Uit de Provincie. De herberekening van de Indische pensioenen. Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Vaste koers. r»E RADIO KENT GEEN CRISIS. Eon mlliloan luisteraars in ons land. Volgens de voorgeschreven aangifte aan de postkantoren waren op 31 De- cembe 1036 622.228 pesonen in ons land in het bezit van een radio-ontvangtoe- stei. Meer dan 1/3 gedeelte van deze toe stellen bevond zich in de drie grootste steden. Vergeleken bij den stand van 31 December 1935 is het aantal toestelbe- zitters toegenomen met 30.295 of ruim 5 procent. Het aantal aangeslotenen aan een ra diocentrale beliep op 31 December j.l. 366.887. Vergeleken bij het vorige jaar beteekent dit een toeneming met onge veer 3.4 procent. Het totaal aantal radioluisteraars op 31 December j.l. bedroeg derhalve bijna een millioen of 116 per 1000 inwoners (op 31 D'ecember 1935 112 p9r 1000 in woners). NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE NAAR ZUID-AMERIKA. Jhr. v. Karnebcek als buitengewoon ambassadeur in bijzondere zending. Naar gemeld wordt, zal Jhr Mr Dr H. A. van Karnebeek, minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, die door H. M. de Koningin is benoemd tot hoofd der han delsmissie, welke zich naar Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay zal begeven, worden voorzien van geloofsbrieven als Harer Majesteit's buitengewoon ambassa deur in bijzondere zending. Deze handelsmissie zal op 18 Februari a.s. scheep gaan. Handelsbetrekkingen NederlandZuid- Slavië. De Nederlandsche gezant te Boekarest Dr Hubrecht, tevens bij het Zuid-Slavi sche Hof geaccrediteerd, is dezer dagen in Belgrado aangekomen om met de Zuid- Slaviache regeering besprekingen te voe ren over de handelsbetrekkingen tusschen ons iand en Zuid-Slavië. Bij de uitvoering van het bestaande handelsverdrag zijn eenige kwesties gere zen, in hoofdzaak van technischen aard, in verband waarmee een der ambtenaren van hot departement var. handel, nijver heid en scheepvaart uit Den Haag naar Belgrado is vertrokken om onzen gezant van voorlichting te dienen bij de bespre king. Wanneer we kennis nemen van de politieke redevoeringen, die den laatsten tijd gehouden worden en van de politieke programs, die worden gepubliceerd, dan treft ons een merkwaardig verschijnsel. Verschillende partijen zijn bezig zich los te maken van voorheen gestelde eischen, zich te ontdoen van oude plunje. Programpunten vroeger met kracht verdedigd, worden nu losgelaten, zooals dat in de afloopende parlementaire perio de in de Volksvertegenwoordiging ook reeds meermalen gedaan werd. Wij laten nu, wat de Communisten doen, maar rusten, omdat we dat moeilijk als ernstig kunnen nemen. Als de Commu nisten beginnen met godsdienstige leu zen aart te heffen, dan zien we daarin niets anders dan een politieke manoeuvre. Maar wij denken wel aan de Soeiaal- Democraten, die bezig zijn een geweldige zwenking te maken. Het klassenstrijdbegfnsel wordt op den achtergrond gedrongen. Tegenover ons Vorstenhuis wordt een andere, meer waar- deerende houding aangenomen. Ook van de huizen van vele Sociaal-Democraten wapperde bij de pas gevierde Oranjefees ten de nationale vlag en het Wilhelmus wordt in dezen kring niet meer als con trabande beschouwd. Sprak men enkele jaren geleden van „dappere ongehoor zaamheid" en van „geen man en geen cent", thans is men zoover, dat erkend wordt, dat eenzijdige nationale ontwape ning niet mogelijk