Rechtszaken Dwaas geleuter! Gemengd Nieuws Het Vrouwenhoekje Voor de jeugd. Uit den Middelburgschen Raad. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. CIX. De Waterleiding geopend. Wat is het weer al een tijd. geleden, dat we „vochten'' voor en tegen de waterlei ding. Nog wel een heetje harder „tegen" dan „voor", doen de feite propagandisten „tegen", heel Zeeuwsen-Vlaanderen door- trojucen, om toch overal den volüe te ver kondigen, dat er geen grooteer ellende te hedeniaen was dan de waterleiding, toen er geschriftje® versohenen, waarin door statistieken werd bewezen, dat daarom juist de menschen in Zeeuwsch Vlaande ren zoo mirakel oud werden, omdat ze alle uit regenbak of regenton hemelwater dronken, lm als er ooit één argument in ging, dan was het dit, want wie wordt niet graag oudl En dan de theorieën, die verkondigd zijn over de waterwinplaats bij St Jan steen. leder was zoo'n beetje kenner van de bouw van den grond in Zeeuwsch- Vlaanderen, geologen in het groot en in het klein. Het zijn maar een paar kleine onder deeltjes, die ik hier noem, maar men zou er, om met de oude Cadzantenaars te spreken, kronieken van kunnen dichten. En nu is de waterleiding er. Verleden week officieel geopend. Officieel dan. In de praktijk werd al eenige maanden wa ter gegeven, maar het bestuur heeft den koudsten dag van dezen winter afgewacht om het officieel, zooals men dat noemt, te doen. Misschien omdat heel de waterleiding- geschiedenis zoo'n kouwe boel is geweest. Ik denk het haast, want heel de openings plechtigheid was ook een kouwe beweging. Of het nu kwam, doordat de genoodigden eerst een half uur in de kou hebben moe ten wachten, of omdat de stemming nu eenmaal een 'beetje mat was, omdat een groot deel van de streek tóch nog van water verstoken is, ik weet het niet, mis schien heeft men, gedachtig aan het ver leden, willen doen uitkomen, dat de ope ningsplechtigheid met de geringst moge lijke kosten moest geschieden, omdat de altijd gereed staande kritiek niet zou kun nen zeggen, dat ze het geld van de Goe- Gemeente maar raak uitgeven, 'k Vind het best van het bestuur, men kan niet to voorzichtig zijn in dezen. Men was zelfs zóó voorzichtig, dat men niet eens de ver tegenwoordigers der acht gemeenten, die zijn aangesloten bij de vennootschap, bij het gezellig samenzijn vroeg. Men 'heeft dus eigenlijk de bazen van het spul (dat zijn toch immers de aandeelhouders') niet de gelegenheid gegeven nog eens in in tiemer kring van hun groote liefde voor hun kind te laten blijken. Dat alle® is geen critiek, maar eigenlijk een pluim! De kranten hebben reeds de verslagen gegeven van de plechtigheid, de lezer zal waarschijnlijk kennis genomen hebben van alle goude woorden, daar gesproken door den voorzitter, burgemeester Truffino-, door Mr P. Dieleman, door den Minister en door den Commissaris der Koningin in Zeeland, in tijdsorde van spreken ge noemd. De schitterende rede van Mr D'ie- leman met zijn vele hoogstbelangwekken- de historische bijzonderheden kwam door de entourage, die vrij' koud was en door het lange-moeten-staan van de gasten niet zóó tot zijn recht als. onder betere omstandigheden het geval zou geweest zijn. Eigenlijk moest ze als feuilleton in de krant opgenomen of apart uitgegeven wor den. Vooral voor de Zeeuwsch-VIamingen bevatte ze een schat van wetenswaardig heden. Zooals ik zoo even al zeide, was de stem ming misschien daarom ook een beetje mat, omdat een betrekkelijk groot deel, o.a. het geheele Westen van de levering van water alsnog is uitgesloten. Dat is jammer. Daarover wil ik het in mijn brief nog even hebben. Over de ge bouwen van de waterleiding te St Jan steen en Axel zullen we maar zwijgen. Het zag er alles keurig netjes uit en des kundig zal het onder de leiding van den bekwamen directeur ook wel heel goed in orde zijn. Maar wij. Cadzantenaars hebben daar zoo weinig aan. De drie gemeenten, die aangesloten zijn bij de N. V., n.l. Aar denburg, Breskens en Oostburg zijn nog z g. droge aandeelhouders, niet vanwege hun