Steun aan het Plan-Colijn. Herziening van de Grondwet. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. «SS Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. NAUWER ECONOMISCH CONTACT TUSSCHEN DE OSLO-STATEN Omtrent de redevoeringen van Koning Leopold van België en Koning Gustav van Zweden, waarin zoo duidelijk Warme sym pathie met het plan-Colijn, om de Oslo- Staten in nauwer economisch contact te krengen met elkaar, tot uiting kwam, wordt nog nader gemeld: In zijn totat op 'den koning van Zweden verklaarde Koning Leopold o.m.: „Evenals het Zweedsohe volk, welks groote kwaliteiten wij zeer waardeeren, is het Belgische volk arbeidzaam en vrede lievend, gehecht aan zijn onafhankelijk heid en politieke vrijheid, gekant tegen elk avontuur. Onder een regime, dat buitensporighe den van het protectionisme wist te ver mijden, hebben onze economische be trekkingen in de laatste jaren gestadigen voortgang geboekt. Met het vurig verlangen hun handels betrekkingen uit te breiden zijn onze beide landen trouw gebleven aan de overeen komst van Oislo en aan de strekking van dit verdrag. België zal zeker hand! in hand gaan met Zweden, wanneer opnieuw pogingen in het werk worden gesteld om die over eenkomst te verbreeden en aldus de sa menwerking onder de volkeren te bevor deren op het terrein va.n vreedzame acti viteit, in een geest van werkzaamheid en maatschappelijken welstand. Van zijn kant antwoordde de K o n i n g van Zweden: „Er bestaan uitstekende betrekkingen tusschen onze beide landen. Evenals Z. M. wenscih ik vurig deze nog nauwer te zien aangehaald. De verschillende gebieden van het internationale leven bieden ons veler lei mogelijkheden tot samenwerking. Ik hoop, dat onze gemeenschappelijke po gingen zullen leiden tot vruchtbare ver wezenlijking van de Oslo-conventie, wel ke ons tevens in relatie brengt met an dere bevriende landen. Ter versteviging van het vredeswerk zal overeenstemming van standpunten nauwe samenwerking mogelijk maken. Zij ontstaan uit ons ge loof in het grondwettelijk statuut van on ze landen, een statuut van vrijheid en wettelijkheid, waaruit een onafhankelijke en wijze politiek onzen volken den wel stand moet blijven verzekeren". Dë Zweedsohe minister van BuitenlandL scbe Zaken, de heer Sandler, die tot het gevolg behoort vein, den Zweedschen Koning, verklaarde in een onderhoud met een correspondent van de „Maasbode", o.a. het volgende: Natuurlijk wordt bij dit bezoek van den koning van Zweden aan België ook ge sproken over de conventie van Oslo en haar toepassing. Zij heeft aan België en Zweden en ook aan andere bevriende lan den bet kader geschonken, waarin onze economische beweging de bovenhand heeft. Thans, nu eenige hoop op economische herleving in de wereld gewettigd is, voelt de Oslo-groep, dat er voor haar een nieu we kans is aangebroken, om weer een stap vooruit te doen. De verbetering van den algemeenen toestand wordt meer gediend door inter nationale samenwerking, dan door isolee- ring af door het tot stand komen van el kander vijandig gezinde groepen. Tusschen de Noorder-landen bestaan echter geen politieke tractaten. Op dit ge bied heeft er altijd een intieme samenwer king geheerscht, die geen tractaten noodig had, om mogelijk te zijn. Deze landen heb ben op geregelde tijden onderling contact met elkaar en ook voor hèt plaats hebben van belangrijke volkenbondsvergaderin gen. Zij houden van dit soort spontane po litiek. Voor de kleine naties is de essentieels basis van elke politiek het handhaven van haar onafhankelijkheid op elk gebied. Op de vraag, of na het 'bezoek der Ne derlandsche ministers Deckers en Gelis- sen aan Stockholm hij binnen afzienba- ren tijd nog in direct contact met Nederland zou treden, ant woordde de minister, dat de Nederlandsch -Zweedsohe onderhandelingen verder ge vorderd zijn dan die van Zweden en Bel gië. De Nederlandsche ministers, aldus Sandler, izrijin onlangs in Zweden op ex ploratie gekomen, om te zien of er soms nieuwe mogelijkheden waren. Op mijn beurt ga ik morgen op exploratie-reis naar