WERKZAME NIEREN De Erfenis uit Amerika ZORG VOOR Kerknieuws FEUILLETON LOOP DER BEVOLKING. en uitbreiding vatbaar, Daarom moet ook verder zoo intensief mogelijk gearbeid worden, De nadeelige gevolgen van de langdurige werkloosheid zijn veel grooter dan veien wel denken, De deelname der Zeeuwsche jeugdige werkbazen aan het kamp te Chaam is plotseling sterk gestegen, zóó zelfs, dat voor deze periode niet allen konden worden geplaatst. De heer Bras, nu het woord verkrij gend, dankte voor de activiteit in de vorige jaren betoond en deed een beroep op aller medewerking voor de a.s. cam pagne. Meer dan 100.000 jonge menschen zijn zonder werk. Welk leed dit in houdt, is niet gemakkelijk te zeggen, Wie vraagt of het werk der Centrale noodig is, moet eens een kijkje nemen in het kampleven. De Centrale is een paar jaar geleden met 3 kampen begonnen, thans zijn er negen. Dit werk moet voortgezet. Vele jon gens komen geestelijk kapot in de kam pen. Hier moet hun iets worden getoond van het daadwerkelijk Christendom. De Centrale heeft voor dit jaar niet één ton, zooals vorig jaar, maar iy2 ton noodig. Ze wil met dit bedrag niet alleen de kampen financieren. Ze wil ook werk- looze meisjes opleiden voor huishoude lijke beroepen, vrouwen van werkloozen eenige dagen uit haar zorgensfeer bren gen, het plaatselijk cultureele werk onder de werkloozen steunen en de nazorg onder de jongens, die in de kampen geweest zijn, behartigen. Voor deze doeleinden zal na een in tensieve propaganda in de week van 31 Maart—6 April voor de derde maal van Prot. Chr. Nederland een gave worden gevraagd. Krachtig wekt spr. op dit zoo belangrijk werk zoo krachtig mogelijk te steunen. Hierna werd over de actie in Zeeland en het werk der Centrale en van de plaat selijke comité's een breedvoerige bespre king geveerd. Na een slotwoord van den voorzitter ging de heer A. de Lange voor in dank gebed. Hat feest op 't Zand. Er is Zaterdagmiddag en -avond ge feest op 't Zand en omgeving, niettegen staande ook hier de griep een sta in den weg bleek te zijn. De burgemeester van Koudekerke, dhi J. L. D'regmans, de eerste wethouder, dhr J. A. Contant, de voorzitter der feestcom missie op 't Zand, dhr J. Clement, de feestredenaar, dhr J. Schipper, hoofd der Herv. school, de zoon van d'hr Clement, die de piano zou bespelen, allen waren wegens ongesteldheid verhinderd en ook velen der kinderen van de beide Christe lijke scholen en kinderen, die te Middel burg school gaan, moesten thuis blijven. Toch vertrok tegen half drie de feest commissie met het Chr. muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" met een schare van kinderen met vlaggetjes van uit den Buitentuin naar het plein o-p het Zand, waar velen zich vereenigd hadden om de aan het gemeentebestuur te brengen zang- hulde bij te wonen. ODhr J. Kraamer, eere-voorzitter der feestcommissie, richtte zich tot den waar- nemenden burgemeester, dhr A. J. Stop pels. Spr. bracht den burgemeester dank voor de gelegenheid ook in dit deel der gemeente te mo>g6n getuigen van de blijd schap, dat Nederland en het Oranjehuis opnieuw sterker met eikaar verbonden werden. Spr. eindigde met een driewerf hoera op de leden van het Kon. Huis. Hierna zongen de schoolkinderen twee coupletten van het Wilhelmus en daarna het feestlied. Be waarn. burgemeester, -dhr Stoppels, bracht namens het gemeentebestuur -har telijk dank voor de gebrachte zanghulde en ook aan allen, die het initiatief namen om dezen dag tot een