VREDE BOVEN DOGMA? Buitenland. H. M. de Koningin te Igls. Belangrijkste Nieuws Binnenland DONDERDAG 21 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 94 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Tolcfoonnummor 11. Postchöque en Girorokoning 44455, Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL 2. 2. FANÖY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs l2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtantüën 30 eont per regel, Sng®s«n<3en mededeelingep 60 sent per seggl Kleine AdvirtsrHiön sitigdRgi 9« V^jdap tQ.m, bij vooruitbetaling, Onder letter pi motto f OM,. Bij contract belangrijke korting, Jhr van Lidth de Jeude, Minister van Waterstaat, heeft voor de afdeeiing Apel doorn van de Liberale Staatspartij een rede gehouden, waai in hij er op wees, dat in zijn rede met het oog op de naderende verkiezingen het zwaartepunt zal moeten vallen op de liberale inzichten, meer dan op, de regeeringspolitiek. Een zeer juist standpunt. Het Kabinet in zijn huidige samenstel ling is wel genoodzaakt de diepere begin- selvragen te laten rusten en te voorko men, dat de principieele tegenstellingen worden verscherpt. De partijen in het land zijn hierdoor echter niet gebonden. Bij de verkiezingen gaat het niet om de kabinets-politiek al is daarin zeer veel dat door ons met warmte kan worden verdedigd maar om debeginse- 1 e n. In verband hiermede verdient aandacht de uitspraak van den heer de Jeude: dat de grondslagen van de liberale politiek nog steeds van kracht zijn, en dat, als noodgedwongen van de liberale lijn moet worden afgeweken, het zaak is deze terug te vinden. De 'beginselen hier bedoeld zijn bekend. De liberalen (vrijzinnigen) zijn steeds geweest de strijders voor een gematigde toepassing van de revolutiebeginselen, voor de volstrekte vrijheid en heerschappij van 'smenschen wil. Het liberalisme er kent niet het souverein gezag van God, het stelt de menschelij'ke rede boven de God delijke openbaring.Het is de v r ij- zinnigheid, die zich van onveran derlijke wet en oppersten Wetgever vrij waant. Het erkent wel de waarde van het geestelijk en godsdienstig leven van maat schappij en staat, maar het verwerpt de autoriteit van Gods Woord voor dat le ven. Het is deze vrijheidszin, beter vrijzin nigheid, geweest, die de liberalen er toe bracht in vraagstukken van principiee- ien aard zich altijd te plaatsen tegenover de rechtsche partijen en voor het maat schappelijk leven een vrijheid te prediken die in de practijk heeft geleid tot de over- heersching van het zwakke door 't sterke. D'at de liberalen bij de komende verkie zingen hun beginsel op den voorgrond stellen is hun recht en verdient toejui ching. Eenigszins in strijd daarmede was de leuze aan het slot van zijn rede door den heer de Jeude aangeheven: Vrede boven dogma. Dit is een leuze die althans van Anti revolutionaire zijde niet kan en mag wor den aangeheven. De vrede is een begeerlijk goed. En wij mogen niet onnoodig tegenstellingen toe spitsen. Maar boven den vrede gaat de waar heid. Het 'beginsel gaat ook nu voorop. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Verwoede strijd om den „rooden heuvel". O'ok gisteren is den geheelen dag hard nekkig gevochten om het bezit van hoogte 670, den „rooden heuvel", zooals de Gerro de los Angeles genoemd wordt sinds de regeeringstroepen er in zijn geslaagd, dit belangrijk strategisch punt gedeeltelijk te heroveren. De opstandelingen, die nog steeds stand 'houden in het kerkgebouw en een hotel op den heuvel worden hevig -door de artillerie der rooden bestookt. De her haalde stormaanvallen hebben ze echter kunnen afslaan. Nog steeds beheerschen de kanonnen der opstandelingen den straatweg en de spoorlijn naar Aranjuez en Valencia, dio voor de verzorging van Madrid met oor logsmateriaal en troepenaanvoer van zoo groot belang zijn. Later wordt uit Rabat gemeld: Gisterochtend deelde Radio Sevilla mede, dat een mislukte aanval van de re geeringstroepen, welke bedoeld was de verdedigingslinie bij Cerro de Los Ange les te doorbreken, werd ingezet na een voorbereidend artillerievuur van eenige dagen. De aanval werd gesteund door tanks en artillerievuur en was een van