Ég een verdachte zwijgen Andere tijden, andere zeden. Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Moreelo en juridische gronden. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van art. 29 van het wetboek van Strafvorde ring. is het volgende ontleend: De minister is van oordeel, dat een verdachte, in een strafproces door de overheid ondervraagd, in beginsel zede lijk verplicht is volledig en naar waar heid te antwoorden. Op zichzelf houdt dit oordeel nog geenerlei beslissing in 'et "ositieve recht. Voor ons recht zou dc minister dan ook een rechtsplicht van den verdachte om de overheid vol ledig en r.aar waarheid in te lichten niet in het leven willen roepen. Omgekeerd acht hij het echter onjuist, dat in de wet bestendigd blijft de bepaling, dat de ver dachte niet tot antwoorden verplicht is. Het ontwerp verwijdert uit de wet slechts de bepalingen, welke thans, bui ten noodzaak, de vrije werking der zede lijke krachten in den mensch belemme ren. Hieraan moge worden toegevoegd, dat het ook kwalijk schijnt overeen te komen met de eischen eener behoorlijke rechts- bedeeling, in de wet uitdrukkelijk voor den verdachte de mogelijkheid vast te leggen om door middel.van zwijgen een aan het recht beantwoordende uitspraak van de rechtmatige overheid te verijde len of te trachten die te verijdelen. Een goede rechtspleging eischt, dat al len, die bij het strafproces in welke hoe danigheid ook betrokken zijn, dus zoowel de verdachte als de opgeroepen getuigen en deskundigen, aan de overheid hun volle medewerking verleenen. De laatste gedachte kan ook niet weer legd worden met een beroep op het opper vlakkig beschouwd daarmede strijdige belang van den verdachte. In den eersten volzin is duidelijk het beginsel neerge legd, dat de verhoorende rechter of amb tenaar zich van alles moet onthouden, wat de strekking heeft een verklaring te verkrijgen, waarvan niet gezegd kan worden, dat zij in vrijheid is afgelegd. Een der leden van de vaste commissie zag, blijkens het verslag, in het wetsvoor stel een symptoom van het meer en meer op den voorgrond tredende streven om de rechten van den verdachte te doen terugtreden voor „het algemeen belang". In het strafproces, aldus de minister, hetwelk een publiekrechtelijk karakter draagt, kan uiteraard niet sprake zijn van individueele rechten van den ver dachte, te vergelijken b.v. met de rechten bedoeld in het burgerlijk wetboek. Aan de processueele taak van den verdachte voor zijn deel mede te werken tot het vinden van de waarheid, kan een bevoegd heid, om op hem gestelde vragen niet te antwoorden, uiteraard nauwelijks be vorderlijk zijn. Eenige andere leden van de vaste com missie zouden een eenigszins andere mededeeling aan den verdachte willen voorstellen, naar analogie van de „cau tion", die de Engelsche rechter tot den verdachte moet richten. Tegen dezen tekst bestaat echter een soortgelijk bezwaar als tegen de bestaande voorschriften van ar tikel 29, daar ook deze begint met de mededeeling aan den verdachte, dat hij niet verplicht is te antwoorden. Een zoo danige mtadedeeling, al betreft zijl theo retisch uiteraard de juridische verplich tingen, moet noodwendig op eenvoudige verdachten, welke niet gewoon zijn tus- schen het moreele en het juridische te onderscheiden, een verkeerde suggestie uitoefenen en zou in zeer vele gevallen worden opgevat als een uitnoodiging, ja zelfs als een aansporing om te zwijgen. De minister meent zich te dezen geheel te moeten aansluiten bij andere leden van de commissie, die blijkens het verslag op dit gevaar wezen. Met ingang van 1 Febr. a.s. wordt de Rijksveldwachter E. J. van Renen ver plaatst van Heikant naar O. en W. Sou burg. Middelburg. Afdeeling Zeeland van het Ned. Genootschap tot Zedelijke verbetering der Gevangenen. Uit het jaarver slag van de afdeeling Zeeland van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen, blijkt dat in 1930 weder verschillende voorwaardelijk ver oordeelden en een voorwaardelijk in vrijL heid gestelde, door de rechterlijke macht onder toezicht