Keizer en Hofprediker. „PUROL De reis van het Prinselijk Pear. EERSTE BLAD Stofzuiger- fabriek Herziening van de Grondwet. ZATERDAG 30 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51 e JAARGANG No. 102 Staten-Generaal De Scholen-concentratie. Buitenland. Belangrijkste Nieuws Ijsvermaak Binnenland Uitg,: N.V., Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad ,„De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ahonnemer-tsDrüs f2.50 per kwartaal, woekabonncmentop voor Middelburg, Goer sa Vlissingcn 10.20. Lnsee nummers 5 cent. Advertentiiin 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn 60 cent por regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen uur: Or In de afgeloopen week heeft ex-Kei zer Wilhelm in stille afzondering zijn 7östen vei jaardag gevierd. Vroeger was de verjaardag van den Keizer een nationale feestdag die met groot vreugdebetoon gepaard ging. Maar sinds 19l8 is dat veranderd. Door de politieke omstandigheden ge noodzaakt heeft de Keizer een toevlucht gezocht in Nederland. En nu leeft lig daar als een balling in het stille Doorn, waar zijn verjaardag mede in verhand met den gezondheidstoestand van den ex-monarch schier onopgemerkt pas seerde. Er is in het leven van dezen vroege- ren Keizer een sterke tragiek. Eens een vorst die mee de wereld beheersehte leeft hij nu sinds jaren als een verge ten burger, die op de politiek van zijn vioeger vaderland niet de minste in vloed heeft. Wanneer we trachten de oorzaken van dvzen diepen val na te gaan, dan den ken we als vanzelf aan den vroegeren hofprediker van Keizer Wilhelm, Adolf S t c k e r. Wat in Duitschland en wat met ex- keizer Wilhelm gebeurde is toch nie' toevallig. Er is tusschen 't vroegere optre den van den gewezen keizer en wat ziel: de laatste jaren afspeelde een aanwijs baar verband. Adolf Stöcker (18351909) nam in de ontwikkeling van de Christelijk so ciale beweging in Duitschland een voor name plaats in. Met groote volharding beeft hij gepoogd, de gedachte ingang te doen vinden dat uit de prediking van Jezus ook voor het leven van dezen tijd, bepaalde tot daden dringende eischen voortvloeien. In 1878 lichtte hij de Christelijk So ciale Arbeiderspartij op, welke partij hij later heeft uitgebreid tot een meer alge- meene Christelijk Sociale partij, welker beginselen hij tot 1896 heeft ver- d digd binnen den kring van de Con servatieve Staatspartij. Jarenlang heelt hij deel uitgemaakt van den Duitschen Rijksdag. Elen van zij;n medewerkers, de Ber- lijmsche Stadszendeling, Dr Jaque- mar, heeft hem als volgt geteekend: „Met volkomen en warmvoelend begrijb :pen nam Stöcker kennis van de recht matige oeconomische en politieke verlan gens der arbeiderskringen; de sociaal- democratische partij! echter meende hij, wegens het atheïsme en de onverschillig heid voor het eigen vaderland, die haar in zoo sterke mate kenmerken, in het belang der arbeiders zelve ten sterkste te moeten bestrijden. Dit bracht hem ar toe om een ohristelijk-sociaal program op te stellen. Met de hem eigen kracht en onver schrokkenheid was hij een man uit één stuk en destijds wellicht de eenige in Duitschland, die het durfde wagen om eenerzijds den rooden stier bij de horens te vatten, en anderzijds een positief-op- bouwende sociale en politieke actie te voeren. De groote politieke vergaderin gen, die hijl eiken Vrijdag te Berlijh hield, waren de kampplaats eener geduchte geestesworsteling, waarin twee wereldbe schouwingen de eene, der religie gram, de andere, de christelij'k-sociale met elkander streden om de ziel van het Duitsche volk. Wie Stöcker in zijn optreden heeft ge zien of gehoord, kan hem nooit meer vergeten. Hij heeft metterdaad honderd- j duizenden arbeiders aan den greep van de onder Joodsolie invloeden staande so ciaal-democratie ontrukt en voor de ge zonde sociale gedachten van het Chris- i tendom gewonnen. Hij was een goed eind op weg om de leider van de Duitsche Christelijke arbei ders te worden, toen zijn vurig door hem geliefde Keizer hem storend in den weg trad met diens: „Ik wil geen sociale