de hevigste welke bij Madrid zijn ontketend. In het gezicht van de vliegtuigen der opstandelingen vluchtte de vijand in wan orde en liet vele dooden en gewonden op het slagveld achter. D'e overwinning der opstandelingen was volkomen. Ook Madrid geeft thans toe dat de aan val op den „Engelenberg" mislukt is; dit belangrijke stategische punt dat den weg naar Valencia beheerscht, blijft dus in handen der opstandelingen. DE ZAAK-DEGRELLE. Schriftelijk protest der Belgische regeering. De Belgische kabinetsraad heeft hel antwoord der Italiaansche regeering on derzocht op bet mondeling protest der Belgische regeering met betrekking tot de aan D'egrelle verleende vergunning tot gebruik der Italiaansche radiozen ders voor propagandadoeleinden. D'aar het eerste protest geen resultaat had opgeleverd, heeft de Belgische re geering nieuwe inlichtingen verzocht, die onbevredigend werden geacht, D'e regeering heeft dan ook besloten, een nieuw protest in te dienen, ditmaal schriftelijk. ERNSTIG INCIDENT TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND. Te Tokio1 is een zekere onrust ontstaan door het bericht, dat het Japansche schip „Siberia Maru", dat den dienst tus- schen Tsugura en Wladiwostok onder houdt bij- aankomst te Wladiwostok 19 de zer werd aangehouden door talrijke man schappen van de gcpoe, terwijl niet werd I toegestaan, dat de opvarenden zich in verbinding stelden met het Japansche consulaat. Het schip werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen door de gepoe- agenten en douane-beambten. De sovjet-autoriteiten hebben diploma tieke documenten, welke aan boord van het schip werden vervoerd en welke be stemd waren voor het Japansche consu laat te Wladiwostok, in beslag genomen en weigeren deze terug te geven. D'e Japansche regeering is voornemens bij de sovjet-regeering te protesteeren. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN JAPAN. Rede van den minister van buiten- landsche zaken. Bij de opening van het parlement heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, een rede gehouden. Hij gaf hierin een lange uiteenzetting van den toenemenden invloed van het communisme in Oost-Azië en Europa, i n verband waarmede hij de bui tenlandsche mogendheden uitnoodigde met Japan samen te werken om deze „roode in vasie" te bestrijden. Tevens herinnerde de minister van bui tenlandsche zaken in vriendschappelijke termen aan de traditioneele vriendschap tusschen Groot-Brittannië en Japan, waar bij hij verklaarde, dat de Japansche regee ring er ook in de toekomst naar zou stre ven om de banden tusschen Engeland en Japan nauwer aan te halen. Met betrekking tot den internationalen politieken toestand, merkt Arita op, dat deze nog steeds zeer onstabiel is e n blijkbaar nog voortdurend slechter wordt. Volgens spreker was dit hoofdzakelijk te wijten aan de activiteit der Komintern, en het was dan ook van groot belang, dat er op 25 Nov. 1936 een overeenkomst tusschen Japan en Duitschland met betrekking tot de communistische internationale tot stand was gekomen. Spreker gaf vervolgens een overzicht van deze activiteit in de afgeloopen jaren en verklaarde, dat op het zevende con gres der Komintern in den zomer van 1935 openlijk was aangekondigd, dat ze kere landen, met inbegrip van Duitsch land en Japan in het vervolg de voor naamste operatie-basis der communisten zouden worden. Verder zou de Komintern bezig zijn China tot een Sowjetstaat te maken, waardoor de Japansche belangen werden geschaad. Spreker verklaarde, dat het noodzake lijk was de verdediging tegen de com munistische activiteit op internationale basis te organiseeren. Dit was dan ook de reden waarom Japan het tegenwoor dige verdrag met Duitschland had ge sloten. Spreker hoopte, dat ook andere landen zich bij dit verdrag zouden aan sluiten. Vervolgens liet de minister de verhou ding tusschen Japan en China de revue passeeren. Hij herinnerde aan de pogin gen der regeering om met Nanking tot overeenstemming te geraken, maar deze pogingen werden verijdeld door tal van incidenten, waaruit de anti-Japansche geest in China duidelijk tot uiting kwam. Deze anti-Japansche agitatie vindt voor een groot deel haar oorzaak in de