Opwekkend en moedgevend. Stofzuiger- fabriek MAANDAG 18 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 91 Buitenland. Binnenland De komende Grondwetsherziening. H. M. de Koningin in Igls. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntifin 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto *0,85, Bij contract belangrijke korting. De Donderdag te Utrecht gehouden vergadering van het Centralen Convent der A.-R. partij droeg een vertrouwelijk karakter, zoodat we op het daar behan delde niet in bijzonderheden kunnen in gaan. Dit behoeft ons echter niet te weer houden enkele opmerkingen van alge- meenen aard te maken. Opmerkelijk was in de eerste plaats de groote opkomst. Ondanks de nog altijd heerschende crisis, de pas ge vierde of nog te vieren Oranjefeesten, en den onbelemmerden invloed van de griep-epidemie die door heel het land slachtoffers maakt, was toch de opkomst grooter dan ooit tevoren. Een bewijs dat het aan belangstelling in den staatkun digen strijd bij ons Antirevolutionaire volk niet ontbreekt. Verblijdend was ook, hoe ook hier weer openbaar werd, de hechte band die er is tusschen het A.-R. volk en zijn leiders. Naast den tijdelijken voorzitter van het Centraal Comité hadden plaats genomen de voorzitter en de vice-voor zitter op non-activiteit de heeren Dr EL Galijn en Mr J. A. de Wilde. Zij waren daar niet als ministers, maar als leden van de A.-R. partij wier beginselen zij vóór alles wenschen vast te houden en te dienen. Zij zijn bereid hun beste krach ten te geven in 't belang van volk en va derland, maar alleen op den grondslag van de gemeenschappelijk beleden begin selen. En op ondubbelzinnige wijze werd het getoond zij hebben daarbij het volle vertrouwen. Met dankbaarheid mag voorts worden gewezen op de voortreffelijke stemming die er heerschte. Er werd niet zooals dat enkele jaren geleden meermalen gebeurde gehandeld over allerlei groeps- en standsbelangen, maai alleen de groote lijnen werden in het oog gehouden. Gevoeld werd, dat het bij de komende verkiezingen gaat om het be houd en de versterking van ons nationale leven in histo- rischen zin, om de bewaring van de hoogste goederen on der Gods voorzienig bestel en onder de leiding van het Huis van Oranje, in den loop der historieaanons volk geschon ken. Gewezen mag tenslotte nog op het werkelijkheids besef waarvan deze vergadering blijk gaf. De A.-R. partij heeft steeds op het standpunt gestaan, dat hoe verleidelijk dat ook moge zijn, bij de verkiezingen geen beloften mogen worden gedaan, waarvan met vrij groote zekerheid kan gezegd worden dat ze niet vervuld kun nen worden. Daarom hoezeer het Convent ook een stemmig van meening was, dat het ge- wenscht is dat velen die thans niet on der de Invaliditeits- en Ouderdomsverze- kering vallen, van deze sociale wetten zouden kunnen profiteeren, het was niet minder eenstemmig van oordeel dat in. het verkiezingsmanifest geen toezegging in dien geest mag worden gedaan. Het was een opwekkende en ook moed gevende vergadering, omdat we de stem ming die daar heerschte mogen zien als een symptoom van wat er leeft bij het Antirevolutionaire volk. DE STRIJD IN SPANJE. Oorlogi op twee fronten. In den strijd in Spanje zijn te onder scheiden: de gevechten om de hoofdstad Madrid en die om Malaga. De gevechten aan het Madrileensche front, met name in de Universiteitsstad en in de wijk Moncloa, welke sedert Vrijdag avond in hevigheid toenamen tengevolge van de nationalistische aanvallen, hebben geen verandering in de stellingen gebracht Het schijnt, dat beide partijen ongeveer tegen elkaar opgewassen zijn. Aan het front van Malaga hebben de opstandelingen successen behaald door de inneming van de stad Marbella. Ze blij ven een krachtigen druk uitoefenen in de richting van Malaga. Vier vliegtuigen van de regeering heb ben een