is en dat een weer macht in stand dient te worden gehouden. De Vrijzinnig-Democraten hebben mede verschillende hunner program-eischen los gelaten. Het ontwapeningsstandpunt is radicaal verlaten en in een dezer dagen te Groningen gehouden vergadering heeft de heer Oud met kracht en klem de stelling verdedigd, dat invoering van staatspensioen thans onmogelijk is, ter wijl bij voorbaat gewaarschuwd werd tegen beloften, die in de verkiezingsdagen ten opzichte van staatspensioen zullen worden gedaan. Bij de Liberalen is mede een -verande ring waar te nemen. Zelfs werd van die zijde reeds propaganda gemaakt voor de ordening van het bedrijfsleven. Nu is het waar, dat men van die zijde een eigenaardige tactiek volgt, n.l., dat men alles wat in de practijk goed blijkt te zijn als „liberaal" bestempelt en dat men zelfs speculeerend op de niet-sterke memorie van velen, minister Colijn op het liberale paard zet, maar dit alles ver andert niets aan het feit, dat ook bij de liberalen in meer dan een opzicht een zwenking is waar te nemen, Geheel anders staat het met de Anti revolutionaire partij. In het parlement hebben hare vertegen woordigers eenvoudig het A.-R. program kunnen verdedigen. Zij behoefden niets in te slikken. Zij behoefden geen beloften ongedaan te maken. Zij verkeerden niet in de moeilijkheid, dat zij moesten ver loochenen wat bij de verkiezingen was beloofd. Natuurlijk is hiermee niet bedoeld te zeggen, dat de A.-R. volksvertegenwoor digers zooveel knapper en beter waren dan velen van hunne collega's. Alleen blijkt er uit, dat de door hen beleden beginselen Juist zijn gebleken en dat de A.-R. partij verstandig deed ook al zou dit haar stemmen kunnen kosten door niet te beloven, wat zij toch niet zou kunnen geven. Dat geeft vertrouwen, ook voor de toekomst. Met ingang van 16 Februari 1937 is de rijksklerk J. Vermeulen te Heinkenszand verplaatst naar het kantoor der directe belastingen te Am sterdam. Vlissingen. Gemeenteraad. In de Vrijdagmiddag: gehouden voltallige ïaadsvergadering gaven de leden blijk van instemming met de rede van den burgemeester en met het antwoord van den heer Edelman als oudste lid van den raad. Onder de mededeelingen was die, waar uit blijkt, dat de heer G. A. van Woel- deren in plaats van wijlen den heer de Meij is benoemd tot commissaris der N.V. Waterleiding-Maatschappij „Mid den-Zeeland". Onder de over te leggen stukken was een schrijven van B. en W. van Souburg dat het niet mogelijk is aan Ged. Sta'en van Zeeland te verzoeken om den Oos telijken bermweg gesloten te verklaren voor bet verkeer met motorrijtuigen mei meer dan twee wielen, daar deze weg een voorname schakel is geworden van het wegennet in de kom Oost-Souburg. De heer van Oorschot meende, dat dan ook Souburg voor een goed onderhoud van dien weg dient te zorgen. De voorzitter zegde toe, dat B. en W de zaak nader onder bet oog zullen zien De verschillende voorstellen werder aangenomen. Ze betroffen verkoop van grond, verhuring enz. Bij de ïondvraag bracht de heer Post naar voren, dat z.i. 15 cent verlaging van de huur der woningen van de Ver- eeniging tot verbetering der Volkshuis vesting nog niet voldoende is, waarop de heer Paap zeide, dat deze woningen de goedkoopste in Vlissingen zijn. De hee- ren van Spanning- en Marijs merkten op dat het ook de minste vereenigingswo- ningen en nog wei met kamer-keukens zijn. De heer Castel vroeg naar het gunnen van het