WIENER Middelburg Ouitsche toezeggingen. A e IflllfipPflsn Beperking van de vestigings- vrgbeid in bakkersbedrijf. Buitenland. Vergnnningsstelsel voor bet vrachtauto-vervoer? Plechtige herdenking van Jan Pieterszoon Coen. DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. 1G4 begint de bij Binnenland LET OP DEN ORANJE-BAND! Belangrijkste Nieuws 328 2340 per 14. Nieuwen- beplant aan dhr endskerke West- en 65 H.A. M. Rijk Nieuw en- groot W. Goed- roor f425. door no- Een A. Hoog- f 1451. f 1605. CHT Febr.. wind, tijdelijk weinig tiet Zui- uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes «n Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontlön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De rede, welke Adolf Hitler Zaterdag liUAlU.üllI.1110 u.: 749. De rede, welke Adolf Hitler Zaterdag in den Duitsohen Rijksdag heeft gehou den, beeft uit den aard der zaak in de pers van de verschillende landen tot breede beschouwingen aanleiding gegeven. De algemeene indruk is, dat geen nieuwe perspectieven zijn geopend, al kan dan ook met blijdschap worden geconstateerd, dat de rede een wat meer gematigd karak ter droeg, dan vroegere soortgelijke rede voeringen. Wat ons in 't bijzonder interesseert, is de verklaring, dat de Duitsche regeering België en Nederland beeft verzekerd „dat zij bereid is deze staten steeds als: onaan tastbare neutrale gebieden te erkennen en te garamdeeren en voorts, „dat D'uitsch land ten opzichte van landen, die geen koloniën van hem hebben weggenomen, ook geen koloniale aanspraken doet gel den". Eerstgenoemde verklaring heeft temeer beteekenis, nu ook van Engelschen kant meermalen is betoogd,, dat de onafhanke lijkheid en onaantastbaarheid der „lage landen" voor het Britsche Rijk een levens belang is. Wij hooren dergelijke uitspraken, waar van we de oprechtheid niet in twijfel be hoeven te trekken, met genoegen. Maar zij kunnen voor ons land toch geen aanleiding zijn om een andere poli tiek te gaan volgen dan tot nu toe gevolgd werd en nu, in vertrouwen op de goede bedoelingen van onze groote buren, niet zelf maatregelen te nemen om onze onaf hankelijkheid te handhaven. Wij mogen ons door toezeggingen als nu gedaan werden en waarvan de strek king niet in alle opzichten duidelijk is, niet in slaap laten wiegen. Vooreerst al omdat ook hier geldt, dat het niet verstandig is op „Prinsen" be trouwen te stellen. De 'belofte, dat de onzijdigheid van Bel gië zou worden gehandhaafd verhinderde in 1914 Duitschland niet om dit land aan te Vallen, omdat, zooals het heette, nood geen wet kent. Voorts ook, omdat deze toezeggingen, die dat vergete men niet alleen uit eigenbelang worden gedaan, ze ker niet zouden worden gehandhaafd, wanneer Nederland zijn weermacht ver waarloosde. En dan is er, o.a. door het „Alg. Han delsblad", terecht op gewezen, dat wij ons niet onder deeenzijdige bescherming of bevoogding van wélke mogenheid ook mogen plaatsen. „Wij moeten onze neutraliteit zelf blij ven bepalen, en kunnen niet onze bewe gingsvrijheid opgeven, om, wanneer de omstandigheden ons ter bescherming van eigen bedreigde veiligheid zouden dwin gen, tijdig aansluitingen te zoeken tegen een gevaarlijken bedreiger van welken kant ook. Of er voor Nederland aanlei ding zou kunnen zijn deel te nemen aan een regionaal West-Europeesoh veilig heidspact, op basis van wederkeerigen bij stand, is een vraag, die thans nog niet aan de orde is. Of Hitier dit nu in dit breede verband, opnieuw aan de orde wil stellen, moet worden afgewacht. Maar eenzijdige garanties zouden ons inpartijdig vaarwater kunnen dringen, hetgeen wij niet wensohen". Over de door Hitler ten opzichte van ons land afgelegde verklaringen verklarin gen, die tusschen beschaafde staten toch eigenlijk overbodig moesten zijn moeten wij ons verheugen. Maar zij mogen ons niet verhinderen vast te houden aan „denplicht tot het ontplooien, van een krachtige werkzaam'hei ter bewaring van de hoogste goederen, onder Gods voor zienig bestel en onder de leiding van het Huis van Oranje, in den loop der historie aan ons volk ge- schonk e n". WAAROM DE LANDBOUWCRISISWET TIJDELIJK WORDT TOEGEPAST. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den 'heer P o 11 e m a, in verband met het instellen van een vergunningsstelsel voor het bakkersbedrijf te Amsterdam en te Rptterdam, heeft de minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart geant woord, dat bij op grond van de hem ter kennis gekomen berichten en adviezen omtrent den toestand in de bakkerij, tot de overtuiging is gekomen, dat onverwijl de maatregelen ter beperking van de ves- tigingsvrijiheid in dit bedrijf noodzakelijk moesten worden geacht. Hoewel de minister meende de algemee ne verbindendverklaring van de voor Rot terdam of Amsterdam gesloten onderne- mersovereenkomsten in de bakkerij te moeten afwijzen, was hij daarbij wel van oordeel, dat bij de afwijzing van het ver zoek om algemeene verbindendverklaring gezien de moeilijkheden in de bakkerij, het doen van een mededeeling omtrent de mogelijkheid van andere maatregelen niet achterwege kon blijven. Hij beeft zich ter zake beraden en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat van een eventueele toepassing van de hopelijk spoedig tot stand te komen middenstands- vestigingswet op het bakkersbedrijf, een verbetering in den toestand van deze branche zou kunnen worden verwacht en heeft van dit inzicht aan belanghebbenden mededeeling gedaan. Kennisneming van de ontvangen advie zen schonk den Minister de overtuiging, dat de toestand in de bakkerij zoodanig is, dat onverwijld ingrijpen noodzakelijk is. Bovendien bestond er z.i. gegronde vrees voor een verderen, voor het bedrijf ver- derfelijken toevloed van nieuwe vestigin gen in de bakkerij, in afwachting van la ter te treffen maatregelen. Hoewel erkennende, dat de toepassing van de landbouw-crisiswet ten dezen niet zonder bezwaar was, doch anderzijds overwegende, dat bet betreffende artikel dier wet vrijheid tot de onderwerpelijke toepassing geeft, heeft hij- gemeend aan de bedoelde bezwaren geen doorslaggevende beteekenis te moeten toekennen en derhal ve zijn ambtgenoot van Landbouw en Vis- scherij verzocht, hem zijn hulp te verlee- nen voor een voorloopige afsluiting van het bakkersbedrijf te Rotterdam en Am sterdam op basis Van de landbouw-crisis wet. D'e minister wijst er daarbij op, dat deze oplossing slechts dis een zeer tijde lijke is bedoeld en dat zij alleen moet ge zien worden als een maatregel van con- servatoiren aard, die zal gelden tot het moment, waarop omtrent toepassing en maatregelen op basis van de aanhangige middenstandsvestigingswet zal zijn beslist of wel maatregelen op anderen grondslag zijn genomen. DE OORLOG IN SPANJE. Rust aan de fronten. Na de hevige gevechten in het Wes terpark aan den rand van Madrid en het succes dat de regeeringstroepen daar hebben behaald, is ook gisteren de rust aan alle fronten blijven aanhouden. Uit Malaga wordt gemeld: Het Spaan- sche koopvaardijschip Delfin werd ter hoogte van Torrox aangevallen door twee watervliegtuigen der opstandelingen welke het schip bij de Los Penas Ca- les tegenover het strand van Nerja naar de kust dreven. Even later werd de ge strande boot door een duikboot der op standelingen getorpedeerd; er zijn geen slachtoffers. Uit goede bron wordt gemold, dat de opstandelingen, die zich op een tiental km. van Malaga concentreeren, gesteund door de zeemacht, een aanval op Malaga zullen doen, dat door 40.000 republikeinen wordt