Kerknieuws üemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Laatste Berichten De sterke positie van den gulden. en wekte allen op om zooala de overle dene, de toevlucht tot Jezus te nemen, opdat ook hun heengaan eenmaal vrede zal kunnen zijn. De voorz. der schoolvereen., de heer A. de Nood Az., herdacht in gevoelvolle woorden wat de heer de Wolf meer dan 30 jaren voor de school geweest is en gedaan heeft. Vervolgens sprak de heer Douw na mens personeel en leerlingen, waarbij hij in herinnering bracht de begeerte van den gestorvene om de 'kinderen tot Jezus te brengen. Zijn werk is rijk gezegend ge weest. Daarna sprak Inspecteur G. Wit, mede namens de Vereen. Schoolmuseum, waar van de overledene bestuurslid was. Hij wenschte de familie troost toe met de blijlde wetenschap, dat hij in het Vader huis hierboven is. Vervolgens voerden het woord de heer J. Birza namens de Vereen, van Ghr. Ond. en Ond.essen afd. Middelburg, een afgevaardigde van de Z. L. M„ waarvoor de overledene vele jaren landbouwcur- sus gaf, D. Kasse Dz., namens den C.B. T.B., waarvoor hij nog juist een cursus was begonnen, L. Suurmond, namens de Vereen. „Het Groene Kruis," waarvan wijlen dhr de Wolf jarenlang penningm. en 't laatste jaar voorz. was, de heer A. P. Wouters, namens de oud-leerlingen, de heer Verburg van Kamperland als vriend en namens de Geref. Jeugdorga nisatie, en burgemeester Huinink als vriend, waarna dhr C. M. Douw nog liet zingen het lievelingslied van den over ledene: „Jezus Uw verzoenend sterven". Oostkapelle. Vrijdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Martha" haar feestelijke jaarvergadering in de Chr. School. De presidente mej. G. Wonder- gem, sprak een openingswoord. Verder berustte de leiding bij' de eere-presidente, Mevr. Van Dijken. De jaarverslagen werden uitgebracht. Een tweetal inleidingen werd gehouden. Verschillende felicitaties werden overge bracht. Zang, voordrachten en memori- saties wisselden elkander af. In de pauzes werd getracteerd. Het spreekuur van den Bandsdokter leverde een aardige verras sing. Mevr. Van Dijken sprak een slot woord. Souburg. Oranjevereeniging Maandagavond vergaderde het bestuur van de Oranjevereeniging met de besturen van de buurtcommissies onder voorzitter schap van den heer J. C. Gabriëlse. Uit de besprekingen bleek, dat de meeste buurtvereenigingen permanent zullen worden. In eenige buurtvereenigingen heerscht oneenigheid, doch bet bestuur is overtuigd, dat ook daar alles in orde zal komen. D'e voorzitter waarschuwt tegen overdreven kinderfeesten, daar er voor de komende feesten veel geld noodig zal zijn Met deze komende feesten bedoelt de voor zitter bet 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, doch ook speciaal de herdenking van den 400sten geboortedag van Marnix van St. Aldegonde, wiens graf zooals men weet, te West-Souburg is. Zooals bekend is te Antwerpen reeds een comité gevormd om dit feit feeste lijk te herdenken, waarbij o.a. op het programma voorkomt een boottocht naar West-Souburg. De Souburgsche Oranje vereeniging zal zich in verbinding stel len met dit comité te Antwerpen. Het is wel zeker, dat Souburg het Belgische ge zelschap op bijzondere wijze zal ontvan gen. E'enige aanwezigen zagen gaarne, dat, nu er te Souburg geen kermis meer is, er voortaan een jaarlijksch volksfeest zal worden gehouden. Dit zal echter nader besproken wor den. Colijnsplaat. Maandagavond vergader de alhier de werkliedenvereen. „Uit het VolkVoor het Volk", onder voorzitter schap van dhr J. de Looff. