De Eerste Kamer over de Staatsbegroting. Buitenland. Waarschuwingsdienst voor den Middenstand. EERSTE BLAD Binnenland VRIJDAG 22 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 95 Algemeene beschouwingen over de financieele- en economische politiek. De a.s. Kabinetsformatie. Het defensie-beleid toegejuicht. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchöque en Girorokcning <44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs l?..50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen i 0.20. Losse nummers 5 cent Ó0 esnt pst' tspl KIsJss Advertentlën Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto *9.85. Bij contract belangrijke korting. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer, omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, is het volgende ontleend: Vele leden spraken hun waardeering er over uit, dat de Regeering heeft er kend, dat op den duur niet de finan- ciëele- en economisch-technische vraag stukken het staatkundig leven kunnen blijven beheerschen, doch dat integendeel een overwegende plaats moet worden toe gekend aan de in ons volk tot uiting komende levens- en wereldbeschouwing. Naar de meening van deze leden, heeft juist echter de fout van dit kabinet ge legen in de omstandigheid, dat het de financieele en economische moeilijkheden dacht te kunnen bestrijden met vrijwel volkomene terzijdestelling van een prin- cipiëelen grondslag. Huns erachtens heeft zich bij onder scheidene volksgroepen een wijziging vol trokken ten opzichte van denkbeelden, welke eertijds tot scherpen onderlingen strijd aanleiding plachten te geven. Deze leden dachten daarbij aan opvattingen omtrent het koningschap, de betee- kenis van de nationale waarden, de defensie, de ordening, de be scherming van het gezinsleven, het onderwijs, de openbare zede lij k h e i d, den vrouwenarbeid e.d. Ten zeerste betreurden deze leden, dat de Regeering ten opzichte van het pro bleem van de vrije of de gebonden eco nomie geen scherp omlijnd standpunt in neemt. Naar hun vaste overtuiging na melijk moet terugkeer tot de vrije econo mie in hooge mate ongewenscht en zelfs gevaarlijk worden genoemd. Nu de regeering in den grond der zaak dezelfde meening is toegedaan, hadden deze leden van haar op dit stuk meer leiding, althans meer belangstelling ver wacht. Verscheidene leden verklaarden, dat het kabinet-Colijn, ook na de reconstruc tie in Juli 1935, niet is geslaagd in de vervulling van de taak, welke het zich van den aanvang af had gesteld. In de eerste plaats was zulks huns inziens het geval met het economische deel ervan. Ook de gevoerde financiëele politiek heeft, zoo werd dezerzijds be toogd, niet het gewenschte resultaat op geleverd. Vele leden verklaarden niet accoord te gaan met de critiek, ophetalgemeen beleid der regeering geoefend. Deze leden waren van meening, dat het kabi net in Mei 1933 moeilijk van een ander beginsel kon uitgaan dan hetwelk het destijds aanvaardde, omdat het zich op het standpunt had gesteld, dat de basis van politieke samenwerking moest wor den verbreed. Zij wenschten te constateeren, dat d e economische toestand allengs wel degelijk is verbeterd. Ook de financiëele politiek van het kabinet verdient huns inziens waardeering en met nadruk verklaarden zij vervolgens, eveneens in te stemmen met het defensiebeleid. De oorzaak van de tegenwoordige on bevredigende politieke constellatie hier te lande zagen eenige leden voorname lijk hierin, dat ook in Nederland al lengs verkeerde opvattingen van demo cratie en vrijheid ingang hebben ge vonden. Deze leden waren van oordeel, dat het alternatief: communisme of nationaal- socialisme moet worden gesteld. Zij dron gen er bij de regeering op aan, dat deze aan de N.S.B. de vrijheid zou hergeven, dewelke zij behoeft om de taak, die zij zich heeft gesteld, te kunnen vervullen en bepleitten