De Dnitscbe en Maansche antwoord-nota's. EERSTE BLAD Bezwaren tegen bindendverklaring. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 26 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. £8 Buitenland. Binnenland LET OP DEN ORANJE-BANDl Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquo en Girorekening 44-455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FAÏlOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. A h o v b e ik e n sprife f &50 »«*r kwartaal, weekabonnementen vow Middelburg, Goes en Vliasingop fO.tffl Losse nur'üners oeüfc mededeelingen 50 sent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling. Ondei letter of motte f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. Dat van verschillende kanten, zoowel van de zijde der patroons als van die der arbeiders de wensch tot verbindendver klaring van collectieve arbeidsovereen komsten Opkwam behoeft niet te verwon deren. Een klein getal vakgenooten kan soms een groote meerderheid van collega's ter- roriseeren en wat met veel moeite werd tot stand gebracht, vernietigen en onge daan maken. De afschaffing van den ba'kkersnacht- arbeid b.v. werd ook door vele patroons wenschelijk geacht, maar telkens werd de 'handhaving van onderlinge afspraken verhinderd, doordat enkele collega's wei gerden hunne medewerking te verleenen. Met de vervroegde winkelsluiting is het niet anders gegaan. Herhaaldelijk werd 'het beproefd, maar altijd weer stuitten de pogingen die ter bereiking van dit doel gedaan werden af op den onwil en de tegenwerking van enkele de vrijheid min nende middenstanders, bij wie het eigen belang praedomineerde. Alleen door het ingrijpen van de Over heid is bet mogelijk gebleken op dit ge bied iets van beteekenis te bereiken. En zoo- is het nu ook met de collectieve arbeidsovereenkomsten. Door de houding van een betrekkelijk klein aantal ongeorganiseerden, kan de* zegenrijke werking van 'n collectief con tract, waardoor niet alleen de belangen van bepaalde personen, maar van het ge- heele bedrijf gebaat zijn, ongedaan wor den gemaakt. Vandaar dat gevraagd is verbindend verklaring van de collectieve arbeidsover» eenkomsten, en dat, nadat jarenlang in de pers en allerlei colleges gedisputeerd was, tenslotte de Regeering met een wetsontwerp is gekomen, een concreet voorstel, waarin een regeling van deze materie is geboden. Wij. zullen niet al de bedenkingen, die 'tegen dit voorstel worden ingebracht be spreken, maar alleen op enkele hoofdbe zwaren de aandacht vestigen. In de eerste plaats wordt dan aange voerd, dat op deze wijze de Overheid misbruik maakt van hare bevoegdheid en dat bet toch niet aangaat, dat een kleine meerderheid in de gelegenheid gesteld wordt over de minderheid te regeeren. Van ernstigen aard zijn deze bezwaren niet. Uit het 'ontwerp blijkt toch duidelijk, dat het de bedoeling is deze regeling te doen aansluiten bij wat uit het leven zelf is voortgekomen. Het is er de bekroning van. Zoolang bet particulier initiatief zich niet doet gelden en niet op ruime schaal collectieve contracten worden afgesloten, zal ook van verbindendverklaring geen sprake kunnen zijn. En wat bet aantasten van de vrijheid en het dwingen van de minderheid be treft, deze opmerking 'komt meestal van de zijde van hen, die er geen bezwaar in zien om wat door de overgroote meerder heid gewenscht wordt, door een kleine minderheid onmogelijk te maken. Maar deze bedenking is ook niet juist. Alleen toch wanneer een belangrijke meerderheid der bedrijfsgenooten dit wenscht, zal aan verbindendverklaring ge dacht kunnen worden. De vrijheid is zeker een kostelijk goed. En tegen onnoodigen overheidsdwang dient gewaakt. „Wanneer echter de individueele vrij1- heid aldus indertijd minister Aalberse in de toelichting van een voorontwerp tot gevolg heeft, dat het scheppen van behoorlijke verhoudingen tusschen voort brengers