aard, maar vanwege hun vooralsnog verstoken zijn van het natte element. (De uitvinding: natte en droge aandeelhouders is er één van de commissie van zes, die deze waterleiding voorbereidde, die veel werk heeft verricht, maar door geen der sprekers werd vernoemd.) D'ie droge aandeelhouders verdienden een beter lot. Axel en St. Jansteen, die pas weer toetraden, worden ineens bevor derd tot natte aandeelhouders, omdat ze nu eenmaal het geluk hebben op den weg van de leiding te liggen. Maar ons land van Cadzand zal wel droog moeten blij ven tot nog een paar gemeenten willen aansluiten (en wie zal in dezen crisis tijd daartoe overgaan), of anders, ja, Heeren uit Den Haag, ik kom maar uit ons landje van Cadzand, en mag dus niet te hoog van den toren blazen denk aan onze Kweek school en aan nog zooveel meer, maar laat ik 'het in alle bescheidenheid zeer beleefd vragen'Zou er uit het Werkfonds, of uit één van die vele fond sen, die in dezen crisistijd gevormd wor den, men kan er het oog haast niet meer op houden, maar zou er dan uit zoo'n fonds niet eens een flinke subsidie gege ven kunnen worden, dat de hoofdleiding kon worden gelegd tot Schoondijke b.v., i dan komt de zaak voor elkaar. Ik heb daar juist eens in mijn goot gekeken (die langs het dak wel te ver staan) en ik heb daar iets gezien, dat ik niet nader kan preciseeren in de krant, maar ik ben op dat oud worden door uit den regenbak te drinken niet erg gerust meer en ik zou toch maar gauw de wa terleiding willen hebben. Zou er in Den Haag niets aan te doen zijn? ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE. De verdediger van verdachte, Mr Goed- bloed, vangt zijn pleidooi aan met woor den van leedwezen over den overledene. Verdachte heeft een openharige bekente nis afgelegd. Pleiter verzoekt de Rechtbank een on derzoek naar de geestvermogens van ver dachte te doen instellen, tenzij belangrijk lichtere straf wordt opgelegd dan den eiseh van den Officier van Justitie. Verdachte, het laatste woord verkrij gende, zegt liever gestraft te willen zijn en liever niet naar de geestvermogens te worden onderzocht. De medeplichtigen. Vervolgens werd de hoofdverdachte P. als getuige gehoord in de zaak van de medeplichtigen, de Gebr. de W. Hij ver klaart, dat bij met L. de W. afsprak, dat, als deze eens ergens iets 'wist te halen, hij (P.) er gaarne bij zou willen zijn. L. de W. zeide*, dat bij te Kloosterzande wel wat wist, maar dat zijn broer, J. de W. er wel meer van wist. Later kwam P. met een zekere Langenkamp te Klooster zande en geraakten zij ook in relatie met verdaobte J. de W. Er is toen gesproken over de plaatsen waar wat te halen zou zijn. Tus-soben ben werd afgesproken, dat P. bet grootste gedeelte zou krijgen van de buit en de Gebr. de W. ieder een deel. Ka getuigenverhoor brengt de Officier van Justitie dank aan den opperwacht meester Jeremiasse, die in deze zijn plicht wist te doen en niet mis tastte met on middellijk deze drie medeplichtigen in te rekenen. Allen zijn medeplichtig aan het feit. Zij gaven aan den hoofdverdachte P. alle ge- wensohte inlichtingen. Deze zelf wist al licht van het bestaan van Kloosterzande niets ai. D© hoofdverdachte P. is er met langenkamp persoonlijk heengegaan om met de drie medeplichtigen te overleggen en de situatie te bespreken. Men gaf P. peper, sokken en een mes je, welke voorwerpen hem van dienst kon den zijn bij het ten uitvoer leggen van zijn voornemen. Een in de buurt staande ga rage werd P. aangewezen alwaar hij' in brekerswerktuigen zou kunnen vinden. De Rechtbank zal zich moeten afvragen wat deze drie medeplichtigen voor men schen zijn. Zij zijn te beschouwen ais drie verfoeilijke creaturen. Aanvankelijk smok kelaars, later dieven en inbrekers. De Officier acht ten aanzien van deze drie medeplichtigen voor eenig medelijden of verzachtende omstandigheden geen plaats. Alle drie zijn het valsche en on betrouwbare lui. De Off. acht op dezen grond 'hier een strenge straf op zijn plaats. Hij eischt te gen de verdachte J. de W. een gevange nisstraf