D Herziening van de Grondwet Staten-Generaal Buitenland. De watercatastrofe in Amerika. De Grondwetswijziging. Belangrijkste Nieuws Snip ver kou den? ampo daar lucht Je van opl DONOERDAG 28 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. IftfS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. T.nsso nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Voortzetting van de alyemeene oescnouwinden. D'e Kamer heeft gisteren de algemeene besuiiuuvvingen over ue Gronuweisner- ziening' voortgezet. De neer öuüouten (A.R.) betoogt, dat de nestaanae Grondwet toepassing van nieuwe uenitneeluen nret in üen weg staat. Zeus voor invoering van „nieuwe organen^ meat art. 1.94 ruimte, in lamele tyuen moet tot generale her ziening niet worden overgegaan, tenzij genres: aan vastüeid en consolidatie dit eisciien. Zoo staat Hst thans niet. ingrij pende wijzigingen acht spr. niet nood zakelijk. öpr. ondersteunt den aandrang, door mr Goseiing gisteren uitgesproken, om ue kwestie van de delegatie van bevoegdheid onder de oogen te zien. De beer Goseang sprak van een „nuodrecüt", doch dit is ieiteiijk iets an ders. Het zai niet gemakkelijk blijken een Grondwettelijke bepaling te vinden omtrent de delegatie, die in de praetijk bevredigend werkt. Ongewijzigde handhaving van art. 7 betreffende drukpersvrijheid ver dient naar spr.'s appreciatie voorkeur. Misuruiken komen vooraf "in ééndags- blaadjes voor en daartegen helpt een ver schijningsverbod met. D'e drukpersvrijheid steunt tenslotte niet op de Grondwet, doch op de goede zeden. Laten wij die zooveel mogelijk beschermen en bevorderen, opdat mis bruik van de persvrijheid zoo min moge lijk voorkome. De heer J o e k e s (V.D1.) zet uiteen, dat de wijze van meeningsuiting onder invloed van extreme richtingen is ver- scherpt. D'e Staatscommissie kwam ook met voorstellen inzake beperking van de drukpersvrijheid, één der voornaamste politieke rechten in een land, waar gees telijke vrijheid heerscht. De strafwet waakt ervoor, dat ten deze niet te vei wordt gegaan. Spr. onderschrijft de meening van de regeering inzake een tijdelijk verbod vaD verschijning, bij rechterlijk vonnis. Inzake een Kamer voor Hedrijfs- leven sluit spr. zich bij het afwijzend betoog van den heer Albarda aan. Bij de delegatie van wetgevende macht behooren de grenzen ook in verband met de buitengewone omstandigheden niet te worden overschreden. De wetge ver zelf moet beoordeelen hoever hij in dit opzicht wil gaan. Spr. onderschrijft de meening van den heer Goseiing, dat in breede kringen be hoefte wordt gevoeld om het bedrijfs- en staatkundig leven in andere organen tot uiting te brengen. Ook de organisatie en de werking van de wetgevende macht vraagt na dere beschouwing. Zoo zouden b.v. op ver keersgebied deskundigen ingeschakeld kunnen worden in een te stichten Ver keersraad, met regelende bevoegdheid. D'e taak van den Onderwijsraad zou eveneens kunnen worden uitgebreid. De heer Coops (Lib.), die den frac tieleider vervangt, welke door ziekte ver hinderd is, zegt dat de liberalen niet af wijzend staan tegenover de orde ningsgedachte, indien zij het alge meen belang dient. Zeer gereserveerd staan zij tegenover een ordening die groepsbelangen wil veilig stellen. Van een historisch gegroeide ordenings gedachte is nog geen sprake. Historisch gegroeid is wel de vrijheids- gedachte. Spr. meent dat de crisisomstan digheden de ordeningsgedachte naar vo ren hebben gebracht. Wat de drukpersvrijheid betreft, spr.'s fractie kan zich vereenigen met het on gewijzigd handhaven van art. 7 der Grondwet. Een tijdelijk verschijningsver bod acht spr. niet te vereenigen met art. 7 van de Grondwet. De heer Z a n d t (S. D. P.) verklaart, dat de regeering o.a. ten aanzien van de drukpersvrijheid ondergedompeld is in de zelfde beginselloosheid, die haar sedert haar optreden ook op andere gebitden ge kenmerkt heeft. D'e regeering treedt onvoldoende op te gen de revolutionaire volksvertegenwoordi gers, maar verschaft zich wel eens een stok om 'haar onwelgevallige honden te slaan. Door de voorgestelde wijzigingen