wL Samenwerking r Oslo-Staten EERSTE BLAD VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 31e JAARGANG Nu. 1G7 Buitenland. M. Polderman Binnenland Uit de Provincie Het Staatsbedrijf der P.T.T. ijfglll Houd Uw Belangrijkste Nieuws Als het maar Duitsch is! Kerknieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos, Tolefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 4-4455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllssingon f 0,20, Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MINISTER SANDLER VOERT BESPREKINGEN MET DE MINISTERS COLIJN EN DE GRAEFF. Tijdens het vriendschappelijk bezoek, dat de heer S'andler, de Zweedsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, aan zijin Nederlandse-hen ambtgenoot, jhr. De Graeff, heeft gebracht, is ook de gedachte o-m tot een nauwere samenwerking van de Oslo-staten te geraken ter sprake ge komen. De besprekingen, dienaangaande gevoerd en waaraan ook minister Golij'n heeft deelgenomen, zijln uiteraard van zeer algemeenen aard geweest en hebben geheel het karakter van een terreinver kenning aangenomen. Minister Sandler heeft bij deze gele genheid zijln Nederlandschen collega na mens de Zweedsche regeering uitgeno-o- digd in de maand April een bezoek aan Stockholm te brengen, welke uitnoodiging minister De Qraeff heeft aangenomen onder voorbehoud dat zijn amSbtsbezighe^- den en andere omstandigheden het toela ten. Gisteravond is de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, de heer Sand ler, die, zooals bekend, in den loop van den ochtend in Den Haag was aangeko men, naar Zweden teruggekeerd. DE OORLOG IN SPANJE. Het offensief tegen Malaga be gonnen. Het -aangekondigde -beslissende offensief tegen Matoga is. gisteren -bij het aanbre ken van den dag begonnen met een hevig bombardement van de- Stad -door de vloot- strjjdfcrachten der opstandelingen. Generaal Queipo de Llan-o- leidt de -ope raties persoonlijk van zee uit. Alle be schikbare troepen van de -opstandelingen uit het di-striot Alge-ciras wo-rden bij Mar- bella geconcentreerd. Franco's troepen oefenen sterken druk uit, maar de regeeringsmilitie w-eet baar stellingen te handhaven. Een duikboot heeft gisteren de kust in -de huurt van M-o-tril (50 km ten Oosten van Malaga) gebombardeerd, zo-oals gisternacht de kust ten Westen van Malaga is gebombar deerd. D-e bedoeling van deze actie schijnt te zijn de bruggen in de wegen, -die nabij de kust n-da-r Malaga voeren, te vernielen. Vijf regeeringsvliegtuigen geraakten in ge vecht met -drie vijandelijke toe-stellen, zij schoten er twee neer en dwongen het derde te -landen, dit alles volgens berich ten uit Barcelona. Uit -Gibraltar wo-rdt gemeld: Er zijn thans verwoede gevechten gaan de tusisêhen Marbela -en Fuengirola. Ojen, bij Marbella, zou -door de opstan delingen in bezit zijn genomen, hoewel de regeeringstroepen zich hardnekkig ver dedigen en voortdurend uitvallen onder nemen. DE „HINDENBURG" GAAT WEER OCEAANVLUCHTEN MAKEN. In Mei beginnen weer de vluchten met de LZ 129 „Hindenburg" van Frankfort naar Lakehurst. Er zullen in bet geheel dezen komenden zomei negen vluchten worden gemaakt. Bë eerste vlucht begint 3 Mei a.s.; drie dagen later zal de „Hindenb-urg" van Lakehurst (N. Y.) naar Europa vertrek ken. MOEILIJKHEDEN INZAKE EEN INTERN. SUIKERCONFERENTIE? Eënige ongerustheid schijnt te worden gekoesterd in de kringen, welke geacht zouden kunnen worden op de hoogte te zijn van de houding der E'ngelsche Do minions inzake de internationale sui kerconferentie. Er zou n.l. eenige twijfel gerezen zijn met betrekking tot het al of niet deelnemen van de Dominions aan de voorgenomen Lo-ndensche conferentie. Op de internationale conferentie be treffende het suikervraagstuk, die 5 April te Londen geopend zal worden, zullen vertegenwoordigers van de volgende lan den verschijnen: Australië, België, Britsoh-Indië, Canada, China, Cuba, de Dominicaansche republiek, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Nederland, Peru, Polen, Portugal, Sowjet-Rusland, Tsjechoslowakij-e, Ver. Staten, Zuid-Afrika en Zuid-Slavië. Electrotechnicus Erkend Goes Philips' Service MASSA-ARRESTATIE IN RUSLAND? 