Stofzuiger- fahriek De wijziging van de Grondwet. MAANDAG 25 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. Cl Het initiatief van Or Colijn Buitenland. De overstromingsramp in Amerika. Binnenland Minister Oud over Staatspensioen. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes.. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA. A b o n n e m e n t s p r ij s f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers ft cent. Advertnntitir. SO ernt per regel. Ingezonden mededeelingen fiO gent per regel, Kleine AdvertenUën Dinsdags on Vrijdags 0,75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Noorsche en Zweedsche staatslieden staan sympathiek tegenover het geopperde denkbeeld. Uit Stockholm wordt aan de „N. R. Crt" gemeld: Het was, zooals men weet, een geluk kige samenloop van omstandigheden, dat minister Deckers en minister Gelissen weinige dagen na de publicatie in vier groote Scandinavische bladen van het interview met Dr Colijn hun reis naar Noorwegen en Zweden aanvaardden. Eenerzijds was de verklaring van on zen minister-president over de wensche- lijkheid van overleg tusschen de Oslo- staten betreffende vermindering van han delsbelemmeringen een persoonlijk appèl, zooals Dr Deckers het in een pers conferentie uitdrukte, en was deze aan gelegenheid niet door de regeering be sproken, zoodat er geenszins sprake is van een officiéél Nederlandsch voorstel, ge lijk verschillende Scandinavische bladen hebben gedacht, en anderzijds hebben de beide Nederlandsche ministers hun reis naar het Noorden ondernomen om zich persoonlijk op verschillende gebieden te oriënteeren, om eens te kijken wat men in deze landen bijvoorbeeld gedaan heeft ter bestrijding van de' crisis en ter be vordering van de welvaart, en om dan tevens besprekingen te voeren met auto riteiten en vooraanstaande personen uit handel en nijverheid over de oeconomi- sche betrekkingen tusschen ons land en Noorwegen en Zweden. De verklaring van Dr Colijn kort voor het vertrek der beide ministers naar het Noorden heeft hier de belangstelling voor hun bezoek ongetwijfeld zeer gestimu leerd, terwijl omgekeerd hun reis sterker de aandacht op de uitlatingen van onzen minister-president heeft gevestigd, dan anders wellicht het geval geweest zou zijn. Bovendien hebben de beide ministers nu een ongezochte gelegenheid gekregen met Noorsche en Zweedsche staatslieden over het initiatief van Dr Colijn van ge dachten te wisselen, een gedachtenwisse- ling, waarbij zij hebben mogen consta- teeren, dat men niet alleen met belang stelling kennis genomen heeft van de uitlatingen van minister Colijn, maar ook sympathiek staat tegenover zijn idee. Men rekent er in Stockholm stellig mee, dat de reis der beide ministers de Neder landschZweedsche handelsbetrekkingen zeer zal ten goede komen. Zweden heeft verschillende artikelen, die op de Neder landsche markt nog plaatsing zullen kun nen vinden, en ongetwijfeld zal Neder land in staat zijn, menig voortbrengsel van landbouw of nijverheid op de Zweed sche markt te brengen. De Zweedsche bladen wijzen in dit verband ook op de Nederlandsch-Indische producten, die in Zweden steeds gewild waren. Slechts in enkele Zweedsche landbouw bladen is de geestdrift minder groot. Ook de Zweedsche agrariërs juichen toenade ring tusschen Nederland en Zweden toe, maar zij verbergen hun vrees niet, dat het Nederland er in de eerste plaats om te doen zal zijn, in Zweden een afzet gebied voor die landbouw producten te vinden waarvan door de vermindering van. den uitvoer naar Duitschland en Engeland nu eenmaal een belangrijk teveel bestaat. Zaterdagmiddag zijn de Ministers van Stockholm naar Den Haag vertrokken. Een nationale ramp. Veel slachtoffers. Besmettelijke ziekten. D'e overstroomingen in de Vereenigda Staten nemen een catastrophaal karakter aan. De dalen van de Ohio en de Missis sippi staan blank. Het aantal slachtoffers der overstroomingen zou 26 bedragen, doch bijna 350.000 personen zijn dakloos en hiervan lijden er vele aan longontste king, terwijl talloozen aan honger en andere ontberingen blootstaan. De schade wordt op