verdedigd. DE DUITSCHE EISCH INZAKE KOLONIëN. Te Berlijn is een vijftal regeerings- en partijinstanties bezig met het opstellen van een uitvoerig memorandum over de koloniale behoeften van D'uitschland. Dit memorandum zal over eenige we ken aan de „betrokken" mogendheden, dit wil zeggen aan de mogendheden, die belast zijn met het mandaat over de vroegere Dhitsche koloniën, worden voorgelegd. In een tot in details uitgewerkte sta tistiek zal uiteen gezet worden, waarom Duitscbland koloniën eischt en in hoe verre de Duitsche handel en de wereld handel daarvan profiteeren zouden. HET HOOGWATER IN AMERIKA. Hoogste stand in Tennessee morgen verwacht. De dijken van den Mississippi staan, naar „Un. Press" meldt, van Cairo tot aan de Golf van Mexico onder voortdu rende controle van het leger. Het lot van een reusachtig gebied van honderd mijlen breedte en 1500 mijlen lengte waaronder vruchtbare landstre ken in de staten Missouri, Arkansas en Tennessee hangt geheel af van de sterkte der dijken. Een groot aantal arbeiders wordt ge reed gehouden in geval de dijken bezwij ken. In Cairo staat het water reeds tot den kruin van den versterkten dijk. De hoogste waterstand wordt tegen Woensdag verwacht. De geheele stad lijkt op een Middel- eeuwsc'he vesting, welke zich gereed maakt voor een wanhopigen strijd. Alle 34.000 bewoners van de stad Pa- ducah hebben de stad verlaten, nadat het w'ater reeds tot aan de toppen der lantaarnpalen was gestegen. D'e schade is niet te overzien. In Louisville bedekt een voet dikke laag modder de straten, welke weer zijn droog geloopen. Een gebied van twaalf vierkante mij len is onder quarantaine gesteld, omdat er het grootste gevaar voor het uitbre ken van epidemieën bestaat. EDEN WENSCHT DUITSCHLAND TE ZIEN DEELNEMEN AAN DE ONT WAPENINGSCONFERENTIE. In het Lagerhuis heeft minister Eden gisteren een aantal vragen van Lager huisleden betreffende de buitenlandsche politiek beantwoord. De arbeiders-afgevaardigde Hender son stelde de vraag, of, nu D'uitschland weer rechtsgelijkheid had verkregen het ontbreken daarvan was indertijd do reden van DUitschlands verlaten van de ontwapeningsconferentie van '33 de Engelsehe regeeiing van plan was DUitschland uit te noodigen in het ver volg de bijeenkomsten van het bureau der ontwapeningsconferentie bij te wo nen. Eden antwoordde hierop als volgt: „Ik ben van meening, dat het Huis wel weet, dat ons niets aangenamer zou zijn dan een terugkeer van Duitschland tot de conferentie." Verder heeft Minister Eden in het Lagerhuis verklaard, dat de Volken bondsraad besloten heeft de volgende bijeenkomst van het bureau der ontwa peningsconferentie op 6 Mei a.s. te doen houden. Duitschland en België. Op het Belgische ministerie van Bui tenlandsche Zaken wordt de rede van Hit- Ier aan een nauwkeurige studie onder worpen. Op dit departement wordt uit drukkelijk verklaard, dat de Belgische re geering geen enkele mededeeling, hetzij op directe of indirecte wijze, uit Berlijn heeft ontvangen, inzake het waarborgen door Duitschland van de Belgische neu traliteit en van de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied. Kabinet in Japan gevormd. De crisis in Japan ia geëindigd met de vorming van een kabinet-Hayashi. Het feit, dat generaal Nakamuro be last werd met de portefeuille van oorlog, zou beteekenen, dat het leger bij de vor ming van het nieuwe kabinet zijn zin heeft doorgezet. D'e nieuwe minister van buitenland sche zaken, Hiroshi Saito, was tot dus ver gezant in Washington en voordien gezant te 's Gravenhage. Van 1933 tot Februari 1934 was Saito gezant van Japan te 's Gravenhage. Saito staat bekend als een zeer be gaafd diplomaat. Korte Berichten. Nabiji Graz is op een spoorwegover gang een autobus door een trein