10.000 Polen het slachtoffer? De Poolsche bladen melden, dat in de laatste weken ongeveer 10.000 Polen in sovjet-Rusland zouden zijn gearresteerd Zij worden ervan beschuldigd, betrek kingen met de T'rotzkisten te hebben on derhouden. DE OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN. Cairo en Memphis veilig. E!en vloedgolf sto-rt thans millioenen tonnen water in de Mississippirivier, waardoor voor de omringende gebieden nieuw gevaar dreigt en speciaal New-Ma drid, Hickman en Kentucky moeilijk aan overstroomingen zullen ontkomen. Voor Cairo daarentegen beteekent het, na dagen van angstig waken, de veilig heid, tenzij een heftige wind mocht ko men opzetten, die het water tegen zijn damfmen en dijken zou opzvveepen. Ondertusschen is het aantal cto-oden van gezonken schepen tot twintig geste gen, terwijl nog negen personen worden vermist. Men veronderstelt, dat de crisis in het Mississippigebied no-g we-1 veertien dagen zal -duren, maar Memphis is t-hans veilig gebied verklaard, tenminste wat het ge vaar voor overstrooming betreft. Het wordt intusschen door een influenza-epi- de-mie geteisterd, die vooral in de vluchte lingen-kampen vele slachtoffers maakt. Honderd vijftig duizend arbeiders -zijin op het oogenblik in de weer oml de dij ken van de Mississippirivier te verster ken, meldt de Un. Pres-s. Zeeliedenstaking in Amerika ten einde. De zeeliedenstaking aan -de Ameri- kaansche Westkust is officie-el ten einde. De stakers hebben van bun leiders op dracht gekregen, het werk te hervatten. De staking heeft in totaal 98 dagen geduurd. Ook Brussel informeert fe Berlijn. Ook de Belgische regeering heeft haar gezant te Berlijn opdracht gegeven na dere informaties in te winnen omtrent de bedoeling van Hitler's verklaring ten aanzien van de waarborging der Belgi s-ohe neutraliteit. Naar bet schijnt zou er een misver stand hebben plaats gehad en was het niet zoozeer de bedoeling van Hitier ge weest te spreken over de neutraliteit dan wel over de onafhankelijkheid van Bel gië, die hij: te allen tijde zou willen waarborgen. Het schijnt, dat Hitier zijn woorden niet wel overwogen heeft. Gasmaskersdepots in alle deelen van Engeland. Llo-yd, onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, heeft in het Lager huis verklaard, dat twee streekdepo-ts, waarin in het geheel vier millioen gas maskers kunnen worden bewaard, resp te Londen en te Manchester zijn ge bouwd. Hij voegde hieraan toe, dat de regee ring voorbereidingen trof om binnenkort nog elf streekdepo-ts in verschillende dee len van het land te laten bouwen. Bo vendien zullen o-o-k no-g plaaselijke depots worden ingericht, welke ieder een maxi mum voorraad van 35.000 gasmaskers zullen kunnen bergen. Korte Berichten. i In bet midden van den Atlanti- schen Oceaan heeft de „Aquitania" van zware zeeën te lijden gehad; volgens de gezagvoerders van schepen, die in En- gelscbe havens aankomen, beeft men in jaren niet zulke zware zeeën beleefd. - Dë „Daily Telegraph" meldt uit Ottawa, dat de nieuwe Canadeescbe vliegtuigen voor de passagiersdiensten in de Vereenigde Staten zullen moeten worden besteld, daar de Britsche vlieg tuig-nijverheid bet te druk beeft met het vervaardigen van militaire toestellen. - Een aantal Parijsche taxichauffe-rs, werkzaam bij de taxi-onderneming Ci troen, is in staking gegaan als protest tegen het ontslag van een aantal kame- ïaden bij diezelfde onderneming. Op den top van een heuvel, in een afgelegen deel van Schotland, is het ver miste vliegtuig gevonden. De machine was geheel verbrand. De vier inzittenden waren allen dood. H. M. DE KONINGIN TE ZELL. De Koningin wijdt zich aan de schilderkunst. Uit Weenen werd gisteren aan