feestdag te maken. Nadat voldaan was aan het instemmen met een driewerf hoera op de Koningin, Prinses Juliana en Prins B-ernhard, werd met de muziek voorop een stoet gevormd, die een tocht maakte over den Lagen weg en Nieuwen Vliss. weg met als slot de Buitentuin, waar het kinderfeest plaats had. Er is flink gezongen. Dhr A. Groenenberg heeft de kinderen doen genieten van een mooie serie licht beelden. door An na B a e 1 e. 4-7) o— „Om je de waarheid te zeggen, Belle", zei ze, „ik denk stellig, dat Charlie zijn zoon niet aan zijn schoonvader wil af staan, 't zij dat jullie het fortuin verove ren of niet. En aan één kant geef ik hem groot gelijk; aan de menschelijke opinie kun je je toch nooit storen, want die oordeelt alleen naar geldelijk voor deel en maatschappelijk succes. Dat zal ook het geval worden met je vader, mócht hem het twijfelachtige geluk te beurt vallen, dat de erfenis zijn eigen dom wordt, 'tls jammer, dat Charli9 zoo zwak is, beide naar lichaam en geest, want dergelijke menschen worden eigenlijk alleen in hun eigen familie kring gewaardeerd, maar in de maat schappij zijn ze dikwijls onbruikbaar Je weet wel, Belle, dat hot mijn bedoe ling niet is om op Charlie af te geven, want ik houd van hem, maar de wer kelijkheid is toch maar zoo." „U hebt volkomen gelijk", stemde Bella toe, „maar die karaktertrek heeft Weatherley in geen enkel opzicht van hem geërfd." Dhr K. Schout heeft daaihij op onder houdende wijze een en ander verteld. Dhr A, C, de Graaf, hoofd der Geref. school sprak het slotwoord. Des avonds was alom de verlichting ontstoken. Oefe ning na den Arbeid maakte een muzikale wandeling, 't Zand is goed voor den dag gekomen. Het wachten op de postkantoren. In verschillende Zeeuwsche postkan toren heeft men een jaar of wat geleden een loket, „weg-bezuinigd". De bedoeling was natuurlijk te besparen op de perso neelsuitgaven. Maar het wordt hoe lan ger hoe meer merkbaar, dat het publiek daarvan de dupe wordt. Men moet in Goes, Vlissingen, Neuzen, enz. op sommige dagen en uren ongehoord lang wachten, eer men aan de beurt komt. Te Terneuzen stelt men pogingen in het werk, hierin verandering te krijgen. Het ligt in het voornemen om een ver zoekschrift, dat hiertoe voor ingezetenen in Littooy's boekhandel ter teekening ligt, naar het hoofdbestuur van P.T.T. te zenden, teneinde verbetering te verkrijgen. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Op Woensdag 27 Januari a.s. zal de officieele opening van het bedrijf der Z -Vlaamsche Waterleidingmaatschapp >j geschieden door den Minister van So ciale Zaken, den heer Mr M. Slingen- berg, in het hoofdgebouw van het pomp- gebouw te St. Jansteen. Hansweert. Het D-uitsche motorschip „Niedersachsen 3", geladen met stukgoed van Antwerpen naar Duitschland" is Zondagvoormiddag tijdens dikke mist nabij- den Zimmermanpolder, omhoog gevaren en blijven zitten. Later is het schip gebroken. Bergingsvaartuigen zijn derwaarts vertrokken om te trachten schip en lading te bergen. Krabbendijke. Donderdagavond verga derde de A.R.J.A.-club onder leiding van dhr C. Haverhoek. Na opening leidde Ds Ros een onderwerp in over Art. 18 van ons Program „De Handels betrekkingen". Duidelijk zette spreker uiteen, dat ook hierin het beginsel een woord mee te spreken heeft. Vrijhandel en Protectie werden uitvoerig behandeld. Na de pauze gaf mej. Riek Haverhoek een goed verzorgde politieke rondblik. Kruiningen. De kolenvereen. „Nieuw- s-traat" vergaderde onder voorzitterschap van dhr J. Krijger. Bij de opening her dacht de voorzitter eerst het overlijden van dhr M. C. Wondergem, die als be stuurslid vele jaren zitting had. In 1936 waren aangekocht 276 ton eier kolen. Per aandeel werden 25 H.L. ver strekt. Ontvangen werd f 3953,38 en uit gegeven f4015,55. Het nadeelig slot van f 62,17 is- meer dan gedekt -do-or de re-ser ve op de bergplaats. In -de vac.