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek dat thans het ledental 170 'bedraagt. De fi- nancieele positie der vereen, is niet voor- uitgtaande. D'e reservekas die in 1930 f 1922 bedroeg is thans geslonken tot f 663. Een tweetal bestuursvoorstellen, inhoudende te trachten de jaarlijksche tekorten tegen te gaan, werden met alg. st. aangenomen. De ontvangsten waren f 1275. Uitgaven f 1354. Het steunfonds was groot f 1100. Het overlijdensfonds f398. Aan ziekengeld is dit jaar uitge keerd f 1070 voor 1439 ziektedagen. Be sloten werd het volgend jaar een feest avond te organiseeren. Echter kan dan niet, zooals vorige keeren (20-, 25- en 30- jarig bestaan) een vergoeding uit de kas aan de leden worden verstrekt. Terneuzen. Door tram aangere den. Vrijdagavond is te Driewegen bij Terneuzen een krantenbezorgster door een tram aangereden. Ze werd een eind- weegs meegesleurd. Zoo vlug mogelijk deed de machinist de tram tot stilstand komen. Zwaar aan bet hoofd gewond werd de ongelukkige opgenomen en 'di rect per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Hoek. D'e Ghr. schoolvereeniging aan den Molendijk hield op 30 Januari baar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek dat bet leer lingenaantal met 3 gestegen was, dat voor deze kleine school bet concentratiegevaar geweken was en dat zelfs de tweede leer kracht niet behoefde te verdwijnen. De geschatte waarde der gebouwen had men uitbetaald gekregen, waarmee de schulden die op de school rustten waren afgelast. De bestuursleden D. de Putter en J. de Dreu werden herkozen, terwijl de beer Abr. Riemiens wegens vertrek zijn functie Ms penningmeester moest neerleggen. De heer J. de Dtreu wenschte zijn her benoeming niet te aanvaarden. In de plaats van den heer Abr, Rieraene werd gekozen dhr J. P, Klaassen en in de plaats van dhr J. de Dreu, dhr J. de Putter Sz. Besloten werd eind Februari een ouder avond te houden. AANVARING OP DE WESTER- SCHELDE. Hedenmorgen beeft op de Westerschel- de, vlak voor de haven te Terneuzen een ernstige aanvaring plaats gehad tus- scben bet Zweedscbe stoomschip Bullarin en bet Fransche stoomschip Condé uit Havre. Het w'as op de Westerschelde vrij nevelig, toen bet s.s. Gondé aan bakboord zijde werd aangevaren door de Bullarin. De aanvaring was zóó hevig, dat voor de Gondé ernstig gevaar voor zinken ont stond. Het kreeg een gat aan den kop, dat ruim 3.5 m groot is en voor het groot ste deel onder de waterlijn is gelegen, zoodat het water onbelemmerd binnen stroomt. D'e lading stukgoederen in het voorste gedeelte van bet schip staat ook tusschendeks geheel in het water. Sleep'booten uit Terneuzen waren di rect ter plaatse. Om zinken te voorkomen is het schip met behulp van sleepbooten tegen de Middelplaat getrokken, waar men het met behulp van pompen boven water tracht te houden. Het helt echter aanzienlijk. Ook de zeesleeper Goliath uit Vlissin- gen is ter assistentie aanwezig. Het Zweedsche stoomschip Bullarin kreeg ook een groot gat aan den kop, on der de ankerkluisgaten. De kop werd in gedrukt, terwijl een anker is verloren ge gaan. Eén anker is thans uitgebracht. Het gat aan den kop is hier echter bo ven de waterlijn. Dit schip verkeert niet in gevaar. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Ds S j. M i e d e m a f. In den ouderdom van 72 jaar is te Harderwijk overleden D's Sj. Miedema, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Minister Van Lidth de Jeude aan een groot gevaar ontsnapt. 