DINSDAG 19 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 92 Politieke suggestie. Buitenland. H. M. de Koningin in Tirol Binnenland Belangrijkste Nieuws De Indische begrooting. Uitg.: N,V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, PoBteiièpe en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.M3 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.?,0, Losse gymiwers b emit. Adfertantiën §0 ggnt per ipgesoniien gi§dedeehng§p kb gent, p§? wieme Advertentiön Dinsdags m Vrijdags 0/75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85, Bij contract belangrijke korting. D'e N. S. B. heeft een nieuw strijdmid del ingevoerd: de suggestie. Door middel van suggestie tracht men de massa in den waan te brengen, dat „de leider" een groot man is niet alleen, maar de groote man, die, zal het goed worden in ons land als dictator moet kunnen heerschen en wiens .wil wet moet zijn, voor allen. Van Colijn gelooft ieder dat hij een man van beteekenis is, omdat men zijn daden kent. Ook zij, die niet de door hem beleden beginselen deelen, erken nen toch gaarne zijn zeldzame capaci teiten, zooals H. M. de Koningin dat deed, toen Zij hem de hoogste onder scheiding verleende die in ons land toe gekend kan worden. Van Mussei't weet niemand dat bij een groot man is of dat bij' aanleg heeft dat te worden. Daarom wordt nu gegrepen naar bet middel van de suggestie. Door eerewachten, herauten en bijzondere verlichting van bet podium als hij spreekt, tracht men bet volk te sugge- reeren, dat „de leider" toch inderdaad ver boven de massa uitsteekt. Hetzelfde middel wordt aangewend om stemmen te winnen. „Mussert wint" is bet slagwoord, dat overal wordt aangeplakt. Door dezen slag zin eindeloos te herhalen poogt men de kiezers de gedachte bij te brengen, dat de invloed van dezen leider onweerstaanbaar is. Als maar vaak genoeg herhaald wordt dat „Mussert wint", zal zoo verwacht men 'bet volk gaan gelooven, dat hij is de -komende man, tegen wien niets en niemand bestand is, en op die wijze zal op den tegenstander een verlammenden invloed worden uitgeoefend. Of deze methode succes heeft zal moe ten blijken. De mogelijkheid bestaat, dat men bij bet overnemen van dit strijdmiddel uit het buitenland uit bet oog heeft verlo ren, dat de nuchtere Hollanders minder suggestibel zijn dan andere volken. Maar hoe dit ook zij, een goed gevolg heeft deze poging tot massa-suggestie toch wel gehad. Er zijn nu eenmaal bij alle partijen menschen, die niet spoedig in beweging komen en die niet gewoon zijn zich druk te maken. Een eerste aankondiging dat „Mussert wint" beeft op ben dan ook weinig indruk gemaakt. Maar herbaalde lezing van deze woorden heeft hen er toe gebracht, zich eens terdege de oogen uit te wrijven. Zou 'er, zoo vroegen zij zich af, dan tóch een kans zijn,, dat de N. S. B. hier het roer in handen krijgt? Zou er dan toch de kans bestaan, dat wij' straks onze rech ten en vrijheden verliezen, dat in Neder land alle volksinvloed onmogelijk wordt gemaakt en dat ons volk nog slechts heeft te prijzen wat Mussert en zijn adjudanten gelieven te wijlzen? En het eind is geweest dat ze besloten hebben dan toch óók mee te werken om te gevaren die land en volk van de zijde der N.S.B. bedreigen af te wenden. Zij onttrekken zich aan de verlam mende suggestie en strijden mee den strijd voor gezag en vrijheidl DE OORLOG IN SPANJE. Marbella ingenomen. De opstandelingen hebben Marbella in genomen. Reuter meldt uit Londen, dat er thans ruim 40.000 vreemdelingen aan den kant van de regeeringstroepen in Spanje zou den strijden en ongeveer 32.000 (20.000 Italianen en 12.000 Duitschers) aan den kant van Franco. De ontscheping van de vrijwilligers voor Franco zoo schrijft de „Times" heeft uiteraard meer de aandacht ve trokken dan de voortdurende infiltratie uit Frankrijk. Er zijn echter bewijzen voor, dat o.a. verleden week ongeveer 1500 man over de Franscbe grens naar Barcelona zijn gekomen. Albacete is bet voornaamste centrum van de regeeringte Valencia voor de organisatie en uitrusting van de buitenlandsche vrijwilligers. Ongeveer de helft van