pre dikanten". Stöcker is n.l. van 1874 tot 1880 hofprediker te Berlijn geweest. In laatst genoemd jaar werd hem door den Kei zer den eisch gesteld te kiezen tusschen zijn ambtelijke en zijn politieke werk zaamheden. Be Keizer moest van „sociale domi nees" niets hebben. Zeer duidelijk kwam dat uit in het telegram dat hij in 1896 naar aanlei ding Van Stöckers afscheiding van de Duitsdh-conservatieve partij aan zijto leermeester Hinzneter richtte en waarin het o.m. heette: „GhristeliJ.o-sociaal is dwaasheid en voert tot zelfoverschatting en onver draagzaamheid, beide in lijnrechten strijd Filiaal: Middelburg, Heerengr. 46, Tel. 202 (Adv.j met het Christendom. De heeren predi kanten moeten zich om de zielen van hun gemeenteleden bekommeren, maar zich buiten de politiek houden." Dit telegram was typeerend voor de mentaliteit van den keizer. Hij wilde niet weten en daarin stemt hij overeen met de nationaal-socialis-ten van thans - van predikanten die principieele eischen stellen voor het politieke en sociale leven. Mede door den invloed van den Keizer is de ontwikkeling van de Christelijk so ciale actie en van de Christelijke politiek gestuit. Met het gevolg, dat er, toen de revo lutie-stormen in Duitschland losbraken geen kracht was tot tegenweer en dat Duitsdhland eerst aan de sociaal-demo cratie en daarna aan het nationaal-so- cialisme ten prooi is gevallen. Ein zoo is het leven van den balling in Doorn als een waarschuwend teeken voor allen, die aan hen die ook het politieke en sociale leven willen binden aan Gods Woord, het zwijgen pogen op te leggen. TWEEDE KAMER. Het kiesrechtvraagstuk. Te ver doorgevoerde evenredige ver tegenwoordiging. De bedoeling is een kraentiq parlement te krijgen. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling der wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot ver andering in de Grondwet. Aan de orde is het wetsontwerp, strek kende tot aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht. De heer Lingbeek (H. G. S.) be strijdt de opvatting, dat de aanwezigheid van kleine partijen, schadelijk zou zijn voor het parlementaire stelsel. Als dit wetsontwerp wordt aangenomen is het algemeene kiesrecht nog slechts co- medie, want de groote partijen verdeelen dan onderling de stemmen der kleine par tijen. De minister wil thans een „ruimeren armslag voor een zuiverder toepassing der evenredige vertegenwoordiging. Maar de evenredigheid is thans geheel zoek. De heer De V i s s e r (C. P.) noemt den voorgestelden maatregel niet minder dan de aantasting van het evenredig kies recht, dat alle groepen van de bevolking in de gelegenheid wil stellen, haar politie ke vertegenwoordigers te kiezen. Door de aanneming van het voorstel maakt men de evenredige vertegenwoordiging tot een politieke leugen. De heer Van H o u t e n (C. D. U.) constateert, dat het de bedoeling is de ex cessieve versnippering der volksvertegen woordiging door kleine partijen te doen eindigen. Dit gaat in tegen diepe rechts beginselen. Terecht heeft de heer De Vis ser daartegen gewaarschuwd. Spr. vreest, dat hiermee de weg wordt geopend voor machtsmisbruik der groote partijen en dat de oude coalitiepolitiek er in versterke mate door zal herleven. Dit voorstel is belangenpolitiek in den slecht- sten zin van het woord. De heer G o o p s (Lib.) constateert, dat het doel van het ontwerp duidelijk is, n.l. het de kleine partijen moeilijk te maken, in het parlement vertegenwoordigd te zijn. Men heeft beweerd, dat de te ver door gevoerde evenredige vertegenwoordiging het vormen van parlementaire kabinetten onmogelijk maken Dit is echter onjuist, want nog nooit hebben de kleine partijen de vorming van een parlementaire regee ring in den weg gestaan. Het zou een arm parlement zijn, waar uit de kleine partijen waren verdwenen. Haar vertegenwoordigers zeggen dikwijls dingen, die de vertegenwoordigers der groote partijen niet kunnen zeggen. De beer Vliegen (S. D.) constateert dat in de Staatscommissie over deze zaak een unanieme beslissing is genomen, hoe wel daarin ook liberalen vertegenwoor digd