'Gistermiddag is Minister Jbr Van Lidth de Jeude aan een groot gevaar ontsnapt. Hij was met zijn auto op weg naar Twen te, Waar bij te Almelo een lezing zou hou den voor de Liberale Staatspartij'. Hij bad een behoorlijke vaart. In de buurt van Baarn was bij genoodzaakt zijn snelheid te verminderen doord'at bij achter een langzaam rijdende auto reed. Tot zijn groot geluk. Want juist toen bij zou pas- seeren, bemerkte de minister dat de stuur stang van zijn auto gebroken was, zoodat zijn voertuig onbestuurbaar w'as gewor den. Had bij toen een groote snelheid ge had, dan was een ongeluk niet te voor komen geweest. Nu kon de chauffeur van den Minister den wagen nog aan den kant van den weg tot stilstand brengen. Met een gebuurde auto kon de Minister zijn reis haar Twente voortzetten. Auto tegen een b d o m gereden. Ee n d o o d e, twee gewonden. Vrijdagmiddag is de beer Van Helmond uit Bergen op Zoom, die met een gezelschap een bezoek aan Venlo had gebracht in den S-bocht op den beu- vel te Gerwen met groote snelheid tegen een boom gebotst. De heer v. H. werd zoo ernstig gewond dat hij kort na het ongeval is overleden. De bedde andere inzittenden van den wagen konden na verbonden te zijn met den trein naar huis terugkeeren. Gedetineerde slikt lepel in en ontsnapt. De 21-jarige W. B. te Groningen die 14 dagen geleden werd aangehouden wegens insluiping met diefstal in een groot aantal percee- len, heeft gisteren in het Huis van Be waring een stuk lepel ingeslikt. Hij werd derhalve naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht om in observatie te worden genomen. Eenige uren later bleek de patiënt spoorloos verdwenen te zijn. Zijn opzet tot ontsnapping was gelukt. Later op den dag werd de politie uit een publieke telefooncel opgebeld met verzoek geen pogingen te doen om hem op te sporen, omdat hij het voornemen had zich vrijwillig weer te melden. D'e politie koD zich echter met dat voorstel niet vereenigen. Zij wist spoedig te ont dekken, dat de jongeman verblijf hield in een volkslogement, waar hij werd ge arresteerd. Hij is naar het huis van be waring teruggebracht. Heropneming in het Academisch Ziekenhuis bleek niet noodzakelijk. Kolendampvergifti ging. Gisteren beeft zicb te Amsterdam een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan op een Duitsche motorboot. Toen de machinist, die met den kapitein aan boord sliep, ontwaakte, voelde bij zich duizelig. Hij strompelde naar bui ten, waar bij' weer bijkwam. Hij bemerkte toen, dat ook de kapitein niet versoheen. Hij heeft to'en de hut van den kapitein opengebroken en vond dezen, A. R., wo- nende te Rotterdam, bewusteloos iu zijn bed, vermoedelijk tengevolge van kolen dampvergiftiging, daar in de hut een klein kacheltje braadde. Gisteravond is R. overleden. Kindermoord. De gemeente en rijkspolitie te Zoelen heeft dezer dagen een vrouw gearresteerd, van G„ uit Ka- pel-Avezaat, die verdacht wordt van kin dermoord. Ongelukken. Gisteravond is bet vierjarig dochtertje van de familie B. te Hijkersmilde door een auto aangereden. Het meisje was op slag dood. De 45-jarige schipper U. te Zeg veld die Zaterdag een schedelbasisfrac- tuur opliep, doordat hij bij bet lossen uitgleed en viel, is gisteren overleden. 