De Erfenis uit Amerika Qü&usCtderü ncetziesbf Uit de Provincie. FEUILLETON Cöith <*p, dat hat w*ri; van da grooten uit oneen bloeitijd het nageslaoht dwingt tot dankbare erkentelijk- held. Zij waxen talrijk, die bouwers van „Grooter Nederland". Zij allen dienden het vaderland met eerc, bouwden aan zijn roem en grootheid, maar van die allen verdient Goen toch de eereplaats, wijl hij eens en voor al de grondslagen legde voor ons Aziatisch rijk en daarmee voor de welvaart en de plaats onder de volken van het huidige Neder land. Groot en forsch is de figuur die voor ons oprijst indien we op de daden letten van den man. die op 42-jarigen leeftijd van de aarde scheiden moest en toen een taak had volbracht, die door haar om vang en haar beteekenis ons met verba zing vervult. Maar niet daarop alleen rust zijn faam. Een „ziener" mag men hem zelfs noemen al3 hij pleit voor ruimere deelneming van het N ederlandsche volk aan den opbouw van het Indische rijk. Kind van zijn tijd kan hij zich wel niet ten volle bevrijden uit de omklemming van den monopolie geest zijner dagen, maar hij uit toch ge dachten, die men ruim twee eeuwen later onder andere omstandigheden en in verbeterden vorm zal gaan toepassen. De waardeering, die wij hem schuldig zijn, vermindert niet, maar stijgt als we dit leven bezien in het licht van zijn tijd, want dan kunnen wij hem noemen een licht te midden van veel duisternis. Dan vmden we zelfs een verschoonend en ver zachtend woord voor handelingen, die ge meten met den maatstaf van later tijd, scherpe afkeuring zouden verdienen. Zijn optreden tegen de bewoners van de Ban- da-eilanden was hardvochtig en wreed. Maar de tijd, waarin hij leefde draagt een gansch anderen stempel dan de onze. En ook deze daad moet gezien worden in de omlijsting van zijn tijd en niet minder ook in het licht van de worsteling der Ne- deriandsche Calvinisten van die dagen in den strijd tegen Spanje. De bioei der Oost- Indische Compagnie, die in ruime mate de middelen zou moeten leveren voor de voortzetting van dien strijd tot een zege vierend einde, werd daardoor immers tot een werk Gods, dat de vaderen in gehoor zaamheid to volbrengen hadden. Van die stoere Calvinisten was Coen er één. Toegerust met al de deugden die hen sierden, maar evenmin geheel vrij van wat onze tijd in hen veroordeelt. Groot is hun eenvoud, streng zijn ze in opvattingen van zedelijkheid, forsch en doortastend in op treden, kloek en tegelijk beleidvol in den strijd, in doorzicht en rijpheid van oordeel op staatkundig gebied, in plichtsvervul ling vaak onovertroffen en vervuld met ootmoedig Godsvertrouwen. Zoo staan de besten dier stoere vaderen voor ons. En onder hen blinkt Goen als een stralende zon, ondanks de gebreken waarvan ook deze zoon van Nederland niet vrij te plei ten is. Hier in zijn geboortestad is, een goede veertig jaar geleden, een in brons gegoten beeld van dezen grooten voorzaat verre zen. In Indiö schenkt men thans aandacht aan de plaats waar zijn ontzielde lichaam aan den schoot der aarde werd toever trouwd. 