in het kiesrecht blijft de naam „evenredige vertegenwoordiging" weliswaar gehand haafd, maar de geest erv'an verdwijnt, met de kennelijke bedoeling de kleine partijen te benadeelen ten behoeve van de groote partijen. Grondwetsherziening op verschillende andere punten dan alleen ten aanzien van de drukpersvrijheid is wel gewenscht wat betreft de kerkelijke verhoudingen. Onze Staat staat op christelijk-protestantsch standpunt en mag niet het gevaar loopon dat de gewetensvrijheid er door Home zal worden onderdrukt. De heer De Geer (C. H.) constatoert naar aanleiding van deze grondwetsher ziening, dat de berg een muis heeft ge baard, althans wanneer men vergelijkt, welke wenschen en verwachtingen van het werk der staatscommissie waren gekoes terd. Tevoren echter had de regeering ver klaard, dat de herziening zeer partieel en beperkt zou zijn. Wat depersvrijheid betreft zal de schriftelijke en mondelinge gedachten- wisseling wel tot eenig resultaat leiden. Het zal er mee gaan als in 1887 met de toekenning van subsidie aan het bijzon der onderwijs, die men toen bij de aan hangige grondwetsherziening onmogelijk achtte. Twee jaar later kwam deze sub- sidieverleening in 1889 toch tot stand. Ook het verschijningsverbod, dat som migen thans nog in strijd met de Grond wet achten, zal op den duur zeer wei mo gelijk blijken. De instelling van nieuwe organen is thans reeds mogelijk, zonder grondwets herziening. Tegen het aanhangige voorstel inzake de toelating van revolutionaire volksvertegenwoordigers heeft spr. in zijn huidigen vorm groote ■bezwaren, waarop hij hij de behandeling der desbetreffende ontwerpen zal terug komen. Spr. oefent critiek op de passage in de memorie van antwoord, volgens welke de regeering de delegatie van be voegdheden afhankelijk wil stellen van den indruk, dien zij heeft van de noodzakelijkheid van de overdracht van bevoegdheden op een bepaald oogenblik. De ratio van de machtiging hij de land- bouw-crisiswet is verre overschreden. Dit maant tot dubbele voorzichtigheid. De heer W esterman (ex Nat. Herst.) acht de voorgestelde herziening van weinig beteekenis. Het bestaande kader van ons staatsbe stel heeft zich overleefd. De samenstelling van de Kamer deugt niet meer. D'e struc tuur onzer rechtsverhoudingen is verou derd, zooals ook uit de rede van den heer Goseiing bleek. D'eze grondwetsherziening heeft geen enkele structureele beteekenis. Men haii veel verder kunnen gaan. Aan kiesrechtwijziging, aan publiekrech telijke ordening van het bedrijfsleven, hét onderwerp van dezen tijd, is zoo goed als geen aandacht gewijd. De Raad van State blijft ongewijzigd bestaan. Na al het rumoer, dat over de persvrij heid en voorgekomen misbruiken daarvan is gemaakt, is hetgeen thans op dit gebied is gedaan, een frase, al is spr. voorstan der ervan, dat de persvrijheid terwille van de volkseenheid, aan banden wordt ge legd. De ordening, die noodzakelijk is, wordt in ons land in den weg gestaan door den vrijheidsdroom, die hier heerscht. Het zal moeite kosten het Nederland- sche volk ervan te overtuigen, dat het zoo dringende behoefte aan deze herziening had. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer L. deVisser (Comm.). Vandaag zal Minister de Wil- d e antwoorden. DE STRIJD IN SPANJE. Hernieuwde aanval op Aranjuez. Na een hevige voorbereiding van artil lerievuur zijn de opstandelingen overge gaan tot een aanval op Aranjuez. De re geeringstroepen sloegen den aanval af en gingen tot een tegenaanval over, waar door de opstandelingen zware verliezen leden. De laatsten hebben ook Ispardo ten noordwesten van de hoofdstad aangeval len. Zij wilden hier den weg naar La Co- runa bezetten. De regeeringstroepen dre ven de aanvallers met mitrailleurvuur te rug. De strijd duurde vijf uur. Ook in de richting van Jaen en Malaga oefenen de opstandelingen weer druk. Zonder twijfel wil Franco zich van de ze belangrijke steden meester maken. De regeeringstroepen verzetten zich hardnek kig tegen de aanvallen. Controleplan voer Spanje. D'e technische deskundigen te Londen van de commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog zijn thans geheel gereed gekomen met de opstelling van een plan tot controle van de Spaan- sche, Spaansch-Marokkaansche en even tueel ook de Portugeesche kusten. Volgens dit plan zullen Duitsche en Ita- liaan-sche oorlogsschepen de wateren voor het door de regeeringstroepen bezette ge bied controleeren en Fransche en Britsche oorlogsschepen de wateren voor het ge bied dat in het bezit is van de opstande lingen. Of ook de Portugeesche kust in het con trolesysteem zal worden opgenomen is nog onzeker. Tot dusver heeft Portugal iedere bewaking van zijn kusten van de hand gewezen. Zou Lissabon echter een controle van de Portugeesche landsgren zen aanvaarden, dan zou een bewaking van de Portugeesche kusten natuurlijk overbodig worden. Vele steden en dorpen zullen worden ontruimd. Het gevaar, dat de overstrooming in Amerika nog aanzienlijk grooteren om vang zal nemen, stijgt met het uur. Het departement van oorlog heeft een geweldig evacuatieplan voor de door den watersnood geteisterde staten uitgewerkt. Men heeft besloten, alle ste den en dorpen, die in een om trek van 80 K. M. links en rechts van de Mississippi zijn ge legen, te laten ontruimen. Uit deze drastische maatregelen con cludeert men, dat de bevoegde instanties van meening zijn, dat de waterramp, welke momentcel de Vereenigde Staten treft, de hevigste is, die ooit in de his torie van Amerika is voorgekomen. De evacuatie van de bedreigde gebie den aan den benedenloop van de Missis sippi zal worden doorgevoerd onder con trole van een corps pioniers van het Ame- rikaansche landleger. Men rekent er op, dat een half millioen menschen uit de bedreigde streken zullen moeten worden weggevoerd. Teneinde dit enorme werk zoo doeltreffend mogelijk uit te voeren, is een krijgsplan uitgewerkt, zooals dat tijdens oorlogen wordt toegepast. De medische autoriteiten van Louisville melden, dat de longontsteking zich aan zienlijk heeft uitgebreid. Men vreest, dat het gevaar voor be smettelijke ziekten zeer spoedig angst wekkende afmetingen zal aannemen. Van heinde en ver komen per vlieg tuig, auto of trein, geneesheeren en ver pleegsters, om een verdere uitbreiding van de epidemie te bestrijden en de totaal overspannen collega's af te lossen. Vele duizenden vluchtelingen zijn ern stig ziek, zoodat de hospitalen vol zijn met patiënten. Het Roode Kruis heeft 123 kampemen ten opgeslagen benevens 39 veldlazaretten. Uit Evansville zijn bereids 25.000 per sonen weggetrokken. In deze stad is het gebrek aan drinkwater het hevigst. MINISTER VAN DER VELDE AFGETREDEN. De moeilijkheden echter nog niet opgelost Het hoofdbestuur van de Belgische Werkliedenpartij1 heeft Van der Velde ge machtigd als minister af te treden. Hij zou den nadruk hebben gelegd op de noodzakelijkheid als partijleider in de huidige omstandigheden ook met het oog op de buitenlandsche politiek weer zijn volle vrijheid van actie te kunnen herne men. Met de vervanging van Van der Velde door een anderen sociaal-democraat blijkt de latente crisis evenwel niet opgelost te zijn. Nagenoeg alle katholieke bladen zet ten de campagne voort tegen wat zij noe men het socialistisch overwicht in het Kabinet Van Zeeland. CONFESSIONEELE SCHOLEN IN DUITSCHLAND OPGEHEVEN? Uit particuliere bron wordt aan Un. Press medegedeeld, dat de Duitsche re geering besloten heeft, een wet uit te vaardigen, waarbij in het geheele rijk de confessioneele scholen worden opgeheven en één type school wordt ingevoerd, dat zoowel voor Katholieke als voor Protes- tantsche leerlingen geldt. Het is een reeds lang gekoesterde wensch van de nazi-partij', dat het school type zal zijn een vereenigde niet-confes- sioneele school. Niettemin blijft men, ondanks alles, in Katholieke kringen hopen, dat de aange kondigde onderhandelingen tusschen de Katholieke bisschoppen en de regeering, op het laatste oogenblik de ramp voor de confessioneele school nog zullen kunnen afwenden. Korte Berichten. In het kader van het vierjarenplan neemt het Duitsche Rijk strenge maatre gelen om een zoo groot mogelijken voor