BERTELS Wijziging van de Ziektewet. EERSTE BLAD Samenwerking met Sociaal-Democraten. Minister De Wilde en de kleine partijen. Buitenland. A. C. VAN DER REST ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. "GS Belangrijkste Nieuws Binnenland Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Tolofoonnummor 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. Van een onzer lezers ontvingen wij en kele vragen, mUt verzoek daarop in „De Zeeuw" een antwoordt te geven. Gaarne willen wij aan dit verzoek vol doen. De eerste vraag luidt of het juisf is, dat de heer 'Schouten in de Tweede Ka mer zou hebben verklaard, dat hij samen werking van de A.R. partij met de S.D. A.P. tot vorming van een Kabinet moge lijk achtte, indien laatstgenoemde partij bereid zou zijn de werkstaking als poli tiek strijdwapen te verloochenen. Wij zouden hier met een „beslist onjuist" kunnen antwoorden, maar het lijkt ons toch beter op deze kwestie een weinig dieper in te gaan. De vrager doelt blijkbaar op wat de heer Schouten heeft gezegd in de ver gadering van de Tweede Kamer op 12 November 1936, bij de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting. De heer A 1 b a r d a had in zijn rede het optreden, na de verkiezingen van een nationaal Kabinet van breede samenstel ling, waarin ook sociaal-democraten zit ting zouden hebben, bepleit. En daarop heeft toen de heer Schouten zijn standpunt duidelijk uiteengezet. „Ik oordeel, zoo zeide hij, het tot stand komen van zulk een combinatie met mede werking der anti-revolutionairen uitge sloten en wil van dit oordeel hier gaarne rekenschap geven. Ten eerste schijnt mij' de houding, wel ke de sociaal-democraten in de laatste jaren hebben aangenomen met betrekking tot de fimmcieele en economische vraag stukken, voor het verleenen van die m!e- dewerking een onoverkomelijk beletsel, nu zijl in dit debat nog in die houding zijln blijven volharden. Hun financieele en economische politiek kan de onze niet zijn. Hun disiderata kunnen wijl op de hoofdpunten niet aanvaarden. Zelfs in die enkele gevallen, waarin hun wen- sohen, op zich zelf genomen, bdj ons geen bezwaar zouden behoeven te ontmoeten, zien wijl deze meestal als onverbrekelijk verbonden met een complex, dat een so cialistische signatuur draagt, en deswege voor ons onaannemelijk. Reeds uit dien hoofde is op onze medewerking aan de opneming van de sociaal-democraten in een combinatie, waarop een Kabinet zou kunnen steunen, niet te rekenen. Hun verleden en hun heden staan daaraan in den weg. In de tweede plaats vormen hun prin cipieel standpunt en hun daarop gebouwd staatkundig streven voor ons een overwe gend bezwaar. Ongetwijfeld voltrekken zich niet onbelangrijke wijzigingen in het optreden der S. D. A. P. Zij is hier, d.w.z. in ons land, wars geworden van alle een heids- en volksfronterij,. Zij' is thans van meening, dat zijl niet mag samenwerken met anti-democratische groepen. Zijl wenscht aldus lezen wij] op pag. 29 van het voorloopig verslag betreffende hoofd stuk I der Rijksbegrooting voor 1937 met overtuiging mede te werken aan de instandhouding van onze groote volks goederen. Uit allerlei feiten en gegevens blijkt van een veranderd, respectievelijk verande rend optreden der sociaal-democraten. Mijn oog is daarvoor wijd geopend. Ik wensch dit verschijnsel niet te kleinee ren, noch daaraan schouderophalend voorbij te gaan. Deze jaren van geestelijke crisis, zich openbarend in omvangrijke geestelijke grondverschuivingen, welke gepaard gaan met ontzaglijke gevolgen voor Staten en werelddeelen en met ver nietiging van groote en sterke politieke partyen, waaronder socialistische, in sommige landen, hebben ook de leiders der sociaal-democraten ten onzent, mits gaders hun medewerkers, voor belang rijke, ja, fundamenteele vragen gesteld en tot bezinning genoopt. Daarvan blijkt tel kens in de sociaal-democratische litera tuur. Het gevolg, het resultaat daarvan kan thans, naar mijn