de daar aanwezige buitenlan ders zijn anti-fascistische Duitschers en Italianen. De overige vrijwilligers in Al bacete zijn voornamelijk Fransehen, maar er zijn ook talrijke kleine groepen anti fascisten uit andere landen. Op het oogenblik spant vooral Italië zich in zooveel mogelijk vrijwilligers naar Spanje te krijgen vóór dat men tot een algemeen accoord tot stopzetting van het zenden van vrijwilligers zal komen. Een fraaie houding Aan het front ten Zuiden van Madrid hebben thans zwarte troepen hun intrede gedaan: negers van Fernando Poo, die door de opstandelingen zijn geronseld en in de rijen der Duitschers strijden. Barcelona beschoten. Gisternacht is te Barcelona alarm ge slagen aangezien een rechtsch oorlogs schip, men meent de Canarias, nabij de kust van Badalona, voor de monding van de Besos was verschenen. Het schip lag ongeveer 25 kilometer van de kust en schoot tot dertig 'kanonschoten af naar den berg Montjuich en de haven van Barcelona. De batterijen van Montjuich en die aan de kust beantwoordden het vuur, waarop 't schip de wijk nam in zuidelijke rich ting. Volgens andere berichten zou'het bom bardement door vier nationalistische oor- logsbodes zijn uitgevoerd. De autoriteiten te Madrid dringen met steeds grootere kracht er op aan, dat vrouwen en kinderen de hoofdstad verla ten; zij maken daarbij gebruik van den omroep, de pers en door de Ltraten rij dende auto's. Heden zullen eenige duizen den vrouwen, kinderen en mannen op leeftijd vertrekken. Het Sovjet-antwoord op de Engelsche non-interventie-nota. Het antwoord van de Sovjet-regeering op de jongste Britsche stappen inzake het verbieden van het zenden van vrijwilli gers naar Spanje, acht men te Londen zoo bevredigend als onder de huidige om standigheden verwacht kan worden. Te Rome acht men het Sovjet-antwoor 1 niet bevredigender dan hét Engelsche of dan de uitslag der stemming in de Fran- sche Kamer. De Tribuna merkt op, dat 'het Russi sche antwoord alle indirecte interventie alsmede de controle op de landtoegangs- wegen doodzwijgt. SPANNING TUSSCHEN STAAT EN R. K. KERK IN DUITSCHLAND. De buitengewone bijeenkomst der Dhit- sche bisschoppen te Fulda, waaraan werd deelgenomen door alle 27 leden van het Doitsche episcopaat, 'heeft niet, zooals ge woonlijk, de uitvaardiging van een her derlijken brief tot gevolg gehad. De ver gadering schijnt veeleer gewijd te zijn aan de voorbereiding van de ruggespraak, waarvoor zich eenige vooraanstaande geestelijken naar Rome begeven hebben. 'Ofschoon de bisschoppen sinds ruim een jaar gepoogd hebben een conflict met den staat te vermijden schijnt thans, dat de toestand opnieuw vrij gespannen is. Zekere nationaal- socialistische stemmen verklaren, dat een concordaat met de katholieke kerk niet in overeenstemming kan gebracht worden met den totalitairen staat. Deze overwe ging betreffende den ernst van den religi euzen toestand van het oogenblik zou het motief hebben gevormd voor de onver wachte reis van drie kardinalen en ver scheidene bisschoppen naar Rome. Daar bij moet er inderdaad op gelet worden, dat ondanks de ziekte van den Paus, de Duit- sohe kerkvorsten door hem ontvangen zijn DE SPOORWEGRAMP IN CHINA. 67 deaden. D'e officieele balans van de spoorweg ramp bij Kowloeng vermeldt, dat 67 per sonen om het leven zijn gekomen. Het meerendeel der slachtoffers is levend ver brand; 35 menschen zijn gewond. DE NAZI'S EN DE OPVOEDING DER JEUGD. Verontrustende rede. In een te D'etmold gehouden rede ver klaarde rijksleider Rosenberg o.a., dat een voornaam punt, waarvan de nationaal- socialistische beweging nooit zal afstap pen, wordt gevormd door den eisch, dat deopvoeding van de komen de generaties alleen en uitsluitend door de natio- naal-socialistische regee ring en den nationaal-so- cialistischen staat ge schiedt, opdat niet na 30 of 40 jaar weder partijen zullen zijn ontstaan, waar van het machtscentrum niet meer in Duitschland ligt. DE LUCHTREIS NAAR INDIE WORDT GOEDKOOPER. Compensatie van Fransche devaluatie. De onderhandelingen tussc'hen de K. L. M., den Air France en de Imperial Air ways over een