iTERD MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 81e JAARGANG Nu. 103 Naar een ruimer en vrijer handelsverkeer? Buitenland. ugd. De burgeroorlog in Spanje. LET OP DEN ORANJE-BAND! Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie tegen intec- e moeten toe- loede, ook al e In gebruikt een minuut elen, zoo ma- vlies er door ütaat de melk ■lligerwijze in .et vlies, dat hoeveelheid vorming van lede U eigen maar weinig allen. Geeft U a de voedings- en heeft het t andere. Dat iling zijn? Al rarm hart toe, aar gelijk op- te voedsel der cerij en joibusj es nagerechten Koning. et vruch- Vi 1 melk, Vs 1 mille, 1Y* ons plm. 13 hlaad- perziken, abri- :t ongespleten l aan de kook, goed aan de intusschen de ken. ade melk van itgeknepen ge- e suiker in en melk oplossen; iet er den kou- toch altijd ge eft mee te ko- toe roerende, ra ze geleiach- met koud wa- raurvast scho- Iding stijf wor- het bovenvlak ;oed uitgelekte e abrikozen in het sap van de dding. i n g. 1 1 melk, sr, 1 a 2 eieren, Lil (ook wel si- .epels jam (b.v. ;epelde aman- kook met de chtenschilletje, mengde suiker rend roerende) t het mengsel ngdikte is be is. uur en roer er tzij wit en geel elkaar geklopT. een met koud verpigen cake- ;oele plaats tot den buitenkan' lan de gepelde, eraden. org onderhou- ïte of imitaties aetalen. tanden broches eenen reinigt magnesiapoe- e met een wol- met een zaeh- isop schoonge- best in een met h en schudt ze kt men schoon alcohol. als niet-eohte, in eau de co- een zacht hor- et een linnen politoert het uw indien men met wijngeest men met een zichtig heen en netje met zeep- oekje nagewre- orspronkelijken wrijlft met een el leer nawrijft. 'oW Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f&,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Conferentie van de Oslo-staten in Den Haag? Denemarken be reid deel te nemen. Een beroep op Engeland. De uitnoodiging, welke de Nederland- sche regeering gericht heeft tot de overige staten van de Oslo-conventie, om n.l. des kundigen naar Den Haag te zenden voor een gemeenschappelijk onderzoek naar de mogelijkheid van een vrijer en ruimer handelsverkeer, staat, naar Reuter uit Kopenhagen meldt, in Denemarken in het middelpunt der publieke belangstelling. De minister van huitenlandsche zaken, Munch, 'heeft reeds verklaard, dat de Deensche regeering bereid is, aan het voorgestelde overleg deel te nemen. Des kundigen van het ministerie van huiten landsche zaken zouden dan naar Den Haag worden gezonden. Natuurlijk uitgangspunt voor de be sprekingen, aldus de minister, is, van Deensch standpunt gezien, de stabilisee ring der valuta van de deelnemende lan den. Of de conferentie van deskundigen zal worden gevolgd door een ministers-oonfe- rentie van de Oslo-Staten, zal, meende de heer Munch, afhangen van het verloop en resultaat van de Haagsche besprekingen. De Deensche pers publiceert vetgedrukt de uitnoodiging van de Nederlandsche re geering aan de Oslo-staten tot bijwoning van een conferentie van deskundigen in Dten Haag. Het blad „Pölitiken", het grootste orgaan van Denemarken, brengt als inleiding de groote activiteit in her innering, -die den laatsten tijd in de bij de Oslo-conventie aangesloten landen heeft geheerseht. Verder schrijft het: „Vooral in Engeland komt men steeds terug op het initiatief, dat onlangs door Nederland is genomen en dat bedoeld was als inleiding eener gemeenschappelijke actie van den kant der kleine staten, ten einde een vrijer handelsverkeer in de we reld tot stand te brengen. Allen zijn hei er langzamerhand over eens geworden, dat een isoleeringspolitiek met haar in- voerrestrioties, contingenten en al de ove rige daaraan verbonden onheilen, reeds lang de grens van het toelaatbare over schreden heeft en een bedreiging is ge worden niet slechts voor het levenspeil van de bevolking, maar ook voor den vrede tusschen de volkeren". Het artikel gaat dan verder: „Men mag ook niet uit het oog verliezen waarom de Oslo-conventie destijds geen vrucht droeg. Kort nadat de kleine staten deze