Het initiatief van Minister Colijn. Ontkerstening van Duitschland. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KL00STERBALSEN De Neutraliteit van Nederland. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 105 Buitenland. Belangrijkste Nieuws Binnenland DE VELLEN HINGEN ERBH Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zl|n hand weer goed In orde AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGR Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. A bon nemer i s p r il p f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0,20, Losse nummers 5 cent. AdvertentiSn 30 cent per rege1. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het plan-Colijn in België toege juicht. Ook Koning Leopold en Koning Gustaf van Zweden be tuigen hun instemming. Onder auspiciën der Nederlandsche Kamer van Koophandel in België is Maandag een déjeuner aangericht in ho tel Metropale te Brussel, waar o.m. aan wezig waren Z. Ex. Ph. van Isacker, mi nister van Economische Zaken in België; Z. Ex. mr J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden, en tal van hooggeplaatste Belgische autoritei ten. Als spreker was uitgenoodigd de heer J. de Keuster, directeur van de Belgische Vereen, van In- en Uitvoerhandelaren, die a.m. zeide, dat het bezoek dat Z. M. de Koning van Zweden aan België brengt, de gelegenheid geeft ook België te betrekken in de actie ondernomen door den heer Golijin, minister—president van Nederland, en den heer Hansson, minis ter-president van Zweden, om de econo mische samenwerking te herstellen tus- schen de landen, die het pact van Oslo onderteekenden. Spr. betoogde uitvoerig, dat het nood zakelijk is de toltarieven te verlagen om in de huidige omstandigheden een over dreven prijsstijging tegen te gaan. Zoo niet, dan zal deze prijsstijging de wereld economie naar een ongezonde „boom" leiden. Het streven moet er op gericht zijn het verdrag van Ouchy te doen 'her leven. Het verdrag beantwoordt aan de richt- lijinen uitgestippeld door de Internatio nale Kamer van Koophandel in een voor stel tot algemeene oonsolideering der tol tarieven en een -daaropvolgende geleide lijke verlaging. Dit voorstel behelsde eveneens de geleidelijke afschaffing der nijverheidscontingenten en de herziening der landbonwcontingenten. In dien zin zou de thans ondernomen actie moeten gericht worden. Het te slui ten verdrag zou toegankelijk moeten zijn voor alle landen, die er de verplichtingen zou zouden willen aanvaarden. Een der gelijke toepassing van de meestbegunsti- gingsclausule wordt thans algemeen aan vaard, misschien zelfs door Engeland. De samenwerking tusschen de Noorder- staten zou haar kern moeten vinden in de Nederlandsch-Belgisohe toenadering. Die toenadering kan niet van den eenen dag op den anderen worden tot stand ge bracht. Zijl moet trapsgewijze verwezen lijkt worden. Om te beginnen zou de Ne- derlandsch-Belgisohe handelsbalans -moe ten worden teruggevoerd op het peil van plm. 3 milliard Belgische frs. (peil van 1931) tegen 1,8 milliard thans. Nader wordt uit Brussel nog gemeld: Koning Leopold van België heeft op een galadiner ten paleize, gegeven ter ge legenheid van het bezoek van koning Gustaaf van Zweden, een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: „België voegt zijtn pogingen bijl die van Zweden om met samenwerking van andere mogendheden te komen tot een uitbreiding van de prin cipes welke in de conventie van Oslo zijn neergelegd." De Koning wijdde voorts eenige woor den aan de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen België en Zweden. „Beide landen", zoo zeide hij!, „hebben alles ge daan wat mogelijk was om de tolbarrières te verlagen, waarbij zij steeds trouw zdjh gebleven aan de conventie van Oslo". Ook Koning Gustaaf van Zweden maakte in zijn antwoord een toespeling op de conventie van Oslo, en gaf uiting aan den wensch, dat de -ondernomen