de Tel. gemeld: In Zeil am See kon men vandaag weer vergeten dat gisteren bet ij's voor de stu denten-hockeywedstrijden al te zacht werd. Het vroor weer de paar graden, die den Alpenwinter zij'-n hooggeroemde op wekkende prikkeling moet geven en daar bij zorgde de zon, die eiken dag aan kracht wint bijl -de heerschende windstilte, voor een stralende warmite, die H. M. de* Koningin er toe verlokte zich midden in de sneeuw langen tijd aan Haar schilder kunst te wijden. H. M. had daarvoor vanmorgen op eenigen afstand van het dorp een plekje aan het dichtgevroren meer uitgezocht, dat Haar gisteren op Haar lange wande ling bijzonder goed bevallen was. Groote blanke, nauw merkbaar verschuivende wolkengevaarten boven de witte bergen, zorgden vandaag voor een nog aantrek kelijker landschapsdécor, -dat H. M. lan gen tijd boeide. Het is verheugend te oonstateeren, dat ook in Zeil am See het wintersportpu- bliek en de dorpsbewoners het verlangen van de Koningin ten volle respecteeren, zoodat voor H. M. al dien tijd geen oogen blik de vreugde van -het schilderen door nieuwsgierigheid verstoord is. Ned. Hervormde radio-omroep. Te Middelburg is gesticht de „Vereenigin-g tot oprichting van een Ned. Hervormde Radio-omroep". Het secretariaat dezer vereeniging is geves tigd bij d-s G. van Yperen te Waterland kerkje. Voorzitter is ds Louwerse ie Wissekerke. De toestand in de Amsterdamsche haven. NaJar gemeld wordt, blijft zich de toe stand in de haven van Amsterdam wat betreft het in de vaart zijn der schepen, in gunstigen zin ontwikkelen. In de si tuatie, volgens welke er in de hoofdstad van 1 October j.l. af geen opgelegde sche pen meer waren, is geen verandering in getreden en o.a. bij de K.N.S.M. blijft de vraag naar extra scheepsruimte aanhou den. Het wetsontwerp tegien lintbebouwing. Thans is ingediend het reeds aange kondigde wetsontwerp ter vaststelling van bepalingen tot het in het verkeers- belang tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het rijk o-f op het rijks-wegenplan voorkomende. Dit wetsontwerp is- met toelichting ont leend aan de voorstellen van de Staats commissie van de waterstaatwetgeving. Met de thans voorgestelde regeling wordt tegemoet gekomen aan de bezwa ren van het vorige ontwerp, zooals die in het bijzonder in de Eerste- Kamer hebben gegolden, met name teg'en de bepalingen omtrent de uitwegen,, de vergoeding bij schade en de rechtspraak. Gezondheidstoestand der werkloozen- Het ministerie van sociale zaken heeft een nieuw controle-systeem in werking gesteld, ditmaal een onderzoek naar den gezondheidstoestand- en voedingstoes-tand der werkloozen. Het ligt in de bedoeling het onderzoek te doen plaats hebben gedurende een drie tal perioden, elk lang vier weken en wel in het verdere gedeelte van dezen winter en in de a.s. lente en zomer. Voor het uitoefenen van toezicht op het -onderzoek werd do-o-r het ministerie aangewezen mej. J. Dekker te Borssele. Voo-rlo-opig blijft het onderzoek beperkt tot acht gezinnen. Goes. Gisteravond werd alhier in het Schuttershof een „Reclasseerings-avond" gegeven, uitgaande van het Goesche Drankweer-Gomité. Sprekers van ver schillende richting voerden het woord. Ds Homburg opende de vergadering en wees er op, -dat reclasseering en alcohol- bestrijding -dienen samen te gaan. Er moet een kiezen zijn tegen den alcohol, die zoo veel verderft. Een kwartet van het Leger des Heils zong enkele stukjes verdienstelijk. Daarna sprak dhr Laahuis, kapitein van het Heilsleger over: „Rapportage". Spr. ging het gevangeniswezen in den loop der eeuwen na. Sinds 1916 is er het instituut -der voorwaardelijke veroordee- -ling. D-o-or middel van rapportage worden -den rechter de gegevens verschaft om trent het leven van hem, die een misdrijf pleegde. De Reclas-seerings-instel-ling zoekt, waar het leven van den betrokkene een „knak" heeft gekregen ten kwade. Is het strafbaar feit niet te zwaar, dan kan een