onderhoud van de politierijwie- len, waarop door den burgemeester en wethouder Rorije werd medegedeeld, dat men den vierde het werk gunde, omdat men vreesde dat men met de drie, die lager inschreven weer hetzelfde zou heb ben als met hem, die men verleden jaar tusschentijds van zijn verplichtingen moest ontslaan. Van den heer van Spanning was be richt ingekomen, dat hij vanaf heden bedankt als raadslid wegens zijn vertrek naar Hilversum. De burgemeester wees er op, dat de heer van Spanning 3 Oc tober 1930 als opvolger van den heer Berger in den Raad kwam. Hij heeft zich steeds doen kennen als een ijverig raadslid, dat krachtig voor zijn beginse len op kwam, doch nimmer heeft hij het spreker in zijn leiding moeilijk gemaakt De heer van Spanning dankte voor deze vriendelijke woorden. Goes, De afdeeling van de Ned. Chr. Reisvereeniging gaf gisteravond in het Schuttershof een propa.ganda-avond, die vrij goed was bezocht. Zoowel de voorzit ter, de heer W. L. B. J. Dekker, als de secretaris, de heer J. Pieterse, deden mededeelingen over het werk der N. G. R. V. en drongen, ook op principieele gronden aan op toetreding tot deze ver- eeniging. Nadat de Oranje(bruids)film was ver toond en de heer G. van Gelderen had gedeclameerd, werd de huwelijksfeesten te Goes op het doek gebracht. Het was wel jammer, dat deze film niet wat helderder en scherper was. Ook de bruidsfilm munt te niet door duidelijkheid uit. Met belang stelling werd echter alles gevolgd. Een dameskoortje zong ter afwisseling enkele liederen, terwijl met een Zwitser- sche natuurfilm werd besloten. Daar het programma wel wat overla den was, moest de pauze vervallen. De bestrating van de G r o o t e Markt is eindelijk goedge keurd onder voorwaarde, dat het werk publiek wordt aanbesteed op de wijze, zooals werkverschaffingsobjecten worden aanbesteed. Bestek en later de gunning moeten nog wel worden goedgekeurd, wat nog even kan duren, maar de beslissing is dan nu toch gevallen. Marktbezoekers, marktkooplieden en marktbewoners zullen dit met blijdschap vernemen. Ook beteekent het weer werk voor onze werkloozen. Goes, Damwedstrijd van den Z.D.B., gespeeld te 'Goes op 29 Jan. tusschen 'Goes II en Nieuwdorp. Uitslag F. v. d. LooA. Deurloo 11; C. Ka- relseJ. Modderkreke 02 H. Stein- meyerJ. Huissoon 11; C. v. d. Zando P. Steiketee 11; J. de JongeA. Blankenburgh 11; P. W. BliekG. Modderkreke 20; A. RomijnseM, de Kok 02; J. -Mange'P. Deurloo 20; M. KikJoh, Blankenburgh 02; Jobs. LegersteeJac. v. Liere 20; totaal-uit slag 1010, Kloellnge. De Arja-club „Groen van Prinsterer" hield gisteravond haar eerste jaarvergadering. Nadat de voorzitter in een openingswoord een kort overzicht had gegeven van de meest belangrijke gebeur tenissen op politiek gebied van het jaar 1936 en gewezen had op de werkzaamhe den, welke het jaar 1937, ook in verband met de komende Kamerverkiezingen van ons A. R. volksdeel zal vragen, werden door secretaris en penningmeesteres ver slagen uitgebracht over het eerste veree- nigingsjaar der club. Hieruit bleek, dat deze vereeniging wel ke in Januari 1936 werd opgericht met 11 leden, op 31 December 1937 17 leden telde, dat als regel één maal per maand was vergaderd, dat de belangstelling voor de vergaderingen goed was en dat er veel werk was gemaakt van de studie der A. R. beginselen. De kas sloot bij een ont vangst van f 34,80 en een uitgaaf van f 17,84 met een saldo van f 16,96. Eenige