meening, nog niet wor den vastgesteld. Hebben wij hier, voor wat de massa der sociaal-democraten aangaat, te maken met een tijdelijke ver andering van gedragslijn, mei een zich gewillig of noodgedrongen aanpassen aan de eischen van de concrete situatie uit tactische overwegingen of met iets van een verder gaande en blijkende beteeke- nis? Openbaart zich hier een zich bewust Worden van bepaalde strekkingen in de levensworsteling, hetwelk tot principieele verandering van gezindheid noopt, dan wel tot een anders groepeeren van de bestanddeelen der sociaal-democratische beschouwing mlet behoud van de oude prinoipieele gezindheid? Op deze vragen is het antwoord nog niet gegeven. Wie het thans reeds gaf, zou gevaar loop en in den aard van het gistings- en bezinningsproces zich te ver gissen. Zelfs de heer Albarda zal tegen deze voorloopige conclusie, als ik het goed zie, geen bezwaar hebben. Ik hoop', dat het door mijl aangestipte verschijnsel zal uitloopen in een verande ring van gezindheid en levensconceptie, welke ook door ons een gunstige zal wor den genoemd. Etr zou reeds veel bereikt zijn, als de S. D1. A. P. in werkelijkheid opschoof naar de vrijizinnig-democraten, al gaan mijn wenschen uit den aard der zaak uit naar meer. Intusschen, wat de uitkomst hiervan zijl, thans moet ons oordeel worden ge bouwd op het huidige principieele stand punt en het daaruit afgeleide staatkun dige streven van de sociaal-democratie, en dit staat voor ons aan samenwerking tusschen sociaal-democraten en antirevo- lutionnairen in den weg. Zoolang in feite de leer van het histo- risch-maiterialisme domineert en dit was het geval in de redevoering van den heer Albarda van Dinsdag j.l. zoolang de klassenstrijd een constitueerend be standdeel uitmaakt van de sociaal-demo cratische levensbeschouwing en levens- practijk, zoolang de werkstaking als poli tiek strijdwapen niet wordt afgezworen, zoolang.maar waarom zou ik staan naar volledigheid, Mijnheer de Voorzit ter, nu ik kan volstaan met het noemen van enkele punten als voorbeeldzoo lang acht ik de samenwerking op staat kundig terrein, in den zin van het deel uitmaken eener parlementaire meerder heid, tusschen sociaal-democraten en antirevolutionairen niet wel mogelijk." Uit deze uiteenzetting, die aan duide lijkheid niets te wenschen overlaat, blijkt, dat de heer Schouten wel de werkstaking als politiek strijdmiddel heeft genoemd, maar dat dit slechts een der vele argu menten was, waarop samenwerking met de S.D.A.P. werd afgewezen. Een andere vraag luidt of Minister de Wilde bij zijn bestrijding van de kleine partijen ook blijkens de thans aanhan gige voorstellen tot herziening van de 'Grondwet niet wat ver gaat en of daarbij de billijkheid niet uit het oog wordt verloren. De steller van deze vraag, op een dwaalspoor gebracht misschien door som mige uitlatingen in de Tweede Kamer gaat blijkbaar uit van de gedachte, dat Minister de Wilde er op uit is de kleine •partijen te bestrijden en deze het leven onmogelijk te maken. Deze gedachte berust echter op een ver keerde voorstelling van zaken. Wat Minister de Wilde ten aanzien van het kiesrecrl vraagstuk gedaan heeft en doet, heeft geen andere bedoeling dan iiei parlementaire stelsel, het behoud waar van inzonderheid ook voor de kleine par tijen van zoo groote beteekenis is, voor ondergang te bewaren. De zaak is toch zoo, dat het in ons land gevolgde stelsel van evenredige ver tegenwoordiging tot een geweldige ver snippering heeft geleid. Aanvankelijk kon zelfs iemand, die over 't geheele land zooveel stemmen bij een wist te harken, dat hij 50 pet. van den kiesdeeler bereikte, zich een plaats in het parlement verzekeren. Zóó erg is het nu niet meer. Maar toch kost het, voor een groep, die over de noodige „vrijmoedigheid" en „handigheid" beschikt, 'betrekkelijk wei nig moeite een zetel te veroveren. Het gevolg hiervan is, dat de versnip pering steeds grooter wordt en dat het parlement steeds minder