onderling, tusschen voortbren gers en verbruikers, of tusschen werkge vers en arbeiders wordt belemmerd, of onmogelijk gemaakt, behoort deze, vrij heid plaats te maken voor gebondenheid. Daarom acht hij de Overheid gerech tigd om regelingen, die deze in het al gemeen belang acht en die door de meer derheid van belanghebbenden in een be drijf noodig worden geoordeeld voor den goeden gang van het bedrijf, of voor 'het scheppen van behoorlijke arbeidsvoor waarden, ook aan de minderheid op te leggen, indien de vrijheid der minderheid de belangen, die door de regeling worden gediend, ernstig zou schaden." Waaraan nog deze zeer juiste opmer king werd vastgeknoopt: „Kan het onge- wenscht heeten, dat een minderheid door een meerderheid tot iets gedwongen wordt, nog ongewenschter zal het in den regel zijn, wanneer bet omgekeerde ge schiedt." De bedenking, dat door de verbindend verklaring de opkomst van nieuwe indus trieën in streken waar de bevolking met lager loonen genoegen neemt, omdat de levensstandaard er lager is, onmogelijk wordt gemaakt en daardoor groote schade aan bet land wordt toegebracht, schijnt ons niet van zekere overdrijving vrij te pleiten. In bijna iedere overeenkomst heeft men toch de verschillende loonklassen geba seerd op den uiteenloopenden loonstan- daard in de verschillende streken des lands. Eindelijk is nog opgemerkt, dat de ver bindendverklaring in strijd is met de liberale beginselen. De juistheid van deze opmerking kan worden toegegeven. Wie zich echter even indenkt de ellende door het toepassen van de revolutionaire liberale beginselen op sociaal terrein gebracht en de verscheu ring van het maatschappelijk leven, die daarvan 't gevolg was, die zal dat zeker niet als een bezwaar tegen de verbindend verklaring aanmerken. De aangevoerde bezwaren schijnen ons niet steekhoudend. Wanneer werd voorgesteld een regeling van bovenaf, waarbij met de ontwikke ling van bet bedrijfsleven geen rekening werd gehouden, dan zouden wij ons tegen zulk een ingrijpen ten sterkste moeten verzetten. Waar echter niets anders gedaan wordt, dan wat uit het leven zelf opikwam te steunen, den groei van maatschappe lijke organen, waarin werkgevers en ar beiders op harmonischen grondslag sa menwerken te bevorderen en op die wijze den bedrijfsvrede in de hand te werken, daar mogen wij tegenover dit streven, niet onverschillig staan. BE OORLOG IN SPANJE. Nieuwe stormaanval op den En gelenheuvel afgeslagen. D'e regeeringstroepen hebben gisteren een nieuwen stormaanval ondernomen op den Gerro de los Angeles, den beken den heuvel ten Zuiden van Madrid, waarom nu al een week lang hevig wordt gevochten. Met de bajonet op het geweer rukte de roode infanterie naar den Noordkant van den heuvel op, doch de nationalisti sche bezetting die op den heuveltop uit stekende stellingen heeft gebouwd, ont ving de aanvallers met zulk een hevig mitrailleurvuur, dat zij zich na verschei dene malen -getracht te hebben door het moordende vuur heen te breken, op hun uitgangsstellingen moesten terugtrekken. BE OVERSTROOMINGSRAMP IN BE VER. STATEN. Baling van het water te wachten? D'e Ohio en Mississippi met hun zijri vieren blijven wassen. D'e toestand te Gincinatti en Louisville is nog steeds hoogst ernstig. Te Cincinatti stond men bij de bestrijding van het vuur aanvan kelijk machteloos door den boogen wa terstand; men is er thans in geslaagd de branden, die waren uitgebroken, mees- ti r te worden, doch het gevaar is nog niet geweken. D'e 750.000 inwoners van Gin cinatti worden thans bedreigd door ge brek aan drinkwater. Te Louisville tracht men het grootste deel der inwo ners te evacueeren; reeds zijn 200.000 personen zonder onderdak. Het aantal dooden bedraagt thans voor alle overstroomde gebieden zestig, ongerekend de 15 gevangenen, die tij dens de muiterij in de gevangenis van Frankfort (Kentucky) zijn gedood. D'e gunstige weerberichten