belangstellenden steunen de club als begunstiger. De aftredende bestuursleden P. Meeuw- se en Ja Wisse, werden herkozen. Dhr Mulder feliciteerde als bestuurslid der kiesvereeniging de club met haar arbeid. Door dhr Keyzer, burgemeester van Wemeldinge, werd hierna een inleiding gehouden over: „Het ontstaan en de ont wikkeling der Nederlandsche Grondwet", welke inleiding een 6-tal personen aan leiding gaf tot het stellen van verschillen de vragen, welke door den inleider werden beantwoord. Oudelande. Donderdagavond hield de varkensvereen. „Draagt elkanders Lasten" haar jaarvergadering. De vereen, ging met 5 leden vooruit, zoodat op 1 Juli j.l. 38 leden stonden ingeschreven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat was ontvangen met inbegrip vorig saldo f 1050.98, uitgaven f 150.87, goed slot dus f900.11. 't Entreegeld voor nieuwe leden werd vastgesteld op f 3. Besloten werd de varkens weer tegen vlekziekte te laten inënten op kosten van de vereen., terwijl bij sterfgeval of afma ken 90 pet. van de handelswaarde zal ver goed worden. Kruiningen. Donderdag hield de Var- kensverzekering „Helpt Elkander" haar jaarvergadering. De vergadering werd ge leid door den voorzitter, dhr A. Dekker. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat ontvangen was f365,1214. Uitgekeerd werd 80 pet. Nadeelig saldo '90.8814, wat uit het reservefonds werd uitbetaald. Afgemaakt of gestorven waren 12 varken®, waarvan vijf nog zijn verkocht voor consumptie. De vereen, bezit thans f 1069,1214 en bestaat uit 33 leden. Daar uit I-Iansweert geen enkel lid in het bestuur was vertegenwoordigd, werd thans gekozen tot commissaris dhr A. J. de Visser 'aldaar; tot keurmeester dhr J an Verhaagen in plaats van wijlen zijn vader J. Verhaagen, die de vereen, beeft helpen oprichten. De aftredende secretaris, dhr J. Blok Vermont werd bij acclamatie herkozen. Aangenomen werd de contributie van 5 op 7 cent per week en per varken te brengen en de varkens allen te doen in enten. Wemeldinge. Tengevolge van den Noordoosterstorm brak het Belgische met antraciet geladen sleepschip „Solo" voor het kanaal van zijn sleep- trein los waardoor het aan lager wal geraakte. Het werd door de sleepboot „Zeehond" opgepikt en behouden alhier binnengebracht. Vrouwenpolder. Gistermiddag werd ons dorpje bezocht door een 20-tal sta kers uit Middelburg. Hun komst betrof G. W. J. G„ alhier, twee werkwilligen op het werk te Middelburg. De stakers postten voor bovengenoemde woning en uitten dreigementen. Toen de politie met assistentie verscheen waren de stakers inmiddels vertrokken. Nw. en St. Jocsland. Donderdag hield de Kolenvereeniging Uit Voorzorg alhier de jaarvergadering. Uit de rekening over 1936 bleek, dat was ontvangen f4343.41 en uitgegeven f 4289.69, alzoo een batig saldo van f 53.72. Aangekocht zijn 175 ton eierkolen, 66 ton stukkolen, 15 ton an- thraciet, 5760 kg. bruinkool. Van den voorzitter, den heer L. Wattel, was be richt ontvangen, dat bij bedankt als be stuurslid. In zijn plaats werd als be stuurslid gekozen de heer J. Dellebeeke. De voorzitter bracht hulde en dank aan den heer Wattel, voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Als blijk van erkentelijkheid werd hij benoemd tot eere lid der vereeniging. Gapinge. Donderdagavond hield het Varkensfonds „Onderlinge Hulp" zijn goed bezochte jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secr bleek, dat het ledental der