s fko°rbl ASPIRIN H. M. de Koningin heeft geen oogenbiik in gevaar verkeerd. Stofzuiger- fabriek Buitenland. Belangrijkste Nieuws f 6 et. VN" "elanders, 1uwe, ning ihuur: Inkelhuis ruil: ïe zaai |t. ihoudster ïudster WOENSDAG 20 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR 0E PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. §3 helpt snel en zeker buisjes van 20 tabl. - 70 cent zakjes van 2 tabl - 10 cent 0 0 0 5SEN IDE VN I 3URG Goudreinet, enz, Hoog- /iënne, Legi- Zeer lange I vee. L. Evers- Idministratief vraagt werk touden boek werk. Brieven „De Zeeuw" |ier voor par- 3theek, tc- gebouwen. fde. Brieven Bureau „De peklante rszaak Walcheren. Bureau „De 40, Middel- ('ER, Grijps- lagd: ling (boven- plijks), voor Wed. J. iade 10, Goes I waarin vele eschikt voor luur. Te be- goes. o. luchtb., n. binnenb. en en ladder lompl. 22,50, Ir goed ƒ20. >g. re Ltten bak. Abeele. 3BOUW- 7, draagver- d. BERGE, oor contrac- iGrijpskerke, ejaard echt- laf van leef- ■s onder let- ps. Courant", erij in Zuid lij). Brieven üureau „De lellicht toe- wind, ge meen neer- |3 uur: b.: 750. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. A b o n n e m e n f s p r ij s f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen fö.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtentiön 30 per regel. ïngesonden mcdcdoolingen 00 cent per regel Kleine Advcrtcnttën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, htj vooruitbetaling. Onder letter of motto (0,85. Bij contract belangrijke korting. Oostenrijksche autoriteiten zeer ontstemd over deze mystificatie. Uit Weenen wordt aan de Tele gr. gemeld De Sicherheits-direktor van Tirol, de autoriteit, die onmiddellijk aan 'den bonds kanselier verantwoording schuldig is en in wiens handen het oppertoezicht berust over alle veiligheidsmaatregelen in zijn hondstand, heeft reeds scherpe maatrege len genomen om den oorsprong op te spo ren van het zoo volkomen ongegronde ge rucht, volgens hetwelk H. M. de Koningin gisteren tijdens een autotocht in gevaar verkeerd zou hebben. De Oostenrijksche regeering voelt zich naar van bevoegde zijde verzekerd wordt, daartoe allereerst gedreven door de eischen der hoffelijkheid, die niet alleen elke onjuiste berichtgeving over het ver blijf van een hoogen, zeer gewaardeerden gast verbiedt, maar ook niet toelaat, dat onder het Nederlandsche volk een volko men ongegronde ongerustheid gewekt werd. De resultaten van het onderzoek der autoriteiten zijn nog niet bekend gemaakt, maar wij kunnen reeds mededeelen, waar de oorsprong van het gerucht gezocht moet worden. Deze lag, zooals voor aille geruchten in Oostenrijk, in een genoeglijk wijnlokaal. In Innsbruck zaten Maandagavond laat een paar rechercheurs bij een glas wijn gemoedelijk te praten met bekenden, on der wie zich ook een paar beroepschauf feurs bevonden, die, als reeds vaak te voren, klaagden over den toestand van een stuk van den weg tusschen Innsbruck en Matrei. Wanneer dat slechte stuk weg, dat vrij dicht langs een afgrond voert, met ijzel bedekt is en een auto daarop niet geheel stuurvast meer ligt, moet er wel een ongeluk gebeuren, meende een der chauffeurs. En om kracht bij te zet ten aan de oude klacht, stelde hij de vraag: „Hoeveel spijt de overheid wel hebben zou, niet eerder op de bezwaren der chauffeurs te hebben gelet, als er dien middag, toen de auto van Koningin Wilhelmina over het bewuste weggedeelte reed, eens een ongeluk gebeurd zou zijn." Daarop vermaande een der recher cheurs den zwartgalligen chauffeur toch „den Teufel nicht an die wand zu malen". In elk geval, zoo verklaarde de recher cheur, had de gendarme, die den auto van H. M. steeds per motorfiets begeleidde, den chauffeur van de Koningin voordat het slechte gedeelte bereikt werd, gewaar schuwd zeer langzaam te rijden. En ook dat was nog niet eens noodig geweest, be sloot de rechercheur, want de chauffeur van de Koningin had den gendarme ge ruststellend verzekerd, dat hij den weg op zijn duimpje kende en hij bracht den auto dan ook