proeftijd worden gegeven. Gunstige resultaten. Dë diensten -der posterijen, telegrafie, telefonie en postchèque- en girodienst hebben in December 1936 opgebracht res pect.: f3.760.042, f344.266, f2.156.300, f 646.050, vergeleken met de zelfde maand van het vorige jaar: f 192.552, f49.624, f287.438, f12.808 en ver geleken met de begro-oting: f 223.342, -f 54.866, f272.900, f87.650. To taal f 6.906.658, vergeleken met dezelfde maand vorig jaar f 542.422 en met de begrooting f 638.758. Van Januari tot December bedroeg de totale opbrengst f 70.542.075, vergeleken met verleden jaar f 9-29.007 en met -de raming f2.858.675. Een muzik-ale afwisseling iwerd nu gege ven -door de -dames Van Western en Roose viool en piano. Met aandacht werd dit mooie nummer gevolgd. Dan sprak dhr Hornstra, leider van het Bureau der Prot. Chr. Reel. Vereeniging, over: „Celbezoek en Patronage". Gevangene zijn is tegen-natuurlijk. De men-sch is geschapen voor de samenle ving. In den gevangene echter is te -zien, wat er in -des menschen hart door -de zonde woont. De celbezoeker moet den in- geslotene voorbereiden voor het leven straks, hij moet hem op Christus wijzen. De beste bestrijding der criminaliteit! Na de in-vriiheid-stellin? behoort er leiding hulp, bescherming gegeven te worden aan -den vrijgelatene. Ieder kan daartoe mede werken. Helaas wordt de gevangene vaak nagewezen in plaats van op den goeden weg geleid. Nogmaals zong het kwartet en toen kreeg dhr Paber, gestichtsdireeteur te Amsterdam, het woord. Aangezien er in zijn inrichting minderjarigen werden op genomen, wilde hij de oorzaken der mis dadigheid onder de jeugd aanwijzen (o.a. woningtoestanden, drankgebruik, werk loosheid, omgeving, aanleg, erfelijke fac toren), alsmede het doel der gestichtsop voeding niet alleen sociale bruikbaar heid, geschiktheid om hun brood te ver dienen, maar ook gewetensvorming. In de gestichten wordt het kind niet als auto-maait behandeld, maar k-rijigt gro-ote miate van' vrijheid, w-ordt -opgevoed vo-or -en tot de gemeenschap. Intuslschen blijft het echte gezin het milieu voor de op voeding. Door elk -der sprekers werd met nadruk gewezen op de vreeselijke gevolgen van het alcoholisme. Elk hunner noemde me nig geval, waarin de drank een hoofdrol speelde. Yerseke. D-e A.R. Kiesvereeniging kwam Woensdagavond voor de 2e maal in dit jaar in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer A. J. Koppe. Medegedeeld werd dat de Centrale Goes Dinsdag 9 Febr. zal vergaderen. Nadat een toelichting gegeven wa-s- op de ontvangen adviezen van het 'Centraal en Provinciaal Comité inzake -de samen stelling van de A.R. Candidatenlijsten voor de Tweede Kamer werd -door stem ming de verlangde volgorde bepaald. Ver-der wer-d meegedeeld, dat wederom enkelen -zich hebben opgegeven als lid der Kiesvereeniging, dank zij: de gevoerde propaganda. Dhr P. Bustraan eindig-de met dank zegging. De opkomst der leden was goed te noemen. Kamperland. Alhier werd Woensdag avond door het -district Noord-Bevelan-d van den Ned. Chr. Lan-darbeidersbond een zeer druk bezochte propaganda-vergade- ring gehouden in de Geref. Kerk, -die door 450 personen, waaronder vele vrouwen, bezocht was De voorzitter, de heer Loof, was dank baar voor -de overweldigende belangstel ling. In het bijzonder heette hij welkom Burgemeester 'Geuze en -de raadsleden, plus verschillende predikanten van het eiland, -die aanwezig waren. De heer Stokman uit Lelden sprak het eerst over het onderwerp: „Waar heen". Spr. wees op- de onzekerheid en de vele vragen van -dezen tijd. Niemand heeft het antwoord in -den -zak, al verheel den sommige zich dit wel. De weg -door de Chr. Vakbeweging gewezen: „God lief te hebben boven alles, en de naaste als onszelven", is de eenig juiste weg. ■De heer Vingerling uit Goes sprak daarna over „Ontbinding Saambin- ■ding". er op wijzende, dat -de saambin ding tusschen menschen en groepen, vrucht is van het organisch karakter der schepping. Wie -dit losliet, bracht geen heil, maar de ontbinding èn in ons volksleven èn in het leven der volkeren, wat in den -breede werd toegelicht. Ds -v. -d. Ende sprak daarna een kort slot en -dankwoord voor dezen schoonen avond, waarna hij in dankgebed voorging. 