekking, dat de zoon er met den auto vandoor was ge gaan en hij een nog nader ingesteld on derzoek bleek, dat hij een geldkistje met vermoedelijk zes- tot achthonderd gul den had meegenomen. Pas laat in den middag werd de Alk- maarsche politie gewaarschuwd, die ter stond de grensstations waarschuwde, omdat de vluchteling in het bezit was van een buitenlandsch paspoort. Dé kans, dat de jongeling naar het buiten land gegaan is, is vrij groot, aangezien hij met vele buitenlandsche kennissen correspondeerde. Doodelijke aanrijding. De 26-jarige H. W. Schol ten te Goor die Za^ terdagavond toen hij' met zijn fiets op den HengeveJdeweg nabij' Goor reed, door een auto, bestuurd dioor J. A. uit Haaksbergen, werd aangereden, is in het ziekenhuis te Hengelo overleden. DE VEILINGSVEREENIGING TE KAPELLE. Kapelle. De feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan der Veilings- vereeniging had plaats in het Hotel „De Zwaan", dat voor deze gelegenheid met groen en guirlandes was versierd. De heer A. van der Graaff, oprichter van de vereeniging, was door het be stuur aangewezen om op te treden als leider van deze vergadering. Allereerst bracht hij dank aan het personeel, dat voor zulk een mooie versiering zorg had gedragen. Verder deelde hij mede, dat de voorzitter ernstig ziek is en ter verple ging is opgenomen in het Ziekenhuis. Ook de vice-voorz., de heer L. J. Kos- tense, is door ziekte verhinderd. Spr. heet de in groote getale opgeko men leden welkom, inzonderheid de oud bestuursleden, mede-oprichters, den Bur gemeester, den afgevaardigde van den Koopmansbond (de heer A. C. Remijnse uit Goes) en den architect de heer C. van Maris. Van Weth. van der Have was bericht van verhindering ingekomen, ook van den Rijkstuinbouwconsulent Ir Bosma. Vele bloemstukken waren gezonden of werden aangeboden. Nu kreeg de heer A. de Waard van Biezelinge, voorz. van de Tuinbouwver- eeniging aldaar, de gelegenheid om na mens zijn vereeniging de Veiling geluk te wenschen met dezen dag. Hij wees op den zegen, welke voor den tuinbouw was uitgegaan van de Veiling. Namens de groep aardbeientelers „Aller Belang" sprak de heer Johs Schipper, namens de Tuinbouwvereeniging Kapelle voerde de heer C. van der Vliet het woord. Voor de vereeniging „Glascultuur" sprak de vice-voorz., de heer D. Landman, de beste wenschen uit. In een hartelijk schrijven las de voorz. de gelukwenschen voor van de Ver. van Oud-leerlingen. Bsloten werd op voorstel van den heer C. van der Vliet om een telegram te zenden aan den voorz., den heer H. A. Nijssen, in het Ziekenhuis „St.-Joanna" te Goes. Hierop volgde tijdens de ver gadering een telefonsche dankbetuiging namens den voorzitter. De secretaris, de heer P. J. J. Dekker wees in zijn verslag op de bizonder- heden van het voorbijgegane jaar. Waren de fruitvooruitzichten in het begin niet bepaald gunstig, toch is dit voor onze streek meegevallen. Gebleken is, dat men met een goede verzorging in staat is tot verkrijging van een goeden oogst. El ders was de oogst beneden het middel matige, zoodat hier goede prijzen wer den gemaakt. In totaal werd geveild over 1936 voor f 844950,22.000.969 kilo. De gemiddel de prijzen van de appelen waren 11 cent die der peren 11,8, pruimen 15 ct., ker sen 20 ct., kruisbessen 6 ct., aardbeien 13 en frambozen 24 ct., alles doorsnee- prijzen. De belangstelling voor het vol gen van cursussen neemt nog steeds toe. Aan sorteeren en verpakken wordt de meeste aandacht geschonken. Het pak- station gaat aan