vereen, stationnair blijft en ■dat 7 maal door sterfgeval van varkens aanspraak op vergoeding werd gemaakt Uit het jaarverslag van den boekhou der bleek, dat 1936 een gunstig jaar voor de vereen, genoemd kan worden. De in- komisten bedragen ruim f 47 en de uit gaven ruim f 38, batig slot ruim f 9. De heer H. Luitwieler, aftredend, werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heeren F. van Molenbroek en F. de Bue, die zioh niet meer ver kiesbaar stelden, tot bestuurslid werden gekozen de heeren J. Louwerse Jzn. en J. A. Vos Wzn. Voor 'het jaar 1937 wer den benoemd tot boekhouder de heer L. A. Luteijin en tot bode en controleur de heer Jac. Goedbloed. Veere. Donderdagavond hield de Geref. Jongelingsvereen. „De Heere zij' onze Ba nier" haar jaarfeest. Ze mocht tevens haar 50-jarig bestaan herdenken. De voorz, W. de Kroo heette de vele aanwe zigen welkom. De secr. gaf een kort over zicht over deze 50 jaren. Het was eb en vloed geweest maar mien mag zich in een gezond vereenigingsleven verheugen. De avond droeg een gezellig karakter. Ver- verschingen ontbraken niet. Verschillende voordrachten werden geleverd. Verschil lende vereenigingen, kerkeraad en ook de burgemeester richtte een felicitatiewoord tot de vereeniging. De J. v. d. Guchte sprak een slotwoord. Zoutelande. Donderdagavond hield de Landbouwvereeniging „Zoutelande" haar jaarvergadering. Le secrde heer J. Melis, bracht ver slag uit van de werkzaamheden der ver eeniging in 1936. Het aantal leden bedraagt 88. De omzet in 1936 bedroeg: voederarlikelen 41.109 kg f2795,27; kunstmeststoffen 135.105 'kg f 5328,59; zaaizaden 1630V2 kg f 141,56, diversen 68 kg f 45,25. Uit de rekening bleek dat de vereeni- 'ging een verlies heeft geleden in het afgeloopen jaar van f 72. Lit verlies is ontstaan doordat de be middeling die de vereen, verleent bij den afzet van voederartikelen enz. meer kost, dan dat ze de vereeniging oplevert. Daarom werd besloten, aangezien de ver eeniging zoo niet verder kan gaan, van de Loöp. Eiland Walcheren te eisohen, dat aan de vereeniging de kosten, welke zij' tengevolge van de genoemde bemidde ling maakt, volledig worden vergoed. In de plaats van den heer P. Geschiere, die zich tijdens de verkiezing terugtrok, werd dhr J. Glarisse tot bestuurslid ge kozen. Le heeren C. Franse, M. Kleinepier en i'hilipse waren in deze vergadering aan wezig, welke van voorlichting dienden. Het Chr. Muziekgezelschap „Luctor et Emergo" te Zoutelande heeft tot zijn directeur benoemd met ingang van 1 Fe bruari a.s. de heer K. L. A. Broerse te Vlissingen. Le heer Broerse is reeds directeur van het muziekgezelschap te Serooskerke. Biggckerkc. Donderdagavond hield 011 der voorzitterschap van dhr G. iolder- man de vereen, voor Geref. Schoolonder wijs haar jaarvergadering. Het aftredend bestuurslid dhr J. Lek'ker werd herko- zjen. Uit het verslag van den penning meester dhr J. Lampert bleek, dat er een tekort was van f 38. In verband met de van de gemieente verkregen afkoop- waarde van het schoolgebouw werden 113 obligaties uitgeloot. Le begrooting voor 1937 werd vastgesteld op een bedrag van f 905 in ontvangst en f 1000 in uit gaaf Ten einde het komende tekort te dekken zal aan de leden der schoolver- een. een jaarlyksche bijdrage gevraagd worden. Het hoofd der school dhr A. Janse bracht verslag uit over het afge loopen schooljaar. Het leerlingental be droeg 45. Le hoop bestaat dat in de toe komst dit aantal zal stijgen. Tot aan de vacantie ging alles zij'n gewonen gang, doch toen werd spr. ernstig ziek en moes ten onderwijskrachten van elders hulp verleenen. Met dankbaarheid mocht hij gewagen dat hij' nu geheel hersteld, den arbeid in de scthool weder mag verrichten O.