van gister avond doen een daling van het water verwachten. De overstroomingen hebben aan ver schillende industrieën veel schade toege- biacht. D'e beurs in Cincinatti moest gisteren voorloopig worden gesloten. Alle electriciteits- en watermaatschap pijen in Cincinatti en Louisville hebben hun bedrijf moeten staken. D'e burgemeester van Caïro heeft een pioclamatie uitgevaardigd, waarin hij de vrouwen en kinderen verzoekt de stad te verlaten. Ingenieur Burdille, die de leiding heeft bij de ontruiming der stad, is van meening, dat Caïro geheel overstroomd zal worden. Langs den eenigen nog niet onder water staanden weg, trekt een onafzienbare stoet vrachtauto's en andere vervoermiddelen Let vrouwen en kinderen in de richting van St. Louis. TE GENEVE OVEREENSTEMMING OVER DE KWESTIE DANZIG BEREIKT? Een Nederlander Hooge Commissaris? Men is volgens Reuter te Genève tot overeenstemming gekomen in de kwes tie D'anzig. Het eenige punt dat nog niet afgehandeld is, is de vraag wie Hooge Volkenbondscommissaris zal worden; men meent, dat een Nederlander benoemd zal worden. FRANKRIJK LEENT VAN ENGELANB Ook van Nederland Financieele kringen te Londen hebben met instemming de berichten ontvangen, omtrent onderhandelingen betreffende een nieuwe leening aan Frankrijk. De kanselier der Engelsche schatkist zou reeds zijn toestemming hebben gege ven tot bet voeren van onderhandelingen. Die moeten ook reeds zijn geopend, ten einde de technische bijzonderheden te re gelen. De bladen spreken de meening uit, dat het bedrag 40 a 50 millioen pond sterling zou bedragen en de looptijd een jaar. Engelsche financiers verwachten dat de leening, de Fransche schatkist in staat zou stellen aan alle eischen te voldoen, totdat de belastingen binnenkomen en bet economisch herstel zich verder zal hebben ontwikkeld, waarvan de eerste teekenen in Frankrijk reeds kunnen worden opge merkt. Volgens door het Vad. ingewonnen in lichtingen hebben de onderhandelingen in zake de verleening van een sterlingcrediet aan Frankrijk reeds vrij veel voortgang gemaakt. Het is niet onmogelijk, dat een bedrag in België of in Nederland zal wor den ondergebracht. SCHEEPSRAMP IN CHINA. 74 arbeiders verdronken. Een overbeladen sampan, waarmede een honderdtal arbeiders vervoerd werd naar een in aanbouw zijnde brug over de rivier Tsientang ten zuiden van Han- sjeoe, is gekapseisd. Vier en zeventig arbeiders verdronken. RUSSISCHE EMIGRANT DOOR GESCHOTEN. Een politieke moord Een Russische emigrant, de econoom Dimitri Nawasjin, is gisteren te Parijs doodgeschoten in het Bois de Boulogne. F.en ooggetuige zag deze misdaad van verre geschieden. De dader maakte zich uit de voeten. Er is alle reden om te denken aan een verband met bet proces te Moskou, het geen men in Russische kringen in de Fransche hoofdstad dan ook doet. Nawa sjin, een financieel deskundige, die vele vrienden onder de economen van Frank rijk had, was ook een intiem vriend van Sokolnikow en van J'jatakow, twee van de voornaamste beschuldigden, die thans te Moskou terecht slaan. Volgens de „Temps" had Nawasjin de beschikking over zeer speciale gegevens in verband met dit proces, die de bolsjewistische machthebbers zeer weinig gelegen zouden 'komen. NOODLOTTIGE EXPLOSIE IN CHILEENSCHE KOPERMIJN. Tientallen dooden. In een kopermijn, welke tot de Ana conda behoort, heeft, naar uit Chuquica- mata (Chili) wordt gemeld, een ontzet tende ontploffing vermoedelijk meer dan 60 dooden geëischt. Bovendien zijn circa 100 personen gewond. Het kantoor der maatschap'pij publiceert intusscben een lager doodencijfer, doch naar 'bet ver klaart, heeft bet een telegram van de mijndirectie ontvangen, volgens hetwelk reeds 30 dooden geborgen zijn. De ramp werd veroorzaakt door het te vroeg ontploffen van een lading dyna miet. Als gevolg van deze explosie 'vlo gen twee 'goederenwagens, geladen met 100 zakken buskruit in de