raad metalen te verkrijgen. Derhalve is gelast, dat particulieren, die beschikken over ruw of half bewerkt platina, nikkel, zink en tin, zonder hierin handel te drij ven, dit vóór 15 Februari moeten inleve ren. De staking der havenarbeiders te Brussel is geëindigd. Overal zijn de werk zaamheden hervat, slechts met uitzonde ring van en'kele gevallen. Ook de staking der mijnwerkers in Henegouwen kan als geëindigd worden beschouwd. In de steengroeven van Les sen is de arbeid eveneens hervat. Amendementen en subamendementen. De heer Suring c.s. heeft, op het amendement-van den Heuvel inzake cu mulatie van pensioen van Kamerleden, een sub-amendement ingediend, waarvan de strekking is, ook een regeling bij de wet mogelijk te maken van cumulatie van een pensioen als Kamerlid en de inkom sten, genoten uit het bekleeden van een ambt of het vervullen van een betrekking en van cumulatie van zoodanig pensioen en een ambtenaarspensioen. De heer Donker c.s. heeft een amen dement ingediend op het voorstel van de regeering, dat de Kamers een wet tot wijziging van de bedragen inzake het in komen van de Kroon niet kunnen aanne men dan met de stemmen van tweederden van het aantal leden, waaruit elk der Ka mers bestaat. De voorstellers willen deze bepaling ook doen gelden bij wijziging of intrekking van zoodanige wet. 40.000 arbeiders hebben bet werk in de Ghevroletfabrieken in Michigan en In diana hervat. Ongeveer 80.000 stakers weigeren nog steeds de andere General Motors fabrieken te ontruimen. Volgens inlichtingen van sommige bladen zou het niet uitgesloten zijn, dat tot een nieuwe devaluatie van den Tsje- chiscken kroon besloten zou worden, welke 10 pet. zou bedragen. GESCHONDEN 2V2-CENTSTUKKEN ZIJN NIET MEER GELDIG. 's Rijks betaalmeester schrijft aan de N. R. Crt.: Eind November 1935 is reeds gewezen op het in vrij groot aantal voorkomen van 2V2-centstuk'ken voorzien van een in keeping. Deze stukken, als opzettelijk geschon den, hebben opgehouden wettig betaal middel te zijn en zijn dus waardeloos ge worden. Er zijn sedertdien uitgebreide en kost bare maatregelen genomen om de circu latie van deze stukken te zuiveren en er kan dan ook met voldoening van een zeer merkbare verbetering te dien opzichte worden gesproken. Toch komen nog immer verspreide exemplaren in den omloop voor. Om ook deze laatste stukken te verwijderen wordt nogmaals naar voren gebracht, dat niet alleen muntschennis een strafbaar feit is, doch dat art. 211 van het Wetboek van Strafrecht zelfs strafbaar stelt: Het op zettelijk als ongeschonden muntspecie, 1 uitgeven van muntspeciën waarvan de schennis hem, toen hij ze ontving, bekend was en deze, met het oogmerk om ze als ongeschonden uit te geven of te doen uit geven, in voorraad hebben enz. Laat dus ieder medewerken door uit drukkelijk te weigeren een dergelijk ge schonden stuk in betaling aan te nemen. UITKEERING MOBILISATIE SLACHTOFFERS. De Tweede Kamer over het vocrstel- Ter Laan. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s., houdende een nieuwe regeling in zake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de mobili satie-slachtoffers, is naar de meening van zeer vele leden, zulk een regeling niet een geschikt onderwerp voor een initia tief-voorstel. De hier bedoelde aangelegen heid bevat te veel elementen, waarover men, wil men tot een goede beslissing ko men, het oordeel der regeering moet ken nen, dan dat zij naar behooren zou kun nen worden geregeld door gebruikmaking van het parlementair initiatief, waarbij voor de regeering eerst een rol is weg gelegd, nadat het voorstel, al dan niet ge wijzigd, door de beide Kamers is aan vaard. Hoogst ongewenscht noemde een aan tal leden de wijziging, welke er toe strekt den eisch te doen vervallen, dat hij, die als mobilisaties'lachtoffer verlangt te wor den erkend, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst moet zijn af gekeurd. De eenige waarborg, dat de be trokkene bij' zijn heengaan uit den dienst invalide is geweest, zou daardoor komen te ontbreken. Niet minder bezwaar bestond bij hen tegen de voorgestelde