de nauwstgezette eischen voldoen. De kwaliteit fruit ver beterde aanmerkelijk, ook was er ruime aanvoer van elite fruit. Voor het koelen werd 198.000 kilo fruit aangegeven, waar van 107.000 kilo van de telers, de rest van de koopers. Een vergrooting van de koelruimte wordt noodzakelijk. De bestuursleden H. A. Nijssen, L. I. Kostense en P. J. J. Dekker werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Aangenomen werd het bestuursvoorstel tot uitbreiding der gebouwen, mits het bestuur de wenschelijkheid in overwe ging neemt de bestaande boxen op te ruimen of te herplaatsen. Een uitbrei ding van 20 M. lengte zal plaats hebben van de bestaande gebouwen. Verder kan men niet gaan. Ook wordt het pakstation verbouwd. Burgemeester Bierens dankte nu voor de uitnoodiging tot het gemeentebestuur. Hierin ziet spr. een blijk van goede ver standhouding, welke er is tusschen vei- lingsbestuur en gemeente. Spr. biedt de hartelijke gelukwenschen aan met dit 20-jarig bestaan. We mogen trotsch zijn op de verkregen resultaten; een bloeien de vereeniging met bijna 1000 leden, een comfortabel complex gebouwen en daar naast een gezond financieel beheer. Dit is te danken aan de goede inzichten, en het beleid van het bestuur, inzonder heid van dhr A. v. d. Graaff. Nu wijst spr. op den zegen, welke is uitgegaan van de veiling voor Kapelle. Deze ge meente is hierdoor geworden tot een der welvarendste. Kooplieden en leden spreekt hij toe, dringt aan op steun en medewerking. We moeten niet letten op de kleine dingen, maar de groote lijnen in het oog houden, paraat blijven en mede werken tot uitbreiding en opbloei. Namens het personeel brengt de heer Gerretsen gelukwenschen over met dezen ge denk waard igen dag. De heer H. P. Ganseman voert het woord namens de oud-bestuursleden, de oprichters. Namens den Koopliedenbond voert de heer A. C. Remijnse het woord. Hierna dankt de voorz. voor al deze woorden en goede wenschen. Nu komt spreker aan zijn historisch overzicht,' Een jonger geslacht is ont staan, die ouderen vervingen, en toch ziet .spr. nog vele bekende gezichten. Spr. schetst de regeeringsmaatregelen in de oorlogsjaren, welke aanleiding waren tot een veiling. Met den heer Jac. Gle- rum sprekende over deze dingen, kwam het tot verdere stappen. Een comité werd gevormd, welke het initiatief nam, be staande uit de heeren A. van der Graaff, voorz.; J. C. Persant Snoep, secr.; Jac. Glerum, welke later Veilingmeester werd, H. Eversdijk, J. Sonke en Q. van de Vrie, Keuringmeester en H. P. Ganse man. 18 Nov. 1916 was de oprichtingsdag. Moeilijkheden bleven niet uit, ontmoedi ging zelfs van de bestuursleden, zoodat op 15 Jan. 1917 stemmen opgingen om niet verder te gaan, doch men wist het zoo ver te brengen, dat met 59 van de 80 leden werd besloten om voort te gaan. Grondkapitaal werd gevormd, bouwgrond voor een te stichten gebouw aangekocht, zoodat reeds op 5 Mei 1917 de eerste steen kon gelegd worden voor een Vei lingsgebouw door mej. C. A. van der Graaff. Architect was de heer W. Bierens, annemer de heer W. van der Linde van Kattendijke. 