Ordening met economisch doel. Stofzuiger- fabriek Prins en Prinses znllenBritsch kroningsfeest inwonen. EERSTE BLAD ZATERDAG 10 JANUARI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 90 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Buitenland. H. M. de Koningin naar het buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws 'n «J of 'n Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclefoonnummor 11. Postchèque en Girorekening 41455. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingca 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags iF 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Commissie door 'het Centraal Co mité van A.R. Kiesvereenigingen in het leven geroepen, teneinde advies uit te brengen inzake de ordening van het be drijfsleven, komt tenslotte tot het vraag stuk van de Overheidstaak ten opzichte van de ordening van het bedrijfsleven met economisch doel. Zij begint dit deel van haar rapport met er nogmaals aan te herinneren, dat naar haar inzicht het zwaartepunt van de ordening, speciaal die op economisch gebied, met ligt bij. de Overheid, doch. bij de verantwoordelijke bedrijf sgenooten. Dit op den voorgrond geplaatst, rijst toch ook de vraag, of en in hoeverre er gesproken mag worden van een over- heidsroeping en plicht om maatregelen tot ordening van het bedrijfsleven met economisch doel te treffen. Leze vraag wordt toestemmend beant woord. Met de leer der staatsonthouding, de vrije werking van het z.g. prijsmecha nisme, het vrijie spel der maatschappe lijke krachten, of hoe men dit desidera tum: ook moge aanduiden, kan zij1 zich niet vereenigen, reeds hierom, omdat niet uitsluitend de economische verhoudingen, doch ook, en zelfs in de meest belang rijke plaats, de beginselen der gerechtig heid het leven der menschen en de taak en roeping der Overheid ten aanzien van het economisch leven moeten bepalen. Als grond voor de ordening van het bedrijfsleven van overheidswege, wordt in de eerste plaats genoemd: de crisis- wood en de wensohelijkheid om in dien nood te voorzien. De crisisnood heeft in de practijlk ge leid tot een zeer uitgebreide en voor een deel van het bedrijfsleven zeer intensieve bemoeiing van de Overheid. Het motief voor die overheidsbemoeiing was echter niet in de eerste plaats ordening, doch voorziening in reeds bestaanden en ver der dreigenden nood. In dit optreden van de Overheid ligt dan ook geen argument om in het alge' meen een uitbreiding van deze overheids bemoeiing over het nog „niet-geordend" bedrijfsleven te bepleiten. De crisiswetgeving vindt haar recht vaardiging in excepüoneele omstandighe den van tijdelijken aard en draagt dien tengevolge ook een tijdelijk karakter en de commissie is van oordeel, dat uit zonderingsgevallen daargelaten niet naar uitbreiding, doch naar geleidelijke liquidatie der crisiswetgeving en de daar uit voortspruitende ordening moet wor den gestreefd. Ook ten aanzien van de vraag, of orde ning van het bedrijfsleven wensohelijk ia ter betere aanpassing van de productie en distributie aan de behoeften, neemt de commissie een uiterst gereserveerd stand punt in. Erkend wordt, dat er in verband met bijzondere omstandigheden, ten aanzien van bepaalde bedrijven of beroepen aan leiding kan bestaan om van overheids wege de vestiging en de productie, zij! hel ook tijdelijk, aan beperkende bepalingen te binden. De vraag echter of de Over heid in het algemeen de taak heeft pro ductie en distributie door ordeningsmaat- regelen aan te passen aan de behoeften, meent de commissie op de meest stel lige wijze ontkennend te moeten beant woorden. De bezwaren, die zij van een dergelijk streven naar ordening ducüt, betreffen de ontwikkeling van het bedrijfsleven, de vrijheden en rechten der bevolking, de ze delijke grondslagen onzer samenleving en de autoriteit van de Overheid. Wat de economische ordening van hei bedrijfsleven aangaat, acht de commis sie in de eerste plaats tot de taak der Overheid te behooren, het tegengaan