1*» Nieren fJEZONDE, krachtige nieren zijn Uw zekerste bevelll- §§|S| ging tegen rugpijn, rheumatl- ggraM sche pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug, stijve en pijnlijke gewrlohten, duizelig- ywESpgW held en hoofdpijn. Immers dan worden de sohadelljke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla da urinewegen uit het llohaam verwijderd.De nieren bestaan |§p^^:: uit een groote menigte teene filters, welke de onzulverhe- den aan het bloed onttrekken Wr en als zij verstopt raken, blijven deze achter en veroorzaken kwalen afa da bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretlsoh middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f 1.—, f 1.75 en f 0.-% Binnenland. Lë Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. Wetsontwerp tot betere verdeeling van den beschikbaren arbeid ingediend. Lë Zweedsche Minister Sandler in Den Haag. Uitbreiding der Oslo-conventie bespro-ken. Buitenland. Aanval der opstandelingen bij Malaga. Arrestaties in Rusland. Er wordt wel eens beweerd, zegt de Nederlander, dat Het Natio-nale Dagblad, bet orgaan der N. S. B, een beetje al te Duitsch-gezind is. Wij' ge- looven, dat deze bewering juist is. En wij hadden reeds verschillende malen gele genheid de stelling door bewij-zen te staven. Een klein en niet belangrijk, maar toch wel typisch staaltje van -de neiging om aan alles, wat door Duitschers gebeurt, een bijzon-der tintje te geven, troffen wij in bet N.S.B.-blad van 1 dezer aan. Zondag j.l. is er n.l. in Düsseldorf een internationale voetbalwedstrijd tusschen Duitschland en Nederland gespeeld. Nu is het hij: zulk een wedstrijd in het alge meen zóó gesteld, dat tegen den aanvang éérst de gasten onder de klanken van hun volkslied het terrein betreden, terwijl daarna -de gastheeren cpi dezelfde wij-ze worden verwelkomd. In Düsseldorf was dit anders. Het Na tionale Dagblad schrijft hierover: „Iets nieuws en tegelijk iets sympa thieks hadden de Duitschers bedacht bij het opkomen. Men liet n.l. beide elftallen naast elkaar, met de aanvoerders Van Heel en Szepan voorop-, het veld betreden. Keurig was hier weer de organisatie. Alles liep gesmeerd en klopte als een bus. Met den scheidsrechter in het mid den, daarnaast de grensrechters en dan de beide elftallen aan weerszijden stelden allen zich vo-or de eeretribune op." „Nieuw en sympathiek" van die Duit- sc'he organisatoren! Hét Nationale Dagblad is echter blijk baar vergeten, dat deze nieuwe en sym pathieke handelwijze voo-r 't eerst is toe gepast in 1935 inAmsterdam, toen Nederland tegenover Duitschland als gastheer optrad. Tc\en heeft het echter blijkbaar bij- den verslaggever van Het Nat. Dagblad -die in '35 toch ook wel reeds mondig zal zijd geweest geen nieuwen of sympa thie-ken indruk gewekt. Nu de Duitschers -ons navolgen, is hiji echter geroerd door zulk een sympathieke handelwij'ze. Opzet? Och neen, wij- beschouwen het meer als een uiting van de tweede natuur der N. S. B., die nu eenmaal, bewust of onbewust, alles wat Duitsch is, uitermate bemint. Si-eg heil! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalburg en Heesbeen, G. G. J. Monster, cand. te Rotterdam. Të Veen- dam, G. de Nie te Brouwershaven. i Beroe pbaa.r. Door de classis 'sGravenhage der Geref. Kerken is- be roepbaar verklaard de heer G. Maan, thvol. cand. te 's Gravenzande. -Bevestiging en intrede. Ds H. Boersma te- Angerl-o, die bet beroep naar -de Ne-d. Herv. Gemeente te Kl-oet-inge a.ann-am, hoopt -daar -op 11 April zijn in trede te do-en, na -bevestiging door Ds A. G. T. Smit, em. pre-d. te Hilversum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1