Nederland, waar ik den Minister van Buitenlan'dscbe Zaken, De Graeff, en wellicht ook Minister-Pre sident Colijn zal ontmoeten. DE OORLOG IN SPANJE. Nieuwe aanval op komst. Nu bet weer wat begint op te klaren en de grond allerwegen droogt, verwacht men aan diverse fronten in Spanje een opleving der gevechten. Met vrij groote zukerheid wordt ïeeds uit Gibraltar be richt, dat koortsachtig gewerkt wordt aan de voorbereidingen tot een nieuwen aanval in de richting van Malaga, Kiuisers der opstandelingen zijn te Algeciras aangekomen. D'eze concentra tie van Spaansche eenheden in de wate ren van Algeciias zou ten uitvoer zijn gelegd met het doel een nieuw offensief voor te bereiden op Malaga. Het offen sief zou tegen het einde van de week ge opend worden. Uit Gijon wordt gemeld, dat de regee- ringsartillerie voortgaat de stellingen der nationalisten rondom Oviedo te bom bardeeren. Italianen te Cadiz ontscheept? De „Times" meldt uit Gibraltar, dat Vrijdag j.l. een groot aantal Italianen te Cadiz is aangekomen. De Britscbe minister van buitenland- scbe zaken beeft bevestiging ontvangen van dit bericht. Het telegram bevat geen mededeelin- gen omtrent de vermoedelijke sterkte van de Itaiiaansche troepen. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA Cairo waarschijnlijk gespaard. Roosevelt heeft bericht ontvangen dat het gevaar in Cairo minder wordt. Hoe wel het water op het oogenblik daalt, zal het echter nog wel vier dagen duren, vóór het gevaar voor overstrooming ge weken is. Ëen ander bericht uit New York meldt echter: Nadat het waterpeil gedurende vijftien uur stationnair was gebleven, is de was van de Ohio weer begonnen, met het gevolg, dat de druk op den Cairoi be schermenden dijk is toegenomen. De bewakingsposten zijln verdubbeld. Gisteravond en vannacht is de toestand in Cairo inmiddels nog verergerd, door dat in het Noorden der stad op verschil lende plaatsen de waterleiding scheurde, zoodat duizenden gallons water opspoten en verschillende huizen instortten. Te Louisville schijnt het ergste geleden, maar de schade blijkt zeer aanzienlijk. Officieel wordt medegedeeld, dat in deze stad 221 menschen zijn omgekomen. In het Mississippi-dal werkt men met man en macht aan de versterking der dijken. Een programma voor den herbouw van de door de overstroomingen geteisterde gebieden, welk program zich over een periode van zes jaren uitstrekt en dat aan uitgaven een bedrag van vijf milliard elf millio'en dollars vraagt, is door pre sident Roosevelt) bijl het congres inge diend. Het programma voorziet met name in den bouw van enorme reservoirs ten einde het water te kunnen controleeren. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Wordt onderhandeld te Detroit? De leider der vakvereenigingen, John Lewis, is gisteren in Detroit aangekomen, waar hij een onderhoud had met Knud- sen, den vice-president van de General Motors. Doel van dit gesprek was, een basis te zoeken, waarop onderhandelingen tot bijl legging van het conflict zouden kunnen worden geopend. Van de zijde der General Motors werd mfedegedeeld, dat Knudsen zich tot dit .onderhoud heeft bereid verklaard „op wensch van president Roosevelt"Men ziet hierin een aanwijzing, dat de Ameri- kaansche president toch persoonlijk in het geschil wil intervenieeren. Naar verluidt, is het Roosevelt's Wensch, dat nog een uiterste poging wordt ondernomen, om de staking bij' te leggen, vóór demilitairen ingrijlpen en de fabrieken, welke door de stakers zijn bezet, met geweld ontruimen. In een telegram aan gouverneur Mur phy verklaart de leiding van den vakbond der automobielarbeiders, met absolute zekerheid te verwachten, dat er talrijke dooden zullen vallen, indien men ertoe overgaat, de werkplaatsen met geweld te ontruimen. De toestand in de stad is nog steeds uiterst gespannen. KRONINGSKOSTEN EN ARMOEDE. Protest van een bisschop. De bisschop van Chichester, dr Bell, schrijft in het orgaan van zijn diocees: „De aandacht van talloozen wordt langs vele wegen gericht op de kroning. Wij1 zien dat groote sommen gelds wor