AKKERTJES De Erfenis uit Amerika m ColIJn. FEUILLETON. Onderwijs. Tholen. Door ongesteldheid van het hoofd der school, is tot tijdelijk hoofd aan de school met den Bijbel alhier aan gesteld de heer J. Kramer, wachtgeldei alhier. Gemengd Nieuws Finantiëele Berichten lEN UIT RIJK. er van e n, Prof. mg van de (ter Colijn, irsche tele- regeering deuwe be- een goe- ■ationeelen te schep- tot derge- iigen, ant- |ns niet di- sreerst de |prek zette practische Oslo wei- Ie verschil- 'enteering, lelijke mid- ïte regelen, (laatste ja- een klei- le Conven- langesloten Ivoren zou ten verhoo- aet de op lat men de |l niet met agenten en |dat de con- lie nu, met Intingenten lering van pen. rootere im- aeeste lan- |n dat zijn perken wij |behulp van rij licentie er, die wij bij voorbaat |heden, die laken. |oht geloof- hun con- len geven, (lotte: Neen [aar ik ge- deze poli dat dit in zal zijn. Ik |den ouden, sterk door jrerd, terug rationee- |n. It e r van laaltijd van Istrieën o.a. I aanwakke- handel' zijn. (land beeft (laging van rdigd. Iche minis- |1 naar de ten om met Noorsobe te leggen tot Frank- strekken. luk. G-is- ïeente Sint |ran de hof- auto-onge- een luxe jr. Batelaan, [Herv. kerk lilieleden |en gezeten, Door bet vaarscbijn- maakte de |oeg daarna ito met de gen. evrijdde de bositie. On- ll der inzit- Irdi consta- Tsleutelbeen- [sser, cand. 1. Monster, leikoop te |W. G. La^ ob. Jansen diaken bij lamme) de In d e. t In 1 is te Heeg' J. F. Tb. led. Herv. It. 1880 ge in Zeeland, jh (Z.) bet Vandaar 4> vertrok hij in 1912 naar Wisseker- ke (Z.), welke standplaats hij in 1929 met Heeg verwisselde. De overledene was scriba van den ring Ylst en bestuurslid van het district Friesland van de Nat. Ghr. Geh. Onth. Vereen. Hoewel Z.Eerw. de laatste weken niet geheel gezond was is het einde zeer plot seling gekomen. DE THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Overdracht rectoraat. Inauguratie Prof. Dr K. Dijk. Hedenmorgen heeft in de Burgwalkerk te Kampen, Prof. DrK. Schilder het rectoraat van de Theol. School overgedra gen aan Prof. Dr G. M. den Hartog. In de middagvergadering had de in stallatie plaats van Dr K. Dijk als hoog leeraar en Dr R. J. Dam als lector. Daar de president-curator, Ds J. L. Schouten, door lichte ongesteldheid verhinderd was, las de assessor van het curatorium, Dr G. Keizer, diens installatie-rede voor. Nadat Dr Dijk op de vragen van het bevestigingsformulier bevestigend had ge antwoord en dat formulier had onder teekend, bood Dr Keizer den nieuwen hoogleeraar namens al de Geref. Kerken hartelijke gelukwenschen aan en bad hij hem den zegen des Heeren toe, waar na de vergadering Prof. Dijk staande toe zong Ps. 201. Hierna was het woord aan Prof. D r K. D ij k om zijn intreerede te houden. Spr. ving zijn oratie aan met een her innering aan de laatste rectorale oratie van zijn betreurden voorganger, Prof. Dr T. Hoekstra over „Het Woord Gods in de prediking", in Dec. '31 gehouden, waarin deze niet alleen gaf een critische afwijzende beschouwing van Barths „Woordtheologie", maar tegelijk een ver dediging van het Schriftuurlijke stand punt, dat de prediking is en moet zijn bediening van het Goddelijk Woord. Aan deze apologie het geestelijk testament van Hoekstra op homiletisch terrein wil de nieuwe hoogleeraar zich aanslui ten en spreken over: „De prediking als dienst des Woords". Met dit onderwerp meent spr. te staan midden in het kerkelijk en theologisch leven van dezen tijd, waar de preek het voorwerp is van