van deze instelling zijn ge plaatst. Er zijin 14 voorlichtingsrappor ten over personen, die zich aan misdrijf hadden schuldig gemaakt, aan den be voegden rechter uitgebracht. In die rap porten werd meermalen tot een voor waardelijke veroordeeling geadviseerd, en in andere gevallen tot een voorwaarde lijke veroordeeling met plaatsing in een inrichting. In sommige gevallen kwam men niet tot een bepaalde conclusie. Ver schillende ontslagen gevangenen vroegen en verkregen steun van de zijde der af deeling, Op de 51ste internationale tentoon stelling van Avicultura te Den Haag, heeft de heer J. Valkier, lid der Pluim- veevereen. Middelburg en Omstr., een eer ste prijg hohaald met Rhode Island Kriel en twee eerste en een tweeden prijs met Buff Leghorns. Schore. Be heer M. Wisse, marechaus see bij de lie divisie, vroeger alhier, is benoemd tot agent van politie te Mon ster (Z.-H,). Poortvliet. Maandag werd de jaarver gadering van de leden der vereen, tot in standhouding van de School met den Bij bel gehouden. De verslagen van den sec retaris en den penningmeester wezen uit dat de vereeniging nog reden tot dank baarheid heeft. Le aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in een vacature gekozen werd dhr C. N. Krijger. Op de gebruike lijke Ouderavond zullen refereeren van het personeel dhr J. Hollebrands en van het bestuur de heeren J. v. As en P. Heü- boer. Le schiet vereen. „Nederland en Oranje" alhier hield haar jaarvergade ring Uit het verslag van den penning meester bleek, dat was ontvangen f 383,62V2, uitgegeven 376.48, batig saldo f 7.15 H De aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd in de kuil van de schietbaan een raampje van gewapend glas aan te brengen Geref. Gemeenten. Tweetal te Opbeusden, H. Ligtenberg te Lisse en W. C. Lamain te Rotterdam-Z. Prof. J. G. A n d r i e s s e n f. Na een korte ongesteldheid is te Rijs wijk overleden prof. J. G. Andriessen, die sedert 1921 hoogleeraar was in de werktuigkunde aan de Technische Hoo- geschool te Delft. Slang van gascomfoor losgeschoten. In een perceel aan de Tongerloschoefstraat te Tilburg is een Igevai van gasverstikking voorgekomen, dat den 44-jarigen V. N. v. d. P. bet leven heeft gekost. Toen de bewoners beneden kwamen, bemerkten ziji in de achterkamer, waar de vader van het gezin sliep, een sterke gas- lucht. Het bleek, dat de gasslang vau het comfoor was losgeschoten, met voor v. d. P. noodlottige gevolgen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Men heeft nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. Ernstig ongeluk bij 'een voetbalwedstrijd. In den wedstrijd Tubantia IIZ. A. G. II te Hengelo werd de keeper van laatstge noemde club L. v. d. S. zoodanig in de maagstreek getroffen, dat bij naar het algemeen ziekenhuis moest worden over gebracht. Hier werd operatief ingegre pen daar een maag- en darmscheuring was ontstaan. De toestand van het slacht offer is zeer ernstig. VEREEN. VAN DUD-LEERLINGEN DER R.L.W.S. Algcmeene jaarvergadering te Goes. Deze vereeniging hield heden te Goe,' onder voorzitterschap van den heer A. G. Zandee haar 34e alg. jaarvergade ring. In zijn openingswoord herdenkt de vooizitter het overleden lid G. M. Zan dee, te Goes, die vorigen zomer door het onweer werd gedood. Wat de toestand van den landbouw betreft, wil Spr. vóór alles een woord van dankl aarheid laten hooren voor wat we hebben. Overigens is er nog veel be nauwends, nationaal en internationaal. Er is veel strijd en nijd. In het bijzon der denkt Spr. aan de klem-landbou wers, wier nood zoo groot is, aan de vele jonge mannen, die geen toekomst zien, aan de bestrijders van den land bouwsteun en aan het gebrek aan recht vaardigheidsgevoel bij sommige kringen van ons volk. Vervolgens verwelkomt Spr. den spre ker in deze morgen-vergadering, den heer mr P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M. Uit de rekening van den penningmees ter, den heer C. Burger, bleek, dat de ontvangsten waren f 436.59, uitgaven f 125,62, batig saldo f 310,97 (vorig jaai f 237,09). D'e