po gingen ten slotte tot een gunstig resul taat mogen leiden, ir W, belang van de handhaving van den econOmischen vrede tusschen de mogendheden. De beteekenis van Hitler's verklaring. „De passage in de rede van den Duit- schen rijkskanselier van 30 Januari, wel ke op Nederland betrekking had, heeft de vraag doen rijzen, of de Duitsohe regee ring aan de Nederlandsche tevoren recht streeks een mededeeling zou hebben ge daan inzake Duitschlands bereidheid tot erkenning ten allen tijde van Nederlands neutraliteit. Een dergelijke mededeeling werd echter, naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, door de Nederlandsche regeering nieontvangen, zoodat zou moe- moeten worden aangenomen, dat de uit latingen van dien rijkskanselier betrekking hadden op vroegere openbare uitlatingen zijnerzijds. Teneinde dienaangaande als nog afdoende zekerheid te krijgen, is al-dus de Regeeringspersdienst den tij- delijken zaakgelastigde te Berlijn opge dragen, omtrent de strekking van de woor den van den rijkskanselier nadere inlich tingen in te winnen". Dé „Kölnische Zeitung" schrijft naar aanleiding van Hitler's verklaring met be trekking tot Nederland en België o.m. het volgende: Het is maar te hopen, dat de regeerin gen de rede van Adolf Hitler zullen lezen bijzonder lettend op de preciseeringen, welke ze beeft gebracht. Een dergelijke preciseering bevat bet gedeelte der rede, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche regeering België en Nederland verzekerd beeft, dat zij bereid is deze llanden te allen tijde als onaantastbaar en neutraal gebied te erkennen en te garandeeren. Afgezien van de omstandigheid of het voor het Westen beoogde vredessysteem tot stand komt, doet de Führer en rijks kanselier -hier dus aan beide landen het aanbod, een verklaring over de neutraliteit van hun grondgebied af te leggen en dat grondgebied te waarborgen. Het blad herinnert er verder aan, dat Hitier reeds in zijn rede van 7 Maart 1936 België en Nederland positieve voorstellen in gelijken zin gedaan heeft, en vervolgt dan: Het nieuwe aanbod betreft eveneens de ongereptheid en onschendbaarheid van België en Nederland, -doch is niet gebon den aan 'ttot stand komen van een wes telijk niet-aanvalsverdrag en evenmin aan garanties van de zijde van Engeland en Italië. Wij herinneren er aan, dat de rijksdag rede van Hitier op 7 Maart 1936 een ze ven punten omvattend aanbod bevatte van Duitschland aan de nabuursta-ten. Hier bij verklaarde Duitschland zich o.m. be reid met Frankrijk en België te onderhan delen over de inrichting van een gedemili tariseerde Rijnland-zone, en eveneens met die landen voor den duur van 25 jaar een niet-aanvalsverdrag te sluiten. Engeland en Italië werden uitgenoodigd als garan ten aan dit niet-aanvalsverdrag deel te nemen, terwijl aan Nederland de toetre ding eveneens werd toegestaan. De „Telegr.'' maat in verband hiermede nog enkele opmerkingen, die wij met in stemming hier overnemen: Hoewel men hij ons gaarne acte zal ne- nen van de herhaalde verklaringen van den heer Hitier, dat hij in -geen geval ons land wil aanvallen, zal niemand verlan gend zijn naar een door Duitschland of door andere groote mogendheden gewaar borgde neutraleiteit. Bij het groote Europeesche conflict, 'dat achter ons ligt, is ons land neutraal ge bleven uit eigen wil, en niet op grond van internationale tractaten. Een zelfde houding zal onze regeering om voor de hand liggende redenen ook in de toe komst aannemen. De geringe waarde, die een internatio nale neutraliteitsVerklaring heeft, moest België in 'het jaar 1914 bitter ondervinden Bovendien vernietigde de Duitsche Rijks kanselier in dezelfde redevoering, waarin hij zijn neutraliteitsaanbod deed, een aan tal verplichtingen, die een vroegere Duit sche regeering plechtig had aangegaan. Practisohe resultaten van deze toezeg gingen verwachten wij niet en dat hoeven wij