16 Juni 1917 had de eeerste veiling plaats in het Veilingsgebouw. Met het veilen was reeds een begin gemaakt op 3 Maart 1917 in de schuur van den heer van Hee. Onder groote belangstelling had de feestelijke opening plaats in Augustus, waaraan een kleine tentoonstelling was verbonden. De heer A. van der Graaff was niel alleen voorzitter, maar nam ook het ad ministratief gedeelte op zich, zoodat hij tenslotte zijn onderwijzersloopbaan er aan gaf en zich geheel gaf aan de Veiling. Het ledental nam met den dag toe. Groote uitbreiding van culture's bleef niet uit. Telkens werden gedeelten bij gebouwd en telkens bleek onvoldoende ruimte, zoodat de groote verbouw plaats had in 1929, wat te danken is aan het juist inzicht van den voorzitter H. A. Nijssen. De kroon op het werk volgde bij den laatsten verbouw in 1935 en 1936 en door het aanbrengen van een koelhuis werd de veiling geplaatst in de rij van de vooruitstrevende. Ook door het instellen van een pak station bleek het bestuur de eischen des tijds te verstaan. Spr. roemde het per soneel, dat met zoo volle toewijding medewerkte. Het eerste jaar was de omzet groot f 640.000. Nu is in 1936 een hoogterecord van bijna 845.000 behaald. In totaal wer den over die jaren geveild voor circa 10 millioen gulden en werd een 90 millioen fruit verwerkt. De vereeniging werd opgericht met 80 leden en is nu bijkans de 1000 genaderd. Er werd aan grond besteed f 6300, aan emballage f 163.000,aan arbeids- loonen en salarissen f 175.000, aan regi stratie en omzetbel. f 48.000, Wij sluiten, aldus spr., met In het verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal... met den wensch, dat Gods zegen op dit werk blijve rusten. Eendracht bouwt het huis, tweedracht verstrooit. Hiermede werd deze zoo welgeslaagde en geanimeerde feestvergadering be sloten. Verrassend resultaat van bodemonderzoek. Als bewijs, dat de landbouwers en tuinders in Westelijk-Schouwen niet bij de pakken neerzitten, maar trachten uit bun bedrijf te balen wat er uit te halen is, diene, dat men eenigen tijd geleden is overgegaan tot regionaal grondonderzoek. Er werden 870 grondmonsters genomen en onderzocht. Typeerend voor het resul taat is, dat waar men algemeen verzu ring van den grond veronderstelde, slechts bij 97 gevallen van beslist zuur ■kan worden gesproken. De rest was zwak zuur of neutraal. Met het oog op de toe te passen be mesting is dit onderzoek van groot be lang. Zeker is bij juiste bemesting een beter rendement van den bodem te ver wachten. Verwacht mag dan ook worden, dat dit onderzoek zal worden voortgezet. Boter. D'e beffing op boter is voor de week van 7 tot en met 13 Februari, behou dens tusschentijdsche wijzigingen, we derom vastgesteld op 80 cent per kg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Een verkeers-obstakel. Mijnbeer de Redacteur, Het zij me vergund van Uw blad ge bruik ie maken om de aandacht van den Rijks Waterstaat nogmaals te vestigen op een verkeersobstakel van beteekenis, n.l. de Middelburgsdhe stationsbrug. Het openen en sluiten van deze brug schijnt 'bovenimensc'helijke inspanning te vorderen. Het ergste is, dat, wanneer de brug bet landhoofd eenmaal nadert, een en ander niet schijnt te passen. Welis waar is men op stagnatie berekend en voert men een smid en een opzichter mee welke op het critieke moment werkelijk verdienstelijk werk doen, maar deze hulp middelen kunnen toch niet in de plaats treden van normaal bruggewachterswerk. Ik was zelf vorige week een onwillig getuige van een stagnatie van méér dan een half uur, en het schijnt dat een der gelijk oponthoud niet zeldzaam is. Bij bo vengenoemde gelegenheid strekte de auto file zich uit tot bij den overweg aan den Nieuwlandschen dijk. Als Zeeuwen mogen we eiken dag in onze benzine meebetalen aan de mooie, groote bruggen over onze groote rivieren. We mogen niet jaloersch zijn op onze be voorrechte landgenooten in de centra van