'Jacht,op een smokkel auto. Smokkelaars sprin gen in bet kanaal. In den nacht van Zondag op Maandag beeft te Tilburg een sensationeele jacht op een smokkel auto plaats gehad. Onder de gemeente Alphen en Kiel hadden de belastingambtenaren een ver dachte auto ontdekt. Daar aan de som matie van te stoppen niet werd voldaan, zetten de commiezen met de dienstauto de achtervolging van de verdachte auto in. In volle vaart ging bet in de richting Tilburg; ofschoon de dienstauto merkbaar terrein op haar rivaal won, waren de vluchtelingen nog een heel stuk voor, toen de binnenstad van Tilburg bereikt werd. Op bet Heuvelplein eindelijk zaten de douanen hun echter vrijwel op de hie len. Boven het zwaar gezoem van de ra zende miotoren knalden een paar schoten uit de dienstrevolvers, maar 't had niet het gewenschte resultaat. Met onvermin derde vaart schoot de smokkelauto de St. Jozefstraat in, om dan plotseling de Lan- ciersstraat in te zwenken, recht in de richting van het Wilhelminakanaal. Zoo goed als zeker is het de bedoeling van de smokkelaars geweest met hun auto het kanaal in te rijden, doch de wa gen- vertikte het en zakte weg in de weeke modder van den berm, waar hij' bleef ste ken. Inmiddels waren de twee inzittende smokkelaars reeds uit den wagen geklom men en zonder zich een oogenblik te be denken sprongen zij' in het ijskoude water van het kanaal. Tusschen de ijlsschotsen door zwommen zij naar den overkant en maakten zich vervolgens uit de voeten. De smokkelauto en de zich daarin be vindende gesmokkelde margarine werden door de belastingambtenaren in beslag genocmen. Lysol ingegeven. Zondag ochtend wilde de heer C„ te Rotterdam, zijn dochtertje van zeven maanden, dat ziek is, haar hoestdrankje ingeven. De man greep het fleschje, niet wetend, dat 'n twaalfjarig dochtertje de fleschjes ver wisseld had, zoodat hij het kindje lysol ingaf. Gelukkig was het slechts een zeer kleine hoeveelheid en bovendien ontdekte men heel spoedig, -dat mien een misschien wel noodlottige vergissing had begaan. De gewaarschuwde huisdokter achtte ■overbrenging van het kindje naar het gasthuis noodzakelijk. Eir bestaat geen gevaar voor het leven van het meisje. Urk uit zijln isolement verlost. Gistermorgen negen uur is de postboot Insula uit Kampen vertrokken met bestemming Urk. Pas om half vier is de Insula in zicht van Urk gekomen. Het was nog twijfelachtig of de boot in staat zou' zijn door bet ijls om Urk, dat nog vrij dik is, been te komen. D'es middags twee uur is op een wei land een vliegtuig van de K. L. M. neer gestreken. Het toestel bad vijfhondeid kg post voor de Urkers aan boord. Later is bet vliegtuig met een passagier en tien zakken post weer opgestegen. Auto tegen een boom gebotst. Op den Rijksstraatweg Olden- zaalDenekamlp slipte gistermiddag een personen-auto, waarin acht passagiers uit Losser waren gezeten, door de glad heid van 'den weg, waardoor de auto met ikraobt tegen een boom botste. Het vo'orste deel van de auito werd totaal in elkaar gedrukt, terwijl alle ruiten door den schok werden verbrijzeld. D'e passagiers die allen gewond raakten, kropen uit het wrak van de auto. Zijl hadden door de glasscherven snijwonden aan handen en gelaat opgeloopen. De chauffeur en de naast hem zittende passagier waren er het ergst aan toe. Na verbonden te zij'n, zijn de slachtoffers per auto naar Losser teruggebracht. VERHOOGING VAN TARWE- EN BLOEMPRIJZEN. Akkerbouwcentrale verhoogt den prijs van tarwe op bonnen. De Akkerbouwcentrale beeft gistermor gen op de graanmarkt den prij's van, de tarwe, die tot nu toe tegen bannen a f 9.40 werd geleverd, verhoogd tot f 10. Het verschil met T. G.