secretaris, de heer G. O. J. Hen- drikse deed in zijn jaarverslag mededee ling van gehouden vergaderingen. Het ledental daalde van 189 tot 187. Mede werking werd verleend aan den ontwik kelingsdag. Ook werd een en ander ver teld van de lotgevallen der school en van den voorbereidenden arbeid voor de op richting van de Z.J.L. (Zeeuwsche J eugdlandbouwleden) Dé voorzitter deelde mede, dat tusschen het bestuur dezer vereeniging, het secretariaat der Z.L.M. en den B. v G. over de Z.J.L besprekingen zijn ge voerd. Daarna was het woord aan M r P. Dieleman om hierover nadere gege vens te verstrekken. Rede Mr Dieleman. Spr. wees er op, dat elke vereeniging die levenskrachtig wil blijven, zich telkens moet regelen in haar inrichting en wer king, naar de zich steeds wisselende tij den en omstandigheden, en contact moet zoeken met het opkomend geslacht. De fakkel, die de ouderen in handen genomen hebben, moeten zij straks over geven aan jongeren, die haar verder dra gen. De avondstemming naast de morgen stemming. Beiden zijn noodig. Ouden en jongen moeten samengaan en heilzaam is ook in de besturen, die leiden oen telkens aanvullen in vacaturen met jongeren. Daartoe ia noodig, dat die geschoold zijn en zoo vroeg mogelijk ook thuis zijn in het vereenigingsleven. Dit noodzaakt tot een organisatie, jeugdorganisaties. Men heeft die op allerlei genied. Ook de Z. L. M. heeft gemeend bij de algeheele wijziging der statuien, die pas hoeft plaats gehad, aandacht te moeten wijden aan de jongere leden van de ge zinnen harer leden, die hopelijk meer en meer en stevig óók de voetstappen der vaderen in dit opzicht drukkend, hun lijn willen en zullen voortzetten. Daartoe is in art. 5, laatste lid en in art, 6 ingevoerd het instituut van jeugd leden. De jeugdleden kunnen zich, hetzij bin nen een kring in een afdeeling vereeni gen, mits onder leiding van 't Dagelijkscb Bestuur, evenals hun eigen bestuur. Deze afdoelingen kunnen zich met goedkeuring van bet Dagelijkscb Bestuur vereenigen tot een kring, of tot een provinciaal ge heel, waarvan evenals de afdeelingen zelf de statuten en reglementen de goedkeu ring behoeven van het Dag. Bestuur der Z. L. M., alvorens in werking te kunnen treden. Is er een provinciaal geheel gekomen, dan kan het Hoofdbestuur haar het recht geven één 'of meer hoofdbestuursleden te benoemen, doch nooit meer dan drie. De mogelijkheid bestaat dus, dat er komt een Z.J.L. (Organisatie van Zeeuw sche Jeugd Landbouwleden). Do Z. L. M. is straks 100 jaar oud. Zij is een der oudste, zelfstandige Landbouw- Maatschappijen. De drang om zich op bet landbouwgebied te vereenigen sproot voort uit en werd aangewakkerd door de meer wetenschappelijke belangstelling voor landbouwvraagstukken. De statuten der Z. L. M. zijn in 1843 goedgekeurd, terwijl toen ook Z. M. Ko ning Willem II het beschermheerschap er over aanvaardde. Dat was een zelfstan dige vereeniging van landbouwers en in den landbouw en het platteland belang stellenden, gelijk zij dat nog is en geen onderdeel van eenige centrale landsveree- niging. Zij is zelfstandig. Zij maakt deel uit van het federatief velband in het K. N. L, G. Het is nu niet de bedoeling om de ont wikkeling der landbouworganisaties na te gaan. Spr. wilde alleen herinneren aan hef eerste 'begin der vereeniging op dit ge bied. Dat heeft in elk geval aan den land bouw ongemeene diensten bewezen. Meer dan ooit is het nu noodig, dat de jongeren, naast de zoo ruim mogelijke al- genieene ontwikkeling, van de lagere school en het meer uitgebreid lager onder wijs, vakonderwijs en opleiding hebben, maar ook, dat zij door vereeniging met elkander in verband van elkander leeren en met elkander omgaan en vormend be zig zijn voor de instandhouding van die kloeke plattelandersstand, die terecht de wortel der volkskracht genoemd wordt. Van de krachtige ontplooiing van der gelijke jeugdorganisaties hangt de toe komst af van den Nederlandschen land en tuinbouw, van de positie van bet plat teland. Zoo willen wij dan ook streven tot een zoo algemeen mogelijke vereeniging