van 2Yt jaar, evenzoo tegen den verdachte J. W. de "VV. en tegen den ver dachte L. de W. P/2 ja.ar gevangenisstraf. De verdediger, Mr Goedbloed zegt, dat de indruk, die de medeplichtigen maken, inderdaad niet sympathiek is, doch het zijn geen misdadigers, maar smokkelaars en daarom gaat het volgens verdediger niet op, hen te bestempelen als verfoeilij ke creaturen. Het i's juist, dat alle verdachten op den verkeerden weg zijn. Pleiter acht de ge vorderde eisch evenwel veel te hoog en verzoekt de Rechtbank de uiterste clemen tie te willen betrachten. Een oplichter- Wegens oplichting had zich te verant woorden P. II. R., 41 jaar, koopman te Bergen op Zoom, thans in voorarrest. Blijkens de dagvaarding was verdach te in October 1934 te Breskens gekomen bij zekere Z. Brokké en bad haar mede gedeeld, dat hij oogarts was, 'dat haar oogen zwak waren en dat de bril, welke zij' droeg niet deugde, dat zij twee andere brillen n'oodig ihad, welke f 17 per stuk kostten. Door al deze mededeelingen werd Z. Brokké bewogen aan verdachte f 34 af te geven. Eenigen tijd later is verdachte nogmaals bij getuige B. gekoimen, doch toen had hij een z.g. oogenspecialist biji zich. Ook bij die gelegenheid wist hij aan B. we derom een tweetal 'brillen te verkoopen voor een bedrag van f 34. De Officier van Justitie eischte 8 mnd. gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, Mr P. C. Adriaans©, is van meening, dat het aspect van de zaak niet gunstig is voor verdach- dachte. Spr. vraagt zich af, waaruit nu eigenlijk is bewezen, dat verdachte gezegd heeft dat hij' oogarts was. Op grond van een en ander verzoekt pleiter de Rechtbank, verdachte vrij te spreken subs, een geringe straf op te leg gen. Uitspraak 19 Februari a.s. Onwetige ministerieele beschikking. Op grond van het voorhanden hebben van bepaalde spij'svetten, heeft de crisis- zuivelcentrale van de firma Jamin gevor derd een bedrag van f 14.420. Deze vor dering had plaats in verband met de be schikking van den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid van 14 October 1932. De firma Jamin oordeelde, dat er geen rechtsgeldig voorschrift bestond als grondslag voor gemelde beschikking. De centrale daarentegen deed een beroep op lid 2 van art. 6 van 't crisis-zuivelbesluit II, 1932, zooals dit was gewijzigd bij be sluit van 27 Augustus 1032 K, De Rechtbank te Rotterdam heeft aan genoemd artikel verbindende kracht ont zegd, daarmede beslissend, dat aan ge melde ministerieele beschikkingen haar wettelijke grondslag ontvalt. De Recht bank verklaarde de vordering niet ont vankelijk. Het Haagsche gerechtshof heeft dit vonnis bekrachtigd, waarop de crisis-zui- velcentrale in cassatie ging. Gisteren arrest wijzende in deze zaak, heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen. De Nederlandsche schrijfster Mevr. Jo van AmmersKüiier houdt in Berlijn een serie voordrachten. Volgens het Nederlandsch Persbureau heeft zij' daarbij de volgende dwaasheden gedebiteerd: „Spr. vertelt van het Calvinisme, dat wellicht met de grauwe lucht van Ne derland en met het water en het gevaar in verband staat. Het traditioneele Cal vinisme is niet blij, laebt niet, is steeds ernstig. D'it Calvinisme was het krach tigst in de dagen van nood. Maar toen het Holland goed ging, toen Holland rijk werd, toen wilden de strenge Calvinisten toch ook van het leven genieten. D'e Kerk verzette zich. Maar men vond een com promis: men vierde feesten in huis: Ach ter het horretje! Heel Holland, roept spr., met stemver heffing uit, verbergt zich als het ware achter het horretje. In het kleine Holland, waar men elkaar zoo vaak kent, voelt men zich als het ware steeds bespionneerd. Vandaar het horretje, waarachter men desnoods danst en pret maakt. Maar in het openbaar zijn vreugde tot uiting te brengen, dat is niet netjes. Zoo heeft Holland een huiselijkheid gekregen, die men in andere ianden niet kent. Spr. wyst op de mooie scholen, die in Ne derland gebouwd zijn. En ieder vindt in Nederland een school van zijn richting', wat weer