in staat is zijn taak naar hehooren te vervullen. Terecht is in de Kamer de opmerking gemaakt, dat een te ver gaande versnip pering van het partijwezen, het parlemen taire stelsel zelf bedreigt. Hoe grooter de versnippering en ver splintering wordt, hoe meer reden tot juichen zij hebben, die aan allen volks invloed een einde wenschen te maken. Die volksinvloed wenscht Minister de Wilde te behouden. Bij de verdediging van zijn voorstel verklaarde hij: het gaat er om een goed Parlement te hebben, dat in staat is zijn arbeid zoo goed mogelijk te verrichten, dat ook in staat is om werkelijk den in vloed des volks zoo groot mogelijk te doen zijn." En verder „Het is niet mijn bedoeling het kleine te onderdrukken, maar te zorgen, dat binnen het raam van de evenredige ver tegenwoordiging er kan zijn een goed parlement." Wij vertrouwen, dat na deze toelichting de zaak wel duidelijk zal zijn. DE OORLOG IN SPANJE. Aanval op Malaga gestaakt. Nieuwe flankaanval der opstandelingen. De opmarsch der opstandelingen langs de kust naar Malaga Is voorloopig ge staakt. Hun colonnes ondernamen in plaats daarvan een verrassenden flank- aanval ten Noorden van Fuenigirola en openden het offensief tegen de plaats Coin. De linkervleugel van het leger van, generaal Mola heeft een aanval gedaan in de richting van Terruel. Dit offensief zou ten doel hebben, de door sterke roode troepen op Terruel uit- geoefenden druk te verminderen. Het offensief op Malaga, uit te voe ren door een gemeenschappelijke actie van de rechtsche troepen, de vloot en de luchtmacht, blijkt dus op niets uit te loopen. Volgens de mededeelingen van Franco's radiozenders is dit toe te schrijven aan het weer, dat weliswaar verbeterd is, maar nog zeer onbetrouw baar blijft. In waarheid echter heeft ook het krachtige optreden van de regeerings- vliegtuigen aan het zuidelijk front het zijne ertoe bijgedragen om de plannen van de tegenstanders voor bet oogenblik te verijdelen. Men krijgt toch wel den indruk, dat de resultaten van den strijd in de laatste weken niet schitterend voor de opstande lingen zijn. De positie der regeeringstroe- pen is sterker dan men meende. HET CONFLICT BIJ DE GENERAL MOTORS. Zullen de fabrieken toch met geweld worden ontruimd? Na de weigering der stakers, de fa brieken der General Motors te ontrui men hebben de advocaten van de Gene ral Motors den rechter verzocht, bevel tot ontruiming te geven, welk verzoek werd ingewilligd. Ingeval van een nieuwe weigering der stakers, kan de rechter een beroep doen op de nationale garde. De commissaris van politie te Flint heeft, om aan alle gebeurlijkheden bet hoofd te kunnen bieden, een honderdtal hulpagenten aangesteld. Intusschen worden te Detroit de be sprekingen tusschen de beide bij het ge schil betrokken partijen nog voortgezet. Ook heeft president Roosevelt nogmaals op beide partijen een beroep gedaan, te trachten ten spoedigste door overleg tot overeenstemming te komen. INGRIJPENDE VOORSTELLEN VAN PRESIDENT ROOSEVELT. Hij wil het verzet tegen de New Deal wetgeving breken. President Roosevelt heeft „drastische voorstellen" aan het congres doen toeko men, volgens welke het statuut van het opperste bondsgerecht zal worden gewij zigd. De maatregelen, welke Roosevelt voor stelt, te treffen tegen de hoogste honds- rechters, die herhaalde malen belangrijke deelen van de New Deal-wetgeving buiten werking hebben gesteld, worden „hoogst sensationeel" genoemd. Volgens de wijzigingen welke krach tens de voorstellen van den president in het justitie-wezen der Vereenigde Staten zullen worden aangebracht, mag geen en kele hondsrechtbank een vonnis vellen over kwesties, welke verband houden met de constitutie, zonder tevoren de bonds- regeering uitvoerig daarover te hebben onderricht. Voorts wOTdt bepaald, dat alle beroe pen in zaken, welke de grondwet betref fen, terstond ter beoordeeling aan het opperste bondsgerecht moeten worden voorgelegd en door dit hof, met terzijde