9 die moet Ge ondervinden, want op de werking komt het aan, als Ge last hebt van hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijkheid, "kater" griep, 'n kou of koorts. Let daarom op nevenstaand merk, dan zijt 'p\ zeker dat Ge "AKKERTJES" inneemt, yK-X met den bijzonderen inhoud, die zoo g0ed helpt en toch geheel onschadelijk is. "AKKERTJES" geven nooit maagpijn 1 "iTirfireraffiBC (akker- AitJtËBCBJE9 CACHETS) Nederlandsch Pmduct-ReceDt van Apotheker Oumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. Dat alles ia goed. Maar het ia niet genóóg. Coen verlangt meer Van ons. Niet voor zichzelf, want er is nauwelijks een tweede te noemen die minder aan zichzelf dacht dan hij, Hij verlangt meer van ons ter wille van het rijk, dat hij hielp grondvesten. Hij vraagt dat het nage slacht zal luisteren naar de bemoedigende woorden die hij meer dan eenmaal tot de bewindhebbers in het vaderland richtte: „Siet ende considereert doch wat een goede couragie vermachl" riep hij hun toe als de macht der Engel- schen in den Archipel ge knot is en men vasten voet op Java verworven heeft. „Dispereert niet".... zoo klinkt zijn woord bij een andere gelegenheid. Wan hoop niet, ook al stuwen de golven van moeiten en zorgen tegen u op. Die woorden zijn niet aan tijd of plaats gebonden. Ze werden geuit in den aan vang der 17de eeuw. Ze gelden óók voor onzen tijd. Ze hadden betrekking op den arbeid in Indië, ze hebben gelijke betee kenis voor het moederland. Deze man spreekt tot ons eeuwen nadai hij gestorven is. Hij e i s c h t iets van ons: hij' wil, dat wij zijn voorbeeld zullen volgen in opofferingsgezindheid, in kloek heid, in zorgvuldig beraad, als het er om gaat de zaak van het vaderland en die van „Grooter Nederland" te dienen. Zoo zou hij verlangd hebben dat zijn nage dachtenis zou worden geëerd. En in die stemming herdenken wij zijn geboortedag, daarbij niet vergetend, dat het de Almachtige God is die in het leven van een volk mannen als Coen roept om Zijn wil op aarde te volbrengen. De plechtigheid in de kerk werd daar op besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus met orgelbegeleiding. Onmiddellijk daarna begaven autoritei ten en genoodigden zich naar het stand beeld van Jan Pieterszoon Coen op de Roadesteen. Eerst legde de Minister-President Dr H. Galijn een krans aan den voet van het standbeeld, daarna volgden kransen van het gemeentebestuur vau Hoorn en van een aantal organisaties. De stafmuziek der Koninklijke Marine luisterde deze plechtigheid op. LANDSTORM-OFFICIEREN. De B. V. L. groeit. Zaterdag 30 Januari werd te Middel- lurg een druk bezochte vergadering' ge houden van officieren, aangesloten bij het vrijwillig Landstormkorps „Zeeuwsch Verhand". D'c voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie de Luitenant-Ko lonel b. d. H. Bierman opende deze ver gadering en stelde aan de aanwezigen voor den nieuwen commandant de lui tenant-kolonel J. H. W. Bruins en den nieuwen secretaris dhr J. G. Eckhardl uit Goes. Hij hoopte, dat de omgang met hen even prettig zou mogen zijn als die thans met hem is. In besloten vergadering besprak de nieuwe Commandant vervolgens de mo bilisatie van het korps. Na de pauze herinnerde dhr Bierman aan het droeve jaar voor den B.V.L. dat achter ons ligt. In het eerst had hij angst gehad, dat een en ander het in stituut zeer zou schaden, maar geluk kig bleek deze vrees ongegrond te zijn De Zeeuwsche Landstormers hadden begrepen, dat fouten gemaakt door en kelingen niets afdeden aan het mooi a streven van den Landstorm. Het bewijs hiervan was te vinden in het pas uitgekomen jaarverslag. Waai er verleden jaar kon gesproken worden over 84.000 vrijwilligers, thans is dat aantal geworden tot 88.000 vrijwilligers Voorwaar een pracht resultaat gezieD hetgeen de B.V.L. in het afgeloopen jaai heeft medegemaakt. O'ok Zeeland heeft zich bij alles goec! gehouden. Er hebben