GEZONDHEID NIET EERSTE BLAD WAAG UW VRIJDAG 29 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Jeugdwerkloosheid en het bedrijfsleven. Buitenland. Binnenland De Grondwetswijziging. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws 5*0 JAARGANG No, 101 Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van hot blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12,59 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goce en Vlissingcn f0.20, T-nsso nummers 5 cent. Adverlcutiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen Het weekblad „De Nederlandscho Werkgever" maakt een paar opmerkingen naar aanleiding van een circulaire van minister Siingenberg over de jeugdwerk loosheid. De eerste is over het aantal jeug dige werkloozen, dat er nu eigenlijk be staat. Men kent dat aantal zeifs niet bij benadering. Maar blijkens de laatste ge gevens van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering enz. stonden er op 1 October bij de arbeidsbeurzen over het geheele land 67.680 mannelijke en 12.853 vrouwelijke personen van 14 tot 24 jaar als werkloos geboekt, dus totaal een 80.000. Het aantal is echter stellig hooger; men neemt wel aan dat slechts ongeveer 60 pet. van deze cate gorie werkloozen zich bij de beurzen laat inschrijven. Wanneer dat zoo is, dan zou het totaal mannelijke en vrou welijke samen, nu een 133.000 bedragen. Twee jaar geleden, einde 1934, nam men aan dat er 160.000 waren. Wanneer deze ramingen juist zijn, aldus de Ned. Werkgever, is de jeugd werkloosheid dus wel gedaald. Men mag aannemen, dat ook hier de opleving die thans eindelijk schijnt in te zetten, en voor jonge en niet te kostbare krachten, nieuwe mogelijkheden opent, haar in vloed doet gelden. D'e andere opmerking van bet blarl loopt over regeenngsuemoeiing. net streven van minister Siingenberg naar het bevorderen d.er kansen voor jeugdige werkloozen, en naar centralisatie van ■het jeugdwerkloosheidswerk in de ge meenten, verdient waardeering. Maar tezelfder tijd, aldus dit blad is er een an dere tendenz, n.l. om te voorkomen of te beletten, dat oudere werkkrachten in de fabriek voor jongere moeten plaats ma ken; men denke aan de vraag welke aaa den Hoogen Raad van Arbeid werd voorgelegd, of een wettelijke regeling op dit stuk behoort te worden getroffen. Deze vraag betrof het vervangen van oude door jonge werkkrachten aan de Kwatta-fabrieken, hetgeen den arbeids organisaties aanleiding gaf, zich tot de regeering te wenden. Men denkt aan een soort van „Getals verhoudingswet" of „Sociale Machti gingswet", die aan de regeering of aai den minister het recht zou geven om re gels te stellen voor de getalsverhouding van oudere en jongere arbeiders in de fabrieken enz. De vraag rijst of zulk een sociaal ex periment, dat ingrijpt in de ervarings- en bekwaamheids-verdeeling onder bet personeel, voor de bedrijfsvoering scha delijke gevolgen zou kunnen hebben. Een industrieel als de heer H. P. Gel derman meent blijkbaar van wel en heeft ter jongste jaarvergadering van het Ver bond van Ned. Werkgevers er bij voor baat tegen gewaarschuwd. Met zulke sociale desiderata, die eeu reëel en groot maar eenzijdig sociaal be lang beoogen, moet men, wat hun eco nomische gevolgen betreft, voorzichtig zijn. Anders is er gevaar, dat de regee ring met de eene hand omgooit, wat zij met de andere aan het opbouwen is, zoo dat het totaal, en de economische basis die den socialen opbouw en handhaving daarvan materieel moet mogelijk ma ken, er niet sterker door zou worden, integendeel ondermijnd zou kunnen worden. Het betreft hier een moeilijke kwes tie. En dat niet alleen omdat liier strijd is, althans kan zijn tusschen sociale wenschen en economische belangen. Dat is voor hen die met de leiding van een bedrijf belast zijn een telkens terugkee- rende