-Wondergem werd tot be stuurslid gekozen dhr L. Duindam. Door den voorzitter werd dank gebracht aan den penningmeester, dhr Joh Sinke, die meer dan 30 jaar als voorzitter, bestuurs lid o-f penningmeester de vereen, met ijver heeft gediend. Koudekerke. Loop der bevolking van 1 tot en met 15 Januari 1937. Gevestigd: A. van Oorschot en gezin, B 296a, uit Vlissingen; A. de Potter, A 213, uit Biggekerke. Vertrekken: Mej. M. Crucq, van D 103 naar Middelburg; Mej. J. C. de Haas. van D 29g naar Weesp; Mej. L. C. Poppe, van D 74, naar Middelburg; J. C. Maas en kind, van E 64 naar Serooskerke; R. Min- derhoud en gezin, van B 271 naar Vlis singen; W. Roelse, van A 202 naar Big gekerke. (VI. Crt.) Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRs. DUVEKOT GOES. Grijpskerke. Vrijdagavond hield de afd. van den G. B. T. B. haar jaarvergadering Na de gebruikelijke opening werden de jaarverslagen uitgebracht welke getuigden van goed organisatieleven. D'hrn Franse en Philipse, resp. als voorzitter en directeur van „Eiland Wal cheren" tegenwoordig, spraken na afhan deling der huishoudelijke zaken eenige woorden over de coöperatie. St. Laurens. Ofschoon onze gemeente eerst later de huwelijksfeesten zal vieren, werd toch Vrijdag door de Oranjevereeni- ging een prachtige filmavond gehouden van Hennings projectie-centrale te Mid delburg, De Oranjefilm was het hoogtepunt van den avond. Aan het slot sprak de Bur gemeester als voorzitter van de Oranje- vereeniging een slotwoord en wekte ieder op zich van nu af te gaan voorbereiden voor de alhier te houden feesten. Mei het zingen van het Wilhelmus en een driewerf hoera voor de Koningin, Prins en Prinses, werd de avond besloten. Vrouwepolder. Vrijdagmiddag hield het Vleeschfonds alhier zijn jaarvergadering. Wegens ziekte en daaruit voortvloeiend bedanken van den voorzitter, dhr L. Duve- kot, opende de vice-voorz., dhr S. de Visser, deze vergadering. Spr. prees den voorzitter als een zeer actief bestuurslid, waaraan de vereeniging zeer veel zal missen. Hij was 20 jaar bestuurslid, waar van 17 jaar voorzitter. Uit de verslagen bleek, dat er 9 on gevallen waren, waarvan 6 af- en 3 goed gekeurd werden. Voor de vereeniging was 1936 een gunstig jaar. Aftredende functionarissen werden her benoemd. In de vacature-Duvekot is ge kozen als bestuurslid dhr H. Maljaars. De vleeschprijzon zijn onveranderd geble ven. Na afloop der vergadering is door het bestuur als voorzitter gekozen de heer S, de Visser. Vrijdagavond hield het Varkensfonds zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr Jan Louwerse. Uit de verslagen bleek, dat de ontvangsten waren: f77,53 en de uitgaven f 33,39, alzoo een goed slot van f 44,14. De secretaris, dhr L. Duvekot, heeft wegens ziekte als zoodanig bedankt, in wiens plaats werd gekozen dhr M. Lou werse. De penningmeester, dhr J. Polder man, wenschte met het oog op zijn leef tijd, niet meer voor herbenoeming in aanmerking te komen. Als penningmees ter ward gekozen dhr Jac. Polderman. 1936 was voor het Varkensfonds een gunstig jaar. De spekprijzen zijn onver anderd gebleven. O.