een millioen dollars geraamd. Overal in het dal van de Ohio regent het thans en de inwoners hebben den raad gekregen naar veiliger oorden te vertrekken. Te Louisville wordt in de electrische centrale een wanhopige strijd gestreden door 400 man, die alles doen om de vuren aan te houden, waarvan 330.000 door een paniek bevangen mannen en vrouwen, afhangen voor licht en noodzakelijke ver bindingsmiddelen. Vliegtuigen, tremen, booten en vracht auto's zijn beschikbaar gesteld voor de hulpverleening in de door de overstroo mingen geteisterde streken. Zij voeren vooral kleedingstukken en levensmidde len aan. Filiaal: Middelburg, Heerengr. 46, Tel. 202 (Adv.; Het aantal slachtoffers zal, naar men vreest, nog toenemen, daar het zeer koud is en het voortdurend sneeuwt. De meest bedreigde steden zijn Cincin nati, Louisville (welke stad voor de helft onder water staat), Pittsburg, waar de zakenwijk blank staat, en Portsmouth, waar 43.000 inwoners geheel door water zijn ingesloten. Uit New York wordt gemeld, dat de overstrooming in de dalen van de Ohio en de boven Mississippi in den afgeloo- pen nacht den omvang bereikten van een nationalen ramp. Het aantal dooden bedraagt voor zoo ver bekend 60, terwijl de aangerichte schade reeds op 100 millioen dollar -wordt geschat, 400.000 personen zijn dakloos. Het gebrek aan voedsel en de wisselval ligheid van het weer doen vreezen voor epidemieën. In zekere gebieden van de Ohio en Kentucky zijn reeds honderden gevallen van griep, roodvonk en longont steking geconstateerd. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat 12 dwangarbeiders om het le ven zijn gekomen tijdens een vechtpartij in de strafgevangenis van Frankfurt (staat Kentucky), welke half onder water stond. D'e gedetineerden waren aan het mui ten geslagen daar zij vreesden in hun cellen te zullen verdrinken. President Roosevelt heeft bepaald, dat de kustwacht, de reddingsdienst en het Roode Kruis op oorlogsformatie moeten worden gebracht om hulp te bieden aan de slaehtffers van de overstrooming. DE OORLOG IN SPANJE. Madrid weer gebombardeerd. Madrid is Zaterdag en Zondag weder om krachtig door de rehellenartillerie ge bombardeerd. Bij 'het bombardement van Zaterdag zijn volgens officieele opgave vijf personen gedood en 37 gewond. Zon dag zijn er acht gedood en 30 gewond. Groote granaten vielen Zaterdag herhaal delijk in de straten van het Centrum en in de buitenwijken, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt. De verdedigingsraad van Madrid heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat Zaterdag de lucht macht der opstandelingen verscheidene malen vergeefs heeft gepoogd de stad te bombardeeren. De jachtvliegtuigen van de regeering verhinderen telkens weer het bombardement. Hierna ging de artillerie van de opstan delingen tot 't bombardement over, waar door slachtoffers vielen onder de civiele bevolking. Verscheidene gebouwen werden getroffen, oia. de teloonfcentrale. De schade was evenwel "niet aanzienlijk en het telefoonverkeerd werd niet gestoord. De straten boden een troosteloos beeld door de vele puinhoopen. De geheele rand van stad heeft te lijden van het artil lerievuur; langzaam wordt Madrid een puinhoop. Vooral de arbeiderswijk Puente Vallecas had te lijden. De bevolking bewaarde haar kalmte en bleef rustig doorloopen. Soldaten gaven de voetgangers aanwijzingen omtrent de trottoirs, die zij te volgen hadden om zoo weinig mogelijk gevaar te loopen. Van de fronten is er weinig nieuws. De regeering meldt, dat haar troepen ten zuiden van Madrid en in het Westerpark aanvallen der rebellen hebben afgesla gen. De rebellen beweren van hun kant een groote aanval der regeeringstroepen in de universiteitsstad te hebben afge slagen. In Zuid-Spanje was aan beide kanten de luchtmacht actief. De regee- ringsvliegtuigen 'hebben Cadiz gebombar deerd, de rebellenvliegtuigen Malaga. De luchtbombardementen van Madrid. Madrid heeft in 10 weken 33 luchtbom bardementen ondergaan. 