waren. Daarom verbaast hem hef standpunt van den heer Coops. Men heeft de sociaal-democraten aan hun verleden herinnerd. Maar juist dit bewijst, dat een kleine partij de evenre digheid niet noodig heeft om groot te worden. D'e S. D. A. P. is onder een ge heel ander stelsel gegroeid. Het aanhangige voorstel richt zich niet tegen de kleine partijen en wil deze niet uitsluiten. Ware dit wel zoo. dan zou men op den steun der S. D. A. P. niet behoeven te rekenen. Het voorstel richt zich echter slechts tegen een te groote versnippering en dat is noodzakelijk. De heer Van den Heuvel (A. R.) betoogt, dat de voorgestelde wijziging slechts ten doel heeft, de regeering te machtigen, de evenredigheid zoo dicht mogelijk te benaderen en daartoe de mid delen te ontwerpen. Het richt zich geens zins tegen de kleine partijen. Het is geenszins onredelijk, aan de evenredigheid grenzen te stellen. De ver snippering wordt thans te sterk bevor derd. Terecht heeft de heer Vliegen er op gewezen, dat de evenredigheid nergens zoo ver gaat als hier te lande. De kleine partijen kunnen, omdat zij geen verantwoordelijkheid dragen, een mateloos felle critiek op het regeerings- beleid oefenen en den kiezers de onmoge lijkste beloften doen. Het is onjuist, dat de kleine partijen het geweten der groote partijen zijn of hun onbetaalde rekenin gen. Ook is het onjuist, wat de heer Coops zei, dat een afgevaardigde in het verband eener groote partij, niet zou kun nen zeggen wat hij op het hart had. Inderdaad zijn alle partijen eens klein geweest, maar zij zijn groot geworden onder een heel ander en veel moeilijker stelsel dan dat van thans. En de kleine partijen kunnen immers ook buiten het parlement, onder het volk zelf propa ganda maken. De heer Westerman (ex. nat. her stel) constateert, dat hij geen enkel nieuw argument heeft gehoord. Men heeft hier met een simpelen machtsgreep te doen van een meerderheid, die zich niet vol doende zedelijk en geestelijk sterk weet om zich te handhaven. De heer Joekes (V.D.) zegt, dat de meeste der hier gehouden betoogen eigen lijk niet op hun plaats waren, omdat hier geen wijziging voer ons kiesrecht aan de orde is, doch slechts een herziening van de Grondwet, die het de regeering moge lijk moet maken, het stelsel der evenre dige vertegenwoordiging te corrigeeren. Spr. acht het overigens juist, dat in de Grondwet wordt aangegeven, dat een af wijking van de volstrekte evenredige ver tegenwoordiging mogelijk is. De houding van den heer Coops acht spr. verrassend, maar nog verrassender was de verklaring van den heer Wester man, dat zijn rechtsgevoel beleedigd werd door het voorgestelde. Spr. heeft nooit ge merkt, dat het rechtsgevoel der groepen, waarmede deze afgevaardigde zich ver want voelt, beleedigd werd als niet elke overtuiging met wiskundige evenredigheid tot uiting kon komen. De heer V a n D i s (S. G. P.) herinnert aan het verzet zijner partij tegen het wets voorstel om ten minste drie zetels te eischen van de partijen, om in het Parle ment vertegenwoordigd te kunnen zijn. Thans wordt weder het grofst onrecht voorbereid tegen de kleine partijen, wien men het onmogelijk wil maken, in de Ka mer te komen. De kleine partijen hebben het al moeilijk genoeg tengevolge van de geëischte hooge waarborgsom. De regeering heeft de bedoeling het herstel der oude christelijke coalitie door dit wetsontwerp te bevorderen. De groote partijen mogen gewaarschuwd zijn, dat zij door de stem des volks te smoren, een hoog spel spelen. De Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer De Wilde, zal niet ingaan op de verschil lende beschuldigingen, die aan het adres van de regeering zijn geuit. Te weinig heeft hij gehoord, dat het er om gaat, een zoo krachtig mogelijk parle ment te krijgen. Voor we de even redige vertegenwoordiging hadden, had den we het districtenstelsel. Beide stelsels hadden hun bezwaren. Ook nu komen de stemmen in de verschillende deeien des 'lands niet voldoende tot hun recht. Spr. is in het algemeen eerder geneigd, wat klein is te beschermen dan het te onderdrukken. Ook bij