niet te betreuren. „Nog nooit zooais thans". De bisschop van Ermland heeft, nadat zijn talrijke verzoekschriften aan de regee ring en de nationaal-socialistisc'he partij tevergeefs wéren gebleken, thans een be roep gedaan op de openbare meening. Hij schrijft o.a.: Ons Duitsch vaderland is nog nóóit zooals thans het tooneel geweest van een verbitterden strijd der geesten om het be houd van het Christelijk geloof. De strijdleuze, die door onze tegenstan ders wordt aangeheven, luidt: „Het Christendom heeft twee duizend jaar lang zijn rol gespeeld en is een mis lukking gebleken; het moest tekort schie ten. Want nooit kwam het Christendom overeen met den Duitsdhen volksaard, nooit heeft het de Duitsche volksziel kun nen begrijpen. Onze godsdienst moet in overeenstemming zijn met den volksaard, die alle Duitsohers tot een gesloten een heid moet verbinden. Daarom wèg met alle leer en met iederen invloed, die vreemd staat tegenover ons ras, weg met den godsdienst, die heil en verlossing ver wacht van Christus, den Gekruisigde". Dit is de oorlogsverklaring aan het 'Christendom, Men kan geen tijdschrift van die rich ting openslaan, of alles is gericht en in gesteld op den strijd tegen Christendom en Kerk; allen streven naar de ontkerste ning van ons land. Terwijl de anti-christelijke beweging van het „Duitsohe geloof" in voordrach ten, strooibiljetten en bruchures onbelem merd een vloedgolf van smaad en laster over de Kerk mag uitstorten, is bet ons verboden, in de pers zoowel als in verga derzalen, den laster te weerleggen. De confessioneele school wordt ons on mogelijk gemaakt. De feiten zijn zóó talrijk en algemeen bekend, dat wij, na al de vergeefsche po gingen en onze protesten bij de autoritei ten thans een beroep moeten doen op de openbare meening. „Moet dat zoo blijven voortgaan? Zal ons Duitsche volk zelfs het meest ver schrikkelijke niet bespaard blijven?" Laat ons in deze o ogenblikken, in den storm der tijden, tot Hem bidden: „O God, Gij kunt licht brengen in de duisternis. Gij kunt het alléén 1" Kloeke taal, waarvan ook door ons, Protestanten, met instemming kennis ge nomen wordt! FRANSCHE DEFENSIE WORDT VERSTERKT. Specialistencorps van 15.000 man ter opleiding van het kader. Gistermiddag heeft tot besluit der de batten over de nationale defensie minis ter D'eladier in de Fransche Kamer het woord gevoerd. De Minister herinnerde aan de ver meerdering van het oorlogsmateriaal en aan de militaire opvoeding van de jeugd en zelfs van mannen op leeftijd in sommi ge landen van Europa. Alleen materieel is niet voldoende, ook de menschen moet men hebben, en daar om is nu besloten ©en specialis tencorps van 15000 man op te richten en het kader een betere oplei ding te geven. Verder is besloten tot een bewapeningprogram van 19 milliard francs. Minister Deladier zette vervolgens uit een waarom 'hij een tegenstander is van een beroepsleger. Men zou dan een staand leger van minstens 300.000 man moeten onderhouden. Indien nu dit leger gedeci meerd zou worden en indien wederom zou blijken, dat een offensief slechts kan sla gen na een groote accumulatie van mate riaal en menschen, Wat zou dan het lot van het land zijn? Deladier zeide, dat een forten- linie van Duinkerken tot Bazel het schild moet vormen, waar achter de strijdmacht geconcentreerd moet worden. D'eze fortenlinie moet in de diep te worden ontwikkeld en moet een tegen aanval mogelijk maken. Na de staking is thans de productie van materiaal weer normaal. De minister heeft de legerleiding ver zocht geen politieke propaganda in het leger toe te laten. DE STAKING IN DE AMERIKAAN- SCHE AUTOMOBIELFABRIEKEN. De rechtbank gelast ontruiming van de fabrieken. De rechtbank heeft 'de vordering van de General Motors toegewezen, en heeft be volen, dat de twee bezette fabrieken bin nen 24 uur ontruimd moeten zijn. Voorts heeft de rechtbank het posten verboden Elen