eventueele tariefsverlaging op de Indiëlijm hebben reeds geleid tot een principieel accoord, inhoudende, dat de ponden- en guldenstarieven ten opzichte van de francs-tarieven verlaagd zullen worden. De Fransche regeering staat niet toe, dat de Air Fraijce zijn tarieven verlaagt, doch deze zijn practiseh door de devalu atie van den franc, ten opzichte van de Engelsche en Nederlandsche tarieven aan zienlijk lager geworden. Loopende onder handelingen tusschen de drie maatschap pijen, die (om nuttelooze concurrentie te vermijden), steeds haar tarieven onderling bepalen, hadden eigenlijk alleen ten doel de Engelsche en Nederlandsche tarieven aan de verminderde franc-waarde aan te pas sen. In principe is men het eens, omtrent de cijfers wordt nog onderhandeld. Men ver wacht te Parijs, dat de tariefsverlaging voor Engeland en Nederland van 15 tot 20 pet. zal bedragen. De nieuwe tarieven zullen begin April van kracht worden. Doodstraf op het ontvoeren van kinderen. In de staten Noord-Carolina, Idaho, Da kota, Zuid-Tennessee en Utah zijn bij de opening van de zitting der volksvertegen woordiging wetsontwerpen ingediend, strekkende tot het invoeren van de dood straf voor misdadigers, die kinderen ont voeren. Frankrijk en de koloniale eischen van Duitschland. D'e „Echo de Paris" publiceert een in terview met den vroegeren minister van koloniën en financiën, Lamoureux, die zich daarin absoluut gekant toont tegen het prijegeven van Fransche koloniën aan Duitschland, doch daaraan toevoegt, dat „het de plicht van Frankrijk is, zich be reid te toonen tot iedere bespreking met Duitschland en geen enkele gelegenheid te ontwijken om een overeenkomst te slui ten, de eenige mogelijikheid om den vrede te verzekeren". Dalend geboortecijfer in België. Volgens de laatste statistieken is het aantal huwelijken in België gedurende de laatste jaren ongeveer hetzelfde ge bleven. Het geboortecijfer gaat evenwel steeds meer omlaag, terwijl dat der sterfgevallen een lichte stijging vertoont. In 1931 bedroeg het aantal geboorten 18.71 pet., in 1935 slechts 15,15 pet. In dien hierin geen verandering komt, zal België tegen het einde der twintigste eeuw slechts zes millioen inwoners tel len, terwijl er nu nog 8.299.940 inwo ners zijn. Gebrek aan geschoolde arbeidskrachten in België. Het gebrek aan geschoolde arbeids krachten doet zich in verscheiden tak ken van de Belgische industrie gevoe len. Dit geldt vooral voor de suikerbe drijven en in de hoogovenbedrijven, waar men reeds verscheiden jaren geen vol doende krachten kan krijgen om er drie ploegen te kunnen vormen, waardoor de directies genoodzaakt zijn een gedeelte van het personeel meer dan acht uur per dag te laten werken. Hetzelfde geldt ■voor de arbeiders in de meubelindustrie en bij de scheepswerven. Korte Berichten. In bevoegde kringen wordt mede gedeeld, dat een Fransche torpedojager in de Middellandsche Zee is gebombar deerd door een vliegtuig, waarvan de nationaliteit onbekend is gebleven. Zes bommen werden op het vaartuig gewor pen, dat echter niet werd geraakt. Een communiqué van het Fransche ministerie voor oeconomische zaken deelt mede, dat de regeering overweegt maatregelen te nemen om een ongerecht vaardigde stijging van den suikerprijs te verbieden. Regens, zoo hevig als zij in de af- geloopen tien jaren niet gevallen zijn, hebben zich thans ontlast over het go- heele veeteeltgebied in Australië. Het vooruitzicht voor de schapenteelt, dat eerst wegens de aanhoudende droogte zeer slecht was, is thans zeer goed ge worden. Te B'erchtesgaden wordt een kanse- larijigéhouw opgetrokken, waar de dien sten der kanselarij onder dak zullen wor den gebracht. Hieruit schijnt men te moe ten opmaken, dat Hitler van Berchtesga- den zijn gewone verblijfplaats wil maken. Zijn bezoeken aan Berlijn worden steeds zeldzamer en duren in 't algemeen slechts enkele dagen. HET WEER IN TIROL BLIJFT PRACHTIG. Uit Weenen wordt aan de „Tel." ge meld: Het weer in Tirol blijft prachtig. Een stralende zon teekent het schoone winter landschap in felle kleuren en H. M. de Koningin zocht dan ook Maandagmorgen de