overeen komst gesloten hadden, gebeurde er iets, dat geen enkele der Oslonstaten destijds vooruit had; kunnen weten, maar dat de economische verhoudingen in de wereld volkomen veranderde: Engeland verliet de gouden standaard en daarmede was de Oslo-conventie inderdaad ten doode opge schreven. Ten slotte zegt dit hoofdartikel: „Thans noodigt Nederland de Oslo-staten tot het houden van besprekingen uit en niemand wensoht meer dan wij, dat deze onderhan delingen tot een goed resultaat zullen lei den. Maar zooals de Zweedsohe directeur- generaal der Posterijen, Ome, onlangs schreef: Het is Engeland, dat den sleutel tot de oplossing van de situatie in han den houdt. En wil het Nederlandsche initiatief tot een algemeene handelspolitieke „ontdooi ing" leiden, welke de geblokkeerde havens kan openstellen, dan kan Engeland zich er niet mee vergenoegen den Oslo-landen vrome wenschen mee te geven''. t deze week de blijft. Malaga in handen der opstandelingen? De stad in vlammen. Uit semi-officieele bron wordt uit Gi braltar gemeld, dat de opstandelingen Ma laga zouden zijn binnen gerukt en dat zich in de straten der stad bloedige too- neelen hebben afgespeeld. Ofschoon de opmarsch van den radio- generaal Queipo de Llano regelmatig ge vorderd is, heeft de generaal gisteren in zijn dagelijtksche radio-toespraak toch nog niet de inneming van Malaga bevestigd Wèl deelde hij mede, dat. de geheele provincie Malaga spoedig in het bezit der opstandelingen zal zijn. Van de verschil lende colonnes, die naar de stad Malaga oprukken, hebben er reeds twee de eerste huizen bezet. De generaal deelde nog mee, dat de opmarsch langzaam vordert, niet omdat de vijand buitengewonen tegen stand biedt, doch omdat alle bruggen ver nield zijn. De opstandelingen maakten een enorme hoeveelheid krijgstuig buit.. - 7' 26 Radio Sevilla deelde gistermiddag mee, dat de regeeringstroepen bij' Malaga door een paniek zijn aangegrepen en naar Ma laga vluchtten. Volgens berichten uit Gibraltar is de roode militie in Malaga aan het muiten geslagen en heeft zij een aantal belang rijke gebouwen in de stad in brand gesto ken. Malaga moet op verscheidene plaatsen branden. Een bevestiging van deze berichten koD tot nqg toe evenwel niet worden verkre gen. De kruisers Ganaria en ALmirante Cer- vera van de opstandelingen hebben een werkzaam aandeel genomen in den strijd om Malaga. D'e weg langs de kust stond voortdurend onder vuur van deze krui sers. De strijd bij Madrid. 'Zaterdag is er weer 'hevig gestreden 'bij Madrid, waar de opstandelingen op nieuw ten aanval zijn getrokken. Evenals bij het vorige offensief, dat leidde tot het innemen van Majada Hon da Laz Rozes, Pozuelo, Aravaca en Villa Nueva Del PardillO', heeft het hoofdkwar tier der opstandelingen zijn plannen ten aanzien van dit offensief niet ontsluierd. D'e opstandelingen stellen wel veel hoop op deze nieuwe aanvallen. E'en speciale verslaggever van Havas meldt uit Avila, dat de opstandelingen Zaterdag tijdens den aanval ten Westen van Madrid, in het gebied van den weg Mjadrid-Toledo onder dékking van een hevig artillerievuur stellingen konden be trekken voor de rivier de Jarama over een afstand van ongeveer 15 km, zoodat zij al naar gelang van 'de plaats van 5 tot 40 km zijn opgerukt. Bij de bocht, waar de Manzanares in de Jarama uitmondt, beheersohen de opstandelingen thans den weg naar Valencia, de laatste weg, waar over de vijand nog de beschikking had, over een afstand van minstens 4 km. D'e verdedigingsraad van Madrid deel de gistermiddag mede, dat het offensief dat de vijand Zaterdag ten Zuiden vau Madrid heeft ontketend, zeer hevig was en krachtig door gemotoriseerd materiaal werd gesteund. D'e regeeringstroepen bo den overal kraohtigen tegenstand. De ver liezen van de aanvallers waren zeer groot en de winst, welke zij na uren van feilen strijd onder groote verliezen behaalden, is van geen beteekenis in het defensie-siy- steem van de hoofdstad. Voorts meldt Madrid successen van de regeeringstroepen in de sectie van Gra nada en Cordova, maar