aantal postende arbeiders is 'door de nationale garde verjaagd. Twee van hen werden gearresteerd. Reuter mel'dt uit Flint, dat de comman dant der nationale garde heeft verklaard, dat den arbeiders in de automobielindus trie niet zal worden toegestaan, om aan de stakers, die de fabrieken bezet houden, levensmiddelen te brengen. De eerste reacties op dezen maatregel zijn niet uitgebleven. De stakers hebben gedreigd al het houtwerk in de fabrieken te zullen sloepen en verbranden, indien er niet voor voldoende verwarming wordt gezorgd. Dé leiders der vakvereeniging 'hebben aangekondigd, dat zij1 een staking in alle Chevrolet-fabrieken in het gebeele land zullen afkondigen, de vrouwen hebben een nood-brigade opgericht. Uitgedost met roode mutsen en armbanden trekken zij door de straten. Zij 'hebben beloofd aan alle onlusten te zullen deelnemen. De stakers in de fabrieken zitten on- dertusschen ongeduldig op voedsel te wachten. Déze gespannen verhouding boezemt den autoriteiten groote bezorgdheid in. De stakingsleiders geven toe, dat de mondvoorraad, waarover de bezetting der fabrieken beschikt, niet bijster groot is, ofschoon voor het ogenblik nog geen ge brek beersebt. De stakingsleiders reizen heel de streek per auto af, om tot volhouden aan te sporen. De automobielstaking is thans ook naar New-York overgeslagen. Gewapend met traangasbommen, de ba jonet op het geweer, heeft de nationale garde gisteren voor het eerst een storm aanval ondernomen op de Ghevroletfa- briek no. 4 van de General Motors, waar voor zich 3000 stakers hadden verschanst. Bé wachthuizen der stakingsposten wer den door de nationale troepen met bijlen stukgeslagen. Talrijke vrachtauto's van de vakvereeniging werden in beslag geno men en vier stakingsleiders werden in ar rest genomen, onder beschuldiging, de ar beiders tot verzet tegen de openbare macht te hebben opgehitst. DUITSCH MINISTER AFGETREDEN. In verband met politiek jegens Katholieken. De Duitsche minister van Verkeers wezen Eltz van Rübenach heeft zijn ont slag ingediend. Bij deze gelegenheid is het verkeersministerie in tweeën ge splitst en is de staatssecretaris in het rijkspostministerie, dr Ohnesorge, door den Führer benoemd tot rijksminister der Posterijen en de directeur-generaal der Duitsche Rijksspoorwegmaatschap- pij, dr Dorpsmüller, tot rijksspoorweg- minister. Naar de „Telegr." meldt, heeft Eltz von Rübenach geweigerd, het hem ver leden week Zaterdag door den Führer verleende lidmaatschap der nationaal socialistische partij en het gouden partij insigne, het hoogste onderscheidingstee- ken der beweging, te aanvaarden, en wel op grond van zijn overtuiging, dat de jongste maatregelen der regeering en de strekking der nationaal-socialistisoho politiek ten opzichte van de katholieke keik en in het bijzonder ten opzichte van de opvoeding der jeugd, onvereenig- baar zijn met de beloften, welke de rijks- regeering in het in 1933 tusschen staat en katholieke kerk gesloten concordaat beeft gedaan. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA HEDEN TEN EINDE. Dé zeeliedenstaking in de Amerikaan- sche Pacific-havens, welke op 29 October is begonnen, zal waarschijnlijk vanmiddag eindigen. Dén zal een stemming worden gehouden vóór of tégen de voortzetting der staking. Men verwacht, dat de over- groote meerderheid der stakende zeelie den zal besluiten weer aan het werk te gaan. Het zal echter wel een maand of meer duren, voor de diensten in deze havens weer normaal zullen zijn. De Kamer van Koophandel te San Francisco schat de kosten van de staking op 817 millioen dollar met inbegrip van de verliezen door te loor gegane zaken, verlies van invoerrechten, loonen enz. Mevrouw Litwinoff gearresteerd? In politieke kringen te Moskou ver luidt, dat de verhaaste terugkeer van Lit winoff uit Genève in verband moet wor den gebracht met de mogelijke arrestatie van mevrouw