stelling van alle - andere zaken, onmid dellijk moeten worden behandeld. WAT GEBEURT ER IN RUSLAND? Straatgevechten te Moskou? Naar de Moiskoudienst van de „Angriff" meldt (de bron is dus eenigszins ver dacht) kwam het Donderdagavond te Mos kou tot ernstige onlusten. In de arbeiders wijken vonden samenscholingen van groo te menschenmenigten plaats. Dreigende uitroepen tegen Stalin werden overal ge hoord en in het centrum van de stad kwam het tot ernstige botsingen tusschen de sovjet-militie en eenige 'honderden stu denten, die voortdurend riepen: „Weg met Stalin 1" Meer dan 15 dooden bleven op 'het ter rein achter, terwijl ongeveer 40 pensio nen werden gewond. Bij de incidenten kwamen voor de eerste maal de nieuwe speciaal voor straatonlusten geconstru eerde kleine tanks in gebruik. De onlusten zijn volgens het Duitsche blad toe te schrijven aan de buitengewone moeilijkheden bij de levensmiddelenvoor- Voor de gebieden van alle raden van arbeid eenzelfde premietarief. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Ziek tewet, De Minister van Sociale Zaken merkt in de toelichting, op, dat artikel 63, eer ste lid, der Ziektewet 'bepaalt, dat door de Koningin voor het gebied van iederen raad van arbeid de preiniën worden vast gesteld. De redactie dier bepaling maakt het mogelijk de premiën voor de onder scheiden gebieden der raden van arbeid te doen verschillen al naar gelang van de uitkomsten der ziekteverzekering van eiken raad van arbeid afzonderlijk. Op grond daarvan werd dan ook voor de be drijven, welke geacht kunnen worden nor maal ziektegevaar op te leveren, een pre mie tarief vastgesteld, dat, al naar gelang van het gebied van den raad van arbeid waarbinnen de onderneming is gevestigd bedraagt onderscheidenlijk 2, 1.8, 1.7 en 1.6 pet. van het voor de premiebetaling in aanmerking komende loon. De practijk heeft echter doen zien, dat deze differentiatie in 'het premietarief tot bezwaren aanleiding geeft. Zij leidt n.'l. tot ongelijkmatige belasting voor de werk gevers in hetzelfde bedrijf, al naar gelang va.n de gemeente, waar de onderneming van den werkgever is gevestigd. De minister acht de bezwaren voldoen de klemmend om een voor de gebieden van alle raden van arbeid zelfde premie tarief te rechtvaardigen. D'e voorgestelde wijziging van het eerste lid van artikel 63 der ziektewet geeft aan dat eenheidstarief wettelijken grondslag. Een eenheidstarief vereischt tevens wettelijke maatiegelen ter voorziening in de mogelijkheid, dat het tarief voor een bepaalden raad van arbeid geen voldoen de dekking voor de verzekeringslasten zou geven. Dteze voorziening is in het onder havige wetsontwerp gevonden in een re geling, waarbij aan de Koningin de be voegdheid wordt toegekend om in zooda nig geval te bepalen, dat het tekort voor rekening van de overige raden van arbeid wordt gebracht en dit overeenkomstig door de Koningin te geven regelen. Het wetsontwerp geeft voorts een twee tal voorzieningen, welke er toe strekken om den waarborg tegen het lijden van verliezen wegens het mogelijk ontoerei kend zijn van het premietarief te ver- groeten, o.m. door de gelegenheid tot vaststelling van een hoogere premie te verruimen, waarbij tevens is gezorgd, dat de beoordeeling, of voor een bepaalde on derneming aanleiding bestaat om tot pre- mieverhooging over te gaan, onttrokken is aan den rechter. Naast verhoo'ging van premie is hel gewenscht ook verlaging van premie mo gelijk te maken voor het geval uit statis tische gegevens blijkt, dat voor een onder neming kan worden volstaan met een la gere premie dan naar het premietarief voor die onderneming verschuldigd is. ziening en aan de jongste massa^arresta- ties. De Gepeoe is thans overgegaan tot een verscherpte controle op de 'buitenlandsohe diplomatieke vertegenwoordigers te Mos kou en Leningrad. Ook op de buitenland sohe correspondenten te Moskou wordt scherpt toezicht uitgeoefend. De censuur op 'hun berichtgeving is uiterst