zonder de minste slingerin gen over den met ijs bedekten weg. Inderdaad hebben de chauffeurs van de Koningin reeds verleden jaar goede ge legenheid gehad de eigenaardigheden van de wegen rondom Igls grondig te leeren kennen, want zij zijn toen geruimen tijd voor de aankomst van H. M. reeds naar Igls gekomen, om het terrein te bestu- deeren. Dit gesprek in het Innsbrucksche wijn huis schijnt nu door den correspondent van het nieuwsagentschap, dat het ver ontrustende bericht de wereld instuurde, verkeerd opgevangen en overgebracht te zijn. Het gebeurde heeft de overheid aanlei ding gegeven 't toezicht, dat elke nieuws gierigheid van de bevolking voor de gas ten, maar vooral de journalisten, weren moet, nog te verscherpen. De Koningin heeft gisteren, onbewust van de bezorgdheid, die het ongegronde bericht veroorzaakte, Haar dagelijksche wandeling gemaakt door het bosch, dat tegenover het hotel begint. Langs de dichtbesneeuwde Alpenweiden, waarop het vorige jaar Prinses Juliana zich bij voorkeur in het skiën oefende, heeft H. M. Haar wandeling naar het dorp voort gezet, waar Zij enkele kleine inkoopen deed en o.a. enkele briefkaarten uitzocht bij' de kleine kiosk van den ouden dorps fotograaf. De Oostenrijksche autoriteiten nemen het feit, dat een groot nieuwsagentschap een zoo sterk overdreven bericht heeft verspreid, zeer ernstig op en zij zijn voornemens de noodige stappen te doen. De Koningin zal Maandag a.s. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die dien dag in Igls verwacht worden, terugzien. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tljdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). Filiaal: Middelburg, Heerengr. 46, Tel. 202 (Adv.j DE OORLOG IN SPANJE. Successen van beide zijden gemeld. Het is weer het oude liedje: beide par tijen melden successen. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld: De Zuid-armee, onder persoonlijk opperbevel van generaal De Liano, heeft ook gisteren haar zegevierenden optocht voortgezet en staat thans voor de poorten van Malaga. In zes dagen hebben de nationale co lonnes, die op het Zuidelijk front operee- ren, een gebied bezet van 450 km2 in een zeer rijk stuk van Spanje. De nationale legers controleeren thans de Spaansche Middellandsche Zeekust van de Portugeesche grens tot voorbij Torre Molinos, dat 12 K.M. ten Zuid- Westen van Malaga gelegen is. D'e havenstad Alicante, die zich in het bezit van de republikeinen bevindt, werd door de oorlogsschepen der opstandelin gen beschoten. Krachtig tegenoffensief. D'e regeeringstroepen hëbben echter van Malaga uit een krachtig tegenoffensief in gezet, waarvan het resultaat nog niet be kend is. D'e strijd was zóó fel, dat de hospitalen van Algeciras en Sanroque, alsmede de ambulances der opstandelingen geheel ge vuld zijn met gewonden. De verliezen wederzijds worden op duizend man geschat. Van regeeringszijde wordt uit Madrid gemeld Na een hevig gevecht hebben de regee ringstroepen den Gerro de Los Angeles in- I gesloten. De Cerro de Los Angeles is de heuvel, welke de dorpen Getafe en Carabanchel Alto beheersc'ht. D'e h'euvel werd door duizend opstan delingen bezet, die thans zijn omsingeld en van iedere ravitailleering verstoken. Deze insluiting is van een buitengewoon strategisch belang vooral voor de verdere operaties, daar de stelling een geheel ge bied beheerscht. Naar de Un. Press meldt, heerseht te Valencia groote vreugde over dit succes der roode troepen. Er moeten ook verscheidene tanks der opstandelingen zijn buitgemaakt. De verwoesting van Madrid. 