de groote partijen ziet spr. niet het streven, de kleine par tijen te verdringen. Het kan echter plicht zijn, al te groote verbrokkeling te voor komen. Het standpunt, dat de evenredigheid zoo zuiver mogelijk wiskundig moet wor den toegepast, deelt spr. niet. Een kenner van ons kiesrecht als Prof. Mr Dr van den Bergh deelt het ook niet. In vele lan den bestaat de evenredige vertegenwoordi ging ook, maar niet zoover doorgevoerd als hier. De heer Lingbeek heeft het woord arm slag verkeerd geïnterpreteerd. Het betee- kent slechts, dat de regeering meer ruim te wil hebben om de evenredige vertegen woordiging op de juiste wijze toe te pas sen. Spr. wijst de beschuldiging van slink- sche methoden tot onderdrukking der kleine partijen af. Vele geestelijke leiders van ons volk, die als eenling in de Kamer zijn gekomen, zijn door hun propaganda Wij hebben dezer dagen een overzicht gegeven van het rapport der Staatscom missie benoemd om het vraagstuk van de concentratie bij het onderwijs te bestu- deeren en zoo mogelijk, daaromtrent voor stellen aan de Regeering te doen. Bij het overzicht dat wij gaven is één punt niet duidelijk in het licht gesteld. En nog wel een zeer belangrijk punt. Voorgesteld wordt n.l. om de regeling van het leerlingen-aantal niet te doen geldenvoo'rdebijzonderescho- len, welke reeds bestonden voor de L. O.-wet 1920 in werking trad. De Commissie heeft gevoeld, dat het onbillijk zou zijn en onrechtvaardig, wan neer juist die scholen, gesticht in een tijd toen dit met groote financieele op offeringen gepaard ging, van de veran derde omstandigheden de dupe zouden worden. Voor deze scholen blijft de thans bestaande wettelijke regeling gelden. in het land vrijwel tegen hun zin in de Kamer gedrongen, en ook thans behoeft de grootste invloed der kleine partijen niet te liggen in het parlement. Er is geen sprake van, dat de regee ring hier den eersten stap wil doen om af te komen van het stelsel der evenredi ge vertegenwoordiging. Juist om allen schijn daarvan te vermijden heeft zij zich beperkt tot dit voorstel. Te 5 uur wordt de vergadering geslo ten. DE STRIJD IN SPANJE. Modder rond Madrid. Uit de Spaansehe hoofdstad wordt ver nomen, dat om acht uur gisteravond op het Madrilleensche front de strijd weder is opgelaaid. Het kanongebulder bereikte een onrustbarende hevigheid. De eene ex- ploisie volgde op de andere. Ook de mitrailleurs waren zonder onderbreking in actie. Gister heerschte in verscheiden Spaan sehe oorlogszones noodweer. Meer dan 24 uur achtereen waren geweldige stortre gens neergeslagen. De loopgraven stonden onder water, stroomen en rivieren waren buiten hun oevers getreden, wegen en velden stonden blank. Militaire krijgsverrichtingen waren on mogelijk. DE POLITIEKE TOESTAND IN JAPAN Generaal Senjuro Hayashi formateur. Na de mislukking van Oegaki's for matie-pogingen heeft de keizer thans generaal Senjuro Hayashi, oud minister van oorlog, met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hayashi heeft deze opdracht inmiddels reeds aanvaard. Algemeen verwacht men, dat de oud minister door de militairen zal worden gesteund. Zijn kans van slagen is dus zeer groot. In financieele kringen gelooft men, dat Hayashi een gematigden koers zal in slaan. In parlementaire kringen wijst men er op, dat Hayashi zich in den landdag steeds voor handhaving van de constitutie heeft uitgesproken en voortdurend ge tracht heeft, de tegenstellingen tusschen leger en parlement te vereffenen. DE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA ZOO GOED ALS GEëINDIGD. Het einde van de staking der haven arbeiders en zeelieden in Amerika is nu werkelijk in het zicht. De stakingsleiders verklaarden althans, dat de arbeiders a.s. Maandag het werk zouden hervatten. De voorwaarden zijn vrijwel dezelfde als vóór het uitbreken van de staking. Het eenige verschil is, dat de werktijd nu zes uren per dag zal zijn, terwijl de werkge vers den achturigen werkdag wilden in voeren. Worden de voorwaarden algemeen goed- g keurd, dan beteekent zulks, dat alle stakende vakvereenigingen. met uitzonde