van jongeren. Als vanzelfsprekend in ons land en onder ons volk erkennende dat. de posi tief Christelijke grondslagen moeten wor den geëerbiedigd, zooals zij liggen wet tisch gesproken in de Tien Geboden of evangelisch in de beginselen der Berg rede, en elk streven daartoe van welke organisatie ook, die op de samenstelling van Staten en Raden uitoefent, waardee- rend, wenschen wijt samen te staan, zon der onderscheid van kerk of godsdien stige gemeenschap en inzicht, zonder on derscheid van politieke gemeenschap of wil men partij of fractie. Nu zij'n er in onze provincie twee be langrijke organisaties op denzelfden alge- meenen grondslag staande als de Z.L M., die, ofschoon geen jeugdorganisatie zijn de, toch een bepaald deel der jongeren omvatten. Dat zijn de vereeniging van oud-leer lingen der landbouwwintersohool en de z.g. B. V. G., de Bond van Gediplomeer den. Met hen is contact gezocht. Jeugdleden der Maatschappij1. Daar over loopt het. Jeugdleden der Maat schappijl kunnen zijl worden, die 16 jaar of oudere kinderen van leden zijn, of wel be'hooren tot de oudleerlingen van land- bouwwintercursussen of landbouwwin- terscholen, ook al zij'n zij geen kinderen van leden en zoolang zij nog geen bedrijf exploiteeren. Deze zouden dan evenals de gewone leden der Maatschappij plaatselijk en in kringen en in een provinciaal geheel kun nen worden georganiseerd, met eigen be stuur en in verband met de Z. L. M., de hoofdvereeniging, Maar, men moet rekening houden met wat is. Met het feit, dat meerderen in bestaan de vereenigingen, die wiji in de jeugdor ganisaties zouden willen betrekken, zit ten, ofschoon zij al veel ouder zijn en eerder tot de ouderen dan tot de jonge ren behooren, en zeker een zelfstandig bedrijf uitoefenen, Tevens moet gerekend worden met het feit, dat wie zich op andere basis ver- eenigd hebben, zoo vereenigd moeten kun nen blijven. En eindelijk had men een open oog voor het bestaan der vereeniging van oud-leerlingen der landbouwwintersoho- len en van de B.V.G. Zij bevatten een ge deelte, kunnen althans voor een gedeelte bevatten, diegenen die jeugdleden der Z L. M. behooren te zijn, Het ligt voor de hand, dat naar samen werking wordt gezocht. Omdat de vereenigingen van oud-leer lingen en B. V. G. op andere basis zijn georganiseerd, kunnen deze het best af zonderlijk blij\en bestaan daartoe. Umdat echter het doelwit dat B.V.G. en .ereeniging van oad-leerlingen en jeugd- I organisatie zich stellen, precies gelijk is, is wederom de innigste samenwerking geboden, waarbij men dan verzekerd is >an den steun der Z. L. M. Om nu het een en ander te bereiken, i is in ontwerp gebracht een statuut voor j een Z.J.L. (Zeeuwsche Jongere Land- bouwledenj, een bond van afdeelingen van jeugd eden der Z.L.M. Besluit de vereen, van oud-leerlingen nu tot medewerking, dan wil dat zeggen, dat zij besluit: a. zich te verklaren tevens tot alge- meenen jeugdkring der Z. L. M. b. e.entueel toe te treden tot lid van de Z.J.L c. hare leden ook leden te laten worden van de te stichten plaatselijke afdeelingen der Z.J.L. Zij zal wellicht enkele wijzigingen moe ten aanbrengen in hare statuten en huis houdelijk reglement. Wat de B.V.G. betreft, is het niet zoo gemakkelijk. De leden van de B.V.G. zijn verschil lende vereenigingen, waarvan sommige al een respectabelen leeftijd hebben, even als sommige leden van die vereeniging. Dat neemt niet weg, dat zij eveneens zich kunnen verklaren tevens te zijn jeugdafdeeling der Z. L. M. en als zoo danig te fungeeren onder de statuten der Z.J.L., waarbij zijl zich dan tevens als zoodanig aansluit. alleen zal er dan óf een behoorlijke wijziging in de plaatselijke reglementen en statuten moeten worden gemaakt, óf wel voor haar als jeugdafdeeling een nieuw reglement worden vastgesteld. De B.V.G. afdeeling besluite (aldus ad viseert Spr.): a. zich ook te beschouwen als jeugd afdeeling der Z. L. M. b. zich als zoodanig aan te sluiten bij de Z.J.L. c. een apart reglement voor die afdee ling vast te stellen en daarin te bepalen dat