met -groote stel ligheid ontkennen de opstandelingen, dat de regeeringstroepen hier successen heb ben behaald. Italianen in Cadix? Een Britsch onderdaan, die Zondag ochtend te Gibraltar is aangekomen, deel de mede, dat hij Zaterdagmiddag te Ca dix aanwezig was bij het debarqueeren van 10.000 Italianen. Hij verklaarde ook Donderdag j.l. te hebben gezien, dat 6000 Italianen aan land werden gezet. NOGMAALS DE MAROKKAANSCHE KWESTIE. Opzienbarende mededeelingen van Pertinax. In de Echo de Paris komt Pertinax nog eens terug op de kwestie van Spaansoh Marokko, en de berichten, oor spronkelijk gelanceerd door hem en me vrouw Tabouis, dat eenige afdeelingen Duiitsche troepen in Spaansoh Marokko waren ontscheept. Hiji begint met een herhaling van zij'n mededeelingen van eenige weken geleden, n.l. dat de Fran- sche regeering begin Januari telegram men had ontvangen, waarin uiting werd gegeven aan de vrees, dat in Spaansoh Marokko tusschen 10 en 12 Januari Duit- sche troepen zouden worden ontscheept. Telegrammen, bevestigd door de inlich tingen van drie Fransche consulaire ver tegenwoordigers. Pertinax voegt hier thans de mededeeling aan toe, dat de Duitsche gezant in verband met deze berichten op de Quay d'Orsay was ontbo den en dat hem te verstaan was gegeven, dat, mocht de troepenontscheping inder daad plaats vinden, Frankrijk geen keuze zou hebben in de middelen, waarmee hij zijn rechten zou laten gelden. Hitler heeft 'hierna op 9 Jan. den „krijgsraad" bijeengeroepen. Tijdens deze vergadering hebben alle militaire leiders vManiem verklaard, dat Duitschland in de huidige omstandigheden niet de risico van een oorlog kon loopen. Hierop is toen op 11 Jan, Hitler's geruststellende ver klaring gevolgd, aan Francois Poncet, waarin hij: mededeelde, dat Duitschland niet de bedoeling had en nooit heeft ge had, op welke wij'ze ook te raken aan de integriteit van Spanje, of van de Spaan- sche bezittingen. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. In totaal 415 personen om het leven gekomen. De overstroomingen in Amerika heb ben zich thans tot Zuid-Galifornië uit gebreid, zoodat eenige honderden perso nen met booten uit hun huizen moesten worden gehaald. Te Memphis in Tenes- see is dysenterie uitgebroken. D'e Mis sissippi is binnen de dijken gebleven, hoewel zij te St. Louis 40 c.M. is geste gen. Voor zoover thans bekend, zijn 415 personen als gevolg van de overstroo- mingen om het leven gakomen. Het Roo de Kruis heeft 16.755.000 dollar bijeen gebracht voor hulpverleening. VERZET TEGEN ROOSEVELT. Vinnige debatten in den Amerikaan- schen senaat verwacht. Alles duidt erop, dat er een vinnige strijd in den Amerikaanschen senaat te wachten staat, naar aanleiding van Roosevelt's plannen tot hervorming van het federale gerechtshof. De republikeinsche senatoren, onder leiding van Borah en een aantal demo craten zullen ongetwijfeld tegen dit wets ontwerp een felle oppositie voeren. Roosevelt's tegenstanders verklaren openlijk, dat de president met dit ont werp den eersten stap zet op den weg naar de dictatuur. In welingelichte kringen is men van oordeel, dat de presidentieel© plannen zonder veel verzet in het representanten huis zullen worden aangenomen, doch dat in den senaat een felle strijd zal ontbranden. Minister Sandler over zijn reis. Na terugkeer te Malmö van zijn be zoeken aan Brussel, Den Haag en Ko penhagen, heeft minister Sandler aan de pera verklaard, dat zijn reis een par ticulier krakter droeg, doch dat hij na tuurlijk van zijn ontmoeting met zijn Belgische, Nederlandsche en Deensche collega's gebruik gemaakt had om in het algemeen van gedachten te wisselen over actueele kwesties, en in Let bijzonder de mogelijkheid om de sa menwerking der Oslo-staten uit te brei den. In de drie steden had hij groote be langstelling te dien aanzien geconsta teerd en den indiuk gekregen, dat de huidige toestand gunstiger wordt beoor- deald, dan eenigen tijd terug. Hij wees: er op, dat het bezoek, dat hij in Maart in Londen zal brengen, in gee nerlei verhand staat met