'De Madrileensc'he correspondent van De Times geeft een beeld van de verwoes tingen van de Spaansche hoofdstad. Het werk van de bouwers, die in 10 jaar tijds een groote moderne stad stichtten, wordt stukje voor stukje totaal vernield, zegt de verslaggever. Een kwart eeuw ging heen om de kale rotsen van de Manzanares, waarin eertijds zigeuners en bandieten huisden te veranderen in het groote Wes terpark, dat een van de mooiste parken van Europa werd. De prachtige schaduwrijke boomen zijn nu alle door granaten verplinterd, alles is er vernield, overal zijn loopgraven aange legd. Acht weken lang zijn de universiteits gebouwen het doel geweest voor bommen en granaten. D'e Fransche kunstacademie is nog slechts een zwart geblakerde puin hoop. Vele huizen in de eens zoo rustige uni- versiteitswijk zijn door bommen doorzeefd of liggen geheel in puin. Van de voorma lige universiteitskliniek uit ratelen 'de ma chinegeweren en zaaien dood en verderf om zich heen. D'wars over de straten zijn overal barricades opgericht. D'e wijk gelijkt veel op Yperen voor den eersten grooten brand, die het Vlaamsche stadje vernielde. POLITIEKE EENHEID ROME-PARIJS Mussolini's besprekingen met Goering. De „Giornale d'Italia" deelt bijzonder heden mede van de besprekingen tus schen Mussolini en Goering en speciaal over het nu spoedig te verwachten Ita- liaansch-Duitsche antwoord op de Brit- sche nota. D'e reis van Goeiing heeft volgens hem de kracht van het Duitsch-Italiaansche front ten aanzien van alle Europeesche vraagstukken bevestigd. Te Rome en te Berlijn blijft de buitenlandsche politiek, zooals Italië die voert, het richtsnoer. Andere overeenkomsten, waaraan door Italië wordt deelgenomen, bijvoorbeeld het accoord met Engeland, zijn daar mede niet in strijd, integendeel: zij vor men met die politiek een eenheid. Het belangrijkste der tusschen Musso lini en Goering besproken vraagstukken is het Spaansche. Te dien aanzien kun nen de drie volgende hoofdbeginselen der Duitsch-Italiaansche politiek wor den aangegeven: 1. Een communistische regeering kan in Spanje niet geduld worden. 2. De burgeroorlog moet beperkt blij ven tot de oorspronkelijke nationale ele menten. 3. Men is bereid tot medewerking aan iedere poging van goeden wil tot het be houd der neutraliteit. Italië biedt Engeland zijn medewer king aan. Als voorwaarde wordt slechts gesteld, dat de niet-inmenging algemeen wordt aanvaard en streng wordt toege past. Italië aanvaardt het toezicht op de vrijwilligers, maar eischt, dat het toe zicht óók geldt voor het voeren van pro paganda voor geldelijken steun aan een der strijdende partijen. EDEN OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK DER ENGELSCHE REGEERING. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Eden, heeft gisteravond in het Lagerhuis een groote redevoering uitgesproken over de buitenlandsche po litiek. 1937, aldus Eden, zal een jaar zijn van uitermate moeilijke internationale pro blemen, maar ook een jaar van interna tionale mogelijkheden; iedere voor den vrede gewonnen maand is evenzooveel gewonnen. In den internationalen toestand over schaduwt Spanje alle overige gebeurte nissen, zoo zeide hij. Ofschoon het con flict met onverzwakte felheid voortwoedt, zijn toch de gevaren, dat Europa in een oorlog verwikkeld zou raken, zonder vol komen opgeheven te zijn, toch beslist beperkt. Eden herhaalde, dat de Britsche poli tiek zich verzet tegen inmenging. De inmenging in Spanje is slecht, niet al leen uit menschelijk oogpunt, maar ook van politiek standpunt uit bezien. Het is aan het Spaansche volk en aan niemand anders een beslissing te nemen omtrent den regeeringsvorm in Spanje. Ook aan de vrijwilligers wijdde Eden enkele woorden, zeggende, dat de Engel- schen er naar gestreefd hebben het uit zenden van vrijwilligers, van welken kant ook, tegen te gaan. Wanneer alle regeeringen deze positie zouden gaan innemen, zou de toestand beter zijn, dan op dit oogenbiik. De aandacht van de Britsche regeering is de laatste weken gevestigd op de ont wikkeling van de aanwerving in Groot- Brittanje onder verschillende vormen. D'e ronselaars trachten jonge mannen aan te werven om te gaan strijden in Spanje en zoeken daarbij in het bijzon der diegenen, die vliegtuigen kunnen be sturen. De regeering is in kennis gesteld van een geval, waarin men een re cru ut veertig pond sterling bood per week plus de kosten, wanneer hij dienst nam als piloot in den burgeroorlog, met een pre mie van vijfhonderd pond sterling voor