'In totaal zijn 50 ton ontplofbare stof fen op Madrid neergedaald, ongerekend bet bombardement van het geschut. Ma drid is echter nog niet gebombardeerd met gasbommen. Van deze 33 aanvallen werden er 10 des nachts uitgevoerd, wat er op wijst, dat de duisternis geen goede bescherming meer biedt aan aanvallende vliegtuigen. De verdediging door patrouilleerende jachtvliegtuigen schijnt daarentegen nog al doeltreffend te zijn geweest. •Ondanks het groote aantal dooden en gewonden en de ontzettende verwoestin gen in bijna elk deel van de stad, is de neiging om op de vlucht te gaan niet groot. In het begin vluchtte men naar de ondergrondsche stations en naar kelders maar later nam men de moeite niet meer met zijn 'hebben en houden de wijk te nemen. Men blijft kalm thuis, en de men- schen o'p straat hebben geleerd boe dek king te zoeken. De moderne bommen drin gen door gebouwen met zeven verdiepingen heen alsof zij van papier zijn, en eenige malen drongen de bommen ook door tot de tun nels van den oudergrondschen spoorweg. De aanvallen op de regeeringsgebouwen hebben niet veel succes gehad. Het is blijkbaar moeilijk deze door precies mik ken te 'kunnen raken. Madrid is met veel brandbommen be strooid, maar deze hadden geen doel treffende uitwerking. DE KABINETSCRISIS IN JAPAN. Zal de militaire groep het winnen Zooals te verwachten was is het Ja- pansche kabinet afgetreden, aangezien de minister van oorlog en de partijen in den Landdag hun onverzoenlijke houding te genover de regeering niet wensebten op te geven. Daarom heeft minister-president Hirota 'het ontslag van het kabinet inge diend. De militairen eischten, dat meer gelden beschikbaar gesteld zouden worden voor de nationale verdediging. Nu er na een pessimistische uiteenzetting van den minister van financiën verzet is gerezen tegen de groote legeruitgaven, oordeelen de militairen, dat er met deze regeering geen samenwerking meer mogelijk is. Generaal Ugaki is met de vorming van het nieuwe kabinet belast. Uit het feit, dat Ugaki een generaal is, ■zou men kunnen opmaken, dat de mili taire groep het pleit heeft gewonnen. Dit belooft weinig goeds voor andere landen en voor den wereldvrede. Het Japansche gevaar wordt dan nog bedenkelijker dan 'het reeds was. GEHEIM LUCHTGESCHUT IN ENGELAND? Missen onmogelijk. De correspondent van „Reynolds News" heeft naar „Cetem" meldt uit de meest bevoegde bron vernomen, dat de Engel- sche regeering in 't bezit is van een strikt geheim gehouden uitvinding, waarmee luchtaanvallen in de toekomst practisch onmogelijk gemaakt zouden kunnen wor den. Die uitvinding betreft luchtgeschut, dat automatisch richten kan o'p machines, die binnen de radius komen en kunnen een hoogste bereiken van niet minder dan 60.000 voet 1 Kogels uit dit geschut vinden 'hun doel automatisch. Missen is niet meer moge lijk. Goering naar Duitschland terug. Goering is Zaterdagavond met zijn vrouw naar Duitschland vertrokken, uit geleide gedaan door een juichende me nigte. Zaterdagmorgen had. Goering nog besprekingen gevoerd met Mussolini. Hitler naar Londen? D'e Berlijnsche correspondent van de „Sunday Referee" schrijft, dat het niet onmogelijk is, dat Hitier de kroning van den koning van Engeland bij zal wonen. De correspondent deelt verder mede, dat het zelfs niet onmogelijk zal zijn, dat Hit- Ier dit in zijn rede van 30 Januari be kend zal maken. D'e Britsche uitnoodiging zal in den loop van de volgende week te Berlijn wor den ontvangen. NDG EEN HUWELIJKSGESCHENK. Twee veulens zullen het Prinselijk Paar worden aangeboden. Door de Prov. Vereeniging ter bevorde ring van de Warmbloedfokkerij' in Gro ningen zijn twee veulens aangekocht die genoemde vereeniging het Prinselijk paar als huwelijkscadeau zal aanbieden. DE OPBRENGST VAN DE WELDADIG HEIDSZEGELS 1936/1937. Volgens de voorloopige getallen zijn van de weldadigheidszfagels 1936/1937 in totaal verkocht voor een bedrag van f 5.024.166 tegen f 4.519.474 het vorige jaar. D'e totale waarde boven de frankeer- kosten beloopt rond f 143.600 (vorig jaar f 126.600), zoodat ongeveer f 15.000 meer dan het vorige jaar ter beschikking van de kinderverzorging kan worden gesteld. VERGUNNINGSSTELSEL VOOR BAKKERIJEN. Landbouwcrisiswet verkeerd toegepast? Het Eerste-Kameilid m r R. Po 11 e - m a, heeft aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevraagd of te Amsterdam en Rotterdam thans een ver gunningsstelsel voor de bakkerijen is in gesteld. Wordt een vergunning om het bakkers bedrijf ter plaatse uit te oefenen, door de In een te Groningen gehouden vergade ring heeft Minister Oud een rede gehou den, waarin hij o.a. wees. op de moeilijk heden van financieelen aard waarmee het Kabinet heeft te worstelen. Hij erkende dat er plaats is vo'or cri- tiek, maar in het licht der omstandighe den bezien, kan niet gezegd worden, dat hij! de Vrijz.