veler belangstelling en de vragen naar haar noodzakelijkheid en waarde, naar haar wezen en inhoud weer opkomen. Spr. toonde aan hoe deze vra gen een tweevoudige beantwoording vin den. In dit verband stond spr. stil bij de hoogkerkelijke beweging in Duitschland onder leiding van Mehl en wees op het gevoelen van Smend, Spitta, Althaus en Tillich, terwijl hij anderzijds wees op het streven van hen, die meer nadruk leggen op de noodzakelijkheid en hooge beteeke- nis van de prediking als Barth en Thur- neissen en o.a. hier te lande, Berkelbach v. d. Sprenkel. Spr. noemde in dit ver band met groote piëteit den naam van den zoo pas overleden Groninger hoog leeraar, wijlen Prof. Dr A. v. Veldhuizen, die voor de prediking des Evangelies als hoofdbestanddeel van den eeredienst een krachtig pleidooi heeft geleverd. Uitvoe rig stond spr. stil bij de z.g. actualiteit der prediking, welke door velen gezocht wordt in de sensatie. Spr. verdedigde het karakter van de preek als bediening van het Woord Gods uitvoerig tegen de school van Schleiermacher, die in de trits Ge meente, Evangelie en prediking de eerste maakt tot subject van de laatste. Dan is de preek niet meer dan een religieuze rede, een standpunt, dat Vinet niet deelde, die de preek beschouwt als een middel waardoor de gemeente paedagogisch be werkt wordt. In den breede werd in dit verband nagegaan hoe de subjectivisti sche lijn loopt door de opvattingen van Schweizer, Nitzch, Palmer, Basserman Spitta, Smend, Achelés, Niebergal en Baumgarten en ook in de ethische rich ting ten onzent, om vervolgens de dialec tische richting van Barth, Merz, Thurneis sen en in Nederland bij Haitjema, Noord mans, Miskotte, Berkelbach, Stam e.a., die t.o. de preek als getuigenis heel sterk den nadruk leggen op de kerkelijke verkon diging, en daarin een weldadige reactie oefent tegen de gevoelstheologie van Schleiermacher, te bespreken. Maar ze wordt beheerscht door de grondgedachte der dialectische theologie. Na op beide hoofdstroomingen eenige critiek te hebben geoefend en de beide benamingen voor de preek, n.l. getuigenis en verkondiging, beoordeeld te hebben, handhaafde de nieuwe hoogleeraar, ko mend tot het thetische standpunt, ook tegenover de critiek van Prof. v. Veld huizen, den naam: bediening van het goddelijk Woord, achtereenvolgens be sprekend de termen, welke in dien naam opgesloten liggen. De Schrift is het ge- inspireerde Woord Gods, niet een dood petrefact. Het levende Woord waarin de Heere spreekt tot Zijn volk. De Schrift is het Verbondswoord dat èn Gods recht èn Gods belofte doet hoo- ren, waarin zelf reeds de homilea, de ontmoeting tusschen God en Zijn volk is. Dat Woord bevat alle elementen niet in één tekst en men moet ook al deze elementen niet in één preek willen hebben. De nieuwe hoogleeraar stond vervol gens stil bij den term: bediening, waar de prediker is de dienaar, Verbi Divini Minister. Deze naam zegt, dat de predi ker aan het Woord onderworpen is. Hij moet dit Woord dienen, niet zijn eigen private meeningen of aesthetische ont boezemingen, maar zóó het Woord bren gen, dat hij zelf wegvalt. Tenslotte besprak Prof. Dijk de vraag, welke plaats de gemeente hierin inneemt. Tot haar moet de prediking, die geen evangelisatie zijn mag, zich richten. De gemeente is geen subject zooals Schleier macher en Barth willen, maar ook geen passief object zooals de school van Vinet het voorstelde, want zij staat niet los van het ambt, dat uit haar opkomt. Zij hoort naar het Woord des Heeren