rich in het afgeloopen jaar weer tal van nieuwe vrijwilligers aan gemeld, terwijl nog dagelijks nieuwe aanvragen binnenkomen. Een ander be wijs. dat de B.V.L. onder de tragische gebeurtenissen niet geleden had was het volgende: Van de vrijwilligers van de lichting 1916, die dit jaar van den dienst ont slagen zouden worden hebben ongeveei 100 pet. den wensch te kennen gegeven zich geheel vrijwillig voor nog 15 jaai te willen verbinden. Dus ook de ouderen zijn het instituut trouw gebleven. Dat stemt tot groote dankbaarheid en tot vertrouwen in de toekomst. Nu in een drietal gewesten onregel matigheden gepleegd zijn (de rechter zal voor Zeeland nog uitmaken in hoever er fraude heeft plaats gehad) heeft men van hoogerhand zeer ingrijpende maat regelen getroffen waardoor fraude in de toekomst uitgesloten is. Waren vroeger alle geiden van het gewest in handen van den secretaris-propagandist, thans geschieden alle betalingen rechtstreeks vanuit Den Haag. Het eenige geld wat de secretaris in handen krijgt is een gering bedrag voor het doen van kleine betalingen, welke in eens gedaan moeten worden. Ook wat betreft het provinciaal be stuur is een goede verbetering gekomen. Was vroeger de secretaris de man waar alles om draaide, nu is er een volledig bestuur uit alle deelen der provincie. Deze commissie heeft reeds enkele malen vergaderd en o.a. de begrooting 1937 vastgesteld. Ook werd besloten in Juni of Juli een landdag te houden voor de provincie Zeeland. Als meest geschikte plaats werd Goes genomen. Reeds heeft zich in Goes een actieve commissie gevormd, die al druk aan het werk is om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Uit de Provinciale Commissie is een algemeene Landdag-Commissie samen gesteld bestaande uit: Overste Bierman, voorzitter; J. G. Eckhardt, secretaris Overste Bruins, J. E. van den Broek en J. G. Persant Snoep, leden. Majoor Graafhuis dankte Overste Bierman voor het goede, dat hij voor den B.V.L. heeft gedaan, en hoopt, dat de nieuwe commandant met dezelfde ijver het werk zal doen als de schei dende commandant. Dhr Hamelink maakte de opmerking, dat er bij sommige schietbijeenkomsten minder goede toestanden heerschen. Hieraan zal dezen zomer hizondere aan dacht worden geschonken. Hierna sluiting. De wallen van Retranchement blijven bestaan. De aanslag op de zoo belangrijke oude omwalling van Retranchement, in het begin der zeventiende eeuw opgeworpen en grootendeels bewaard, is naar de„N. R. C." meldt, afgeslagen. Dank zij de ac tie van Prov. Zeeuwsche Archaeologi- sche Commissie en vooral van de Stich ting „Menno van Goehoorn", heeft het gemeentebestuur thans besloten, de voorgenomen afgraving, ondernomen met het oog op werkverschaffing, niet alleen niet te doen doorgaan, doch zelfs de vroeger geschonden deelen der om walling weer zooveel mogelijk in den ouden staat te brengen. Vlugge waterafvoer in Z.-Vlaanderen. De hevige vorst en felle noord-oosten wind in de vorige week heeft het wa terpeil in Zeeuwsch-Vlaanderen snel doen dalen. De verbeteringen, die reeds door de werken van het waterschap Hul ster- en Axeler Ambacht zijn tot stand gekomen, hebben ook een vlotten water afvoer naar de Schelde in de hand ge werkt, zoodat het water in de kreeken en polderleidingen reeds meer dan een 'halven meter is gezakt de laatste dagen, niettegenstaande er met het dooiweer en sneeuwval nog veel water uit België komt. Op de laaggelegen weilanden, die niet in verbinding staan met de groote