een typische uitdrukking van het Ned. individualisme is, De scholen in Nederland zijn streng. Ook op de scholen heerscht geen blijheid. In Juli, de mooi ste maand in Nederland, examineert bo vendien de eene helft van het volk de andere. D'e professors en schoolmeesters zien niet in, dat dit toch eigenlijk ver schrikkelijk is. Want professors en school meesters zijn nu eenmaal, ook in Neder land, conservatieve wezens van een Cal vinistische mentaliteit". Wanneer, zegt „Fr. Dag bi.", zulk oude-wijven-geleuter ergens achter een „horretje" bij een pruttelende koffiekan werd gedebiteerd zouden we er om glim lachen. Maar zoo zit het hier niet. Een dame, die zóó bitter weinig afweet van het Calvinisme en zoo weinig ver staat wat dit Calvinisme voor ons volk heeft beteekend al de eeuwen door moest maar geen lezingen houden. Ze blameert er zich slechts mee. Voor zuiken is 't beter maar een hand werkje op te zetten. Veilig, achter 't hor retje! Inderdaad! Intusschen worden deze dwaasheden door de pers van de N.S.B. met warmte toegejuicht. De eerste zitting van den Middelburg schen Raad viel wel in de tweede maand van het jaar, maar toch sprak de voor zitter een, zooals we van hem gewoon zijn, keurig verzorgde Nieuwjaarsrede uit. Ze was minder uitvoerig dan die van verleden jaar en dan die van zijn Vlis- singschen collega. Ze was ook wat min der pessimistisch dan die van vorige ja ren. Wel moest Middelburg, ondanks de sa mensmelting van den Raad van Arbeid met dien van Goes en ondanks de vesti ging van de verkeers-inspectie, toch nog een achteruitgang van het aantal inwo ners boeken, maar er zijn ook enkele lichtpunten, zooals een kleine verminde ring van het aantal werkloozen en de verkoop van het eerste, zij: het kleine, deel van het industrie-terrein. Ook omtrent het abattoir liet de burgemeester zich wat optimistischer uit dan voorheen. Als 't met do voorbereiding daarvan nu maar niet gaat als met de restauratie van den Abdijtoren, merkte de nestor van den Raad in zijn antwoord-rede niet ten onrechte op! Bij1 de afwerking der weinig belangrijke agenda legde de Raad zich aanvankelijk geen beperking op. We hielden ons hart vast! Wat werd er weer geboomd over den hoofdboekhouder der bedrijven, die van B. en W. toestemming kreeg om lessen te geven en daaraan door middel van een annonce publiciteit gaf. In een vorige ver gadering is daarover reeds uit den treure gepraat en nu werd het nog eens dun netjes over gedaan, omdat B. en W. heb ben volstaan met een verbod tot het ma ken van reclame voor deze lessen-geverij. D'e heer Jeronimus kwam zelfs met een weinig doordachte motie, om de gegeven toestemming terug te nemen. De zaak is echter deze, dat de Raad weth. Onderdijk had hierin schoon gelijk de bevoegdheid om vergunning voor bij-werkzaamheden te geven aan B. en W. heeft overgedragen. Nu kan de Raad die bevoegdheid weer aan zich trek ken, maar doet hij dat niet, dan moet hij er ook niet over blijven zeuren, temeer, omdat B. en W. voor het geven van der gelijke vergunningen weinig gevoelen. Er loopen er in totaal slechts drie! Over de benoeming van een ortho dox predikant tot leeraar in het He- breeuwsch aan het gymnasium nog wel met algemeene stemmen verheu gen wij ons zeer. De wijziging in de capitulanten-veror- dening hield ook nog even op, omdat o.a. de heer Heemskerk enkele beschouwingen gaf over den onder-officiersstand, wien hij een goed hart toedraagt, maar wiens standsgevoel niet al te hoog moet zitten. De Raad amuseerde zich even en opnieuw bleek ons weer, dat de autonomie der ge- gemeente hier een duw kreeg. Men moet maar goed vinden, wat de heer directeur van het capitulantenbureau voor zijn mannetjes geschikt en beneden hun waar digheid vindt. De heer Van der Feltz, die eenigen tijd geleden meende, dat heel gemakkelijk is te regelen, aan welke bijbetrekkingen wachtgeld is te verbinden en aan welke niet, leed met zijn poging daartoe erhèc. Hij' moest uit den weg gaan voor de be zwaren, die verscheidene leden, en ook B. en W. uit de practijk