en dat is ook reeds eeredienst. Daarvoor hebben we niet noodig de cultische beweging bijv. van Otto, want dat is naar het woord van Dietz: verraad van het Woord. Naar het Woord Gods moeten we terug en daar naar alleen. Dan worden aan de prediking de hoogste eischen van studie en oefening des geloofs gesteld en dan zullen we op dat heilig terrein met schuchterheid ver- keeren. Dan wordt de prediking naar Hoekstra's woord de ambtelijke mede- deeling van het Woord Gods, niet an- thropocentrisch, maar theologisch. Naar dit Woord zal de Heere Jezus Christus eenmaal oordeelen. Met enkele toespraken tot de Curatoren, de Hoogleeraren, de afgevaardigden van de Vrije Universiteit, die van de Geref. Kerk van den Haag-West en zijn stu denten besloot Prof. Dijk zijn rede, waar mede hij zijn nieuwen werkkring aan vaardde. Hierna werd de bijeenkomst op gebrui kelijke wijze gesloten. Na afloop vond in de groote consisto riekamer der kerk, die smaakvol ver sierd was, een drukbezochte receptie plaats, waarop velen Prof. en Mevr. Dijk de hand kwamen drukken. door Anne Baele. 50) o— Den volgenden dag wachtte hun weer allerlei arbeid. Belle had de handen vol met dringende bezigheden en Marjory mocht Flo behulpzaam zijn bij het uit pakken van haar koffers. Verrukt staar den de kinderen naar al die mooie, schit terende dingen, die tante Flo's eigendom waren en zorgvuldig rangschikte Marjory alles in de kasten en laden, zoodat het netter en ordelijker werd opgeborgen, dan wanneer de bezitster dat zelf gedaan zou hebben. Flo had voor ieder wat meege bracht en uitgelaten van blijdschap liep Mamy rond met een pop, die gekleed was als een Florentijnsche boer, terwijl Marjory zich in den spiegel bekeek, hoe haar mooie Romeinsche sjaal wel leek, die tante Flo zoo juist voor haar uit den koffer had opgediept. Belle kreeg allerlei bonte snuisterijen, die ze op haar kamer kon hangen en neerzetten, Weatherley een vouwbeen en een heele serie van de prachtigste foto's, die hem in extase brachten en op grootvaders stoel werd Vrije Universiteit te Amsterdam. Het Maandblad van de V. U. meldt, dat de stand van de jaarrekening nog niet volledig bekend is, maar dat wel vast staat, dat een belangTijk tekort van het oude op het nieuwe jaar overgaat. De begrooting voor 1937 is pas enkele weken geleden vastgesteld, nadat tevoreu gepoogd was om bet beangstigend groote tekort, dat aanvankelijk op f 47.000 werd geraamd, tot een lager bedrag terug te brengen. Dit is in zooverre gelukt, dat de begrooting tenslotte is vastgesteld met een geraamd tekort van f 40.000. Zoo waren er in 1936 de zorgen en zij zullen er in 1937 nog meer zijn naar het zich laat aanzien. i Het schriftelijk eind examen H. B. S. Bij Kon. besluit is nader aangevuld het programma voor de eindexamens der openbare boogere burgerscholen met vijfjarigen cursus en der ingevolge artikel 45 tredecies der middelbaar-onderwijswet aangewezen bij zondere hoogere burgerscholen met vijf jarigen en vierjarigen cursus, vastge steld bij Koninklijk besluit van 8 Juni 1929. Deze aanvulling houdt in, dat aan het bepaalde onder L van voornoemd pro gramma wordt toegevoegd: „Bij de bepaling van het cijfer voor het schriftelijk werk voor de Nederland- sche taal wordt ook rekening gehouden met het Ned^rlandsch van de schrifte lijke vertalingen uit de Fransche, de En- gelsche en de Hoogduitsche taal." Aan de Mode-Academie de Leeuw van Rees te 's Gravenhage slaagden voor het examen leerares-coupeuse de dames E. Joziasse en