ieder vijandelijk vliegtuig, dat werd neer geschoten. De regeering heeft zich op de hoogte gesteld van den juridischen toe stand en de wet op deze zaken bekend gemaakt. Vervolgens besprak Eden den algemee- nen internationalen toestand. Het is niet alleen noodig, dat de wereld de uitgaven voor bewapening vermindert, maar ook, dat zij leert op economisch gebied samen te werken, opdat de levensstandaard in alle landen kan stijgen. Economische samenwerking en streven naar vrede moeten hand in hand gaan. Wij aanvaarden niet de gedachte, dat Europa zou moeten kiezen tusschen de dictatuur van links en die van rechts; wij aanvaarden niet, dat de democratieën haarden voor verbreiding van het com munisme zijn (instemming); wij beschou wen haar meer als een tegengif tegen het communisme. Wij kunnen aldus besloot Eden de wereld niet genezen met verdragen, noch met verheven woorden over den vrede: het is noodig, dat de wil tot samen werking bestaat, dat die wil zich uit op zeer duidelijke wijze, dat de leer van de nationale afgeslotenheid wordt verlaten, dat men iederen Europeeschen staat aan vaardt als bevoegde partij bij de Euro peesche regeling, dat het peil der be wapening verlaagd wordt tot hetgeen werkelijk noodig is voor de verdediging, dat een internationaal organisme wordt aanvaard voor de regeling van con flicten. BOOS WEER. SNEEUWSTORMEN. De storm die aan de Engelsche kusten woedde is nog niet tot kalmte gekomen en ging bovendien vergezeld van buitenge woon hoog getij. Let op oranje band en Bayerkruis De veerdiensten over het Kanaal wer den door den storm gehinderd. Heel Duitsc'hland werd gisternacht door een hevigen sneeuwstorm geteisterd. Talrijke schepen werden op zee door den orkaan verrast en vluchtten Kiel en andere Duitsche havens langs de Noord en Oostzee binnen. Tengevolge van de felle koude is de ri vierscheepvaart op de Oder geheel ge staakt. Boven de Oostzee woedt eveneens een orkaanachtige Zuid-Ooster. D'e temperatuur in Polen is gedaald tot 23 gr. onder nul. Te Warschau ligt de W'eichsel dicht. Te Lem'berg zijn 87 personen in de zie kenhuizen behandeld wegens bevroren handen, voeten en ooren. De laatste dagen woedt in Denemarken een orkaanachtige sneeuwstorm, tengevol ge waarvan ernstige verkeersstoringen werden veroorzaakt. Het spoorweg- en scheepvaartverkeer is in sommige deelen van het land geheel lam gelegd. 'Groote gebieden in Jutland en Fuenen zijn van de buitenwereld geïsoleerd. In heel Anatolië heerseht een felle kou de. Tengevolge van de sneeuw zijn talrijke verbindingen onderbroken. Een groot aantal personen is omgeko men. De kerk in Duitschland onder staats- fyrannie. De Reformierte Kirehenzeitung deelt mede, dat de Theologische school te El- berfeld, welke negen jaar geleden werd opgericht, hetgeen toen met groote of fers gepaard ging, plotseling door de ge heime staatspolitie is gesloten. De overstroomingen in Amerika. Bij de overstroomingen van de Ohio, die met zijn zijstroomen acht staten doorstroomt over een afstand van 1200 km. zijn tot dusver zes personen gedood, terwijl drie- tot vierduizend gezinnen hun woningen hebben moeten verlaten. In Pennsylvanië is het opgehouden met regenen, maar in het Westen en Zuiden blijft de regen aanhouden. Korte Berichten. D'e gemengde nationale commissie voor de mijnen in België, welke te Brus sel heeft vergaderd, is het eens gewor den over de toepassing van de 45-urige werkweek in het mijnbedrijf. Bij decreet van het D'uitsche mi nisterie van luchtvaart is bepaald, dat in het vervolg de piloten van de civiele luchtvaartmaatschappijen moeten wor den gerecruteerd uit de militaire vlie gers. D'e scholen voor de burgerlucht vaart zullen worden opgeheven en allen, die opgeleid wenschen te worden tot pi loot, zullen dienst moeten nemen bij de luchtmacht van het leger. Alles wordtin Ihitschland gemilitariseerd. D'e politie te D'etroit heeft gebruik gemaakt van traangas om een tweedui zendtal stakers uiteen te drijven, die zich verzameld hadden voor een caros- seriefabriek, waar