puzzle. Maar ook vanuit sociaal oogpunt ge zien is het niet gemakkelijk. Het valt toe te juichen als de jeug dige werkloozen geholpen worden, maar het resultaat is gering wanneer de oude ren daarvan de dupe worden. Voor de ambtenaren al is het ook voor hen vaak niet zonder bezwaar bestaat hier een mogelijkheid door het toekennen van vervroegd pensioen. Maar in het vrije bedrijf, waar pen sioenregelingen ontbreken of nog tot weinig ontwikkeling kwamen, zijn de Lvzwaren zeer ernstig. De beste oplossing zal wel deze zijn, dat er ook wat dit punt betreft, overleg komt en samenwerking tusschen werk gevers- en werknemersorganisaties, ter wijl de Overheid dan zoo noodig stimu- leerend kan optreden en steunen wat uit het bedrijfsleven «elf opkomt. M. Polderman Electroóechnicus Goes Erkend Philips' Service DE OORLOG IN SPANJE. Zware mist veroorzaakt staking der krijgsverrichtingen. Een dichte mist omhult weer Madrid terwijl Noordelijker hagelstormen alle krijgsverrichtingen onmogelijk maken. De straten der Spaansche hoofdstad zijn als uitgestorr en. Gisteravond zijn enkele granaten op Madrid neergekomen, maar tot een aan val is het niet gekomen. Vluchtelingen uit Madrid deelden mede, dat het aantal sterfgevallen in de hoofd stad tengevolge van vocht en koude snel toeneemt. In iedere groote ondergrondsche schuilplaats sterven dagelijks drie a vijf personen, voor het meerendeel vrouwen, kinderen en grijsaards. Duizenden huizen in vochtige, niet ver warmde kelders, wijl zij hun woningen wegens de voortdurende artillerie- en luchtbombardementen hebben moeten verlaten. D'e meeste dakloozen weigeren evenwel Madrid te verlaten. Degenen, die het be vel tot ontruiming opvolgen, worden we gens gebrek aan gesloten auto's voor het meerendeel op open vrachtauto's samen gedrongen, zoodat ze aan regen en sneeuw zijn blootgesteld. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Het water daalt. Besmettelijke ziekten breiden zich uit. Honderdduizenden bewoners van de dalen van Ohio en Mississippi hebben gisteren met vreugde geconstateerd, dat het water iets daalt. Het was een verademing na dagen van grooten angst. Vast staat, dat tot dusver 235 personen bij de overstroomingsramp om het leven zijn gekomen, doch ongetwijfeld zullen nog wel lijken van andere slachtoffers i worden aangetroffen. Het groote evacuatie-plan, waaromtrent gisteren melding werd gemaakt, is geheel uitgevoerd. Alle steden en dorpen, die in een om trek van tachtig kilometer links en rechts van de Mississippi zijn gelegen, zijn ont ruimd. De influenza en longontsteking breiden zich op tal van plaatsen verder uit en nemen allengs een epidemisch karakter aan. Het gevaar voor typhus en dysentery blijft eveneens nog steeds groot. Het is den ingenieurs gelukt, Cairo voor een algeheele verwoesting te behoe den. Niettemin zijn de dijken, welke en kele mijlen ten Noorden van de stad zijn gelegen, doorgebroken, tengevolge waar van twee dorpen volkomen zijn over stroomd. In den staat Indiana is het water weer gestegen, zoodat andermaal tien dorpen moesten worden ontruimd. Het is vrijwel onmogelijk zich een voor stelling te maken van de ontzettende ramp, waardoor de Vereenigde Staten getroffen zijn. Drie kwart van Louisville staat diep onder water en bijna de geheele bevol king, die ongeveer zoo talrijk is als die van Den Haag, is dakloos. De overheid, geholpen door het roode kruis, neemt alle mogelijke voorzorgs maatregelen. Zoo heeft men 100.000 men- schen ingeënt tegen typhus. De grootste moeilijkheid is wellicht, dat de redders de bevolking bijna niet over kunnen halen de huizen te verlaten. De bovengenoemde evacuatie zal op nieuw een half miliioen menschen dak loos maken. NIEUWE SPANNING IN PALESTINA. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Britsche hooge commissaris in Palestina dringend naar Londen is ont boden. De spanning tusschen Joden en Ara bieren te Jeruzalem neemt weer toe; de situatie schijnt weer een zelfde dreigend karakter aan te nemen als bij het uitbre ken der vijandelijkheden tusschen beide volksgroepen. Te Haifa is een centrum ontdekt van Arabische terroristen. Er hebben ver scheiden arrestaties plaats gehad. DE DUITSCHE VERDEDIGING AAN DE WEST-GRENS. Naar aanleiding van de nieuwe verde digingslinie aan de Duitsche West-grens schrijft de diplomatieke redacteur van de Manchester Guardian, dat de mili taire en politieke leiders van Duitsch- land van meening zijn, dat deze nu bij na voltooide vestinggordel met een zeer geringe troepenmacht tegen het geheele Fransche en Belgische leger kan wor den verdedigd, zoodat D'uitschland el ders over zijn voornaamste offensieve macht zal kunnen beschikken. Men is zelfs van meening, dat men in het Wes ten met gemotoriseerde afdeelingen, over een kleine uitgestrektheid aanval lend zal kunnen optreden, terwijl de voornaamste actie op een ander front wordt gevoerd. D'it alles wil niet zeggen, dat Duitsch- land zou hebben afgezien van een groo ten aanval naar het Westen, maar de bedoeling van de nieuwe verdedigingsli nie is, in de naaste toekomst, bij een op treden elders, geen hinder van den vij and aan de West-grens te hebben. Braziliaansch schip in wanhopige positie. Een telegram uit Lissabon meldde gis teravond, dat het Braziliaansche stoom schip „Santos", dat van Santos onderweg is naar Rotterdam, om hulp heeft ge seind. Het schip deelde mede, dat het stuur loos afdreef en in wanhopige positie ver keerde. Behalve de bemanning bevinden zich honderd passagiers aan boord. Zich zelf redden kan men niet. want in den woedenden orkaan zijn alle scheepsbooten weggeslagen. Sneeuwstormen in Engeland. Ook uit Eneeland wordt storm en koude gemeld. De bewoners van Zuid- Wales werden onaangenaam verrast door een sneeuwjacht, als men in jaren niet had meegemaakt. Ook in andere streken van Engeland hebben sneeuwstormen ge woed. Vinnige koude meldt men van vele punten en zij, die de weerberichten van de radio gevolgd hebben, weten, dat er naar alle waarschijnlijkheid in de komen de etmalen weinig kans op verbetering zal zijn. Integendeel voor Vrijdag en Za terdag wordt nog feller koude in het vooruitzicht gesteld. In Schotland raast de wind nu reeds meer dan 100 uur lang zonder een en kele onderbreking. Met name de vuurtoren-wachters en de bemanningen der lichtschepen beleven bange uren. Eenerzijds rust op hen de thans dubbel zware taak de scheepvaart tot gids te dienen in deze verraderlijke wateren, anderzijds moeten zij voortdu rend voor eigen veiligheid waken. Daar bij komt nog, dat alle verbindingen met de kust eenige etmalen verbroken ziin en ■de levensmiddelenvoorraden bedenkelijk slinken. De bemanning van vier licht schepen leeft thans uitsluitend van gezou ten vleesch. Ook te land veroorzaakt het noodweer veel ongerief. Korte Berichten. De koning van België heeft het ontslag van minister Vandervelde aan vaard en de benoeming van Arthur Wauters, directeur van „Le Peuple", ais diens opvolger goedgekeurd. D'e procureur-generaal der sovjet- Unie heeft tegen alle zeventien beklaag den in het politieke proces te Moskou de doodstraf geëischt. D'e storm, die reeds eenige dagen aan de kust van Portugal woedt, heeft zich ontwikkeld tot een orkaan, zooals men daar sedert zestig jaar niet heeft gekend. De straten en pleinen in de la ger gelegen wijken van Lissabon ston den een meter onder water, zoodat alle verkeer onmogelijk was. Het aantal sterfgevallen tengevolge van griep in 122 steden van Engeland is de vorige week gestegen tot 1103. In de aan deze week voorafgaande week was dit aantal 1100. Het dreinend conflict bij „Twente". De