-Democratisohe beginselen ontrouw is geworden. Spr. wees er op, dat de sociale verzor ging onverzwakt gehandhaafd is kunnen worden. Van zekere zijde verwijt men de Vrij'z.-D emocraten dat zij' niet meer den ken aan het beginsel: invoering van staatspensioen. Dat verwijt is onverdiend. Invoering van staatspensioen is thans onmogelijk; dat nou geen 9 millioen kos ten, zooals is beweerd, maar daar sou nog ten minste 40 millioen bijkomen en het is een onmogelijkheid, dat bedrag te vinden. In 1933 heeft spr. den heer Van Hou ten, die hem interpelleerde over de invoe ring van staatspensioen, geantwoord, dat spr. blij' zou zijn als hij het bestaande stuk ouderdomsverzorging ongeschonden kon bewaren. Dat was gelukkig wel het ge val. Spr. heeft zich altijd onthouden van beloften, die niet vervuld kunnen worden, en hij' waarschuwt bij' voorbaat tegen be loften, die in de ve±kiezingsdagen ten opzichte van staatspensioen zullen wor den uitgesproken. Nederlandsche Meelcentrale slechts aan die hakkers verstrekt, die op 21 Januari 1937 hun beroep of bedrijf daadwerkelijk uitoefenden en is deze maatregel genomen door toepassing van de Landbouwcrisis- wet? Waarom heeft de minister niet de tot standkoming van de wet op de vestigings- eischen voor den middenstand afgewacht en heeft hij de Landbouwcrisiswet toege past, die slechta dient om „in de tegen woordige buitengewone omstandigheden maatregelen te treffen in het belang van den landbouw"? Is de minister niet van meening, dat thans ten onrechte gebruik is gemaakt van de vérstrekkende bevoegdheden, wel ke aan de Landbouwcrisiswet kunnen worden ontleend, daar immers ook thans weder deze bevoegdheden gebruikt wor den voor een doel, waarvoor zij niet gege ven zijn? MINISTER DE GRAEFF IN BELG IE. De Nation Beige bericht, dat minister de Graeff tijdens zajin bezoek aan België, minister-president Van Zeeland en mi nister Spaak op de hoogte heeft gesteld van de stappen, welke minister-president Colijn heeft gedaan bijl de regeeringen, welke de conventie van Oslo hebben on derteekend, teneinde de grondbeginselen van deze conventie te doen herleven. Minister de Graeff merkte hierbij! te vens op, dat men zich nog in het stadium van studie bevindt. DE MARGARINEPRIJS. Men vraagt ons, zegt het „Hdbl.", hoe veel crisisaccijns er op de margarine ligt en hoeveel dus dit product in den win kel zou kunnen zijn wanneer er géén cri sismaatregelen waren. Ons antwoord is vijf-en-veertig cents per kilo, n.l. 36 cents op de 0.9 kilo margarine en 8V2 op de 0.1 kilo verplicht bijgemengde bo ter. Bij die 45 cents komen nog de 5 cents, welke 0.1 kilo onbelaste boter duurder kost dan 0.1 kilo onbelaste margarine, zoodat zonder crisismaatregelen, inclusief meng'gebod, de prijs van margarine twee kwartjes per kilo lager zou zijn dan thans. Men zou dan echter géén 10 pet. boter er in hebben. Dreigend conflict in de textielindustrie. Partijen, betrokken bij het dreigende conflict aan de Koninklijke weverij' van L'ijk te Eindhoven, hebben het voorstel, dat de rijksbemiddelaar, mr Verschuur, dezer dagen in een te 's Gravenhage ge houden conferentie deed, aangenomen, zoodat hiermede een conflict is voorko men. De heer Donker c.s. heeft de beide volgende amendementen ingediend op het ontwerp tot wijziging van de Grondwet: a. in par. 9 worden in de voorgestelde wijzigingen van artikel 98 der Grondwet, dat handelt over de parlementaire on schendbaarheid, de woorden: „opruiing of schending van geheimen", vervangen door de woorden: „schending der ver plichting tot geheimhouding, die krach tens besluit der vergadering op hen rust"; b. aan het artikel 98 wordt een lid toe- Binnenland. Het initiatief van Minister Colijn. Geknoei met valscbe varkensoormerken. Buitenland. D'e overstroomingen in Amerika. De kabinetscrisis in Japan. De D'uitscheen Italiaansche antwoord nota's overhandigd. H. M. DE KONINGIN IN HET BUITENLAND. Htet zonnige, warme weer maakt, naar uit Weenen wordt gemeld, Igls voor ski- loopers een weinig aanlokkelijk oord. De bovenste sneeuwlaag smelt en zoo is b.v. het laagste deel van de hellingen van den Patschenkofel niet meer geschikt voor skiloopen. Voor wandelingen leent dit weer zich uitstekend en H. M. de Konin gin heeft dan ook Zaterdag een lange wandeling gemaakt, die Haar zichtbaar ■genoegen deed. Daar de wegen weer geheel veilig zijn kon de middag besteed worden voor een autotocht, die ten slotte naar Innsbruck leidde, waar H. M. eenige inkoopen heeft gedaan. De Hofauto bleef niet onopge merkt en H. M. werd menigmaal oip de bescheiden tvijze, die den Tiroler eigen is, eerbiedig gegroet, waarop H. M. steeds vriendelijk antwoordde. gevoegd, luidende: „Gerechtelijke vervol ging, voorzoover deze ingevolge het be paalde in het vorige lid toegelaten wordt, zal slechts kunnen plaats hebben na ver gunning door de vergadering." Voorts heeft de heer A 1 b a r d a c.s. eenige amendementen voorgesteld. Een van deze amendementen wil de indiening van een wetsontwerp betreffende de uit vaardiging van een mobilisatie bevel doen geschieden binnen vier entwintig uur na het onder de wa penen roepen, in plaats van, zooals thans is bepaald: „onverwijld". Voorts achten de voorstellers het on- gewenscht, om, terwijl het buitengewoon onder de wapenen roepen of houden van dienstplichtigen in artikel 187 is ge regeld, de mogelijkheid te laten bestaan, dat de regeering zich kan omringen met een groote gewapende macht, uit vrijwil lig opgekomen dienstplichtigen samenge steld zonder dat ook dan de wetgever wordt geroepen „om het onder de wape nen blijven van de dienstplichtigen zoo veel noodig te bepalen". Het zoü verkeerd zijn in de Grondwet het aantal te be palen van de vrijwilligers, die door de regeering tot den werkelijken dienst mo gen worden toegelaten. Om deze reden stellen de indieners voor de bepaling van het aantal bij de wet te doen ge schieden. Candidaatstelling voor de Tweede Kamer. D'oor 30 R.K. Kiesvereenigingen in Zee land zijn 15 candidaten voor de Tweede Kamer gesteld en wel: Ftn. Th. Lockef eer, Hulst (25). Mr Dr A. Mes, Heinkenszand (20). Pater Mr D'r Beaufort O.F.M., Utrecht (4). G. J. N. de Graaf, Vlissingen (4). G. Goossens1, Sas van Gent (4) J. W. Vienings, Glinge (3). F. Koch, St. Jansteen (2). Serrarens, Bilthoven (2). J. G. van Eeden, Noord- wijk 1), A. Ruyter, Arnhem (1). Mr R. J. J. Lambooy, Hontenisse (1). G. P. Geirnaerdt, St. Jansteen (1). Alf. de Mil- liano, Waterlandkerkje (1). Mr P. L. Steenberghe, Goirle (1). W. Steinmetz, Amsterdam (1) en verder Mej. D'. Hillen, Amsterdam door een groep van 25 leden der afd. Goes. Subsidie voor Vreemdelingenverkeer. Bij. de schriftelijke behandeling der be groeting der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg stelde een der leden der Com missie van Financiën voor, de bijdrage voor de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te verhoogen tot f750. In de ver gadering der Kamer bleef dit rusten, toen de voorzitter mededeelde, dat bet in bet voornem'en lag om na eene bespreking met het bestuur van de Prov. Vereeni ging nadere voorstellen te dezer zake 'bij de Kamer aanhangig te maken. Deze be spreking heeft nu plaats gehad. De Prov. Ver. verricht naast de plaatselijke Ver- eenigingen zeer veel en goed werk in het belang van bet vreemdelingenbezoek aan Zeeland. Gaarne zou men meer doen, als men de middelen daarvoor 'bad. Het bureau acht het derhalve alleszins verantwoord ook de Prov. Ver. financieel te steunen en had gedacht dit te kunnen bereiken door het voor Vreemdelingenver keer uitgetrokken bedrag te verhoogen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1