hou ding der Chineesche regeering. Wij ho pen, dat Nanking duidelijk blijk zal geven, bezield te zijn van het verlan gen om de betrekkingen met Japan te verbeteren. Tot nu toe zijn de on derhandelingen met China op een teleurstelling uitgeloo- p e n. Daarom moeten nieuwe onderhan delingen worden geopend in het belang van beide landen. ROOSEVELT IN ZIJN TWEEDE AMBTSPERIODE. Plechtigheid bij stroomenden regen. Ter inleiding van zijn tweede ambts periode heeft president Roosevelt giste ren een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. de belofte aflegde, dat hij, wat hij den kanker der onrechtvaardig heid noemde, zou doen verdwijnen: „den kanker, die gebrek veroorzaakt, waar overvloed heerscht". „Onze voeten zijn opweg naar een duur- zamen vooruitgang. Het bewijs voor on zen vooruitgang ligt echter niet in de vraag, of wij nog meer toevoegen aan den overvloed van hen, die veel bezitten, maar of wij genoeg geven aan dengenen, die te weinig hebben." Van de traditoneele plechtigheid ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding en de presidentiëele boodschap is veel ver loren gegaan tengevolge van den hevig neerstroomenden regen. De ambtenaren en de duizenden belangstellenden waren tenslotte door en door nat. Een voorstel om in verband met de uiterst ongunstige weersomstandigheden den eed af te leg gen in het kapitool, wees Roosevelt van de hand. Hij wenschte zich te houden aan de getroffen regelingen, die er op be rekend waren, dat de eed buiten op een platform zou worden afgelegd. Wijzend naar de steeds grooter worden de menigte, zeide de president: „wan neer deze menschen het in den regen kunnen uithouden, dan kan ik het ook". Van belang ook voor het buitenland is, dat Roosevelt in zijn rede eenige kwesties ter sprake bracht, welke verband hou den met de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. Op de eerste plaats wenscht de president zoo spoedig moge lijk: machtiging te verkrijgen, dat het wapenembargo ook van toepassing is op den burgeroorlog in Spanje. Daar de toestand in Europa momenteel niet gunstig is, zal Roosevelt, naar uit de rede nog kan worden afgeleid, een gunstige gelegenheid afwachten voor het doen van practische stappen in het be lang van den wereldvrede. Over Amerika zelf zei Roosevelt nog: „Toen ik aan het bewind kwam zag ik millioenen, wien de middelen ontbra ken, de producten der boerderijen en fa brieken te koopen en door hun armoede weer andere millioenen doemden tot werkloosheid. Ik zag een derde der natie slecht behuisd, slecht gekleed, slecht ge voed. We zijn de wanhoop te boven gekomen en hebben vooruitgang gemaakt. Maar dien vooruitgang thans te handhaven is moeilijker. Ik zie millioenen gezinnen, die trachten te leven van een inkomen zoo klein, dat hun de ondergang dag aan dag boven het hoofd hangt. Ik zie millioenen, wien iedere opvoe ding, ontspanning en iedere mogelijkheid om hun lot te verbeteren, ontbreekt..." Aan het slot van zijn rede verklaarde Roosevelt, dat hij bij het afleggen van den eed als president der Vereenigde Staten, tevens de verplichting op zich nam, het Amerikaansche volk voorwaarts te leiden op den weg, welken het wensch te te volgen. „Terwijl deze verplichting op mij rust, aldus besloot de president, zal ik mijn uiterste best doen, dit doel te bereiken en den wil van het Amerikaansche volk te doen, vragend den bijstand en de lei ding van God, om ons te helpen, degenen, die in het duister toeven, te verlichten en onze voeten te leiden op den weg naar den vrede." DE GESTAPO. Hoe de geheime staatspolitie in Duitsch land werkt. Er is wel geen enkele instelling in het Derde Rijk, waarover zooveel geschreven is als de geheime staats-politie, kortweg de Gestapo genoemd. Wanneer er een schrijven der Bisschop pen of predikanten in beslag wordt ge nomen, geestelijken worden gearresteerd en zonder vorm van proces gevangen ge houden, naar een concentratiekamp over gebracht of „ter eigen beveiliging" onder de hoede der Gestapo, in „Schutzhaft" worden gesteld, is dat alles het werk van die geheimzinnige, onzichtbare macht der geheime staatspolitie, die op het oogenblik in Duitschland een onbeperkte macht bezit. In de wet