-tarwe bedraagt dus nog slechts f 0.50. D'e veronderstelling, dat binnenkort deze prijken gelijkgeschakeld zullen wor den en dat alle tarwe, behalve dan het verschil in de qualiteiten A, B en G, te gen één prij's zal worden geleverd, is waarschijnlijk niet zonder grond, zegt het H d b 1. De prijs voor de tarwe, die op bonnen geleverd wordt, is reeds eerder verhoogd. Het nu nog overgebleven ver schil van twee kwartjes zal op een vol genden Maandag wel verdwijnen. Vele van de bons, waarop; goedkoope tarwe verkrijgbaar was voor vlakmolenaars, werden door dezen niet afgenomen. Zij gebruiken liever de T. C.-tarwe, die zij in voorraad hebben. Dientengevolge was er een geregelde handel ontstaan in deze bonnen, die den laatsten tijd reeds f2,50 voor iedere 100 kg opbrachten. In Den Haag weet men van dezen handel af. Degenen, die om trent dit nunt inlichtingen hebben ge vraagd, hebben ten antwoord ontvangen, dat die handel is toegestaan. De aldus verkregen bonnen worden dan gebruikt, •om daarop andere tarwe te verkrijigen. Kropbloem en tarwebloem zijn gistermor gen op de inlandsche markt ook in prijs verhoogd, beide met f 0,50 per 100 kg, zoodat zij nu resp. op f 13,25 en f 16 zijn ■gekomen. EEN FRIESCHE STIER VOOR JAPAN. Men meldt aan de „Maasbode": Het mag zeker wel een zeldzaamheid heeten, dat een directeur van een Japan- scbe gouvernementsboerderij naar Neder land reist, met bet uitsluitend doel, om bier een stier te koopen. Eenige weken ge leden arriveerde de heer O'kada in ons land om de beste stieren in ©ogenschouw te nemen en de allerbeste uit te zoeken en te koopen. Met zijn Europeescben zaakwaarnemer reisde hij vijf dagen lang tientallen boer derijen in Friesland langs om tenslotte op de fokkerij „D'eynebiem" bij D'einum, van den beer A. Tb. Smeding, een stier te ont dekken, dien bij goed genoeg achtte om rtaar Japan te worden uitgevoerd. Het was „Déyne-Marnix", die, hoewel nog maar tien maanden oud, reeds tweemaal met een eersten prijs is bekroond, n.l. op de afdeelingskeuring in Marsum en de na jaarskeuring in Leeuwarden. De va dei van den stier is de beroemde „Deyne-Opti- mist'', die reeds vele malen bekroond is en kampioen werd op de laatste najaars keuring van het Friesoh Rundvee Stam boek in Leeuwarden. Mede-eigenaar van bet dier is de beer N. S. Kingmla, voor zitter van het Friescb Rundvee Stamboek te Boxum. Voor enkele duizenden guldens werd de Japansche regeering eigenaresse van den stier, die zeker zal bijdragen tot een ver dere verbetering van den Japanscben vee stapel. Sedert 1922 is dit weer de eerste maal, dat Friesoh fokvee naar Japan wordt uit gevoerd. In de jaren 1901 tot 1922 hadden dergelijke verzendingen geregeld plaats en bet is niet uitgesloten, dat deze nieuwe transactie het begin zal zijn van wederom geregelde verschepingen. Trekpaard-hengstenkeuringen Zeeland. Vorige week zijn op verschillende keu ringsplaatsen in Zeeland de voorjaars- keuringen gehouden van dekhengsten, type trekpaard. Waren er in 1935 voor de voorjaars keuring 134 hengsten aangegeven en in 1936 reeds 163, dit voorjaar was het aan tal reeds aangegroeid tot 195. Meest jon ge en in de provincie gefokte dieren. Nog slechts dertien hengsten waren van over de Belgische grens geïmporteerd, waar van slechts een gering deel bet goedkeu- ringsmerk kon verwerven, n.l. één drie jarige (van de zeven) die door de rijks commissie goed bevonden werd voor den dökdienst van de vier 4-jarigen verkreeg er één de K (keur-stamboek) en werden er twee door de rijkscommissie goed be vonden, terwijl de