lucht. Het ge- beele fabrieksterrein is verwoest en maakt den indruk, alsof er een aardbe ving heeft gewoed. REGEERINGSVERKLARING VAN HITLER. De Rijksdag bijeengeroepen. Dr Goebbels heeft gisteren bekend ge maakt, dat op 30 Januari, den vierden verjaardag van het aan het bewind ko men van het nationaal-socialisme, de Rijksdag te 13 uur zal bijeenkomen. Rijkskanselier Hitier zal een regeerings- verklaring afleggen; allen Duitscbers zal de gelegenheid worden geboden, deze rede door den luidspreker te hooren. Korte Berichten. Generaal Grandi, die in 1914 mi nister van oorlog was in Italië en Marlo O'rso Corbino, oud-minister van opvoe ding en oeconomiscbe zaken zijn over leden. Tusschen Italië en Egypte is een regelmatige scheepvaartdienst ingesteld in verband met het toenemende passa giers- en vrachtverkeer tusschen ge noemde landen. Azana, de president der Spaansche republiek, is na zijn verblijf te Valencia naar Barcelona teruggekeerd. Hij zal binnenkort wederom naar Valencia ko- men. Uit Miami (Florida) wordt geseind: Een groote autobus, waarin 29 personen hadden plaats genomen, is door bet be zwijken van een voorwiel over den kop geslagen en in een kanaal gevallen. Drie en twintig menschen zijn om het leven gekomen. De Duitsche regeering heeft reeds een wet voorbereid, die deelne ming van Duitschers aan burger oorlog in Spanje verbiedt. Aan het Duitsche antwoord op de jong ste Engelsche nota inzake de kwestie der vrijwilligers in Spanje, ontleenen wij: 1. De Duitsche regeering heeft er met voldoening kennis van genomen, dat naar de meening der regeering van Groot-Brit- tannië de voornaamste belanghebbende mogendheden thans over de noodzakelijk heid van het onverwijld nemen van maat regelen om de komst van vrijwilligers naar Spanje te verhinderen, eens zijn; en dat voorts ook principieel overeen stemming bestaat, dat deze maatregelen door alle betrokken regeeringen gelijk tijdig worden getroffen, dat het totale pro bleem van indirecte inmenging in Span je krachtig moet worden aangepakt en een doelmatig systeem van controle wordt ingevoerd. Daarmede zouden de voorwaarden ver vuld zijn van welke de Duitsche regee ring in de nota van 7 Januari haar be reidwilligheid tot instelling van de door haar te nemen maatregelen afhankelijk heeft gemaakt. 2. Onder deze omstandigheden heeft de Duitsche regeering reeds een wet voor bereid, welke het binnenkomen van Duit sche staatsburgers in Spanje, om daar deel te nemen aan den burgeroorlog, evenals de aanwerving met dit doel, on der bedreiging met straffen verbiedt en verder de noodige bestuursmaatregelen in overweging genomen om het vertrek en het doorreizen van alle personen te verhinderen, die zich naar Spanje willen begeven om aan den burgeroorlog deel te nemen. De Britsche regeering heeft zich helaas tot nu toe nog niet uitgelaten over het voorstel der Duitsche regeering, gedaan in de nota van 7 Januari, om alle niet- Spaansche deelnemers aan den strijd in Spanje, met inbegrip der politieke agita toren en propagandisten uit Spanje te verwijderen, om aldus de situatie van Augustus 1936 te herstellen. De Duitsche regeering hecht aan dat voorstel nog steeds bijzondere waarde. De Duitsche regeering beschouwt het, als den eisch van het oogenblik, dat alle betrokken mogendheden thans eindelijk er in ernst toe overgaan om elke moge lijkheid van inmenging in Spanje te ver hinderen. De Italiaansche regeering her innert er in haar nota aan, dat behalve de voorstellen, welke zijn ingediend tot het doeltreffend doorvoeren van de niet- inmengingspolitiek, ook is voorgesteld alle niet-Spaansche strijders, politieke pro pagandisten en agitatoren van het Spaan sehe gebied te verwijderen, teneinde den toestand terug te brengen tot de verhou dingen van Augustus j.l. De Italiaansche regeering zou gaarne zien, dat de Britsche regeering haar in zichten dienaangaande bekend maakte. De