aanval ondernomen op Algeciras. De vliegtuigen moesten hun aanvals- actie op groote hoogte ten uitvoer bren gen, daar zij door de kustbatterijen van de opstandelingen hevig onder vuur genomen werden. Het Britsche consulaat ontkwam ter nauwernood aan verwoesting, maar het hotel Reine Cristina, waar generaal Queipo de Llano tijdens een inspectiereis aan het zuidelijk front gelogeerd is, werd getroffen. Nog meer Italianen? Uit Gibraltar meldt A. N. P.: Weder om is een groot contingent Italiaansche 14 vrijwilligers te Cadiz op 12 Jan. aan land gegaan. Een geloofwaardig Britsch ooggetuige vertelt, dat de ontscheping in den loop van den avond geschiedde. De getuige raamt, dat 4000 Italianen aan land gin gen. Zij waren met een groot transportschip dat naam noch vlag voerde, naar de stad gebracht. Genoemde reiziger voegde aan zijn verhaal nog toe, dat men in Sevilla, Jerez en Cadiz meer Marokkanen en Ita lianen ziet dan Spaansche soldaten. Franco wil Madrid niei ver woesten. In het groote hoofdkwartier heeft een speciale vertegenwoordiger van Havas een onderhoud gehad met generaal Franco. De eerste vraag van den correspondent betrof de berichten aangaande de ont scheping van Duitsche troepen in Marok ko. „Er zijn geen Duitsche soldaten in Spaansch Marokko", zoo verklaarde gene raal Franco. „Ik spreek de beweerde ontscheping van Duitsche troepen of vrijwilligers in onze bezittingen in Noord-Afrika formeel tegen. Er kan geen sprake van zijn, dat de nationale Spaansohe regeering ook maar een enkel stukje nationaal grondge bied zou afstaan". Onze legers genieten den steun van een klein aantal buitenlandsche technici, doch aan het front vallen slechts Spanjaarden en Spaansche onderdanen en het zijn met uitzondering van enkele vreemdelingen, die op regelmatige wijze in ons legioen zijn opgenomen, Spanjaarden, die voor het vaderland sterven". Op de vraag van den correspondent, of de ontruiming van Madrid door de bur gerbevolking verandering in zijn plannen heeft gebracht tot het innemen van de hoofdstad, antwoordde Franco: „Er is niets veranderd. Madrid zal val len. Het heeft weliswaar groote politieke beteekenis, doch van Madrid 'hangt het lot van den oorlog niet af. Wij zullen Madrid nemen en niet verwoesten. De komen de gebeurtenissen, waarover ik, zoo ge begrijpen kunt, niet kan spreken, zullen het u bewijzen. Wij zullen den oorlog op militaire wijze winnen. Ik zeg niet dat dit in een week op zes maanden zal geschieden, doch wel, dat wij hem geheel zullen winnen en op het geheele grondgebied". Belgische mitrailleurs. De „Nation Beige" verneemt van ge woonlijk. wel ingelichte zijde, dat de gene raliteit van Katalonië bij een Belgische firma een contract beeft gesloten voor de levering van 1000 mitrailleurs voor een bedrag van zeven millioen Belgische frs. De wapens waren eerst bestemd voor Abessyuië. Een der clausules van het contract be paalt, dat de wapens onmiddellijk naar Spanje moeten worden vervoerd. Goering weer naar Polen? In de tweede helft van Februari wordt minister-president Goering in Polen ver wacht voor het deelnemen aan de wolven jachten in de domaniale wouden van Bia- lowits. Evenals bij vorige jachtpartijen zal Goering vermoedelijk van de gelegenheid gebruik maken besprekingen te voeren met de Poolsche staatslieden. HOOGWATER IN AMERIKA. Het midden-Westen zwaar geteisterd. De overstroomingen, waardoor ver scheidene staten van het midden-Wes ten van Amerika worden geteisterd ne men steeds ern, tiger vormen aan. He vige regenval doet de rivieren nog voort durend verder wassen. De door de overstroomingen aange richte materieels schade kan nog niet overzien worden, doch is in elk geval zeer groot. In de overstroomde gebieden ligt het geheele verkeer stil. In den staat Illi nois zijn de scholen en mijnen meeren- deels gesloten. Groot is ook het