niettegenstaande de staking in de automobielindustrie hog gewerkt werd. Toch zijn de stakers erin geslaagd de carosseriefabriek tot sluiten te dwingen. Binnenland. Nederlandsch sportvliegtuig in Frankrijk neergestort. Vier dooden. D'e stijging der levensmiddelenprijzen. Buitenland. Sneeuwstormen in verschillende landen. Hevige gevechten in Spanje. Rede van Eden. Mussolini's besprekingen met Goering. Aan den vooravond van zijn tweede inauguratie verklaarde President Roo sevelt aan een vertegenwoordiger van de Associated Press, dat het aantal ge dwongen werkloozen, tengevolge van stakingen en sluiting van fabrieken, in de Vereenigde Staten op het oogenbiik 210.000 bedroeg, waarvan 115.000 kwa men op rekening van de auto-industrie en 40.000 op rekening van de zeelieden staking. I i Bimenla^c 37 DE WERKING VAN HET EGALISATIEFONDS. Vragen van het lid van de Eerste Kamer mr R. Pollema. Het lid van de Eerste Kamer, Mr R. Pollema, heeft de volgende vragen tot den minister van financiën gericht: 1. Wil de minister verklaren, waarom het valuta-egalisatiefonds vrijwel voort durend is en wordt aangewend, niet om den ongewenschten invloed van bijzon dere schommelingen, zoowel veroorzaakt door verplaatsing van belangrijke kapi talen als speculatieve bewegingen, te voorkomen, maar om den koers van den gulden tegenover dien van de buiten landsche valuta's kunstmatig te druk ken? 2. Kan de minister verduidelijken, waar om aldus dit fonds onder verantwoorde lijkheid van den minister manoeuvreert op een wijze, in flagranten strijd met de muntpolitiek van de regeering vóór de z.g. devaluatie? 3. Wil de minister inlichtingen verstrek ken (en zoo ja, deze als antwoord op deze vraag geven) op welke gronden hij van meening is, dat het op den duur boven genoemd fonds zal gelukken den gulden op lager niveau dan voorheen te houden? 4. Heeft de minister overwogen, dat juist de stijging van vele goederenprij- zen voor Nederland met zijn invoersaldo een reden te meer is, in overeenstem ming met de vroegere regeeringspolitiek, den gedwongen val van den gulden niet zoo diep maar zoo gering mogelijk te doen zijn en de huidige gestes van het valuta egalisatiefonds dus met de Nederlandsche belangen in strijd zijn? 5. Is de minister niet van meening, dat het huidige streven van dit fonds met groote verliezen voor dit fonds ge paard kan gaan, temeer, daar de stijging van de prijzen van onze Indische stapel- producten mede bevordert de tendens van een stijgenden gulden, juist tegenover gesteld aan wat het valuta-egalisatiefonds thans blijkbaar beoogt, zoodat door de manipulaties van dit fonds de geldvoor raad hier te lande noodgedwongen sterk wordt uitgezet? 6. Is de minister niet van meening, dat deze onnoodige vergrooting van den geldvoorraad in de naaste toekomst een der voornaamste oorzaken zal kunnen worden van een door de regeering niet gewenschte binnenlandsche prijsstijging, waardoor de voordeelen van een natuur lijk niveau van den huidigen gulden zou den blijken te zijn opgeofferd aan het huidige streven van meergenoemd fonds, om te komen tot een lageren guldenkoers dan die door de natuurlijke omstandig heden geboden zou zijn? 7. Is de minister er zich van bewust, dat op deze wijze de onder veel opoffe ringen tot stand gekomen resultaten van de z.g. aanpassingspolitiek in ernstig ge vaar worden gebracht? DE PRIJZEN VAN LEVENSMIDDELEN De stijging sinds 26 September 1936 bedraagt thans 2.22 pet. Het secretariaat van den Gentralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties schrijft: Het economisch bureau van den bond heeft thans voor de laatste maal gegevens verzameld omtrent het verloop van de prijzen van 25 levensmiddelen hij 20 co- operaties. Nu de officieele statistieken omtrent de prijzen en de kosten van het levensonderhoud reeds weer eenige malen na de depreciatie van de munt zijn ver schenen, is de aanleiding tot het publi- ceeren van cijfers onzerzijds vervallen. Uit de verkregen cijfers blijkt, dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1