de reis, die hij thans heeft gemaakt. Hoog water in Zuid-Engeland. Als gevolg van de voortdurende regens die in de afgeloopen week in Zuid-Enge land gevallen zijn, is het peil van de Theems zeer gestegen. Tusschen Windsor en Maidenhead staan talrijke hectaren weideland onder water, zoodat 'het vee in veiligheid gebracht moest worden. Bij de sluis van Bray, nabij Maidenhead, staat het water 1.10 m boven het normale peil. De luchtdienst Engeland-Australië. Het vertrek van de eerste vliegboot van de luchtlijn op Australië, dat reeds Zater dag door een defect aan 'het toestel werd vertraagd, heeft men in verhand met het slechte weer opnieuw 24 uur moeten uit stellen. Het slechte weer 'heeft eveneens de uit Alexandrië komende vliegboot op gebonden, die thans pas vandaag te Southampton verwacht wordt. Het huwelijk van den Hertog van Windsor. De „Daily Express" bevat een bericht uit Weenen, volgens hetwelk daar van be trouwbare zijde verluidt, dat de hertog van Windsor tegen het eind van April in het huwelijk zal treden met mrs. Simpsota. Vernomen wordt dat hij1 de hertogen van Kent en van Gloucester heeft uitge- noodigd de huwelijksplechtigheid, die een eenvoudig karakter zal dragen, bij te wo nen. De plechtigheid zou waarschijnlijk geschieden op het kasteel Enzesfeld. De overstroomingien in de Vereenigde Staten. Het water bij Cairo zakt langzaam en de ergste bedreiging acht men er gewe ken. Het schijt dat het gevaar voor de zuidelijker gelegen gebieden niet zoo groot zal zijn, want de hoogste stand van het water is daar lager dan de maxi male hoogte die in het Noorden werd geconstateerd. D'e vluchtelingen beginnen naar hun woonplaatsen terug te keeren en aller wegen gaat men de schade herstellen. Het aantal dooden bedraagt thans 404, de schade ongeveer 110 millioen dollar. Te Louisville heeft men vier lijken ge vonden in de gebouwen die door explo sies zijn vernield, maar men vermoedt, dat er nog meer menschen onder het puin bedolven liggen. Korte Berichten. Nabij Iquique in Chili is 'n transport trein van een salpeterwerk ontspoord. Vijf arbeiders zijn hierbij om het leven gekomen. De locomotief en 36 wagens werden vernield. DE REIS VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin wordt, naar men meldt, in de tweede helft dezer maand van haar huitenlandsche reis op het Huis ten Bosch in D'en Haag terugver wacht. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. De z.g. garantieverklaring uit de rede van Hitier. De minister van huitenlandsche zaken heeft als volgt geantwoord op schrifte lijke vragen van den heer Van V e s - s e m (N.S.B.) naar aanleiding van een zinsnede in de op 30 Januari j.l. door den Duitschen rijkskanselier uitgespro ken rede: Van de zijde der Duitsche regeering heeft de regeering geen rechtstreeks tot haar gerichte verzekering ontvangen omtrent erkenning en garandeering van Nederland als onaantastbaar neuraal ge bied. D'e aangehaalde passage uit de rede van den Duitschen rijkskanselier sloeg dus blijkbaar terug op vroegere openbare verklaringen zijnerzijds. EEN TYPHOON OP JAVA. Negen personen gewond Uit Semarang wordt gemeld: Vrijdagmiddag heeft een typhoon, die een half uur aanhield, grooteschade aan gericht in het bergoord Tawan gmangoe en omgeving. 'Zéven groote en vijf kleine inheemsche woningen werden vernield. Bovendien werd schade aangericht aan de woningen van de Inheemsche zendingsonderwijzers en aan de Inheemsche vervoigsohool. Een buitenverblijf van den Soesochoe- nan en een kampeerhuis van de Java- Motor-ciuh, werden licht beschadigd. In totaal zijn 9 personen gewond. 