leden van die afdeeling kunnen zijn allen die jeugdleden kunnen zijn van de ZL.M. en verder volgens de statuten der Z. L. M. daarin kunnen zitten, terwijl wie harer leden dat niet kan, in deze afdeeling als toehoorder-adviseur de ge wone vergaderingen der afdeeling mag bijwonen) terwijll omgekeerd, wiie geen lid kan zijn van de gewone afdeeling B.V.G., omdat hij niet gediplomeerd is, de gewone vergaderingen van deze mag bijwonen als toehoorder-adviseur. d. enkele wijzigingen te maken in het statuut en reglement der B.V.G. ona het rain of meer zelfstandig bestaan van een jeugdafdeeling aan haar gecoördineerd mogelijk te maken. Spr stelt zich beschikbaar om als die besluiten zijn genomen, de statuten en reglementen, voorzoover noodig te her zien of te ontwerpen. Men zal op deze wijze voorkomen dat er buiten verband met de B.V.G. en de vereeniging van oud-leerlingen, overal geheel zelfstandige jeugdafdeelingen dei Z.L.M. komen, die precies hetzelfde be doelen. Op deze wijze zullen excursies, voor drachten, cursussen, proefnemingen, ver spreiding van lectuur, eventueele stich ting van dorpshuizen, zooals b.v. Drente die kent, eerder en beter en krachtigei tot stand komen en in wijden kring vruchten afwerpen. Op deze wijze ook zal de plattelander voor zijn taak beter wor den voorbereid. Spr wekt met alle kracht ieder op hieraan mede te werken. Dhr v. G o r s e 1 merkt op, dat de Z L. M. zich vroeger alleen op landbouw technisch gebied bewoog. Nu gaat zij zich, na het optreden van Landbouw en Maatschappij, ook op cultureel gebied bewegen. Maar de Z.L.M. wil niet aan politiek doen en toch acht Spr. het noo dig, dat de jeugd aan politiek doet. Ook heeft de Z.L.M. geen ervaring van jeugd werk. Landbouw en Maatschappij wel. B'aarom stelt Spr. voor, alvorens een be sluit te nemen, ook Landbouw en Maat schappij aan het woord te laten komen Mr Dieleman bestrijdt de uitla ting ,dat de Z.L.M. het voogdijschap van de Z.J.L. op zich neemt. Zij dacht aller eerst aan de kinderen van haar leden en verder aan de vereen, van oud-leer lingen en den B. v. G. Zij wil niet een algemeene, los van de Z.L.M. staande or ganisatie oprichten. Later kunnen pro vinciale organisaties zich aaneensluiten tot een nationale. Spr. houdt vol, dat da Z.L.M. en de Z.J.L. niet aan actieve po litiek moeten doen. Dan komt er juist splitsing inplaats van eenheid. Dhr H. A. Hanlc en adviseert met klem op grond van de ervaring: houdt 'de politiek buiten je landbouworganisatie Dat brengt 'verdeeldheid. De Z.L.M. heeft honderd jaar gewerkt. Landbouw en Maatschappij heeft nog niets gedaan. Dhr v. Gorsel acht het toch noodig, •dat de boeren beter in de Staten-Generaal worden vertegenwoordigd. Dhr H a n k e n Het is hun eigen sc'huld, dat dit niet zoo is. Dhr A. S i n k e ontwikkelt eenige be zwaren van den Z. v. G. tegen de nieuwe organisatie. Mr Dieleman wijst daartegenover op de eenheid en de samenwerking, die er, ook plaatselijk, komt. Ook minder-ont- wikkelden moeten omhoog. Dhr A. S i n k e is hierin niet optimis tisch gestemd. In „Het Volk" troffen wij, zegt hel Hdbl., een artikeltje aan over de herden king van den 35Usien geboortedag van Coen. Zooals van die zijde wel verwacht kon worden, is vooral hoog opgegeven van de wreedheid van Coen ten aanzien der Inlandsche bevolking. Tegenover de door Coen of op zijn bevel bedreven wreedheden, past ons, aldus „Het Volk" een gejoel van schuld jegens de inheem- sche bevolking voor hetgeen haar aan wreedheid en onrecht werd aangedaan." Het blad spreekt van „een groote eere schuld, die om voldoening roept". Drie honderd jaar geleden is, onder landvoogdij van Coen in Indië zeker met groote gestrengheid opgetreden, o.a. te genover de bevolking van Banda. Zou zooiets in onzen tegenwoordigen tijd ge schieden, dan zouden wij zeker met af grijzen voor zulk een optreden zijn ver vuld. Gelijk waarschijnlijk de Indiërs en Nederlanders van de zestiende eeuw vol afgrijzen zouden zijn over onze moderne vecht-techniek met lucht- en gasoverval- len, die niemand sparen, zooals wij