streng. De terreur in Sovjetkringen is dermate, dat iedere ambtenaar vermijdt, ook maar bet minste contact met buitenlanders te onderhouden, daar elke zweem van ver denking tot deportatie 'kan leiden. Heele karavanen gedeporteerden trek ken des nachts naar de grensgebieden van Europeesoh-Ruslaind en het Verre O'osten. Men zie verder onder telegrammen. Amerika's vlootbouwprogram. Een conflict tusschen de regeering en de industrieelen dreigt de uitvoering van het vloo'tbouw-programma in Amerika te belemmeren en den toestand in de indus trie, die in verband met de stakingen toch reeds gespannen is, nog te verer geren. D'e industrieelen zouden n.l. geen staal en koper aan de regeering willen leveren, omdat zij- in deze bloeiperiode den werk tijd niet van 48 tot 40 uur willen ver korten. Korte Berichten. Reuter meent te weten, dat de kwes tie van den terugkeer der vroegere Dtiit.- sche koloniën aan D'uitschland door von Ribbentrop de volgende week ter sprake zal worden gebracht, wanneer hij een onderhoud zal hebben met Halifax en Eden, Volgens te New York ontvangen berichten zouden twintig communisten in Venezuela zijn gearresteerd. ASS. APOTHEKER - GOES LANGE KERKSTRAAT. TELEF. 168 Geneesmiddelen (ook Homoeöpa- tische) Verbandstoffen, Bandages Verplegings- en Toiletartikelen enz. Deskundige bediening Grootste sorteering De beste kwaliteiten De laagst genoteerde prijzen i Cassabons 3 °/o contant 1 Binnenland. D'e Tweede Kamer heeft de Grondwets herziening afgehandeld. Donderdag eindstemming. Doorvoer van vuurwapens en munitie. Wetsontwerp tot wijziging van de Ziek tewet. Buitenland. Ingrijpende voorstellen van president Roosevelt. Offensief bij Malaga voorloopig stopge zet. D'e staking in Amerika. Wat gebeurt er in Rusland? In verscheidene Ganadeesche pro vincies is men ernstig bevreesd voor een sprinkhanenplaag. Volgens officieele schatting bedreigen deze diertjes een oppervlakte van ongeveer 22.000 ha. Men is van meening', dat de plaag dit jaar veel ernstiger zal zijn dan in 1935. De eenzaamheid, waarin de voor malige koning van Engeland de hertog van Windsor vertoeft zal weldra eindi gen; zijn zuster prinses Mary is gister middag naar Oostenrijk vertrokken en zal gedurende eenigen tijd op het kas teel Enzesfeld bij Weenen verblijven. Zij is het eerste lid der Engelsche konink lijke familie, dat den hertog zal ontmoe ten sedert hij in December Engeland verliet. DE SNELHEID BIJ DE NEDER- LANDSCHE SPOORWEGEN. Wordt dezen zomer nog niet opgevoerde Er is door sommigen bericht, dat het in de bedoeling der Ned. Spoorwegen zou liggen, de treinsnelheid reeds dezen zo mer te verhoogen. Naar de N.R.Crt. ver nam, is dat niet juist en heeft dat ook nimmer in de bedoeling gelegen. De ver hooging van de snelheid houdt n.l. ver band met de electrificatie der zg. Diesel- lijnen, die. eerst Mei 1938 in werking zal komen. Vóór dien tijd is geen snelbeids- verhooging te verwachten. Bovendien moet een snelbeidsverbooging noodzakelijk ge paard gaan met een grondige omwerking van de dienstregeling, en deze ligt voor de zomerdienstregeling van dit jaar niet in de bedoeling. Wel zijn, behalve met Dieseltreinen, ook met stoomtreinen snelheidsproeven geno men, doch het ligt voor de band, dat men wenscht te weten in hoeverre men in een dienstregeling met hoogere snelheid, even tueel ook stoomtreinen kan inlasschen. GEEN VRIJE DOORVOER VAN WAPENEN. In verband met den toestand in Spanje. D'e Minister van Justitie 'heeft over wegende, dat het in verband met den in Spanje bestaanden oorlogstoestand wei- sobelijk is over te gaan tot tijdelijke bui ten werking stelling van eenige regelingen betreffende de vrijlating van den door voer van vuurwapenen en munitie be paald, dat tot nader order 'buiten werking gesteld zijn de beschikkingen van zijn ambtsvoorganger van 28 Juli 1926, 'hou- De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar ol coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1