aantal doorgebroken dijken. De vorst heeft thans de overstroomin gen wat tot stilstand gebracht, doch de dakloozen hebben nu des te meer van de koude te lijden. Heele dorpen moesten ontruimd wor den, talrijke oevermuren zijn onder den waterdruk bezweken. Vele fabrieken, mijnen en scholen zijn gesloten. Honderdduizend acres zijn over stroomd. Telefoon-, licht- en krachtbe- drijven zijn gestoord. De griep in Engeland. Dó griep-epidemie in Engeland duurt onverminderd voort, hoewel, naar ver klaard wordt, het hoogtepunt reeds is ge passeerd. Het mailschip Queen Mary, waaraan op het oogenbli'k werkzaamheden worden verricht en dat oorspronkelijk op 13 Febr. weder in dienst had zullen worden gesteld, zal pas 14 dagen later kunnen vertrekken, daar de werkzaamheden in verband met 'het groote aantal ziektegevallen onder de arbeiders niet op het vastgestelde tijdstip geëindigd zullen zijn. Korte Berichten. Te Playa Vicente (Vera Cruz) heeft men de wrakstukken gevonden van een vliegtuig van de lijn Mexico-Merida, dat sedert eenige dagen vermist werd. Het toestel was verbrand en de negen inzittenden waren verkoold. Op een zolder in de Komedianten straat te Brussel werd door de politie een tiental mitrailleurs gevonden, die voor Spanje bestemd waren. De wapens behoorden toe aan de twee broers Van der Poelen, die ook betrokken waren bij de onlangs te Luik ontdekte wapen- smokkelarijen. De beide mannen, die juist in vrijheid waren gesteld, zijn op nieuw gearresteerd. D'e sneltrein tusschen Kanton en Kowloen is nabij het station Sji Ten in brand gevlogen. Meer dan veertig reizi gers zijn gedood of gewond, hetzij door brandwonden, hetzij dóórdat zij uit den lijdenden trein sprongen. Mondelinge behandeling begint 26 Januari. D'e Tweede Kamer is thans bijeenge roepen in openbare vergadering tegen Dinsdag 26 Januari. Na het trekken van de afdeelingen staat een regeling van werkzaamheden op de agenda. Wat dit laatste punt be treft, zal de voorzitter aan de Kamer voorstellen, in deze vergadering een aan vang te maken met de beraadslaging over de wetsontwerpen inzake herzie ning van de Grondwet. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De C.-H. Unie komt met twee candidatenlijsten. Het versterkt hoofdbestuur van de Chr.-Historische Unie, heeft, naar „Dó Nederlander" meldt, met het oog op de a.s. verkiezingen, het aantal candida tenlijsten bepaald op twee, en wel één gelijkluidende lijst (hoofdlijst) met twin tig namen voor alle Kamerkringen met uitzondering van den Kamerkring Maas tricht, en een lijst met twintig namen (bijlijst) voor den Kamerkring Maas tricht. De hoofdlijst zal bevatten de eerste twintig namen in de volgorde door de Groepsvergaderingen aan te wijzen; de bijlijst zal bevatten de eerste tien na men van de hoofdlijst en voorts tien na men (de nummers 21 tot en met 30) in de volgorde door de Groepsvergaderin gen aangewezen. D'e beide lijsten zullen worden verbonden. DE DISTRIBUTIE VAN VARKENS GEHAKT IN BLIK. De minister van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat de verstrekking van varkensgehakt ook na 16 Januari aan ondersteunden vol gens de Armenwet kan worden geconti nueerd. Van af 17 Januari kunnen aan gezin nen tot en met vier personen inplaats van één bus, twee bussen per week en aan grootere gezinnen in plaats vaa twee bussen, drie bussen per week wor den verstrekt. Zulks geldt zoowel voor de ondersteunde of tewerkgestelde werk loozen als voor ondersteunden volgens de Armenwet. HET BEDRIJF DER P. T. T. Uitstekende resultaten. Reeds meermalen hebben we mogen constateeren, dat het staatsbedrijf der P. T. T., ook onder den druk der crisis, gun stige resultaten boekt. Ook de cijfers van November, welke thans zijn verschenen, brengen -een goede opbrengst. Klein oponthoud aan de grens. H. M. Koningin Wilhelmina is Zater dag met Haar