twee andere hengsten werden afgekeurd. Daarnaast kan geconstateerd worden, dat de vooruitgang in kwaliteit in be trekkelijk snel tempo zich voltrekt. Vooral kwam dit naar voren in bet jonge fokma- materiaal. Bijna dertig jonge hengsten konden ditmaal in het keurstamboek worden ingeschreven. Een mooi resul taat voor de Zeeuwsche fokkers. In tegenstelling met de najaarskeurin gen zijn aan de voorjaarskeuringen geen premiekeuringen verbonden. Dacht men nu dat de interesse voor de voorjaars- keuring minder was, dan is men misl Verleden herfst een aangifte van 161 dieren, dus 34 minder dan thans. En toen relatief veel meer oudere dieren dan thans. Nederland is er aan to© om zelf te voorzien in de' behoefte aan trekpaard- vaders. Zelfs zal het binnen afzienbaren tij'd kunnen voldoen aan vraag uit bet buitenland. Het gehalte der in bet keur-stamboek ingeschreven hengsten was boog. De die ren m|unten uit in type, in zwaar en cor rect beenwerk en vooral in hun gangen. (N. R. G.) Middelburg. Kamer van Koop- bandel en Fabrieken. De heer ir H. C. Gheijlsen, die Vrijdagavond gekozen werd tot voorzitter van de afd. Groot Bedrijf van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden en toen de beslissing in beraad heeft gebonden, beeft Maandag bericht de benoeming niet te kunnen aannemen, zoodat in de vacature, die ontstaan is door het bedanken van den beer M. Laer- noes, nader zal moeten worden voorzien. Voor het front van den troep van het derde regiment is Zaterdag in de Markiezenkazerne te Bergen op Zoom be- eedigd als reserve tweede luitenant der administratie de beer G. H. van Herwijl- nen uit Middelburg. Het koperen jubileum d e r S. D. O. A. De herdenking van het I2V2-jarig bestaan van de School voor Dienstplichtige onderofficieren admini strateurs is gisteravond besloten met een bijeenkomst in de groote zaal van het Schuttershof. Alvorens bier nader melding van te maken, deelen wij' mede, dat ook van verschillende woningen van aan de school verbonden personeel alsmede van enkele Beperkende bepalingen In zake valuta- termijntransacties opgeheven. Naar gemeld wordt, heeft de Neder- landsohe Bank aan de banken een mede- deeling verstrekt, dat bij het afsluiten van transacties op termijn in vreemde valuta's niet meer gelet behoeft te wor den op bet commercieele karakter dezer affaires. Het destijds gedane verzoek, om den handel in goud te beperken, wordt in deze mededeeling herhaald. Op 5 April 1935 deed de circulatiebank een beroep op de banken, om baar te steunen in baar strijd tegen de specula tie, die na de devaluatie van den Belgi schen franc, haar aanvallen op den gul den richtte. Daar de Nederlandscbe Bank alles wilde vermijden, dat zou kunnen zwee- men naar deviezenrestrictie, werd den banken verzocht, vrijwillig haar mede werking te verleenen. Déze bestond hier in, dat bij het afsluiten van een trans actie in termijnvaluta's één der betrok ken partijen moest kunnen bewijzen, dat de affaire in kwestie een handelstrans actie ten grondslag had. Aan dit verzoek werd door alle ban ken voldaan en sindsdien functionneer- de bij den handel in vreemde valuta's op termijn bet z.g. „gentlemen's agreement". D'e geheel gewijzigde monetaire ver houdingen sinds 26 September 1936 ma ken het niet noodig, deze restricties te handhaven en beperkende bepalingen, ten doel hebbende den gulden te bescher men, kunnen thans ingetrokken worden. De eenige uitzondering wordt gevormd door de bepalingen in zake den handel in goud. woningen 