- en W.-Souburg. Gisteravond hield alhier de vereen. „Het Hoogeland", wel ke vereen, zich ten doel stelt stichting en instandhouding van Arbeidskoloniën, een filmavond. De film was getiteld „In de Branding", in welke film weergege ven werd de zoo nuttige arbeid der ver eeniging. Ais extra film werd nog ver toond de J. B.-film. Colijnsplaat. Een dijk val. Gister- namiddag heeft zich aan den Oud-Noord- Bevelandpolder bij de z g. Noordhoeks- nol> een idijlkval voorgedaan over een lengte van plm. 250 M„ met als grootste insoharing plm. 100 M. Hoewel deze val van betrekkelijk grooten omvang is, zal zij1 voor het waterschap geen groote fi- nancieele offers vragen. Reeds tientallen van jaren is de mogelijkheid van een dijk- val verwacht, en zijn de noodige maatre gelen getroffen door bet leggen van flinke itnlaagdijken. Indien de betrokken dijk zal wegvallen, zal slechts een H.A. dij'kput put verloren gaan. Voor het inloopen van de daarachter liggende groote kuip be- beslaat in het minst geen gevaar. Donderdagavond vergaderde de coöp. kolenvereen. onder voorzitterschap van dhr F. Dourleijn. Uit het jaarverslag van den secretaris dhr A. van Gilst bleek dat het ledental thans 400 bedraagt, het welk nog voortdurend toeneemt. De pen- ningm. dhr F. Goulooze, deelt mede dat dit jaar verkocht zijn 12000 H.L. brand stoffen. Aftredende bestuursleden werden herkozen. In de plaats van dhr J. de Looff werd gekozen dhr P. Verburg. Aan het bestuur werd wederom mach tiging verleend naar bevind van zaken te handelen wat bejreft aankoop van brand stoffen. Donderdagavond werd in de consis toriekamer der Herv Kerk een vergade ring der Ghr. Hist. Kiesvereen. gehouden, waarbij de heer J. M Krijger Jr., lid dei- Tweede Kamer der Staten-Generaal, het woord voerde. De voorz. Ds M. Bons sprak een ope ningswoord over: „Wie niet met Mij is. die is tegen Mijl". Spr. spoorde aan tot beleving der beginselen en het lezen van een Chr. dagblad, De heer Krijger toon de aan hoe straks een hevige strijd ons te wachten staat. Hij1 wees met kracht en klem op het Woord van God als richt snoer voor geloof en leven, toonde aan hoe het beginsel van de revolutie staat tegenover dat van het Evangelie. Spr behandelde enkele artikelen ui: het ontwerp-verkiezingsmanifest van do Chr. Hist. Unie. Het gaat de Chr. Hist Unie niet om de macht, maar om het be ginsel. Als d a t doorwerkt, heeft zij ze gen op haar arbeid. De Chr. Hist. Unie is niet louter be spiegelend of theoretisch, zooals men haar wel eens heeft verweten. Met tal van voorbeelden toont Spr. aan hoe practisch zij is. Zij is zich van alle gebreken bewust. Zij Volgens de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot herberekening van de Indische pensioenen heeft de mi nister dit wetsontwerp zoodanig gewij zigd, dat met behoud van het voor de oude en nieuwe pensioenen voordeelige systeem van herberekening, niemand meer in pensioen zal achteruit gaan dan volgens de thans geldende kortingswet. Voorts is -de werkingsduur der wet ter uggebracht tot 1 Jan. 1940; voor oogen moet worden gehouden, dat, wat er na dien datum ten aanzien van de herbere kening ook moge geschieden, aan