3040 menschen zijn dakloos geworden. Een plaatselijk noodoomité zamelt gel den in tot leniging van den nood. Do baan van de typhoon was twee km lang, ter wijl deze een zuil vormde van 100 m hoog. In een straat werd over 1 km lengte söhade aangericht. HET PALEIS TE S0ESTDIJK. De komst van het Prinselijk paar niet voor April te verwachten. Naar wij vernemen zullen in het hoofd gebouw van het paleis Soestdij'k op de eerste etage een zestal vertrekken voor het prinselijk paar worden ingericht, waarin het tijdens de verbouwing van het Anna Paulowna-gedeelte verblijf zal 'hou den. Deze kamers, te weten, twee zitkamers, twee slaapkamers, een badkamer, en een eetkamer, benevens de hal zullen van cen trale verwarming worden voorzien. Voor heen konden slechts een zitkamer en een slaapkamer en de hal door middel van roosters,, waardoor heete lucht werd toe gevoerd, verwarmd worden. Het hak-en sloopwerk voor dezen aanleg is reeds in vollen gang. Deze aanleg moet uiterlijk 8 Maart gereed zijln, zoodat, in verband met de Verdere inrichting ider vertrekken, als schoonmaken, opnieuw leggen der klee- den, enz., waarmede ongeveer drie weken zullen verstrijken, de komst van het vor stelijk paar niet vóór April te verwach ten is. Na deze verbouwing zal met de groote verbouwing van de toekomstige woning, het Anna Paulowna-gedeelte, een aan vang worden gemaakt, waarvoor de aan besteding in de laatste week van Febr. zal plaats hebben. Binnenland. Conferentie Oslo-staten te 's Graven- hage. Het Prinselijk paar in April terug. Prijsverlaging V.I.TAi.-tarwe, Eén typhoon op Java. Buitenland. D'e burgeroorlog in Spanje. Dé Marokkaansche kwestie. Overstroomingen in Amerika. Veerdienst EnkhuizenStavoren. De veerboot Van Hasselt heeft Zon dag een proeftocht gemaakt van Enkhui zen naar Stavoren en terug. D'e zee was volkomen bevaarbaar. Vandaag, Maan dag, wordt de veerdienst Enkhuizen Stavoren hervat. Gewestelijke Organisatie Zeeland van Patrimonium. In een Zaterdagmiddag in het Militair Tehuis te Middelburg gehouden ver gadering van de gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium sprak de heer D. H lui i n i n kburgemeester van Vee re, over het onderwerp: „Verwar- ring en ontkoming". Naar aanleiding van een ingekomen schrijden van de afd. Serooskerfce wees Spr. er op, dat het vraagstuk van de me chanisatie in den landbouw een uiterst moeilijk is, dat echter gezien moet wor den in het geheel van de sociale en eco nomische zorgen op agrarisch gebied. Ook in vorige eeuwen is de positie van het platteland steeds zwakker geweest dan die van andere bevolkingsgroepen. Daarvoor zou een complex van oorzaken zijn aan te wijzen. In de agrarische gemeenten van Ne derland woont zeker een vijfde deel der Nederlandsche bevolking, maar van 1921 tot 1928 was het belastbaar inkomen er slechts 11 pet. van het geheel, nu vermoe delijk 8 pet. Dit één vijfde deel brengt dus nog geen tiende deel van de belasting bij elkaar. Dit deel van de bevolking met Weinig weerstand is sedert 1929 door de crisis het eerst en het felst getroffen. "Wanneer hier geen steun was verleend, zouden de prijzen der landbouwproducten 40 pet. van voor den oorlog bedragen, terwijl de uitgaven 50 pot. hooger zouden zijn. Over de noodzakelijkheid van steun zjjiri we 't wel eens, over de wijlze waarop was verschil van meaning. Hoewel ook hieraan wel bezwaren kleven heeft de re geering toch den steun aan bet b e d r ij f gekozen. Bij: individueelen steun zou nog meer kapot gemaakt zijn. Jammer is het dat er hier en daar onwil is om door het betalen van een redelijk loon ook de bedrijfsgenooten in den steun te doen deelen. 'Er moest te veel arbitrage warden opgelegd. Men bedenke echter dat .er dank zij den steun aan land- en tuinbouw f 135 millioen per jaar kan worden verloond. Zonder steun zou dit zeker de helft min der zijn. Door den steusn bleef ons land bebouwd en het platteland behouden. Op het landbouwcrisisfonds kan zeker critiek worden uitgeoefend, maar gefaald heeft het niet. Nadat spr. eenige beschouwingen bad gegeven over de economische positie van ons land in het algemeen en die van de ons omringende landen, kwam spr. tot de vraag uit Serooskerke. Mechanisatie in den landbouw is zeker niet uit den booze. Eén verbod zou zelfs zeer gevaarlijk zijn. Tegen het dorschen met den vlegel met steun is uit economisch oogpunt wel be zwaar in te brengen. Beter is b.v. delven, wegenverbetering, drainage, enz,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1