J. G. Vermeulen, beiden te Middelburg. Te Leiden slaagden voor het candi- daatsexamen geneeskunde de dames G. M. Caljouw te Vlissingen en J. Merkelijn te Don Haag. Kapelle. Geslaagd voor het Mercurius- diploma Ned. Handelscorrespondentie de heer J. L. Eveisdijk Pzn. te Kapelle. een tabaksdoos en een kalotje neergelegd, die hij zou vinden, wanneer hij thuis kwam van het land. In triomf brachten de kinderen een schort uit Napels naar Molly, die zóó uitbundig was in haar lofuitingen, dat haar stem in het heele huis te hooren was. Ondeugend zei Marjory: „Tante Flo zei, dat Ben dit schort wel erg mooi zou vin den", waarop Molly de opmerking maak te, dat ze het alleen Zondags wilde dra gen, omdat het voor alledag veel te mooi was. Toen Belle al die schatten zag, die Flo had meegebracht, ontsnapte haar on willekeurig de opmerking: „Maar, kind, heeft je dat geen kapitalen gekost?" „Ik heb nog wel wat geld overgehou den, hoor, en ik had nog wel graag wat meer willen koopen." Niemand was door haar vergeten en voor ieder had ze uit het buitenland iets meegebracht, tot juffrouw Dulcey en de pastoriebewoners toe. 's Middags wilde ze alles uitdeelen en ze had zelf voor wel- kom-thuis ook heel wat gekregen, zoodat ze zich den heelen morgen vermaakte met al de respectievelijke cadeaux. Haar vroolijke opgewektheid sloeg ech ter niet over op Weatherley, wiens blijd schap over de buitenlandsche geschenken al weer verstild was. Te goed bemerkte De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Twee treinen tegen elkaar gereden. Geen persoonlijke ongelukken. In den afgeloopen nacht is op het sta tions-emplacement te Amersfoort een treinongeval gebeurd, waarbij geen per soonlijke ongelukken, voorkwamen, doch groote materieele schade werd aangericht. Om kwart voor 2 reed een binnenko mende trein uit Zwolle en bestemd voor Utrecht op een stilstaand convooi van ruim 20 goederenwagons. Van laatstge noemden trein werden de eerste vier wa gens geheel in elkaar gedrukt. Een aan tal wagens ontspoorde. Van den trein uit Apeldoorn werd de locomotief vrij ern stig beschadigd. Vanmorgen om 9 uur waren de opruimingswerkzaamheden nog in vollen gang. Te kwart voor 2 hoorden omwonenden een vreeselijke slag, gevolgd door een hevig gekraak. Twaalf wagons lagen uit -de rails. Vier daarvan waren versplinterd. Hierin bevond zich geen treinpersoneel, zoodat geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. De overige wagens werden alle min of meer beschadigd. De lading is nagenoeg intact gebleven. Dóórdat de trein uit Zwolle juist voor een onveilig signaal had gestopt, had hij geen groote snelheid. Niettemin was de botsing zeer hevig. De verantwoordelijke ambtenaar schijnt verzuimd te hebben het spoor vrij te ma ken. iBrand. Vannacht is door tot dus ver onbekende oorzaak -brand ontstaan op de bovenste verdieping van het pand in de Hoogstraat te Rotterdam, waarin een naaimachinehandel van de firma Pfaff was gevestigd. De brand vond in de opge slagen emballage gretig voedsel. De brandweer slaagde er echter in het vuur spoedig meester te worden. Een ge deelte van de etage is uitgebrand. De ondergelegen verdieping kreeg veel water schade. Door auto aangereden. Gistermiddag stond bij het uitgaan van een fabriek te Beek en Donk voor die fa briek een vrachtwagen te lossen. Op het oogenblik, dat de weg vol was van-naar huis keerende arbeiders, naderde van den tegenovergestelden kant met groote snel heid een vrachtauto uit Utrecht. Dit voertuig reed twee arbeiders