opheffing van het verbod voor ambtenaren en militairen, lid dier beweging te zijn. Tegen deze beschouwingen rees van vele zij den verzet. In beginsel stemde men dezerzijds in met de politiek, door de regeering op het stuk der gezagshandhaving gevolgd. Algemeen werd betreurd, dat de aan hangers van het Nationaal-Socialisme in deze Kamer de hun voor het eerst ge boden gelegenheid om in een officiéél staatsstuk een principiëele uiteenzetting te geven van het door hen bepleite „systeem" ongebruikt hebben gelaten. Eenige leden spraken de hoop uit, dat zou tot standkomen een parlemen tair kabinet op positief-christelijken grondslag. Wanneer de leden, hier aan het woord, daarbij de woorden „positief-christelijk" bezigden, doelden zij daarbij op de leer, die haar zedelijken grondslag vindt in de tien geboden Gods. Eenige leden waren echter van mee ning, dat een kabinet van Christelijke signatuur, als ook zij wenschten, nog niet een rechtsch kabinet in den ouden zin des woords behoeft te zijn, doch ook o p breedere basis zou kunnen rusten, mits de evenbedoelde grondgedachte maar niet worde prijsgegeven. Verscheidene leden sloten zich aan bij het standpunt, door den voorzitter van den Raad van Ministers in de andere Kamer uiteengezet, inhoudende, dat moet worden gestreefd naar samenwerking op een basis van wijdere strekking dan de vroegere rechtsche nochtans met behoud van den Christelijken grondslag. Sommige leden bepleitten een samen werking op louter democratischen en meer vooruitstrevenden grondslag. Verscheidene leden verklaarden co- operatie tusschen de R.-Kath. Staatspartij en de S. D. A. P. met uitsluiting van andere partijen, in een parlementair kabinet onmogelijk te achten. Andere leden achtten in het algemeen de vorming van een kabinet, waarin le den van de S.D.A.P. zitting zouden heb ben, ongewenscht. Verscheidene leden spraken hun waar deering uit voor de wijze, waarop de Regeering de verbetering van ons defensiemateriëel gepaard aan een reorganisatie van de levende strijd krachten, heeft aangevat. Wel betreurden de leden hier aan het woord, dat het nog eenigen tijd zal duren, vooraleer de door de Regeering ten op zichte van de landsverdediging ontworpen plannen zullen zijn verwezenlijkt. Verscheidene leden verklaarden tot hun leedwezen te moeten constateeren, dat de regeering ten spijt van den zeer om vangrijken, door haar gepraesteerden, ar beid tot saneering van 'srijks financiën, niet er in is geslaagd, den budgetairen toestand aanmerkelijk te ver beteren. Vele andere leden daarentegen ver klaarden met het financiëele regeerings- beleid te kunnen instemmen en brachten den minister van financiën hulde voor de door hem op dat stuk bereikte resul taten. Sommige leden drongen aan op het scheppen van een betere verhouding tus schen de financiën des rijks en die der gemeenten. Nogmaals kwam de vraag ter sprake, welke bestemming moet worden gegeven aan de baten, welke mogelijkerwijze zul len worden geput uit de winsten op den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank. Eenige leden waren van oordeel, dat de aanpassingspolitiek, welke de regeering in de laatste jaren heeft gevoerd, niet tot de daarvan gehoopte resultaten heeft geleid. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de regeering een stabilisatie van den gulden op zoo hoog mogelijk peil hoopt te bevorderen. De door deze leden voorgestane, meer constructieve politiek houdt, naar zij mede deelden, ook in de uitvoering van vele groote werken, met het oog waarop huns inziens een afzonderlijke financierings- dienst moest worden ingesteld. Sommige leden trokken in twijfel, of een depreciatie met 20 pCt. van de goud- waarde van den gulden een afdoende maatregel is. Huns inziens heeft namelijk het egalisatiefonds een feitelijke stabili satie in dien zin in het leven geroepen. Verscheidene leden achtten de geleverde critiek op het economische be leid van de regeering ongegrond. Zij constateerden met erkentelijkheid, dat in het algemeen ons volk op waar dige en kalme wijze de zoo gewichtige koersverandering van de overheid heeft opgenomen en laakten ten zeerste, dat de leiders van een bepaalde volksgroep, die zichzelf nog wel als bij uitstek natio naal aandient, in het destijds voorgeval lene aanleiding hadden gevonden tot het ondernemen van een poging om onrust en verwarring te stichten. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel, dat de depreciatie een on- gunstigen invloed zal hebben op uit komsten van de landbouwbedrijven, al thans van de veehouderij en de gemengde bedrijven. Mocht thans allengs worden overgegaan tot geleidelijke afschaffing van de onder scheidene crisismaatregelen op dit stuk, dan drongen deze leden op het betrach ten van groote voorzichtigheid daarbij aan, om verwarring te voorkomen. BE OORLOG IN SPANJE. Hevige strijd bij Marbella. Gisterochtend werd te Gibraltar een he vig kanonvuur gehoord, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat een felle strijd wordt gevoerd nabij Marbella; de regeeringstroe- pen willen klaarblijkelijk Marbella en Ea- tepona heroveren. Gisterochtend zijn te Algeciras verster kingen uit Marokko aan land gezet. Het transportschip is zonder escorte van Ma rokko overgestoken; geen oorlogsschepen van de regeering zijn sedert het offen sief bij Marbella en Estepona in de straat van Gibraltar gezien. D'e zender van Sevilla heeft medege deeld, dat de opstandelingen gisteren nieuwe vorderingen hebben gemaakt bij Malaga; zij hebben den regeeringstroe- pen groote verliezen aan menschenlevens en oorlogstuig toegebracht. De verdedigingsraad van Madrid heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gemeld, dat na de hevige gevech ten om de Gerro de los Angeles in de afgeloopen 24 uur geen wijziging is ge komen in den algemeenen toestand aan het front voor Madrid. Volgens een communiqué van bet mi nisterie van oorlog te Barcelona bombar deeren de linksche vliegtuigen Geuta, waardoor de kazerne en benzinedepots in brand zouden zijn geraakt. DE STRIJD IN ABESS1N1E NOG NIET GEëINDIGD. Ras Desta houdt vol. Berichten uit Irgalem, in bet district Sidamo, melden, dat Ras Desta, de hard nekkigste vijand van Italië bij de leiders van het vroegere Abessijnsche leger nog altijd verzet pleegt. Hij bereidt thans den laatsten tegenstand voor in het district Baié, waarheen hij is gevlucht. Hoe be langrijk het Italiaansche oppercommando deze bedreiging door Ras Desta be schouwt, blijkt uit het feit, dat maar schalk Graziani zelf uit Addis Abeba naar Irgalem is vertrokken om de leiding te nemen van de nieuwe Italiaansche ope raties. De Italianen zullen van drie of vier kanten tegelijk aanvallen en trachten Ras Desta te omsingelen, die de resten van het vroegere Zuidelijke leger schijnt te hebben verzameld, in het totaal 8 a 10 duizend man. Het geheele plan de campagne der Ita lianen is zorgvuldig voorbereid en men kan zich niet voorstellen, dat de Abes- sijnen uit de omsingeling zullen kunnen ontsnappen. ZITTING VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND GEOPEND. De 96ste zitting van den Volkenbonds raad is gisteren geopend. De vertegen woordiger van China, Wellington Koo, is ditmaal voorzitter. Alle in den Volkenbondsraad zitting hebbende Europeesdhe staten zijn door hun ministers van buitenlandsche zaken vertegenwoordigd, behalve natuurlijk Italië, dat in verband met de goedkeu ring van de Abessinische geloofsbrieven door de Volkenbondsvergadering van September nog steeds uit Genève afwezig blijft. Men had gehoopt, dat tijdens deze raadszitting overeenstemming zou kunnen worden verkregen over den dag van bij eenroep ing van een buitengewone Vod- kenbondisvergadering voor de toelating van Egypte