de ver hooging, met name van de militaire pen sioenen van voor 1920, een blijvend ka rakter niet 'kan worden ontzegd. Le oorspronkelijk geraamde besparing van f 7,3 millioen zal hierdoor worden teruggebracht tot ongeveer 4 millioen. durft niet te zeggen dat zij' het weet en alle vraagstukken kan oplossen Zij be looft niet meer dan zij geven kan. Met stille aandacht werd deze weldoor dachte en principieele rede aangehoor l. Enkele vragen werden beantwoord. Met het zingen van het Lutherlied werd deze vergadering besloten, waarop dhi Krijger in dankgebed voorging. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig Ned. Herv. Kerk. Drietal te Franeker, J. M. van Veeri, cand. te Utrecht, Dr M. A. Beek te An loo en A. Noorman te Borculo. Beroepen te Jb raneker, J. M. van Veen cand. te Utrecht. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke-Oostkapelle, H. Ligtenberg te Lisse en P. Honkoop te Den Haag. 1 Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 Jan. 1937. Gves, vm. ds Hartjes van Vlissingen, 6 u. ds Koopmans. Wilhelminadorp, vm. cand. Zandee, av. ds Homburg. Klootinge, vm. dhr v. d. Vreede, nm. ds v. d. Hell (H. Doop). Geref. Kerken. Goes, 9.30 en 5.30 u. ds Mulder te Haam stede. Geref. Gemeenten. Goes, Donderdag, 's av. 7.30 u„ da Hon koop te 's-Gravenhage. Benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. Chr. School te Rozenburg Mej. W J. de Vries te Oudelande. IS DE BEMANNING VAN DE „JONGE JACOBUS" TOCH OMGEKOMEN? Helaas is het bericht als zou de be manning van het Nederlandsche s.s. „Jonge Jacobus" door de „Achilles" zijn gered, onjuist gebleken. Integendeel, thans wordt aangenomen, dat evenals het schip ook de opvarenden door de woedende zee zijn verzwolgen. Door een onverklaarbaar misverstand werd Donderdagavond gemeend, dat de „Achilles" nog tijdig ter plaatse had kun nen zijn om de vier en twintig menschen veilig aan boord te nemen. De „Achilles" is te Lissabon aangeko men. De kapitein seint alleen aan zijn reederij, de Kon. Ned. Stoomboot-Maat schappij te Amsterdam, dat op 27 dezer een der opvarenden, de 27-jarige Corne- lis Kuyt, uit Katwijk aan Zee, overboord was geslagen en verdronken. In het telegram werd niet gerept van het aan boord nemen van de bemanning van de „Jonge Jacobus". Later kwam een Reutertelegram mel dend: De geheele bemanning van de „Jonge Jacobus" is volgens een verklaring van den kapitein van de „Achilles" verdron ken. Het schip is gezonken. Het laatste te Lissabon opgevangen draadlooze bericht van de „Jonge Jaco bus" luidde: „Wij verlaten het schip in de booten. Wanneer wij niet veilig land bereiken, zeg dan aan onze gezinnen, dat onze laatste gedachten bij hen waren". Op het oogenblik, waarop dit draad looze bericht verzonden werd, bevond de „Jonge Jacobus" zich op een afstand van vijf mijlen van de Burlings-eilanden, waar men den geheelen nacht met in spanning van alle krachten, is bezig ge weest met het geven van signalen met toortsen, fakkels en andere lichtseinen en tevens de gansche kust heeft afge zocht. Al het zoeken bleef echter ver- geefsch. Het stoomschip „Alexis" heeft nog ge- ruimen tijd in de omgeving het water afgezocht in de hoop, iets van het schip of van de reddingsbooten te vinden. Draadloos meldde later de kapitein van de „Alexis" echter, dat hij er niet in geslaagd was eenig spoor van de schip breukelingen te ontdekken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2