rijksbemiddelaar in het derde dis trict, Prof. Dr A. C. Josephus Jitta, heeft gistermiddag ten gemeentehuize te Apel doorn vergaderd met de partijen, betrok ken bij het dreigend conflict aan de con fectiefabriek „Twente" te Enschedé. Aan het einde der bespreking heeft de rijksbemiddelaar voorgesteld de tarieven van het strijken met 7% pet. te verhoo- gen. De partijen zijn vertrokken met de toezegging aan den rijksbemiddelaar op korten termijn een beslissing te zullen nemen. Inkomen der Kroon. Schadeloosstelling Kamerleden. Minister zonder portefeuille. De Tweede Kamer is met de behande ling van de voorstellen tot herziening van de Grondwet reeds flink gevorderd. Nadat eerst de algemeens beschouwin gen teneinde waren gebracht, zijn giste ren reeds verschillende artikelen afge handeld. Het inkomen van de Koningin de inkomsten uit het Kroondomein niet meegerekend is gebracht van 1.200.000 op 1.000.000 gulden. Een eventueele Koningin-weduwe zal in stede van drie ton twee ton ontvangen. Hetzelfde bedrag zal aan den weduwnaar der overleden 'Koningin worden uitge keerd. Een eventueele Prins van Oranje blijft ongehuwd twee ton, gehuwd vier ton ontvangen, maar de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, zal de vier ton welke haar tot dus ver eveneens na het voltrekken van een huwelijk waren toebedacht, tot twee ton zien verminderen; het oude bedrag wordt gehalveerd; de andere helft valt den Prinsgemaal toe. De schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer is verlaagd van f 5000 op f 4500. Het maximum-pensioen van f 3000 op f2800. De mogelijkheid is verder opengesteld, dat deze bedragen bij gewone wet kunnen worden gewijzigd. Verder is het mogelijk gemaakt, dat ministers zonder portefeuille in een Ka binet kunnen worden opgenomen, b.v. in tijden vp.n oorlogsdreiging als verbreeding van het Kabinet gewenscht kan zijn. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0 75 per flacon. Gestrand schip afgekeurd. De onlangs bij Vlissingen gestrande Deensche schoener „Fuglen'', welke later na veel moeite is vlotgebracht en naar Terneuzen gesleept om de restantlading te lossen, is thans in het dok onderzocht. Uit een expertise is gebleken, dat de her- stelkosten te hoog waren naar verhouding van de waarde, zoodat het schip werd af gekeurd. De reederij heeft het vaartuig inmiddels voor de som van 30.000 Belg. Frs. verkocht. Einde der Concertvereeniging te Middelburg? De Concertvereen. te Middelburg, die zdöh tot taak heeft gesteld het doen plaats hebben van goede solistenconcerten in het winterseizoen lijdt financieel zeer door het bedanken van vele leden. Bij het tweede concert in dit seizoen, op Woensdagavond heeft de voorzitter, dr C. F. Koch, medegedeeld, dat het be stuur zal moeten besluiten de organisatie op te heffen, als niet een belangrijke uit breiding van het ledental plaats heeft. Nu reeds is het bestuur verplicht voor het derde concert in dit seizoen op 10 Maart waarop de violist Guila Bustabo zal op treden, een extra contributie te heffen. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Het district Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van den N. C. L. B. hield gisteren zijn vijfde jaarvergadering te Terneuzen. De voorzitter, dhr J. de Putter uit Hoek sprak een kort openingswoord. Het jaarverslag van den secretaris, dhr Faas van Zaamslag gaf tevens een over zicht over de vijf jaren, dat het district bestaat. Hieruit bleek, dat de vier afdee lingen hier samen 613 leden tellen. D'hr A. Vingerling uit Goes sprak na mens het hoofdbestuur. Spr. wees op de groote verschillen in Zeeland wat spraak, kleeding enz. in sommige streken betreft. Maar allen hebben toch weer dit ge meen, dat zij een eenheid vormen. Zoo is het ook in de Chr. vakbeweging. Over alle verschil heen zijn we allen leden van on zen mooien N. G. L. B. D'hr Adr. Hamelink van Zaamslag hield een inleiding over: „De hand aan den ploeg". Een en ander werd afgewisseld door voordracht en samenspraak, terwijl ge dienstige dames voor een tractatie zorg den. Tot zelfs uit Sluis in West-Zeeuwsch- Vlaanderen waren leden opgekomen, hoe wel het weer verre v&n gunstig was. ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoot ds nachtrust en verlies van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Qebrulk tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zotg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. Binnenland. D'e Tweede Kamer over de Grondwets herziening. D'e wereld-suikerconferentie. D'e gevolgen van de strenge vorst. Buitenland. De overstrooming in Amerika. Het wa ter iets gedaald. Staking oorlogsverrichtingen in Spanje door de mist. Ged. Staten van Zeeland hebben op nieuw benoemd lot lid van de Prov. Com missie voor de bevordering van Rijkswege van de veefokkerij, dhrn M. Houterman te Biggekerke en J. B. Becu-de Hullu te Groede. Faillissementen. E. C. Cap- pon, papierhandelaar te Middelburg. Totaal passief f 10692,42, waarvan prefe rent f313,96. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. Middelburg. Leeraar gymna sium. De aanbeveling voor de benoe ming van een leeraar in het He- hreeuwsch, in de vacature, die 1 Maart ontstaat wegens het vertrek van ds A. Landstra, bestaat uit de heeren ds G. F. Nolte en ds J. W. D'ippel. Vlissingen. „Patrimoniu m". Gis teravond kwam de afdeeling Vlissingen van Patrimonium in 55ste jaarvergade ring bijeen. Jaarverslagen werden uitgebracht. De inkomsten der afdeelingskas bedroegen f 896,38, de uitgaven f 491,76, batig slot f 404,62. Het fonds „Ondersteuning aan werk- looze leden" bedraagt f 1093,23. In het af- geloopen jaar behoefde geen steun te wor den verleend. De ontvangsten van het Ziekenfonds bedroegen f 1986,28; uitgekeerd werd aan zieke leden f 175,13, goed slot f 1811,15. De bibliotheek vermeerderde met 84 nieuwe boeken tot 543 nummers. Tot voorzitter werd herkozen dhr J. de Bruijn, en als 2e voorzitter en penning meester resp. dhrn H. C. V. Sorel en C. J. Mommaas. Ter herdenking van het 55-jarig be staan der afdeeling hoopt op Maandag 15 Febr. op te treden de Bondsvoorzitter, dhr G. Smeenk te Arnhem, met het onder werp: „Met zegen bekroond". Goes. Een nieuwe zaak. "Wij ves tigen gaarne de aandacht op de adver tentie in dit nummer, waarin ter kennis van het publiek wordt gebracht, dat mor genmiddag om 2 uur in 't perceel Wijn gaardstraat 52 door den beer N. Me- lieste een zaak in fijne vleeschwaren en comestibles wordt geopend. Dit pand, waarin vroeger mej. wed. de Jonge een groente- en fruitzaak dreef, heeft een be langrijke verandering en verbouwing on dergaan. Alles is hygiënisch ingericht. Met de Hobart electrische snijmachine kunnen de klanten op hup wenken be diend worden. Nu de ingetreden vorst de kans op ijsvermaak aanmerkelijk nader heeft doen komen, verzoekt het Bestuur der Ver- eeniging „Ijsvermaak" ons er de aan dacht op te willen vestigen, dat het in de Vesten aanwezige gevogelte de eigen aardigheid heeft nog niet bevroren ge deelten van het water open te houden door heen en weer zwemmende, ijsvor- ming tegen te gaan. Het is daarom ge wenscht de voedering dezer vogels alleen bij de steenen brug te doen geschieden, waardoor de vogels uit de wakken gelokt worden en er te meer kans is, dat goede ijsbanen worden verkregen. Arnemuiden. Woensdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Wees een Zegen" haar jaarfeest met begunstigers en genoo- digden. D's Scholing sprak een welkomst woord. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend verenigingsleven. Het leden tal steeg tot 29.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1