ring van de havenarbeiders, een loonsver- hoo'ging hebben bereikt en dat alle vak- vereenigingen van zeelieden erkend zijn. Slachting' van Nederlandsch vee in Duisburg. De stad Duisburg heeft een speciale op dracht gekregen voor het slachten van groote hoeveelheden vee, die van Neder land naar Duitschland worden ingevoerd. Het plan beteekent een aanzienlijke ver ruiming van arbeidsgelegenheid voor Duisburg. Duizend koeien en 4000 varkens zullen wekelijks aankomen. Ongeveer 250 meer Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Zakopane vertrokken. De Tweede Kamer over het kiesrecht. Herberekening Indische pensioenen. De bemanning van de Jonge Jacobus om gekomen. Kamer van Koophandel. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Steun aan de kleine landbouwbedrijven. Buitenland. De strijd in Spanje weer hervat. De kabinetsvorming in Japan. Zeeliedenstaking in Amerika beëindigd. geeft ruwe huid verzacht - geneest arbeiders vinden hierdoor werk. 60 pet. van de geslachte koeien zullen over het industriegebied verdeeld worden, terwijl de rest naar andere streken van Duitsch land wordt verzonden. De uitvoering van deze opdracht zal ruim drie maanden in beslag nemen. Warschau verlaten dbor de griep. De griep heeft het eens zoo vroolijke leven in Warschau geheel gedesorgani seerd, vooral 's avonds geeft Warschau een doodschen aanblik. Café's, theaters en bioscopen zijn leeg. Degenen, die geen griep hebben, blijven thuis uit angst voor besmetting. De meeste scholen zijn gesloten. Ook het stadsverkeer is aangetast daar 300 van de 1300 man personeel ziek is. Vele kleine winkels zijn gesloten wijl de eige naar of een of twee bedienden ziek zijn. De autoriteiten schatten het aantal zie ken op 80.00P tot 90.000. Per dag worden 2 a 3000 nieuwe gevallen geconstateerd. Tot nu toe heeft de griep geen kwaad aardig karakter en er zijn maar weinig dooden. Echter vertoonen sommige zieken dit maal aanzienlijke ontstekingen aan ooren en nieren. Geen ontmoeiing met de Koningin te Zeil am See. Naar Zakopane vertrokken. Het A.N.P. meldt uit Krynica, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Zakopane zijn vertrokken. Na een kort verblijf aldaar, zullen zij zich naar Kra- kau begeven. De minister van arbeid en sociale zaken, Koscialkowski, heeft het Prinselijk paar te Krynica een particulier bezoek gebracht. Naar men meldt, zijn de berichten in de bladen omtrent de ontmoeting van de Koningin met het Prinselijk echtpaar te Zeil am See uit de lucht gegrepen. De details van het reisplan zijn nog niet vastgesteld, terwijl ook het verblijf van H. M. in geenerlei verband staat met de aldaar te houden sportfeesten. H. M. hoopt in Zeil am See dezelfde rust te zullen vinden, welke Zij in Igls heeft genoten. BURGEMEESTERS. Bij K.B. van 25 Jan. 1937, is met ingang van 15 Februari 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente IJsselmuiden de heer Jhr Mr M. L. Q u a r 1 e 3 van Ufford te Middelburg. De heer Quarles van Ufford is thans volontair ter secretarie te 's-Heer Arends- kerke. Met ingang van 15 Februari 1937 is benoemd tot burgemeester der gemeente Baarderadeel: Mr W. Hoekstra te Baard. Tot burgemeeester der gemeente Usquert de heer L. F. Britzei te Makkum. Tot burgemeester der gemeente Cast.ri- cum, de heer Mr C. A. H. W. B. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, geëmploy eerde bij de Amsterdamsche Bank te Am sterdam. Bij K.B. is aan W. Boudet van Dam op zijn verzoek, met ingang van 25 Jan. 1937, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Oud-Alblas. Conflict bij de „Twente" voorkomen. Beide partijen, betrokken bij het drei gend conflict bij de confectiefabriek „Twente" te Enschedé, hebben het door den rijksbemiddelaar in de Donderdag te Apeldoorn gehouden conferentie, ge dane voorstel aanvaard. Het ultimatum is ingetrokken. Notariaat. Bij Kon. besluit van 25 Januari 1937, is aan E. Suermondt op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1937 eervol ont slag verleend als notaris te Rotterdam. éf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1