van 'bedrijfsregelingen of pogingen daartoe, die te kort doen aan de gerechtigheid, speciaal aan 't rechtmatig individueel of algemeen welzijn. Ten aanzien van dit punt wordt gewe zen op de wet op de Ondernemersover eenkomsten die aan de Regeering de be voegdheid verleent dergelijke overeen komsten onverbindend te verklaren, in dien het algemeen belang zulks eischt. Verder acht de Commissie tot de taaik der Overheid te behooren het bevorderen van bedrijfsregelingen of pogingen daar toe, die een goede ontwikkeling der be drijfsorganisatie dienen, zonder in strijd te komen met rechtmatig individueel of algemeen belang. De Overheid beeft, wat dit betreft, dus niet alleen een negatieve, maar ook een positieve taak, n.l. de ontwikkeling van DE STRIJD IN SPANJE. Hevige gevechten. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld: Bij de voortzetting van bun offensief jn Zuid-Spanje hebben de opstandelingen de kustplaats Guengirola, welke op 25 km afstand van Malaga is gelegen, bereikt. Het eergisteren door ben bezette Este- pona hebben zij reeds 50 km achter zien liggen. Volgens te Gibraltar binnengekomen be richten woedt er een hevige strijd om de havenplaats Marbella, die ongeveer in het midden tusscben Estepona en Fuengirola is gelegen. Gistermorgen vroeg- hebben twee water vliegtuigen der rechtschen Malaga en om geving gebombardeerd, wederom onder 't aanrichten van aanzienlijke schade. Gisteravond laat kwamen nog berich ten, die wezen op hevige gevechten, die later op den dag in verschillende sectoren van het Madrileensche front moeten zijn uitgebroken. Des avonds begon de strijd een hevig karakter aan te nemen en liet zich het artillerievuur allerwege hooren. Italië stuurt nog steeds vrijwilligers. In bevoegde kringen te Rome verneemt men, dat Italië en Duitschland in de ko mende week op de Britsche niet-inmen- gingsvoorstellen een gunstig antwoord zul len geven, dat niettemin zekere voorbe houden zal -bevatten. Van betrouwbare diplomatieke zijde is aan een vertegenwoordiger van de Uni- press medegedeeld dat Italië evenals voor heen, nog steeds vrijwilligers naar Span je zendt. Zoo zijn eergisteren in Napels 2000 man scheep gegaan, oogensehijnlijk naar Oost-Afrika, doch in werkelijkheid naar Spanje. Na 6 maanden burgerkrijg. Een half jaar geleden, Donderdag 18 Juli 1936 is de Spaansche burgeroorlog uitgebroken. Neutrale waarnemers schatten het aantal menschen, dat gedurende die epi sode is gesneuveld op 250.000, terwijl het halve nationale vermogen aan den krijg is geofferd. Algemeen zijn de waarnemers van oordeel, dat het aantal op het slagveld gesneuvelden aanmerkelijk minder is Filiaal: Middelburg, Heerengr. 46, Tel. 202 (Adv.) de bedrijfsgemeensohap te steunen en het rechtmatig bedrijfsbelang te dienen. Wat tenslotte betreft het toekennen van ordeningsbevoegdheid aan bedrijfsorga nen met betrekking tot economische aan gelegenheden onder controle en sanctie der Overheid, merkt de Commissie op, l dat zij in beginsel daartegen geen be zwaar heeft. Wel echter meent zij, dat de tijd voor het toekennen van dergelijke bevoegdheid nog niet is aangebroken, omdat thans de individueele en gioepsbelangen, met name in dezen crisistijd, bij! de bediijfs- genooten nog te zeer den boventoon voeren. Bovendien zijn er nauwelijks bedrijfs organen aan te wijzen, die als dragers van deze bevoegdheid zonden kunnen op treden. De tijd zal leeren of de bed-ijfs- ïaden daarvoor te eeniger tijd in aan- merking kunnen komen. Eindelijk acht de commissie het nog geenszins buiten twijfel, of de Overheid in staat zal zijn met voldoende objectivi teit en zakelijkheid, de wensohelijkheid en rechtmatigheid van het sanctionneeren van bedrijlfsordeningen te regelen. Voorshands zal moeten worden afge wacht de ontwikkeling van de bedrijfs organisatie, mede onder den invloed van den stenn krachtens de wet betreffende ondernemersovereenkomsten. Wijl hebben gepoogd van dit ongetwij feld belangrijke rapport een eenigszins duidelijk