- en W.-Souburg. De feestelijk heden. Zaterdagmorgen acht uur werd het geheele doip doo-r klokgelui opge roepen tot feestviering. Om half negen was het reveille, waarna om tien uur gezongen werd door circa ruim 500 schoolkinderen voor het gemeentehuis De burgemeester was met zijn vrouw aanwezig om deze hulde in ontvangst te nemen. De burgemeester dankte voor de hulde gebracht aan den Prins en de Prinses. Spr. verzocht een driewerf hoera voor het bruidspaar uit te roepen waaraan spontaan werd voldaan. Daar na werden de kinderen in de verschil lende scholen getracteerd. Om 2 uur begon men aan het opstel len van den optocht. Daaraan namen o.a. deel: burgerwacht, landstorm, tal van vereenigingen van allerlei aard, ter wijl verschillende wagens met allerlei mooie voorstellingen in den stoet mee reden, o.a. een wagen „Huwelijksfeest in Sprookjesland". De wagen was de gouden koets met bruidspaar en 24 hu zaren terzijde van de koets en 10 la keien. In 't geheel een schitterenden op tocht bestaande uit 37 nummers. Om pl.m. half drie zette -deze stoet z-ich in beweging om doo-r het dorp te trekken, bewonderd telkenmale door een zeer tal rijk publiek. Souburg bleek voor de om liggende steden niet onder te do-en. Om vier uur werd de stoet ontbonden. Was het in den middag reeds druk, des avons werd het nog drukker, zoo-dat door de verlichte straten dichte massa's zich verdrongen. Om half negen 's avo-nds zette de stoet van 's middags in denzelfden vo-rm maar thans keurig verlicht zien weer in beweging om nu het Westelijk deel der gemeente met een bezoek te vereeren. Er heersc-hte een prettige feest stemming. St. Maartsnsdijk. Door het bestuur der Werkgeversorganisatie voor het eiland Tholen werd een conferentie gehouden met de drie samenwerkende Landarbei dersbonden. Het doel der conferentie was om te komen tot een langoren arbeids dag gedurende de wintermaanden, Ter conferentie bleek, dat de werkgevers geen bezwaar hadden tegen een werkdag van 7y2 uur voor de maanden December en Januari en gedurende Februari 8 uur. Intusschen is gebleken, dat een werkdag van 7y2 uur, gedurende de uitkeerings- periode, een kasuitkeering van f 7,20 niet toelaat. Er moet voor genoemde uitkee- ring minstens 8 uur per dag worden ge werkt. In een binnenkort te houden confe rentie zal getracht worden met de werk gevers een zoodanige regeling te tref fen, dat het genoemde bezwaar onder vangen zal kunnen worden. Jecovifo! levertraan weten schappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f0.75 per flacon. GEMEENTE O.- en W.-Souburg Heinkenszand Stavenisse St.-Maartensdijk Poortvliet Scherpenisse 1 Januari 1936 Geboren Gevestigd Huwel. Overleden Vertrokken 1 Januari 1937 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. T otaal 2489 2438 4927 46 42 88 213 233 446 22 30 52 156 170 326 2570 2513 5083 927 971 1898 17 2) 38 19 38 57 7 9 16 26 45 71 930 976 1906 946 900 1846 16 16 32 15 13 28 5 9 12 21 20 16 36 948 901 1849 1379 1387 2766 24 15 39 22 36 58 22 17 13 30 20 52 72 1388 1373 2761 869 832 1701 17 8 25 17 25 42 14 12 7 19 18 34 52 873 824 1697 643 653 1296 6 15 21 5 14 19 11 7 5 12 12 24 36 635 653 1288 Nee, dat kereltje voelt zich no-gal en laat zich gel-den ook. Daarom heeft mijn broer ook zooveel met hem op en die jongen slaat zich wel door de wereld. Maar wat moet er eigenlijk van Flo te recht komen? 