thans dagelijks uit Spanje hooren, waar rood en zwart elkaar meedoogenloos bestrijden. De wreedheden van Coen werden bo vendien bedreven in een tijd, waarin fol tering van doodgewone verdachten een normale zaak was: de „kleine torture met water" en het scherper middel van „bran dende kaarsen onder de oksels" werden toegepast naast andere gruwelijke rechts middelen meer; maar ook tegenover Ne derlanders in Nederland! Moeten wij nu soms ook wegens die fol teringen uit vroeger eeuwen spreken van een eereschuld van de huidige regeering jegens het huidige Nederlandsche volk Wat die Bandaneezen betreft, die had den een verdrag geschonden. Zij hadden zich met behulp der Engelschen versterkt en alle Hollanders en andere Compag niesdienaren, die buiten het Hollandsche fort kwamen, werden door de Bandanee zen afgemaakt. In die dagen sprong men met overwonnen tegenstanders ruw om. ■(In onze dagen hier en daar ook, met moderne wreedheden). Maar de figuur ■van Coen is toch wel zoo groot en van zulk een breede beteekenis, dat het van een benepen mentaliteit getuigt wanneer men alleen oog heeft voor dingen, die, wanneer men den tijd waarin zij voorvie len uitschakelt, zich louter als gebreken en feilen voordoen. Men moet zulke wreedheden zien in het licht van hun eigen tijd. Even dwaa-s als het van „Het Volk" was te spreken van een „eereschuld, die om voldoening roept na meer dan 300 jaar; even dwaas zou het b.'v. zijn, wanneer van die zijde werd gesproken van een eereschuld van de hui dige vorsten van Midden-Java om het volgende onrecht door hun voorvaderen het „Javaansche volk" aangedaan in dienzelfden tijd. Toen Mataram tegen Batavia optrek in dien tijd overleed Coen in die stad liet de Javaansche bevelhebber van Mataram twee zijner on derbevelhebbers en zevenhonderd en vier- en-veertig anderen ter dood brengen, om dat ze er niet in waren geslaagd de Hollandsche schans Hollandia te ne men. Hier dus geen vijanden, die wegens geschonden verdrag en moord op Com pagniesdienaren ter dood werden ge bracht, maar eigen Javaansche men- schen, die er niet in waren geslaagd den vijand te verslaan. Wat zou „Het Volk" daarover wel moeten zeggen In antwoord op een andere vraag zegt Mr Dieleman, dat leden van den C. B. T. B„ die lid zijn van B. v. G. of Ver. van Oud-leerlingen, geen lid behoeven te worden van de Z. J. L. Besloten wordt met algem. stemmen in principe tot samenwerking en toetreding, terwijl het Bestuur wordt gemachtigd de noodige verdere besluiten te nemen. Middagvergadering. Veredeling van landbouwgewassen. Vanmiddag sprak Ir G. Koopman te Zierikzee over: „Veredeling van Landbouwgewassen". Spreker begint zijn inleiding met kort te bespreken de verschillende factoren, welke van invloed zijn op de hoogte van de opbrengst. Hij laat hierbij duidelijk uitkomen, dat behalve goed zaad en goede cultuurzorgen, vooral bodem en klimaat van doorslaande beteekenis zijn ten op zichte van de uiteindelijk te verwachten opbrengst. Vooral de werking van het weer, waarop de boer hoegenaamd geen invloed kan uitoefenen, veroorzaakt soms in twee opeenvolgende jaren grootere verschillen, dan de plantenveredeling in een halve eeuw vooruit weet te komen. Toch moet de invloed der plantenver edeling zeker niet onderschat worden. Vooral de laatste decennia zijn we met groote sprongen vooruit gekomen op ver schillend gebied. Men vergete niet, dat alleen reeds het feit der rassenkeuze voor den boer van groote beteekenis is. Of bij het meest productieve ras zaait, óf een minder productief ras scheelt hem meestal aan zaaizaad weinig of niets, en terwijl ook alle andere pro ductiekosten hetzelfde blijven, kan toch de opbrengst vrij groote verschillen opleve ren. Wanneer overigens zijn bedrijf in orde is, kan een boer zijn geld dus niet beter besteden, dan het beste zaaizaad aan te schaffen en aan zijn goed bereiden bo dem toe te vertrouwen. Hij zal vrijwel nooit een hoogere rente van zijn geld kunnen maken. Spreker behandelt nu de verschillende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2