buitenlucht en maakte een lange wan deling. De namiddag werd besteed met het maken van een autorit door het dal, dat zich uitstrekt achter het hotel te Igls, en dat afgesloten wordt door de steile rot sen van den Brenner. In den namiddag toen de Alpenzon nog warm scheen zette H. M. zich op terras van haar appartementen en wijd de zich aan haar geliefkoosde bezigheid: het schilderen. Op het geheel van de ove rige gedeelten van het hotel afgesloten terras schetste H. M. het winterlandschap dat zich voor haar oogen uitstrekte. REORGANISATIE NEDERL. VEE HOUDERIJ-CENTRALE. Aan belanghebbenden is ontslag aangezegd. Naar de „N. R. Ct." van bevoegde zijde verneemt, heeft de minister van landbouw en visscherij besloten tot een algeheele reorganisatie van het dage- lijksch bestuur van de Nederlandsche veehouderij-centrale. Deze reorganisatie welke inmiddels haar beslag heeft ge- kiegen, was een gevolg van den wensch van den minister van Landbouw, om voortaan bij de leiding der centrale b e- langhebbenden uit te schak"- 1 e n. Tengevolge hiervan is aan allen, die als belanghebbenden kunnen worden beschouwd, ontslag aangezegd. D'e heer Oonk, thans waarnemend di recteur van de veehouderijcentrale, vroeger echter procuratiehouder bij v. Zwanenberg's fabrieken te Oss, heeft ge meend uit deze maatregelen de conse quentie te moeten trekken, dat conti nuatie van zijn functie bij de veehou derijcentrale niet langer gewenscht is. Dienovereenkomstig heeft hij tegen 1 Februari a.s. ontslag gevraagd en ver kregen als waarnemend directeur van de Nederlandsche veehouderijcentrale. Het blad vernam voorts, dat het da- gelijksch bestuur thans zal worden sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de drie centrale landbouworganisaties, alsmede een vertegenwoordiger van den handel. Ir W. de Jong zal als voorzitter optreden en daarmede zijn bemoeiingen met de teeltregelingen weder hervatten. Voor den R.K. Boeren- en Tuinders- bond zal zitting hebben in het bestuur de heer P. J. van Haaren, tevens vice- voorzitter, voor den Ghristelijken Boe ren- en Tuindershond, de heer van Ber- kel en voor het Kon. Ned. Landbouw- comité de heer N. Kingma. D'e handel zal vertegenwoordigd worden door mr Bertels. VERLAGING VAN MONOPOLIE HEFFING OP FRUIT VERZOCHT. In verband met de schaarschte aan Nederlandsch fruit. De Nieuwe Zuidvruohtenhond en de Bond van Nederlandsche grossiers in ver- sche zuidvruchten en aanverwante artike len hebben dezer dagen een adres gericht aan den, minister van landbouw en vis scherij. Het betreft hier de monopolieheffing op fruit. Adressanten zijn van meening, dat de voorraden fruit in Nederland uitgeput beginnen te geraken, hetgeen een prijs stijging zal veroorzaken, welke voor velen een 'beletsel zal vormen versch fruit te koopen. Zij' wijzen den minister op het handelsverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten. Hierin toch zijn be palingen, dat in 'n seizoen van sohaarsch- te de invoer tegen het verlaagde tarief vaD 2 cents- per kg voor peren en appelen eeD maand vervroegd kan worden. Nu de prijzen hoog zijn en de voorraden klein, is er, volgens adressanten, alle aan leiding dit deel van het verdrag toe te passen, en zij verzoeken den minister nog maals in het belang van de consumenten en handelaren tot verlaging van de mono- p-olieheffing o-p fruit te willen 'besluiten. DE REIS VAN DE O 16. Bemanning en boot houden zich uitstekend. Uit -de bij het departement van Defensie van Hr. Ms. O 16 ontvangen radio-tele grammen 'blijkt, dat -de onderzeeboot twee depressies is gepasseerd. Bij de laatste bereikte de wind orkaankracht. D'e commandant seinde, dat bemanning en boot zich uitstekend hielden. Ondanks het slechte weer konden zwaartekracht waarnemingen door Prof. Vening Mei- nesz onder en boven water voortgang vin den. Burgemeester K. ter Laan. Bij Kon. besluit is aan den heer K. ter Laan op zijn verzoek met ingang van 8 Fébruaii a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zaandam, met dankbetuiging voor de langdurige en be langrijke diensten door hem als bur ge- mester bewezen, met benoeming tevens tot Ridder in de orde van den Nederland- j schen Leeuw. Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting. De Nederlandsche ministers in Scandi navië. H. M. de Koningin aan een ongeluk ont snapt. Overdreven bericht. Buitenland. Hevige brand in de haven te Melbourne. De Nazi's en de opvoeding der jeugd. De Duitsche Staat en de R.K. kerk. Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer. De f25 mil lioen voor weivaartsdoeleinden onvoldoende. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische be groeting voor 1937. Van verscheidene leden was het oordeel over de bestuursperiode van den afge treden landvoogd niet gunstig, al erkenden zij, dat hij onder uiterst moei lijke omstandigheden het bewind heeft moeten 'voeren. D'e afgetreden landvoogd heeft, aldus deze leden, weinig begrip ge loond van hetgeen in de Inlandsche en in de Indo-Europeesche wereld in Indië leef de. Andere leden achtten de bovenstaande beschouwingen niet met de feiten in over eenstemming en in hooge mate onbillijk tegenover een landvoogd, die het bestuur had te voeren in een der moeilijkste peri oden van Indië's historie. Het had verscheidene leden niet weinig verbaasd, dat de regeering bij de b e n o e- ming van den opvolger van den gouverneur-generaal wederom de be noeming 'bevorderd had van iemand, die m Indië en in de specifiek Indische pro blemen totaal een vreemdeling was. Verscheidene andere leden hadden met instemming de 'benoeming van Jhr Tjarda van Starkenhorgh Stachouwer tot gou verneur-generaal begroet. Ook zij achtten het intussohen een gemis, dat de nieuwe landvoogd vóór zijn optreden als zoodanig nimmer reohtstreeksche bemoeiing met Nederlandsc'h-Indië en daarbij' betrokken groote en veelzijdige problemen had ge had. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de toestand, waarin een groot deel van de bevolking verkeert, nog steeds al lerbedroevendst is. Op het stuk van ge zondheid, voeding, woning en kleeding, heerschen, in het bijzonder op Java, zeer bedenkelijke toestanden. Zij achtten het noodzakelijk, dat hiernaar een uitgebreid en stelselmatig onderzoek zal worden in gesteld. Daarbij zou, voor wat den gezond heidstoestand 'betreft, in het bijzonder moeten worden gelet op het voorkomen van tuberculose. De overvloedige oogsten van het afgeloopen jaar hebben voorko men, -dat in sommige streken hongersnood ontstond, maar de voedingstoestand 'blijft zorgwekkend en eiseht onmiddellijke voor ziening. D'e vraag dient gesteld, of het niet over weging zou verdienen een minimum loon regeling in te voeren. Voorts zal de regee ring de op de bevolking drukkende belas tingen en vaste lasten moeten verlagen en met kracht blijven optreden tegen opdrij ving van de prijzen der eerste levensbe hoeften. D'e te voeren welvaartspolitiek zou zich moeten richten op den aanleg in ruime mate van openbare werken. Voor weivaartsdoeleinden zal Nederland aan Indië wel is waar f 25 millioen ter beschikking stellen, doch de hier aan het woord zijnde leden achtten dit bedrag to taal onvoldoende. Verscheidene leden hadden met inge nomenheid kennis genomen yan de uiteen zettingen van de Indische regeering aan den Volksraad betreffende haar econo misch beleid. Lof verdient de activiteit der regeering, die steeds er op uit is geweest de ergste nooden te lenigen. Van particuliere zijde is op uitnemende wijze steun geboden. Bijzondere waardeering verdient ook de wijze, waarop de regeering den schok van de devaluatie heeft opgevangen en daarbij terstond de noodige maatrege len heeft getroffen ter voorkoming van onnoodige prijsstijgingen en tot nauwkeu rige prijshewaking. Dat de prijzen van vele levensbehoeften niettegenstaande deze maatregelen gestegen zijn, maakt den toe stand voor de bevolking nog 'bedenkelijker Verscheidene leden merkten op, dat de positie van dekoffie-oultuur, niettegenstaande de stijging van den kof fieprijs, waardoor de door Nederland t'e bieden geldelijke steun niet noodig werd geacht, nog uiterst zwak is. Gevraagd werd, of het niet aanbeveling zou verdie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1