af- voerleidingen, is evenwel nog niet veel van daling te bespeuren, daar de klei- bodem hier nog geheel doordrenkt is. Burgemeestersjub ileum. Zaterdag was het 40 jaar geleden, dat de heer G. J. Boogert tot burgemeester van Kerkwerve werd benoemd. Gedu rende deze 40 jaar is er geen enkele raadsvergadering: of vergadering van het dagelijksch bestuur geweest, die niet door hem werd gepresideerd. Hoewel op zijn verzoek geen feestelijk heden plaats vonden, bestaat het voor nemen hem in een eerstvolgende verga dering van den raad te huldigen. Boot gestrand. De motorbotter Breskens 29 is vanmid dag op den dijk voor Westkapelle ge strand, en lek geslagen. De bemanning slaagde er in aan den wal te komen. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot lid der commissie van toe zicht op de districts-arbeidsbeurs in hei distiict Middelburg den heer A. Rorije, wethouder der gemeente Vlissingen, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen als wethouder van genoemde gemeente door den heer P. G. Laernoes. Goes. Dammen. Gisteravond had de Goesche D'amclub een propaganda-dam- avond belegd, waaraan dhr B. Springer, ex-wereldkampioen-dammen zijn mede werking verleende. Allereerst speelde de wereldkampioen een blind-party tegen den Goeschen kampioen M. J. Jeremiasse, welke partij door dhr Springer op schitterende wij'ze werd gewonnen. I Daarna werd een aanvang gemaakt met den Simultaani-wedstrijd, waaraan 33 spelers deelnamen. Dhr Springer ver loor hiervan slechts 2 partijen, tegen de heeren M. J. Jeremiasse en F. den Har- tog, speelde 3 partijen remise tegen dhrn J. van Calmthout, K. L. Kramer en H. Steinmeijer en won de overige 28 par tyen. Een prachtig resultaat. Gisteravond hield de Geref. Jeugd- centrale in de Geref. Kerk een drukbe zochte vergadering, die ook door tal van ouders en andere belangstellenden in het jeugdwerk werd bygewoond. De vergadering bedoelde een beeld te geven van het werk in de vereenigingen. Er werden een paar inleidingen geleverd, gevolgd door bespreking, terwijl een der meisjesafdeelingen een bijdrage leverde. Ter afwisseling werden enkele muziek- en zangstukjes ten beste gegeven. Driewegen. Loop der bevolking over de maand Januari. Ingekomen: L. T. M. van Urk van Boulevard M.urat 33 XVI te Parijs. Vertrokken: Antonia Ryk naar B 51 te Heinikenszand. lerseke. Beroep gegrond ver klaard. Het bestuur van de ver een. voor Geref. Lager Onderwijs Kakel- dans te Yerseke ontving van Gedep. Sta ten bericht dat zijn beroep tegen het be sluit van B. en W. van Yerseke over art. 205 ter is gegrond verklaard, zoodat het gemeentebestuur van Yerseke verplicht is de afkoopsom volledig uit te betalen. Waarde. Maandag hield het Zieken fonds „Onderlinge Hulp" jaarverga dering. Ontvangen was f 231,15, uitgege ven f 294,45, alzoo een kwaad slot van f 63,30. In de plaats van den heer M. de Leeuw, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen wegens hoogen ouder dom, werd tot bestuurslid gekozen dhr G. W. Braam. Den scheidenden voorz., welke 17 jaar deze functie vervulde, werden woorden van dank en waardeering voor de pret tige samenwerking toegesproken, door dhr M. C. van Espen, penningmeester, en dhr A. Dek, secretaris. Medegedeeld werd dat aan 18 zieken was uitgekeerd f 263,20. In de bestuursvergadering, die op de alg. vergadering volgde, werd tot voorz. gekozen dhr A. Dek en tot secr. dhr C. W. Braam. St. Laurens. Loop der bevolking over de maand Jan. 1937. Ingekomen: J. v. d. Sande