van 10 Februari 1936 wordt de taak van de Gestapo als volgt om schreven: „De geheime staatspolitie moet in het geheele rijksgebied elk streven, dat tegen den staat gericht is opsporen, bestrijden en de resultaten harer bevin dingen verzamelen en beoordeelen; zij moet de rijksregeering op de hoogte stel len, voorlichten en van advies dienen". Over de taak van de Gestapo is thans een belangrijke publicatie verschenen van Dr Werner Best, den regeeringsdirecteur der Gestapo, een man, die het dus weten kan. Deze instelling, zoo zegt hij, is het be veiligingsapparaat en strijdmiddel van het nationaal-socialistisch bewind, dat ten doel heeft, iedere activiteit, die ge vaarlijk is voor de veiligheid van den staat op te sporen en gade te slaan, als mede alle machten te bestrijden en on- Het weer was gisteren te Igls na den hevigen sneeuwval van den vorig en dag nog vrij' slecht, doch tegen den middag klaarde het op. De lichte vorst hield aan, doch de zon maakte het weer spoedig zeer aangenaam, zoodat H. M. de Koningin nog een lange wandeling kon maken. De politie van Innsbruck zet inmiddels haar nasporingen naar den verbreider van de overdreven geruchten betreffende een auto-ongeluk, waaaan H. M. slechts ternauwernood zou zijn ontsnapt, voort en zal hiermede spoedig gereed zijn.' schadelijk te maken, die dergelijke staats- vijandige acties veroorzaken. Dat wil dus zeggen, dat de taak van de Gestapo zoo algemeen mogelijk is en dat haar machtsbevoegdheid onbe grensd is. De speciale taak der geheime staats politie is "het opsporen en voorkomen van revolutionaire plannen tegen de leiding van den staat; het nagaan van spionnen en saboteurs en van allen, die de volks gemeenschap en de aanhankelijkheid je gens den staat ondermijnen of afbreuk doen. Bovendien oefent de Gestapo een uit gebreide controle uit of de wetten om trent het zuiver houden van het bloed worden nageleefd. Dus het terrein der Gestapo is onbe grensd en daarmede is het hek der wille keur geopend. Tegen maatregelen die de Gestapo neemt, kan men niet in hooger beroep gaan. Vooral die personen staan voortdurend onder toezicht, die bekend staan als tegen standers van het nationaal-socialistisch bewind. Zij worden voortdurend gecontroleerd, afgeluisterd en bspionneerd met wie ze omgaan, wat ze lezen en vertellen, alles wordt systematisch aangeteekend, verge leken en slechts zelden onderzocht. De Gestapo beschikt hoegenaamd niet over betaalde krachten: alleen partij- genooten, die uit liefde voor de zaak zich beschikbaar stellen, komen in aanmer king, doch dit brengt ook het gevaar mee, dat in de Gestapo juist de vurigste partij leden, die totaal doortrokken zijn van de leer van Rosenberg, allerlei hatelijke maatregelen nemen tegen de Kerk, de j eugdorganisaties, werklieden-vereenigin- gen, enz., zooals de praktijk overvloedig heeft bewezen. Overal waar men denkt, dat gevaar schuilt, worden onmiddellijk maatregelen genomen. Iedere staatsgevaarlijke actie moet on schadelijk gemaakt worden, vóór ze ge volgen kan hebben. Dit is ook de oorzaak, dat de Gestapo vaak gevaren ziet waar ze heelemaal niet zijn Het zachtste middel, waarvan de Gestapo gebruik maakt, is een waarschu wing; dan volgt een gedeeltelijke beper king der persoonlijke vrijheid, beperking of inbeslagname der bezittingen en ein delijk de zoo beruchte „Schutzhaft"-arres- tatie ter eigen veiligheid. Wat wel heel interessant is bij deze maatregelen, is het feit, dat al de maat regelen der geheime staatspolitie geheel buiten het onderzoek en de rechtsmacht der justitie of andere regeeringsinstanties vallen. Recht en rechtszekerheid hebben onder het nationaal-socialisme afgedaan! Scheepsramp. Waarschijnlijk 20 dooden. Uit Arendal is hulp gezonden naar het F'insche s.s. „Savonaa", dat, blijkens een uitgezonden radio-bericht aan de Zuid kust van Noorwegen gestrand was. Toen de hulp ter plaatse kwam was er geen schip te zien. Een visscher heeft een bijna geheel vernield wrakstuk van de „Savonaa" ge vonden. Men vreest, dat de geheele be manning, bestaande uit twintig koppen, om het leven is gekomen. Communistisch wervingsbureau te Perpignan gesloten. D'e Fransche regeering heeft aan den burgemeester