Italiaansche regeering wijst verder op de berichten, welke de laatste dagen in de pers zijn verschenen over een massa naturalisatie van de buitenlanders, die aan een der beide zijden in Spanje strijden. De tekst van het Italiaansche en die van het Duitsche antwoord op de Brit sche nota met betrekking tot de vrij willigers in Spanje, worden te Londen - in gezaghebbende kringen over het ge heel bevredigend geacht. Naar Havas meldt hebben de antwoor den ook in Parijs in het algemeen een bevredigenden indruk gemaakt. PALEIS SOESTDIJK KRIJGT NIEUWE TELEFONISCHE AANSLUITING. Gisteren, zoo meldt de „T e 1 e g r.", is de rijkstelegraaf begonnen met den aan leg van een ondergrondschen telefoon kabel van den Rijksstraatweg af naar de vertrekken in het paleis Soestdijk, welke dooi het Prinselijk Paar tijdens de ver bouwing worden betrokken. D'e kabel wordt gelegd onder de groote oprijlaan, waarvoor bet graafwerk reeds is begon nen. Hoewel het paleis Soestdijk telefonisch aangesloten is, wordt deze kabM, die aansluiting geeft op de groote lijnen, speciaal aangelegd voor bet privégebruik van Prinses en Prins. 26 Binnenland. Herziening van de Grondwet. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. De naleving van de Ongevallenwet. De Nederl. Indische conversieleening overbekend. Begrooting Staatsbedrijf P. T. T. Buitenland. De Duitsche en Italiaansche antwoord nota Overstroomingen in Amerika. DE NALEVING VAN DE ONGEVALLENWET. Maatregelen van de Rijksverzekerings bank. D'e minister van sociale zaken heeft den voorzitter van de Tweede Kamer o.m. bet volgende medegedeeld: In bet voorloopige verslag van de Tweede Kamer betreffende de begroo ting van sociale zaken voor 1937 werd bij afdeeling III ondei „Ongevallenwet" door enkele leden er de aandacht op ge vestigd, dat verschillende werkgevers in Twente, in strijd met bet bepaalde in ar tikel 66, lid 2, van de Ongevallenwet 1921, geen aangifte schijnen te doen van ongelukken, welke in bun onderneming hebben plaats gehad. E'en inmiddels door den minister in gesteld onderzoek beeft doen blijken, dat inderdaad verschillende werkgevers in Twente, en meer in het bijzonder werk gevers in het textielbedrijf, aan wier ondernemingen niet is verbonden een erkende geneeskundige dienst, als be doeld bij artikel 80a van de Ongevallen wet 1921, zich aan verzwijging hebben schuldig gemaakt. Ongelukken, waarvoor verscheidene keeren geneeskundige hulp werd ver leend en de arbeid niet of korten tijd werd gestaakt, werden in verschillende gevallen niet aangegeven. Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank heeft maatregelen genomen, welke, naar mag worden vertrouwd, de naleving van het bepaalde in artikel 66, lid 2, van de On gevallenwet 1921 door de hierbedoeldo werkgevers voor het vervolg verzekeren. Be K. L. M. in West-lndië. Van bet agentschap der K.L.M. te Barranquilla is bericht ontvangen, dat de regeering van Colombia de K.L.M. vergunning beeft verleend tot het ex- ploiteeren van een luchtdienst van Cu rasao naar Barranquila. Stijgende houtprijzen. Voor de boscheigenaren breken, naar de N. R. Crt. verneemt, blijkbaar betere tijden aan. Jarenlang beeft men 's win ters de gekapte stamboonen en bet week hout voor een appel en een ei van de band moeten doen. Eindelijk is er ook op dat terrein verbetering. De houtprijzen in binnen en buitenland stijgen niet on aanzienlijk en bet is verklaarbaar, dat die prijsbeweging zich weerspiegelt in den verkoop van kaphout. Bij den dezer dagen gehouden verkoop van staipboomen en weekhout te Olterterp (Fr.) werden goede prijzen besteed. Voor al de stamboomen gingen voor vlotte prij zen van de hand. Een perceel stamboo men bracht f 335 op, terwijl de geheele verkoop f 5845 opbracht. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur Is die remweg niet 32, maar 64 meter!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1