den besteed en wij merken op, met hoe veel gemak gelden worden gevraagd en gegeven, wanneer het dit groote nationale feest betreft. Maar tegelijkertijd zien wij, dat bij de hulp aan de vele werkloozen in Groot- Brittannië een vaste lijn, een constructief plan ontbreekt. De tegenstelling tusschen rijkdom en armoede zal duidelijker wor den en scherper gevoeld worden indien men toestaat, dat de pracht van kro ningsfeesten op zulk een weelderige schaal toeneemt, terwijl aan den anderen kant de werkloozen verwaarloosd blijven en de noodlijdende districten in bun toe stand van groote malaise worden gelaten. Britsche vioolbouw. In antwoord op een vraag van Alexan der, den vroegeren eersten lord der admi raliteit, deelde Sir Samuel Hoare in het Engelsche lagerhuis mede, dat opdracht is gegeven tot den bouw van twee nieuwe kruisers tegen 15 Maart a.s. De nieuwe schepen zullen 9.000 ton groot zijn. Gerucht over arrestatie van mevrouw Litwinov officieel tegengesproken. Het gerucht over de arrestatie van me vrouw Litwinov, de echtgenoote van den Russischen Volkscommissaris van buiten- landsche zaken, wordt officieel tegenge sproken. Dit gerucht zou zijn ontstaan, doordat mevrouw Litwinov bevriend is geweest met den vroegeren ambassadeur te Londen, Sokolnikov, die de vorige week tot tien jaar gevangenisstraf is veroor deeld, en mede tengevolge van het feit, dat zij onlangs eenigen tijd in Swerdlovsk het vroegere Jekatarinenburg in bet Oeralgebergte heeft doorgebracht voor studiedoeleinden. Korte Berichten. Naar de„United Press" uit Berlijn verneemt, zal rijkskanselier Hitier twee hoogwaardigheidsbekleeders van de R.K. Kerk ontvangen, om met hen de aan de orde zijnde problemen te bespreken. i Von Ribbentrop is gisteren te Lon den teruggekeerd. D'at bij een memoran dum van zijn regeering over de kolo niale kwestie derwaarts zou hebben meegebracht, wordt door Berlijn tegen gesproken. Nauwelijks waren de sporen van een vorigen sneeuwval verdwenen, of opnieuw is Boedapest onder een sneeuw vacht van 30 c.M. dikte bedekt. E'en le ger van 8000 sneeuwscheppers bijna allen werkloozen is weer ijverig be zig, de 4 millioen kubieke meter sneeuw op te ruimen, die in de stad gevallen is. In bet Noord-Westen van Japan en op bet eiland Hokkaido woedt een zware sneeuwstorm. In de' prefectuur Yamagata is een trein gekanteld, waar bij dertig slachtoffers te betreuren vie len. HET INITIATIEF VAN Dr COLIJN. Russische belangstelling. Uit Moskou wordt, volgens bet Va derland gemeld, dat de Sowjetregee- ring en de Sow jetpers met de grootste belangstelling de onderhandelingen tus schen Nederland en de Scandinavische staten volgen. Men is van meening, dat deze onderhandelingen, indien zij het beoogde resultaat zouden opleveren, be slissende wijzigingen in de handelsbe trekkingen van Noord-Europa tengevol ge zouden kunnen hebben. JEUGDIGE WERKLOOZEN EN DE INVALIDITEITSWET. Vragen van den heer Kupers. De beer Kupers heeft aan den Mi nister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de uitspraak van den Centralen raad van beroep van 26 Nov. 1936, waarbij be slist is, dat art. 4 b der Invaliditeitswet niet van toepassing is op jeugdige werk loozen, die in werkverschaffing zijn te werkgesteld en dat in 'dit geval a for tiori niet kan warden gesproken van het verrichten van arbeid ingevolge een ar beidsovereenkomst? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze uitspraak tot ongewenschte gevolgen zal leiden? 3. Is de minister bereid ten spoedigste zoodanige maatregelen te treffen, ten ein de deze groep werknemers ook onder de invaliditeitsverzekering te brengen? NEDERLAND EN DUITSCHLANDi. De verklaring van Hitier. Het Eerste Kamerlid mr van Vessem (N.S.) beeft de volgende vragen gericnt tot den minister van buitenlandsche za ken: 1. Heeft de minister kennis genomen van de zinsnede in de Op 30 Jan. door Jen Duitschen leider -en rijkskanselier uitgesproken rede, luidende: „De Duitsche regeering beeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat zij bereid is deze staten ten allen tijde als onaantastbare neutrale gebieden te er kennen en te garandeeren? 