en gezin, z. b. B 105'b, uit Bres kens; M. J. te Boekhorst en gezin, com mies-verificateur ter prov. groffie, A 115 d, uit Velsen; L. Wisse, z. b., A 31 uit Middelburg. Vertrokken: A. J. Roskam, melkknecht van B 138 naar Esserden (Dl.); J. H. C. van Goozen en gezin, caféhouder van B 149 a, naar Vlissingen; W. Roskam en ge zin, melkslyiter, van B 138 naar Middel burg; Wed. W. H. de Lang-Hogenkamp, z. h., van B 53 q naar Utrecht. door An d a B a e 1 e. 59) o- Weatherley trachtte zich zoo goed mo gelijk te herstellen, want hij schaamde zich voor zyn tranen, maar zyn grootva der had wel gezien, dat er iets bijzonders was. Op diens belangstellende vraag, stot terde hy verlegen: „Dank u; mij scheelt niets, maarmaar ik schreide om datomdat vader in Amerika zoo ziek geworden is, dat grootvader er on middellijk heen moest en vanmorgen al op reis is gegaan. Ik hem hem nu juist naar het station gebracht." Innig medelijden verzachtte de strenge trekken van den landheer. In minder dan geen tijd was hy van zyn paard gespron gen en stond hij naast zyn kleinzoon. „Vertel my alles, maar, mijn jongen. Wanneer kregen jullie dat slechte bericht over vader?" „Gisteravond kwam er een telegram waarin stond, dat vader erg ziek was omdat er een ader gesprongen was. En er moest oogenblikkelyk iemand komen Mynheer Mulready kwam zelf het tele gram brengen. En vader is niet sterk en., en nu zijn wij zoo bang, dat...." Weatherley durfde het vreeselyke ver moeden niet uitspreken, dat als een don kere schim spookte in zyn hersenen, en zyn grootvader wilde liever niet door gaan op dit smartelijke onderwerp, zoo dat hy belangstellend informeerde, of ei ook nog verder nieuws was over de erfe nis vau Jabez Dauncey. „Ik geloof bet niet", zei Weatherley, „grootvader zei zelfs, dat al dat geld hem niets meer kon schelen zoolang vader zoo ziek was. Hy bad er alles voor over, als hy daarmee vaders gezondheid kon te- rugkoopen. O, ja, ik wilde u ook nog wat vragen", voegde hij er plotseling aan toe „Mogen we nog wat wachten m»t het betalen van de huur? Tante Belle had het geld daarvoor al weggelegd, maar nu heeft grootvader dat eerst gebuikt vooï zyn reis." „O, dat kan nog wel wachten tot Kerst mis! Maar wat zei je grootvader van myn voorstel om verder je opvoeding en stu die te bekostigen?" Verlegenheid kleurde Weatherley's wan- g-n donkerrood. Wat moest hy daarop zeggen? Hjj wilde er niet om liegen, maar als hy de volle waarheid zei, dan zou de landheer oogenblikkelyk begrijpen, hoe er op „Castle Farm" over hem gedacht werd. Maar die doordringende oogen tegenover hem vroegen een eerlyk ant woord en zacht zei hy: „Grootvader zei, dat ik zelf moest kiezen tusschen u en hem, maarmaar als ik u koos moest ik van hem afstand doen." Er kwam een toornige rimpel tusschen de zware wenkbrauwen van den landheer en zacht mompelde hy: Zoo'n idioot! Eu een egoïst ook, om niet meer aan het be lang van den jongen te denken. En ter wijl hy zich weer tot zyn kleinzoon richt te, vroeg hy: „En wat heb jij gekozen?" Nu moest het hooge woord er uit, en terwijl Weatherley zyn grootvader eerlyk in de oogen keek, zei hy: „Grootvader D'auncey heeft direct zyn huis voor ons opengezet, toen vader weg ging naar Amerika. Hy heeft ons alles «■gegeven, wat we noodig hadden en hy en tante Belle houden veel van ons en doen voor ons wat ze kunnen. Zou u het nu ook niet erg ondankbaar en onridderlijk vinden, als ik hem zóó vergold, wat hy voor ons gedaan heeft en vrijwillig