overzicht te geven. En wij heb ben dat gedaan met de bedoeling om op deze wijtee de belangstelling voor dit in grijpende vraagstuk te prikkelen en de behandeling er van in de Kiesvereenigin gen te bevorderen. Want dat zal toch noodig zijn. Ordening van het bedrijfsleven is een mooie leuze. Maar we dienen ons wel bewust te zijln, dat hier ook ernstige gevaren dreigen, en dat niet alle ordening door ons kan wor den aanvaard. dan dat, hetwelk zonder vorm van pro ces op gruwelijke wijze is vermoord. In dë gevechten om Madrid, die drie maanden geleden zijn begonnen, zijn aan beide zijden 100.000 dooden en gewon den te betreuren. Na 26 weken van strijd bevinden zich in handen van Franco geheel of gedeel telijk 32 provincies, waaronder Spaan sche Marokko, de Balearen; in handen van de rooden bevinden zich geheel of gedeeltelijk 17 provincies, waaronder Mi norca. D'e handel en het verkeer liggen, voor zoover deze niet voor oorlogsdoeleinden zijn gemobiliseerd geheel stil. Het verlies aan nationaal inkomen wordt op een milliard peseta's per week geschat. Het bankwezen is totaal geruïneerd, doordat de goudvoorraad der Spaansche Bank door Cabalero naar het buitenland is gebracht. De goudvoorraad bedroeg twee milliard dollar. Dit bedrag wordt door de „regeerxng" benut voor het aan- koopen van oorlogsmateriaal en het aan werven van vrijwilligers. Neutrale waarnemers zijn van mee ning, dat tot dusver 1200 Franschen en minstens een gelijk aantal Russen, Duit- schers en Italianen zijn gesneuveld, voor het meerendeel bij de gevechten om Madrid. GOER1NG TE ROME. Particulier en nog eens particulier. •Geen enkel communiqué zal warden uit gegeven aan 'het einde van de besprekin gen tusschen Goering en Mussolini, zulks op grond van het „particuliere" karakter van het bezoek, waar niemand wat van gelooft. In Italiaansohe kringen zegt men slechts, dat de besprekingen geloopen hebben over algemeene kwesties en actueele problemen en dat de algemeene internationale toe stand overzien is. Hieraan voegt men toe, dat de gedach- tenwisselingen in geen enkel opzicht wij ziging hebben gebracht in den bestaan- den politieken toestand en nogmaals het bewijs leveren voor de voortreffelijkheid der Italiaansoh-Duitsche betrekkingen. Korte Berichten. In Zweden bestaat er een groot te kort aan geschoolde arbeidskrachten. Nu er opleving in het industrieele leven komt, openbaart zich overal een groot ge brek aan vaklieden. Gedurende den crisis tijd heeft men bij' gebrek aan direct voor uitzicht de vakopleiding verwaarloosd, hetgeen zich thans begint te wreken, door dat men er buitenlanders voor in de plaats moet nemten. Het warme weer, dat nu sinds on geveer zes weken reeds voortduurt, was gisteren te New York zoo mild, dat de temperatuur haar maximum bereikte, n.l. 20 gr. C. In plantsoenen en voortuinen staat 'het gewas reeds in bloei. In de Dobroedsa, het Boekowina en Moldavië woeden nog steeds hevige sneeuwstormen. Aan de Bulgaarsch-Roe- meensche grens ligt de sneeuw 3 m hoog en zijn alle verbindingen verbroken. President Roosevelt heeft catago- risch tegengesproken, dat hij voornemens is een economische wereldconferentie bij een te roepen. i Met algemeene stemmen heeft de Fransc'he Kamer het wetsontwerp aange nomen, waarbij de rogeering gemachtigd wordt, 'het vertrek van vrijwilligers naar Spanje te beletten. Als waarschijnlijk wordt thans ge meld, dat de Duitsche rijksdag op 30 de zer bijeen zal komen en dat alleen bin- nenlandsche aangelegenheden op het pro gram staan. Mogelijk komt echter ook de buitenlandsche politiek ter sprake. VOOR EENIGE WEKEN MET VACANTIE. Gisteravond om half zes is H. M. de Koningin van het Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage per auto naar Rotterdam vertrokken, van waar zij per trein verder zou reizen naar het 'buitenland. H. M. de Koningin is gisteravond met den trein van 8.11 uur van het station D. P. te 'Rotterdam naar Innsbrück ver trokken, vanwaar zij zich naar Igls zou begeven voor een verblijf