van Perpignan opgedragen om het communistisch recruteeringsbu- reau, dat tot dusver vrijwilligers werfde voor de roode regeering van Valencia, te sluiten. Aan dezen belangrijken maatregel wil de Fransche regeering echter geen ïuchtbaarheid geven. Korte Berichten. D'e Oostenrijksche regeering heeft den buigerlijken autoriteiten verboden de formulieren in te vullen, toegezonden door O'ostenrijksche staatsburgers, die in Duitschland wonen, welke ten doel heb ben hun „Arische" afkomst te verifieeren. Binnenland. Do nieuwe regeling voor autobussen en toerbussen. Inaugureele oratie van Prof. D'r K. Dijk. Buitenland. Verwoede gevechten in Spanje. Japansch-Russisch incident. De Japansche buitenlandsche politiek. Het bergingsvaartuig „Welle" van de Duitsche oorlogsmarine, dat was uit gezonden tot berging van de bemannin gen van een gestrande zeilschoener en een gestrand bergingsvaartuig, is gistereu tijdens een hevigen sneeuwstorm ten Westen van Fehrmarn gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit 2'5 koppen, vond den dood in de golven. D'e Duitsche minister van buiten landsche zaken, von Neurath, zal waar schijnlijk omstreeks midden-Februari, dus eenige weken na de onderteekening van het nieuwe D'uitsch-Oostenrijksche han delsverdrag, een bezoek aan Weenen brengen. In den mist is op de Westrivier, on geveer vijftig kilometer ten Zuiden van Kanton, een stoomboot op een rif geloo- pen en gezonken. Van de vierhonderd op varenden werden er tweehonderd gered. De anderen zijn om het leven gekomen of worden vermist. KAASAANKOOP VOOR PLAN- DETERDING GEëlNDIGD. Twee millioen Kg. gekocht. D'e aan „De Producent" te Gouda op gedragen inkoop van kaas voor de uitvoe ring van het plan-Deterdjng is beëindigd. In totaal is een hoeveelheid van twee millioen Kg. gekocht. AI naar gelang van de soorten (bestaande uit Goudsehe vol vette en diverse soorten 40 -f-) zijn ver schillende prijzen besteed. Naar gemeld wordt, is met den inkoop van kaas een bedrag van ca. één millioen gulden ge moeid. De aankoopen zijn over geheel Neder land geschied en zoo veel mogelijk over de kaasproduceerende provincies verdeeld. D'e belangrijke overschotten zijn practised geruimd. Op de kwaliteit van de kaas wordt een scherp toezicht uitgeoefend, zoodat een uitstekend product, op welks kwaliteit niets aan te merken valt, naar Duitsch land gaat. De levering krijgt in 2 a 3 weken haar beslag. De laatste partij zal op 3 Februari worden verzonden. BEDRIJFSRAAD VOOR HET BOUWBEDRIJF? Commissie van advies benoemd. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsra- denwet, de navolgende personen als tijde lijke leden toegevoegd: Mr B. Bouman te Amsterdam; J. Swarts te Groningen; H. J. L. Klein Schiphorst te Haarlem; H. van der Schaar te Amsterdam; T. J. van Hout te Balk; G. Klein te Amsterdam; J. A. Schaafsma te Utrecht; W. J. Andries- sen te Utrecht. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde commissie van advies omtrent de wen- schelijkheid van het instellen van een be- drijfsraad voor het bouwbedrijf en om trent andere daarmede verhand houdende onderwerpen, in art. 8 der Bedrijfsraden- wet bedoeld. WERKLOOSHEID IN DE TEXTIELNIJVERHEID. Er bestaan in Twente plannen om de oudere werklooze textielarbeiders, voor namelijk die tusschen 30 en 40 jaar, die permanent werkloos dreigen te worden, weer in het bedrijf in te„ schakelen. Ge tracht zal worden eventueel met steun van de regeering, hen weder in het productie proces op te nemen. D'e betrokkenen heb ben over 'het algemeen hun arheidsvaar- digheid voor een belangrijk deel verloren, waarom men het plan 'heeft een proef jaar in te stellen, waarbij de regeering, die deze arbeiders dan uit de steunrege ling kan nemen, financieelen steun zal verleenen. Deze week zal over deze zaak op het departement van Sociale Zaken een con ferentie worden gehouden. In dit verband kan nog worden gemeld, dat de reeds ja ren bestaande plannen tot stichting van een textielschool te Enschedé meer vasten vorm aannemen. Men wil deze school te vens dienstbaar maken aan het weer be kwamen van oudere werklooze textielar beiders voor hun werk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1