aan. Een van hen, een 35-jarige gehuwde man, vader van tien kinderen, werd zoo zwaar gewond, dat hij in levensgevaar verkeert. De andere had slechts lichte- wonden. Ongevraagd Duitsoh be zoek. Op Duitsoh gebied langs de Lim- burgsche grens werden den laatsten tijd vele dennenbosschen gekapt ten behoeve van ontginningen en 't stichten van boer derijen. Als gevolg biervan zoekt het wild dat daar nu geen voldoende dekking meer vindt, de op Limtourgsch gebied liggende bosschen op. Vooral Reintje heeft bier zijn toevlucht gezocht. Te Asenray-Maas- wiel werden in korten tijd 15 vossen buit gemaakt. Beleedigingen per brief kaart. Na zeer veel moeite is de poli tie te Enschedé er in geslaagd, een vrouw van middelbaren leeftijd aan te houden, die er haar werk van maakte aan tal van ingezetenen van het voor malig Lonneker en Enschedé, briefkaar ten met zeer beleedigenden inhoud toe te zenden. Reeds in 1923 en volgende jaren werd de politie van het voormalig Lonneker in deze zaak gemengd, naar aanleiding waarvan verschillende aanhoudingen werden gedaan, -doch tot klaarheid kon men het geval niet brengen. Een goed half jaar geleden begon de schrijverij opnieuw. Wederom toog de politie op onderzoek en zij meent thans er in ge slaagd te zijn de daderes in handen te hebben. Hoewel zij alle schuld blijft ont kennen, bestaan er tegen deze vrouw sterke aanwijzingen. De vrouw, die een jaar of twaalf gele den voor betzelfde geval aan een ver hoor werd onderworpen, liet meestal kinderen uit haar buurt briefkaarten en postzegels halen, en toen de politie dit wist, slaagde zij er in haar gemerkte briefkaarten en postzegels in handen te spelen. Na verloop van tijd zijn daarvan verschillende verzonden. Zoo geraffi neerd ging de verdachte te werk, dat zij ook aan zich zelf, haar man en familie dergelijke briefkaarten deed toekomen. - Stroopers in een park. Maandagavond hoorden de omwonenden van bet Willem Bilderdijkplantsoen te Bussum, dat uit dit plantsoen geweer schoten weerklonken. Zij waarschuwden de politie, die een onderzoek instelde. Bij het naderen van de politie vlucht ten eensKlapa een tweetal personen uit het park met achterlating van een paar rijwielen. Bij de fietsen bleken een paar do-ode eenden te liggen, zoodat dftidelij-k was, dat het tweetal bezig was de ge meente Bussum van haar eenden te ont doen. Een der vluchtenden was spoedig ge grepen, doch daar de man zich hevig verzette, was de arrestatie niet zoo ge makkelijk. Later op den avond arresteerde de po litie den ander te Hilversum. Het wa ren de 23- en 24-jarige S. en T., beiden uit Hilversum afkomstig. Ze bekenden de eenden in het park te hebben gescho ten. Een der gearresteerden was sinds een maand uit de gevangenis ontslagen waar hij anderhalf jaar heeft doorge bracht wegens diefstal. Haarlemmermeer in het donker. De Haarlemmermeer is gis teravond gedurende 13 minuten in volsla gen duisternis gehuld geweest. Be oorzaak was, dat een hoofdkabel van het Prov, Electrisch Net tusschen Haarlem en Half weg defect is geraakt, zoodat de polder verstoken bleef van electriscben stroom. Ook Schiphol was gedurende dien tijd in het donker. - Een nachtwaker in een dievencomplot. De operaties van de fietsendieven te Eindhoven hebben den laatsten tijd schrikbarende afmetingen aangenomen. In het afgeloopen jaar zijn zelfs niet minder dan 500 rijwielen ge stolen. De politie heeft wellicht een goe de vangst gedaan door de arrestatie van zekeren P. S., die er met zijn broer een particulieren