Litwinoff, die in nauwe be trekking stond tot Radek en Sokolnikof Volgens andere geruchten weer, zou de Gepoe documenten in handen hebben ge kregen, die er op wijzen, dat Litwinoff in 'het buitenland meer dan eens vertrou wenslieden van Trotzki heeft ontvangen. Mevrouw Litwinoff heeft gisteravond de berichten volgens welke zij zou zijn ge arresteerd, tegengesproken. De Oostzee één ijsmassa. De opeenstapeling vian ijsmassa's in de Oostzee neemt een dreigend karakter aan. Tusisöhen de haven van Landskrona en Denemarken zijn de verbindingen geheel verbroken, evenals tusschen Helsingfors en Elseneur. Het ijs is te dik om er door heen te komen. Een ijsbreker heeft het Duitsche s.s. „Preussen" bevrijd, maar een andere ijsbreker met 30O en het pas sagiersschip Fairy met 200 reizigers zit ten vast. De levensmiddelenrvoorziening geschiedt met behulp van vliegtuigen. Korte Berichten. i Koning Gustaaf van Zweden ver toeft thans te Brussel, waar hij de gast is van Koning Leopold. De verblindende sneewstorm heeft gisteren den Noordwestelijken staat der Unie, Washington, geteisterd. Geheele dorpen zijn geïsoleerd en de verbindin gen van Seattle met het binnenland zijn in de meeste gevallen verbroken. Er zijn reeds vijf dooden bekend, maar waar schijnlijk bedraagt 'het aantal slachtof fers ten minste 20. Binnenland. De Tweede Kamer over de Grondwets herziening. Het initiatief van Minister Colijta.. De neutraliteit van Nederland. Distributie van bak- en braadvet. De geboortedag van Prins Bernhard. Buitenland. Dé ontkerstening van 'Duitschland. Versterking van het Fransche leger. DE GEBOORTEDAG VAN PRINS BERNHARD. In de geboorteakte heeft een misslag plaats giehad. Omtrent den geboortedag van Z.K.H. Prins Hendrik is een vraag gerezen. In de geboorteakte van den Prins staat n.l. dat hij is geboren te Jena op 28 Juni 1911 des voormiddags om kwart voor drie uren, terwijl in de wet van 24 No vember 1936, Stbl. no'. 2, houdende na turalisatie van Prins Bernhard staat, dat de Prins is geboren op 29 Juni 1911 te Jena. Aan de redactie van de Gemeentestem is de vraag voorgelegd, welke datum juist is en de vrager (die wel min of meer zijn werk zal vinden in den bur gerlijken stand) veronderstelt vanzelf sprekend, dat de datum van de geboor teakte wel juist zal zijn, ondanks de om standigheid, dat in de wet en op diverse kalenders een anderen datum wordt ge noemd. Dé redactie van genoemd blad 'heeft zich, blijkens een mededeeling in het laatstverschenen nummer, gewend tot het Département van Justitie en- van die zijdo is medegedeeld, dat 29 Juni de juiste datum is. In de geboorteakte heeft een misslag plaats gehad, en naar bet schijnt worden maatregelen genomen tot verbetering van de betreffende akte. ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Mevr H Ff fe ,gmQ „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct Potten62'/j ct. en f 1.04 STOOMLOCOMOTIEVEN GAAN SNELLER RIJDEN. De snelheid wordt 120 K.M. Naar de „Telegr." verneemt, hebben de Nederlandsche Spoorwegen, van Utrecht uit, op verschillende trajecten geslaagde proeven genomen om de snel heid van de stoomlocomotieven in de naaste toekomst belangrijk te kunnen opvoeren. Het is, zooals bekend, de be doeling van de spoorwegen om gaande weg den rijtijd te verkorten. Dé eerste stap op dezen weg zal, naar men ons mededeelde, zijn het verhoogen van de uursnelheid van 100 K.M., zooals thans wordt gereden, tot 120 K.M. Dé mogelijkheid bestaat, dat reeds met ingang van de nieuwe zomerdienstrege ling op enkele belangrijke lijnen deze snelheden zullen worden toegepast. D'aardoor zal een belangrijke wijziging ontstaan in de spoorverbinding tusschen de belangrijke en ver uit elkaar gelegen plaatsen, daar op lange trajecten een dergelijke snelheidsverhooging tot re- sultaat heeft, dat de reisduur belangTijk wordt ingekort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1