gevolg aangekomen te Igls nabij Innsbruck in Oostenrijksch Tirol, alwaar zij eenige weken zal ver blijven. Op haar reis naar Iglis heeft H. M. een onbeduidend oponthoud bij de Neder- landsch-Duitsche grens gehad. In het Duitsche grensplaatsje Cranen- burg bleek n.l., dat het speciale slaap- rijtuig RotterdamMunchen, waarin Hare Majesteit de reis maakte, door de spoor wegautoriteiten moest worden afgekeurd, in verband met het feit, dat er in het onderstel een veer was gebroken. Hare Majesteit heeft toen in een ge wonen slaapwagen, welke in den trein was voor het traject AmsterdamBazel, de reis voortgezet tot Keulen, waar inmid dels door de goede zorgen der Duitsche Spoorwegen een speciaal slaaprijtuig in gereedheid was gebracht in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats van aan komst van den trein. Aangezien dit rijtuig een stoom verwar ming had, moesten de Duitsche Spoor wegen een voorziening treffen in zake de tractie, omdat op het traject Stutt gartMunchen electrische tractie bestaat. De trein werd voor deze gelegenheid daarom voorzien van stoomtractie. De Duitsche spoorwegautoriteiten heb ben alle medewerking verleend, om het oponthoud voor Hare Majesteit zoo wei nig mogelijk hinderlijk te doen zijn. Een der leden van de Deutsche Reichsbahnen, direktion Köln. heeft de reis medegemaakt om zich er van te vergewissen, dat alles een vlot verloop had. Zoowel de posterijen als telegrafie, te lefonie en girodienst komen een flink eind boven de raming uit, in totaal zelfs met een bedrag van f 513.392. En wat de eer ste elf maanden van 1936 betreft, over treffen de opbrengsten de begrooting met 2.224.269, terwijl ze die van 1935 met f 390.937 passeeren. DISTRIBUTIE VAN BAK- EN BRAADVET. Begin op 25 Januari? Naar „Het Volk" verneemt, zal zeer waarschijnlijk Maandag over acht dagen, dus 25 Januari, met de distributie van bak- en braadvet worden begonnen. D'e verstrekking van bak- en braadvet aan werkloozen en armlastigen beeft mi nister Slingenberg reeds op 11 September van het vorige jaar in de Eerste Kamer bij de interpellatie, die de heer De la Belle toen over de werkloozensteun heeft gehouden, toegezegd. D'e ter 'beschikking te stellen hoeveel heid „volkisvet" zou 4 millioen kg bedra gen. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Kamerleden stellen vragen. Zooals gemeld werd, heeft de inspec teur voor de onderwijlsopleiding op last van den minister aan de directeuren van rijks- en bijzondere kweekscholen mede- deeling gedaan, dat bij' de kweeksohoo'l- examens en bij de examens ter verkrij ging van de hoofdakte de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel gevolgd moet wor den, wat betreft de buigings-n en de voor naamwoordelijke aanduiding en vervan ging, zoolang de lijst van kennelijk man nelijke woorden niet is vastgesteld. Naar aanleiding van dezejianscbrijving heeft 'het Tweede Kamerlid M o 1 1 e r zic'h tot den Minister van Onderwijs ge wend met de vraag, of deze meent dat in een Koninklijk besluit, in dit geval van 18 Juli 1936 wijziging kan worden ge bracht door een rondschrijven van een inspecteur, al of niet op last van den mi nister. D'e 'heer Moller wijst er voorts op, dat door dit nieuwe voorschrift verwarring en chaos op spellingsgebied wordt veroor zaakt, doordat binnen enkele jaren drie keer de spelling van regeeringswege is ge wijzigd, en wederom voor de vierde maal zal gewijzigd worden, nadat bovengenoem de lijst zal zijn vastgesteld. Tenslotte vraagt bij, of de minister voor nemens is de mededeeling van den inspec teur ten spoedigste te doen intrekken. Ook 'het Tweede Kamerlid T h ij s s e n heeft zich over dezelfde aangelegenheid met schriftelijke vragen tot Minister Slo- tema'ker de Bru'ïne gewend. Hij' wenseht nadere verklaring van de strekking van ■dit rondschrijven. Moet dit, vraagt hij, al dus worden verstaan, dat bij de aanstaan de kweekschooleindexamens en hoofdak te-examens: a. de naamvals-n zal moeten worden geschreven bij alle woorden, die in de woordenlijst van D'e Vries en Te Winkel als „mannelijk" worden opgegeven? •b. de voornaamwoordelijke aanduidin gen hij en zijn (met de verbuigingsvor men) en zij' en haar (met de verbuigings- Filiaal: Middelburg, Heerengr. 