tot den Volkenbond. Het staat thans vast, dat voorloopig van deze bui tengewone Volkenbondsvergadering geen sprake zal kunnen zijn. KRACHTIGE OPPOSITIE TEGEN DE JAPANSCHE REGEERING. Het parlement verdaagd. De al weken aangekondigde oppositie tegen de Japansche regeering-Hirota is inderdaad, en feller dan verwacht werd, tot uiting gekomen in bet Japansche par lement. Zóó hoonend voor de regeering was de houding van het huis van afgevaardigden en het optreden der interpellanten, dat minister-president Hirota, onmiddellijk na de zitting, de regeering in beraad riep en zich vervolgens naar den keizer begaf om rapport uit te brengen. Op bevel van den keizer is het parle ment verdaagd, voorloopig voor enkele dagen. Zou het parlement in zijn vijandige houding volharden, dan zijn wellicht ern stige maatregelen te verwachten. De Almelosche Middenstandsvereeni- ging heeft besloten, een waarschuwings dienst voor den middenstand o'p te rich ten. 'Doel van dien dienst is, om, ingeval zich aldaar personen vestigen, die in hun vorige woonplaatsen niet aan hun finan cieele verplichtingen ten opzichte van den handeldrijvenden middenstand hebben voldaan, daarvan aan de aangesloten leden kennis te geven. O'ok omgekeerd zullen inlichtingen wor den verstrekt aan middenstanders in an dere gemeenten, indien zich inwoners uit Almelo die met schulden gaan vertrek ken, zich elders vestigen. Toen de ministers wilden antwoorden op de gemaakte opmerkingen, weigerden de afgevaardigden te luisteren. Zij hoon den de ministers. Toen Arita het Duitsoh- Japansche verdrag aanroerde, werd er geroepen: „Leugenaar, hou je mond". „Er uit1'. Het was Hirota onmogelijk zich in den Landdag verstaanbaar te maken. Woe dend verliet hij de sprekerslribune. Ten aanzien van het Düitsch-Japan sch accoord zeide de zegsman van Havas: „De aarzelende verklaringen van Arita in het parlement hebben onze overtuiging gesterkt, dat de onderhandelingen niet door bet, ministerie van buitenlandsche zaken werden geleid, maar door den ge- neralen staf". Sneeuwstormen in Denemarken. Vijf etmalen reeds woeden de sneeuw stormen over Denemarken, hevige sneeuw stormen, die in Jutland, vooral in het Noordelijk deel, vrijwel alle verkeer on mogelijk hebben gemaakt, maar ook op de eilanden op vele plaatsen stagnatie veroorzaakt hebben. Hier en daar is de sneeuw opgehoopt tot meters-hooge wal len, waar geen sneeuwploeg doorheen komt. Op verschillende hoofdlijnen is Dinsdag geen enkele trein doorgekomen. Op vele plaatsen zijn de telefoonlijnen en electriciteitsleidingen gebroken, terwijl langs de wegen tientallen auto's en bus sen in de sneeuwwallen en in de greppels achtergelaten zijn. In de buurt van Aal- borg is een trein in de sneeuw blijven steken, tengevolge waarvan de passagiers een heelen nacht in den trein hebben moeten doorbrengen. De veerdienst over de Groote Belt is Dinsdag den halven dag gestaakt geweest. In enkele plaatsen dreigt voedselschaarschte, terwijl de melk er reeds gerantsoeneerd wordt. Het .ral nog verscheidene dagen duren voor 'het verkeer weer eenigermate nor maal is. Opnieuw bomaanslag te Lissabon. In verband met de terroristische aan slagen van gisternacht heeft de politie te Lissabon dertien personen in arrest ge steld. Van het zestal hommen, dat tot ontplof fing is gekomen, is de ergste de bom ge weest, die in het ministerie van onderwijs twee verdiepingen vernielde. Hoewel de zoldering op hen neerstortte, bleven de minister van opvoeding en de kabinets secretaris ongedeerd. Om half twaalf is gistermorgen op nieuw een bom tot ontploffing gekomen in het ministerie van oorlog. De aange richte schade is aanzienlijk. Vijf ambte naren werden licht gewond. Naar Reuter gisteravond laat nog meldde, zijn er in totaal 9 bommen ont ploft. Vooral de beschadigingen aan het ministerie van oorlog toegebracht moeten zeer