noemden. Hoe wel het hem moeite kostte en het niet van harte ging, moest hij toch zijn voorstel in den steek laten. Men kan door te krasse reglementeering onbillijkheden begaan B. en W. gaven nog eens de verzeke ring, dat ze in de toekomst het aantal be taalde bijl-betrekkingen zullen verminde ren. Dat eindelijk de Nadorstweg nu eens behoorlijk zal worden verbeterd (Middel burg en de bedrijven zijn wat langzaam en schriel, als het er op aankomt nieuwe woonwijken aan comfort te helpen) zul len de bewoners mét vreugde vernemen. Het zal dan toch ook eens een stads- wijk worden. Als de Minister ten miaste geen bezwaar maakt! Aan het eind der zitting werden nog de administratieve maatregelen genomen om dit jaar te komen tot tariefsherzie ning voo:r water en electriciteit. De uit gewerkte voorstellen zullen nog wei vol gen. Tenslotte kregen we een uitvoerig be toog van weth. Boasson over hei melk- drinken op school, waaraan de besturen der Chr. scholen om principieele redenen niet meedoen (zij voelen er niet ■voor. ran steeds meer plichten van de ouders O'ver te hevelen naar de school), en dat voor de openbare en R.K. scholen finan cieel alleen slagen kan, als ook de ka pitaalkrachtige ouders meewerken Fietser door trein gegre pen. Op een overweg te Gouda in de spoorlijn Gouda-Schoonhoven is gisteren een ongeluk gebeurd, dat wel bijzonder goed is afgeloopen. Uit de richting Stol- wijkersluis naderde een trein. Toen deze al half opden overweg was, kwam een fietser, de 23-jarige electricien H. den A. uit Gouda, die voor de locomotief de brug opreed. Vermoedelijk is zijn fiets geslipt met het gevolg, dat hij viel en door da machine werd gegrepen. Ongeveer vijf-en- dertig meter werden de jongen en het rij wiel over de spoorbaan medegeschoven. D'e machinist had van het ongeval niets bemerkt. Door het geroep van menschen, die hij den overweg stonden begreep hij evenwel, dat er iets gebeurd was en on middellijk bracht hij toen den trein tot stilstand. D'e fietser bleek geheel bekneld te zitten tusschen de locomoief, de volko men vernielde fiets en de spoorbaan. On middellijk is men begonnen de machine op te vijzelen en het rijwiel uit te zagen, waarna het slachtoffer, wiens kleeren van het lijf waren gerukt, kon worden bevrijd. Hij is er goed afgekomen. Ilij heeft een kniewond, een hoofdwond en ontvellingen aan het lichaam opgeloopen. Na verbon den te zijn kon hij naar huis worden ver voerd. Den A. heeft verklaard, dat hij den trein te laat had opgemerkt. Er is door de politie proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De trein had door het onge val 20 minuten vertraging. Een melkkoker met sirene. Het vrouwemhoekje van een Rotter- damsoh blad bevatte onlangs de klacht van een huisvrouw, dat het koken van melk zoo bemoeilijkt wordt door het ont breken van een waarschuwings-signaal, waardoor men zou kunnen hooren dat de vereischte temperatuur bereikt is. Tever geefs had men het geprobeerd met den fluitketel; nu was het wachten op een ko'oktoestel met sirene. Dames, die met deze Rotterdamsche verlangend naar een „fluitmelkkoker" hebben uitgezien, zullen verheugd zijn te vernemen dat een dergelijk apparaat sinds eenigen tijd in den handel is; een sirene met doordringend geluid verkon digt dat de melk „opkomt" en brengt het heele huis in opschudding, zooals een brandweerauto een rustige straat. Denkt U vooral niet, dat deze vergelijking over dreven is! Ook deze sirene vestigt de aan dacht op gevaar niet voor het kook- toestel maar voor de melk zelf. Im mers, zoodra het sein zich laat hooren bestaat de kans dat de melk oververhit wordt, waardoor een groot deel va,n de goede voedingsstoffen verloren dreigt te 1 gaan. Want deze voedingsstoffen zijn ge voelig voor oververhitting. Daardoor ver anderen ze van samenstelling en gaan teloor. Wij' kunnen deze stoffen evenwel niet missen, omdat zij' bijdragen tot ver hooging onzer weerbaarheid tegen infec ties en ons kracht en onergle moeten toe voeren. Blijf dus op Uw hoede, ook al heeft U den koker met