46, Tel. 202 (Adv.) Binnenland. H. M. de Koningin te Igls aangekomen. Vragen over de spellingkwestie, D'e Tweede Kamer begint 26 Jan. aan de Grondwetsherziening. Begint 25 Jan. de vet-distributie? Uitbreiding distributie van gehakt. Buitenland. De strijd op de Spaansche fronten. Overstroomingen in Amerika. vormen) moeten worden geschreven, al naar het zelfstandigheden betreft, welke in de woordenlijst van De Vries en Te Winkel als „mannelijk"'' of „vrouwelijk" worden opgegeven? Indien het antwoord op deze vraag ont kennend luidt, wat is dan de bedoeling van genoemd rondschrijven? Indien 'het antwoord bevestigend luidt, is de minister dan van meening, dat het mogelijk zal zijn in de nog resteerende vijf maanden den aanstaanden candidaten de noodige gewenning bij te brengen aan zulk een afwijking van wat tot heden op alle stóholen onderwezen werd? Indien 'het antwoord op. deze laatste vraag bevestigend luidt, is de minister dan bereid mede te deelen, op welke ad viezen zijn oordeel berust? Ten slotte vraagt de heer Thijssen of de minister bereid is, indien nadere advie zen hem daartoe aanleiding geven, voor de in 1937 af te nemen examens de vrij heid toe te staan, bij, het schriftelijk werk de regels te volgen, die voor de examens in 1936 golden, subsidiair in 1937 bij het schriftelijk werk de raadpleging van een woordenlijst toe te staan. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 14 Januari is aan P. J. de Hoop op zijn verzoek, met ingang van 15 Februari, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Sneek, met dankbetuiging voor de lang durige diensten, door hem als burge meester bewezen. Ned. Veehouderijcentrale. Naar men verneemt zal de heer J. O'onk aftreden als waarnemend direc teur der Ned. Veehouderij-Centrale en op 1 Februari wederom in dienst tre den van bet Zwanenburg-concern te Oss Verlaging crisisheffing gevraagd. D'e samenwerkende vereenigingen uit de suiker- en meelverwerkende industrie hebben een telegram aan den minister van landbouw gezonden, waarin zij ver zoeken gezien de marktprijsstijgingen van diverse grondstoffen zooals suiker, meel, glucose, massé, vet, aardappel meel enz. de crisisheffingen, drukkende op vorengenoemde grondstoffen te ver lagen met een afdoend bedrag. BIJ HET VIERDE EEUWFEEST DER GEBOORTE VAN MARNIX VAN SINT ALDEGONDE. Een boottocht naar West-Souburg. In 1938 zal het vierde eeuwfeest wor den gevierd van de geboorte van Mar- nix van Sint Aldegonde. Reeds is in Vlaanderen onder het eere-voorzitter- schap van graaf Lippens, minister van Staat, een comité opgericht. Het programma van de huldiging, wel ke te Antwerpen haar centrum zal heb ben, is reeds grootendeels opgemaakt. O.a. wordt een boottocht georganiseerd naar West-Souburg, met bezoek aan het graf. Werkloozenzorg. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes de Prov. commissie van de Centrale voor Werkloozenzorg met de vertegenwoordi gers der plaatselijke comité's uit de pro vincie. De voorzitter, Ds M. Bons te Colijns- plaat, verwelkomde in het bijzonder de afgevaardigden van de Centrale, de heeren Stoel en Bras en releveerde met groote dankbaarheid, dat Zeeland, èn wat de inzamelingen èn wat het plaatselijk werk onder de werkloozen betreft, een goed figuur maakt. Hiervoor past vooral hulde aan den actieven secretaris, den heer J. Lorier te Middelburg. Natuurlijk is het werk voor verbetering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1