van eenige we ken. Het uur van vertrek was zorgvuldig geheim gehouden, zoodat er kort tevoren op het station niets bijzonders te zien was. Toen men evenwel te ruim half zes een deel van het perron afzette en loopers uitlegde, terwijl ook op het Stationsplein de politie, onder leiding van hoofdinsp. Bontenbal den toegang tot het station vrij hield, werden de gaande en komende rei zigers weldra opmerkzaam gemaakt op het feit, dat er iets bijzonders aan den gang was. Om even over zessen arriveerden de hofauto's. Toegejuicht door het publiek verliet de Koningin haar auto, waarop zij werd wel kom geheeten door den burgemeester, met wien zij zich, voor het vertrek nog eenigen tijd op het perron onderhield. Daarna begaven de Koningin en haar gevolg zich naar den speciaal achter den locomotief gehaakten Mitropa-wagon, waarop de trein precies op tijd het station verliet. Ingevolge een uitnoodiging van Zijne Britsche Majesteit zal, naar de Regee- ringspersdienst meldt, krachtens beschik king van H.M. de Koningin het Prinselijk Echtpaar tegenwoordig zijn 'bij: de kro ning van Z. M. George VI. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden zal daarbij Hare Majesteit vertegenwoordigen. DE RIJKSMIDDELEN IN 1936. De directe belastingen hebben over het jaar 1936 opgebracht f 102.383.819.63 (de raming bedroeg f 113.100.000) tegen f99.435.800.74 over 1935. De overige middelen hebben opgebracht Dec. 1936 f 33.684.921.32 (1/12 der ra ming: f 30.260.416.67) tegen December 1935 f31.387.852.91 en over 'het geheele jaar 1936: f370.925.387,91 (raming f371.525.000) tegen f366.409.757.59 over 1935. De inkomsten ten bate van 't Verkeers- fonds hebben over 1936 bedragen: motor rijtuigenbelasting f20.983.122 en rijwiel belasting f7.632.455, totaal f28.615.577 (raming resp. f22.500.000, f7.500.000 en f30.000.000). CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS BOND. Het bureau wordt naar Den Haag verplaatst. Naar de G h r. Middenstander meldt heeft het Bondsbestuur besloten met ingang van 1 Februari a.s. het Cen traal Bureau te verplaatsen naar Den Haag. Het zal, zoo schrijft de redactie, ons in de Residentie meer dan in Utrecht moge lijk zijn op de bres te staan voor onzen Christelijken Middenstand, wijl aldaar het contact met de Regeeringsinstanties veelvuldiger en onmiddellijker kan zijn. Van belang is ook dat in Den Haag zete len onze zusterorganisaties, de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond en de Christelijke Werkgeversvereniging 'en te vens de beide andere Middenstandsbon den. EEN PRAATMIDDAG. D'e Centrale A.R. Kiesvereen. in den kieskring Goes houdt a.s. Dinsdag in de Prins van Oranje een z.g. praatmiddag. Dte heer J. J. C. v a n D ij k, lid van de Tweede Kamer hoopt dan als spreker op te treden en de vragen die gesteld wor den te beantwoorden. Een opwekking om deze vergadering bij te wonen kan haast als overbodig worden beschouwd. Zij, die vroeger dergelijke middagen bijwoonden hebben daaraan aangename herinneringen behouden. Laat ieder die kan, dezen middag vrij maken 1 Tweede Kamerverkiezing. In de afdeeling Middelburg van de R.K. Staatspartij is de beer mr dr A. J. J. M. Mes te Heinkenszand voorloopig candidaat gesteld voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Stand der werkloosheid. De stand der werkloosheid in het dis trict der districts-arbeidsbeurs te Mid delburg per 31 Dec. 1936 was als volgt: Middelburg 943, Vlissingen 742, Aag- tekerke 15, Arnemuiden 201, Baarland 60, Biggekerke 27, Borssele 66, Colijns- plaat 98, Domburg 95, Driewegen 28, El- lewoutsdijk 25, Goes 256, 's-Gravenpol- der 20; Grijpskerke 22, 's-H. Abtskerke 8, 's-H. Arendskerke 153, 's-Heerenhoek 73, Heinkenszand 95, Hoedekenskerke 90, Ierseke 209, Kapelle 24, Kats 28, Katten- dijke 21, Kloetinge 57, Kortgene 54, Koudekerke 96, Krabbendijke 109, Krui- ningen 138, Meliskerke 17, Nieuwland 52, Nisse 16, Oostkapelle 34, Oudelande 58, Ovezande 88, Rilland-Bath 79, Ritthem 13, Schore 13, Serooskerke 32, St. Lau rens 21, Souburg 223, Veere 31, Vrou wenpolder 19, "Waarde 43, Wemeldinge J 103, Westkapelle 257, Wissenkerke 155, Binnenland. H. M. de Koningin naar Oostenrijk ver trokken. Prinses en Prins in Mei naar Engeland. De opbrengst der rijksmiddelen. Steun aan Indië. Buitenland. Hevige strijd in Spanje. Wolf aartsdijk 75, Zoutelande 29. 