't Is zoo jammer, dat het kind zoo haar tijd verknoeid heeft en zich niet eens ergens op heeft toegelegd of het een of andere diploma gehaald. Als jullie het Amerikaansche geld krij gen, dan zal Flo als een prinses gaan leven en waarschijnlijk een heel goed huwelijk doen, maar wat moet ze, als -die bewuste erfenis jullie neus voorbij gaat en jullie door alle onkosten geruï neerd zijn?" Het bleef stil in de kamer, waar de beide vriendinnen zich bevonden, Juf frouw D'ulcey was o-ver het laatste on derwerp geheel uitgepraat en Belle dacht over de waarheid van haar woor den na. Flo's toekomst werd steeds meer een onopgelost vraagstuk voor haar, vooral nu mevrouw Prendergast bijna onomwonden verklaard had, dat ze haar niet langer als gezelschapsjuffrouw kon gebruiken, Haar uiterlijke bekoorlijkhe den waren een beletsel voor die betrek king, en het was even door Belle heen- geflitst of mevrouw Prendergast het misschien moeilijk verdragen kon, dat Flo overal zoo de algemeene aandacht trok, In elk geval was deze betrekking de eenigste, waarvoor Fio geschikt was, want als gouvernante zou niemand haar willen hebben, omdat ze geen goed onderlegd onderwijs had genoten. Men vroeg nu eenmaal 't allereerst naar de getuigschrif ten -en diploma's, wanneer er gesolliciteerd werd voor het een of andere 'baantje en Belle wist, dat als het er op aankwam, -z-ij nog beter iets zou kunnen krijgen met haar practische ervaring en helderen le- vensblik, dan Flo-. Zuchtend bedacht ze, dat het enthousiasme van haar z-uster over het weer thuis zijn wel gauw zou verkoelen, want te goed kende ze Flo-'s wispelturigheid en 'haar ontevredenheid met de eenvoudige omstandigheden, waar bij ze zich nu weer zou moeten aanpas sen, iets wat ze niet meer had gekund sinds haar bezoeken bij Amy en Charlie in Londen, de stad, die voor haar zulk een machtige bekoring bezat, HOOFDSTUK XIV. Flo's reisgeschenken. Rustig sliep Flo een dro-omloozen slaap en eerst laat in den avond werd ze wak ker, zoodat 'haar vader al mopperend had opgemerkt, dat ze toöh wel bij het avond eten had kunnen verschijnen. Hij' zwichtte echter voor Marjory's opmerking, dat tan te Flo ook wel -heel erg moe moest zijn, als ze twee nachten en één dag aan één stuk -door had gereisd. Mijnheer D'aun- cey's humeur was zelfs door de komst van zijn lievelingsdochter nog niet veel verbe terd en Weatiherley, die -hij als de oo-rzaak van zijn prikkelbaarheid beschouwde, kreeg ternauwernood een goed woord van hem. De jo-ngen voelde dat elk oogenblik en het hinderde hem geducht, maar hij wist niet, 'hoe hij zijn grootvaders stem ming weer zou verzachten. Juist waren ze met het avondeten be gonnen, toen juffrouw Dulcey binnen kwam, -die direct het doel van haar komst aankondigde, n.l. om Flo te begroeten en even een particulier onderhoud te hebben met -haar vader. Belle zond de kinderen weg, zoodra 'ze met het eten klaar waren terwijl ze haar neefje in -het oor fluister de, dat hij. zijn zusjes even zoolang moest bezig houden, want dat juffrouw Dulcey gbko-men was om met zijn grootvader te spreken o-ver het voorstel van d-en land heer. De jongen gehoorzaamde -en terwijl hij zijn tante beteekenisvol aanzag, zeide hij kort: „Ik moet toch eerst vaders be slissing afwachten". Belle antwoordde niet, maar in 'haar hart leefde de vrees, dat haar vader daar op niet 'zou willen wachten, maar direct van zijn kleinzoon de moeilijke keuze zou eischen. Ze haastte zich terug naar de anderen en 'hoorde, dat juffrouw Dulcey MIEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traag funotlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, ischias ol spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden 6taat door een dluretisoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. Kcrtgene. Werkverschaffing. D'e gemeente laat thans, in samenwerking met de provincie, welke Vi gedeelte vein alle kosten betaalt, belangrijke verbete ringen in het dorp uitvoeren. De Molenweg wordt van de beruchte z.g. „kinderkopjes" ontdaan, en zal na de vernieuwing 'bestaan uit een rijweg met klinkerb-estrating van 4.5 m b-reedte, met aan weerszijden 'n rijwielpad van 0.75 na breedte. Langs de huizen zullen verhoogde trot toirs komen van 2.25 m breedte met tegel bedekking. D'it werk wordt door den Prov. Water staat aanbesteed, doch het gemeentebe stuur heeft aan Ged. Staten vergunning gevraagd, de daarvoor in aanmerking ko mende grondwerken reeds vooraf in werk verschaffing te mogen uitvoeren, welke toestemming is verleend, zoodat momen teel door een 35-tal werkloozen een aan vang met het werk is gemaakt. Met is thans bezig met het afgraven en vevbreeden van den Molenweg en den op rit bij den Molen. In het z.g. poldert je en in de Voorstraat is men bezig, om sleuven te maken om buizen aan te leggen voor de rioleering van het te maken trottoir. D'e bedoeling is, dat ook -de binnen de bebouwde kom liggende Voorstraat, welke op den Molenweg aansluit, wordt verbe terd, terwijl in de plannen mede is inbe grepen een algeheele vernieuwing van den z.g. Langeweg, welke een klinkerbestra ting zal krijgen van 5.5 m breedte en geen rijwielpaden zal hebben. Als do nieuwe wegen gereed zullen zijn, zal het geheele traject school Kortgene- Colij-nsplaat aan een nieuw wegdek gehol pen zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoevelaken, J. Lekkerker- ker te Oldebroek. Te Kralingen, G. van Veldhuizen te Hantum. Aangenomen naar Asch, K. Luyendijk, cand. te De Lier. Bedankt voor Rottum c.s., S. L. Hooge- brink, cand. te Vorden. Oud-Geref. Gem. Bedankt voor Nieuw-Beyerland, G. v. d. Gruiter te Oostburg. Klcetinge. Naar wij vernemen zal Ds H. Boersma, beroepen pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier vermoedelijk op 4 April afscheid nemen van de gemeente te An- de brandende kwestie al had aangeroerd. Streng klonk het: „U zult toch zeker wel zoo verstandig zijn om niet de toekomst van den jongen te bederven, door 'hem verwijderd te hou den van mijn broeder, als deze hem bij zi-ch wil hebben? A®s wij Hewson zóó zou den belee-digen, behoeven we nooit weer iets van 'hem te verwachten en dan heb ben we het voorgoed voor de kinderen be dorven. Want, mijnheer Dauncey, mijn broeder is bijna even stijfhoofdig als u, hoor! En ik houd het Juffrouw D'ulcey zweeg zonder 'haar zin af te maken en mijnheer Dauncey vulde aan: „Ik houd het er voor, dat, als onze beide karakters eens door elkander gebakt werden, het mengstel wel taai en oneet baar zou worden". „Juist, u neemt mij de woorden uit den mond. Maar één ding wou ik u op het hart drukken en dat is dit: mijn 'broer heeft in 'zóóverre al toegegeven, dat 'hij zicih voor den jongen is gaan interessee ren en van hem gaan 'houden en nu moet u voor alle-s vermijden, dat -deze zac-htere opwelling bij hem weer verstikt wordt om plaats te maken voor grootere hardheid en onwrikbaarheid dan ooit te voren. U moet in dit geval uzelf op den achter grond plaats-en en alleen denken aan het belang va-n Charlie's 'kinderen". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2