gegre pen. Drie inzittenden van de bus zijn o'm het leven gekomen. Zestien anderen wer den ernstig gewand. Uit New York wordt gemeld: D'e voorzitter van de Amerikaansohe fede ratie van den arbeid beeft een oproep ge richt tot alle vakvereenigingen oin Duit sche goederen en producten te boycotten. Hjj! vroeg een algemeen boycot door alle Amerikaansohe burgers, zoolang Hitier voortgaat met zijn politiek van vervol ging en onderdrukking der Duitsche ar beiders en van het Joodsehe ras." De diplomatieke medewerker van de „EVening Standard" weet mede te deelen, dat de wapenfabrieken van Krupp de laatste twee weken twee dagen per week hebben stilgestaan. De oorzaak moet zijn geweest, dat de voorraden metaal waren uitgeput. Koning Gustaaf van Zweden, die naar Brussel was vertrokken voor een of ficieel bezoek aan Kotning Leopold, is te Concept-rapport van commissie-De Vries wordt samengesteld. Naar de „Telegr." vernam, heeft de centrale commissie van Advies en Bij stand voor het Verkeersfonds (commissie- De Vries) in de subcommissie de studie van het vraagstuk van het vrachtautover- voer verleden week beëindigd. Het con cept-rapport wordt nu samengesteld waar na de commissie in pleno de eindredactie moet vaststellen. Het door den Minister van Waterstaat gevraagde advies kan nu over eenige weken verwacht worden. Wij meenen te weten, zegt het blad, dat ook dit advies gaat in de richting van een vergunningsstelsel. Dit wordt dan, even als voor het personenvervoer, ingesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. Krachtens de machtiging bij de Bezui- nigingswet moet binnen twee jaren een wettelijke regeling tot stand komen. Niet onmogelijk is, dat te zijner tijd één wets ontwerp zal worden ingediend, waarbij dan voor de gedetailleerde uitvoering twee algemeene maatregelen van bestuur (K. B.) zouden komen te behooren. Naast de overheidsregeling wordt zoo veel mogelijk gestreefd naar vrijwillige samenwerking der belanghebbende ver voerstakken. Kopenhagen gebleven wegens den slech ten toestand derzee. Hij' is de gast van de Deensche koninklijke familie. De geneesheeren te Stockholm ver klaren, dat zijl thans de ergste griep epidemie meemaken sedert 1918. De zie kenhuizen zijn overvol. Het verplegings- personeel is speciaal tegen griep ingeënt. Naar schatting is 10 pet. der staatsbe ambten ziek. Overeenkomstig de Russische wet zijn de dertien ter dood veroordeelden een uur nadat hun hooger beroep was afgewezen, terechtgesteld. VERHOOGING BROODPRIJS IN HET GEHEELE LAND? Een telegram aan den Minister. D'e Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf heeft aan den minister van Landbouw en Vis- scherij het volgend telegram gezonden: „Nederlandsche vereeniging van werk gevers in bet bakkersbedrijf protesteert met klem. tegen herhaalde verlaging der bonificatie aan de maalindustrie, waar door bloemprijs sinds 26 September reeds gestegen met ruim f 1 per 100 kg; wijst op in verband hiermede urgente noodza kelijkheid, tot verhooging in het geheele land van broodprijzen, waartoe zij thans haar leden zal moeten adviseeren en acht zich in geen enkel opzicht verantwoorde lijk voor de nieuwe lasten, welke hiermede voornamelijk aan het minst draagkrach tige gedeelte der bevolking zullen worden opgelegd. Geeft eerbiedig in overweging door verlaging der heffing op tarwe en wel van den prijs van vita^tarwe deze an dere noodzakelijke broodprijsverhooging te voorkomen en adviseert Uwe Excellen tie dringend ook andere thans te zwaar op het bedrijf drukkende crisislasten op de grondstoffen zoo spoedig mogelijk te ver zachten". VERLEENING BUITENLANDSCHE CREDIETEN. Staatstoezicht in dezen bepleit. D'e heer Pollema heeft de volgende vra gen gericht tot den Minister van Finan ciën: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten in de bladen, dat blijk baar onderhandelingen gaande zijn om trent 'n Nederlandsch crediet aan Frank rijk, Waarvoor kortloopende kasbiljetten der Fransche spooiwegen bij1 een Neder landsch bankconsortium zouden worden geplaatst? 