sirene In gebruikl Laat de melk gedurende een minuut flink doorkoken en dan afkoelen, zoo mo gelijk in koud water. Het vlies er door roeren ais de melk kookt. Staat de melk te koelen en moet U toevalligerwijze in de keuken zijn, dan weer het vlies, dat zich vormde, door de heele hoeveelheid roeren. U vermijdt dan de vorming van een hoornachtig vel, waarmede U eigen lijk geen raad weet, omdat maar weinig huisgenooten er prijs op stellen. Geeft U zoo'n vel aan de kat, dan zijn de voedings stoffen eenzydig verdeeld en heeft het dier het beste deel en U het andere. Dat zal tooh ook niet de bedoeling zijn? Al dragen wij poes nog zoo'n warm hart toe, wij willen toch graag met haar gelijk op- deelen, wanneer het ons beste voedsel der natuur betreft. Een paar niet alledaagsche nagerechten door Martine Wittop Koning. Blano Manger met vruch tenversiering. Y 1 melk, Vs 1 kookroom, 1 heel stokje vanille, 1Y* ons suiker, 20 gram (2 lood of plm. 13 blaad jes) gelatine, 1 klein blikje perziken, abri kozen of manderijntjea. Breng de melk met het ongespleten stokje vanille zoó langzaam aan de kook, dat de vanilh.-smaak zich goed aan de melk kan meedeelen. Laat intusschen de gelatine in koud water weeken. Neem tenslotte de kokende melk van het vuur, roer er de goed uitgeknepen ge latine door, strooi er ook de suiker in en laat beide volkomen in de melk oplossen; neem er de vanille uit en giet er den kou den room bij, die, omdat hij toch altijd ge pasteuriseerd is, niet behoeft mee te ko ken. Laat de vloeistof, af en toe roerende, wat bekoelen; giet ze, zoodra ze geleiach tig begint te worden in een met koud wa ter omgespoeld, vrij diep vuurvast scho teltje en laat daarin de pudding stijf wor den. Garneer na het storten het bovenvlak van den pudding met de goed uitgelekte vruchten (de perziken en de abrikozen in partjes gesneden); gebruik het sap van de vruchten als saus bij de pudding. Griesmeelpudding. 11 melk, 1 ons griesmeel, 1 ons suiker, 1 a 2 eieren, stukje vanille of citroenschil (ook wel si naasappelschil), een paar lepels jam (b.v. abrikozenjam), plm. 15 gepelde aman delen. Breng de melk aan den kook met de gespleten vanille of het vruchtenschilletje, strooi er de door elkaar gemengde suiker en griesmeel in (voortdurend roerende) en laat op een zacht vuur het mengsel doorkoken), tot de puddingdikte is be reikt en het meel .dus gaar is. Neem de pan van het vuur en roer er de geklopte eieren door, hetzij wit en geel afzonderlijk of beide met elkaar geklopv Breng de massa over in een met koud water omgespoelcten langwerpigen cake vorm en zet dien op een koele plaats tot de pudding stijf is. Bestrijk na het storten, den buitenkan' geheel met jam; strooi er dan de gepelde, fijngesnipperde amandelen over. Onderhoud van sieraden. Sieraden moeten met zorg onderhou den worden, hetzij het echte of imitaties zijn, steenen, paarlen of metalen. Zilveren kettingen, armbanden- broches en voorwerpen zonder steenen reinigt men met een mengsel van magnesiapoe- der en spiritus en wrijft ze met een wol len doek na. Gouden sieraden worden met een zach te borstel in lauw zeepsop schoonge maakt. Kettingen doet men het best in een met lauw zeepsop gevulde flesch en schudt ze flink heen en weer. Niet edele metalen maakt men schoon met een watje gedrenkt in alcohol. Steenen, echte zoowel als niet-echte, legt men enkele minuten in eau de co logne en borstelt ze met een zacht bor steltje na. Koraal wrij'ft men met een linnen doekje met zeepsop af en politoert het met een leeren lapje. Barnsteen wordt als nieuw indien men het met een wollen lapje met wijngeest afwrijft. Horlogekettingen wrijft men met een doekje met sigarenasoh. Paarlen worden voorzichtig heen en weer geschud in een 'kommetje met zeep water en met een zacht doekje nagewre- ven. Gitten houden hun oorspronkelijken glans indien men ze afwrijft met een lapje met olie en met soepel leer nawrijft. De griep is oorzaak dat deze week de jeugdrubriek achterwege blijft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6