nachtveiligheidsdienst op na houdt. Reeds eenigen tijd geleden had de politie er de lucht van gekregen, dat deze S. een gestolen fiets in zijn bezit zou hebben. Zoodra zij hiervan eenige zekerheid kreeg, deed zij een inval bij genoemden nachtwaker en constateerde, dat hij drie gestolen fietsen in zijn be zit had. Hij is gearresteerd. Valsche entréebil jetten. Andermaal is de politie te Rotterdam een onderhandschen handel in entrée-biljet- ten voor Rotterdamsche voetbalwedstrij den op het spoor gekomen, waarbij een vijftal personen betrokken was. De biljetten, die in rollen gefabriceerd worden, werden op een drukkerij aldaar gemaakt en in den regel gingen deze rol len dan, wanneer eenmaal de vermake lijkheidsbelasting aan de gemeente Rot terdam betaald was, regelrecht naar de administratieafdeeling der verschillende voetbalvereenigingen. Een op deze druk kerij werkzaam meisje is er eenige malen in geslaagd enkele rollen te ontvreem den, welke rollen zij aan haar vader gaf, die deze op zijn beurt weer bracht naar opkoopers. Deze verkochten deze „val sche" biljetten dan vóór den aanvang van de wedstrijden aan het publiek. Het onderzoek is nog in vollen gang. Van de vijf personen, die gearresteerd zijn, zijn er thans vier in het Huis van Bewaring opgesloten. Door stroom gedood. Een on geveer 20-jarige dienstbode te Sassen- heim is in de woning van de familie waar zij werkzaam was, met den stroom van het lichtnet in aanraking gekomen en hierdoor gedood. Sinds eenige weken vertoeft te Sassen- heim de Duitsche familie Muckel. De dienstbode was gistermiddag alleen thuis. Toen de vrouw des huizes omstreeks vijf uur van de wandeling terugkeerde, vond zij haar dienstbode op den grond liggend in de woning. De inspecteur van politie was zeer spoedig ter plaatse en paste geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, echter zonder succes. Het meisje bleek te zijn overleden. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers hedeD H. V. A. 490 494 Ned. Ind. Hdbk. 164 164Vs Philips 314 318 Unilever 189 171 A. K. U. 47 Vs 48 Amsterd. Rubber 301 308Vs Koninkl. Petroleum 406/7 410 Dteli Mij. 322 826 Ned. Scheepv. Unie 114 117 4 pet. Nederland lOOVa 1001? 4 pet. Nederl. Indië 100% 100% 3 pet. Nederland 995/s 99°/e U. S. Steel 627/s 64% Anaconda 40Ve 401/a U. S. Leather 57/s 61/a Bethlehem Steel 57Vs 58 Adj. Chic. Milwaukee 88/i6 87/n Cities Service 3s/s 3% Intern. Nickel 46% 47 Shell Union 21% 2lVs Kennecott Copper 445/s 455/s Radio Corp. 91/s 9s/i« Car Foundry 44% 44% Tidewater I5V2 15s/s Midcont. Petrol 22% 22V2 Gen. Motors 49% 51V2 American Enka 38% 39% Republic Steel 227/e 24Vs In verband met de betere stemming te New-York was de beurs algemeen hooger, ook voor locale fondsen. Toch bleef de vraag tamelijk gering. Men is, zooals reeds vroeger is opgemerkt, nogal bedacht zaam geworden, en eerder tot winst neming geneigd. De fluctuatie's bleven vrij beperkt, zelfs voor de hooger geno teerde fondsen, zooals H.V.A. en Kon. Olie. In Obligatie's Kon. Olie ging wat meer om dan vorige dagen. In de ochtend uren waren ze 112, 's middags 109 geno teerd. De Rubbermarkt was vast, waarbij evenals gisteren goede vraag bestond voor Bandar Rubber. In Amerikaansche waarden ging weinig om, en er bestond geen voorkeur voor bepaalde hoeken in deze afdeeling. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Jan., 2.30 u. Brussel 30.7330.78. Londen 8.95V28.96. Parijs 8.518.53. New-York 1.82—1.82%. Berlijn 73.4473.48. hij aan de houding van zijn grootvader dat deze hem nog niet weer vergeven had, wat hij onopzettelijk tegen hem had misdaan. D'e jongen was thuis gewend, dat al zijn verkeerde daden hem weer verge ven waren, eer de dag om was en hij leed er onder, meer nog dan hij1 liet merken, dat zijn grootvader zoo onver zoenlijk was. Hij voelde het als een groot onrecht, dat hij niet van den landheer mocht houden, nu deze zóó vriendelijk voor hem geweest was en daartegen kwam heel zijn wezen in opstand. Mar jory deed al haar best om haar broertje te troosten, opdat de oude vroolijkheid weer op zijn gezichtje zou terugkeeren, maar dat lukte haar niet. Belle had Flo al eenigszins ingelicht over het verschil, dat er ontstaan was tusschen haar vader en Weatherley, maar haar zuster deelde meer haar va ders standpunt, dan dat van Belle. Flo kon het den landheer niet vergeven, dat hij haar zoo dikwijls genegeerd had en haar meer dan eens had laten merken, dat hij haar niet zoo belangrijk vond als zij dikwijls zichzelf. Bovendien vond zij het oneerlijk, dat alleen Weatherley zou deelen in de gunsten van den adellijken grootvader, want daarop hadden de beide meisjes evenveel recht. Eu scham per voegde ze er nog aan toe, dat ze straks als ze zelf rijk waren, den land heer zouden kunnen missen als kies pijn. 'sMiddags ging Flo als een weldoende fee het dorp rond, om hier en daar door haar aanstekelijke vroolijkheid, zon en blijdschap uit te deelen. Iedereen moest aanhooren haar lange, enthousiaste ver halen van alles, wat ze zag en beleefde en de geschenken, die ze had meege bracht, moesten als bewijs dienen. Marjory mocht mee en het kind ge noot; 't was volgens haar net een van de verhalen uit haar sprookjesboek, dat werkelijkheid was geworden. Toen ze overal geweest waren, gingen ze ten slotte nog naar „De Geveltjes", waar ze door juffrouw Dulcey met groote harte lijkheid werden ontvangen. „Dag Flo, ik ben heel blij, dat je weer heelhuids beut teruggekomen, en dat zonder den een of anderen buitenland- schen graaf of markies. Trouwens, die heeren zijn ook wel verstandig genoeg om zich niet alleen door een lief ge zichtje in te laten palmen, als de eigena res daarvan geen kapitaal gezit. Of is het tegenwoordig misschien zoo, dat de meisjes de jongens vragen inplaats van omgekeerd?" „Hoe dat ook Bij, juffrouw Dulcey, het Behalve de nieuwste verkeers- voorschrlften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid «n drankmisbruik!) kennenI zal toch voor u er niet veel anders van worden, want u hebt zich toch te weinig met het andere geslacht opgehouden, dan dat u er zich vrijwillig mee zou gaan be moeien", 'zei Flo vrij onbeleefd. Ze kon het nooit verdragen, dat juffrouw Dulcey 'haar mee meende te moeten opvoeden en haar zoo dikwijls onbewimpeld de waar heid zei en dan probeerde ze wel vaak om haar met gelijke munt te hetalèn, maar dat ging haar soms maar al te slecht af. „Zeg Flo, die mijnheer Mute maakt zeker wel een erg sympathieken indruk, niet?" zei juffrouw Dulcey plotseling. Flo schrok op en kleurde tot achter de ooren. „Hoe ter wereld komt u daarbij! U schijnt nu toch ook alles te weten. Wie heeft u verteld, dat ik mijnheer Mute ken? „Je weet toch wel, dat mevrouw Pren- dergast en ik correspondeeren en nu wil ik je een goede raad geven, kind; als je een geheim hebt, dan moet je dat nooit toevertrouwen aan een vriendin, die met een andere vriendin geregeld correspon deert, want dan is je geheim niet safe meer". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3