2. Is de minister niet van meening, dat de staat, voor wiens rekening en risico immers het valuta-egalisatiefonds werkt, thans nu de Nederlandsche Bank ten aan zien van het internationaal wisselverkeer vrijwel nog slechts een administratieve functie vervult, zooveel mogelijk toezicht behoort uit te oefenen op de verleening van buitenlandsche credieten? 3. Is de minister, zoo vraag 2 bevesti gend mocht worden beantwoord, niet van oordeel, dat alsdan, 'bij het uitoefenen Van dit toezicht het algemeen Nederlandsch belang en geen enkel ander den doorslag behoort te geven? 4. Kan de minister inlichtingen ver strekken, welk Nederlandsch belang bee trokken is bij de verleening van bovenbe doeld Nederlandsch crediet aan Frank rijk, zoo althans de berichten daaromtrent juist zijn? 26 Binnenland. De verhooging van tarwe- en bloem- prijzen. Vragen over credietverleening van Turkije. Het Bakkersbedrijf te Amsterdam. Buitenland. Rust aan het Spaansche front. Het hoogwater in Amerika. Duitschland en de ontwapeningsconfe- rentie. 5. Beschikt de regeering of de minister over voldoende middelen, om, in verband met de huidige tijdsomstandigheden, rechtstreeks toezicht uit te oefenen op Ne derlandsche emissies, in welken vorm ook aan 'buitenlandsche mogendheden? De brug over de oude Maas bij Dordrecht. In verband met de 'hardnekkige geruch ten, welke den l'aatsten tijd ook in de pers de ronde doen, dat de brug over de oude Maas bij Dordrecht pas in 1940 gereed zal zijn, heeft de A. N. W. B. te bevoeg- der plaatse inlichtingen ingewonnen. Aldaar werd op zeer positieve wijze meegedeeld, dat de brug in het najaar van 1938 in gebruik zal kunnen worden genomen, terwijl dan ook de Noordelijke aansluiting met het spoorwegviaduct met de opritten gereed zullen zijn. Alleen om trent de voltooiing van den nieuwen rijks weg, welke Dordrecht met de Moerdijk- brug zal verbinden, kon nog geen tijdstip genoemd worden. „Het Nationale Dagblad". In „Het Nationale Dagblad" wordt de mededeeling, dat dit orgaan na de ver kiezingen zou worden opgeheven, met de grootste stelligheid tegengesproken. INDRUKWEKKENDE HERDENKINGSREDE VAN MINISTER COLIJN. In tegenwoordigheid van vele autori teiten is gisteren te Hoorn op plechtig© wijze het feit herdacht, dat Jan Pieters^- zoon Coen 350 jaar geleden werd geboren. Voor deze herdenking had zich een eere-comité gevormd, waarin met Minis ter Golijn, tal van autoriteiten zitting had den. Na een ontvangst ten stadhuize, waar bij aan Dr Golijn een zilveren gedenkpen ning werd aangeboden, had in de Groote Kerk de plechtige herdenking plaats. Reeds vroeg waren hier tal van autori teiten, staatslieden, geleerden, militairen enz. aanwezig. Om 12 uur zette dreunend en zwaar het orgel een melodie in. Het teeken, dat de minister-president binnen komt. En allen verheffen zicli van hun zetel als' Dr Golijn, vooraf gegaan door den burgemeester van Hoorn binnentreedt Naast hem Mevrouw Golijn met een bou quet in de hand. Nadat eerst de burgemeester een ope ningswoord had gesproken, betrad Minis ter D'r Colijn bet spreekgestoelte voor het houden van een herdenkingsrede, getiteld: „D'ispereeit niet. Nadat Spr. eerst den tijd geteekend h'ad, waarin de Oost-Indische Compagnie opge richt werd, en vervolgens in forsche trek ken den loopbaan en de beteekenis van diens arbeid had geschetst, wees de heer D'eze rede is hij de N.V. W. ten Have te Amsterdam in druk verschenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1