'In totaal stonden per 31 December '36 5111 personen als werkzoekenden inge schreven. De dijkval van den Willem Annapolder. Met het leggen der zinkstukken en het storten van een steenen dam aan de zee zijde van den Scheldedijk langs den Wil lem Annapolder nabij Kapelle, ter plaat se waar enkele weken geleden een ge vaarlijke dijkval is voorgekomen, is men thans zoover gevorderd, dat het gevaar voor den Willem Annapolder als geweken kan worden beschouwd. De werkzaam heden zullen naar schatting nog wel een tiental weken duren, waarna ook nog de dijk zelf moet worden hersteld. Feest op 'i Zand. Hïet deel van Koudekerke, dat bekend is als 'tZand, verkeert nog steeds in een toestand van onzekerheid. Zich één ge voelen met het enkele kilometers verder liggende hoofddorp Koudekerke, gaat niet altijd, gemakkelijk; zich in alles over geven aan de stad, evenmin. Zoo ook nu weer; zich aansluiten bijl de huwelijks feesten te Middelburg kon bezwaarlijk en van de feestviering op het dorp merkte men op 't Zand niemendal. Daarom jheeft een nieuwe, uit de verschillende buurtcommissies samengestelde alge- mjeene feestcommissie voor gisteren en heden een eigen feest georganiseerd met als hoofdnummers versiering en ver lichting en daarnaast pret voor de schoolkinderen. Elerepoorten zijn opgericht, versie ringen zijn aangebracht, enz. Ook particulieren verlichtten of versier- den hun woning. Verscheidene der elec- trische verlichtingen brandden gister avond reeds. Een herdenkingsdienst werd in de Ned. Herv. Kerk gehouden, waarin het woord werd gevoerd door Ds J. W. van Kooten, Herv. predikant te Koudekerke, en Ds A. H. Ousso'ren, Geref. predikant te Middel burg. Behalve dat de Zangvereen. „Looft den Heer" onder leiding van den heer Bom- meljé, zich met een zestal liederen deed hooren, was er orgelspel en gemeen, schappelijk zingen. De talrijke aanwezi gen 'hadden een mooie samenkomst. 1 Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Januari voor ten hoogste één jaaj benoemd tot rijksinspecteur van het ver keer in tijdelijken dienst, A. Meijer, ter standplaats Middelburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den voogdijraad te Middelburg mr A. J. M. Oonincx, kantonrechter te Ter- neuzen, wonende aldaar. Goes. Het slot van de feeste- 1 ij k h e d e n. Nu het gisteren droog weer was, is weer opnieuw gebleken, hoeveel menschen naar Goes stroomen, als er feestelijkheden worden georganiseerd. Wat was er vooral gisteravond een pu bliek op de been. Er is weer op Goesche manier gefeest! Een lichtstoet trok gedurende 1 y2 uur door de stad. Vele vereenigingen en groe pen namen er aan deel en vele honderden hadden zich voorzien van een lampion. De muziekkorpsen, welker leden ondanks de zware dagen, geen spoor van vermoeid heid toonden, brachten er de stemming weer in. Hoe aardig de stoet ook was uit een oogpunt van volksfeestviering, toch heb ben we in Goes wel eens een lichtstoet gezien met voorstellingen van zaken en bedrijven, enz., waarvan heel wat meer werk was gemaakt dan nu. Tegen half tien werd .het nog voort durend drukker in de stad, vooral in de omgeving van den Westwal. Even vóór tien ging de eerste vuurpijl de lucht in en gedurende een klein half uur werd in vlot tempo een vuurwerk afgestoken, dat er voor Goes zijn mocht. Vooral het laatste nummer, een groote slotdecoratie, bestaande uit het portret van Prinses en Prins, geflankeerd door brillantfonteinen, waarin gekleurde zonnen draaiden, werd Ja, ook met Uw voorletter er op. verkoopt Witkam's Geschenkenhuis snoezige cadeautjes in fijn leer, Prijzen van f 0.55 tot f 1.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1