wijziging, welke den datum, vóór welken men zich moet heb ben aangemeld om voor uitkeering in aanmerking te komen, verlegt van 1 Jan. 1925 naar 1 October 1936. De eerstge noemde datum is, naar zij meenden, reeds zeer ruim genomen. De beide andere voorgestelde wijzigin gen noemden vele leden overbodig en niet doeltreffend. Die wijzigingen beoogen de Binnenland. De Tweede Kamer over de Grondwetswij ziging. De opening van de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding, Vice-admiraal De Graaff neemt zijn be noeming tot hooge commissaris te D'antzig niet aan. Verkeersstremmingen door het winterweer Buitenland. De overstroomingsramp in Amerika. Minister Van der. Velde treedt af. Worden de confessioneele scholen in Duitschland opgeheven? Dampo in beide neusgaten en de ge neeskrachtige dampen diep inademen. Pot 50. Doos 50 ct. Bij Apotb. en Drogisten. instelling van twee commissies, de eene genoemd „commissie van uitvoering", terwijl kennelijk „commissie van advies" is bedoeld, en de andere „commissie van beroep". Verscheidene leden, die het voorstel in bescherming namen, merkten tegenover de bedenking, dat dit onderwerp zich niet voor een initiatief-voorstel zou leenen, op, dat over de wijzigingen, welke de voor stellers in de wet beoogen te brengen, herhaaldelijk met de regeering van 'ge dachten is gewisseld, doch dat die ge- dachtenwisseling niet het verhoopte suc ces heeft mogen hebben, niettegenstaande sinds het in werking treden van de be staande regeling toch duidelijk is geble ken, dat deze in de praetijk niet bevre digt. DE BENOEMING VAN VICE- ADMIRAAL J. DE GRAAFF. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken is op 25 Januari van de zijde van het Volkenbondssecretariaat ondershands medegedeeld, dat de gepensionneerde vice- admiraal de Graaff behoorde tot dege nen, die ernstig in aanmerking kwamen te worden aangezocht, de functie van hooge commissaris te Dantzig op zich te nemen. De regeering heeft geen aanleiding ge vonden om ingeval de keuze van den Vol kenbondsraad in overeenstemming met de betrokken partijen op deze vlagofficier mocht vallen, zich tegen zoodanige aan wijzing te verzetten, maar zij heeft ander zijds niets gedaan om de benoeming, het zij van bovengenoemden, hetzij van eeni- gen anderen Nederlandschen candidaat, te bevorderen. KORTING OP INDISCHE PENSIOENEN. Wat geschiedt na 1 Mei? Men weet, aldus het „A. I. D.", de be staande korting op de pensioenen der ge wezen Indische landsdienaren is als voor- loopige maatregel tot 1 Mei a.s. gehand haafd. Wat moet er daarna echter ge beuren? Ter beantwoording van deze vraag heeft het opperbestuur onder meer het advies der Indische regeering gevraagd en thans heeft op de departementen van Financiën en Oorlog terzake veel over leg plaats. Er is n.l. een nieuw ontwerp voor een pensioenregeling door den minister herwaarts gezonden, dat hierop neer komt: Niemand gaat na genoemden datum in inkomsten achteruit. Daartoe wordt deels de bestaande kor ting gehandhaafd, anderdeels een her ziene regeling toegepast. Hoofdzaak is: dat in het algemeen geheel wordt afgezien van het aan tasten der pensioenen, welke momenteel genoten worden. Op deze wijze wordt verwacht, dat de Tweede Kamer geen bezwaar zal maken tegen het accepteeren van het wetsont werp. Aan te teekenen valt, dat het nieuwe ontwerp nader op zijne mérites wordt bekeken en dat zulks op korten termijn moet geschieden. Men verwacht telegra fisch antwoord in Holland. Het thans aangeboden systeem is nog al ingewikkeld en een combinatie van methoden. Bezuiniging wordt niet meer beoogd; trouwens hierbij was al weinig sprake in het voorstel der commissie-R utgers van verleden jaar. Toen toch kwam men wel tot minder uitgaven ad 1.4 millioen, doch er was alsnog rekening te houden met kinderaftrek en bovendien had men toen op het oog, de oud-militairen, ge- pensionneerd voor 1920, in hun pen sioen gelijk te stellen met die van thans. Aangenomen wordt hier te lande, dat laatstgenoemd denkbeeld niet is losge laten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1