'in de omigeving van de kazerne de vlag was uitgestoken. De genoodigden, o.w. de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, werden in de Bakkerskamer ontvangen door majoor Berghuijs. In de groote zaal beeft majoor Berghuijs in bet bijzonder de auto riteiten welkom geheeten. Tot den Commissaris der Koningin zeide spr.,, dat zijn medeleven met bet garnizoen zeer op prijs wordt gesteld. Spr. betreurde het dat de burgemeester uitstedig was en ook de beide wethouders verhinderd waren. Maar speciaal heette spr. welkom den beer P. M. Tutein No'ltheniuis, houtvester te Breda, die zioh bereid verklaard bad Weder een spreekbeurt voor de school te houden. Hierna wijldde majoor Berghuijs enkele woorden aan de jubileerende school. Er is z.i. in 2% jaar, dus na de herdenking van het 10-jarig bestaan, veel veranderd ten aanzien van het militaire vraagstuk. Mpn boort niets meer van ontwapening, ieder begrijpt dat men voor de weermacht meer moet uitgeven. De school is geluk kig ontkomen aan den greep van bezui niging. Een verandering voor de school is de verlenging van den leertijd tot 7 maan den. Men bad bet verlies van een leer ling door den dood te betreuren. Spr. bracht dank aan boven hem go- plaatsten en de onder hem dienenden, die hem ter zijde stonden bij de leiding van de school. Ook bracht spr. danik aan de honder den leerlingen, die de school hebben be zocht en waarvan velen een typische ber innering aan die maanden medenamen. Spr. hoopt, dat de school zal blij'ven een bruikbaar instituut in banden der re geering en dat de leerlingen pal zullen blijven staan voor Koningin en Vader land. Hierop zette de 'band het Wilhelmus in en hebben de aanwezigen er twee cou pletten staande van gezongen. Nogmaals nam majoor Berghuijs het woord om er aan te herinneren, dat een jubileum van een der aanwezigen in stilte voorbij is gegaan. Spr. doelde op het feit, dat dr Weijl op 30 Dec. j.l. 25 jaar belast was met de verzorging der militairen van het garnizoen. Thans beeft spr vier jaar zeer aangenaam met hem samengewerkt en de officieren en onder officieren meenden dezen dag te moeten aangrijlpen om dr Weij'l te huldigen door de aanbieding van een fraaie mand bloe men. Ook aan, mevrouw Weijl bood spr. een tuil bloemen aan. Hierna verkreeg de heer Tutein Nolthe- nius het woord en wenschte eerst de school geluk met haar 121/* jarig be staan. Spr., die bet verleden jaar over de bosscben zelf heeft gehad, zeide het nu te willen hebben over de dieren en wel over die, welke nog in de bossohen van Nederland, met name in die rond Breda leven. Het zou ons te ver voeren alle bijzon derheden, die de begaafde spr. naar vo ren bracht, te vermelden, wij kunnen volstaan met ons aan te sluiten bij de Woorden van dank, die miajoor Berghuijs tot den inleider richtte. Spr. wees er daarbij op, dat vele der jongelui uit groo- tere steden komen en dus wellicht minder met het buiten-, het boschleven bekend zij'n. H'et is de winterploeg en deze ikan ook op Walcheren niet zoo van de natuur profiteeren als de zomerploeg. Hetgeen zij van den beer Tutein Noltheuius heb ben geboord, zal zeker bijdragen voor hun kennis der natuur en liefde aankweeken voor dier en plant. Spr. hoopte, dat de heer Tutein Noltheuius nog veel derge lijke voordrachten zal mogen houden. Bouwexploitatie van gron den door particulieren. Op 23 Augustus 1935 verzochten Ged. Staten aan B. en W. de vaststelling eener rege-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3