ernstig zijn. De bewapening der Duiische Noordzee-eilanden. De „Manchester Guardian" schrijft, dat de versterking der Duitsche eilanden in de Noordzee sedert begin December ia versneld. Op Helgoland zijn thans 80 zware ka nonnen in stelling gebracht. De onderaardsche vliegterreinen, arse nalen en benzinereservoirs, waarvan en kele op 25 meter diepte liggen, zijn thans voltooid. Toestand van den Paus verergerd. Gisteravond was men naar Reuter meldt algemeen van oordeel, dat de toestand van paus Pius XI hachelijk was geworden. De vrees werd uitgesproken, dat zich hij den zieke verschijnselen van koudvuur zouden voordoen. Na een minder gunstigen nacht bleek de ziekte ook op den dag verergerd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Eerste Kamer over de rijksbegrooting 1937. Het nieuwe vergunningsstelsel voor auto vervoer. De eerste Zeeuwsche fruitteeltdag. Buitenland. De bomaanslagen te Lissabon. Ernstige incidenten in het Japansche par lement. De toestand van den Paus verergerd. De bewapening van Duitschland. M, Polderman Electcotechnicus Goes Erkend Philips' Service Wordt de Rheinpfalz versterkt? Vernomen wordt, dat de Duitsche mili taire autoriteiten plannen hebben ontwor pen voor het aanleggen van zeer belang rijke versterkingen in de vallei van de Nahe, welke op den linkeroever in den Rijn uitmondt en in de zijdalen van deze rivier ten Noorden van Landstabl. De bevolking van een aantal plaatsen naar men meent, een vijftiental in het vroegere vorstendom Birkenfeld heeft last gekregen deze plaatsen te ontruimen. Zij zal als schadeloosstelling gronden ont vangen in Noord-Duitschland. Korte Berichten. Tengevolge van een mijngasontploffing in de steenkoolmijn Markham, nabij Ches terfield (Eng.) zijn, naar men vreest, ze ven mijnwerkers gedood en verscheidene andere gewond. Dé Fransche Senaat heeft met al gemeene stemmen, het wetsontwerp be treffende de kwestie der vrijwilligers voor Spanje aangenomen. i Het aantal dooden ten gevolge vau de griep in Engeland en Wales is de vo rige week gestegen tot 1100. Hier vau overleden er 663 in Groot-Londen. Wan neer men nog rekening houdt met de sterfgevallen in Edinburgh, Glasgow, Du blin en Belfast, wordt het totaal aantal dooden 1317. Yan welingelichte zijde wordt ver nomen, dat Hitler voornemens is per soonlijk te antwoorden op de rede, welke de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis heeft ge houden. Nog steeds breiden in Amerika de overstroomingen zich uit. Reeds zijn tien duizenden menschen dakloos. Mr VAN GYBLAND OOSTERHOFF f Gisterennacht is te Roermond, waar hij bij vrienden logeerde, overleden de heer mr dr H. H. A. van Gybland Oosterboff, onder-voorzitter van het Verbond van Na tionaal Herstel en lijstaanvoerder bij' de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen. Dhr Van Gybland Oosterboff was reeds geruimeo tijd overwerkt en nam nu bij zijn vrien den te Roermond eenige rust. Dezer da gen werd hij ziek en openbaarde zich een ernstige buikvliesontsteking, welke in zeer korten tijd een einde heeft gemaakt aan zijn leven. LEERPRIJZEN VERHOOGD. Met 50 pet. der prijzen van 1 Aug. 1936. D'e Federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Lederfabrieken deelt mede: Ook na 1 Januari blijven de prijzen der buiden hun sterke stijging voortzet ten. De prijzen zijn op het oogenblik meer dan 100 pet. hooger dan die op 1 Aug. 1936. In verband met dezen toestand, met de voortdurende verhooging van de prijzen der looistoffen en met de thans ingetre den dubbele vrachtprijsberekeningen in de scheepvaart van Zuid-Amerika, zijn de lederfabrikanten genoodzaakt hun leer- prijzen opnieuw aan te passen, zoodat deze in verhouding tot die op 1 Aug. 1936 verhoogd moeten worden - naast de verhooging van 20 pet. ten gevolge der devaluatie met 50 pet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1