ons land, maar zouden we veeleisclhend zijn, wanneer we nu vergen dat de ver- keers-obstakels in onze waterrijke pro vincie zoo zeldzaam mogelijk blijven? Wellicht kan, wanneer er toch een en ander moet worden vernieuwd, nu de mo gelijkheid van electrische tractie opnieuw worden bekeken. Ook zonder bijzondere defecten vormt deze brug een lastig ele ment voor het snelverkeer. Ik meen, dat ze gemiddeld 35 keer per dag geopend wordt. Welk een genot zou het zijn, wan neer men mechanisch het werk kon doen. Me dunkt, meer dan ooit moeten we de aandacht van onze waterstaatsmenschen vestigen op de bekende slagzin van ons Prov. Electr. bedrijf, n.l. deze woorden; „D'oe het electrisch". Hoogachtend, Uw abonnó, Goes, 8 Fe'br. 1937. J. J. Van MELLE. Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond. Afd. Zeeland. Hedenmorgen hield de afd. Zeeland van den Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond. in de Prins van Oranje te Goes baar jaarlijksche wintervergadering. De voorzitter, de heer A. L. Louws, opende de vergadering met gebed. Deze winter-vergadering, aldus spr., draagt het karakter van een studie- en werkvergade ring. Spr. wekte op tot bet werven van meer leden. We moeten samen de schou ders zetten onder bet werk van onze eigen Chr. organisatie. Spr. deelde mede, dat de Vereeniging van Oud-leerlingen der Chr. landbouwwinterschool te Axel niet meer bij den Bond is aangesloten. De voorzitter achtte dit juist, daar de Bond een ver eeniging van jongeren is en geen ver eeniging van oud-leerlingen of gediplo meerden. Inmiddels zal te Axel nu een afdeeling worden opgericht. Nadat de secretaris, de heer J. W. de Vrieze te Kloeting e, de notulen had' gelezen, rapporteerde de afgevaardig de van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, de beer Dees, over de proefvelden. Zoo wel te Grijpskerke als in West-Zeeuwsch- Vlaanderen stond Joncquois in opbrengst en wat stroo betreft boven de Juliana en Imperiaal. Maar in kwaliteit staat Jonc quois weer ver achteraan, zoodat de fi nancieele uitkomst niet veel hooger zal zijn. Geadviseerd wordt dan ook de helft van den beschikbaren grond met Jonc quois te bezaaien. 'Ook deed spr. tal van interessante mededeelingen over het regionaal grond onderzoek in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet minder dan 290 monsters zijn onder zocht. De resultaten daarvan zijn van dien aard, dat sommigen bun bemesting reeds grondig hebben gewijzigd. Op dit gebied is nog veel te studeeren. Hierover werden tal van vragen ge steld. De heer Dees antwoordde, dat het grondonderzoek te Groningen in het labo ratorium voor grondonderzoek is ge schied. De Joncquois-tarwe groeit het best op den zwaren 'grond. Het is mogelijk, dat ze niet bestand is tegen vorst, maar men kan ze in Februari of Maart overzaaien. De voorzitter meent, dat nog meer proeven noodig zijn. Overigens zegt spr., dat de bakwaarde van de Joncquois boog is. Dhr Dees geeft dit toe, maar er wordt naar bet standaardmonster gekeurd. Ze heeft een boog vochtgehalte. De voorzitter erkent dit, maar we moeten met de toekomst rekenen en niet alleen met de crisisomstandigheden. Overigens is het juist, dat Zeeland zijn groote reputatie met zijn Zeeuwsche tar we zal verliezen, indien algemeen Fran- sche tarwe wordt verbouwd. De Gemeentehuiskwestie te Groede, Zooals onlangs in de bladen te Jezen stond, was de uitslag van de aanbesteding voor bet nieuwe Gemeentebuis plm. 100

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3