2. Is de minister bereid mede te deel en: a. Wanneer en in welken vorm de des betreffende verzekering door de Duitsctie regeering is gegeven; b. Hoe deze verzekering luidt? DE HANDELSMISSIE NAAR ZUID-AMERIKA. Bijzonderheden over het reisplan Dë Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika, welke onder leiding van Jhr Mr D'r H. A. van Karnebeek zal staan vertrekt 18 Februari uit Den Haag naar Parijs. Den dag daarop gaat de delegatie scheep te Cherbourg om met de Astorias van de Royal Mail naar Brazilië te reizen. In Engeland! zal Ir. Verloop, directeur van Wilton-Feijenoord, die van de delegatie deel uitmaakt, en die reeds eerder naar Engeland zal vertrekken, eveneens aan boord gaan. De aankomst te Rio de Janeiro is op 23 Maart vastgesteld en het vertrek naar Buenos Ayres op 26 Maart. Tijdens het verblijf in Argentinië zal de delegatie ook een bezoek aan Montevideo brengen. Van 1 April tot 8 Mei zal de delegatie in Chili verblijven. Den 8en Mei vertrekt zij van Valparaiso om door het Panama kanaal en via Cuba terug te keeren. STEUN AAN KLEINE BOEREN. Wie er voor in aanmerking komen. In aansluiting aan bet gepubliceerde omtrent den te verleenen steun aan kleine boeren kan worden medegedeeld, dat nader besloten is, evenals het vorige jaar bij bet eventueel toekennen van een bijdrage geen rekening te houden mei het aangeslagen zijn in de gemeente fondsbelasting. Dë regeling is thans aldus: D'e extra-steunuitkeering zullen zij ontvangen, wier hoofdberoep in dan landbouw ligt, met dien verstande: a. dat zij bij de inventarisatie in de maand Mei 1936 niet minder dan 1 H.A. en minder dan 5 H.A. cultuurgrond in gebruik hadden; b. dat zij niet zijn aangeslagen in de inkomsten- „of vermogensbelasting voor bet belastingjaar 19361937; c. dat zij in het tijdvak van 1 Sep tember 1936 tot 1 Februari 1937 in totaal gedurende niet meer dan 5 weken in een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing opgenomen zijn ge weest of steun hebben genoten inge volge een door den minister van sociale zaken goedgekeurde steunregeling; d. dat zij sedert 1 Januari 1937 niet aangesloten zijn geweest bij de werk- loozenkas eener vereeniging, gesubsi dieerd ingevolge het werkloosheidsbe sluit 1917. DE SLUITING IN HET BAKKERS BEDRIJF. Een interpellatie. In de Tweede Kamer beeft gisteren de beer Wendelaar (Lib.) verlof ge vraagd den Ministers van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij vragen te stellen be treffende de sluiting in het bakkersbe drijf te Amsterdam en Rotterdam en den wettelijken grondslag, waarop die sluiting berust. DE SPELLING OP DE EXAMENS VAN KWEEKSCHOLEN EN VOOR DE HOOFDACTE. Minister Slotemaker de Bruine antwoordt op gestelde vragen. Op de vragen van den beer T h ij s s e n in verband met de strekking van den op 21 December j.l. aan directeuren en direc trices van kweekscholen gezonden rond zendbrief van den inspecteur van de on- onderwijzersoplei'ding inzake schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij de kweek school-eindexamens en hoofdakte-exa mens, beeft de Minister van Onderwijs, kunsten en Wetenschappen geantwoord: De rondzendbrief van den inspecteur van de onderwijzersopleiding moet gelezen worden in het licht van het feit, dat de eenig geldende regeling inzake de schrijf wijze van de Nederlandsche taal voor de examens uitgaat van de schrijfwijze vol gens De Vries en Te Winkel. Dit geldt volgens de regels 5 en 6 van het betrokken besluit ook voor den naamvalsuitgang n en voor de voornaamwoordelijke aandui dingen. Van deze regeling „mag" eohtei worden afgeweken, behalve in bepaald aangegeven gevallen. De bedoelde rond zendbrief beteekent nu, dat deze afwijkin gen voorshands niet worden toegepast. De vraag, of het mogelijk zal zijn in de nog overblijvende vijf maanden den aan staanden candidaten nog de noodige ge wenning bij te brengen, beantwoordt de Minister in bevestigenden zin, mede, om dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat in 1937 bij het schriftelijke werk voot de examens de raadpleging van een woor denlijst met de geslachtsaanduiding vol gens De Vries en Të Winkel wordt toe gestaan en zulks' te minder, omdat hij Binnenland. Dë Tweede Kamer over het weren van revolutionaire afgevaardigden. Dë Eerste Kamer over onze handelspoli tiek. Dë steun aan de kleine boeren. Buitenland. De overstroomingen in Amerika. De stakingen in de Vereen. Staten. Wordt er nog onderhandeld? Nieuwe aanval in Spanje op komst? moet aannemen, dat inderdaad sinds ja ren op vele scholen met die geslachtsaan duiding geen rekening is gehouden. Op de vragen van den heer M o 1 1 e r betreffende hetzelfde onderwerp heeft de minister o.m. geantwoord, dat de inspec teur van de onderwijzers-opleiding zich tot hem had gewend met een vraag be treffende de in de regels 5, onder b, en 6 van het Kon. besluit van 18 Juli 1936 voorkomende uitdrukking: „woorden die een kennelijk mannelijke zelfstandigheid aanduiden." In de ontvangst van het aem daarop gegeven antwoord, heeft die in specteur aanleiding gevonden de bedoelde mededeeling te doen aan de directeuren en directrices van de kweekscholen voor onderwijzers en/of onderwijzeressen. De suggestie, dat door de voorschriften inzake de schrijfwijze van de Nederlandr- scbe taal verwarring en chaos op spei- linggebied zou worden veroorzaakt, kan niet als gerechtvaardigd worden aanvaard Veeleer bedoelen deze de verwarring en den chaos, die allengs in het onderwijs zijn ontstaan, zooveel doenlijk terug te dringen. Dit doel zal zeker worden bereikt, wan neer bij bet onderwijs, dat tot de bedoelde examens voorbereidt, men zich nauwkeu rig houdt aan den thans geldenden regel. In ontkennenden zin beantwoordt de minister de vraag van den heer Moller of hij voornemens is de mededeeling van den inspecteur ten spoedigste in te trek ken. De noed der binnenschippers. Het bestuurscollege van de Samenwer kende Binnenschippersorganisaties in Nederland, gevestigd te Rotterdam, beeft in een schrijven den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart dringend ver zocht om de z.i. hoogst noodzakelijke wij ziging der Wet op de Evenredige Vracht- verdeeling bij de Tweede Kamer in te die nen. TWEEDE KAMER. Het weren' van afgevaardigden die gebruik maken van onwettige middelen. De Kamer beeft gisteren voortgezet de behandeling van 'het wetsontwerp tot het openen van de mogelijkheid, leden van vertegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de 'bestaande rechts orde met toepassing of bevordering van onwettige middelen, van bun lidmaat schap vervallen te verklaren. Ter beantwoording van de over dit voorstel gehouden algemeene beschouwin gen zeide de Minister van B i n- nenlandscbe Zaken, de heer D e Wild e, dat bet parlementaire stel sel twee desiderata heeft, waarvan er één is, dat ruimte moet geven voor prin cipieel uiteenloopiende meeningen. Zoo beeft de heer D'e Viseer verleden week verklaard, dat hij principieel voor stander is van het republikeinsche stelsel. D'at was zijn goed recht en zelfs beeft hij bet recht te streven naar verwezenlijking van dit ideaal. Ten tweede 'komt daar edhter bij, dat elk doel binnen 'het parlemen taire stelsel moet worden nage streefd met wettige middelen. Aan deze vrijheid aal de regeering in geen enkel opzicht tornen. Het parlement is een essentieel deel van ons staatsbestel geworden. Geen regeeringsdaad valt 'bui ten de controle van bet parlement. Inderdaad is er reden voor dit wetsont werp. In het verleden zijn er leden van de Kamer geweest, die aan deze eischen niet hebben voldaan en te kennen hebben gegeven, dat zij langs onwettigen weg bepaalde doeleinden wilden bereiken. De pleidooien van de heeren De Visser en Wesiterman hebben op spr geen indruk gemaakt. Zij hebben dit voorstel als maat regel van willekeur voorgesteld een maat regel, waarvan zij geen last zouden heb ben, indien zij zich op den grondslag van het parlementaire stelsel zelf stellen, en daarmede hebben zij getoond, waarlijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1