hem de rug teekeerde?" Deze opmerking, die hy besloot met een wedervraag, getuigde opnieuw van Weatherley's buitengewone, vroegrijpe schranderheid, want hy werkte op het eergevoel van zijn adellijken grootvader en hij begreep wel, dat diens ridderlijk heid hem verbood om zijn laatste vraag niet bevestigend te beantwoorden. De landheer negeerde zijn vraag dan ook volkomen, terwijl in zijn binnenste op nieuw de strijd ontbrandde tusschen zijn oude wrok tegen de Dauncey's en zijn groote liefde voor zijn eenigst kind, do moeder van dezen jongen. Peinzend vroeg hij: „En welke reden gaf je grootvader op voor zulk een zelfzuchtig, onberedeneerd besluit?" Even wachtte Weatherley met zijn ant woord; dan zei hij beslist; „Precies weet ik het niet meer, maar hij bedoelde, dat hij niets te maken wilde hebben met iemand, die.die zich niet om vadei en moeder of om ons bekommerd had, toen we arm waren en nauwelijks had den om in onze noodzakelijkste levens behoeften te voorzien." Het viel Weatherley erg moeilijk om deze harde woorden uit te spreken, te meer omdat hij reeds zooveel vriende lijkheid had ondervonden van hem, die hij, zij het dan met de woorden van iemand anders, zoo zwaar beschuldigde. Zijn laatste worden hadden den land heer tot diep in zijn hart getroffen en hij keerde even om, schijnbaar om zijn paard aan den kant van den weg te laten gra zen. Ontroering glansde in zijn oogen en zijn lippen trilden van een vreemde, on gekende emotie. Had iemand anders het gewaagd om zooiets tegen hem te zeggen, dan zou hij waarschijnlijk in onberede neerde drift zijn uitgevaren, woedend dat men zich vermeette, om hem, den land heer in hoogst eigen persoon, zoo onbe wimpeld de waarheid te zeggen. Maar dat Blggekerki. Loop der bevolking over de maand Jan. 1937: Ingekomen: Willem Roelse, A 27, van Koudekerke; Beatrix Kramp, B 91 van Amersfoort. Vertrokken: Adriaan de Potter van B 123 naar Koudekerke; Pieternella Caljè van A 36 naar N. en St. Joosland. Aagtekerke. Dammen. De Maandag avond alhier gespeelde competitiewed strijd voor den Zeeuwschen Dambond tusschen Aagtekerke I en Kruiningen I gaf den volgenden uitslag resp. Aagteker ke I en Kruiningen I: A. WillemseM. v. d. Parel 11, L. BosselaarM. v. Niieuwenhuize 20, D. TrielierE. Westveer 20, S. Blaas—J. Krombeen 11, P. de VisserF. v. d. Sande 20, D. HugenseS. Krombeen 20, G. Jobse I. Pasman afgebr.; J. de VisserJ. Pasman 02, J. MaljaarsPh. Meijerd 02, A. ProvoostJ. v. d. Parel 0—2, Totaal Aagtekerke 10 punten, Kruiningen 8 punten. Meliskerke. Alhier hield de Chr. school- vereen. een ouderavond onder leiding van het hoofd der school dhr A. Flach, die een referaat leverde over „De tucht op School". Met practische voorbeelden en ook met aanhalingen uit de literatuur werd dit teere onderwerp toegelicht. Ver der werd het werk der leerlingen bezich tigd. Ten besluite werd een film ver toond over ons Koninklijk Huis. Het bezoek was goed. Arnemuiden. Maandagmiddag had op het oude kerkhof onder groote belang stelling de begrafenis plaats van wijlen dhr A. Joosse, in leven vanaf 1901 kerk voogd en vanaf 1916 secretaris-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Ook als oudheid kundige stond de overledene bekend. Dé kist werd door het college van kerk voogden en notabelen grafwaarts gedra gen. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, sprak allereerst Ds Dippel, con sulent, namiens den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk; daarna de president-kerk voogd, dhr C. den Hollander, namens de Kerkvoogdij. Ds Dippel eindigde. Een zoon van don overledene, dhr Joz. Joosse, dankte de beide sprekers en allen die be langstelling toonden. De afd. van den Ned. Chr. Landar- beidersbond alhier, hield haar jaarverga dering in de Chr. school onder leiding van dhr A. Janse. Het ledental bleef sta- tiounair, de penningmeester sloot zijn boekjaar met een batig saldo. Als spreker was aanwezig dhr v. Mastrigt, die een causerie hield over den economischen toestand en de daarmede verband hou dende werkloosheid. Spr. wekte de leden op, trouw te blijlven aan hun beginsel, en acht te geven op de geestelijke boosheden in de lucht, (daarmede doelende op de gevaren die ons van zekere zijde bedreigen, Enkele ververschingen werden aangeboden. Westkapelle. Loop der bevolking over de maand Januari. Ingekomen: Jofaa. Pasveer uit Middelburg. Vertrokken: Suza. Stroo naar O. en W. Souburg; J. H. Joziasse, wachtmeester bij de Kon. Marechaussee, naar Bres kens. Maandagavond vergaderde de coöp. kolenvereen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen, thans 320 leden telt. Aan geschaft werden van Maart tot 31 Deo. 1936: 407.275 kg brandstoffen en 7200 stuks turf, n.l. 215.000 kg. stukkolen, 70.000 kg noten, 82.500 kg eierkolen, 9775 kg anthraciet, 30.000 kg briketten. Uit het financieel verslag bleek, dat de in komsten bedroegen ruim f 6206 en de uit gaven ruim f6027; alzoo een saldo van f 179. Het bezit der vereen., waaronder materiaal en voorraad brandstoffen in de bergplaats, bedraagt thans ruim f 1084, Als bestuurslid werd herkozen de heer P. K. van Rooijen. Als bode en diens plaatsvervanger werden weder aange steld de heeren L. M. Minderhoud en H. Cffsouw Lz. Veere. Gistermiddag had alhier onder groote belangstelling de teraardebestel ling plaats van wijlen den heer W. de Wolf, in leven hoofd der Ghr. School. D's J. v. d. Guchte, die ook namens den kerkeraad der Geref. Kerk sprak, waar van de heer de Wolf verscheidene malen deel uitmaakte, stelde den gestorvene, die in volle zekerheid des geloofs stierf, te genover de velen, die levende dood zijin bedroefde en smeekende gezichtje tegen over hem, riep alle zachtere gevoelens in hem wakker en het was hem onmogelijk den jongen harde woorden toe te voegen. Er woedde opnieuw eeu hevige tweestrijd binnen in hem; nog steeds wilde hij niet ten volle gehoor geven aan de zachtere neigingen, die probeerden zijn hard en trotsch karakter te buigen, en hem te doen vergeten, de wrok, die telkens weer zijn hart vervulde tegenover alles, wat „Dauncey" heette. Vriendelijk zag hij neer op Weatherley, toen hij zei: Ik weet het, mijn jongen, jij hebt niet anders kunnen handelen. Graag zou ik willen, dat je me zoo gauw mogelijk laat weten, wat je vaders opinie is in deze kwestie. Jij zult toch zeker datgene kie zen, dat hij van je eischt en wat hij jou aanraden zal. Vermoedelijk zal zijn be sluit ook wel mee afhangen van het al of niet verkrijgen van de bewuste erfe nis. Je grotvader verkeert wel heel stel lig in de overtuiging, dat dat geld hem toekomt, is het niet? Ook al is dat zoo, dan zal er van die fabelachtige som wel Diet zoo heel veel meer zijn overgeble ven, want er moeten gewoonlijk schatten worden uitgegeven voor proceskosten en honoraria voor advocaten, enz. enz. Zou jij erg graag willen, dat jullie het kre gen? En wat zou je dan met al dat geld willen doen?" (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2